tSJOf Bijna helft kent Ruding nog niet Lintjesregen bij einde Pijlerdam HRECTEUR RABBAE VAN NEDERLANDS CENTRUM BUITENLANDERS: Nieuwe Beneluxtrein ingewijd 'Zonder matiging lonen geen daling van werkloosheid' Lubbers gedwongen formatiestukken snel vrij te geven Vis met kanker: eten of niet? itscheiding Itie ten goede Wachten op standpunt provincie mm VRIJDAG 3 OKTOBER 1986 S1P0-ENQUÊTE CONSTATEERT VEEL ONBEKENDHEID MET KABINET ■BINNENLAND )E STEM COMMENTAAR BRIEF DE KONING AAN SOCIALE PARTNERS Mr. De Soet nieuwe topman KLM RAAD VAN STATE STELT PREMIER IN HET ONGELIJK Keuringsdienst Energierekening Waardebonakties Lutherse kerk Tamils kunnen woning krijgen T28 PAGINA 3 jleagan kan zich in ft mislukking permit |De Sowjet-Unie wil drastische wapent dering toe om llruimte te krijgen vj pre zaken, zoals het [ken van het welvaar [in de Sowjet-Unie en] en van de technoft achterstand op Ame leagan wil om politij >nen een wapenvenuj Ing. De Amerikaanse p ent wil niets meer en t pder dan geschiedenis r hij wil een historisij Irbraak forceren in basse die bepalend is g [est voor het wereldgebt |i gedurende de laatsftl Toch bestaat er grote ty I over de vraag of een k [ische doorbraak mogel De beide supermach Jbsteren een fundamenl [ntrouwen jegens elk; niet kan worden opgei tijdens enkele vriem ke gesprekken op hoog Zelfs goede wil is ti [doende om de zo verse) Van onze verslaggever PEN HAAG - Van Agt is nog premier, Duisen- erg minister van Financiën, Den Uyl minister Jan Sociale Zaken. Zó antwoordt een deel van [et Nederlandse volk op de Nipo-vraag wélke linisters er nu op wélke posten zitten. Wie is er minister van Financiën? Daar zegt kj procent 'Ruding' op, maar 43 procent ver klaart er geen idee van te hebben. Enkelen Boen nog een poging en noemen Andriessen, puisenberg en Zijlstra, maar dat is dus fout. Zesentwintig procent weet dat De Korte mi- [uster van Economische Zaken is, 5 procent zegt dat Van Aardenne nog op die stoel zit en 2 procent gaat er van uit dat het toch Winsemius geworden is. Een paar proberen het nog met 'Lubbers', maar 56 procent weet het echt niet. Het goede antwoord dat De Koning minister van Sociale Zaken is komt van 34 procent van de ondervraagden. Acht procent meent dat dit Albeda, Den Uyl of Kok is, en 58 procent weet helemaal geen weg met de vraag. En de minister-president? Lubbers, zegt 86 procent, en dat is goed. Twaalf procent bekent het echt niet te weten en 2 procent houdt het op Van Agt of Den Uyl. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Veertien mensen die op een of andere wijze hebben meegewerkt aan de bouw van de storm vloedkering in de Ooster- scheldemonding zijn giste ren met een koninklijke on derscheiding bedacht. Voor twee van hen is de hoge rang van Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw weggelegd. Het zijn ir. H. Engel, Hoofdingenieur waterstaat Zeeland en ir. J. Slagter, die eenzelfde positie bij Rijkswaterstaat bekleed. Officier in de orde van Oranje Nassau werden de heren ir. T. Visser, hoofd bouw stormvloedkering, ir. J. Hoogland, HID Sluizen en stuwen en hoofd waterke ring en ir. A. van Dam, alge meen directeur van Dos- bouw. Ridder in de orde van Oranje Nassau werden de heren D. von Eugen, bedrijf- leider natte waterbouw Dos- bouw, E. v.d. Blom, projekt- leider bij de firma Lubbers- Hollandia Kloos en J. Hage, projekt-manager bij DSM. De eremedaille in goud was voor N. Flikweert, as sistent systeembeheerder Deltadienst, J. Driesprong, ex-chef loonadministratie Dosbouw. Eremetaal in zil ver was er voor J. Andries sen, gezagvoerder maatschip Deltadienst en J. Faasse, oud-kapitein Bitumarin b.v. Tot slot waren er ook twee vrouwen die eremetaal in brons kregen. Dat zijn mevr. S. Kramer-De Looff, mede werkster huishoudelijke dienst Deltadienst en mevr. M. van Vliet, oud-keetbe- diende bij Dosbouw. De Technische Universi teit Delft verleent een ere doctoraat aan ir. H.A. Fer guson wegens zijn grote be trokkenheid bij de vormge ving en totstandkoming van het Deltaplan. nen van beide landen tot elkaar te breng In echte toenadering ve (le jaren De 'leerd dat de Sowjet-Ui [el geneigd is de toch Scholen vergeven van racisme' AMERSFOORT (ANP) - Het onderwijs is tot de nerven doordrongen van racisme, maar de politieke en sociale S] rersluierings- en verdringingseffecten spelen >ns danig parten om dit te onderkennen. De school is zowel een broedplaats van racisme als Daniioff-affaire h<Wn instrument ter bestrijding ervan. loze relaties tussen de Acteur Mohammed Rabbae Irmogendheden op het s an het Nederlands Centrum zetten. Het feit dat R lind de naleving van Mensenrechten als Lrgeschikte zaak |houwt, maakt duidelijk ^cisme, enadering' slechts een (arkt begrip is. Reagi ardnekkigheid voor wat uitenlanders (NCB). Hij arak in Amersfoort op een een i ;udiedag over de rol van het iderwijs in de strijd tegen Dit betoogde donderdag di- Volgens Rabbae is racisme et een verschijnsel dat af en ■eft het SDI heeft gelei e de kop op steekt bij wat ibezonnen, vooringenomen at ook met Amerika oi :n aantal zeer fundament niet goed ingelichte mensen, aar een heel systeem van jne vertakkingen. Bij dat elsel grijpen een versluierde aken niet te praten valt. Reykjavik kan tot een v etering van de relaties tl n Amerika en Rusland iBeologie en onrechtvaardige len. Maar het is een illusie iciale, economische, culturele jeloven dat een totale wij en ook educatieve structuren ing van de Amerikaai (n elkaar ter handhaving van .ussische verhoudingen vi di bestaande verhoudingen, 'die bepaald zijn door en uiter- rd ten voordele strekken in de 'witte' meerderheid. Rabbae zei dat in dat ver- ikte systeem het onderwijs |e deur staat. Als Reykjavik leidt tot Voortzetting van de gespi ken van beide wereldleii fcn dus tot een 'echte' top, He semi-top al als een [iek succes van de eerste oi vorden aangemerkt. Het dilemma van Rora teagan en Mikhail Gorbi [ov is dat ook zij met be' kelijk weinig tevreden en zijn. een uitermate belangrijke plaats inneemt. De school is geen neutrale factor in de zin dat racisme iets is dat zich al leen buiten de schoolmuren afspeelt en alleen via discri minerende leerlingen of ouders het onderwijs binnen sijpelt. Naar Rabbae's oordeel is onderwijs zowel een bron van het goede als van het kwade. De school kan de poort openen voor maatschappelijke voor uitgang, emancipatie, verbete ring van kansen en naar in vloedrijke posities. Maar ook kan de deur worden dichtge gooid voor bepaalde groepen waardoor de mensen in de marge van de samenleving be landen. De school bevestigt in dat geval de gestigmatiseerde positie van etnische groepen en sluit daarmee de vicieuze cirkel van het racisme, aldus Rabbae. ieagans nederlaag IN DE AVOND van zijn leven verlangt president Ronald Reagan naar in de geschiedenisboeken terecht te komen als de presi- nt van de ferme daden, die niet alleen een krachtig en vitaal merika wil achterlaten, maar ook een land met het kompas op ede. Sinds gisteravond heeft hij een plaats in de historie verworven, aar helaas voor Ronald Reagan zal over zijn rol niet de glans en orie schijnen die hij zo graag had gewenst. Reagan heeft gisteravond in de Amerikaanse senaat, waar zijn ito over sancties tegen Zuid-Afrika met een gigantische meer- rheid werd overstemd, waarschijnlijk de meest verpletterde ne- rlaag geleden uit zijn politieke carrière. Maanden en maanden taalt die de echtscheidinj veroorzaken. De regering nu om de echtscheidings kening te verlagen onder dere de echtscheidingspri dure goedkoper maken, bijstandsuitkeringen hei en de huursubsidie voor oudergezinnen aanp; Deze maatregelen moeterJ overheid honderden milj' nen besparen. De plannen van de ri ring om de eigen bij dn van de ex-partners aan kosten van de mislukl Modale inkomens zijn toereikend om twee gescli den huishoudens van te kostigen. Omdat de ma incte modaïeScateeor^rgel )cht de president als een kat in het nauw tegen het verregaande nen komt het er dus op n actiepakket (zie pagina 1). Reagan moet nu toestaan dat de dat de overheid de schadel incties tegen Zuid-Afrika in werking treden. De totale effecten van Reagans nederlaag, die tevens een ge- eldige doorbraak betekent in het al jaren slepende debat over ja nee sancties tegen Zuid-Afrika, zijn nog niet te overzien. De sancties zullen door de zwarten in Zuid-Afrika, die al jaren strafmaatregelen smeken, verwelkomd worden als een stimu- tis in het gevecht tegen de apartheid, ook al zullen zij als eer- jen door de sancties in hun portemonnee worden getroffen. Blank Zuid-Afrika zal niet alleen heftig grommen op machtige jenden, maar hen ook verwijten dat zij een geleidelijk proces lar een multiraciale samenleving de doodssteek toedienen. De woede in het blanke bastion zou wel eens zo groot kunnen in, dat Pretoria de zaken in Zuid-Afrika verder op scherp zet en rlopig elke vorm van dialoog met de zwarte gemeenschap af- 'eekt. ■n van ut iiusiuivü®'' a"e vreugde over het keerpunt in de Amerikaanse politiek van hun liuwdijksavon:^ aanzien van Zuid-Afrika hangt een dreigende schaduw van te verhogen vindt, bij Jj™°9alijk gruwelijke gevolgen van het straks knellende sanctie- Zuid-Afrika moet nu echt kiezen of delen: voor of tegen een po- ieke dialoog, voor of tegen een wurgend isolement. Het bestaan in een natie staat op het spel. Het antwoord is aan Pretoria. Stichting Organisatie scheiden Mensen best gunstig onthaal. De SOGM Den Haag) is een van del langrijkste pressiegroepen dit terrein van gestrande welijken, ook al zijn er rt 1/6 (11611 QGSlOtGfl 2500 gescheiden mensen L DDIT„ van. ut PR'TSE socialistische partij, tijdens de verkiezingen van 1983 Srpletterd door het populisme van Thatcher én de verdeeldheid Volgens de woordvoer» eigen gelederen, is bezig aan verfrissende come-back. Neil van de sogm, mevrouw nnock heeft in betrekkelijk korte tijd hardhandig de extreem- ber zijn de voorges ,KSe vleugels scherp uitgedund en de partij bevrijd van het maatregelen niet eens zo I itskistische gezwel. kracht zu °P het con9res in Blackpool probeerde Labour haar nieuwe hebten en Alleen gelden v ®9° te stralen: een vriendelijke beweging, de rijen gesloten, van radicalisme, maar wars ook van Thatchers restauratieve ilitiek. Ofschoon Kinnock een weinig bevlogen man is, eerder een «cus, kreeg de moraliteit in de politiek opnieuw alle na- uk. Kinnock straalt zeker geen fatalisme uit, maar in zijn ogen „Op voorwaarde dat ze i terugwerkende kracht zi hebben, en alleen gelden de echtscheidingen die nu af aan worden uitgesf ken." De SOGM telt veel I» dan vrouwen. En het vooral de gescheiden man die 'gebukt' gaan onder re gen. Mevrouw Weber: aantrekkelijke van nieuwe regeling is vooral die de emancipatie van| vrouw, van de geschei vrouw, bevordert. De scheiden vrouwen m< echt veel meer proberen het arbeidsproces mee doen dan nu gebeurt. Ze nu te afhankelijk van ex-man en van de bijstaiii mannen in haar geledf aat de westerse bschaving er zo beroerd voor, dat Labour een Aftocht moet voeren tegen alle kwaad, voornamelijk tegen het ote Kwaad, de nucleaire bewapening. Kinnocks voornemen om Engeland van zijn atomaire macht te alimentatieverplicü iicloen en de Amerikaanse raketten op Engels grondgebied te- Mevrouw Weber: «Hg te sturen heeft enige deining veroorzaakt. Tegelijkertijd wil nnock niet onder de Amerikaanse atoomparaplu blijven schui- kimaar we' ''d blijven van de Navo. Natuurlijk hebben Kinnocks tegenstanders, Thatcher voorop, oord en brand geschreeuwd bij zoveel 'radicalisme'. ['nnock heeft zijn voornemens geuit in het kader van de pure nraiteit, maar dat is helaas wellicht niet het juiste als het om mdiale veiligheid gaat. Het is voor Engeland weliswaar goed 'gelijk lid van de Navo te blijven zonder nucleaire macht, maar i 's nauwelijks mogelijk om een nucleair vrije zone te willen blij- jn een bondgenootschap waar de afschrikkingsstrategie de «steen is van de defensiestrategie. li? 'ntenties van Kinnock op defensiegebied zijn nog niet dui- K'l °'9ens z'in vrienden wil hij slechts een debat in Engeland oKken over de vrede en veiligheid. intussen heeft hij zichzelf lelijk beschadigd. Als hij wat nauw- '9®r naar de verkiezingsuitslagen in de Lage Landen had ge- iiinh h hi' kunnen weten dat met radicale standpunten inzake 'f h peen re9er'n9srnacht verworven kan worden. Kinnock neeft Thatcher de munitie aangereikt waarmee zij hem over aik jaar kan vernietigen. „Hopelijk draagt nieuwe regeling er ook dat men nog serieuzer huwelijk aangaat. Man vrouw moeten zich reali dat ze niet meer zo maa'j rugvallen op de gemeens' wanneer het fout gaat." Vervolg van pagina 1 De onafhankelijkheid van dit bedrijf is groot: „Het meest ideaal zou het zijn indien de distributie-onderneming een keuzemogelijheid wordt gebo den voor de inkoop bij meer dere produktiebedrijven". Want, zo stelt de commissie, het bedrijf kan dat zo goed koop mogelijk inkopen en daar profiteert de consument weer van. Het is dan denkbaar dat Geertruidenberg elektriciteit krijgt van de Belgische kern centrales in plaats van de eigen centrale, want de com missie vindt ook dat de inko pers best stroom in het buiten land zouden moeten kunnen kopen. Woordvoerder Paul Rutjes van de provincie zegt dat naar dit voorstel de voor keur uitgaat. Minder vergaand is dat - weliswaar met de aandelen in handen van de PNEM - er overeenkomsten worden ge sloten en statuten opgesteld, die een scheiding van produk- tie en distributie mogelijk ma ken. GS en provinciale staten moeten nu een standpunt over de energievoorziening gaan innemen. De uitwerking van het plan kan nog enkele jaren duren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Zonder matiging van de lonen kan het kabinet het wel vergeten dat in 1990 het streefcijfer van 500.000 werklozen wordt bereikt. Als de lonen meer dan maar heel weinig stijgen blijft het aantal werklozen hoger. Dat schrijft minister De Ko ning (Sociale Zaken) in een brief die hij gisteren stuurde naar de sociale partners (vak bonden en werkgevers) als voorbereiding op het gesprek dat later dit najaar volgt en dat moet uitmonden in een zo geheten 'convenant' tussen overheid en sociale partners. In het regeerakkoord heeft het kabinet zich vastgelegd op het bereiken van een overeen stemming over het sociaal- economische beleid met vak bonden en werkgevers. Daar mee moet worden aangesloten op eerdere afspraken over on der meer het scheppen van meer banen en het aangaan van scholingsverplichtingen- en programma s. Het kabinet acht het lukken van de afspraken over het 'convenant' van groot belang. In de politieke debatten van volgende week zal de regering daarover vooral door de oppo sitie hard worden aangepakt, terwijl eerder de FNV liet we ten niet te hoge verwachtin gen te koesteren over het sla gen van zo'n afspraak. Loonei sen dreigen als de centrale af spraak niet tot stand komt. De Koning meldt in zijn vrij uitvoerige brief dat volgens het Centraal Planbureau de werkloosheid zonder over heidsingrijpen in 1990 op 660.000 zou blijven steken. De Koning noemt dat 'niet aan vaardbaar'. MINISTER Smit Kroes was gisteren in Antwerpen om samen met haar Belgische collega De Croo (met baard) de nieuwe Beneluxtrein op de lijn Amsterdam-Brussel in te wijden. Burgemeester Cools van Antwerpen houdt de vertrektijd in de gaten. - FOTO ANP AMSTELVEEN (ANP) - Mr. J.F.A. de Soet (61) wordt de nieuwe president-directeur van de KLM. De raad van commissarissen van de lucht vaartmaatschappij heeft dit donderdag geheel volgens ver wachting besloten. De Soet is al (sinds 1973) plaatsvervangend president- directeur van de KLM. Hij volgt als 'hoogste baas' bij de luchtvaartmaatschappij drs. S. Orlandlni op, die op 1 sep tember 1987 met pensioen gaat. De Soet vervult naast zijn baan bij de KLM nog een aan tal commissariaten en advies functies, onder meer bij Ahold, Wessanen, Martinair, Gront- mij en het Nederlands Bureau voor Toerisme. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Vóór komende dinsdag, de dag waarop de alge mene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer beginnen, moet premier Lubbers de ongeveer 200 wijzigingsvoorstellen die de fracties van CDA en VVD indienden op het ontwerp-regeer- akkoord vrij geven. Dat 'bevel' is hem gegeven door staatsraad P. Boukema als plaatsvervangend voorzit ter van de afdeling recht spraak van de Raad van State. Staatsraad Boukema hono reerde daarmee het verzoek van NRC/Handelsblad en een geïnteresseerde burger, de heer S. van den Berg, lid van het CDA, die om openbaarma king gevraagd hadden met een beroep op de Wet Openbaar heid Bestuur (WOB). PvdA-fractieleider Kok heeft onmiddellijk aan pre mier Lubbers gevraagd de stukken, die volgens de uit spraak van de Raad van State aan de verzoekers moeten worden gegeven, ook aan de Kamer te doen toekomen en dat op een zodanig tijdstip dat ze nog een rol kunnen spelen in het politieke debat van vol gende week. Premier Lubbers had eerder een verzoek van de NRC afge wezen. Hij vond het algemeen belang van de openbaarheid niet opwegen tegen het belang dat de fracties van CDA en WD hebben bij het niet- openbaarmaken van de stuk ken. Op dezelfde gronden wees de premier een verzoek van oppositieleider Wim Kok af. Openbaarmaking van de amendementen, ook na afloop van de kabinetsformatie, zou volgens de premier vanwege de politieke gevoeligheid kun nen leiden tot een nadelige be ïnvloeding van de totstandko ming en de uitvoering van het eindresultaat. Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN - Vis met kanker. Kim je die eten, of niet? „Delen van een zieke vis kunnen nog best eetbaar zijn", zegt prof.dr.J.H.Koe- man, toxicoloog aan de Landbouwuniversiteit Wa- geningen. „Maar zelf ben ik geneigd te zeggen dat je vlees van dieren die ziek zijn in principe niet moet eten. Dat vind ik een goed uit gangspunt voor beleid. En het is zeker het geval als je alle oorzaken van een ziekte niet precies kent." Koeman reageert daar mee desgevraagd op de be richten dat er een opmerke lijk hoog percentage lever kanker is aangetroffen bij bot en schar in de vervuilde gebieden van de Noordzee. Volgens het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek wordt de ziekte veroorzaakt door kankerverwekkende stoffen in het zeewater, waaronder poly-aromati- sche koolwaterstoffen (PAH's). Onderzoeker Dick Ve- thaak van het instituut zei gisteren dat visziekten, zelfs in het geval van leverkan ker, geen direct gevaar ople veren voor de volksgezond heid. De lever wordt samen met andere organen bij het schoonmaken van de vis verwijderd. Wat op het bord komt is de filet, het spier weefsel van de vis. Hierin heeft geen opeenhoping van gifstoffen plaats zoals in de lever, zo verklaarde hij. Koeman denkt er wat ge nuanceerder over. „Er zit een groot aantal schadelijke stoffen in het milieu. Het is heel moeilijk om de defini tieve oorzaak voor de nu aangetroffen tumoren vast te stellen. Het is denkbaar dat hier de PAH's die rol spelen, maar dat zal moei lijk te bewijzen zijn. Er zijn meerdere oorzaken denk baar dan alleen die PAH's." Koeman zegt dat de aan wezigheid van kanker in een orgaan van een vis welis waar geen gevolgen hoeft te hebben voor andere eetbare delen van het dier, maar hij houdt daarbij wel een slag om de arm. De vis kan ook geïnfecteerd zijn door kan kerverwekkende virussen en er kan uitzaaiing hebben plaatsgevonden. Zestig procent van de ge controleerde bot en schar bleek overigens niét aan le verkanker te lijden. Volgens Koeman moet de professio nele vishandel in staat zijn de zieke dieren te herkennen en de consument gezonde vis aan te bieden. Van de Keuringsdienst van Waren in Nijmegen is voor alsnog geen advies te ver wachten om de vissoorten bot en schar waarbij lever kanker is aangetroffen niet te eten. Eerst is een nader onderzoek nodig, aldus di recteur drs Th. Appelhof. „Leverkanker bij vissen komt wel vaker voor. Op zich is dat niets bijzonders. Alleen gaat het nu om zeer grote aantallen: vijftien tot tienmaal zo veel als normaal blijkt leverkanker te heb ben. Die lever wordt er ove rigens uitgehaald voordat de vis voor consumptie wordt aangeboden." Volgens Appelhof is het mogelijk dat er minimale hoeveelheden van de poly- aromatische koolwaterstof fen elders in het lichaam van de vis voorkomen, en dus 'op tafel' komen. Op zich hoeft dat niet verontrustend te zijn, zegt Appelhof. Het gaat, zoals in veel vergelijk bare gevallen waarin kan kerverwekkende stoffen een rol spelen, om de hoeveel heid die wordt geconsu meerd, en die is, als je niet te vaak van die vissoorten eet, miniem. Jaren geleden ciruleerden er berichten dat whisky en bier kankerverwekkend zijn. In beginsel is dit waar, maar die dranken worden in dat opzicht pas gevaarlijk als je er een ligbad vól van zou opdrinken - en voor je daar mee klaar bent krijg je wel met heel andere klach ten te maken. Het is een dolle boel in de ge meentehuizen. Daar moet je sinds 1 oktober naar toe voor je rijbewijs. Een file van heb ik jou daar. De ambtenaren worden er gek van: van loketje getikt. Je moet braaf in de rij gaan staan, als bewijs dat je genoeg geduld hebt voor het echte ver keer. Dat is de nieuwe beteke nis van rijbewijs. Ze hebben er niet veel vetrou- wen in dat de rijen snel weg gewerkt worden, want je hoeft pas terug te komen als je 70 bent. Zoiets zal een dokter nooit zeggen. Je hebt je buik vol van al die griezelige berichten over slecht eten, gif in de lucht en de grond, en teveel roken en drin ken en dan lees je dat een dikke buik duidt op een nade rende ziekte. Hoeveel vet hebt u in de buik holte? Ja, inspecteer het maar eens even. Ik kijk wel een an dere kant op. Baas, ik kan vandaag niet ko men. Het buikje is net iets te dik. Zal wel een griepje zijn. Volgende week kom ik weer. Wat in het vet zit, verzuurt niet. In de reiswereld regent het fu sies. Straks is er één vereni ging over met één bestem ming: Spanje. Verder valt er weinig te vre zen. De Zeeuwen hebben hun pijlerdam en de Brabanders hun Amerikanen. We zijn weer veilig! MERIJN HET GEMIDDELDE gezin zal volgend jaar ongeveer 475 minder kwijt zijn aan gas en elektriciteit. Die daling wordt voor ongeveer 425 gulden ver oorzaakt door de verwachte daling van de gasprijs voor kleinverbruikers en voor 50 gulden door de daling van het aandeel van de brandstofkos ten in de elektriciteitsprijs. Minister Ruding antwoordt dit op schriftelijke vragen vanuit de Tweede Kamer over de Miljoenennota 1987. STAATSSECRETARIS Ko ning zal met spoed het Uitvoe ringsbesluit Omzetbelasting zodanig wijzigen dat het fa brikanten onmogelijk wordt gemaakt teveel omzetbelas ting terug te vorderen in het kader van akties met waarde bonnen. De fabrikant vraagt omzetbelasting terug over het totaal van de waardebonnen die hij verstrekt bij zijn pro- dukt. Maar niet al die bonnen worden in de praktijk inge wisseld. Daardoor kan de voordeelactie in feite meer voordeel opleveren aan terug gevorderde omzetbelasting dan hij kost aan geld dat de consument op zijn ingeleverde voordeelbon krijgt. DE EVANGELISCH-Lutherse kerk heeft besloten de Philips- obligaties in haar beleggings portefeuille te verkopen. „Ook al zou bij nader onderzoek blijken dat de gekozen oplos sing niet de allerbeste is ge weest, de kreet uit Zuid- Afrika vraagt nu om een ant woord", aldus de kerk. Met de verkoop is een bedrag van 55.000 gulden gemoeid. De Kerk heeft in totaal voor twee miljoen gulden aan beleggin gen uitstaan. RIJSWIJK (ANP) - Gemeen ten kunnen Tamil-asielzoe- kers voortaan onderbrengen in woningen en hun een toe lage voor de kosten van le vensonderhoud verstrekken. Dit is mogelijk geworden doordat op 1 oktober een nieuwe bijdrageregeling voor opvang van Tamils van kracht is geworden. Hiermee loopt minister Brinkman (WVC) vooruit op het regeringsbesluit om voor de opvang van alle asielzoekers een nieuw beleid te gaan voeren. De regeling loopt tot 1 ja nuari 1988 of zoveel eerder als de definitieve regeling voor asielzoekers van kracht wordt, aldus het ministerie van WVC. Het rijk zal de gemeenten 1.090 gulden per Tamil uitke ren. Daarvan moet de ge meente 445 gulden per maand direct aan de Tamil afdragen. Het resterende bedrag dient' ter betaling van ondermeer huur (inclusief water en ener gie), premie ziektekosten- en WA-verzekering en voor kos ten die de gemeenten moeten maken.

de Stem | 1986 | | pagina 3