even UITBLAZEN Reagan neemt risico met mini-top Terugploegprojekt gezins- en bejaardenzorg lijkt kansrijk Indonesië is erger dan het Pinochet-bewind' Fusiei JA ARIA 'n Nieui zondi De 'kermis' van Gizeh NIEUWE EXECUTIES VAN VOORMALIGE LEDEN COMMUNISTISCHE PARTIJ NI □ESTEMC >e vrede is WIM KOCK DONDERDAG 2 OKTOBER 1986 ACHTERGROND DONDERDAG 2 O NETTO RE SI Slijtagevrij len^ advies. U wilt ri; waarden en e{ Kom snel e| Lenen? De WAT de fotografie betreft zijn we op het verkeerde tijd stip bij de piramiden van Gizeh. Het is laat in de middag, de zon staat te laag. Op het westelijke vlak van de piramide van Cheops echter zorgen smalle, scherpe schaduwranden van de steenblokken voor een alleszins acceptabele struktuur van contrasten. Ik richt mijn groothoeklens. Achter me ligt een rij mastaba's, stenen graven van edelen en hovelingen. Er staat een bord bij No Entry en een in wit uniform gekleed üd van de alomtegenwoordige Tourist Police houdt er een oogje in het zeil. De politieman ziet mij bezig en roept. „U mag best een paar stappen naar achteren. Die kant uit. Daar heeft u een uit stekend zicht. Al pratend heeft hij me al dertig meter het 'ver boden terrein' op gelokt. Hij laat me een ansichtkaart zien waarop alle drie de piramiden, mooit in het gelid staand, te zien zijn. Ik breng u naar de plek waar u zo'n zelfde foto kan maken" zegt hij terwijl hij me voorgaat in een nauwe gang tussen twee mastaba's. „Nee, nee" bedank ik, „het licht is toch verkeerd. Voor die foto had ik hier vanmorgen vroeg al moeten zijn." De poli tieman houdt nog even aan, maar berust dan in mijn be sluit. Hij is inmiddels tussen mij en de uitgang van het ter rein gekomen, doet een halve stap terug tussen twee hoge ste nen, zodat behalve ik niemand hem kan zien, steekt zijn hand uit en zegt: baksjiesj!. Dat versta ik. Ik zoek in m'n zak ken, kan niets kleiners vinden dan een Amerikaanse dollar. Te veel eigenlijk. Hoewel er ab soluut niets dreigends van hem uitgaat, geef ik hem die toch maar. Zijn dank is even uitbun dig als kortstondig en hij staat al op zijn post bij het bord No Entry voor ik het verboden ter rein goed en wel verlaten heb en word opgevangen door een man, gehuld in een lichtblauwe galabiadie mij op zijn kameel wil laten rijden. Niemand in Egypte, zo lijkt het mij, voelt zich te goed om er wat bij te verdienen. In de beslotenheid van de bus die ons van de luchthaven van Cairo naar Gizeh brengt, biedt onze gids na een handig verhaal en zonder enige schroom aan onze dollars te wisselen voor Egypti sche ponden tegen een met de zwarte markt concurrerende koers. Via een andere gids, af gestudeerd als egyptoloog, kun nen we - 'heel betrouwbaar en zeker niet te duur' - binnen en kele uren zilveren, gouden of ivoren cartouches laten maken; naamplaatjes zoals de farao's die voerden, waarin onze na men in hiërogliefen zijn gegra veerd. Bij aankomst in het be roemde Mena House Hotel bij de piramiden geef ik de man die mijn bagage boven brengt (ook al bij gebrek aan kleinere E Egyptische coupures of mun ten) een dollar. Waarschijnlijk 5 heeft hij het op de gangen uit- E gebazuind: dat er in kamer nummer zoveel een idioot zit IIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllillllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllif- die dollars uitdeelt. Binnen tien minuten heb ik nog drie bereid- willigen aan de deur. 'For you sir!', zegt het kamermeisje gul en steekt me het gebruikelijke kartonnetje met naalden en ga ren toe dat al lang op de kamer had moeten liggen. Een minuut later staat er weer een vrouw voor de deur. Of ik de pirami den al gezien heb? Nee, het is stikdonker buiten. Ze komt binnen en trekt de gordijnen voor de ramen open. „There. The pyramids!" Ik zie ze pas de volgende morgen als het licht is. En ik geef geen dollars meer weg. Wijlen Jo Dominicus, schrijver van mijn Egyptische reisgids, moest blijkbaar niet veel hebben van de 'opdringe rige kerels' die te pas en vol gens hem vooral te onpas om baksjiesj vragen en hun prulla ria aan de man proberen te brengen. Gizeh noemt hij een toeristenkermis, maar op de za terdagmiddag dat ik er ben valt het nogal mee. Als je het al een kermis wil noemen - kamelen, koetsjes, ezels, paarden en geld wisselaars - is het een heel wat fleurigere dan de toeristenker- missen van Titisee en Schaff- hausen, die ik toevallig een week eerder bezocht, en in de verste verte niet zo decadent. In Gizeh puilen de scherp geu rende hammen en worsten niet de winkels uit en liggen er geen souvenirs opgestapeld van dui zenden Marken per stuk. Hier kun je als toerist voor een paar tientjes gelukkig zijn. Met de opdringerigheid van de straatverkopers valt het ook mee. Ze zijn vriendelijk en vooral de jongere mannen mo gen hun verkooppraatjes graag opsieren met wat spot en grap pen. Vasthoudend zijn ze wel. Je hoeft niet af te dingen. Dat doen ze zelf. De jongen die me opvangt bij de uitgang van de dodentempel van Hatsjepsoet in Thebe vraagt tien pond voor een mummiebeeldje dat van be werkte steen üjkt. Tweehon derd meter verder, bij de bus, is de prijs al gezakt tot één pond. Als bij toverslag heeft hij twee van die beeldjes in zijn hand. „Twee voor één pond!" Als ik in de bus stap doet hij zijn laat ste wanhoopsbod. „Eén beeldje voor een balpen." Maar die heb ik niet meer. Ook in de achtste druk van de Dominicus-gids van 1985 wordt nog gesuggereerd dat zo wat iedere Egyptenaar om baksjiesj vraagt. Er is zelfs een hele, op jeremiërende toon ge schreven paragraaf aan gewijd. Ik heb het woord in vier dagen tijd één keer gehoord. Van die politieman bij de piramide van Cheops. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14. 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910 Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: J 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, J 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stem-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA PRESIDENT REAGAN van de Verenigde Staten heeft een weloverwogen risico genomen door in te stemmen met een gesprek met partijleider Gor- batsjov van de Sovjetunie kort nadat de supermogendheden elkaar de huid volgescholden hebben rond vermeende of echte spionage. In hun eerste reactie op de ver rassende aankondiging dat de twee staatslieden elkaar binnen twee we ken in IJsland treffen, lieten diplo maten en politieke waarnemers doorschemeren dat het voor Reagan moeilijk zal zijn deze besprekingen te voeren vanuit een positie van kracht. „Wij zijn zeker in een onplezie rige positie verzeild geraakt", aldus Michael Freney, stafmedewerker op het centrum voor strategisch en in ternationaal onderzoek aan de George-Washington Universiteit. Het akkoord met Moskou, de kwes tie van de van spionage verdachte Amerikaan Nicholas Daniloff en de Sovjetfunctionaris Gennadi Zacha- rov uit de wereld te helpen, heeft de positie van Reagan verzwakt en 'Gorbatsjov een zet in de rug gege ven', aldus Freney. Ex-minister van buitenlandse za ken Alexander Haig zei op de tele visie dat het Witte Huis een schizof reen beleid voert door het houden van een (mini)topconferentie voor rang te geven boven het innemen van een krachtig standpunt over de arrestatie van de Amerikaanse cor respondent in Moskou. „Er is zeker sprake van een akkoord ('deal')", al dus de voorganger van George Shultz op het ministerie van buiten landse zaken in Washington in een verwijzing naar de vrijlating van Daniloff, een Amerikaanse journa list, maandag in Moskou, en die van Zacharov, een functionaris van de Sovjetvertegenwoordiging bij de Verenigde Naties, dinsdag in New York. De twee mannen waren in augustus aangehouden op beschul diging van spionage. Het initiatief tot het houden van de 'minitop' in Reykjavik - die in het diplomatieke jargon consequent President Reagan, 'een overwinning op punten'. als een ontmoeting ('meeting') en niet als een topconferentie ('sum mit') wordt aangeduid om bij tegen vallend verloop ervan het gezichts verlies voor de twee landen beperkt te kunnen houden - is genomen door Sovjetleider Gorbatsjov. Dat hij zich nu heeft ingezet voor een 'voor bereidende top' met zijn Ameri kaanse 'ambtgenoot' maakt volgens Westerse diplomaten in Moskou duidelijk dat de Sovjetunie er veel belang aan hecht zaken met de Ver enigde Staten te doen. Moskou heeft dringend behoefte aan afspraken op de terreinen van ontwapening en wapenbeheersing. Dan kan er fi nanciële ruimte komen voor de her vorming van de economie waartoe de nieuwe, energieke leider van de Sovjetunie bij herhaling heeft opge roepen. Verder wijzen de commentatoren er op dat Reagan een 'overwinning op punten' geboekt heeft door Gor batsjov weer warm te maken voor het idee van besprekingen nadat Moskou maanden geaarzeld had wat het vastleggen van een tijdstip betreft. Maar tegelijk is het hun niet ontgaan dat de bewoner van het Witte Huis is ingegaan op het idee van een voorbereidende bijeen komst in een derde land. Gorbatsjov had dit denkbeeld eerder naar vo ren gebracht terwijl Washington het juist van de hand had gewezen. De regering-Reagan had eerder laten weten dat zij geen aanleiding zag voor zo'n ontmoeting en dat de twee 'staatshoofden' elkaar dit jaar in de Verenigde Staten dienden te treffen, zoals zij vorig jaar novem ber bij hun eerste tapgesprek in Ge- nève overeenkwamen. De commentatoren wijzen er ver der op dat Moskou met het vaststel len van de minitop op dit moment politieke steun geeft aan Ronald Reagan. Die wordt immers gehou den vóór de verkiezingen van 4 no vember, waarop het Huis van Afge vaardigden in zijn geheel en de Se- naat voor een-derde opnieuw wordt samengesteld. Diplomaten zijn van mening dat Reagan's opvatting dat persoonlijk contact met zijn tegenspeler van groot belang is en dat hij goed met de Sovjetleider overweg kan, het gewonnen heeft van de zorg dat Gorbatsjov hem in de zaak-Daniloff heeft afgetroefd en een psycholo gisch voordeel heeft behaald. De Amerikaanse president heeft ver klaard dat hij met Gorbatsjov een goed persoonlijk contact heeft opge bouwd tijdens de besprekingen in Genève. De spionagekwestie kreeg een persoonlijke tint toen Reagan de lei der in het Kremlin in een persoon lijke brief verzekerde dat Daniloff geen agent van de CIA was en Gor batsjov in het openbaar reageerde met de opmerking dat hij wel dege lijk een Amerikaanse spion was. Op de maandag gestelde vraag welke partij het eerst water in de wijn gedaan heeft, zei Reagan: 'Zij gaven toe'. Maar dinsdag zei hij te gen verslaggevers: „Dat had ik niet moeten zeggen. Geen commentaar". Een reeks vroegere functionaris sen van de Amerikaanse regering heeft kritiek geuit op de manier waarop Reagan c.s. de zaak-Dani- loff hebben behandeld. Deze ex- ambtenaren, van links en rechts verhieven hun stem nadat bijzon derheden over de oplossing van de kwesties-Daniloff en -Zacharov be kend waren geworden. Zo verklaarde Malcolm Toon, die onder Reagan's voorganger Carter ambassadeur van de Verenigde Sta ten in Moskou was: „Ik weet niet hoe wij kunnen zeggen dat Gorbats jov zich misrekend heeft. Hij wilde deze man uit New York weg hebben en dat is hem gelukt". De rechts georiënteerde krant 'Washington Times' schreef in een commentaar: „Of het losgeld nü betaald wordt of tijdens de ontmoeting tussen Rea gan en Gorbatsjov (in Reykjavik, red.), de ontvoering van Daniloff voegt naar het schijnt niet de ont voerders, maar ons schade toe". Europese diplomaten lieten door schemeren dat het beeld van Rea gan als een taai onderhandelaar be schadigd is door de afloop van de spionagekwestie en spraken het vermoeden uit dat dit hem er toe kan brengen de Amerikaanse voor waarden voor een nieuw wapenak koord met Moskou te verharden. De ministers van buitenlandse zaken Shultz en Sjevardnadze hebben dinsdag beide verklaard dat een ak koord binnen handbereik is over de beperking van raketten voor de middellange afstand (INF) in Euro pa. Gorbatsjov heeft steeds gezegd dat hij Reagan niet op een officiële top wil spreken - maar wel tijdens een voorbereidende bijeenkomst - tenzij een wapenbeheersingsak koord voor het grijpen is. Sjevard nadze heeft dinsdag gezegd dat hij tijdens gesprekken met zijn Ameri kaanse ambtgenoot geen vooruit gang geboekt heeft op de kernpun ten van de strategische wapens en defensieve systemen. Diplomaten achten het onwaarschijnlijk dat een concept-akkoord over strategische wapens op een zodanig tijdstip klaar is dat het nog dit jaar tot een volwaardige top zal komen. (RTR/DPA) Door Pieter Eggen DE KANS dat vanaf volgend jaar er een flink aantal tijdelijke banen in de gezins- en bejaar denzorg komt, lijkt in de politiek vrij groot. Een voorstel dat het onder zoeksbureau Rients de Boer b.v. uit Dordrecht onlangs aan minister Brinkman (WVC) uit bracht om snel 7.500 ba nen te scheppen in beide sectoren lijkt daarmee een stuk dichterbij uit voering. Het idee van de Dordtse onderzoekers is niet zo vrese lijk nieuw, want normaal geënt op de terugploegrege- lingen zoals die door Sociale Zaken in de bouw zijn toege past. Dat terugploegen is het ge bruiken van uitkeringsgeld voor het laten uitvoeren van werkzaamheden die anders niet gedaan zouden worden. Langs dezelfde weg advi seerde Rients de Boer om tij delijk 7.500 vrouwen en meis jes een tijdelijke baan aan te bieden in de bejaarden- en gezinszorg. Het moet dan gaan om vrouwen die als werkloos zijn ingeschreven en een rWW (bijstand)- of WWV-uitkering en een vol tooide opleiding in die secto ren hebben. Tussen 1987 en 1990 moet het geld van hun uitkeringen worden ingezet om werk te doen dat zou blijven liggen. De Boer begrootte dat op 172,5 miljoen. Daarnaast zou den ook gemeenten en instel lingen een bijdrage van 26,5 miljoen moeten leveren en het rijk moet dan nog eens 67 miljoen op tafel leggen. Deze 266 miljoen moeten toerei kend zijn, zo becijferden de onderzoekers. De reacties op het voorstel zijn - zoals wel verwacht mocht worden - positief. De jarenlang met bezuinigingen geconfronteerde belangenor ganisaties spreken van een „in beginsel positieve" aan pak. En die waarderende woorden vindt je ook terug in politieke commentaren. Dat de reacties zo vriende lijk zijn, lijkt vooral ingege ven doordat het besef ook in politieke kring is doorge drongen dat de bezuinigin gen in gezins- en bejaarden zorg de laatste jaren nogal hard zijn aangekomen. De gezinszorg is er dan nog genadig afgekomen als men bedenkt dat de oorspronke lijke ombuiging van 250 mil joen uit het regeerakkoord van Lubbers-I werd terugge bracht tot 100 miljoen en het restant is doorgeschoven naar een algemene korting op ziekenhuizen en dergelij ke. De bejaardenzorg heeft desondanks de laatste jaren wel nogal wat ruimte zien verdwijnen, onder andere doordat de nieuwe wet op de bejaardenoorden met vertra ging en grote problemen in gevoerd is. Minister Brinkman heeft ook merkbaar steeds minder trek in het opnieuw bezuini gen bij juist deze zorgsecto ren. In zijn 'politieke testa ment' dat hij deze zomer voor kabinetsinformateur De Ko ning maakte,stond dat de zorgsectoren tot 1990 400 miljoen erbij moeten hebben om alleen maar de gevolgen van de voortschrijdende ver grijzing op te vangen. En uit cijfers van de Cen trale Raad voor de Gezins zorg blijkt ook dat het aantal arbeidsplaatsen in de gezins zorg tussen nu en 1990 van 39.400 zal moeten toenemen tot 41.800 om diezelfde ont wikkeling in de samenstel ling van de bevolking. Over 'nieuw beleid' wordt dan niet eens gerept. Deson danks moest Brinkman in het regeerakkoord toestaan dat een bezuiniging op de al gemene welzij nsuitga ven van 300 miljoen is opgeno men. Brinkman zit in een moeilijk parket door deze zet. Zijn strijdlustige taal over het ontzien van bejaarden dreigt er door tot een karika tuur te worden. Want ook bij de toelichting op zijn begro ting kon Brinkman niet dui delijk maken dat die alge mene nieuwe kortingen niet nadelig zullen uitpakken voor die mensen waarvoor hij zich zei sterk te maken. Wat dat betreft komt het advies van het Dordtse bu reau De Boer Brinkman goed uit. Voor niet al te veel geld 'slechts' 67 miljoen - kan het zorgzame karakter van de minister en 'zijn' CDA een stimulans krijgen. Bovendien stopte het onderzoeksbureau een politieke argumentatie in zijn advies. Omdat, zo schrijft men, de jaren '87 en '88 voor de schatkist moeilijk zullen zijn (tegenvallende aardgasbaten en extra bezui nigingen) is het ondenkbaar dat er nu al vaste banen bi] kunnen komen in de gezins- en bejaardenzorg. Van een onzer vers BREDA - Teruglopend reiswereld zullen steedi andere samenwerbingsv hebben. Hoewel er nog g een toenemend aantal f volgens het Economiscl het Midden en KJeinbed. pioitatieresultaat van reisbemiddelingsbedrijv negatief. „De reiswereld vertot ketenvorming", aldus ee van het Nederlands Re: voor Recreatie en To „Meer concentratie in de Eé DEN HAAG - JÏ uitgeven aan ond^ jonder dat er een te pas komt. Het gaat daarbij on Irag dat in ons lanc vordt besteed. Ond vordt in die gevalles tl dan niet met hulp Een prijsverlaging ml irocent van de diensten] Ie 'witte' onderhoudsuitf Ier zou in die sector een j ienlijke stijging van de v ;elegenheid sector oplev. )at zegt het Onderzoeks] uut voor Technische tuurskunde van de Tet che Universiteit Delft,] en studie verrichtte naa mvang van het doe-hel en en het zwart werkel uoningonderhoud en -vl ering. Volgens het instl ouden door zo'n prijsv/-' ing minimaal 7000 en raai 15.000 extra arb. laatsen kunnen worden chapen. Uit het onderzoek bleell at bijna éénderde deel v( elf' uitgevoerde kar Door Mathieu Kothuis IN DE afgelopen weken zijn in Indonesië opnieuw vier dissi denten en opposanten van de regering uit hun gevangenis gehaald en geëxecuteerd. Vol gens het Indonesische week blad Tempo werd op 12 sep tember een extremistische Is lamiet, de 28-jarige Maman Kusmayadi, geëxecuteerd. Kusmayadi werd in 1983 ter dood veroordeeld wegens me deplichtigheid aan een over val op een politiebureau in Bandoeng. Eind vorige week meldde het Ko- mitee Indonesië in Amsterdam ver volgens de executie van de Indone siërs Soekatno, Bono en Pono. Indo- nesiëkenner en woordvoerder van het Komitee, prof. W. F. Wertheim, zegt desgevraagd dat het drietal uit de gevangenis is gehaald en dat sindsdien niets van hen is verno men. „En dat zegt genoeg in dat land. We wachten nog op een beves tiging van Amnesty International maar de gang van zaken is precies zoals vorig jaar bij de terechtstel lingen van vakbondsleider Moham med Munir, Rustomo, Gatot Lesta- rio en Djoko Untung. Van de Indo nesische regering is in ieder geval geen bevestiging van de executies te verwachten. De weduwe van Gatot Lestario wacht bijvoorbeeld nog steeds op een officieel bericht over het lot van haar man". De in 1929 in Malang (Oost-Java) geboren Soekatno was lid van de communistische jeugdbeweging en werd in juli 1968 in Oost-Java gear resteerd tijdens een operatie van het Indonesische leger tegen onderge doken leden van de verboden com munistische partij PKI. Tijdens die operatie in de buurt van Blitar wer den ook Gatot Lestario, Djoko Un tung, Mohammed Munir en Rus tomo opgepakt. Vorig jaar werden tegen deze laatste vier de doodvon nissen die al in de jaren '70 waren uitgesproken, uitgevoerd. Bono en Pono werden beiden vlak na de aan de PKI toegeschreven staatsgreep van 1965 ter dood ver oordeeld. Volgens Wertheim maak ten zij deel uit van het bureau Khu- sus, een speciaal bureau binnen de PKI dat rechtstreeks viel onder par tijvoorzitter Aidit. Het zou gediend hebben als contactbureau met de strijdkrachten om hen over te halen tot steun aan de coup. Aidit werd in november 1965 na het mislukken van de coup zonder vorm van proces door militairen terechtgesteld. Na de executies vorig jaar werd een poging van de linkse frakties in de Tweede Kamer om de ontwikke lingshulp aan Indonesië op te schor ten door het CDA en de VVD door kruist. Het valt niet te verwachten dat bij een bevestiging van de nieuwe executies de Tweede Kamer deze keer anders zal reageren. Mi nister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) sprak deze week wel 'zijn verontrusting' uit over de gevolgde rechtsprocedure en benadrukte de hunanitaire kant van de zaak. De Nederlandse regering is vooral ge schokt door de lange tijd die is ver streken tussen de gevangenneming van de drie (ex-)communisten en hun uiteindelijke executies. Volgens Wertheim is de Neder landse opstelling tegenover Indone sië in het algemeen erg dubbelhar tig. „Het regime-Soeharto is erger dan het militaire regime-Pinochet in Chili en onvergelijkbaar met wat er bijvoorbeeld in Suriname is ge beurd. En onze hulp aan Suriname hebben we inmiddels wel opge schort". De ferme uitval van pre mier Lubbers, vorig jaar na de exe cutie van de Indonesische vak bondsleider Mohammed Munir, was volgens Wertheim nog de scherpste Nederlandse aanval op de gang van zaken in Indonesië. Met de recente executies wil het bewind-Soeharto klaarblijkelijk definitief afrekenen met de restan ten de PKI-opstand in '65 maar in ternationaal neemt de kritiek vooral toe op de Indonesische be handeling van vele honderden dissi denten die in de laatste twee jaar werden gevangen gezet. Eerder dit jaar deed Amnesty International De Indonesische president Soe- harto. - fotoanp nog een klemmend beroep op de In donesische regering om deze gevan genen een eerlijk proces te geven, hun menselijk te behandelen en de genen die alleen vastzitten vanwege hun niet-gewelddadige kritiek op de regering, vrij te laten. Enkele honderden moslim-acti visten zijn sinds '84 gearresteerd. Volgens het Amnesty-rapport 'In donesia, Muslim Prisoners of Cons cience' worden veel gevangenen in hun cel mishandeld terwijl ze 'in communicado' (zonder contact met artsen, advocaten of familie) gevan gen worden gehouden en geen eer lijk proces krijgen. Onder de gevangenen zijn mos kee-functionarissen, priesters, stu denten en prominente politici en de meesten voerden oppositie tegen de poging van de regering de staatsi deologie op te leggen aan de over wegend islamitische bevolking van Indonesië. Veel, vooral fundamen- talisische molims zien in de 'Pan- caslia-democratie' van het Soe- harto-bewind een aanzet tot de af schaffing van de Islam in het land. (Pancasila is Sanskriet voor de vijf zuilen waarop de Indonesische staat volgens Soeharto moet rusten: mo notheïsme, humanisme, nationale eenheid, democratie door middel van consultatie en consensus en so ciale rechtvaardigheid, red.). De meeste arrestaties van mos lims volgden na een opstand in sep tember '84 tussen moslims en rege ringstroepen bij Tanjung Priok, de havenstad van Jakarta. Bij een vuurgevecht werden minstens 63 mensen gedood. Het oproer vormde de aanzet tot de arrestatie van vele honderden moslims die tot dat mo ment op vreedzame wijze tegen de regering hadden gedemonstreerd. Maar bovendien kwam met het 'Tanjung Priok-incident' een golf van politiek Moslim-activisme los. Een paar dagen na het incident werd het land opgeschrikt door een reeks bomaanslagen op christelijke en Chinese doelen zoals banken en warenhuizen, een mariniersdepöt, op het boedhistische heiligdom Bo- roboedoer en het vorstenhof van So lo. De moslim-onrust is sindsdien niet verdwenen. Toch is die onrust niet slechts toe te schrijven aan een de kop opste kend islamitisch fundamentalisme zoals in Pakistan en veel Arabische staten. Volgens de Indonesische ad vocaat Adnan Buyung Nasoetion ligt de diepere oorzaak van het mos limprotest veel meer in de slechte sociaal-economische toestand in In donesië. „Het is de politieke druk en het feit dat men niet meer voor zijn mening mag uitkomen", zei Nasoe tion, onlangs op bezoek in Neder land, over deze onrust. Eigenlijk, zo legt Nasoetion uit, is er in Indonesië niets aan de hand. Elk ondemocra tisch systeem creëert alleen zijn eigen vijanden. „Die heeft het nodig om in stand te blijven". Nasoetion is zo'n vijand van de Indonesische regering. Hij was de belangrijkste verdediger van de ex- generaal Dharsono na een opzien barend proces tot tien jaar cel werd veroordeeld. Dharsono die er overi- - AANKOMST van de l echt valt samen met del gens nog aan heeft meegewerkt da Idpolitiek waarin de vredl Soeharto in '65 aan het bewim de term alleen al laai kwam, verweet Soeharto in zij. 1forje_ vereist één dujd proces dat deze de oorspronkelijk ret-West-verhouding er idealen voor de opbouw van Indone ioi^^ ir. sië had verraden en hij stelde d P^FI corruptie en het wanbeleid van he Snoiin^? wapenvermel bewind aan de kaak. Het proce relingen in plaats van kreeg zo'n publiciteit in binnen- eiKeerPur|t in de wereld) buitenland dat van de oorspronke lijk bedoeling van het Soeharto-be jj,e rnet n'e' 3j te somtL wind, Dharsono monddood te ma ae wereldpolitiek, ziet vl ken, weinig overbleef. De deinini n' zouden kunnen duideg die het proces veroorzaakte is in he Er is alle reden voor en land nog steeds merkbaar. rbale krachtpatserij aan Nu is het dus de beurt aan Nasoe !9sn mogen op voorhaj tion. „Mijn schorsing als advocaat i; ®gan én Gorbatsjov doa nog slechts een kwestie van tijd. He I als het belang van hun] is immers een politieke kwestie. Zi tsjovs duivel zetelt in V willen we wegwerken en voorko émlin. Nog een zekerhel men dat ik nog als advocaat op ka. ichten zal ooit vrijwilliq f treden". Geldpolitiek. Ondanks de interne troebelen i. Toch hebben de beide Iq Indonesië lijkt de internationale po |en belang en uit het i litieke positie van Soeharto onaan De ae,po„nhpjrt nm t getast. De omvang, ligging en ecc d plaats verkeel nomische potentie van het land zij. Piaais YerKee, van groot belang. Geen van de grot.P f"n9 en er zijn gee mogendheden voelt er veel voor me ,en Amerikanen tegend Indonesië in vijandschap te leven<-'e ontdekking gekt Dat betekent dat Indonesië in de in 3rr1arkt dat meer rakkj ternationale politiek altijd een grot !6r 'e betalen zijn. Bove manoeuvreerruimte heeft gehad zo :eaan tot het inzicht ge als onder andere ook bleek uit d 9gnatiek de mensheid na bloedige inlijving van Oost-Timo Misschien dwingt de ecl in 1975 waarbij naar schattini a als die aan de Potoma 200.000 doden vielen. Ook de kwesti Peningswedloop. De wal van de politieke gevangenen (vast I de bomen niet meer tol gezet na de PKI-opstand in '65 It op defensiegebied bij/ heeft de internationale positie va. luldenmaker in de Arr Indonesië nauwelijks aangetas ,s fe hM Slechts op erg discrete wijze is in d qeionen tol ver hoven a afgelopen jaren bij de Indonesisch >Sjdent heeft noa e en J regering aangedrongen op berech nl n. ting of vrijlating van deze gevange c'le koerI nen. Ook de Nederlandse regerin twee leiders willen heeft zich bij dit internationale koe en bet aantal nuclea aangesloten. Twee weken gelede: Vrijkomende centen voq rekende de Franse president Fra a' zal niet gemakkelijk! ngois Mitterrand, tijdens een staats 1 haar nauwkeurig evenl bezoek in Indonesië, het niet tot zij 6®n langdurig gernillime taak uitspraken te doen of vragen t daar voor het eerst sine stellen over de mensenrechten i i belangrijk keerpunt in j Indonesië. De Franse delegatie, m« if deze gunstige ontwik! twee Concordes overgevlogen naa Reagan of aan de druK Jakarta kwam uitsluitend om za iet de kans op een mee: ioen met de Indonesische re - gering. ken te doen met de Indonesische re |9s deze |j]nen, dan' kïl Jb'pementen op Woensdi]

de Stem | 1986 | | pagina 2