Britten hebben er weer krant bij Romeinen in geweer tegen verpaupering Vandaag in Boerderij THE INDEPENDENT MIKT VOORAL OP 'YUPPIES' Snelle computer centraal op de Efficiency Beurs Iril.se Cons mallen defei teleid van Brasem MSTERDAI eurs rusl EXTRA OP WOENSDAG= PROBLEMEN IN ITALIAANSE HOOFDSTAD STEEDS DRUKKENDER Najaar HENGEl RUBRIEK wucnauAü e urv i uocn isod T11 PAGINA 4 LONDEN (AFP/AP) - Sinds gisteren heeft Groot-Brittannië er een nieuw dagblad bij: The Independent. De nieuwe krant is een ge durfd initiatief van drie journalisten die ervan overtuigd zijn dat er een gat in de markt is voor een nieuwe kwaliteitskrant, waarvoor de New York Times model heeft gestaan. Met geld, moderne outillage en een hoogkwalifi- ceerde ploeg journalisten moet zo'n produkt te maken zijn, menen de initiatiefnemers. The Independent zal opereren in het politieke cen trum en rekent op een oplage van 370.000 in het eerste jaar, hoewel Londen al een grote krantendichtheid heeft: 15 miljoen exemplaren per dag. De oprichters zijn drie jour nalisten van de Daily Tele graph, onder wie de voorma lige chef-economie, Andreas Whittam Smith, van dit lijf blad van rechtse Tories. Zijn adjunct is Matthew Symonds, terwijl Steven Glover leiding gaat geven aan de buitenland redactie. De geldschieters heb ben kennelijk vertrouwen in het initiatief: ze hebben 21 miljoen pond (rond 65 miljoen gulden) in de onderneming ge stoken. De voornaamste geld schieters van The Independent zijn twee grote Londense ver zekeringsmaatschappijen, Le gal and General en de Pruden tial. Whittam Smith is ervan overtuigd dat de bestaande Londense kranten niet echt inspelen op de behoeften van de welgestelde, goedge schoolde lezersgroep tussen de 25 en 44 jaar, de befaamde 'yuppies' wiens opleidingspeil en koopkracht zo'n onweer staanbare aantrekkingskracht uitoefent op de adverteerders. Geronseld Om dat gat in de markt te vullen hebben ze een ploeg journalisten met klinkende namen bijeen gezocht, die zon der scrupules zijn geronseld uit de redactielokalen van de concurrerende dagbladen. De chefs van de rubrieken econo mie, politiek, maatschappij en televisie zijn allen afkomstig van The Times: sommige heb ben hun hele redactieploeg meegebracht. De verhouding met de an dere dagbladen is dan ook niet rimpelloos: met uitzondering van de Financial Times wei geren ze allemaal advertenties voor The Independent op te nemen. The Times, The Daily Telegraph, The Guardian en The Financial Times zullen het tegen een geduchte con current moeten opnemen. De Hoofdredacteur van The Ti mes, Michael Hoy, heeft al aangekondigd dat zijn krant niet werkloos zal toezien bij een uittocht van lezers. De strijd heeft twee dimen sies: een snelle modernisering van de produktiebedrijven die de kosten aanzienlijk zou kun nen drukken en een spectacu laire advertentiecampagne. De ploeg van The Independent ziet de concurrentieslag vol vertrouwen tegemoet: ze mikt vooral op kwaliteit. Andreas Whittam Smith heeft zijn geesteskind al de Rolls Royce onder de kranten genoemd; al gaf hij toe dat zelfs een Rolls Royce in het ravijn kan stor ten. „Het kartel maakte de loon kosten zo hoog en de beperkin gen dermate gruwelijk, dat geen enkele buitenstaander ooit op de markt kon komen", aldus Whittam Smith. Today Initiatiefnemer Whittam Smith met zijn zojuist van de pers gerolde 'The Independent'. - FOTO AP hoe de leiding van het 131 jaar oude dagblad, volledig aan banden gelegd door de mach tige vakbonden, niet in staat bleek de nodige ruimte te scheppen om een afglijden naar steeds grotere verliezen initiatiefnemer Andreas Whittam Smith kreeg het idee toen hij financieel redacteur was van de in Londen geves tigde Daily Telegraph, een blad met een oplage van 1,2 miljoen. Hij moest meemaken te voorkomen. „Ik begreep tenslotte dat ik in een soort kartel werkzaam was in de greep van de bon den, en niet van de directie," aldus de 49-jarige Whittam Smith. The Independent is het tweede kind van een persrevo lutie die het afgelopen jaar de meeste van de negen nationale dagbladen en acht nationale weekbladen in Groot-Brittan nië dwong om te besnoeien op de salariskosten en miljoenen te investeren in nieuwe druk technieken. Het eerste slachtoffer van de revolutie was Eddy Shah, de ondernemer die aan de wieg van de revolutie stond met Today, het eerste nieuwe Britse dagblad dat werd ge produceerd met behulp van de modernste technologie. In augustus, vijf maanden nadat Today's hi-tech druk persen van start gingen, leek het faillissement nabij en moest Shah zijn geesteskind overdoen aan een multinatio nal, Lonrho, die met ruim 23 miljoen aan nieuwe investe ringen het blad van de onder gang probeert te redden. Today is gericht op het mas sapubliek, een doelgroep die in handen was van vijf kranten met een gezamenlijke oplage van 12,2 miljoen, ruim 80 pro cent van de nationale dag- bladomzet. Whittam Smith voert aan dat hij geleerd heeft van de fouten van Shah, die een eigen drukkerij bouwde en inrichtte en zelf de distributie van To day in handen had. The Inde pendent laat het drukken en de distributie over aan buiten staanders, bedrijven die daarin gespecialiseerd zijn. Dit heeft tot gevolg dat New spapers Publishing Co. slechts 350 mensen in dienst hoeft te hebben, van wie ruim de helft journalisten. Cerard Kessels ROME - De Romeinen zijn het zat. De fraaie beloften van de politici dat de neergang van de Eeuwige Stad een halt zal worden toegeroepen, worden niet langer geloofd. Onder het motto 'Dan doen we het zelf maar* zijn onlangs duizenden Romeinen met vegers en plas tic zakken de straat opgegaan om het vuil op te ruimen. Een week later werd er een kilometerslange menselijke keten gevormd om te proteste ren tegen een andere Ro meinse kwaal: het verstik kende stadsverkeer. „Rome", schreef een weekblad, „is de Eeuwige Stad. Maar hoe lang nog?" Elke grote stad heeft pro blemen, maar die van Rome worden met de dag als druk kender ervaren. Geboren en getogen Romeinen worden heen en weer geslingerd tus sen gevoelens van haat en liefde voor de 'caput mundi', de hoofdstad van de wereld. „Rome, je bent vervuild, maar wij houden van je", zo ver tolkte een Romein bij een de monstratie treffend de gevoe lens van een groot deel van de drie miljoen inwoners. Rome's grootste probleem is het volstrekt chaotische stads verkeer, dat de nauwe straten van het centrum volkomen verstopt. De stad betaalt een hoge prijs voor de wilde sub urbanisatie van de laatste de cennia, waarbij de ene na de andere troosteloze buitenwijk uit de grond werd gestampt. Aan goede verkeerstechnische ontsluitingen is helemaal niet gedacht. Het gevolg is dat de Romein per dag gemiddeld twee uur en een kwartier on derweg is naar en van zijn werk. Zestig procent van de auto mobilisten die de binnenstad van een smog-deken voorzien, hoeft helemaal niet in het cen trum te zijn, maar is van de ene buitenwijk onderweg naar de andere. Het stadsverkeer kruipt met een snelheid van 2Vt 3 kilometer per uur voor uit. Schots en scheef gepar keerde auto's halen de laatste vaart uit het verkeer. Met mi nutenlange oorverdovende claxon-concerten luchten de gefrustreerde chauffeurs hun ongenoegen. Het Romeinse stadsverkeer is het luidruch tigste van Italië, het aantal ongevallen het hoogste. 500 Doden In Rome gebeuren zo'n 40.000 ongelukken per jaar met 500 doden en 30.000 ge wonden. De uitlaatgassen en de herrie beu verlaten steeds meer Romeinen hun huis in het centrum en trekken ze naar andere delen van de stad of nog verder weg. De afgelo pen 40 jaar is de bevolking van het centrum met de helft ver minderd. De vrijgekomen ruimte wordt in beslag geno men door op het toerisme mik kende boetieks en kantoren. Steeds luider wordt de roep om in elk geval het centrum verkeersvrij te maken. De si tuatie is echter inmiddels zo verziekt dat het stadsbestuur het ook niet meer weet en zich beperkt tot lapmiddelen om de verhitte gemoederen even te sussen. Voor echte oplossin gen, een verbetering van het metronet en de aanleg van grote (ondergrondse) parkeer plaatsen aan de rand van het centrum is echter geen geld. Het is bovendien in Rome gevaarlijk een spade in de grond te steken. De onder grond van de stad is een ga tenkaas. Tal van slecht ge bouwde huizen staan op een verzakkende ondergrond. Met groot geraas zijn dit jaar als 6 'palazzi' (wooncomplexen) in gestort. Daarbij zijn wonder boven wonder slechts twee do den gevallen en enkele tiental len gewonden. Honderden mensen zijn hun huisvesting kwijtgeraakt. Er zal zeker nog meer spontaan tegen de grond gaan. Volgens een lijst van de gemeente zijn 600 palazzi ern stig bedreigd. Dat er vaak slecht gebouwd is komt ook omdat de stad te snel gegroeid is. In honderd jaar tijd is het inwonertal gestegen van 250000 tot 3 milj oen. Een andere ziekte van de Eeuwige Stad is de toene mende vervuiling. Het water van de Tiber is zo'n cocktail van chemische stoffen en feca- liën geworden dat de ongeveer 15 miljoen ratten van de stad er huidziektes van krijgen. Er zijn kilometerlange open rio len en de waterzuiveringsin stallaties functioneren niet of slechts gedeeltelijk. Het huis vuil is een voortdurende bron van ergernis. Waar tussen het beton van de woonblokken maar even een streepje groen is wordt huisvuil neerge kwakt. Rome telt duizenden illegale stortplaatsen. De gemeentelijke reiniging functioneert niet. De dienst is een ratjetoe van overheidsin stellingen en particuliere be drijven. Een gemeentelijke dienst haalt het vuil op. De verwerking geschiedt echter door Sogein, een instelling die voor een deel van de overheid is en voor een deel particulier. Sogein beheert twee grote vuilnisbelten in Malagrotta, op veertien kilometer van de stad. Volgens wethouder Pa- ola Pampana staan er bij So gein vierhonderd man op de loonlijst, terwijl er feitelijk maar werk is voor zestig. In plaats van ip Malagrotta het vuil met lagen aarde af te dekken, zoals de wet voor schrijft, wordt alles er maar op gigantische bergen ge kwakt. Het vervoer van het vuil van de stad naar Mala grotta gebeurt door tal van particuliere bedrijven. Wan neer in dit ingewikkelde sys teem één schakel uitvalt, bij voorbeeld door een staking, dan blijft het vuil waar het is: op straat. In augustus was dat nog dagenlang het geval. De doortastende wethouder die enthousiast met een sanering van de geldverslindende reini gingsdienst wilde beginnen, heeft al bakzeil moeten halen. „Tegen de grote belangen die hier spelen kan ik niet op. Ik kan Rome niet schoonmaken", aldus Paola Pampana. Laconiek Na negen jaar een commu nistische burgemeester te heb ben gehad, regeert sinds 1985 een christen-democraat de stad: Nicola Signorella, een beschermeling van Giulio An- dreotti. Signorella, die het al lemaal anders en beter wilde doen, is lelijk in de verdruk king geraakt. Zelfs de spreek buis van het Vaticaan, de 'Os- servatore Romano', heeft felle kritiek uitgeoefend op de christen-democraat omdat maatregelen tegen de euvels van de stad uitblijven. Signo rella, geboren en getogen Ro mein, blijft er laconiek onder. Op een van de deuren naar zijn kantoor hangt een bordje met de tekst: „Als er een op lossing is, waar maak je je dan druk over? Als er geen oplos sing is, waar maak je je dan druk over?" In zijn hart is Signorella het eens met senator Franco Evangelisti, die ondanks alle problemen nergens anders zou willen wonen dan in Rome. Evangelisti: „Allen leven in Rome en praten er slecht over." (ADVERTENTIE) Handleiding voor de berekening mestkosten Trekkertest Deutz-Fahr DX 3.50 A Herfst- en Wintermode B O n Noteer mi| voor een abonnement op Boerderij 1169,75 p j.) metDVechoudern ol OAkkerbouw of Varkenshouderi) Tevens neem ik tot 1-3-1987 een gratis proefabonnement op Boerderi)Krant Naam Adres: Postcode Woonplaats In open envelop zonder postzegel erop zenden aan Uitgeversmaatschappij C Misset BV, Afd AAA, Antwoordnr 1(1, 7000 VB Doctinchem 6 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Hoewel de tweejaarlijkse Efficiency Beurs, die momenteel in het RAI-complex in Amsterdam gehouden wordt, in principe het hele scala kantoorbeno digdheden laat zien, ligt het accent andermaal op de nieuwste ontwikkelingen op computergebied. Automatise ren is het toverwoord en de le veranciers hebben de afgelo pen twee jaar niet stilgezeten. •p 55.300 vierkante meter expositieruimte - waarmee de Efficiency Beurs de grootste beurs is ooit in ons land ge houden- krijgen alle fabri kanten de kans hun nieuwste snufjes aan de potentiële klan ten te tonen. Waarbij de kans overigens niet gering is, dat die klant door de bomen het bos niet meer ziet. In het we reldje van megabites, dis kette-stations, micro-proces sor en laserprinter is het na melijk een hele toer om er achter te komen, wat nu wer kelijk voor jouw bedrijf ge schikt is. Het gevaar bestaat boven dien, dat wat je nu bestelt morgen door de razendsnelle ontwikkeling van de techniek al weer achterhaald is. 'Nog krachtiger en nog snel ler' is het devies waarmee de fabrikanten hun computer systemen proberen te slijten. En daarmee moeten we gelijk constateren, dat de beurs niet werkelijk revolutionaire nieuwtjes te bieden heeft. In het RAI-complex werden vorige week de meest in het oog springende noviteiten aan de pers getoond. En ook daar bij viel het op, dat het voorna melijk verbeteringen van be staande produkten en syste men betrof. Software Nieuw is in elk geval wel de aanwezigheid van een apart software-paviljoen. Volgens de organisatoren geen overbo dige luxe, aangezien de pro gramma-schrijvers in het ver leden nogal eens 'over schreeuwd' werden door de veelkleurige hardware. Compaq Computer Corpo ration toont op de RAI zijn nieuwste, zeer snelle geestes kind: de Compaq Deskpro 386. Het is de eerste personal com puter die gebruik maakt van de nieuwe 32-bits micropro cessor. Deze chip zal in de toe komst het hart vormen van de nieuwe generatie personal computers. Nixdorf is in Amsterdam met de zogenaamde RISC- computer, een afkorting van Reduced Instruction Set Com puter. Volgens de fabrikant betreft het een nieuwe genera tie computers, waarbij van de 300 instructies die bij het pro grammeren worden gebruikt de 200 minst gebruikte zijn weggelaten. Het resultaat is - alweer - een snellere, krach tiger computer. Met gepaste trots maakt Ne derlandse bedrijf Tulip gewag van zijn nieuwste computer: de krachtige AT. Tevreden is men bij Tulip vooral over de vormgeving, die door de Stich ting Industrieel Ontwerp Ne derland is bekroond. Printers Op het gebied van printers hebben de klanten altijd ge noegen moeten nemen met een compromis: wil je een mooie letter, dat haal je een lawaaie rig apparaat in huis, wil je een stille printer, dan zul je genoe gen moeten nemen met een minder fraai lettertype. Hew lett Packard heeft daar met zijn laserjet-printer een ant woord op gevonden: een stil apparaat, dat qua lettertype de vergelijking met een kwali teitsprinter (bijna) kan door staan. Fabrikanten van kopieer machines brengen steeds meer kleur in het kantoorbestaan. Sharp toont zijn full colour- copier, die fraaie kleurkopieën maakt, maar waaraan wel een gepeperd prijskaartje hangt: vijf gulden per kopie. Cannon staat eveneens met een 'revo lutionaire' colour-copier naar Amsterdam. Op het gebied van de niet- elektronische kantoorbeno digdheden is er op de Effi ciency Beurs vooral veel fraais te zien aan kantoormeubelen. Maar ook hier staat de aanwe zigheid van toetsenbord en terminal centraal: lagere bu reau's en aangepaste stoelen om optimaal gebruik te kun nen maken van het nieuwe elektronische speelgoed. Tenslotte nog een 'alledaags' nieuwtje. De Nederlandse firma Acco introduceert op de Efficiency Beurs de milieu vriendelijke opbergmap. Vol gens Acco broodnodig, omdat de gangbare plastic en andere kunstofmapjes na gebruik met honderdduizenden tegelijk worden weggegooid en daarna een bedreiging vormen voor het milieu. De nieuwe map van Acco bestaat weliswaar uit kunststof, maar is gega randeerd 'vrij van cadmium, chroom en koper', waardoor verbranding geen probleem meer is. De Efficiency Beurs duurt tot en met 15 oktober. WE waren een tijdje weggeweest en toen we terug kwamen troffen we Wash ington in een geheel andere gemoeds- stemming aan. In E de zomermaanden E is de Amerikaanse E hoofdstad geen pretje. De zon S schijnt dan onbarm- 1 hartig en het bijko- E mend probleem is dat E haar stralen enkele honder- den meters boven de grond wor- E den onderbroken door een dun, E maar hardnekkig wolkendek. Zo heeft men in de zomermaanden E het gevoel dat Washington is be- E dekt met een natte dweil die kort tevoren in een emmer heet E en niet geheel fris sop is gedom- peld. Iedereen loopt dan ook weg. E Zelfs de president pakt zijn bul- E len en reist naar Santa Barbara E in Californië. Daar is het welis- waar ook warm, maar die dweil E is er in ieder geval niet. De ver- E stikkende hitte heeft trouwens een merkwaardige uitwerking E op de mensen. Die worden wat trager, maar tegelijkertijd ook wat agressiever. E Iedereen zit maar wat te suf- E fen. Besluiten worden niet meer genomen. En omdat niemand E uit zijn doppen kijkt, razen de E geruchten - niet gehinderd door E de hitte (geruchten worden nooit ergens door gehinderd)- door de stad. Dit jaar was er het E gerucht dat de Amerikanen op- E nieuw zouden toeslaan in Libië. Het gerucht kwam van nergens, E maar blies zichzelf op tot we ll reldnieuws. Het was geboren uit E de landerigheid en meligheid die E hier ter stede in juli en augustus troef zijn. E Toen we terugkwamen scheen E te zon. De dweil lag niet meer E over de stad. Het lange, heldere najaar -het metereologisch pronkstuk van de stad - was be- E gonnen. Washington was weer E gegrepen door wat ik nu maar even als 'werkdrift' omschrijf, E maar dat eigenlijk iets heel an- E ders is. Misschien moet ik het wel 'machtsdrift' noemen. De oude energie was er weer. Het is de energie die de stad E eigenlijk zeer gehaat maakt. Want hier worden dingen be- dacht en uitgebroed en verzon- E nen die elders als hoofdstede- E lijke hersenspinsels en ambte- lijke grillen worden ervaren. E Wat hier door de windvanen E van de bureaucratie op papier 1 wordt gezet, moet worden uitge- ËllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM voerd langs de grenzen SSjfffiÜ lULHOUSE/PARIJS overschreden, in de bergK\NP) Dg kalimijnei) Wyoming waar de eerste >1, glzaS (MDPA) gaan I ^KS' 'r£ii,fcgang van 5 januari 1 luiert in de zuidelijke zot.^5 Kilo ZOllt per SeCOl korenvelden van het Westen waar de boeren len met de meest emstigil bouwcrisis die ze ooii gekend en in de miljoenei van het noorden waar he] zoveel grim' riger, jachl ongewikkeld r is. linder in de Rijn lozen. De lozing wordt dan teruj iracht van 130 naar 115 kilo jonde. Wat minder de gaat wordt niet ingespote de bodem, zoals aanvanke de bedoeling was, maar of jagen. Door Jo Wijnen "t Om te voldoen aan de verplicl1 Behalve in Washingio^en die voortvloeien uit de convi vindt heel Amerika cvan Bonn uit 1976 - 20 kilo pei hoofdstedelijke ambtenl niks van snapt. En zo hoort het ook. Een hoofdstad moet zijn bij de mensen die ambities waarmaken, moet tegelijkertijd gehai] den door het voetvolk niet kan of mag komen alles voor zoete koek ken. De zon schijnt. Het van een glorieuze helderhi bomen scheiden zoetige geuren af. Krolse katers in de parken en tuinen. Ztl dan fluit zelfs een vogel, sident is weer terug. Ii rolt de mouwen op. De zichzelf weer. Ze wordt gekoesterd door hen die nen en werken. Nee, heil de stad niet dat ze elders] veracht en gehaat. Daar stad boven. Een hoofdstad behooi en ongenaakbaar te zijn ken maar dat Washington! JURNEMOUTH (REUTER/1 artij heeft haar jaarlijkse conl al op het defensiebeleid van de Door Kien van Nurwn BRASEM is een van de eer ste vissoorten die na de zo mer minder vangbaar wor den. Vreemd is dat niet wanneer men bedenkt dat watertemperaturen heel erg ingrijpen in de levenspro cessen van vissen. Hoe hoger de temperatuur van het wa ter, al zijn er grenzen, hoe sneller een vis voedsel kan omzetten. Het is vooral de zomerperiode die, samen met de herfst, zorgt voor de groei bij vissen en de aan maak van geslachtsproduk- ten. Brasems vormen daarop geen uitzondering. Wie momenteel brasem wil vangen doet er goed aan een aantal zaken scherp in het opg te houden. Zo zullen brasems op de rivier of het kanaal slechts zelden dicht onder de kant verblijven als het zonlicht dagelijks af neemt, Is de temperatuur stijging in de zomer er juist aanleiding toe om de walle- kant naar voedsel af te stro pen, diezelfde temperatuur (maar nu daling) draagt er toe bij dat het omgekeerde geschiedt. De daling ervan dwingt brasem naar diep water. Dat heeft voor sport vissers de volgende conse quenties. Op de eerste plaats is de brasem meer en meer aangewezen op natuurlijk voedsel. Muggelarven wor den schaars, maar slakjes enz. worden met graagte ge nomen. Sportvissers die dan ook op de juiste plaats hun maden weten te plaatsen, ver van de kant en op diep water, vangen hun brasems. En dat 'zijn doorgaans niet van die kleintjes! Op diep water zijn de grotere bra sems waar het om voedsel gaat uiteraard heer en meester. Immers daar ver toefden zij in de zomer al heel vaak als het weer even tegenzat. En hier komt dan de vis techniek om de hoek kijken waar men wellicht wel veel van hoorde, maar nog nim mer toepaste; het wincle- pickervissen. Wie daar echt wat meer van wil weten, kan zich bij de hengelsport zaak laten voorlichten of men koopt een goed boek op dit gebied. En wincle-pic- kervissen kan heel leuk zijn als het om grote vissen als brasems gaat. Vissen op af stand opent vaak die 'vis winkels' welke voorheen on bereikbaar bleven bij het vissen met de vaste stok. Hoelang de hengel is doet er \?S- Deze partij heeft zich op iar congres vastgelegd op de chaffing van de Britse irnmacht en de sluiting van le Amerikaanse nucleaire es in Groot-Brittannië. In zijn openingstoespraak tot de 5.000 gedelegeerden zei rtijvoorzitter Norman Teb- bit: „De eerste taak van elke lering - zonder welke geen idere mogelijk is - is de ver- iging van het koninkrijk", bour hangt een beleid aan t zeker zal leiden tot een do- ilijke ondermijning van de ,VO, de alliantie die zorg :ft gedragen voor de 40 jaar le en vrijheid in West opa". In zijn toespraak be- ifde Tebbit verder dat de inservatieve Partij zich zal lijven inzetten voor privati- 'ing van staatsindustriën en Waging van de belastingen, "olgens de conservatieve ;ij voorzitter is de Labour- ;ij voor de verdediging van vrij Europa bereid meer rouwen te schenken aan overweldigers van Afgha- itan dan onze bondgenoten, beschuldigde de grootste tse oppositiepartij van het it alleen opschuiven naar in feite niet meer toe, at hengel maar geschikt is| aanbeet door te geven aanbeet doeltreffend wi beantwoorden met het ken van de vis. Want het vissen met speciaal voor een derge! visserij toegerust stokjtl leuk maar subtiel werk] moet er wel even aan nen dat het 'anders' is vissen met de vaste Men vist er op plaatsen waar de vaste stok van nut zou zijn, omdati bijvoorbeeld te ondiep is de kant en de vis ver we;| Op onze vaste stek aanfcui:Ktil'id:)rlt>i;il Haringvliet is dat ook™ ie vrouw van voorzitter Teq Brighton, zat naast haar i Bovendien is het vissen de wincle pieker heel schikt om er de juiste plaats mee te ontdel Vangt men eenmaal vis, is een watervaste vilt wel zo gemakkelijk om te geven hoever de vis zit. Men geeft dat dan via een merkteken op bij de molenspoel. werpt dan over de heen en draait eenvoi weg de lijn terug toi punt. Voeren op afstai wel wat moeilijker, kan worden opgelost zgn. madenkrofjes te bruiken of Swimfi Dat vist niet bepaald sul men voert dan ook mogelijk is wel degelijk de hand, en werpt of 1 maden op de stek. Probeer trouwens eens te vissen met voertje van geplakte Met Sticky Mag, of een der plakprodukt, kan voerballen maken van den. Die voerballen kan dan perfect op de voel mikken. Groot voord#] dat de maden op één pl liggen en het voer lanj uit elkaar valt. Nadeel is] dat een flinke school sems met zulke dotten den snel weg weet, niet niets voeren de Enge! liters van! De sensatie de aanbeet en de dril een echte grote braseff een licht hengeltje als Wincle Pieker is meer men over het algemeen brasem zou willen vei ten. 'AM (ANP) - De Amster- effectenbeurs bood dinsdagoch- 1 geen spectaculaire aanblik, maar een hoger Wall Street en een door 1 Bundesbank gesteunde dollar ste- I de meeste aandelenkoersen in een g tempo. Om 11.15 uur stond de al- me index op 143 punten, wat een J »ruitgang betekende van 0,4 punt I ds de opening. De obligatiemarkt er vrijwel onveranderd bij. koninklijke Olie noteerde aan het] van de ochtend dankzij de vaste n ar een kleine ƒ3 hoger op ƒ203,20.1 *o was ƒ0,70 beter op ƒ148,30 en igovens noteerde ƒ0,40 hoger op I 0. Philips en KLM waren eveneens I ;le dubbeltjes beter. Unilever klom I naar ƒ477,50. Collega-voedings-1 7Q Wessanen was ƒ1,20 duurder opl beurs reageerde gunstig op def!' «ie en de kwartaalcijfers van Océ-1 d®r Grinten. Tegen 12 uur werd i pr dit aandeel ƒ3 meer betaald op® |1. Goed lag ook KNP die ƒ1,70 duur- V r werd op ƒ156,50. Fokker was ƒ2 be-1 fpp ƒ61. In de uitgevershoek ging El- Tier ƒ1,50 vooruit naar ƒ225,50 enl lu eenzelfde bedrag naar ƒ327. Def anciele sector lag er eveneens prijs-, [laend bij waarbij AEGON een ver-, «ring boekte van ƒ1,50 op ƒ94,80. «et parallelmarktfonds Textlitei fem voor de dag met een verras-I «e stijging van ƒ1,90 op ƒ19,50. Dit *Teu na de bekendmaking van te halfjaarcijfers, waarop de] al geruime tijd was vooruitgelo-f p want de koers van dit aandeel is de tste tijd flink afgekalfd. Voor Kooijman werd op ƒ58 een. psaaalder meer geboden maar aan-l Prot.z.hs !t>tz.hs brotz.hs

de Stem | 1986 | | pagina 4