:gen commissie vestiging huisartsen \koopste 'Rustig maar vrouwtjeer kan niets gebeuren ES ^rGARASTm^ 'euterzaal Lammetje Lamswaarde eigert 4-jarigen Zeeuws-Vlaamse inbreng bij openingpijlerdam CAFÉ THEATER HULST TOTAAL UITVERKOCHT KIKKERS LEREN OUD EN JONG ZWEMMEN Transport naar Polen uit Hulst vertrokken Ï|JDAG 3 OKTOBER 1986 T22 PAGINA ZEELAND 2 VAN ZEELAND Plaatselijk nieuws Clinge [,0OSTERZANDE - De Hontenisser ge- enteraad ziet er niets in om mee te doen aan gezamenlijke Zeeuws-Vlaamse advies- imissie die zich moet buigen over vesti- figsaanvragen van huisartsen. I schoenhandQ p.verspri [DER HOOF! Ivens en [iddelburgs ior op ilevisie üverteren ;nt perspectieven, jenieur.99 •IZENDE MAÜ (IJ ZUN GEEN KLEUTERLEIDSTER dameslaars met leuk blokhakje Recollectie pumps Fj dingemans ft, marine-blauw, winter- t, paars. Deze bijvoorbeeld: ktra geld Sneu Ouders Ouderen Uitje Scholen Heikant Kloosterzande Koewacht Nieu w-Namen St.-Jansteen lent van pen is da aad Hontenisse ;aat op solotoer Van onze correspondente HULST - Het café theaterstuk Zee, Zand en Sangria, geschre ven door Wies de Maat-Kas en Arnold Coene dat zaterdagavond gespeeld wordt door de spelers van de Transfiguratie in zaal Tiffany in Hulst is volledig uitverkocht. Binnen enkele dagen waren de kaarten verkocht. De spelers waren door dit resultaat wel wat overdonderd. Meer dan 170 mensen kunnen niet binnen in de zaal, die zaterdag dus bar stensvol zit. De spelers en het bestuur beraden zich nu in samenwerking met Bert Brood van Tiffany over een eventuele tweede opvoe ring. Film - De Katholieke Bond voor Ouderen heeft in ge meenschapcentrum Malper- tuus een film gedraaid over de reumabestrijding. Mevrouw Ten Wolde uit Middelburg van het nationaal Reumafonds gaf na de film uitleg over de ver schillende soorten reuma en de hulpmiddelen die gebruikt kunnen worden. Van de Ne derlandse bevolking lijdt on geveer een vierde gedeelte aan reuma, terwijl daarvan 15 procent pijn heeft. Onder deze As van Lr met pierde en pro- Ie werk., ijdens de raadsvergadering bleek dat alle fracties buik onderhand vol hebben van gemeenschappe- ke regelingen. Bovendien, zo meende men, kan Intenisse best zijn eigen boontjes doppen. I c Roctus (lijst P. Mangnus) pk de vrees uit dat de ge- Inte wel eens onverhoopt 1 een nieuwe huisarts zou inen worden opgezadeld. S zo'n commissie de hele Eo Zeeuwsch-Vlaanderen Uit, dan zou er op grond I het aantal inwoners mis- jjen best gezegd kunnen ^den dat er nog plaats is r een praktijk. Wij hebben Jiier vier en dat is genoeg. er eentje komt dan hebben ich zeker zelf zo een eigen laat 33, Oostburg 01170-271 |FENISONDERNEMING Jrunusstraat 25, 's Qravenpolderl 101103-1517, bgg 1327 rstverlening. Overal te ontbiedj Ig en nacht bereikbaar STMIDDELBURG - De stenaar Jo Ivens, de vaste gent van de Koninklijke Iteriumvereniging Tot tening en Uitspanning' in Idelburg is zaterdag met Ikoor op de televisie te zien. |(/ngen.- De Stem, 076-236911 In het NCRV-programma zit muziekin Middel- dat geprogrammeerd it van 21.50 tot 22.20 uur, 17 minuten ingedeeld voor liddelburgse formatie die ;Te Deum van Hendrik An- ïsen ten gehore brengt. Beekman verzorgt de ïlbegeleiding. Het geheel it onder leiding van Jo '-restaurant-feestzalen Kloosterzande lor al uw bruiloften - partijen] jepties - vergaderingen ]L INGERICHTE FEESTZALEN 10 TOT 200 PERSONEN lerzorging van uw feest- en nek, verzorging van uw koude] Iels thuis vanaf ƒ11.- p.p. Wel. 01148-1577 commissie bij elkaar die hem dan kan vertellen dat zijn aanvraag afgewezen is". Ook A. Roctus (eigen lijst) en B. Pauwels (CDA) hadden ern stige bedenkingen tegen de ge meenschappelijke adviescom missie. Ondanks de weerstand bleef burgemeester A. Kessen erbij dat de gemeenschappelijke re geling een goed voorstel is. „Het zou erg vreemd zijn als Hontenisse als enige op de so lotoer zou gaan. Zelfs in hele grote steden hebben ze niet eens een eigen commissie". De burgemeester wees erop dat een eigen commissie ook het nodige zal kosten. Sterker nog, dat het duurder zou uitvallen dan samen te werken met an dere gemeenten. „Het brengt een hoop administratieve rompslomp mee, die nu Ter- neuzen op zich zal nemen. Het is onverstandig om het zelf te willen doen". Die laatste uitsprak vond CDA'er B. Pauwels nogal voorbarig. Bovendien had hij zo zijn twijfels of samenwer king wel zoveel goedkoper zou zijn. „Zoals de regeling er nu ligt", meende hij, „zitten er nog teveel vragen aan". Met de conclusie dat de gemeenteraad zeer ernstige bedenkingen heeft tegen de hele zaak, kan burgemeester Kessen nu terug naar zijn Zeeuws-Vlaamse collega's. Volgende raadsver gadering komt de adviescom missie terug op het bord. Dan moet de raad een definitief be sluit nemen. Van een onzer verslaggevers SWAARDE/KLOOSTEBZANDE/VOGELWAARDE - Het ituur van de peuterspeelzaal het Lammetje in Lamswaarde feft besloten vierjarige kleuters te weigeren. hoogte van de schacht 3 afgewerkt met voering in de topkleur zwart maten 36 - 41 Ms de maatregel van minis- Deetman doorgaat, bete- lit dit dat in Lamswaarde prlopig vier kinderen tussen 1 en schip geraken. Immers, I ze 4 worden mogen ze niet kteen naar de basisschool, lar mogen ze ook niet meer üde peuterzaal blijven. „We hebben geen spelmate- Tal voor deze leeftijd en ook en geld om er een aparte pep voor de laten draaien", tklaart Annet Hopmans de trde lijn' van de speelzaal. kunt kleuters van 4 jaar et samen zetten met die hele pintjes". Daarbij speelt ook mee dat de deskundigheid preekt om vierjarigen op te hgen. „Wij zijn peuterleid- rs en geen kleuterleidsters". 1 Lamswaarde ziet men als ige oplossing de komst van 1 betaalde kracht. „Al is het par voor een minimum loon. staan de vrijwilligers al Ie ochtenden voor noppes te ■aaien. We kunnen toch niet hangen er nog een schep venop te doen". Het bestuur pft het standpunt inmiddels in een brief op het ge entehuis gedeponeerd. In principe denkt men er bij j peuterspeelzaal Dreumes- pd in Kloosterzande het- jfde over. „Onze doelgroep Peuters van 2 en 3 jaar", Trees Fassaert. „Aan de d>-re kant willen we de vier- pge kleuters ook niet in de laten staan". Ook in j[oosterzande vindt men dat gemeente met extra geld F de brug moet komen, ft] hebben nu al een wacht lijst. Als de plannen doorgaan komen daar het eerste half jaar nog eens een stuk of 15 kinderen bij. Het risico bestaat dat op die lijst tweejarigen ko men en dat is nu juist de doel groep van onze peuterspeel zaal". In Kloosterzande wordt wel met betaalde leidsters ge werkt en acht men een uit breiding van het aantal uren wel mogelijk. „Maar de leid sters hebben de kennis niet om die kleuters op te vangen. Er Is een aparte ruimte nodig en nieuw spelmateriaal. Alle maal zaken die geld kosten. Het komt erop neer dat ze van ons een bewaarschool willen maken met afgedankte mate rialen van de kleuterschool". Net als Kloosterzande wil ook de peuterspeelzaal Dui melot in Vogelwaarde de harde aanpak van Lams waarde nog niet volgen. „In eerste instantie zijn we het er wel mee eens", zegt Trees de Klerk, „maar wij vinden het sneu voor ouders en kinderen. Bovendien denk ik dat veel ouders dan zullen besluiten hun kind maar helemaal thuis te houden en ook niet meer naar de peuterzaal te sturen". Maar ook in Vogelwaarde zal de toekomst afhangen van de bereidheid van de gemeente om bij te spijkeren in de kos ten van materiaal, opleiding van leidsters en uitbreiding van het aantal uren. De drie peuterspeelzalen in de ge meente willen over de drei gende problemen snel een ge sprek met het gemeentebe stuur. Tijdens een zwemles van De Kikkers - FOTO'S DE STEM COR J. DE BOER Door Eddy de Schrijver HULST - „Rustig maar vrouwtje. Er kan niets ge beuren. Niet bang zijn". Prosper Verschuren, zwem- Instructeur in wording, in strueert een van zijn pupil len. De dame op leeftijd neemt alles voor waar aan en probeert het opnieuw. En weer gaat ze plotsklaps kopje onder. „Kom op. De moed niet laten zakken. We doen het nog eens over". In derdaad, de dame doet (bij na) perfect Verschuren na en krijgt nu al heel wat minder water in de mond. „We komen er wel", laat hij weten. Elke maandagavond gaat het er in zwembad De Drie hoek in Hulst zeer gemoede lijk aan toe tijdens de club bijeenkomsten van Water vrienden De Kikkers uit Hulst. 'Niets moet, alles mag', luidt het devies van deze vereniging die nooit het 'erepodium' als uitgangs punt ziet. „We zijn een re creatieve vereniging. Nee, met chrono's staan we niet klaar", maakt bestuurslid Albert Ras direct duidelijk. Cor van Boven en Albert Ras bemannen bij binnen komst in het zwembad 'de centenbak' en de ledenadmi nistratie. Hoewel de club meer dan 275 leden telt, ken nen beide heren iedereen bij hun naam. „Ach. Na een aantal jaren leer je ze alle maal kennen", ventileert Ras. De bedrijvigheid barst al voor klokslag 18.00 uur los. Als bestuurslid Cor van Bo ven eenmaal 'Het is tijd' heeft laten klinken, vliegen allereerst de benjaminnen van de club, peutertjes van vijf jaar, in sneltreinvaart naar hun kleedhokjes. In no-time staan de parade- paardjes klaar om de begin selen van het zwemmen on der de knie te krijgen. De ouders van de aller kleinsten zijn net zo nieuws gierig als de peuters zelf en staan dan ook vol verwach ting voor het raam te kijken naar de verrichtingen en vorderingen van hun zoon of dochter. „We krijgen wel eens het verwijt van som mige ouders dat de eisen te hoog gesteld worden. Maar als eenmaal het diploma in de zak zit, is men dat snel vergeten", legt Albert Ras uit. Vijf jaar geleden werden Watervrienden De Kikkers, tegelijkertijd met de ope ning van het overdekte zwembad De Driehoek en onder de bezielende krach ten van onder anderen Gijs de Graaf, Prosper Verschu ren en Cor van Boven, opge richt. De Kikkers sloten zich niet aan bij de Koninklijke Nederlandse Zwem bond, maar kozen bewust voor de Nederlandse Culturele Raad. Die werd in 1926 in het leven geroepen met als doel ook mensen met een smalle beurs de gelegenheid te bie den aan sport te doen. „En dat met het doel zuiver re creatief bezig te zijn. Dat doel staan we nog voor ogen. Maar mocht in de toekomst blijken dat er behoefte zou bestaan aan wat meer wed strijdelementen, dan kun nen we daar alsnog aan vol doen. Als eerste taak zien we het behalen van een zwem diploma. Zowel voor jong als oud. We merken duidelijk dat door het merendeels af schaffen van het school zwemmen, wij steeds meer jongere leden krijgen. Zien we ook aan de wachtlijst. Die loopt sinds een jaar weer op. Momenteel duurt het ongeveer een half jaar voordat een nieuw inge schreven lid daadwerkelijk kan gaan zwemmen", aldus Cor van Boven. Dat er ook bij ouderen veel vraag naar het 'zwe- muurtje' bij de Watervrien den is, wordt snel duidelijk. „Ik kon het niet niet meer houden. Ik moest vanavond komen. Zit wel met een ten nisarm, maar in godsnaam", verzucht een mevrouw. Na wat baantjes trekken zegt ze: „Ik ben maar wat blij dat ik gezwommen heb". Bestuurslid Cor van Boven (rechts) treedt organise rend op De ouderen maken na de tienergroep -omstreeks 21.00 uur- hun opwachting. Hier geldt ook een wachtlijst. „M'n buurman vraagt hoe lang het nog kan duren voor hij mag komen", laat een verontruste dame horen. „Hoe lang is het geleden dat hij zich heeft opgegeven", vraagt Van Boven. „Een maand meneer", antwoordt ze. „Maar kind toch! Dan kan het nog wel een maandje of wat duren....", luidt het antwoord. Mensen die op medische indicatie naar Watervrien den De Kikkers worden ge stuurd, komen niet op de wachtlijst. „Die proberen we zo snel mogelijk te helpen. Dat is ook billijk", geven Van Boven en Ras volmon dig toe. Sommige ouderen onder de leden beschouwen him wekelijks clubavondje als een soort uitje. Er wordt lek ker gekeuveld onder elkaar. Maar toch willen zij uitein delijk de beginselen van het zwemmen onder de knie krijgen; het 'papiertje' is voor hen van minder emi nent belang. Niet voor elk lid valt het aanleren van de zwemkunst mee. „Sommige mensen hebben erg veel last van wa tervrees. Die angst moeten ze eerst overwinnen. Je be gint dan simpel met water- gewenning. Het kan maan den duren voordat iemand echt aan de techniek van de 'slagen' toekomt. Maar een maal de watervrees over wonnen, gaan de vorderin gen snel", meent Albert Ras. Voor diegenen die de zwemkunst nog niet mach tig zijn staat er een goed op geleid kader klaar; twee van hen zijn bezig om het di ploma zwemonderwijzer te behalen. „Alles gebeurt bij ons op pure vrijwillige basis. Elke week staan de mensen klaar en dat allemaal zonder er een cent voor te krijgen. Clubliefdewerk. Ja, soms is het wel eens passen en me ten als er wat mensen uit vallen. Vandaar ook dat we nog meer kaderleden kun nen gebruiken", aldus Cor van Boven, in het dagelijks leven administrateur bij het Jansenius Scholengemeen schap in Hulst. Watervrienden De Kik kers is een gezonde vereni ging en bedruipt zichzelf. Van Boven: „We krijgen subsidie en met de contribu tie van de leden komen we rond". In januari zetten De Kik kers hun deuren van De Driehoek waarschijnlijk open voor leerlingen van scholen uit de gemeente Hulst. Dan kunnen zij ken nis maken met de zwem- sport. Deze kennismaking vindt plaats in het kader van het project 'Sport, zelfs ik doe 't'. Het project wordt opgezet in samenwerking met de Zeeuwse Sportraad en wordt in Hulst gecoördi neerd door de Hulster Sport raad. Naast De Kikkers doen ook diverse andere sport verenigingen mee aan dit programma. Binnenkort hoopt de Hulster Sportraad met de scholen uit Hulst het plan rond te krijgen. „Veel activiteiten staan er niet op ons programma. We komen elke week bij elkaar. Nou, het blijkt dat de mensen daarmee tevreden zijn", be sluit Ras. patiënten zijn meer vrouwen dan mannen. Schieting - Zaal 't Helleken, 44 schutters, bejaardenschieting: hoge en tweede zijvogel: J. van Mele; eerste zij vogel: me vrouw Van Mele; grootste aantal (4): F. de Brouwer, Hei kant en R. Blommaert, St.- Jansteen. Hengelen - Zeehengelvereni- ging De Vogel houdt zondag 5 oktober een clubwedstrijd. Er wordt gevist in de Wester- schelde nabij de Wilhelmus van 14.00 tot 17.00 uur. In schrijving in café De Kastanje. Kaartclub - Vandaag start kaartclub De Stoere Spelers de nieuwe competitie. Nieuwe le den kunnen zich nog inschrij ven voordat de eerste kaarten geschud worden. Dat gebeurt om 20 uur in café De Reizende Man in Kloosterzande. Instructiedag - In gemeen schapscentrum De Vlaschaard wordt zaterdag 4 oktober een tamboerinstructiedag gehou den, aanvang 10.00 uur. Als in- structreur fungeert de heer Matthijssen. De organiserende vereniging is EMM en het ge heel staat onder leiding van de afdeling Zeeuwsch-Vlaande- Bal - In gemeenschapscen trum De Kauter wordt zate- radg 11 oktober een bal gehou den met discobar Equinox, aanvang 20.00 uur voor ieder een. Kaarting - In zaal Marjo werd een kaarting gehouden. Uit slag winnaars: 1. R.Sturm-A. Thielens, 2. L. van Roeyen-K. van Waterschoot, 3. F. Blom- maert-W. Apers. Afvallers: 1. E. Weemaes-A. Vergauwen, 2. R. Thilleman-A. de Bruin, 3. J. de Loos-J. Schroder. Vogelexpo - Vogelvereniging De Nachtegaal houdt zaterdag 18 en zondag 19 oktober een bijzondere tentoonstelling in gemeenschapscentrum De Kauter. De openingstijden zijn zaterdag van 13.00 tot 21.00 uur en zondag van 9.30 tot 18.00 uur. Er worden 440 vogels ter keuring aangeboden. De trek king van de loterij is zondag om 18.00 uur. Ook is er zondag een vogelbeurs van 10.00 tot 13.00 uur. Als keurmeesters treden M. Oerlemans, F. van de Bergh, C. van Unen en M. van Broeckhoven op. Jubileum - In de feestelijk versierde dependance Inghe- losenberg van de St.-Aloysius- school werd op feestelijk ge vierd dat juffrouw Irma tien jaar overblijf]uf was. De groe pen 1 en 2 genoten met feest neus getooid mee van de hul diging van de jubilaris. Na mens de ouderraad werd een bloemetje aangeboden, terwijl namens het team een cadeau bon werd overhandigd. Van onze correspondente HULST - Gisterenmor gen vertrok in alle vroegte ondanks de mist het Polentransport uit Hulst. Dit zevende trans port op rij, met enkele maanden vertraging door het stralingsgevaar deze zomer na de kernramp in Tsjernobyl, is het groot ste dat tot nu toe medicij nen, kleding en enkele le vensmiddelen naar ver schillende instanties in Polen brengt. Om 6.00 uur stonden bij Hans Leenderse aan de industrieweg in Hulst vier vrachtwagens en drie personenwagens, waarvan twee met aan hangwagen klaar. Een aanhangwagen moest op het terrein achterblijven omdat de personenwagen te licht was. Maar liefst 14 chauf feurs en een gids maken de reis naar Polen. Men hoopt woensdag in de loop van de namiddag te rug in Hulst te zijn. IJLST - De Stichting Recreatiewerk Zeeland heeft in het ka- van de opening Stormvloedkering in de Oosterschelde een gevuld evenementenprogramma opgesteld. Voor de onder- Pen Oude Ambachtenmarkt en Folklorepodium zijn enkele ,uws-Vlamingen uitgenodigd. Jp het werkeiland Neeltje Jans demonstreren 7 mensen uit vs baanderen hun specialiteit op het gebied van oude am bachten. Het echtpaar De Ruysscher uit Breskens bakt Zeeuwse Babbelaars, A. Jansen uit Terneuzen is aanwezig met zijn straatorgel en A. Ubachs uit Sluis demonstreert het maken van kaarsen. Hulst is vertegenwoordigd met Lenneke Beckers (spin nen), Els Sponselee (droogbloemversieringen) en Vera Sleibach (kleideegfiguren). Guust Mortier uit Sint Jansteen completeert het gezelschap met een demonstratie vlasswingelen. Het folklore-podium is opgezet om het publiek te laten genie ten van volksdansen en volksliedjes. Piet Brakman is er ook. De 20 a 25.000 bezoekers worden naast deze aktiviteiten ge- tracteerd op evenementen als circus Bongo, ringrijden te paard, sjeesenrijden en een demonstratie radiografisch bestuurde mo- delboten. Het publiek kan deelnemen aan de onderdelen volks sporten en handboogschieten. De aktiviteiten vinden alien plaats tussen 9.30 en 17.00 uur.

de Stem | 1986 | | pagina 9