NV EN CNV AARZELEN OVER CONVENANT ires de Stem commentaar De Korte: Europese Commissie vraagt veel voor onderzoek IJerelFd Aegon: claim AGO-polishouders onrealistisch nformatieplicht Muntendam overleden iLLIANCE Kamer wil onderzoek ABP op Heydnahof richten START Wjispectie-team controleert kerncentrale Borssele 'BINNENLAND Meer artsen melden hulp bij euthanasie )ND - binnenhof jenda UTRECHT/AMSTERDAM - De Tweede Ka mer moet de grote vakcentrales FNV en CNV over de streep trekken, wil er een gesprek ko men over een sociaal convenant. Duizenden vrouwen krijgen nog geld voor abortus 'oduktie van failliete ïhoenfabriek weer opgestart Sportvlieger dood door schuld verweten Arbeidspools voor bouwvakkers MS V5 BINNENLAND I-re PA/^.lr niNSPAG 7 OKTOBER 1986 T28 PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers BSSELE - Voldoet de bedrijfsvoering ta de Kerncentrale Borssele aan strin- ente veiligheidsregels, zoals die zijn op- teld door het internationaal atoom- ureau (IAEA) te Wenen? pat is de vraag die een internationaal is pec tie-team van twaalf deskundigen tomende weken zal moeten beant- toordea In Nederland is een eigen praktijk van eheers- en veiligheidsmaatregelen ge reid. De regering, geschrokken van de remramp in het Russische Tsjernobyl, ij1 nu wel eens uitgezocht zien of die ■aktijk de de toets der kritiek nog wel an weerstaan. Het IAEC-team, dat gisteren met een itgebreide inspectie begon, bekijkt niet J~Z -r-hir -• K de reactor in Borssele wel veiUg ge- de regering'! P<*g ^aar houdt zich vooral met or' - Van Mierïo at ze de voor. peppen om tot het CDA zozeer ge. fciaal convenant werkgevers te komen. Een ract waarin dan |icht kan worden verdere herver- verk in bedrijven ferheid. bat dat zich hier. CDA en PvdA zal zal zich ui ter- ganisatorische kwesties bezig. Zijn lei ding en personeel optimaal in staat om de installatie onder controle te houden, ook wanneer zich nood- dan wel stress situaties voordoen? Is men voldoende getraind? Zijn de technische hulpmidde len toereikend? Zijn de alarmregelingen voldoende uitgetest en hanteerbaar? „We hebben in Nederland geen eigen compleet regelstelsel", lichtte ir. J. Ver steeg van de Kernfysische Dienst giste ren toe. Die is volgens hem voor een be langrijk deel gebaseerd op Duitse erva ringen. Zonodig, aldus Versteeg, zal Ne derland de internationale regels gaan toepassen. Het inspectie-team bestaat uit tien deskundigen (medewerkers van het Weens atoombureau en technici uit bestaande kerncentrales). Er zijn twee •waarnemers' uit de wetenschap aan toe gevoegd. De inspectie vindt plaats aan de hand van een tiendelig boek, waarin de eisen zijn opgenomen die aan proce dures en regels gesteld dienen te worden. AI vier jaar geleden begon het atoom bureau met de uitzending van dergelijke Osart-teams (Operational Safety Re view Team). De klus in Borssele duurt tot 25 oktober. Tot de inspectie-taak be horen ook gesprekken met functionaris sen die in de kerncentrale werkzaam zijn. Op het programma staat verder on der meer een bezoek aan de kerncen trale-simulator in Essen, waar het PZEM-personeel getraind wordt in het omgaan met ongelukken. Het team brengt tenslotte rapport uit aan de Ne derlandse regering. Die kan dan haar voordeel doen met eventuele aanbeve lingen en suggesties. Komend voorjaar is de kerncentrale te Dodewaard aan de beurt. Ïn. Ook die partij ;ens bij het voor. n de discussie er- moeilijk het ij alternatieven te izich keren tegen bezuinigingen op speciaal onder zat evenmin ak- |het snoeien in het reel werk. En PvdA zullen dt het in hun ogen talende werkgele- fleid van het kabi- kaak stellen. Ala ^t een akkoord met partners zo be idt, dan zal het pk de voorwaarden leppen voor het Ivan een overeen- t beleid van 'bezui- Ier visie' schept die len niet zag die volgende itwoord moet wor- te CDA-fractie bin- i weer strakke ka- het regeerakkoord wil vinden om doen voor meet tmier Lubbers heed en weken sterk del* ewekt dat hij in is discussie ovet pen die tot meer len en dat het daar om niet wezenlijk ill e partijen de ideeënl Zo'n 'positieve liding' lijkt ons het fëigend om het pro- zn de hardnekkige Iheid, dat onze }g nog tot ver in del gentig zal belasten] i te pakken. DEN HAAG (ANP) - Minister Korthals Altes (Justitie) heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat steeds meer artsen ver leende hulp bij euthanasie melden en bereid zijn tot het geven van een volledige ope ning van zaken. Hij zegt dat in antwoord op vragen van het RPF-kamerlid Leerling over de onlangs in Alkmaar ingevoerde mel dingsprocedure voor euthana sie. Die procedure is, zo zegt de minister, een proef en dient slechts als hulpmiddel. De procedure beoogt artsen te stimuleren naar waarheid melding te maken van de door hen verleende euthanasiehulp. De regeling laat overigens on verlet dat zonodig alsnog uit gebreid proces-verbaal wordt opgemaakt. Sinds de (voorlo pige) invoering ervan werden in het arrondissement Alk maar 28 gevallen van eutha nasiehulp aangemeld. In eén geval werd een gerechtelijk vooronderzoek gevorderd. In de andere arrondisse menten wordt geen vergelijk bare meldingsprocedure ge hanteerd, zo blijkt uit het ant woord. De Alkmaarse mel dingsprocedure loopt vooruit op overleg over deze proble matiek, aldus de minister. De minister schaart zich achter de opvatting dat een strafrechtelijke vervolging wegens euthanasie-hulp ach terwege kan worden gelaten. Dit blijkt uit het antwoord op vragen van het Eerste-Ka- merlid Holdijk (SGP), die aan gedrongen had op een diep gaand onderzoek in een zaak waarin euthanasie werd ge pleegd op een patiënt van een beademingscentrum. De minister baseert zich bij zijn antwoord op de resultaten van een opsporingsonderzoek en op de rapportage van de ge neeskundig inspecteur van de volksgezondheid. De hulp be trof een bewoner van een bea demingscentrum in Scheve- ningen. Tijdens een vakantie in het Gelderse Epe zou eutha nasie zijn toegepast. Ook het openbaar ministe rie oordeelde dat strafvervol ging in deze zaak niet noodza kelijk was. Korthals Altes noemt dat oordeel verant woord. Vakcentrales vragen armslag Prof.dr.P. Muntendam - FOTO ANP jüTRE jMunte manie regering komend jai van de belastingt* ingrijpende hervor stelsel in petto heet] iezingen. Ie voorkeur van ]of andere partij zij: Durpartij met 41 pro- ar top zit. Als het li ..ot een publiek debï?""; Jij kt de partij van NeipS' ïan die van Margai ECHT (ANP) - Prof. dr. P. tendam, die zich op vele ieren en in tal van func ties ruim 60 jaar intensief met de gezondheidszorg in Neder land heeft beziggehouden, is - naar nu pas bekend is gewor den op zaterdag 4 oktober rieden. Op 22 september hij 85 jaar geworden. untendam is onder meer :teur-generaal en staats- ■etaris van volksgezond- id geweest, hoogleraar in iden en voorzitter van de itscommissies alternatieve leeswijzen en bevolkings- agstukken. Eind zeventiger aren redde hij de door een «afliet verscheurde Neder- idse Vereniging voor Vrij- "ige Euthansie van de on- 'gang door er tijdelijk het irzitterschap van te aan- irden ook een commentaar he Observer' staat aifl van het congres vat l van een verkiezing!'^ met kernwapens ensatie neemt Labos te geven aan de cor.fl erpreteert deze kwalfjj de linkervleugel t" >ur wat betreft Amerii op neer: Wij willenlif ief systeem (de NAVO kernwapens, maar t' jt verbond het recht oeltreffendst ontplooiij soort trouw aan tig en verwrongen ou zijn uit het verbos De vakcentrales lieten daarover geen misverstand bestaan tijdens de presentatie van hun arbeidsvoorwaarden beleid voor 1987. Volgens FNV -voorzitter Pont heeft het kabinet verwachtingen ge wekt door de sociale partners uit te nodigen om het sociaal- economisch beleid vorm te helpen geven. Dat er later nogal wat voor waarden over en weer gesteld werden, noemde hij de schuld van het kabinet. „Wij werpen de barrières niet op, wij spre ken niet over de uitkomst", al dus Pont. CNV-voorzitter Hofstede zei de uitmodiging van minister De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) te aanvaar den, zonder voorwaarden vooraf te stellen. „Maar zo'n convenant mag niet alleen een bevestiging zijn van het hui dige kabinetsbeleid", aldus Hofstede. Minister De Koning heeft inmiddels laten weten niet te willen praten over het beuini- gingsbeleid van het kabinet. De beide vakcentrales daaren tegen eisen dat het kabinet de bevriezing van de inkomens van ambtenaren en uitke ringsgerechtigden achterwege laat Bovendien vinden zij dat de ambtenaren op dezelfde manier als de werknemers in het bedrijfsleven, moeten kunnen onderhandelen over als hij terug komt in jat Tweede Kamer bei daag zijn zwaarste V het hele parlementa de algemene besch< gen over de Miljoen' a. trie volle dagen - g en morgen van r elf tot elf uur, don' van kwart over tien aat als nodig is - heb' fractieleiders nodig oordeel over de ka svoornemens te geven commentaar van 1" s daarop aan te horen. Tan de Eerste Kamen wordt kennelijk cht dat ze de debal 'de overzijde' nauwg' gen: zij vergaderen ruei] MDREDACTIE: IANS BOOGAARD Door onze Haagse redactie De vakcentrales willen alleen aan een convenant meewerken als deze week tijdens het debat over de Miljoenennota blijkt, dat de sociale partners vol doende armslag krijgen om samen met het kabinet het sociaal-economisch beleid vorm te geven. hun eigen arbeidsvoorwaar den. FNV en CNV zeggen het be langrijk te vinden dat er cen trale afspraken worden ge maakt met de werkgevers en het kabinet. Komt er van het convenant niets terecht, dan lijkt de weg open te liggen naar het afsluiten van deelak koorden. Pont wilde dat gisteren niet bevestigen, omdat hij eerst het Kamerdebat wil afwachten. Maar minister De Koning praat in zijn uitnodiging voor een gesprek met de sociale partners, al niet meer over een convenant. De deelakkoorden zouden onder andere betrek king hebben op de bestrijding van de jeugd- en langdurige werkloosheid en het matigen van de lonen. „Het regelen van een paar praktische dingen kan op zichzelf waardevol zijn", be vestigde Pont De eis tot verdere arbeids tijdverkorting hebben beide vakcentrales in hun pro gramma voor volgend jaar iets afgezwakt. Het bevorderen van de werkgelegenheid blijft voorop staan, maar erkend wordt dat er vele manieren van herverdeling van arbeid mogelijk zijn. De FNV streeft nog steeds naar een 36-urige werkweek in 1987, maar de eis voor een 32-urige werkweek in 1990 is in het programma niet meer terug te vinden. Het CNV noemt vooral deeltijdarbeid, verlofperioden en uitbreiding van de VUT. Voor het eerst heeft de FNV als vakcentrale nagelaten de financiële ruimte voor verbe tering van de arbeidsvoor waarden vast te stellen. Dat wordt overgelaten aan de FNV-bonden die in hun eigen sector het cao-overleg voeren. Desondanks gaat de vakcen trale voor volgens jaar uit van een gemiddelde loonontwikke ling van 1 Zou de loonsom hoger zijn, zo hebben de bonden afge sproken, dan wordt het geld besteed aan winstdelingsrege- len, maatregelen die de werk gelegenheid bevorderen (o.a. scholing) of uitbreiding van de VUT. Is de werkgever niet be reid mee te werken, dan vol gen er looneisen. Maar looneisen werken on rechtvaardige inkomensver schillen in de hand en doen af breuk aan de groei van de werkgelegenheid, aldus de FNV. Ook het CNV vindt dat om die reden de lonen gema tigd dienen te blijven. Beide vakcentrales willen via het cao-overleg de werk loosheidsuitkeringen als WW en WAO (bovenwettelijke uit keringen) verhogen, het thuis werk en andere slechte ar beidsverhoudingen aanpak ken en de positie van deeltijd werkers verbeteren. UTRECHT (ANP) - Ruim 5.400 vrouwen die tussen 1 februari en 16 november 1985 in een abortuskliniek zijn behandeld en die de kosten toen zelf heb ben betaald, hebben nog recht op terugbetaling van dit be drag. Dit meldt Stimezo Ne derland. In november 1985 is besloten abortus in een (poli)kliniek voor in Nederland wonende vrouwen te vergoeden via de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. SGELO (ANP) - Werknemers van de twee weken geleden Biet verklaarde sportschoenenfabriek Quick in het Gelderse ttgelo zijn het bedrijf binnengedrongen en hebben de produk- h jolgens woordvoerder B. Addink van de industriebond FNV relderland doen ongeveer 25 van de 70 werknemers van :k mee aan de actie, die door de bond wordt gesteund. Voor jp werknemers is onlangs collectief ontslag aangevraagd. Volgens Addink zal er geproduceerd worden zolang dat moge- 1^-De actie is naar zijn mening vooral bedoeld om aandacht agen voor het dreigende verlies van arbeidsplaatsen bij de enfabriek. ||E week komt in Londen de London Dumping Convention bij ir. Dat is een club van landen die tracht de zeebodem van ra- 'Ctief afval vrij te maken. Niet zonder resultaat want de aan- iten lidstaten (waaronder Nederland) zijn reeds overeenge- sn om te stoppen met het dumpen van radio-actief op de bo- van de oceaan. |gn positieve ontwikkeling in het belang van ons milieu. Maar "e er nog lang niet zijn bewijst de ramp met de Russische inderzeeër in de Atlantische Oceaan. Uiteraard heeft de 't-Unie verzekerd dat een kernexplosie als gevolg van het ]h van de onderzeeër is uitgesloten en volgens het persbu- rass bestaat er ook geen gevaar voor vervuiling van de zee. ■meeste specialisten onderschrijven die Russische uit- k Maar zoals altijd valt er bij nucleaire rampen niets met ze- I te voorspellen. Het is waar dat de Sovjet-Unie het nieuws arand en het zinken van de onderzeeër ongewoon snel ra heeft gemaakt. Dat houdt echter nog niet in dat er essen- ratormatie is vrijgegeven. Door het ontbreken hiervan valt er Si te zeggen over de mogelijke gevolgen voor het milieu en "Ksgezondheid. Het is die angst voor het onbekende die ook Om w'e vra9en bij het publiek doen rijzen. ii? r? vooral voor de mogelijke gevolgen op lange termijn, «eiijk van de toestand van het schip is het niet onmogelijk raactor en de beschermhulsen van de kernkoppen het be- u k 's dat dan bijvoorbeeld jodium, plutonium en ce- - aue behorende tot de langlevende radio-actieve stoffen - men Zelfs in een dergelijk geval loopt het zeemilieu geen z° trachten de deskundigen ons gerust te stellen hoewel .m dGskundigen moeten toegeven dat zij slechts van ".stellingen kunnen utgaan. beroemde Amerikaanse specialist Robert Gale - hij ver- ^hHtatOtransplantaties bij de slachtoffers van de ramp in Dyi - heeft verklaard dat kernwapens vele malen gevaarli j- 'icipan entrales' Het is een fictie te veronderstellen dat npn 7 machten hun kernwapenarsenalen zouden willen Tcic K°,uden e°hter op zijn minst de informatieplicht die ithrf p y Seldt voor ongevallen met kerncentrales, kun- eiden tot die van militaire installaties. Scholiertjes waren de eer ste bezoekers van Artis, die een ruim 2,5 meter lange mammoettand te zien kre gen. De tand, die tenminste 30.000 jaar oud is, is enige tijd geleden uit zee opgevist. Om te ontzïlten moet dit toe komstige museumstuk ge ruime tijd in een bak helder water liggen. En dat gebeurt in Artis. - fotoanp SCHIPHOL (ANP) - Te gen de 43-jarige sport vlieger J.H.K. uit Am sterdam is door de rijks politie dienst luchtvaart in overleg met de officier van justitie te Zwolle proces-verbaal opge maakt wegens dood door schuld. De man bestuurde zon dag een eenmotorig sportvliegtuig, waarvan op het vliegveld Lelystad de draaiende propeller het hoofd trof van de 24- jarige Gerda Kossen uit Oosthuizen. De vrouw was op slag dood. Een proces-verbaal wegens dood door schuld komt in de Nederlandse luchtvaartwereld zelden voor. Alleen als er sprake is van grove nalatigheid of ernstig laakbaar han delen wordt dit tenlaste- gelegd. Het slachtoffer had als passagier een vlucht met R. gemaakt. In strijd met de voorschriften heeft de vlieger de vrouw laten uitstappen terwijl de mo tor van het vliegtuig nog draaide. De vrouw, die weinig vliegervaring had, stapte, zonder door R. te zijn gewaarschuwd, in plaats van via de ach terkant via de voorkant van de vleugel uit het vliegtuig op de grond. AMSTERDAM (ANP) - De circa vijf miljard gulden, die de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Ge meenschap, aan de lidstaten heeft gevraagd voor de voortzetting van het Esprit-programma, vindt Nederland aan de hoge kant. Minister De Korte van Eco nomische Zaken zei dit in Am sterdam bij de opening van de Efficiëncy-beurs in de Rai. Esprit is het twee jaar gele den gestarte Europese pro gramma voor onderzoek en ontwikkeling op het gebied van de informatica-technolo- gie. Het destijds ter beschik king gestelde bedrag van 1,9 miljard gulden is bijna op. De Commissie heeft nu een nieuw kaderprogramma voor (ADVERTENTIE) J. HOWARD'S 5 PURE MALT WHISKY 12 years old Zuiver als het Schotse water; natuurlijk als het Schotse land schap, geadeld als een Schots wijn en gedistilleerd Tel. 015)569324 Esprit aangeboden aan de be trokken ministers van de lid staten. De gevraagde vijf mil jard gulden hebben betrek king op een periode van vijf jaar. Minister De Korte zei, dat Nederland zich altijd positief heeft opgesteld ten opzichte van Esprit, maar dat de finan ciële positie van de gemeen schap het gevraagde bedrag wellicht niet toelaat. De Europese Commissie noemde het Esprit-pro gramma in juni van dit jaar een succes. De deelname van uit Nederland aan Esprit staat volgens de minister ook op een verheugend niveau. Philips heeft weliswaar een groot aandeel, aldus De Korte, maar ook vanuit de onder zoeksinstellingen en de min der grote ondernemingen kan gesproken worden van een be hoorlijke deelname. Naast Philips nemen thans elf Ne derlandse industriële onder nemingen deel aan een of meer Esprit-projecten. De Korte meent dat ook minder grote ondernemingen, on danks hoge kosten, duidelijk baat kunnen ondervinden van deelname aan Esprit. De Esprit-projecten worden voor de helft betaald door de EG. De andere helft wordt be kostigd door de deelnemende bedrijven en instellingen. Die deelname bedraagt op dit mo ment in de hele gemeenschap: ruim 100 universiteiten, 181 in stellingen voor wetenschappe lijk onderzoek en 263 bedrij ven. Vervolg voorpagina DEN HAAG - De Tweede Ka mer wil bij het aangekondigde parlementair onderzoek naar bouwfraudes vooral de gang van zaken rond het Heydna- hof-complex in Rotterdam on der de loep nemen. Zoals gemeld werd de amb telijke top van het departe ment van Volkshuisvesting in een vroeg stadium door een ambtenaar gewaarschuwd dat er bij dat ABP-complex ge knoeid was met bouwsubsi- dies. Door de ambtenaren en de verantwoordelijke staatsse cretaris Brokx werd daar ech ter geen aandacht aan ge schonken. Premier Lubbers heeft gis termorgen opnieuw een ge sprek gehad met de ministers Van Dijk (Binnenlandse Za ken), Korthals-Altes (Justitie), staatssecretaris Brokx (Volks huisvesting) en de directeur van het ABP, Snijders. Vrijdag liet premier Lub bers weten dat niemand van de betrokken ministers meer over de beleggersfraude in de openbaarheid mag komen, als hij daar niet over ingelicht is. Het is nog niet bekend of het parlementair onderzoek be lemmerd wordt door het aan gekondigde strafrechtelijke onderzoek naar fraude bij het ABP. De procureur-generaal in Den Bosch verwacht dat niet. De politieke partijen twijfelen daar nog over. Zegt het PvuA-Tweede Kamerlid Alders: „Normaal gesproken krijg je geen informatie meer van Justitie als ze met een on derzoek bezig zijn. Het is nog nooit voorgekomen dat er een parlementair onderzoek én een strafrechterlijk onderzoek over hetzelfde onderwerp in dezelfde periode werd gehou den. Daar hebben we geen er varing in." AMERSFOORT (ANP) - De bondsraad van de Bouw- en Houtbond FNV heeft unaniem ingestemd met het instellen van regionale arbeidspools van bouwvakkers en een ex periment met scholing, werk gelegenheid en arbeidsvoor ziening in Zuid-Holland en Friesland. Beide projecten zijn er op gericht langdurig werk lozen meer kans op een vaste baan te geven. Zowel de arbeidspools als het experiment komen medio oktober nog aan de orde in het Bouwberaad, het overlegor gaan van werkgevers en werknemers. jL Hebben we er weken over ge daan om de uitspraak van Q8 uit ons hoofd te leren en nu gaat het allemaal niet door. De naam moet overal verwijderd worden. Q8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 De naam bestond al. De twee firma's bleken niet bereid die naam eerlijk te delen: ieder 4. Nu wordt er ook een strafzaak voorbereid tegen het ABP. Dat zal dan wel gebeuren op ver zoek van olieconcern BP, dat de naam ABP te verwarrend vond. Bij BP zullen ze zeggen: wij houden van uitpersen, maar als je zoveel geld uittrekt voor smeerwerk als het ABP, dan ben je toch hard aan je pén- sioen toe. Nancy Reagan is van haar stoel gevallen. Overmatig drug-ge bruik? Daar stonden ze in de najaars zon, Beatrix en Neelie. Neelie was misschien de pijler van het geheel, de hoed van de ko ningin was een Delta-werk op zich. De afsluiting van de Ooster- schelde komt precies op tijd. Als er een lekke kernonder zeeër aan komt drijven, laten wij de schuiven zakken. MERIJN Discriminatie PARTIJEN in een Collectieve Arbeidsovereenkomst (Cao) passen maar in beperkte mate deze overeenkomst aan wan neer er sprake is van ongelijke behandeling van mannen en vrouwen. Dat blijkt uit een onderzoek dat door minister De Koning naar de Kamer en naar werkgevers en werkne mers (Stichting van de Arbeid) is gezonden. Borstvoeding MINISTER De Koning wil be tere voorlichting voor wer kende vrouwen die hun kinde ren borstvoeding geven. De werkgever rr Nt volgens de wet de vrouw .n staat stellen dit te doen (tijd en ruimte), maar hoeft er niet voor te zor gen dat het kind naar het be drijf komt of de vrouw (be taald) naar huis mag. Invoer IN enkele gevallen wordt toch een vergunning verleend voor de invoer van bepaalde ijzer en staalprodukten uit Zuid- Afrika. Minister De Korte van economische zaken wil een uitzondering maken voor de invoer die al vóór het besluit van de EG-ministers in con tract was vastgelegd. Bijna drie weken geleden besloten de EG-landen de invoer van gouden munten en van ijzer en staalprodukten te verbie den. Amro DE Amrobank gaat verschil lende taken en bevoegdheden vanuit het hoofdkantoor over brengen naar kantoren elders in het land. Het personeelsbe stand in het hoofdkantoor te Amsterdam zal hierdoor met ongeveer 150 dalen en de be zetting in andere vestigingen zal met ongeveer hetzelfde aantal toenemen. De bank denkt hiermee sneller en doel matiger tegemoet te kunnen komen aan de wensen van de klanten. Van der Stoel OUD-MINISTER van buiten landse zaken mr. M. van der Stoel wordt 13 oktober de nieuwe voorzitter van de Ne derlandse Habitat Commissie, de samenbundeling van niet- gouvernementele organisaties die werken aan een gezamen lijk plan voor 1987 dat door de Verenigde Naties is uitgeroe pen tot Internationaal Jaar van de Daklozen. Van der Stoel volgt drs. C.P. van Dijk op, die het voorzitterschap neer moet leggen in verband met zijn ministerschap. DEN HAAG (ANP) - Aegon noemt de claim van de ex-polishouders/leden van AGO op dit door fusie van AGO en Ennia ontstane verzekeringsconcern volstrekt onrealistisch. Aegon stelt in een reactie, die werd vrijgegeven toen de notering aan de Amsterdamse effectenbeurs was opge schort, zich te bezinnen op nader te ne men stappen, omdat heer reputatie ge schaad wordt door deze actie. Een onlangs opgerichte stichting AGO meent, dat aanspraak gemaakt zou kunnen worden op een bedrag van in totaal f 1,5 tot f 2 miljard. Aegon stelt dat verzekerden en oud-verzekerden nu een opbrengst voorgespiegeld krij gen die absoluut niet gehonoreerd zal worden. AGO was tot 1978 een onderlinge verzekeringsmaatschappij en de leden zouden daardoor aanspraak kunnen maken op het vermogen. Aegon stelt dat de bewuste vermogensbestandde len geheel in het bezit zijn van de ver eniging Aegon en niet bij Aegon nv. De positie van de aandeelhouders van Aegon is ook geen enkele wijze in het geding, aldus Aegon. Bovendien, aldus het verzekerings concern, is AGO Onderlinge nooit op geheven, maar gewijzigd in vereniging AGO, de huidige vereniging Aegon. Verzekerden/leden hadden op het mo ment van de overdracht van de porte feuille geen vermogensaanspraken en ook eventuele vermogensaanspraken op het vermogen van de vereniging Aegon zijn derhalve niet aan de orde, aldus Aegon. Het verzekeringsconcern stelt dat de overdracht van de protefeuille correct is verlopen met inachtneming van alle geldende regels. De verzekeringskamer oefende toezicht uit op de wijzigingen.

de Stem | 1986 | | pagina 3