Blanchard favoriet bij bookmakers Etappe-zege V anderaerden Olympisch Amsterdam telt de dagen af FC GRONINGEN NAAR TWEEDE RONDE UEFA-CUP es Bewust! kala gaat verder op elgische 'leest' Bewust DeBeste l ZN B.V. Bel gratis 06-0199 Instap-polis Raffaella Reggi zonder moeite bij laatste acht DONDERDAG 2 OKTOBER 1986 VOOR TITELGEVECHT TEGEN WESTDUITSER ROCCHIGIANI laar ook qua tech *ste eisen. Met z'r z'n functioneel ;eerde technologie prekend ook lever- pne benzine- of een Sierra Laser is ver- urs, 5-deurs en itvoering. Daar met de 1.6,1.8 of 2.0 liter inj. met -versnellingsbak, brra Laser 2.3 liter en stuurbekrach- Kort geding Den Bosch tegen Basketbalbond SPORT IN T KORT die gerust beschei- emen. OPEN NK TENNIS Benadering Europese vlag bij Spelen Seoul AS T19 PAGINA SPORT 2 WEST-BERLIJN (SID/ DPA) - BIJ de Londense bookmakers geldt Alex Blanchard met vier tegen één als favoriet voor het ge vecht om de Europese titel boksen in het halfzwaarge- wicht tegen de Westduitser Half Rocky" Rocchigianl, morgenavond in West-Ber- 111 n- Blanchard geeft zichzelf ook de meeste kans op een overwinning: „Ralf is een zeer goede bokser. Hij is de laatste tijd sterk vooruitge gaan" aldus Blanchard. „Maar dit gevecht komt voor hem nog twee jaar te vroeg. Ik heb nu de beste kansen de ring als winnaar te verla ten". Drie dagen voor het ge vecht in de Eishalle, waar men 5.000 toeschouwers ver wacht, is de 23-jarige Roc- chigiani, zoon van een Ita liaanse betonwerker en een Berlijnse huisvrouw, opti mistisch: „Ik voel me topfit en ik zal winnen. Ik heb het laatste gevecht van Blan chard gezien. Toen ging het niet zo best met hem. Ik ge loof, dat hij niet zo erg veel kan incasseren". In het voor jaar bokste Blanchard in Amsterdam onbeslist tegen de Fin Tarmo Uusivirta in een gevecht, waarin de titel niet op het spel stond. De laatste twee titelgevechten van Blanchard, tegen de En gelsman Andries en Kara- manlis, eindigden trouwens ook onbeslist. Negen en veertig jaar na dat het Westduitse boksidool Max Schmeling tot Europees kampioen halfzwaar werd gekroond doet Rocchigiani, die in zijn amateurtijd ove rigens als lui bekend stond, een poging ook zover te ko men. De voorbereiding was nagenoeg ideaal. Manager en promotor Wilfried Sauer- land, die ook Rocchigiani's jongere broer Graciano on der zijn hoede heeft, stuurde de Italiaanse Westduitser voor een trainingkamp van vijf weken naar Londen. Graciano, die morgenavond bokst tegen Jassmann, ging ook mee. „Ralf is geen ka- nonnenvoer", aldus mede promotor Ebby Thust. Van onze sportredactie DEN BOSCH - Het be- gluur van de vereniging Den Bosch heeft een kort geding aangespannen te gen de Nederlandse Bas ketbal Bond (NBB) waarmee de landskam pioen door de bond in mindering gebrachte punten ongedaan wil ma ken. Het geding dient maandag 6 oktober om 14.00 uur bij de Amster damse rechtbank. Drie weken geleden prefereerde Den Bosch een oefentrip in Israel, als voorbereiding op de Europa cup-wedstrijden, boven de competitiewed strijd tegen Den Helder. De ploeg van trainer Janbroers had bij de bond uitstel gevraagd, maar de topsportliga weigerde het duel te ver zetten. Volgens de NBB zijn competitie-verplich tingen van meer belang dan oefentrips in het bui tenland. Den Bosch was niet op tijd terug, waarna de bond de ploeg twee punten in mindering bracht en de wedstrijd op een nog niet nader be paalde datum laat over spelen. Met het kort ge ding wil de Bossche ploeg de strafmaatregel ophef fen. Finale-plaats IRTCENTRUM MAAS- )ORT in Den Bosch is door Nederlandse volleybalbond ieVoBo) aangewezen als fi- deplaats voor het Europese 'kertoernooi voor landskam- ioenen bij de heren. Aan de ïale doen vier ploegen mee, ie van vrijdag 20 tot en met jndag 22 februari een halve mm petitie spelen. Defensie blijft zorgenkind Van onze speciale verslaggever CARROREA - Door middel van ruime ze ges heeft FC Gronin gen zich geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker. Na de 5-1 van twee we ken geleden volgde giste ren in het ruige Westierse landschap van Carrorea de 3-1 tegen Galway Uni ted na een ruststand van 2-0. Hoe vreemd het ook mag klinken, beide wedstrijden verhulden niet, dat Groningen defensieve problemen had. Daardoor maakte de ploeg van trainer Rob Jacobs een onze kere indruk, die zich uitte in aanvallen zonder fantasie. De doelpunten van Houtman (2) en De Koek kwamen daarom voort uit het vertrouwde re cept: de bal van de vleugel in het centrum brengen. Tegen een team met meer ervaring en kracht dan Gal way zal Groningen veel moei lijker kunnen scoren. Gevoegd bij de wankelende achter hoede geen fraai toekomst beeld. Daarin paste de tegen treffer van Murphy in de tweede helft precies. De Gro ningse verdediging, nu een maal een organisator van al lure missend, liet zich dol- draaien door de slimme McGee. Zelfs de ver uit zijn doel gekomen Storm stopte hem niet. Met een lob bediende McGee Murphy, die de bal meteen op de schoen nam. De treffer werd gevolgd door een reeks kansen voor de Ieren met McGee als middelpunt. Jacobs greep in door Olde Rie- Standaard: speciale wieldeksels. Van onze sportredactie KEDA - De directies van het Nederlandse Skala en het Belgi- he Roland hebben gisteren een definitief akkoord bereikt over !t samengaan van beider profwielerploegen voor het komend Izoen. Daarbij zal het Nederlandse TV-verhuurbedrijf als wfdsponsor optreden. Wel zal echter volgend seizoen met een elgische licentie worden gewerkt. Dat heeft consequenties voor de samenstelling van de nieuwe rmatie. Cees Courtin van Skala: „Getalsmatig zijn we nu vol- nd de internationale reglementen gebonden. We moeten ons uden aan de helft plus een voor Belgische coureurs en de rest litenlanders waaronder de Nederlanders". Exact vertaald rnt dat voor volgend seizoen uit op acht Belgen, twee Denen irensen en Skibby, die nog doorlopende overeenkomsten heb- n met Roland) en vijf Nederlanders. Volgens Courtin zijn van vijf plaatsen voor Nederlandse profs er al drie vergeven: mnie Kuiper, John Bogers en Jean-Paul van Poppel. Voor de ee overgebleven plaatsen komen Adrie van Houwelingen, rt Jacobs en Jac van der Poel in aanmerking. Mocht met dit etal geen overeenstemming bereikt worden dan wordt geput de Nederlandse renners, die nu moeten afvallen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat gisteren ook de namen i de leiding van de ploeg zouden worden ingevuld. Geruchten zou Roger de Vlaeminck als ploegleider voor voren worden ichoven, verwijst Courtin naar het land der fabelen. „Wij iven achter onze huidige ploegleider Roger Swerts staan. Het s jammer, dat hij de bespreking niet kon bijwonen anders dden we de zaken nu al rond gehad. Afgesproken is dat we de estie van de ploegleiding nu volgende week weer oppakken", lus Courtin, die wel toegeeft dat misschien de positie van any Libregts als directeur in gevaar komt. „We hebben nu i veel kleinere ploeg waarbij je je moet afvragen of de bezet- g van de top zo zwaar moet zijn". AG UW FORD DEALER NAAR DE GUN 1 DE VOORDELEN VAN FORD LEASING 65 TEL 011 SO-13857 ST. JANSTEEN HEMELSTRAAT 20 TEL. 01140-13041 kerink te vervangen door de zelden binnen de lijnen ver schijnende Waslander. Maar Groningen maakte toen al de indruk met de 3-1 genoegen te nemen. Plaatsing stond logi scherwijs boven een nog gro tere winst. Galway zonder twee gebles seerde basisspelers en de ge schorste spelverdeler Man- nion, bleef Groningen veel werk bezorgen. Het provincie clubje, met louter amateurs in dienst, wilde ten minste een punt om het publiek niet te leur te stellen. Aan het opbou wen van fatsoenlijke aanval len kwam Groningen niet meer toe. De spelers van Gal way hunkerden in het regen achtige rotsgebied naar er kenning, die van Groningen naar het einde van het duel. Ook in het begin beleefden de gasten weinig spelvreugde. Zij wekten voortdurend de in druk het duel te beschouwen als een verplicht nummer. Dit in tegenstelling tot de bijna tweeduizend toeschouwers, die uit naburige dorpen waren gekomen. Bij elke enigszins fraaie actie van een Ier ap plaudisseerde het publiek. Als een Groninger een fout maakte - dat gebeurde nogal eens - klonk hoongelach op. De Ieren wisten natuurlijk, dat Groningen sterker was. Ech ter, alleen op basis van atle tisch vermogen had het team een overwicht. Het haastig aangepaste Gaelic-footballveld voldeed niet aan de veiligheidseisen van de Europese Unie. Het was daarom zaak dat het pu bliek zich gedisciplineerd ge droeg. In de eerste helft beleefden de bezoekers vooral achterin vele momenten van concen tratieverlies en van zwakke organisatie. Deze gebreken le verden Galway na ruim een half uur, toen het met 0-2 ach terstond, enkele kansen op. Jacobs dacht slim te zijn door libero Van den Berg in de pauze te wisselen voor de aan vallende middenvelder Gall. Zo wilde de trainer meer agressie in het spel brengen. Maar reeds in de tweede mi nuut gunde de Groningse de fensie McGee een ruime sco- ringsmogelijkheid. De ge schrokken spits reageerde te laat. In de weinige kansen die Groningen nog kreeg, miste Houtman vlak voor doelman Blackmore. De spits kon ech ter niets worden verweten. Van de acht Europese doel- René Eykelkamp van FC Groningen in duel met Martin Moran van Galway United. Inzet: de officials bekenen het treffen tussen Calway United en FC Groningen vanaf een tot eretri bune omgebouwde vrachtwagen. punten van Groningen maakte hij er immers vijf. In de 23ste minuut scoorde hij met de voet op aangeven van Mason na een solo over rechts. Tien mi nuten na de rust doelpuntte Houtman met het hoofd uit een voorzet van Eykelkamp. De tweede treffer werd, ook met het hoofd, gemaakt door De Koek, die door Olde Rieke- rink werd bediend. Op zich waren het goed op gezette aanvallen, maar die waren er te zelden. Groningen had net als in de eerste ont moeting moeite met de rol van de favoriet, die het spel moet maken. Geen wonder, dat Ja cobs in de volgende ronde zo graag tegen een topploeg speelt. Dan kan Groningen zich in de rol van 'underdog' hullen. - FOTO'S ANP GALWAY UNITED-FC GRONINGEN 1-3 (0-2). 13. Houtman 0-1,37. De Koek 0- 2, 54. Houtman 0-3, 61. Murphy 1-3. Scheidsrechter: Bouillet (Fra). Toe schouwers: 2.000. Galway United: Blackmore; Ashton, Cassidy, Moran en Carpenter; Murphy (Killeen), Pat O'Toole, McDonnell en O'Plarity (Lally); Murdoch en McGee. FC Groningen: Storm; Van der Berg (Gall), De Wolf en Verkuyl; Mason, Van Dijk, Olde Riekerink (Waslander) en Roossien; Houtman, Eykelkamp en De Koek. (ADVERTENTIE) Leef gezond! Beweeg eens wat meer. Eet gezond en neem de tijd voor ontspanning. En voor als het toch een keer mis mocht gaan, is er een doordachte ziektekosten-verzekering: de Instap-polis van VGZ. Maak gebruik van de mogelijkheid om GRATIS informatie aan te vragen. Even bellen is een gezond idee, want u weet onmiddellijk hoe laag uw premie kan zijn. Bereikbaar van 08.15-20.00 uur. Vrijdags tot 17.15 uur. GALWAY (RTR) - Eric Vanderaerden heeft gisteren de eerste etappe van de Ronde van Ierland gewonnen. Na een rit van 204 kilometer van Dublin naar Galway versloeg de Belg uit de ploeg van Peter Post de Ier Sean Kelly in de sprint van het voltallige peloton. Beste Nederlander was Adri van der Poel op de zesde plaats. De eerste etappe van de Ierse ronde werd gekenmerkt door een lange solo van de Ne derlandse amateur Johan Draaijer. Hij veroverde twaalf minuten voorsprong. Dertig kilometer voor het einde maakte het peloton een einde aan zijn furore. Phil Anderson nam de solis tische rol van Draaijer over. De Australiër hield ook geen stand. Onder impuls van Kel ly, recent winnaar van de Grote Landenprijs, werd An derson ingelopen. De inspan ningen van de Ierse vedette gingen ten koste van zijn sprintvermogen. Vanderaer den profiteerde. De Belg won met lengten verschil. Greg Le- mond, de winnaar van de Ronde van Frankrijk, startte voor het eerst sinds enkele cri teriums na de Tour, weer in Europa. De Amerikaan vierde een bescheiden rentree op de 61e plaats. De uitslag van de eerste etappe van de Ronde van Ierland is: 1. Eric Vanderaer den (Bel) 204 km in 5.15.32, 2. Sean Kelly (Ier), 3. Stephane Joho (Zwi), 4. Malcolm Elliott (GBr), 5. Carlo Bomans (Bel), 6. Adri van der Poel (Ned), 7. Steve Bauer (Can), 8. Phil Thomas (GBr), 9. Jef Liec- kens (Bel), 10. Cormac McCann (Ier) allen dezelfde tijd als Vanderaerden. A In het Belgische Buggen- hout zegevierde Etienne de Beule voor de ploeg van Transvemij/Van Schilt in een koers over 150 kilometer met 83 vertrekkers. De Beule ver sloeg Ludo de Keulenaer van de ploeg van Peter Post in de sprint. Het succes van de ploeg van Piet Bos werd gecomple teerd door Frank Verleyen, die beslag legde op de derde plaats. Jan Bogaert werd vier de, Theo Appeldoorn zevende. De winst van De Beule bete kende de zestiende overwin ning van Transvemij/Van Schilt dit seizoen. De eerste recordpoging van Hans Henrik Oersted in Me xico Stad is mislukt. De Deense wielrenner probeerde gisteren Gregor Braun uit de recordboeken van de vijf kilo meter te fietsen. De Westduit ser kwam op 12 januari van dit jaar in La Paz (Bolivia) tot een tijd van 5.44,70. Oersted leek in eerste instantie dit re cord te hebben gebroken. De jury gaf hem eerst een tijd van 5.44,55. Even later werd zijn tijd gecorrigeerd tot 5.44,88, zo dat hij 18-100e seconde te kort kwam. Hij verbeterde wel het baanrecord, dat met 5.47,16 op naam stond van Francesco Moser. De tussentijden van Oersted onderwegwaren: 1 km: 1.11,83; 2 km: 2.20,29; 3 km: 3.29,04; 4 km; 4.37,55; 5 km: 5.44,88. Oersted is naar Mexico ge gaan om het werelduurrecord op hoogte aan te vallen. De kosten van voorbereiding, ma teriaal, begeleidingsteam en verblijf van een half miljoen gulden worden gedragen door tien verschilende sponsors. Het werelduurrecord op hoogte staat sinds 23 januari 1984 op naam van de Italiaan Francesco Moser met 51 km en 151 meter. Tijdens de generale repetitie een uur voluit te rij den, kwam Oersted op de Olympische baan van Mexico Stad in ademhalingsmoeilijk heden. Gisteren waren de om standigheden ideaal. NIEUW-LOOSDRECHT (ANP) - Raffaella Reggi had gisteren in de Panda-hallen in Nieuw-Loosdrecht geen en kele moeite de laatste acht van het toernooi om de open Ne derlandse tennistitels voor da mes te bereiken. De als vierde geplaatste Italiaanse, nummer 29 van de wereldranglijst, gunde de Tsjechoslowaakse Regina Marsikova slechts drie games: 6-1, 6-2. In de kwartfi nales komt Reggi nu tegen over de winnares van de van avond te spelen partij tussen de Nederlandse Nicole Jager man en de Britse Annabei Croft te staan. Naast Reggi kwam gisteren, met een aangepast pro gramma in verband met het Europacupvoetbal, dat moge lijk tennisliefhebbers aan de buis gekluisterd zou houden, ook de Francaise Nathalie Tauziat in de kwartfinales. Zij bedwong haar landgenote Ca therine Suire in twee sets. In de laatste partij voor de eerste ronde stonden ook twee Fran- caises tegenover elkaar. Ca therine Tanvier versloeg met enige moeite Isabella Demon- geot. De uitslagen zijn: enkelspel: eerste ron de: Catherine Tanvier (Fra)-Isabella De- mongeot (Fra) 6-3, 7-5; tweede ronde: Nathalie Tauziat (Fra)-Catherine Suire (Fra) 6-3, 6-2; Raffaella Reggi (Ita)-Re- gina Marsikova (Tsj) 6-1,6-2; dubbelspel, eerste ronde: Annabel Croft (GBr)/Ka- tarina Lundqvist (Zwe)-Csilla Bartos- Cserepy (Zwi)/Petra Huber (Oos) 6-2, 2- 6, 6-4; Isabelle Demongeaut/ Natalie Tauziat (Fra)-Pascale Paradis/Natalie Phan-Thangh (Fra) 6-4, 6-2; Ann Hobbs (GBr)/Catarine Suire (Fra)-Lilian Dre- scher (Zwi)/Natalie Herreman (Fra) 6-7, 6-4, 6-0; Tine Scheuer (Den)/Natalie Danvier (Fra)-Raffaella Reggi (Ita) /Molly van Nostrand (VSt) 6-2, 6-4en kelspel: tweede ronde: Christiane Jolis- saint (Zwi)-Anne Devries (Bel) 6-3, 4-6, 6-3. AMSTERDAM (ANP) - Er ging deze maand geen dag voorbij of er landde op Schip hol wel een of ander lid van het Internationaal Olympisch Comité voor een laatste kijkje op Olympisch Amsterdam. Hun argusogen werden in Ne derland niet vertroebeld door de charmes van een filmster als Parijs' geheime wapen Ca therine Deneuve. Krijn Reits- ma, als directeur van de Stich ting Olympische Spelen Am sterdam 1992 verantwoorde lijk voor de organisatie, zette waar nodig de sportveteranen Fanny Blankers-Koen en An ton Geesink in. „Want", zegt hij, „show kan ook een zak met lucht zijn". In druk verkeer nadert de tweede fase van de Amster dams Olympische plannen zijn voltooiing. Ir. Krijn Reitsma had er vanaf het be gin aan deel. „Nadat de kandi datuur was aangekondigd werd er eerst een Commissie '85 gevormd. Die commissie moest het plan maken. Daarna kwam de Commissie '86 (later nominatiecommissie) met als doel het binnenhalen van de Amsterdamse Olympische Spelen. In de organisatievorm is er tenslotte een Commissie '92, verantwoordelijk voor de organisatie van de Spelen in 1992. Tijdens de werkzaamhe den van de commissie hebben we regelmatig overleg gehad met een interdepartementale werkgroep met topfunctiona rissen van twaalf departe menten, meestal op niveau di recteur-generaal en, natuur lijk, de gemeente en het Ne derlands Olympisch Comité". Reitsma zette zijn schouders onder een risicovoile zaak. Ba nen liggen niet voor het opra pen. „De uitkomst is onzeker. Als je echter niets aanpakt of aandurft, komt er nooit wat van de grond. Het is ook zo, dat als het mislukt, je kritiek te verduren krijgt. Er wordt gelijk beweerd dat je het niet goed gedaan hebt". Krijn Reitsma zette de no minatiecommissie op met Sjoerd Kamminga. Het duo had grote moeite de commissie te bemannen. „Je kreeg name lijk niet gemakkelijk een goeie medewerker uit een bedrijf voor een tijdelijke zaak. Er was bijna niemand met kwali teiten, die zijn positie in een onderneming voor vijftien maanden aan de kant wilde zetten om binnen het Olympi sche gebeuren een leidende rol te spelen. We kregen ook wat problemen met de tijd. Voor een goede promotie-activiteit was tijd nodig. We konden formeel niet eerder beginnen dan na de goedkeuring van het kabinet. Als ik terugkijk was het beter geweest als we een half jaar eerder waren begon nen. Dat geldt ook voor de merchandising, de verkoop van T-shirts, posters, buttons etc.". In de promotionele activi teiten gingen Reitsma en zijn staf zich bezighouden met het overbrengen aan de IOC-leden van de rationele aspecten van de keuze van Amsterdam. Daarnaast was er de zorg voor het op redelijk goed niveau brengen van het draagvlak in binnen- en buitenland. „Dat draagvlak in Nederland was geen gemakkelijke zaak",al dus Reitsma. „Toen we begon nen zag zo'n 64 procent van de Nederlandse bevolking wel iets in de Spelen. Op dit mo ment is dat toch wel boven de 90 procent". Volgens Reitsma kreeg de Olympische missie van Am sterdam te weinig ondersteu ning in de pers. „De Neder landse pers schreef positiever over de andere kandidaten dan over Amsterdam. Er ver schenen een aantal zeer kriti sche berichten. De buiten landse pers was positiever over Amsterdam dan de Ne derlandse. Er was hier een ge brek aan informatie over de buitenlandse mededingers. Wij hebben in een krant uit Barcelona gelezen, dat een ac tiegroep zich met kettingen heeft vastgeketend aan het kantoor van het organisatie comité in Barcelona en dit ook aan de Nederlandse media doorgegeven". Door het grote sceptisisme van de Nederlanders verliep de fondsenwerving voor de kostbare nominatie eveneens allesbehalve vlot. „Dat kwam voor een deel door de late start vanwege de goedkeuring van het kabinet, gemeente en NOC. Pas eind november vorig jaar hadden we een bijeenkomst met 25 30 grote bedrijven in Nederland. We hadden oor spronkelijk een budget van 14,5 miljoen gulden. Een groot deel van de Raad van Beheer vond dat te hoog. Ik heb ge zegd: voor minder kan het niet. Uiteindelijk blijken me we iets lager uit te komen en is de begroting verlaagd naar 12,7 miljoen. We verwachten ten hoogste 2,5 miljoen uit de nu lopende publieksactie. On dersteuning op televisie is noodzakelijk. Als er proble men zijn, toestanden, staat de televisie vooraan. Als er iets van belang is voor het land op langere termijn, is het - helaas - moeilijk ze daarvoor warm te krijgen". Elk IOC-lid, dat in Neder land op bezoek kwam, kreeg een aparte benadering en werd met op de man/vrouw gespeelde argumenten aange pakt. Van ieder IOC-lid be stond dan ook een apart dos sier, gerubriceerd naar af komst, sport, mogelijke voor keuren, leeftijd. Reitsma: „Als je ze over de streep wilt halen, moet je weten wat je doet. De filosofie is simpel. Het Austra lische IOC-lid zal op Brisbane stemmen, zolang die stad er inzit. Het gaat er om wat hij doet als Brisbane er uit is. We hebben ze allemaal gastvrij ontvangen, zonder dure ca- deau's of steekpenningen. Ook de IOC-leden van wie we wis ten dat ze voor Barcelona zijn hebben we naar hier gehaald. We wisten dat van Havelange. Toch vonden we het belang rijk hem uit te nodigen, zodat DUBLIN (AFP) - De Europese samenwerking zal tijdens de Olympische Spelen van 1988 in Seoel worden onder streept. De ministers van sportzaken hebben gisteren in Dublin bij de conferentie van de Raad van Europa voor gesteld om de atleten te laten defileren achter de vlag van de Europese Gemeenschap (EG). Op de trainingspakken zou het EG-embleem, twaalf sterren in een cirkel, moeten komen staan. Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) spreekt zich op 17 oktober in Lausanne uit over het voorstel van de Europese landen. De IOC-afgevaardigde prins Alex ander van Mérode verklaarde in Dublin achter het idee te staan. „Het IOC heeft geen enkele reden om dit plan af te keuren, als alle lidstaten dit voorstel steunen". De samenwerking tussen de Europese landen wordt al langer gepropageerd in de sport. Zo heeft de EG dit jaar de vorige maand gereden Ronde van de Toekomst 'gea dopteerd'. In 1987 sponsoren de lidstaten het toernooi om de Europacup zwemmen voor clubteams. hij in elk geval een goede in druk heeft. We hebben er niets aan dat binnen het IOC nega tieve verhalen over Amster dam de ronde doen gebaseerd op onwetendheid". Ir. Krijn Reitsma heeft in de aanloop naar de 17e oktober schandalen weten te vermij den. „Een schandaal is er nooit geweest. Er zijn wat tegen standers, Saar Boerlage, maar zij heeft nauwelijks aanhang. Ons grote voordeel was dat we de bevolking niet duidelijk hoefden te maken waar het om ging. Iedereen herinnert zich nog de Spelen van Los Angeles. Die waren een groot succes voor de onze Neder landse sporters. Dat beeld hangt nog steeds bij de men sen. Moeilijke punten hadden we wel bij het maken van de plannen. De locatie van het Olympisch Stadion bijvoor beeld. De buurtbewoners maakten bezwaren tegen de renovatie van het oude stadion of de bouw van een nieuw op die plaats in de stad. Die argu menten hebben we niet gezien als flauwekul, ze waren reëel. Er is uiteindelijk voor een po sitie in Amsterdam Zuid-Oost gekozen, ook omdat we daar het pers- en omroepcentrum ook kwijt konden". Amsterdam heeft zich de afgelopen twee jaar op zijn best aan de Olympische ringen gekoesterd. „Amsterdam heeft zich voortreffelijk gemanifes teerd. Daarentegen heeft de actiegroep zich op zeer nega tieve wijze laten zien. Ik vind ook dat de Nederlandse bevol king daar de lering uit moet trekken, dat het mandaat van de actiegroep duidelijk beper kingen kent. Wij willen best met Boerlage praten. Een pu blieke discussie willen we ook wel, maar als aan het eind van die publieke discussie de meerderheid vóór ons is, zal men zich daar ook bij neer moeten leggen".

de Stem | 1986 | | pagina 9