-blaadje Ajax zonder problemen Bayern blijft 'ijskoud' onder bezoek Eindhovenaren PECS MOET DIEP IN DE TWEEDE HELFT BUIGEN Rinus Israel looft elftal EUROPA CUP I EUROPA CUP II EUROPA CUP III Van alles nog mogelijk Jleffltjetotjeitje rsjes él *3» UDDINK: We hadden noeten winnen9 ii heeft diverse eigen merken. Vanaf van- rijzenoffensief in. Met tikelen die in prijs bijna en ander gaat natuur- service en persoon- de man van de SRV die goed in de gaten. udewesseling aar Heracles KASPAROV-KARPOV: Erwin Koeman zes weken geschorst 076-236882 Door Gerard Hachmang ROTTERDAM - Na de er barmelijke wedstrijd twee weken geleden tegen Pecs lieten de spelers van Feyen- oord direct weten dat zij in de returnontmoeting tot het uiterste zouden gaan om de eerste ronde van de strijd om de UEFA-Cup toch te overle ven. De Rotterdammers hebben woord gehouden. In een vooral in de tweede helft zin derend duel werd de 1-0 ne derlaag gisteravond volledig weggewerkt. Dankzij tref fers van Heus en Hofman kan de brigade van coach Ri- nus Israel fier de tweede ronde binnenstappen. De defensief ingestelde Hongaren probeerden na de Rotterdamse doelpunten de bakens nog te verzetten, maar toen kwam hun chro nisch gebrek aan stootkracht wel heel schrijnend aan het licht. In de vaderlandse com petitie heeft Pees het erg moeilijk de vijandelijke veste te doorbreken. Die lijn zette zich gisteravond na drukkelijk voort. Feyenoord ging uit de startblokken zoals Rinus Is rael het verordonneerd had. De ploeg nam direct het heft in handen en probeerde met agressieve acties Pees te overrompelen. De opbouw van de Rotterdammers was zeker niet slecht verzorgd, maar zoals afgelopen zondag in de competitiewedstrijd te gen PSV ook al het geval was, bleek de aanval op nieuw een zwakke schakel. Tahamata en Hofman wis selden regelmatig van positie maar konden toch niet echt loskomen van hun cipiers Koonya en Brezniczky. De goed georganiseerde verdediging van de Honga ren had zodoende weinig problemen om de acties van de thuisclub een halt toe te roepen. En zo kon het gebeu ren dat de eerste gevaarlijke momenten zich toch voor de kooi van Joop Hiele afspeel den. De counterspecialisten uit Pees kwamen massaal uit die loopgraven tevoorschijn als de gelegenheid zich voor deed. In de 10e minuut al verscheen Meszaros alleen voor de Rotterdamse doel man. De Hongaarse interna tional was echter niet bij machte de bal tussen de pa len te prikken. Turi, de man die twee weken geleden de overwinning voor zijn ploeg meer gestalte had kunnen geven als hij vlak voor tijd niet gefaald had vanaf de kalksproet, kreeg even later twee mogelijkheden om de score te openen, maar ook hij had zijn zenuwen niet in be dwang. Feyenoord liet zich echter niet ontmoedigen en kwam in het laatste kwartier voor de rust sterk terug. Maar het geluk was toen niet aan Rot terdamse zijde. Hofman zag een inzet glansrijk gepareerd door doelman Bodnar en Hoekstra had pech dat zijn kopbal tegen de staander be landde. Het openingsdoelpunt leek slechts een kwestie van tijd te zijn, maar op het juiste moment lukte het Pees de broodnodige rust op te bren- ,gen. Via vertragende ma noeuvres haalden de Honga ren ongeschonden het rust- signaal van de streng, maar goed leidende arbiter Hill. Rinus Israel nam tijdens de pauze geen halve maatre gelen. De geblesseerde Wijn stekers bleef in de kleedka mer achter en de jeugdige Blinker kwam zijn opwach ting maken. Tahamata ver huisde daardoor naar het middenveld, maar had een offensieve taak van zijn coach meegekregen. De mutatie kwam Feyen oord zeer ten goede. De druk werd allengs groter, maar tot echt uitgespeelde kansen kwam de ploeg vooralsnog niet. Het was dan ook niet onbegrijpelijk dat de bevrij dende gelijkmaker na 22 mi nuten tot stand kwam via een afstandsschot. Heus haalde dermate verwoestend uit dat Bodnar geen enkel verweer had op zijn projec tiel. Feyenoord deed er on middellijk een schepje bo venop. De aanvallende acties waren soms oogstrelend, maar ingeval van balverlies werd het voor de Rotterdam mers direct levensgevaarlijk, want de Hongaarse spitsen Meszaros en Dobany (later vervangen door Lovasz) kre gen wel erg veel vrijheid. Maar de riskante tactiek zou de thuisclub niet opbreken. Integendeel zelfs, zes minu ten voor het einde werd de Hongaarse muur definitief geslecht. Tahamata zorgde voor het voorbereidende werk en Hofman tekende voor de afwerking. De Lim burger, die voor die tijd niet altijd even gelukkig was ge weest met zijn individuele acties, werd onmiddellijk vervangen door Barendse. Feyenoord maakte nog vijf bange minuten door, omdat Pees nu plotseling wel aan drong, maar dankzij een groot brok onverzettelijk heid bleven de Rotterdam mers toch overeind. Hele maal in de stijl van IJzeren Rinus. FEYENOOKD-PECS 2-0 (0-0). 67 Heus 1-0, 84. Hofman 2-0. Scheidsrechter: Hill (Eng), toeschouwers: 26.679. Feyenoord: Hiele; Wijnstekers (Blin ker), Van Herpen en Troost; Hoekstra, Molenaar, Been en Heus; Hofman (Ba rendse), Elstrup en Tahamata. Pees: Bodnar; Konya, Torna, Roth en Breznickzy (Bendes); Turi, Megyeri, Berczy en Dobany (Lovasz); Lutz en Meszaros. 1v-1 j* Nljf A Feyenoorder Ruud Heus brengt zijn club op 1-0 tegen het Hongaarde Pees. -fotoanp Van onze sportredactie ROTTERDAM - Mestal is Rinus Israel er de man niet naar om zijn spelers uitbundig te complimenteren met hun pres tatie. Gisteravond na afloop van de 2-0 overwinning op Pees maakte de Rotterdamse coach daar echter een uitzondering op. „Ik moet het elftal een pluim geven voor de wijze waarop het vanavond gespeeld heeft. De jongens hebben stuk voor stuk een knappe prestatie neergezet. Want laten we eerlijk zijn: Pecs is bepaald geen provincieclubje dat je zomaar even oprolt. Het vraagt heel wat om die verdediging op de knieën te krijgen. Ik geef toe dat we wat ongeduldig werden omdat het eerste doelpunt uitbleef. Achteraf ben ik blij dat het zo gelopen is, want ik moet je zeggen dat ik bepaald niet blij zou zijn geweest met een verlenging". Rinus Israel had vooral lovende woorden over voor zijn verdediging, die onder alle omstandigheden het hoofd koel hield. „Vooral Sjaak Troost heeft het heel goed gedaan", al dus de glunderende coach. De blessure van Ben Wijnstekers noopte Israel tijdens de rust een wijziging in zijn elftal aan te brengen. „Bennie kon echt niet meer verder. Omdat de tegenstander onder druk wilde houden, heb ik toen gekozen voor een pure aanvaller in de persoon van Blinker", aldus de toelichting van Rinus Israel. PSV weer hang voor reputaties 00 ?r Van onze speciale verslaggever itïNCHEN - Amper uit zijn eedkamer tevoorschijn ge- >men, onderschreef PSV- ainer Guus Hiddink uiter- ird, dat hij en zijn ploeg met igeheven hoofd terug naar uis konden gaan. „Maar wat :b ik daaraan", sprak hij iut kijkend. „We liggen er it en alleen dat telt in Euro- m voetbal. We hadden hier woon moeten winnen, daar- M)r hebben we kansen ge- >eg gehad. Je kan wel zeggen it we in Eindhoven de kans Europees succes hebben la- liggen, maar we zijn hier München niet attent genoeg weest. We kregen zeker vijf gelezen doelkansen. Ja, en je die niet maakt. (Lattek hoorde zijn collega inzaam lachend aan. Maar kon er niet onderuit, om toe geven dat zijn elftal niet in n beste vorm voor de dag is gekomen, ook al trok yern zoals gewoonlijk toch n het langste eind. „We gaan deze week eens ed praten", liet Lattek we- i. „Want ik zag fouten, die je rmaal alleen bij schoolvoet- Uers tegenkomt. Mijn spe- s waren te zenuwachtig". Lattek zelf was vooraf ook ir nerveus geweest. Inge- jden uit de Münchense voet- lwereld lieten zich ontval- i, dat voor Lattek dit seizoen wal het Europese voetbal aar telt. Zijn contract loopt melijk aan het eind van dit zoen af en het lijkt duide- i, dat manager Uli Hoeness ver een nieuwe trainer aan- 'kt. De naam van Werder emen-trainer Otto Rehha- wordt daarbij nadrukke- genoemd. Lattek heeft trom een aansprekend suc- nodig, om na deze competi- ih ieder geval op belang- ling van grote clubs te ten rekenen. 'MELO - Sportlub Heracles It de 36-jarige vrije verde er van Go Ahead Eagles, D Oudewesselink, gecon- eteerd. ohn Oudewesselink heeft een conflict met trainer :a van Zoggel zijn contract ekocht. „Ik kon kiezen uit r clubs, waaronder twee uit eredivisie, maar door mijn ■he relatie met Heracles- itier Gerard Somer heb ik ozen voor Heracles. Ik 'k daar nog een aantal ja- te kunnen blijven spelen", "s John Oudewesselink. MÜNCHEN - Een afgang is PSV gisteravond in het met 30.000 mensen gevulde Olympiasta- dion bespaard gebleven. Die schrale winst restte de Brabanders, toen na negentig minu ten voetbal de reusachtige scorebord nog steeds een stand van 0-0 vertoonde. De elf robotvoetballers van Bayern München had den voor de tweede keer in veertien dagen laten zien, dat tegen hun steriele spel althans geen Nederlands kruid gewassen is. Bij PSV bracht niemand iets in tegen die conclusie. Gelaten ondergingen de pupillen van Hans Kraay de teleurstelling. Toen ze die te boven waren, was er allang geen tegenstan der te bekennen. Die moesten in vol ornaat aantreden in een van de gigantische bierhallen van het Oktoberfest. Daar na men ze plaats aan de 'Promi- nententisch' om samen met Franz-Jozef Strauss enorme pullen gevuld met bier tegen elkaar te slaan, klinkend op een succes, dat maanden gele den al was ingecalculeerd. In de eerste helft had PSV de wedstrijd in handen kun nen nemen. Uiteraard was er de enorme knal op de paal, in de 23ste minuut, van Wohl- farth (die enkele minuten daarvoor ook al een keer al leen was doorgebroken), maar daar stond een klein handvol kansen voor de PSV'ers tegen over. De mooiste was voor Van der Gijp. De vleugelspits werd vlak voor rust weggestuurd door Van de Kerkhof, die op het middenveld de bal had veroverd. Van der Gijp rende alleen op het Bayern-doel af, leek te gaan scoren, maar speelde de bal te ver voor zich uit Hij knalde nog wel op het doel, maar Pfaff maakte die poging omschadelijk door zich voor Van der Gijp te werpen. Het leverde slechts een hoek schop op, de tweede pas voor de Eindhovenaren. De eerste drie kwartier ont rolde zich een kopie van het eerste duel tussen beide lands kampioenen. PSV stelde zich uiterst voorzichtig op en be zocht tot aan de dertigste mi nuut de helft van Bayern met de grootst mogelijke schroom. Zenuwen leken de PSV'ers parten te spelen, want de bal werd nogal eens ingeleverd bij een tegenstander. Toch kwa men er doelkansen, in de eer ste plaats door het harde wer ken van Gerets en Van de Kerkhof, maar ook door de on voorstelbare ongeïnteres seerdheid, die de ploeg uit München aan de dag legde. Het kwam het elftal van Lat tek op oorverdovende fluit concerten te staan. Doelpun ten kwamen er echter niet, want daarvoor misten Koolhof en Van der Gijp de noodzake lijke scherpte. DOOR CHRIS VAN NIJNATTEN De periode na rust bracht een stuk aantrekkelijker wed strijd. Er gebeurde namelijk van alles. Van de Kerkhof leek onmiddellijk een doelpunt te gaan maken, toen hij een af- speelfout van Wohlfarth af strafte en de diepte inrende. Ook zijn knal werd koelbloe dig verwerkt door Pfaff. Daarna was het een onver wacht offensiefje van Bayern, dat leven in de Münchener brouwerij bracht. Met name Van Aerle zorgde voor grote onrust in de achterste linie van PSV. De Brabander kon met geen mogelijkheid zijn di recte tegenstander Wohlfarth de baas. Zo ook in de 55e mi nuut. Van Aerle lag al op de grond, nog voor de Duitse spits de bal had aangenomen. Wohlfahrt draaide om de PSV'er heen, rende het straf schopgebied binnen en werd daar tegen de grond gekwakt door Van Breukelen. Matthaus mocht het van elf meter twee keer proberen. Want voordat hij de eerste 'pingel' in het doel joeg, was Dorfner te vroeg het 16-meter gebied ingelopen. De tweede poging van Matthaus werd fraai gestopt door Van Breukelen. Die tegenslag riep de ge meenste instincten wakker bij de Beierse spelverdeler. Hij moest en zou, zo leek het, met zijn zuigerijen en theaterspel, een van de Eindhovenaren een gele kaart bezorgen. Dat lukte hem uiteindelijk; Van de Kerkhof was het slachtoffer. Even daarvoor had Matthaus een rode kaart moeten krijgen, toen hij de sterk spelende Nielsen natrapte, maar de Franse arbiter Vautrot toonde begrip voor de frustraties van 'der Lothar'. Oefenmeester Hiddink bracht Arnesen in het veld voor de falende Koolhof, en Hans van Breukelen stopt de door Lothar Matthaus genomen strafschop. - FOTOANP dat was het moment waarop Bayern bijna een voorsprong nam. Matthaus passte op Rummenigge, die alle ruimte had, maar zijn schot ging naast. Lattek besloot eveneens een wissel toe te passen. Hij beant woordde de roep van de sup porters in de 'Südkurve' om hun favoriet 'Wiggerl' Kögl en wisselde Dorfner voor de ta lentvolle linkerspits. Maar het spel was gespeeld. Al was er nog wel een gele kaart voor Koeman. Het ijs koude Bayern zag de minuten wegtikken en de tweede ronde naderen. Zelfs het gejaag van de op wraak beluste Gerets op de benen van Matthaus bracht de vedetten van Lattek niet uit hun evenwicht. Erg enthousiast deden ze niet, de Bayern-spelers, nadat Vautrot voor het laatst had gefloten. Begrijpelijk was dat wel, ze zijn niets anders ge wend in Beieren.... BAYERN MUNCHEN-P8V 0-0. Scheids- rechter: Vautrot (Fra), toeschouwers: 32.000. Gele kaart: Pflügler (Bayern), Van de Kerkhof en Koeman (beiden PSV). Bijzonderheid: Van Breukelen stopt strafschop van Matthaus. Bayern München: Pfaff; Eder, Augen- thaler, Pfügler en Flick; Nachtweih, Dörner (Kögl), Matthaus en Willmer (Bayerschmidt); Rummenigge en Wohl fahrt PSV: Van Breukelen; Gerets, Nielsen, Van Aerle en Heintze; Van de Kerkhof, Koeman, Vanenburg (Van Rooy) en Val- ke; Van der Gijp en Koolhof (61. Arne sen). Bayern München (WDl)-PSV (Ned) Rabat Ajax (Mal)-PC Porto (Por) Austria Wlen (Oos)-Avenir Beggen (Lux) Dinamo Kiev (Sov)-Be roe Stara Zagora (Bul) 2-0 (1-1) Valur Reykjavik (Us)-Juventua (Ita) Panathinaikos (Gri)-Rode Ster Belgrado (Joe) Real Madrid (Spa)-Young Boys (Zwl) Zabrze (Pol)-Anderlecht (Bel) Honved Boedapest (Hong)-Brondy (Den) Dynamo Tirana (Alb)-Beslktas Is tanboel (Tur) Helsinki (Fin)-Apoel Nicosia (Cyp) Linfield (N-Ier)-Rosenborg Trondhelm (Noo) Dynamo Berlijn (ODl)-Orgryte Go te berg (Zwe) Celtic Glasgow (Sch)-Shamrock Rovers (Ier) Vltkovlce (Tsj)-Paris St Germain (Fra) Steaua Boekarest (Roe) is vrijgeloot FC Slon (Zwl)-FC Aberdeen (Sch) Bordeaux (Fra)-Waterford (Ier) Apollon Limassol (Cyp)-Malmö (Zwe) Ajax (Ned)-Bursaspor (Tur) Club Brugge (Bei)-Rapid Wlen (Ooa) Dinamo Boekarest (Roe)-Nendorl Tirana (Alb) Lilies trom (Noo)-Benfica (Por) Vitoaja Sofia (Bul)-1903 Kopenhagen (Den) LokamoÜv Leipzig (ODl)-Glentoran (Nier) Vele* Mostar (Joe)- Vasas Boedapest (Hon) FC Wraxhsm (Ier)-FC Zurrieq (Mal) Torpedo Moskou (Sov)-Haka Valkeakoski (Fin) Union Luxemburg (Lux)-Olymplakos Piraeus (Grl) Spartak Trnava (Taj)-VfB Stuttgart (WD1) ..0-0 (2-0) .0-1 (0-9) ..3-0 (3-0) ..0-4 (0-7) ..2-1 (0-3) ..0-0 (0-1) ..1-1 (0-2) 2-2 (1-4) 0-1 (0-2) 3-2 (0-1) ..1-1 (0-1) ..4-1 (3-2) ..2-0 (1-0) ...1-0 (2-2) .3-0 (1-2) 4-0 (1-2) .2-1 (0-6) 5-0 (2-0) .3-3 (3-4) .1-2 (0-1) .1-2 (0-2) .2-0 (0-1) .2-0 (1-1) .3-2 (2-2) .4-0 (3-0) .3-1 (2-2) .0-3 (0-3) .0-0 (0-1) Dundee United (Sch)-Lens (Fra) Galway United (Ier)-FC Groningen (Ned) Magdenburg (ODl)-Athletic de Bilbao (Spa) Werder Bremen (WDl)-Atletioo de Madrid (Spa) Levcrkusen (WDl)-Kalmar (Zwe) Raba eto Gyor (Hon)-Dinamo Minsk (Sov) IFK Göteborg (Zwe)-Sigma Olomouc (Tsj) Stahl Brandenburg (ODl)-Coleralne (Nier) Dnjepr Dnepropetrovsk (Sov)-Legia Warschau (Pol).... lives Tampere (Fin)-Glasgow Rangers (Sch) Carl Zeiss Jena (ODl)-Uerdingen (WDJ) Widsew Lods (Pol)-Llnzer ASK (Oos)- Lyngby (Den)-Neuchatel Xamax (Zwl) Valerengen (Noo)-Beveren (Rel) AA Gent (BelWeunesse d'Esch (Lux) Feyenoord (Ned)-Pecs Munkas (Hon) Vltoria Gulmares (Por)-Sparta Praag (Tsj) Dukla Praag (Tsj)-Heart of Midlothian (Sch) Torino (Ita)-Nantes (Fra) Hajduk Spilt (Joe)-Iraklion Kreta (Gri) Barcelona (Spa)-Flamurtarl Vlora (Alb) Trakla Plovdiv (Bul)-Hibernians (Mal) Sredets Sofia (Bul)-FC Tirol (Oos) Partizan Belgrado (Joe)-Bor. Mönchengladbach (WDl) Omonia Nicosia (Cyp)-Sportul Studentesc (Roe) Galatasaray (Tuij-Unlversitatea Craiova (Roe) Standard Luik (Bel)-Rijeka (Joe) Toulouse (Fra)-Napoli (Ita) Luzern (Zwi)-Spartak Moskou (Sov) 2-0 (0-1) 1-3 (1-5) -1-0 (0-2) 2-1 (0-2) 3-0 .(4-1) 0-1 4(4-2) 4-0 (1-1) 1-0 (1-1) 0-1 (0-0) 2-0 (0-4) 0-4 (0-3) 1-0 (1-1) -1-3 (0-2) 0-0 (0-1) 1-1 (2-1) 2-0 (0-1) -2-1 (1-1) 1-0 (2-3) -1-1 (4-0) 4-0 (0-1) 0-0 (1-1) 8-0 (2-0) 2-0 (0-3) 1-3 (0-1) 1-1 (0-1) 2-1 (0-2) -.1-1 (1-0) 1-0 (0-1) (Toclouse wint na strafschoppen) -0-1 (0-0) LENINGRAD (ANP/RTR/ AFP) - In de slag van Lenin grad is nog van alles mogelijk. De 21e partij werd gisteren af gebroken met licht voordeel voor Karpov. Onbeantwoord bleef de vraag of de uitdager er voldoende aan heeft om de partij in winst om te zetten. De 35-Jarige Moskoviet zal in de tweede zitting de stelling zon der enige twijfel tot de laatste snik uitvechten. De secondanten van Kaspa- BRUSSEL (ANP) - Erwin Koeman, middenvelder bij KV Mechelen, Is gisteren zes wed strijden geschorst door de tuchtcommissle van de Belgi sche voetbalbond. Het speel verbod gaat volgende week in, zodat de 25-jarige Nederlan der zondag nog In actie kan komen in het competitieduel tegen FC Antwerp. Koeman zou scheidsrechter Blareau anderhalve week ge leden na afloop van het duel tegen Standard Luik (0-1) een duw gegeven hebben. Zonder het te merken, kreeg de voor malige speler van FC Gronin gen de rode kaart. De tucht- commissie bleek het gisteren eens met de beslissing van de scheidsrechter. Koeman was niet bereid tot het geven van commentaar. BREDA - Een juist ingevuld rijtje van toto 39A ziet er als volgt uit: 3-1-2-1- 1-3-3-3-1-2-3-1. rov staan voor de opdracht een flinke bijdrage te leveren in het behoud van de schaak- kroon. Zij zullen in de nachte lijke analyses de weerbaar heid van de zwarte verdedi ging op alle mogelijke aanval len van wit moeten testen. In de eerste zitting bleef Kaspa rov nauwelijks geconfron teerd met grote problemen, maar kon desondanks niet verhinderen dat wit een licht positioneel voordeel op de ko ningsvleugel in de stelling vlocht. Materieel is de stand na de 41e zet van wit in even wicht. Na vijftien zetten bestu deerde de wereldkampioen alle verdedigende varianten uitvoerig, investeerde bijna zestig minuten in zijn 16e en 17e zet en gaf de voorkeur aan een grote afruil die leidde naar een eindspel met lopers van gelijke kleur, een paard en vijf pionnen. Wit heeft daarbij het voordeel van een overwicht op de koningsvleu gel, zwart heeft enige compen satie door een ongebonden vrijpion op de c-lijn, die voor wit een handenbindertje kan gaan worden. Het verloop van de zetten in de 21e partij is: wit: Karpov, zwart: Kasparov; 1. d2- <15; 9. Pf3-e5, c7-c6; 10. Ld2-c3, Pf6-d7; 11. Pe5xd7, Pb8xd7; 12. Pbl-d2, Ta8-c8; 13. e2-e4, d5xc4; 14. b3xc4, b6-b5; 15. Tfl-el, b5xc4; 16. Ddl-c2, Dd8-c7; 17. Pd2-fl, e6- e5; ia Pfl-e3, e5xd4; 19. Lc3xd4, Le7-c5; 20. Ld4xc5, Pd7xc5; 21. Pe3xc4, Tf8-d8; 22. Tal-dl, Tdöxdl; 23. Telxdl, Tc8-d8; 24. Tdlxd8+, Dc7xd8; 25. h2-h4, Dd8-d4; 26. Dc2-b2,"Dd4xb2; 27. Pc4xb2, f7-f6; 2a f2- f3, Kg8-f7; 29. Lg2-fl, La6-b5; 30. Kgl-f2, Kf7-e6; 31. Lfl-e4+, Ke6-d6; 32. KÏ2-e3, Pc5-d7; 33. f3-f4, Pd7-b6; 34. Lc4-g8, h7- h6; 35. Pb2-d3, Pb6-d7; 36. Ke3-d4, c5- o4+37. Kd4-c3, Lb5-c6; 38. Pd4-f2, Pd7- b6; 39. Lg8-b3, Pb6-a8; 40. Kc3-d3, Pa8- b6; 41. Lb3-c2, afgebroken. Afgebroken stelling: wit: Kd3, Lc2, Pf2, pionnen: a2, e4, f4, g3, h4; zwart: Kd6, Pb6, Lc6, pion nen: a7, c5, f6, g7, h6. Door Ted van Leeuwen AMSTERDAM - Voor het eerst in zes jaar heeft Ajax een dubbele zege in de Europa Cup geboekt. De Turkse bekerwinnaar Bur- sapsor is de twijfelachtige opvolger geworden van Di namo Tirana, dat in septem ber 1980 twee keer onder de wielen kwam. Ajax won gis teren de na de 2-0 in Bursa tot een formaliteit geworden thuiswedstrijd met 5-0. De 20.000 toeschouwers re kenden na de 4-0 ruststand op een monsterscore, maar omdat Ajax zich in de tweede helft nadrukkelijk spaarde, kwam het niet.ver der dan een late treffer van Bosman, die in de 89e mi nuut zijn vierde en Ajax' vijfde doelpunt produceerde. Bosman - die gisteren vier keer de roos trof - staat nu op een totaal van acht Euro pese treffers, één meer dan Van Basten, die zichzelf als de meest aangewezen cen trumspits beschouwd. „Hoewel alleen de eerste helft goed was, ben ik toch tevreden", deelde Johan Cruijff mee. „Alleen hebben we veel te weinig gescoord". Veel gewicht hoeft Ajax overigens niet aan de zege toe te kennen. Het elftal van Bursaspor stelde in de prak tijk namelijk niets voor. De ploeg acteerde op amateur- niveau. In de Nederlandse competitie komt Ajax af en toe ook tot hoge scores, maar die worden doorgaans ver oorzaakt door een overdre ven positieve instelling van de betrokken tegenstander. De Turkse bekerwinnaar daarentegen kon echter nau welijks iets en kreeg de bal slechts bij hoge uitzondering over de middenlijn. De ploeg van de Joegoslavische trai ner Torna Kaloperovic, die 22 jaar geleden een seizoen lang het shirt van NAC droeg, kwam naar Amsterdam om zo laag mogelijk te verliezen. „Bij de loting waren we al uitgeschakeld, ik had in Am sterdam op een afgang gere kend, maar het is me meege vallen. Voor ons was het een eer om slechts met 5-0 te verliezen", aldus de coach, wiens team ook in de eigen competitie een figurantenrol vervult. 1 Vorig seizoen was de pro vincieclub zelfs gedegra deerd, maar het Turkse reglement schrijft voor dat de bekerwinnaar in de hoog ste klasse moet spelen, waarin het ook nu weer een ondergeschikte rol speelt. Op Wouters en Bosman na, kende Ajax nauwelijks opvallende spelers. Het team waarin Mühren en Witschge tenkoste van Boeve en Dick waren teruggekeerd, 'maakte een degelijke indruk, op Blind na, die een zwakke dag had. Tegen de pover spe lende Turken onderhield Ajax alleen voor rust een hoog tempo en de door de buitenlandse krachten Kere- kes (een Hongaar) en de Joe goslaaf Kalican ingeleide defensie kwam armen en be nen te kort om de Amster damse machine te stuiten. In 20 minuten zette Ajax de 4-0 ruststand op het bord. Bosman scoorde drie keer. Van Basten had tussendoor met een juweel van een tref fer voor 3-0 gezorgd. Een score, die gemakkelijk ver-, dubbeld had kunnen wor den, maar Ajax sprong slor dig met de kansen om die de beleefd spelende Turkse de fensie uitdeelde alsof het om relatiegeschenken ging. Bo vendien stond de beste Turk, de nationale jeugd-doelman Eser, met flitsende reacties een verbetering van het Ajax-record van twee jaar terug, toen Red Boys Differ- dange met 14-0 werd opge rold, in de weg. Na rust na Ajax de voet van het gaspedaal. Met ho geschoolnummers wilde het de score opvoeren, maar de Turken wilden hoe dan ook niet met blamerende cijfers terugkomen en volhardden in hun zeer defensieve op treden. De slaap wenkte dap ook in het stadion en ook het door Cruijff de piste instu ren van de goochelaar Win ter kon de verveling niet verdrijven, al leverde hij de voorzet voor de treffer waarmee Bosman het over wicht enigzins redelijk uit drukte. Een deel van het publiek, dat voor rust al een bezem op het veld had gegooid en vuurwerk de lucht in ge schoten had, gaf over het doel geschoten ballen niet terug en begon zelfs het Turkse deel van de toe schouwers met voorwerpen te bekogelen, waardoor de Spaanse scheidsrechter Az- pitarte de wedstrijd enige minuten moest onderbreken. Ajax kan op enige duizenden Zwitserse franken boete van de UEFA rekenen. Een even onnodige schadepost als de gele kaart die Ronald Spel- bos halverwege de eerste helft opliep, toen hij zonder enige noodzaak Islam in de borst trapte. Er blijft nog veel te leren.... AJAX-BUKS AS POR 5-0 (4-0). 17. en 21. Bosman 1-0 en 2-0, 24. Van Basten 3-0, 34. en 90. Bosman 4-0 en 5-0. Scheidsrechter: Azpitarte (Spa). Toe schouwers: 20.000. Gele kaarten: Spel- bos (Ajax) en Beyhan (Bursaspor). Ajax: Menzo; Blind, Spelbos, Rijkaard (Winter) en Silooy; Wouters, Boeman en Mühren (Dick); Van 't Schip, Van Basten en Witschge. Bursaspor: Eser; Salih, Kerekes, Tu- ran en Islam; Yalcin, Kalicanin en Beyhan (Memduh); Ibrahim (Esat), Taner en Gürsel.

de Stem | 1986 | | pagina 7