even..i UITBLAZEN 'Alleen nog praten over capitulatie' 1EZUINIG Rebellie Suriname in teken van emancipatie bosnegers M'Bow trekt zich terug uit UNESCO Afscheid van de lijn Ruding? larddrugspr reform erdagen erkoop a Het senior tijdperk BOSNEGERS IJM SURINAME WIJZEN VERDERE DIALOOG MET BOUTERSE AF legen van vall kansloze voor ACHTERGROND Verzet in Suriname OMSTREDEN TOPMAN VERANTWOORDELIJK VOOR 'VERTROUWENSCRISIS' MET oude mensen heb je dat; ze val len wat gemakke lijk. Hij is al eens van een vliegtuigtrap geschoven en nu viel zij met stoel en al van een podium. Oud of niet; ik vond wel dat hij de situatie meesterlijk redde met dat grapje: „Lieveling, ik heb je toch gezegd dat pas te doen als ik geen applaus zou krijgen." Ik vond dat heel ad rem, zelfs voor een oude, door gewinterde filmacteur en het sterkt het vertrouwen in zijn spreekvaardigheid wanneer hij straks onze veiligheidsbelangen moet verdedigen tegenover zijn veel jongere tegenspeler die ook een reputatie van gevatheid koestert. De foto's van de gevallen vrouw uit het Witte Huis ston den pal onder de als geruststel lend bedoelde kop „Geen kern ramp op zee." Aan de aanha lingstekens kon de aandachtige lezer zien dat de krant iemand anders aanhaalde, ongetwijfeld een Russische deskundige maar gemakshalve aangeduid als 'Moskou'. De vraag is natuurlijk: hoe weten ze met zekerheid te zeg gen dat er geen kernramp dreigt: nu niet, nooit niet?. Vol gens de krant liggen er nu al vijf, ooit door kernenergie aan gedreven onderzeeërs op de oceaanbodem. Sommige daar van hebben wellicht ook kern wapens aan boord. Kan iemand, hoe deskundig ook, eigenlijk wel garanderen dat er niets zal misgaan met dat spul? Met kerncentrales, zo heb ben ze ons altijd gezegd, kan in principe ook niets misgaan, dubbel beveiligd als ze zijn en zovoort. De aandachtige be schouwer van kaartjes waarop kerncentrales staan aangegeven viel het wel op dat de meeste landen die dingen het liefst aan hun grenzen of aan de kust ble ken te bouwen en hij vroeg zich dan wel eens af waarvoor dat nodig was als die centrales toch voor 100 procent veilig en be trouwbaar waren. Waarom staan de centrales vrijwel nooit op een plek waar de meeste energieafnemers op een kluitje zitten? Maar ja, je moet des kundigen af en toe ook eens kunnen geloven. Als je niets of niemand meer gelooft, heb je geen leven meer tenzij je alwe tend zou zijn.' WIMKOCK persbureaus de hele wereld rondgekabeld worden, maar toch: er kan dus heel goed wat misgaan met kerncentrales en er géét ook vaak iets mis. Angst is een slechte raadge- j§ ver, weten we, maar het wordt steeds moeilijker hem buiten de deur te houden. Senioren Dezer dagen, toen ik me in het gezelschap bevond van een flink aantal leeftijdgenoten be- dacht ik opeens hoe fortuinlijk onze generatie tot nu toe is ge- weest. De crisis van de jaren '30 E hebben we niet meegemaakt. In de oorlog waren we te jong om te vechten of risico's te lopen in Ej het verzet. Na de oorlog gingen we nog steeds naar school zo- dat we ook Indië misten en we E het zwaarste werk van de we- deropbouw konden overlaten aan onze ouders. Vervolgens brak een tijd E aan waarin het van jaar tot jaar alleen maar beter werd, in ma- E teriële zin vooral maar ook in andere opzichten. We konden Ej ons mondje roeren en dat de- den we ook, heel hartstochtelijk soms. We rebelleerden tegen 3 het gezag, bevrijdden ons van de sociale controle, schopten 3 tegen heilige huisjes aan, haal- 1 den taboes omver (en bedach- ten andere), richtten nieuwe 3 partijen op, vroegen bij alles e wat we deden eerst subsidie e aan (en kregen die), indexeer- 3 den onze lonen en al die tijd bleef de oorlog ver van ons bed. e Nu we ons er al lang niet 3 meer over verbazen dat onze kinderen zo snel groot zijn ge- worden, horen we dat we wel e oud mogen worden maar het straks niet hoeven te zijn. Wij zijn niet de bejaarden van mor- e gen. Wij zullen senioren zijn, een groep zo talrijk dat nie- 3 mand nog om ons heen kan. Doelgroep nummer één! Zoals het bedrijfsleven de- 3 cennia lang behaagziek om de e jeugd heeft gedraaid als vliegen e om een pot honing zo zal het e straks ons senioren proberen te behagen. Wij zullen rond de e eeuwwisseling, overal ons. stem- 3 pel op drukken. Op het mode- e beeld en op de stijl van leven. De senior en de seniorina zul- e len en vogue zijn en de schaarse e 20-jarigen van 2000 leven ge- 3 haast en ongeduldig naar het 3 jaar 2030 toe, waarin ze Abra- ham mogen zien. Om er ook bij e te horen. Maar - helaas - dan e zal het feest voorbij zijn. Ze e zullen met te weinigen zijn om nog een doelgroep van beteke- e nis te kunnen vormen. Zodra e de naoorlogse geboortegolf is 3 weggevloeid over de dodenak- e kers, zal het seniorentijdperk e voorbij zijn. In 2030 ben je op je 65-ste weer gewoon bejaard, oud van dagen of wat voor woord ze er dan voor bedacht e mogen hebben. e Harrisburg konden velen nog over hun kant laten gaan. Een kans van één op 'n miljoen, zeiden de deskundigen. Nou, dan weet je dat dét kans heel, heel klein is, maar dat het kan gebeuren. Harrisburg zou een waarschuwing zijn en de kerne- nergjekelingen tot nog grotere voorzichtigheid en nog stren gere veiligheidsmaatregelen manen. Toen kregen we de wolk van Tsjernobyl over ons heen, uitgerekend op de eerste zonnige dagen van een overi gens kille lente. Rond konin ginnedag. Sindsdien lijkt het of er per manent wel ergens ter wereld een centrale staat te lekken. Het is begrijpelijk dat in de na sleep van Tsjernobyl de pers waakzaam is en dat lekjes die e anders misschien hoogstens de e lokale krant zouden hebben ge- 3 haald, nu door internationale miminimi Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans- hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, f 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. WOENSDAG 8 OKTOBER 1986 T5 PAGll Door Rob Ruggenberg DE OPSTANDIGE bos negers in Oost-Suri- name zijn niet langer bereid tot onderhande lingen met het regime- Bouterse. „Dat station is nu gepasseerd. We wil len alleen nog met Bou- terse praten over diens capitulatie." Dit zegt dr. Eddy Jozef- zoon, (48), zelf bosneger en reizend intermediair tussen de groep-Brunswijk en het Surinaams verzet in Neder land. Hij is doctor in de filo sofie, afgestudeerd pedagoog en eigenlijk werkzaam als hoofd van de afdeling onder wijskunde van de Stichting Leerplan Ontwikkeling in Enschede. Hij speelt een be langrijke rol bij een nieuwe poging het versplinterde ver zet op een lijn te krijgen. Volgens dr. Jozefzoon zijn de ontwikkelingen in Suri name zo snel gegaan, dat er geen weg meer terug is. „Dat kan ook niet als je weet hoe veel mensen er reeds gesneu veld zijn." Hij zegt dat aan regeringszijde nu ongeveer zeventig slachtoffers zijn ge vallen. Paramaribo houdt vol dat het er niet meer dan acht zijn. Jozefzoon zegt dat'het le ger de lijken van gesneu velde soldaten gewoon laat liggen in het bos. Aan de overkant van de Marowijne- rivier hebben Fransen ook een aantal lijken opgevist. Hij begrijpt niet hoe Bou- terse het grote aantal ge sneuvelden geheim kan hou den. „De familie moet toch vragen gaan stellen." Aan de kant van Bruns- wijk zijn volgens Jozefzoon tot dusver niet meer dan vier doden en drie gewonden ge vallen. Een guerillastrijder stierf als gevolg van een on geluk na een feestje, de tweede ging dood aan een hartinfarct en twee anderen overleden door bloedverlies na een treffen met het leger. Jozefzoon zegt dat inmid dels 'vele duizenden burgers' zich bij het verzet hebben aangesloten. „Het hele Maro- wijne-gebied is één grote verzetsorganisatie. Dat geldt ook voor de Franse oever." Volgens Jozefzoon hoeven collaborateurs met het Bou- terse-regime niet te vrezen voor represailles van de bos negers. „Onze wraak richt zich slechts op een klein groepje." Het opstandelingenleger van Ronnie Brunswijk zal voor dertien medeplichtigen van het regime-Bouterse Ronny Brunswijk: Tweede Bouterse of baanbreker voor de democratie in Surina me? - FOTO ANP WIE is Ronnie Brunswijk? Wat zijn de plannen van deze onge letterde jonge bosneger en van zijn mede opstandelingen, die het oerwoud van Oost-Suri- name in handen hebben? Onze verslaggevers spraken met twee Surina- mers, die het opstandige ge bied geregeld bezoeken en Brunswijk goed kennen. geen genade kennen. „We zullen ze niet onthoofden, maar deze mensen zullen hun gerechte straf niet ont gaan. Voor hen is in een vrij Suriname geen plaats meer." De Surinaamse filosoof en pedagoog dr. Eddy Jozefzoon is pertinent in zijn bewering. De 'bende van dertien' is in de ogen van de opstandelin gen aansprakelijk voor tal van onmenselijke daden, wreedheden en moorden. Iedereen in Suriname weet wie er met die 'dertien' wor- den bedoeld. Het gaat om mensen als bevelhebber Desi Bouterse zelf, de vroegere le gercommandant Paul Bhag- wandas, het hoofd van de mi litaire politie Marcel Zeeuw en leden van het moordcom mando zoals Mahadew en Leeflang. Behalve deze dertien hoeft geen van de aanhangers van Bouterse te vrezen voor de wraak van de opstandige bosnegers. Jozefzoon: „Een van onze mensen zei het heel tekenend: 'Iedereen is nodig in dit land. Min deze der tien.'" Ondanks de geruststel lende woorden van Jozefzoon heerst in Paramaribo wel de gelijk angst voor de komst van de opstandelingen. Jo zefzoon begrijpt dat ook wel. „Dat komt omdat men, strikt genomen, in de stad de bos landbewoner niet kent. En wie hem wel kent, heeft hem tot dusver alleen maar gezien als die domme bosneger. Er heerst dus angst voor het on bekende en angst voor men sen die je nooit serieus hebt genomen. En bovendien, hoe- velen in de stad hebben in het verleden de bosneger niet uitgebuit? Maar echt: men hoeft niet bang te zijn voor wraak of een soort bijltjes dag. Dat past niet bij onze bosnegertraditie. Granman Forster zei pas nog: 'Ze heb ben mij diep beledigd, maar ik blijf van de mens hou den."' De bosnegertradities spe len een belangrijke rol in de huidige strijd. „Wat mij bij een bezoek aan de opstande lingen zo frappeert is dat Ronnie ook in moeilijke si tuaties de democratische tra dities niet overboord gooit. Het lijkt ondenkbaar, maar bij de guerrillero's wordt werkelijk iedereen betrok ken bij de besluitvorming. Er wordt heel veel gepraat, iedereen weet waar men voor vecht." Dr. Jozefzoon zegt „gewel dig geboeid" te zijn door Brunswijk. „Als mensen den ken dat hij dom is en niet weet waar hij over praat, vergissen ze zich. Hij kampt alleen met een taalprobleem. Diepe filosofische, ideologi sche vragen moet u hem niet in het Nederlands, maar in zijn moedertaal stellen. Als u dat doet, zult u versteld staan van de idealen die deze 25-ja- rige jongeman heeft. En u zult merken hoe doorleefd en visionair die idealen zijn." Als de strijd straks is ge wonnen - dat ze zullen win nen staat voor de bosnegers vast - zal Brunswijk geen be voorrechte plaats voor zich zelf of de bosnegers opeisen, zegt dr. Jozefzoon. „Ronnie zegt dat, als hij een keertje een beloning zou kunnen krijgen, hij dan graag in de gelegenheid zou willen wor den gesteld om zich verder te ontwikkelen. Die onbaat zuchtigheid past in onze bos negertraditie." De bosnegers zullen straks dan wel niet de dienst willen uitmaken, ze eisen wel een rechtmatig deel van de be stuursmacht op. „Ik hoor overal: het resultaat van de strijd kan nooit zijn dat de bosneger opnieuw vergeten wordt. De bosbewoners zijn eeuwenlang achtergesteld, maar hun emancipatie is nu begonnen en zal doorgaan. Daar is men zich van hoog tot laag, door alle rassen en etni sche groeperingen heen, van bewust." Opmerkelijk is dat guerrillagroep van wijk inmiddels alle bt kingsgroepen van Surit vertegenwoordigd zijn, Jozefzoon. „In het verzet, len ras en afkomst geen Als je die jongens in hei met elkaar ziet eten, dat je: hoe is dat mogelijk. nËNSPAG 8 OKTOBEF tMEGEN (ANP) - Het iiesprobleem is onoplosbaar gev nalisering, door het bezit van en rddrugs strafbaar te stellen, heef Het probleem is justitie en p 'hoofd gegroeid. ware het een regenboog bok de medische aanpak faalt: t - ak niet opgewassen tegen rnanii iks en weten drugsverslaving I rdringen door hen afhankelijk te Idicijnen. Een psychologische JC. het drugsprobleem tenslotte bl: harmonie die niet eerdslem evenmin te kunnen terugdnr de Surinaamse geschiej Dat concludeert de Nijmeegse so< anders na zijn onlangs afgeslote - dat hij sinds 19E is voorgekomen." „Het is werkelijk op; iroïne en jeugd barend om te zien hoe Brunswijk de hindoest de Javaan, de indiaan, Chinees als het ware gaan met de bosneger-i onze religeuze en cultn traditie. Hoeveel res; daarvoor opbrengen, onze obia vroeger altijd werp was van spot en achting. En de bosneger optrekken met de hint taan die hij vroeger had uitgemaakt voor uit ter." Op de vraag of die horigheid niet gebasi op een negatief ideaal - terse moet weg - antwt dr. Jozefzoon ontkei „Natuurlijk gaat men gel onder het gevoel dat meni vrij is. Maar juist dat id< een vrij land, met vrije sen, met democratische ten, wordt heel positiel| geëmotioneerd beleefd." Als filosoof ziet hij soort louteringsproces staan. „De mensen elkaar vanuit verschil! culturen voor hetzelfde i| aal. Dat is voor de toeki van Suriname heel hi vend." .JIDEN (ANP) - Er is een goed( «is land bij helder weer getuige an vallende sterren. Dit heeft -ereniging DMS (Dutch Meteor S De meteorenzwerm is afkon: raak en is dezelfde die in 1933 Sterrenregens zorgde. Het hoogt an de zogenaamde Draconiden an de DMS omstreeks acht uur rrenregen kan echter de gehel :erdag) duren. Door Rob Ruggenberg en Archie Sumter WIJ stadsbewoners hebben de bosnegers al tijd gediscrimineerd en bejegend als dom en on- h/indig. Stemvee, dat na gebruik met een paar zinkplaten voor op het dak en een buitenboord motor weer werd weg gestuurd. Het bos in, de rivier op. Aan dat soort denken is nog geen einde gekomen. Immers, je merkt dat men sen geneigd zijn de sterke kant van Ronnie Bruns wijk te bagatelliseren. Hij kan toch niet lezen of schrijven. Michel van Rey (38), ex- luitenant, ex-minister van leger en politie in Surina me, kan zich er zeer over opwinden. „Zij die Ronnie niet serieus nemen omdat hij geen goed Nederlands spreekt, vergissen zich in een ding. Deze strijd zal emancipatorische conse quenties hebben voor de bosnegers." „Wie denkt dat de bosne gers tezijnertijd aftaaien met weer een paar zinkpla ten, heeft het aan het ver keerde eind. Dat is waar Ronnie over praat, zij het dan niet in fraaie Neder landse volzinnen." Michel van Rey kent Brunswijk al sinds 1977 toen Ronnie als schooljon gen rondhing rond de ka zerne in Albina waar Van Rey toen compagniescom mandant raas. Toen Bruns wijk enkele maanden gele den voor overleg naar Pa rijs vloog, wachtte Van Rey hem daar op. Brunswijk sprong spontaan in de hou ding voor de ex-luitenant. Sindsdien spreken de op standelingenleider en de militair strateeg uit Nijme gen elkaar geregeld. Van Rey, zelf stadscreool, heeft grote bewondering voor de capaciteiten van de jonge bosneger-opstande ling. „Hij heeft moed, maar ook een scherpe militaire visie, in feite meer dan hij aan opleiding in het leger van Bouterse heeft meege kregen. Een natuurtalent. Een persoonlijkheid, een jongeman met een pracht- karakter." „Natuurlijk is zijn ge brek aan onderwijs zijn zwakke kant, maar waar is dat aan te wijten? De bos bewoners hebben altijd on derwijs op een veel lager niveau gekregen dan de stadsbewoners." Een van de fouten die Brunswijk vol gens Van Rey gemaakt heeft, is dan ook dat hij in een tv-programma gepro beerd heeft Nederlands te spreken. „Had hij maar in de bosnegertaai gesproken. Dan zouden zijn bedoelin gen beter zijn overgeko men." Volgens Van Rey hoeft Suriname niet bang te zijl dat Brunswijk na een over. winning een tjuveede Bou terse wordt. „Heel simpel de bosnegergemeenschap 1 een democratische samen, leving, die qua traditie ei ontwikkeling zelfs hei dicht bij het westerse mo- del staat. Een overlegdem cratie, kijk maar naar hui kroetoeshun grote verga deringen." Niettemin dreigen wl gevaren, ziet ook Van Rei „Wij moeten er voor zorgt i dat Brunswijk mensen os zich heen krijgt met demo cratische intenties, mensei die appelleren aan die bos- negertradities. Lukt ow dat niet, dan kunnen ande ren, ondemocratisch krachten, zich van hen meester maken. Dan kei een situatie ontstaan zoali| in Iran na de val van ii Sjah, met een soort Kho meini aan de macht." AMADOU MAHTAR M'Bow, de omstreden Senegalees die onlangs liet weten af te zien van een derde ambtstermijn als directeur-generaal van de UNESCO, deed in 1970 zijn intrede bij deze VN-organisatie voor on derwijs, wetenschap en cultuur. Hij heeft zich altijd sterk ingezet voor de belangen van de Derde Wereld en de strijd tegen het analfabetisme. Te gelijkertijd wordt hij door landen als de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië ver antwoordelijk gesteld voor de politieke en financiële cri sis bij de UNESCO en het vertrek van deze twee landen uit de organisatie. M'Bow, die in Senegal mi nister van Onderwijs als mede Jeugd- en Culturele Zaken is geweest, begon in 1970 bij de UNESCO als ad junct-directeur-generaal voor onderwijs. Zijn una nieme benoeming tot hoofd van de UNESCO op 14 no vember 1974 - als opvolger van de autocratisch inge- stelde Fransman René Ma- heu -, betekende een grote overwinning voor zwart Afrika, omdat dit continent daarmee voor de eerste keer een vertegenwoordiger op een topfunctie binnen de Verenigde Naties had zitten. Sindsdien heeft M'Bow, wiens mandaat eind 1987 af loopt, niet alleen vrienden gemaakt. De afgelopen jaren is hij in toenemende mate on derwerp van kritiek gewor den van de zijde van de Wes terse landen. Met name de VS, die de UNESCO in 1985 de rug toekeerden, beschul digen M'Bow ervan dat de organisatie onder zijn leiding in hevige mate is gepoliti seerd rond kwesties als de Nieuwe Internationale Infor matie Orde en vrede en vei ligheid. Dit zou ten koste zijn ge gaan van traditionele activi teiten als alfabetiseringspro gramma's in de ontwikke lingslanden. Bovendien De directeur-generaal van de Organisatie voor Onderwijs, Wetenschap en Cultuur van de Verenigde Naties, Amadou Mahtar M'Bow. - FOTO AP wordt M'Bow verweten een financieel wanbeleid te heb ben gevoerd. Vooral de roep om een Nieuwe Internationale Infor matie Orde werd door de ge ïndustrialiseerde landen uit gelegd als een poging om in de Derde Wereldlanden een vorm van regeringscensuur voor de media in te stellen. Ondanks de aanzwellende Westerse kritiek werd M'Bow in 1980 zonder veel te genstand voor een tweede ambtstermijn gekozen. Ove rigens bleek op de jongste zitting van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) dat hij met name on der de Afrikaanse landen ook voor een mogelijk derde ter mijn nog op brede steun kon rekenen. Het Amerikaanse voor beeld om de UNESCO te ver laten werd in 1986 gevolgd door Groot-Brittannië. M'Bow heeft de Amerikaanse kritiek dat de UNESCO-pro- gramma's en het personeel van de organisatie gebruikt werden voor 'anti-Ameri kaanse doeleinden', die sa menvielen met de standpun ten van de Sovjet-Unie, altijd van de hand gewezen. Hij be schuldigde de regering-Rea- gan er op zijn beurt van dat zij de multilaterale samen werking trachtte te onder mijnen en dat de UNESCO toevallig als eerste doelwit was uitgekozen. Het vertrek van de VS en Groot-Brittannië stelde de UNESCO voor grote finan ciële problemen, omdat daar mee tegelijkertijd ook dertig procent van de contributies werd ingehouden. De daaruit voortvloeiende bezuinigin gen, onder andere in de per sonele sfeer, leidde tot hef tige debatten over de wijze waarop M'Bow leiding gaf en de dringende noodzaak tot hervormingen. Nadat de Ne derland aanvankelijk een welwillende houding had in genomen, zei de regering on langs dat zij ontevreden is over de snelheid van de ver anderingen bij de UNESCO. De regering liet weten dat zij, in navolging van andere Westerse landen, het lid maatschap van UNESCC| heroverwegen indien d ganisatie niet beter functioneren. De meeste waarnemer] de VN-organisatie omsi ven M'Bow als een Af ril nationalist van wie niet zegd kan worden dat hij of contra de Sovjet-Unit Volgens hen gaat het coi niet om UNESCO of om soonlijkheden, zoals beweert, maar is het een frontatie tussen het gei trialiseerde Noorden en zich ontwikkelende Zuit waarbij het Noorden niet| de voeten zou kunnen mf onaf hankelij kheidsaspirai van zijn vroegere kolonii Zelfs M'Bows critici rakteriseren hem als een zonder intelligent en ent politicus. Volgens zijn heeft M'Bows neiging UNESCO te beheren als persoonlij k leengoed er gi delijk aan voor gezorgd alle mogelijke rivalen verdere loopbaan bij di ganisatie voor gezien hieli Daardoor raakte een groot aantal van beste en bekwaamste stuurders kwijt. (RTR/ Van een onzer ve JNTEREN - De generale eerde Kerken in Nederland een beslissing tot verk lell en Philips een jaartje v< Hoofdargument voor het stel was dat men voor dit ijdmiddel tegen de apart- id in Zuid-Afrika een zo d mogelijke draagvlak wil werven onder de kerkle- Bovendien wil de synode er een zorgvuldigere selec- plaats heeft van de bedrij- waarvan aandelen ver- :ht zouden moeten worden, arbij alle relevante kerkor- en betrokken moeten wor- IV Je Gereformeerde Kerken jben ongeveer ƒ3,3 miljoen Shell en Philips uitstaan, actie tot verkoop van ker- Jijke aandelen in bedrijven Zuid-Afrika is uitgegaan i de Raad van Kerken. )p de synode bleek dat er in (reformeerde kring ook dui- fijke weerstand bestaat te- verkoop van aandelen als raf voor bedrijven die met artheid zijn besmet." Onder lere verzette het gerefor- erde pensioenfonds zich er tegen. Daarnaast werden bnzeer hartstochtelijke plei- Jien gevoerd dat de synode Idelijk eens consequent zou an waar maken wat ze ja- geleden al heeft beleden: artheid is zondig, let oorspronkelijke voor- waarin Shell en Philips et naam en toenaam als 'be lette bedrijven' werden ge- Door Max de Bok LANG, zeer lang, hebben we CDA-fractieleider Bert de Vries niet meer zo kritisch ge hoord. We waren het bijna ontwend dat de leider van de grootste regeringsfractie een aanval durfde richten op een partijgenoot-minister. En dat nog wel op de na Lubbers be langrijkste minister uit het kabinet: Onno Ruding van Fi nanciën. Niet uitgesloten is dat De Vries zodanig schrikt van de interpretatie die aan zijn woorden gegegeven wordt, dat hij in de loop van het de bat daarvan afstand neemt. Daarom lijkt het nuttig hem de eer van een paar lange citaten te geven. 'Aan de orde is de vraag naar de toekomst van de samenleving. Als die vraag aan de orde wordt gesteld moet dat echter wel op de goede ma nier gebeuren. En dan moet mij van het hart dat op dit punt de Miljoe nennota als centraal beleidsstuk van het kabinet onder de maat is. Ze bevat vele beschouwingen, ook over de periode na 1990, maar ze hebben allemaal een puur financieel karak ter'. 'Als het financieringstekort maar verder omlaag gaat en de collectieve sector inkrimpt tot het Duitse of Amerikaanse niveau komt het alle maal vanzelf goed. Dat is de teneur. De argumenten die daarvoor wor den aangevoerd zijn echter niet sterk. Juist de internationale verge lijkingen, waarnaar in de Miljoe nennota wordt verwezen leren im mers duidelijk dat de verbanden niet zo simpel liggen. Niet als het gaat om het verband tussen econo misch herstel en terugdringing van het financieringstekort en ook niet als het gaat om het verband tussen de economische groeikracht van een land en de omvang van de collec tieve sector'. 'Het is echt te simpel om het zo voor te stellen alsof de collectieve sector zoiets is als een dood gewicht aan de nek van de alleen produk- tieve marktsector, dat om die reden dus niet zwaarder mag wegen dan het dode gewicht dat onze concur renten (Amerika en Duitsland, MdB) aan hun nek hebben hangen'. Vier citaten. Vier verwijten aan het adres van Ruding, die er dan ook niet vrolijker van ging kijken achter de regeringstafel in de Tweede Kamer. Want hier werd in een paar zinnen vrijwel de hele Ru- ding-filosofie onderuit gehaald. Maar daar bleef het niet bij. De Vries koos, duidelijker dan twee maanden geleden in het debat over de regeringsverklaring, partij voor de lijn-Lubbers. Niet het verkleinen van het financieringstekort is hoofddoel van het kabinetsbeleid (zoals Ruding wil), maar het terug dringen van de werkloosheid. De Vries: 'Als dat hoofddoel in gevaar komt omdat te strak wordt vastgehouden aan de financierings tekort-doelstelling dan - en alleen dan - moet er bereidheid zijn om ook dat tijdpad (van het verkleinen van het tekort, MdB) ter discussie te stellen. Dat is de filosofie van het regeerakkoord en ik hecht eraan die zuiver te houden, ook naar onze coa litiepartner toe'. De CDA-fractieleider had zijn zin nog maar net voltooid of de coalitie partner stond in de persoon van WD-fractieleider Joris Voorhoeve al aan de interruptie-microfoon. Hoorde hij het goed?. Wilde De Vries de afspraak dat het financie ringstekort in 1990 tot tenminste 5,25 procent moet zijn teruggedrongen ter discussie stellen Wilde hij het tijdpad verlaten Nee, dat wilde De Vries niet. Hij wilde het verkleinen van het finan cieringstekort 'niet heilig verkla ren'. Hij wilde alleen maar duidelijk maken dat het CDA 'als de nood aan de man komt iets extra's wil kunnen vragen voor gericht werkgelegen heidsbeleid'. Vrij, maar niet tè vrij vertaald betekent dat gewoon dat het CDA, als het er naar uit gaat zien dat het kabinet-Lubbers II er niet in slaagt de werkloosheid tot 500.000 in 1990 terug te dringen, extra geld eist; ook als dat ten koste moet gaan van een hoger financieringstekort. Dat was voor Ruding noch de WD een ge ruststellende boodschap. Als voorschot op het naderende afscheid van Ruding nam de CDA- fractieleider alvast afscheid van de lijn-Ruding. Dat moet voor de in eigen kring hoog geprezen en tot voor kort bijna slaafs gevolgde mi nister van Financiën toch een pijn lijk afscheidscadeau zijn. Dat de Vries hem aan het slot van zijn rede uitvoerig prees - alsof Ru ding al benoemd is tot topman van het IMF - maakte het niet minder pijnlijk. Want Ruding moge dan ge voelig zijn voor lof, kritiek en zeker wanneer die uit eigen kring komt, kan hij moeilijk velen. Intussen bleek uit het korte de batje tussen De Vries en Voorhoeve hoe verschillend CDA en WD den ken over doelstellingen en midde len. Voor de WD is het verkleinen van het tekort al jaren 'heilig'. Als dat maar lukt, komt de rest van zelf is, in navolging van Ruding, de filo sofie van de WD. Het was dan ook niet verwonderlijk dat uit Voorhoe- ve's bijdrage tot het debat bleek dat de VVD nog zowat de enige fractie is die zonder een spoor van twijfel op de lijn Ruding zit. Dat werd nog eens extra duidelijk toen de WD-fractieleider, anders dan Kok (PvdA) en De Vries, zich keerde tegen verdere arbeidstijd verkorting in de bedrijven en te] een voortrekkersrol in dit opi van de overheid als grootste we gever. Zelfs de 'betrekkelijk besche: taakstelling' (De Vries) uit het geerakkoord - 3 procent ATV inj] jaar - spreekt de VVD, die al' heil verwacht van deeltijdwerk, aan. 'Van arbeidstijdverkorting gen geen wonderen verwacht den', sprak Voorhoeve plechtig. Nu was het de beurt van De Vi om naar de microfoon te snel 'Juist omdat we er geen wond van verwachten hebben we een trekkelijk bescheiden taakstel afgesproken. Die afspraak stelt ter discussie. Ik zou graag zien zich hard maakte voor dat on< deel van het regeerakkoord. Ik het betreuren als u daar te licht nig mee omsprong'. Voorhoeve werd er niet warfj koud van. Evenmin als De Vij eerder vanwege Voorhoeve's rechtwijziging over het final ringstekort. Maar voor de goede verstaai was het duidelijk, dat de twee ringsfracties op tenminste twee onbelangrijke onderdelen van regeerakkoord opzichtig van ning verschillen. Waarbij het interessant is, dat het CDA op punten afscheid aan het neme' van de lijn-Ruding nog voo' deze uit de Nederlandse poli1 vertrokken is. De pikante vraag blijft hoe verhouding CDA-Ruding zich ontwikkelen als Ruding alsnog baan bij het IMF misloopt. - NA deze week de politieke schouwingen in de Tweede Kan 1 of er voor werkgevers en vakt ïene afspraken te maken met t iheidsbeleid. let kabinet stelde in de Troon >r een 'convenant' (afspraak) t hische beleid. Dat convenant de laatste jaren, waarin wer -'er hoofdlijnen afspraken maakte Jfet begon met het Stichtingse ■hte werd geschapen voor het e ig en de arbeidstijdverkorting. 1 jeugdwerkloosheid (zomer '84 i over.scholin9 en opleiding Lubbers wilde de start van het r ■vaart meegeven door nadere a ■le partners te willen maken. Van (ant. Wat de inhoud van dit pak eds niemand helemaal duidelijl ■en) stuurde verleden week e ratte in hoofdzaak niet meer kgelegenheidsplannen van het 'at was, zo werd ook maand; c?„om met name de vakbon i; FNV en CNV zien maar weii 'inetsdelegatie, als niet tegelijk; ake komt te staan. Voor dat lae Jt en ook het CDA gaf gisteren i WKe beschouwingën niet veel rq «kabinet de deur niet te zeer di< eleid kunnen ook niet, zo is c I kans dat de vakbonden en jaieer rest dan het gesprek aan 1 Temeer niet omdat de FNV 'otsingen en liever een keertje 9®at was de dreiging van dez< i de frustratie van de bonden, realisme' nog steeds niet w; schip kunnen wenden.

de Stem | 1986 | | pagina 2