even..L UITBLAZEN De dilemma's van Reagan en GorbatsjovBijnaheift Kantonrechter weg: voor burgerij minimale gevolgen ABP-affaire wordt internationale kluif Aïda in Luxor (1) 0IRECTEU teagans neder 'Boete' bij echtscheiding komt emancipatie ten goedi *e rijen geslot SDI BLIJFT STRUIKELBLOK VOOR ECHTE TOENADERING KANTONRECHTERS BETREUREN OPHEFFING DE STEM COM VRIJDAG 3 OKTOBER 1986 ACHTERGROND nipo-enquête constat. VRIJDAG 3 OKTOBER 19 WIMKOCK SOMS is een perscon ferentie een merk waardige gebeurtenis. Ik heb ooit op het boven dek van een Boeing-747, oosterse gerechten etend van het vliegtuigtafeltje, kennis genomen van de jaarcijfers van een luchtvaart maatschappij. Niet op 30.000 voet, wat de gebeurtenis veel 'gewoner' zou hebben gemaakt, nee: het vliegtuig stond gepar keerd op het beton van Schip hol. Toon Hermans heeft eens een nieuw boek aan de pers ge presenteerd in een blauwe tent, opgezet op een groen eilandje in de Biesbosch en op Le Bour- get maakte ik ooit een perscon ferentie mee in de reusachtige buik van een Russisch trans portvliegtuig. Die üep uit op een dronkemansfeest waarbij de vodkaglazen tegen de alumi- niumspanten in gruzelementen sloegen. Over de legendarische 'persconferenties' van de Acht van Chaam in de jaren '60 zal ik maar zwijgen. Daarmee kom ik te dicht bij huis. De persconferenties van Jack Spetter, opera-fanaat en organisator van muziekreizen, zullen nooit in een drinkgelag ontaarden. Jack houdt niet van alcohol, maar dat doet niets af aan zijn gevoel voor decorum. Hij houdt zijn persconferentie - het eigenlijke doel van onze tamelijk hectische reis naar Egypte - in de grote zuilenzaal van het tempelcomplex te Kar- nak, niet ver van Luxor. In een 'tempel aan de Nijl' dus, waar ook Verdi's opera Aïda speelt. Volgend jaar op 2 mei zal de Egyptische president Moeba rak de reeks Aïda-voorstellin- gen openen die de wereldbe roemde Arena di Verona er gaat verzorgen tegen het 'authentie ke' decor van de tempel in Lu xor. Tien voorstellingen wor den er gegeven die door in to taal 39.000 mensen kunnen worden bezocht. Dat zullen voornamelijk niet-Egyptenaren zijn, „want", zal de burgemees ter van Luxor, de generaal-ma- joor Zacharias Mohammed Fadl ons later, tijdens een verward gesprek, uitleggen: „eerstens zijn de toegangskaarten voor de Egyptenaren veel te duur en ten tweede houden Egyptena ren niet van dat soort muziek." „Dat soort muziek" werd 115 jaar geleden gecomponeerd door een aanvankelijk wat on willige Giuseppe Verdi. Het plan voor een 'Egyptische' opera ontstond in de euforie rond de opening van het Suez- kanaal. Het stuk zou in pre mière moeten gaan in de nog nieuwe opera van Cairo. Verdi schreef de opdrachtgever Ismail Pascha, de toenmalige khedive van Egypte dat hij het te druk had om de eervolle opdracht te kunnen aanvaarden en dat het „bovendien niet zijn gewoonte was gelegenheidsstukken te componeren." Na enige aan drang stemde Verdi ten slotte toe. Het idee voor Aïda werd ge leverd door Edouard Mariette, de Franse egyptoloog die tot op de dag van vandaag in Egypte in zeer hoog aanzien is geble- S ven en voor wiens nagedachte- nis een mausoleum is opgericht minimimin1 bezijden het voorplein van het Egyptisch Museum in Cairo, opgericht door dezelfde Ma riette. Op kerstavond 1871 had in Cairo de wereldpremière plaats, twee weken later ge volgd door de Europese pre mière in de Scala van Milaan. In Cairo was Verdi er niet bij geweest omdat hij niet tot het maken van een zeereis te bewe gen was. In Milaan werd de meester door het dolenthou siast publiek 32 keer op het to neel geroepen. Waarom Spetter zijn pers conferentie uiteindelijk niet hield voor de reusachtige pylo nen van de tempel in Luxor, wat vast en zeker zijn plan moet zijn geweest, maar in plaats daarvan in de zuilenzaal van Karnak, vergat ik hem te vragen. Vermoedelijk heeft hij zich, net als ik, laten overweldi gen door de tijdloze grandeur van deze grootste zuilenzaal ter wereld. De hele Notre Dame van Parijs zou er met gemak in kunnen als die 134 kolossale zuilen er al niet stonden. Het hoog binnenvallende zonlicht wordt eer het beneden, tussen de dicht opeenstaande zuilen, is aangekomen diffuus en zacht als de gouden schemer van een zonsondergang. De zuilen, opgebouwd uit met reliëfs versierde trommels ('schijven') van ruim een meter hoog, staan zo dicht op elkaar omdat de architraven, die ze al 3600 jaar dragen, per stuk 65 .000 kg wegen. De twaalf zuilen van het middenschip zijn 21 meter hoog en hebben een omtrek van 10 meter. De 122 zuilen van de zijbeuken zijn iets korter en dunner: 13 meter en 8,50 meter. Je voelt je heel aards, klein en tijdelijk als je door dit stenen woud loopt. Na het passeren van elke zuil wisselt het perspectief en je weet niet waarheen je de ca mera zult richten. Overal zie je toeristen hun camera's richten, aarzelen, achteruit of opzij stappen. Al die onzekerheid le vert weer brood op voor hulp vaardige, maar clandestien ope rerende heren in wapperende, blauwe galabia's, die de plekjes wel weten waar je de mooiste foto's maakt. Net als in een dicht bos ben je na drie stap pen al uit het zicht van je gezel schap én uit dat van de politie man die erop moet toezien dat toeristen niet worden lastig ge vallen of afgezet. We gaan zitten op de hoge royale voetstukken van de zui len. Een collega neemt plaats op de sokkel van een onthoofde farao. Drie farao's hebben aan deze zuilenzaal gebouwd: Ho- remheb, Seti I en Ramses II. We halen onze notitiebloks te voorschijn. We zouden het nog over Aïda hebben. (Slot volgt). Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend ©076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-2363947236911 Ranlfrplatioc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGI Door Jo Wijnen VOLGENDE WEEK za terdag komen de Russi sche partijleider Mik hail Gorbatsjov en de Amerikaanse president elkaar ten tweede male tegemoet. In geografi sche zin althans, want de beide mannen ont moeten elkaar dan - halverwege Washing ton en Moskou - in IJs land. Het is een onverwachte ontmoeting en ze valt in feite niet onder de categorie ge sprekken die Reagan en Gor batsjov vorig jaar november in Genève hebben afgespro ken. Toen werd besloten dat Gorbatsjov in 1986 naar de VS zou reizen om Reagan te ontmoeten en dat de laatste vervolgens in 1987 naar de Sowjet-Unie zou reizen om Gorbatsjov te ontmoeten. Dat schema staat nog steeds overeind, al komt het in ern stig gevaar als de heren de volgende week geen overeen stemming bereiken op wat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz als 'een voorbereidende top' en zijn Russische ambtgenoot Sjevardnadze als 'een inte rim-top' hebben aangeduid. De vraag of de bespreking van de volgende week nodig en nuttig is wordt zeer ver schillend beantwoord. Zeker, de beide supermogendheden zijn elkaar het afgelopen jaar - ondanks enkele fikse ru zies - een eindweegs gena derd. De beide leiders hebben elkaar brieven geschreven met daarin allerlei ontwape ningsvoorstellen. Maar pas de afgelopen weken zijn, tij dens de ontwapeningsge sprekken in Genève, zaken op tafel gelegd die een toena dering en zelfs een ontwape ningsakkoord mogelijk ma ken. Ofschoon Gorbatsjov en Reagan in Reykjavik over o.a. de mensenrechten en re gionale conflicten gaan pra ten, zal hun gesprek groten deels over ontwapenings kwesties gaan. Drie aspecten van de kernbewapening zul len daarbij een hoofdrol spe len: een vermindering van het aantal voornamelijk in Europa geplaatste middel lange afstandsraketten; een vermindering van het aantal intercontinentale ra ketten en bommen (die in si lo's in de VS, in duikboten en in bommenwerpers zijn ge plaatst en die in veel gevallen meer dan één atoomkop be vatten); het nucleair verdedigings- schild in de ruimte (ook wel SDI of Star Wars genoemd. Dat schild bestaat uit in de ruimte gebrachte installaties die met uiterst verfijnde en nog in ontwikkeling zijnde technieken, vijandelijke ra ketten kunnen opsporen en vernietigen). Voor wat de twee eerste onderwerpen betreft zijn de supermogendheden elkaar een flink stuk genaderd. Rusland zowel als Amerika voelt veel voor een drastische vermindering van de de mid dellange afstandsraketten. In feite werken de onderhande laars toe naar akkoord op grond waarvan in Europa tenslotte voor elk van beide partijen 100 raketten over blijven. Minder duidelijk is wat moet gebeuren met de zelfde raketten die op doelen in Azië zijn gericht. Onder een akkoord over die raketten vallen dus ook de omstreden 572 gemoderni seerde kernwapens die al voor een deel in Europa zijn geplaatst. Nederland krijgt 48 van deze raketten (op de vliegbasis Woensdrecht). Over de zgn. projectielen voor de lange afstand bestaat minder overeenstemming. In principe willen de beide su- permogenheden deze wapens drastisch beperken. Aange nomen wordt dat Rusland en Amerika ieder over ongeveer 10.000 atoomkoppen beschik ken. De VS willen dat aantal tot 7500 terugbrengen. De Russen willen naar 8000 atoomkoppen toe. Verwacht wordt dat de beide partijen Het hotel Saga in Reykjavik waar de topontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov zal plaatsvinden. - foto anp GORBATSJOV elkaar in Reykjavik op dat punt wel kunnen vinden. Het probleem is alleen dat de on derhandelaars nog niet zijn toegekomen aan de vraag welk type raket moet worden verminderd. Bovendien be schikken de VS over meer bommenwerpers, die atoon- wapens (raketten zowel als bommen) over grote afstan den kunnen vervoeren, dan Rusland. Ook daarover be staat nog geen overeenstem ming. Dan is er tenslotte het nu cleair verdedigingsschild in de ruimte dat kortheidshalve zal worden aangeduid als SDI (Strategisch Defensie Initiatief). In feite zijn alleen de VS met het ontwikkelen van dit systeem bezig. Weliswaar zegt Amerika dat ook de Russen met een ruimteschild bezig zijn, maar dat wordt in Moskou in alle toonaarden ontkend. Sterker nog: Mos kou heeft er blijk van gege ven doodsbang voor het SDI te zijn. Daarom maakte Mos kou aanvankelijk alle ont wapeningsgesprekken af hankelijk van het stopzetten van het Amerikaanse SDI- programma. Reagan wilde daar niets van weten en deed hoegenaamd geen concessies. In feite beschikken de VS en de SU al over verdedi gingssystemen tegen binnen vliegende vijandelijke raket ten. Dat zijn de zgn. ABM's (anti ballistic missiles). In 1972 en 1974 sloten Rusland en Amerika het zgn. ABM- akkoord dat het aantal anti- raketraketten beperkte en het ingebruiknemën Van nieuwe nucleaire verdedi gingswapens verbood. Het geval wil nu dat de VS op basis van dit akkoord hun SDI - dat een systeem van verdedigingswapens is - in feite niet mogen testen en al zeker niet gebruiksklaar in de ruimte mogen brengen. Om door te kunnen gaan met het ontwikkelen van SDI overwoog president Reagan aanvankelijk het ABM-ak- koord op te zeggen. Maar daar kwam hij later op terug. Reagan bedacht n.l. dat op nieuw onderhandeld kon worden over het ABM-ak- koord. Die onderhandelingen zouden er toe moeten leiden dat Rusland zowel als Ame rika nog vijf jaar zou kunnen doorgaan met het ontwikke len van het SDI. Na die vijf jaar zouden de partijen dan nog twee jaar kunnen praten over een mogelijke uitwisse ling van alle SDI-kennis. Zouden die gesprekken geen resultaat opleveren, dan zou den de beide supermogend heden geheel onafhankelijk van elkaar het ruimteschild kunnen plaatsen. Op dat mo ment is het ABM-akkoord natuurlijk geheel van de baan. De Russen, die vooral bang zijn dat de ontwikkeling van het SDI hen op een hopeloze technologiche achterstand zet, willen eveneens opnieuw onderhandelen over het ABM-akkoord. Maar zij stel len inplaats van een looptijd van 7, een looptijd van 15 tot 20 jaar voor. Gevolg: de Amerikanen kunnen binnen die periode hun nucleair schild niet in de ruimte bren gen. Dat is waarschijnlijk het grootste meningsverschil dat de beide partijen op dit ogen blik hebben. Verwacht wordt dat, willen de VS en de Sow jet-Unie op dat punt tot overeenstemming komen, een waar wonder moet ge beuren. Overigens is het niet uitgesloten dat er afzonder lijke akkoorden worden ge sloten over de middellange afstandsraketten en de of fensieve intercontinentale wapens, ofschoon de Russen altijd hebben gezegd dat ze overeenkomsten daarover afhankelijk stellen van Ame- rika's bereidheid om over het SDI te praten. Vraag is nu wat er in Reykjavik moet - en kan - gebeuren. In technische zin zijn de onderhandelaars op dit mo ment nog niet zo ver dat ze concrete ontwerpakkoorden op tafel kunnen leggen. De beide leiders moeten zich dan ook beperken tot een soort technische en politieke ver kenning. Ze moeten proberen aan te geven langs welke weg de onderhandelaars verder moeten. Het grote gevaar is evenwel dat dat niet lukt. Op dat moment ontstaat er een gevaarlijke impasse in de Amerikaans-Russische be trekkingen. De kans dat het 'echte' voor het einde van dit jaar geplande tapgesprek niet meer kan doorgaan, is dan zeer groot. Natuurlijk zijn beide par tijen zich goed van dat ge vaar bewust. Het feit dat ze toch met elkaar gaan praten geeft aan dat er mogelijkhe den zijn. Zowel Gorbatsjov als Reagan kan zich in geen mislukking penei een mindering toe om n speelruimte te krijgen i andere zaken, zoals het krikken van het welvaa peil in de Sowjet-Unie en inlopen van de techno); ka. Van onze verslaggever neH HAAG - Van Agt is nog premier ren^DeSo^e£ï?niewiïJïerg minister van Financiën, Den Uy drastische wapem 'öd Sociale Zaken. Zó antwoordt ee iet Nederlandse volk op de Nipo-vr Ministers er nu op wélke posten zitte Wie is er minister van Financiën? procent 'Ruding' op, maar 43 pr claart er geen idee van te hebben loen nog een poging en noemen sche achterstand op Am juisenberg en Zijlstra, maar dat is d Zesentwintig procent weet dat De lister van Economische Zaken is, 'Sch Reagan wil om politi redenen een wapenvern dering. De Amerikaanse sident wil niets meer en n minder dan geschiedenis ken, hij wil een histori: doorbraak forceren in impasse die bepalend is weest voor het wereldgel ren gedurende de laatsl jaar. Toch bestaat er grote fel over de vraag of een torische doorbraak mogs is. De beide supermacl koesteren een fundamen wantrouwen jegens elk dat niet kan worden opg; ven tijdens enkele vriei lijke gesprekken op hoog \MERSFOORT (ANP) - voWoendfomdeezrrversc n de nerven doordronge lende politieke en sociale; rersluierings- en verdrin ™otVaenikaardete bren )tlS daU^ V™1™ °m dit te vlle jaren toenadering v' De school is zowel een br De Daniioff-affaire h sen instrument ter bestrijding geleerd dat de Sowjet-( snel geneigd is de toet broze relaties tussen de Dit betoogde donderdag di- ïcteur Mohammed Rabbae permogendheden op het an het Nederlands Centrum te zetten. Het feit dat Buitenlanders (NCB). Hij land de naleving van brak in Amersfoort op een mensenrechten als een Eudiedag over de rol van het dergeschikte zaak [nderwijs in de strijd tegen schouwt, maakt duidelijk 'toenadering' slechts een perkt begrip is. Reaj hardnekkigheid voor wat Volgens Rabbae is racisme iet een verschijnsel dat af en treft het SDI heeft gelifte de kop op steekt bij wat REAGAN dat ook met Amerika een aantal zeer fundamer zaken niet te praten valt. Reykjavik kan tot een; betering van de relaties sen Amerika en Rusland den. Maar het is een illus geloven dat een totale w ging van de Amerikaa Russische verhoudingen de deur staat. Als Reykjavik leidt tot voortzetting van de gespt ken van beide wereldleii en dus tot een 'echte' top,i de semi-top al als een p tiek succes van de eerste; worden aangemerkt. Het dilemma van Roi Reagan en Mikhail Gorl jov is dat ook zij met bel kelijk weinig tevreden ten zijn. ee PI S' da le af mi ou sij ibezonnen, vooringenomen niet goed ingelichte mensen, aar een heel systeem van jne vertakkingen. Bij dat elsel grijpen een versluierde eologie en onrechtvaardige iciale, economische, culturele ook educatieve structuren elkaar ter handhaving van e bestaande verhoudingen, ie bepaald zijn door en uiter- ard ten voordele strekken in de 'witte' meerderheid. Rabbae zei dat in dat ver- ikte systeem het onderwijs Van een onzer verslaggevers BREDA MIDDEL BURG - De door minis ter F. Korthals-Altes aangekondigde ophef fing van de kantonge rechten stuit bij de meest direct betrokke nen - de kantonrechters - op teleurstelling. Hoe wel de benaderde kan tonrechters in Zuid- West-Nederland niet zuinig zijn met het op sommen van nadelen die aan de vernieuwing kle ven, zijn ze het erover eens dat de gevolgen voor de burgerij mini maal zullen zijn. „Zoals het nu gaat, gaat het uitstekend", vindt de Middelburgse kantonrechter mr. W. van Solinge. „De functie van een kantonrech ter is nu vergelijkbaar met die van een huisarts: dicht bij huis en snel, een soort eerste hulp-verband. De kantonrechter heeft zelf voor die functie gekozen, zit er voor zijn plezier en runt zijn eigen winkel. Het stikt van de mensen die hier over de vloer komen voor advies. We hebben alles in eigen hand. Je houdt de vinger erop. In het nieuwe systeem wordt de kantonrechter een soort uit- zendrechter. Het loket blijft wel open ter plaatse, maar de kantonrechter gaat naar huis. Je mist dan een hob byist, die het werk met ple zier doet". Het onderbrengen van de kantonrechter bij een grote eenheid als de rechtbank ziet Van Solinge als een ver schraling. „De persoonlijke zin en inzet vormen nu de olie in het werk en dat is ten voordele van de klanten. Ik denk dat dat wel verloren zal gaan en da's eigenlijk wel jammer. De verandering is niet ten voordele van de klant". Van Solinge kan feitelijk nu al de toekomstige praktijk beoordelen omdat hij er de posten Zierikzee en Tholen Minister Korthals Altes bij doet als een 'uitzend- rechter'. Een keer in de twee weken houdt hij zitting in Zierikzee en een keer per maand in Tholen. „Dat is de situatie die je in de toekomst kunt verwachten. Op afstand is het werk moeilijker te be handelen dan dat je erin zit. Dat werkt bepaald stroever." Zijn collega voor Terneu zen en Oostburg mr. H. de Mul ziet de veranderingen, die overigens pas over enkele jaren .hun beslag zullen krij gen, niet zo somber in. „Het talijft toch allemaal bestaan. Het krijgt alleen een ander naamplaatje. Het kantonge recht wordt een verlengstuk van de rechtbank, maar wat hier functioneert, blijft be staan". Van een onzer verslaggevers DE CENTRALE vraag in de rechtszaak tegen ir. J. van Zon blijft; heeft hij meegeholpen om de tweede hoofdverdachte, mr. drs. A. Masson, steekpenningen te bezorgen?. Voordat de rechtbank hierover een uitspraak doet, willen de rechters een duidelijk oordeel over de vraag of het doorsluizen van steekpenningen op Jer sey strafbaar is volgens het op Jersey geldende recht. Van Zon staat niet terecht voor het aannemen van steekpenningen. Dat kan ook niet: alleen ambtenaren kunnen steekpenningen aannemen. Van Zon wordt ervan verdacht geld aangenomen te hebben voor Masson. Dat is medeple- gen van een stafbaar feit. Tenminste in Nederland. Maar volgens mr. F. Duyn- stee, de raadsman van Van Zon, is dat op Jersey niet strafbaar, omdat Van Zon geen ambtenaar is. Op grond van rapporten kwam Lau- men tot de conclusie dat de feiten waar van hij Van Zon beschuldigt, op Jersey wel strafbaar zijn. Wie gelijk heeft, moeten rechtsgeleerden in het Verenigd Koninkrijk nu uitzoeken. De vraag aan België is ingewikkelder, maar niet zo belangrijk. Althans niet voor de hoogte van de straf die de officier geëist heeft. In deze zaak gaat het om het verstu ren van valse rekeningen aan Systar, de firma van tennishallenexploitant A. Poot uit Nuenen. De rekeningen zijn verstuurd door Van Zons relatie Per- daen, vanuit de Belgische plaats Heren tals. Waarom was dat nodig? Van Zon mocht geen geld aan onroerend goed verdienen. Dat was hij overeengekomen met zijn vroegere werkgever, de Hol landse Beton Groep. Toen Van Zon daar wegging, kreeg hij een aanzienlijk be drag mee. Hij moest dus inkomsten als adviseur in onroerend goed verdonke remanen. Is hier dus sprake van valsheid in ge schrifte? Nee, zegt Duynstee. Daarvoor is nodig dat je een geschrift, een reke ning of wat dan ook als echt aanbiedt. Maar Poot wist dat deze rekeningen niet geheel juist waren, omdat hij geen geld aan Perdaen schuldig was. Die kende hij helemaal niet. Hij had zaken gedaan met Van Zon, en moest Van Zon betalen. Van Zon heeft - zo zegt de officier - rekeningen laten versturen voor werk dat hij niet verricht heeft. Dat beweert ook Poot. Van Zon moest geld hebben voor elke nieuwe tennishal die Poot bouwde met geld van het ABP. Hij liet zich echter nooit zien. Kortom: Van Zon heeft geprobeerd Poot een poot uit te trekken. Duynstee raadpleegde hierover een Belgische deskundige, en die is van me ning dat er absoluut geen sprake is van een misdrijf. Vrij vertaald, zo zei Duyn stee: je moet maar uitkijken dat je niet bedot wordt. Gebeurt dat toch, dan kun je een civiele procedure beginnen. De rechtbank laat ook deze kwestie uitzoe ken. DE AVOND van zijn leven veria naar in de geschiedenisboeken t int van de ferme daden, die niet merika wil achterlaten, maar ook orie schijnen die hij zo graag had Reagan heeft gisteravond in de A Door Cees Manders 'DEGENE die schade veroorzaakt, moet beta len', is een van de begin selen waarmee onze sa menleving 'werkt'. Maar deze grondregel geldt niet altijd bij echtschei ding. Daar komt het vaak voor dat zij die brokken maken, de ex- partners, de kosten van hun gescheiden staat 'rustig' afwentelen op de gemeenschap. De regering vindt dat niet redelijk meer. Zij stelt nu eenvoudigweg voor de brok kenmakers zelf moeten 'boe ten' voor het falen van hun huwelijk, van de echtschei ding. Op het ogenblik zijn tegen de 500.000 Nederlanders ge scheiden, 275.000 vrouwen en 214.000 mannen. Van 60 pro cent van alle echtscheidingen zijn minderjarige kinderen de dupe. Dit jaar wordt een aantal van 40.000 echtschei dingen verwacht. Deze aan tallen nemen alarmerend toe. Na de scheiding blijken vrouwen veel minder te her trouwen dan gescheiden mannen. De vrouwen zijn dan vaak (in 45 procent van de gevallen) aangewezen op financiële assistentie van de overheid. Echtscheidingen kosten de gemeenschap miljarden gul dens per jaar. De overheid verstrekt nagenoeg gratis rechtshulp aan de partner die wil scheiden en geen geld voor de advocaat en recht bank heeft. Kosten voor de gemeenschap in 1985: negen tig miljoen gulden. De vrouw die vanwege de financiële si tuatie van haar ex-man geen of te weinig alimentatie ont vangt, kan een beroep doen op de sociale bijstand. Vorig jaar kostte dat 2,2 miljard gulden. De fiscale aftrekbaarheid van alimentatiebetalingen, de extra AOW-uitkeringen, de subsidies voor opvanghui zen voor vrouwen en kinde ren, voor gezinsverzorging, de huursubsidies voor de ex- partners die op straat zijn komen te staan, dit alles kost de gemeenschap nog eens honderden miljoenen gul dens per jaar. Modale inkomens zijn kostigen. Omdat de me dat de overheid de schade taalt die de echtscheidii veroorzaken. De regering nu om de echtscheidini kening te verlagen onder dere de echtscheidingspi dure goedkoper maken, bijstandsuitkeringen hei en de huursubsidie voor oudergezinnen aanpa: Deze maatregelen moetfl overheid honderden mil) nen besparen. De plannen van de ring om de eigen bij van de ex-partners aai kosten van de mislul toereikend om twee gesc sanrtieq tenen 7uiri Afrik den huishoudens van te A!rik srheid werd overstemd, waarschij echtscheidingen voorv^^ag geleden uit zijn politieke ca in de modale categorie ge president als een kat in he nen, komt het er dus op: "ictiepakket (zie pagina 1). Rea - incties tegen Zuid-Afrika in werkin De totale effecten van Reagans Idige doorbraak betekent in het nee sancties tegen Zuid-Afrika, zi I De sancties zullen door de zwart strafmaatregelen smeken, verw is in het gevecht tegen de apart n door de sancties in hun porie Blank Zuid-Afrika zal niet alleen ienden, maar hen ook verwijten lar een multiraciale samenleving De woede in het blanke bastion n, dat Pretoria de zaken in Zuid- 'orlopig elke vorm van dialoog m eekt. Bij alle vreugde over het keerpu van hun huwelijkssvor?' aanzien van Zuid-Afrika hangt ■e mogelijk gruwelijke gevolgen va Bleid. te verhogen vindt, bij| Stichting Organisatie scheiden Mensen best gunstig onthaal. De SOG) Den Haag) is een van de| langrijkste pressiegroe; dit terrein van gestrande| welijken, ook al zijn er 2500 gescheiden mensen| van. I Zuid-Afrika moet nu echt kiezen jjeke dialoog, voor of tegen een w an een natie staat op het spel. Het Volgens de woordvoer; van de SOGM, mevrouw! „Op voorwaarde dat ze terugwerkende kracht zi hebben, en alleen gelden de echtscheidingen die nu af aan worden uitge; ken." De SOGM telt veel mannen in haar gel; vrouwen. En dan het IE BRITSE socialistische partij, tij rpletterd door het populisme va éigen gelederen, is bezig aan rinock heeft in betrekkelijk kort ber, zijn de voorgeslfckse vleugels scherp uitgedund maatregelen niet eens zofötskistische gezwel Op het congres in Blackpool p ®go uit te stralen: een vriendelij irs van radicalisme, maar wars o litiek. [Ofschoon Kinnock een weinig Wtious, kreeg de moraliteit i uk Kinnock straalt zeker geen f aat de westerse bschaving er zo uistocht moet voeren tegen alle vooral de gescheiden majote Kwaad, de nucleaire bewap Kiniiocks voornemen om Engel itdoen en de Amerikaanse rake 9 te sturen heeft enige deining nnock niet onder de Amerikaan m n?aaf .we' ''d blijven van de Na eesch«rw-^!Vurli[k hebben Kinnocks te t De u- en branci geschreeuwd bij m» heeft ziJn voornemens re» Knn 1lf' maar dat is helaas wel meij^^l^veiligheid gaat. Het is doen dan nu gebeurt. ZeL-,4 J ''a van de Navo te blijven nu te afhankelijk van nauwelijks mogelijk om een ex-man en van de bijstaia" 'n een bondgenootschap wa steen is van de defensiestrate Hopelijk draagt .Jr'e intenties van Kinnock op de nieuwe regeling er ook "JK. volgens zijn vrienden wil hij dat men nog serieuzer» okken over de vrede en veiligh huwelijk aangaat. MarWntussen heeft hij zichzelf lelijk vrouw moeten zich reaitf uriger naar de verkiezingsuitsla 'linh h'j kunr)en weten dat r if wlei2 §een regeringsmacht v neeft Thatcher de munitie aa k laar kan vernietigen. die 'gebukt' gaan onder re' alimentatieverplici gen. Mevrouw Weber: aantrekkelijke van nieuwe regeling is voora die de emancipatie val vrouw, van de vrouw, bevordert, scheiden vrouwen echt veel meer proberen] het arbeidsproces mi dat ze niet meer zo ma; rugvallen op de gemeei wanneer het fout gaat."

de Stem | 1986 | | pagina 2