'Canadese' bevrijdingsmars TILLIGREGELING KOST ZEKER 1,2 MILJOEN i is ron< allers 'Land tussen zeeën een plechtstatig boek over Zeekind Meer deelnemers ZIKV Oostburg Middelburg doet mee aan een 'uniek' ontwikkelingsproject Shell boos over acties in Zeeland VAN ZEELAND erneuzen Ne stdorpe WERKGROEP ZUID-AFRIKA OOK ACTIEF IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN UIT HET ZAKENLEVEN Zaamslag lit video schikbaar tav e-Schakelaar loudt grote AANTAL CURSUSSEN HELEMAAL VOL Oostburg Osseweirit T20 PAGINA ZEELAND 4 aatse lerwijsdag Ouders, lu), ;n en leerkrachten vanj jasisschool in Sluiskil h' afgelopen weekend lerwijsdag. Onder leidi,. pastor H. van Doorn yj alle geledingen aan iken gezet over de g« nlijke verantwoordelf d voor het onderwij sgeh Districtscatecheet Niek ifl| schoot en het Sluisk gdkoor verleenden h| dewerking, evenals de ige organist Cyriel Dhae» drie nummers speelde. 1 geurde allemaal in een vtjj rk. zing - Op uitnodiging Zeeuws-Vlaamse afdelj n Alliance Francaise tri iterdag 11 oktober Nina L, lolomew Allan op in resta int De Milliano te Terneu Bartholomew is een Frai ihrijfster die regelmatig ngen in binnen- en buiti nd houdt. Deze maal zal et een en ander vertel] ver het kasteel Chantillyi taat op het eiland midden l'arijs. Jymles en handwerken -( Ier het motto 'meer bewej foor ouderen' houdt de stii ing Sociaal Kultureel Wert ;ebouw Concordia gymles voor ouderen onder leii van mevrouw M. Staal opd derdag van kwart voor eli nalf twaalf 's morgens. \1 Ideze gymlessen, bedoeld vj, Imannen en vrouwen van rjaar, wordt een kleine irage gevraagd, maar 1 mogelijk enkele lessen mt draaien of zomaar een ki te nemen. Iedere dondert middag van twee tot vier is er een handwerkclub dames. Het ligt in de bedoel: I dat deze lessen, waarvan I eerste 9 oktober gepland is, zijnertijd resulteren in i1 tentoonstelling van zei! maakte werken. KVO - De KVO hield jaarvergadering, waarbij scheid werd genomen va» de Beleir-de Rijk, die vans! oprichting in 1970 actief is weest als bestuurslid. In h plaats werd A. van V/i Haers benoemd, terwijl zitster O. van Waes-de werd herkozen. Even werd afscheid genomen i geestelijk adviseur pastooi Thiellier, die met pensi gaat. Er wordt nu kring] wijs een verantwoorde!! aangesteld voor bijstand-I beleidszaken. Het progranl dat de Katholieke Vroul Organisatie het komende jl afwerkt, bevat onder anr enkele thema- en demons tie-avonden en een aantal] cursies. orse omzetdaling reskense vismijn Van een onzer verslaggevers BRESKENS - De Breskense vismijn kent dit jaar door de stilligregeling een omzetdaling van minimaal 1,2 miljoen gulden. Dit vertelde gisteren mijnmeester P. de Baare. De omzet was vorig jaar achttien miljoen. Dat bete kent dat de vismijn dit jaar naar verwachting met een omzetdaling van zeven procent rekening moet hou den. Die daling zal voorlopig geen gevolgen hebben voor de werkgelegenheid. eerders aan het werk op de Breskense mijn FOTO DE STEM COR J. DE BOER „Als ik 1,2 miljoen zeg, houd ik nog maar alleen rekening met de aanvoerdaling door onze vier grote kotters", aldus De Baare. De daling door een verminderde aanvoer door de kleine kotters is volgens hem momenteel nog niet precies na te gaan, maar zal ook aanzien lijk zijn. De stilligregeling is een maatregel die bepaalt dat de Nederlandse vissers per jaar tien weken niet mogen uitva ren, om zo de aanvoer van vis wat te beperken. De vissers vinden het een zeer slechte maatregel omdat er geen re kening wordt gehouden met calamiteiten. Als bijvoorbeeld een schip niet kan uitvaren omdat het motorpech heeft, dan worden ^)RT ZEEUWS zmonstratie moogstmachines pTERLAND - Woensdag- ag wordt in Oosterland houwen-Duiveland), onder pitiën van het Consulent- pp voor Akker- en Tuin- een demonstratie ver- met uienoogstmachines. »t 13.00 zijn twaalf loof- |iers en twaalf uienrooi- bines in bedrijf te zien op I perceel aan de Hogeweg Iter de blauwe keet). ROTTERDAM (ANP) - Shell Nederland heeft maandag verontwaardigd gerageerd op een actie van de werkgroep Zuid-Afrika in Zeeuwsch- Vlaanderen, die de Shell- pomphouders aldaar op straffe van acties heeft ge vraagd bij de hoofddirectie van Shell te pleiten voor te rugtrekking van de oliemaat schappij uit Zuid-Afrika. Even voor Shell zijn reactie bekend maakte, werd door an dere actievoerders, van het Komitee Zuidelijk Afrika, het trottoir voor het hoofdkantoor van Shell in Rotterdam met verf bespoten. Dit uit protest tegen de verkoop van het mid- del Sandfix door Shell in Zuid-Afrika. Sandfix wordt volgens het Komitee door blanken in Zuid-Afrika gebruikt voor het opsporen van landmijnen. Op plaatsen waar die in de grond zitten zou het middel verkleu ren. In een brief van het komi tee aan Shell, ondertekend door niet bestaande Zuidafri- kaanse autoriteiten, wordt Shell bedankt voor de jaren lange steun aan het apart heidsregime. Een woordvoer der van Shell zegt dat Sandfix wordt gebruikt voor het red den van mensenlevens, onder andere van zwarte chauffeurs die met tankwagens in afgele gen gebieden rijden. In een brief aan de werk groep Zuid-Afrika in Zeeuwsch-Vlaanderen be schuldigt de Shell-directie de actievoerders daar van 'ontoe laatbare druk die wij alleen als chantage kunnen interpre teren'. Gedoeld wordt op de, in de brief van de werkgroep aan de pomphouders, aangekon digde acties die alleen uitblij ven indien de pomphouders aan de eis van de actievoer ders gehoor geven. die weken niet of nauwelijks bij de regeling geteld. Zo lag onlangs een Vlissingse kotter twee maanden stil na een aan varing en van die negen we ken werden er slechts twee ge boekt, zodat de bemanning van die kotter dit jaar nog eens acht weken duimen moet draaien. De visserij wereld is mo menteel weer in onderhande ling met het ministerie om te proberen de stilligregeling wat bij te stellen. Men wil dat de regeling rekening gaat houden met calamiteiten. Niet alleen met pechgevallen, maar ook de zogenaamde verwaai- dagen moeten in de regeling worden opgenomen. Verwaai- dagen zijn dagen dat de vis sers niet uit kunnen varen in verband met storm. De visse rijwereld vindt het ook on rechtvaardig dat vankantie- dagen slechts voor een deel worden meegeteld in de rege ling. De Breskense vissers zijn gewoon om vier of vijf weken vakantie te houden. Van die weken worden er slechts twee meegeteld in de regeling. „Hierdoor zijn de vissers feite lijk verplicht om korter va kantie te houden", aldus de mijnmeester. Volgens De Baare is het zeer moeilijk na te gaan of door de stilligregeling de prijs van de vis is gestegen. „De prijs heeft met zoveel factoren te maken, dat is echt niet na te gaan. Wat we echter duidelijk merken is dat de stilligregeling erg na delig is voor de vismijn, maar ook voor de vissers", zegt hij. ïelfout Ouderen De kern Zaan van de stichting Welzijn Ouderen opent woensdag f| tober het nieuwe seizoen| een bijeenkomst in De aanvang 14.00 uur. A. S' vertoont een serie dia's i maakte tijdens een reis! Zeil am Harmersbach i»| Zwarte Woud. Na de p wordt er bingo gespeeld. Kaarten - In het kader val winteractiviteiten werd i' kantine van de voetbalvel ging Zaamslag een begin] maakt met de maandelij j houden kaartavond in KJ zonder roem. De uitslg VJT eerste kaartwedstrijd BL volgt: 1. P. Dieleman, 2. Jj Doorn, 3. A. de Zeeuw,» Wilhelm, 5. C. Florussen. MGE - Radio TV Electra B. fout uit Clinge stelt een dige video-apparatuur «schikking van Galerie lit, waar tot 6 november ■expositie is van de beel- p kunstenaars Juan Pe- Suitela en Boetje Pattira- feze laatste maakte een toject met de titel 365 mil- min 1. Van dit project jl een videoclip gemaakt njdens de opening van de Kinstelling te zien was. 1de kunst van Pattirane te Bjpen is de clip verduide nd De sagen en mythen b cultuur van het Molukse I worden door hem in zijn Iderijen en zeefdrukken pelegd. De videoclip toont Pijze waarop de kunste- Jp de geboorte met alles wat |bij hoort ervaart en be- inkzij de medewerking I de firma Schelfout kun- igeïnteresseerden tijdens Ipeningsuren van Galerie fct de 30 minuten durende T>band bekijken. I i. De initiatiefgroep a]aarscampagne groep. met deze culturele contact tussen de Neder' en de buitenlandse bu' woners versterken. Vrijdagmorgen houdejj deren uit de buurt een show en de ouderen ZÜ®] kom op de bej aardei met bingo. Jongeren veertien jaar kunnen 's naar hartelust swinf muziek van disco El Dj1 Het Takkenbal is de STERZANDE - '100 x kket kado en een oma's lowieso'. Met deze slogan e landelijke Méérmarkt 'sactie van start. Méér- Neve-Schakelaar uit irzande haakt van 6 tot iber op deze actie in. supermarkt geeft hon- '-akketten cadeau vol le- wdelen ter waarde van iedere consument die Archieffoto van een vorige 'Canadese' mars :- finale van waarbij de hele bu1® menkomt met het da"" Manolito. Daarvoor kinderen al afscheid van het buurtfeest kindermeespeel - sho^ Klutske. anDai is u- b; consument die de Takkei»i®s actie deelneemt krijgt- ®en 'oma's cake'. Bij 15,- boodschappen St de klantpakket-ze- zegels moeten op een ■aart worden geplakt, -ere volle kaart (25 ze ngt men mee naar een honderd pakketten. Van een onzer verslaggevers HOOFDPLAAT/RETRANCHEMENT - Voor de dertiende maal wordt zaterdag 1 november de Canadese bevrijdingsmars gelopen, vanaf Hoofdplaat naar Knokke. Via deze mars wordt de bevrijding van West-Zeeuwsch-Vlaanderen en de noordwest-hoek van Vlaanderen her dacht. In '44 is deze streek door de Cana dezen bevrijd. Weer flink wat veteranen zijn van plan om de herdenking bij te wonen. Twee dagen voor de mars, op 30 okto ber, begint de zogenaamde Canadaweek met om 10.00 uur een hulde bij het monu ment te Eede. Vervolgens is er om 11.0 uur een parade in Aardenburg en om 14.30 uur een herdenkingsplechtigheid te Retranchement. Weer een uur later is er in Sluis een parade en om 20.00 uur vindt er in het cultureel centrum Scharpoort te Knokke een ontmoeting plaats tussen de oud-bevrijders en de burgerbevolking. Op 1 november is er om 8.45 uur eerst een hulde bij het monument bij Paulina- polder bij Hoofdplaat. Een kwartier later begint de tocht en de organisatie hoopt dat de deelnemers om 16.45 uur in Knokke kunnen zijn om aldaar ook een hulde te brengen aan het bevrijdingsmo- - FOTO DE STEM COR J. DE BOER nument. Vervolgens is er een defilè voor het gemeentehuis. De volgende dag vindt er om 9.30 uur een herdenkingsmis plaats in de H. Mar- garetakerk en om 11.00 uur is er een cere monie op het Canadees Militair Kerkhog te Adegem en om 13.15 uur is er een bloe menhulde op het Verzetsplein te Knokke. De volgende bloemenhulde vindt de volgende dag, 3 november, plaats om 10.00 uur aan het monument op het Hel denplein te Knokke. Een half uur latrer treedt de 'Pipes Drums' op en vindt er nog een parade plaats in Het Zoute. Tot slot is er om 20.00 uur een Canada-party in het Boudewijncentrum. •"«flue? u-V Vjf 1"- x* Een typische 'Riemens-foto' uit het boek 'Zeeland land tussen zeeën'. Door Jan Jansen „ZEELAND-PEELANID, grote boeren, veel wind. Op Noord-Beveland heerst de 'arithmetique zeélandaise': strenge kavels grond, starre sloten, 's Heeren zegeningen in het vierkant." Een citaat om de toon te pakken te krijgen van het nieuwste boek over Zee land: 'Zeeland - land tussen zeeën', waarin schrijver Andreas Oosthoek en foto graaf Wim Riemens er sa men op uit trekken om vast te leggen welke 'wereld van verschil' er ligt tussen Toen en Nu. Ze maken de balans op, zegt de flaptekst, een tikje pretentieus. Het is 'geen nieuwe monumenten route, geen gids voor de wa tersportliefhebber'. Nee, Oosthoek en Riemens 'we gen het Goud van de Delta'. Toen en Nu, in hoofdletters geschreven. Echt geslaagd is het duo niet in zijn opzet om een oorspronkelijk boek over de provincie te maken. Oost hoek laat wel Zeeuwen aan het woord met een aardig verhaal, maar zijn keuze van mensen zou je elitair kunnen noemen, ondanks het feit dat ook één landar beider en Terneuzens rooie vrouw Janneke Dierx langs paraderen. Soms roept hij aardige beelden op, maar de wat sombere, plechtstatige toon maakt het lezen er niet aangenamer op. Het land tussen zeeën gaat in dit boek al te vaak 'op de schop', dit alles onder verre einders en hoge luchten. Het bekende plaatwerk van Wim Riemens draagt daar toe bij. Veel tegenlicht en donkere luchten. Op zijn terrein ongeëvenaard, maar nauwelijks origineel te noe men. Andere illustraties hebben we trouwens ook al eerder gezien. Riemens' be langrijkste aandeel, de 'Ele menten' in het midden van het boek, hangt er wel heel losjes tussen, als intermez zo: 'nou mag u even plaatjes kijken, dadelijk serieus ver der.' Maar mooi is het, deze 'fotografische visie'. Het laatste deel van het boek gaat over mensen. Het is prompt het aardigste deel. Zeeuwen die tientallen jaren kunnen overzien en iets hebben betekend in de provincie, kun je rustig een tijdje aan het woord laten. De inleidende besprekingen komen, ook door een ge brekkige lay-out, veel slechter uit de verf. De ge schiedenis is wel erg in de marge terecht gekomen. En kon Oosthoek echt geen an dere namen bedenken dan dr. P.J. Bouman, G.A. de Kok en Hans Warren om Zeeuwse sfeer te tekenen? Er moeten er toch meer te vinden zijn. Andreas Oost hoek en Wim Riemens had den wat langer moeten zoe ken om hun pretenties waar te maken. 'Zeeland - land tussen zeeën' voegt minder toe aan wat al over Zeeland is ge schreven dan je zou ver wachten. Maar qua uitvoe ring en illustraties mag dit door Den Boer Middelburg uitgegeven boek er verder best wezen. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Het gaat goed met de Oostburgse afdeling van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming (ZIKV). Er hebben zich dit seizoen weer meer cursisten aangemeld. Vooral de lessen dans en de zogenaamde kinderateliers zitten vol. De kinderateliers stellen de zeer jeugdigen in staat om op een speelse manier kennis te maken met beeldende vorming. Aan het begin van dit sei zoen had het ZIKV de bedoe ling een korte teken- en schil derscursus voor middelbare scholieren te geven. Door de grote belangsteling voor deze lessen is die korte cursus om gezet in een lange cursus. De lessen zijn opgezet om het ge brek aan beeldende vorming op de middelbare scholen op te vangen. Veertien scholieren hebben zich al aangemeld. De textiel- enm zeefdruk cursussen zitten nog niet hele maal vol, evenmin als de kera- mieklessen. De cursus getouwweven gaat na de herfstvakantie van start. Het wordt een mengcur- sus voor zowel beginners als gevorderden. Aan de orde komt bindingsleer, het ont werpen van stoffen, kleur en materiaalgebruik. De nadruk ligt op eigentijds gebruikstex- tiel. Na de vakantie begint ook de cursus spinnen/verven. De deelnemers leren tijdens die lessen spinnen met wol, zijde, vlas en katoen. Als afsluiting is er een plantaardige verfdag. Plaatselijk nieuws Lotje - De West-Zeeuws- Vlaamse werkgroep Vrouwen voor Vrede komt vanmorgen om 9.00 uur weer bij elkaar in Vrouwencontact Lotje te Oostburg. Op de agenda staan onder andere de volgende punten: activiteiten van de afgelopen Vredesweek, de koffie-ochten- den, de cursus vrouw, vrede, veiligheid en de financiële si tuatie van de werkgroep. IJZENDIJKE - De West- Zeeuws-Vlaamse Auto- en Motorclub (WZA) houdt zon dag 12 oktober haar jaarlijkse Osseweirit met als start- en fi- nishplaats IJzendijke. Verder kunnen de deelne mers meedoen aan een behen digheidsspel op de markt met als inzet de Grote Prijs van IJ zendijke. Inschrijven voor deelname aan de rit is moge lijk van 12.00 tot 14.30 uur in het Hofzichttheater. MIDDELBURG (ANP) - Mi nister Bukman van ontwikke lingssamenwerking heeft zijn medewerking in de vorm van adviezen en begeleiding toege zegd aan het initiatief van vier zus tergemeenten om geza menlijk een project in een ont wikkelingsland te adopteren. Afgevaardigden van Mid delburg, het Belgische Vil voorde, het Engelse Folkestone en het Japanse Nagasaki heb ben daartoe maandagmiddag op het stadhuis van Middel burg een intentieverklaring getekend, waarmee de eerste stap werd gezet tot uitvoering van deze plannen. Volgens burgemeester Rut ten van Middelburg is het een unieke zaak dat vier zusterge- meenten afkomstig uit ver schillende landen besluiten tot gezamenlijke adoptie van een ontwikkelingsproject. Het ini tiatief tot die samenwerking is afkomstig van Middelburg. De drie zustergemeenten hebben meteen ingehaakt op het idee. „Wij willen onze zusterstad- samenwerking uittillen boven het normale patroon van uit wisselingen van groepen, bur gers en sportlieden en derge lijke", aldus burgemeester Rutten. Er is een onderzoek gestart naar de adoptiemoge lijkheden. Daarbij wordt nauw contact gehouden met Unicef, de Novib en andere in stellingen op het gebied van ontwikkelingssamenwerking. Het is niet de bedoeling dat de gemeenten een bepaald be drag voor dit doel in een pot storten. Het bijeenbrengen van fondsen moet een geza menlijke inspanning zijn van bevolking en bestuur. De vier gemeenten hopen begin vol gend jaar daadwerkelijk hun project in een ontwikkelings land te kunnen starten. Minister Bukman liet de vertegenwoordigers van de vier gemeenten maandag we ten dat hij de betrokkenheid op gemeentelijk niveau bij ontwikkelingssamenwerking heel belangrijk acht voor de versterking van het maat schappelijk draagvlak op het gebied van ontwikkelingssa menwerking.

de Stem | 1986 | | pagina 13