AKA] 998 699 CAMEL 100's 1199.' fog geen besluit over jirovisie Songfestival degom NU OOK IN ZEELAND. De extra lange Camel Filters JAZZ-TROMPETTIST ZONDAG IN BREDA 2099. Kuipers-klei Het etsen DONDERDAG 2 OKTOBER 1986 -löss flBil IBBg mi IBiif:1 truc NU OR Bert Hermens Organisaties amateurmusici gaan samen Keramisten Henk van Ulsen als Nederlandse paus Marieke v. Diemen EXPOSITIES EXPOSITIES Type M 305 2 x 45 watt dubbel cassettedeck NU Technics r ""oir: SB 28 R >6.- et reverse NU TX 2458 63 cm beeld Flat - square 30 voorkeurzenders afstandsbediening Til Chet Baker: een levende legende Chet Baker: 'Tien maal zo goed als vroeger' - foto wim wigt productions BREDA - Slechts in één adem met de allergroot sten van de na-oorlogse jazz verdient de naam van trompettist Chet Baker genoemd te wor den. Charlie Parker, Mi- les Davis en Chet Baker: zij waren het die om streeks 1950 de norm voor de moderne jazz vastlegden. Een levende legende dus, deze Chesney H. Baker, die a.s. zondag 5 oktober op- Van onze RTV-rcdactie .USSEL - De beslissing over plaats in België waar het ende jaar het Eurovisie igfestival moet plaatsvin- is opnieuw uitgesteld. Het ité, dat wordt gevormd ir de absolute top van de Igische omroepen BRT en IF, kon ook deze week n oplossing vinden voor het al maanden voortsle- ide probleem dat langza- rhand de vorm van een icht begint te krijgen. nieuwe datum is nu itgesteld maandag 6 okto- Het is echter de vraag of knoop dan alsnog ontward worden. De standpunten de Nederlandstalige en instalige gemeenschap in ilgië liggen nog altijd ver uit :aar. Zo eisen de Vlamingen dat de jaarlijkse liedjes- lijd zich zal afspelen in Ant- irpen. De Walen vinden ech- dat de overwinning van Luikse zangeresje Sandra Kim aanleiding moet zijn om het songfestival in die plaats te laten plaatsvinden. Het songfestival is gepland voor 9 mei 1987. De Franstalige gemeen schap houdt vast aan de fail liete stad Luik als de plaats waar het allemaal moet ge beuren, omdat het miljoenen guldens in het laadje brengt, en besloot al tot een eerste subsidie van een kleine mil joen gulden. De Franstalige RTBF maakte vervolgens nog eens bekend 3 miljoen gulden voor het gebeuren uit te trek ken. Zelfs de afgezette burge meester van Voeren, Happart, gooide zich in de strijd door uit te roepen dat natuurlijk Luik de plaats was waar de Euro pese liedjes ten gehore ge bracht zouden moeten worden. Bij de televisie is men het onderling al eens. De RTBF zal het 'zaalgebeuren' doen en de BRT alles wat rond het songfestival plaatsvindt. De Sandra Kim - fotoanp politici moeten nog een rob bertje vechten. Hun zijn zelfs alternatieven aangereikt zoals de organisatie op een schip buiten de Belgische territo riale wateren of in een boven België toerende airbus. Maar, schreef een commentator in een krant, we kunnen het fes tival natuurlijk nog altijd door de Hollanders laten organise ren. ontvangt U als U Uw onder- antoren van De Stem m, doet u het dan Als u ruim- /en op een van onze kantoren t en opstuurt, dan garanderen an de Felicitatiedienst «kelijk pakket met arde- en reductie van merkartikelfa- Michel Kuipers, kerami sche beelden. NBKS. Markt 1 Oirschot. Open: di-zo 13-17 uur. Tot en met 26 oktober In 1974 studeerde Michel Kuipers uit Bergen Op Zoom af op St. Joost in Bre- pa. Hij ging daarna in Enge land en Frankrijk zijn talent verder onderbouwen. Ik ïerinner mij nog zijn pre- :ieuse manier van omgaan iet de potvorm in het kera- lische materiaal. Twaalf iaar nadien is zijn werk nu ien verrassing en een beves- iging tegelijk. Zijn liefde voor de klei in de meest aardse vorm (dus niet tot cultuur gemaakt) en zijn oog voor de pot, maar nu veel inalytischer benaderd, krij sen op deze tentoonstelling «n mooie illustratie. Michel Kuipers is inmid- lels ook veel monumentaler jaan werken; van gebruiks goed naar sculptuuur. Er ijn nogal wat kleinplastie- cen in vitrines te zien, die ïchter lijken op voorstudies Voor grotere uitvoeringen. iaarbij is duidelijk zijn ipeelse manier van omgaan net vorm en materiaal te inderscheiden: beeld en te- 'enbeeld, gecultiveerde 'ladde huiden tegenover het nlle materiaal, delen van et 'pot-zijn' als onderdeel 'erwerkt, de bedachte ratio- ■e'e lijn tegenover de Sn Michel Kuipers: Hill, 1986. (te zien in Oirschot). kromme natuurlijke lijn et cetera. De glazuur krijgt daarbij zijn eigen uitdruk kingsvorm en is niet meer puur illustratie of onder steuning. Kuipers blijkt in het mid den-oosten aan opgravingen deel genomen te hebben. Dat wroeten in de aarde heeft hem ervaringen opgeleverd die emotioneel doorwerken. De gecraqueleerde aardop pervlakten, de weerbarstige bodem, de analytische door- Godelieve v.d. Hamsvoor- kens, grafiek, collages, meentehuis Goirle, Plein '3- Open: maandag tot en vrijdag 9-12 uur, dins- l8 16-18 uur en zondag 14- uur. Tot 4 oktober. elieve studeerde twee geleden af op St.-Joost Breda. Zij is bezig zich araan te ontworstlen en te •wen tot een eigen uit- ukkingsvorm. Op mij >mt die over als een wat 'kige romantiek. Ze heeft techniek van etsen, droge aid en collage academisch 'her de knie, maar drukt 'lal zwaar af. Zeker wan- ir je bedenkt dat ze het in titels heeft over 'joi de vivre' en lichtvoetige vogels, vlinders en groeivormen perspectief). Maar óók dreigende luch ten e.d. behoren bij haar vo cabulaire en een ets als 'Dreiging' komt als 'sterk' de presentatie mede bepalen. Haar compositorisch denken en arrangeren in vlakken is niet alleen prettig om te zien maar ook fundamenteel goed. Het afdrukken eist nog zijn tol. Bij de kleurets is bijvoorbeeld de kleur nog te weinig eigenstandig als uit- drukltingsvorm. De recente werken (bladafdrukken in kleur) laten tekentechnisch een positieve ontwikkeling zien, maar neigen bij het af drukken meer naar het schilderen dan het etsen- (te dichtgeslibt). Ook een wat terzijde ge hangen kleurets met de titel 'Figuratie' lijkt bij haarzelf het verlangen naar een meer open lijn- en kleurvoering te demonstreren. Een ets als 'Hand in groei-vorm' is heel krachtig van opbouw, maar wat zwak en groezelig door het afdrukken. Kórtom: bij Goedelieve Pulskens is nogal wat aan de hand. Po tentieel is er veel aanwezig, zodat je gespannen kunt uit kijken. H.E. snedes etcetera... ze worden bijeengebracht en geaccen tueerd in hele boeiende grote plastieken, waarvan de monumentaliteit een ge heel eigen spanning heeft. De aanwezige fotodocumen tatie laat toepassingen in het buitengebeuren zien. Mieke Spruit-Ledeboer schrijft in de catalogus dat de suggestie een van de boeiende aspec ten van zijn recente kera miek is. Een suggestieve tentoonstelling. HE. treedt voor Modern Jazz Breda, in Het Hijgend Hert, Pasbaan 7, Breda (15.00 uur). Chet Baker is 56 jaar, en niet alleen een man die zijn sporen op de geschiedenis heeft gedrukt, maar die zelf ook door de geschiedenis is ge tekend. Zelden zal een kunste naar zoveel ups en down heb ben gekend. Op 22-jarige leeftijd (1952) werd hij in één klap vanuit de onbekendheid wereldberoemd, als gevolg van een aantal plaat-opnamen die hij maakte met het Gerry Mulligan Quar tet. Dit (pianoloze) kwartet met zijn 'cool sound' maakte enorme furore. Zozeer zelfs dat Chet Baker reeds in 1953 in de 'poll' van Down Beat als eerste werd gekozen door de internationale jazz-critici. Het jaar daarop koos de lezers-poll van Down Beat hem tot trom pettist nummer dus vóór Miles Davis en Dizzy Gillespie, om maar eens een paar cory feeën te noemen. De vermaardheid die hij zich daarna tijdens zijn vele wereldtoernees verwierf bleek voor de overgevoelige Chet Baker ook schaduwkanten te hebben: zoals zovelen in zijn vak raakte hij jarenlang aan de heroïne. „Chet Baker werd het sym bool in Europa. Italië, Duits land, gevangenis in, gevange nis uit. En dat heeft hem ge nekt. Hij leeft nog, maar een doodskop. Verschrikkelijk. Methadon. Ogen als zwarte kolen, 'n Soort verdriet spreekt eruit. Onverdraag lijk", aldus een beschrijving die Jules Deelder van zijn idool geeft. Chet Baker is er nu alweer jaren bovenop, hij heeft met enorme wilskracht een come back gemaakt, en fascineert weer overal het publiek met zijn emotionele, lyrische ma nier van spelen én zingen. Bert Hermens, gemengde technieken. Galerie 47 Dubbelstraat 4 Bergen op Zoom. Open donderdag en vrijdag van 13 tot 17 uur, za terdag van 12 tot 17 uur, tot en met 17 oktober. Bert Hermens is zo'n kun stenaar waarbij je je af vraagt hoe de kunsthistorici van de toekomst zijn werk zullen interpreteren wan neer door de een of andere ramp geen geschreven bron nen over hem geraadpleegd kunnen worden. Zijn beel den hebben het tijdloze en universele dat moeilijk bin nen een meer gedefinieerd kader dan 'moderne ab stracte schilderkunst' te plaatsen is. Deze in Eindhoven wo nende schilder, die na zijn opleiding tot tekenleraar in Tilburg ook de Jan van Eijk in Maastricht volgde, heeft veel geëxposeerd, een aantal reisbeurzen gehad en in 1982 de Europa-prijs in Oostende gewonnen. Hij is een typisch voorbeeld van de intellec tuele beeldende kunstenaar van deze tijd voor wie het gesproken woord een be langrijke functie heeft. In zijn zeer grote schilderijen is dat absoluut niet waar te nemen. Die vertonen het beeld van een combinatie van kleuren neergezet in amorfe vlakken, soms zelfs met een lichte neiging naar het figuratieve. Er zit wel dat afwegen van contrasten in tussen lichte en donkere vlakken, open- en geslotenheid bin nen een blad waarin de ratio van de schilder herkenbaar is. Maar het hele beeld wekt de indruk vanuit emoties, intuïtief te zijn ontstaan. Er zit geen duidelijke structuur in, er zijn veel overschilde ringen, variërend van dek kend tot transparant, vlak ken zijn over lijnen aange bracht en hier en daar ma ken dikke zwarte vegen een abrupt einde aan een onder liggende structuur. Hermens zegt van zichzelf: „Het dier in mij is mijn enige zeker heid. Tastenderwijs zoek ik naar beelden die houvast bieden"... Zijn beelden zijn de poëzie van een schilderend dier, Zelf zegt hij nu: „Ik geloof dat ik er inhoudelijk op ge wonnen heb. Toen ik indertijd die polls won, was mijn stijl heel lyrisch, een stijl die de doorsnee persoon kon begrij pen zonder overspoeld te wor den door techniek. Ik kan nog steeds op die manier spelen, heel cool, weinig noten, veel lege plekken. Maar ik kan ook heel rap en heel intensief spe len. Ik vind dat ik nu tien keer zo goed speel als toen". Wie deze grootheid aan staande zondag in levende wil horen en zien, dient overigens het volgende te onthouden. Als gevolg van de zogenaamde Singelloop, die dezelfde dag in Breda wordt georganiseerd, is de binnenstand goeddeels af gesloten. Het podium in Het Hijgend Hert is slechts te be reiken via de Claudius Prin senlaan, via een speciale 'Chet Baker-doorlaatpost'. Op het parkeerterrein de Vlaszak heeft de organisatie van het concert speciale parkeer ruimte gereserveerd. DEN HAAG (ANP) - De Ko ninklijke Nederlandse Fede ratie van Muziekverenigingen en de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen gaan samenwerken. Een over eenkomst daartoe wordt za terdag in Amsterdam onderte kend. Bij de organisaties zijn 85.000 amateurs aangesploten in de wereld van harmonie, fanfare, brassband, showband, drumband, majorette en twir- ler. De samenvoeging betreft onder andere de concoursen, scholing en vorming, publici teit en algemene belangenbe hartiging. een poëzie die misschien in de prachtige sobere tekenin gen nog sterker dan in de gouaches tot uiting komt. Het houvast zit 'em in een merkwaardig evenwicht tussen chaos en leegte, tus sen kleur en zwart en wit. Samen veroorzaakt dat een esthetisch beeld met een on peilbare inhoud. Keramiek. Vijf keramisten, galerie Geer Pouls, Diest- straat 3 Breda, open woens dag tot en met zondag van 14 tot 17 uur, tot en met 19 ok tober. Speels, relativerend, gees tig zijn adjectieven die spon taan opwellen bij het zien van deze presentatie van ke ramiek. Geer Pouls geeft dit nieuwe seizoen op deze ma nier gestalte aan het soort kunst waardoor hij het ge zicht van zijn galerie wil be palen. Rob Brandt doet dat met een van klei en verf drui pende driedimensionale vormen, afgeleid van de vaas, waarbij vorm en kleur eikaars evenknie zijn: aller lei zeer uitgesproken van karakter en elkaar geen duimbreed toegevend wat belangrijkheid betreft. De bokalen van Johanna Schweizer vertonen een an der soort eigenzinnigheid. Ze zijn opgebouwd uit pla ten klei en suggereren sterk een tweedimensionaal beeld ondanks hun ruimtelijkheid. Sjoera Siebers maakte een sterk decoratieve serie muurborden die samen één projekt vormen. Het zijn licht gebogen min of meer rechthoekige platen met een diep blauwpaars glazuur die op een ritmische manier op gehangen zijn tegen de Henk van Ulsen als paus Adrianus V7 in 'De nar van de paus'. - fotoanp Van onze kunstredactie HENK van Ulsen vertolkt de rol van Adrianus VI, de enige Nederlander die ooit paus werd, in 'De nar van de paus'. Dit stuk werd geschreven door Ton Vorstenbosch ter gelegen heid van het 350-jarig bestaan van de Rijksuniversiteit van Utrecht. Het is een produktie van de Stichting Utrechtse Theater Initiatieven en werd net als vorige Utrechtse spektakels geregisseerd door Aram Adriaanse. Adriaan Boeyens leefde van 1459 tot 1523 en was het eens met de kritiek van Luther op de katholieke kerk. Zijn kritiek op de curie en de aflaten maakte hem in Rome gehaat. Deze grootscheepse muziek-theaterproduktie is tot en met 18 oktober iedere avond (behalve op zon- en maandag) te zien in de aula van het academiegebouw aan het Domplein in Utrecht, aan vang 20.30 uur. Kaarten kun nen dagelijks worden gereser veerd tussen 12 en 16 uur via telefoon 030-312452. Op pagina Gids-1 in de krant van gisteren is de foto van het kunstwerk van Marieke van Diemen per ongeluk op de kop afgedrukt. Hierbij onze excu- suses aan de maakster. Men sen die het object op de juiste wijze willen bekijken, weten nu hoe ze de krant moeten houden. grijze muur van de galerie wat een erg fraai effect sor teert. Heel elegant zijn de dun opgeknede vazen van Anne- rie Teuling. Hun traditio- nale vorm past volkomen bij de grappige grafisch aan doende beschilderingen in pasteltinten, of is het an dersom? Marlies van Wijk vulde een hele wand met wat ze 'modellen voor grote vazen' noemt. Het zijn vrij grof op- geknede schaaltjes en vaas jes in zachte kleuren op pop penhuisformaat. Grappig en in economisch opzicht een vondst, maar als serieus mo del nogal moeilijk vanwege het grove vormgeven. LIA ROOSE t BERGEN OP ZOOM: Het 'Europa Museum', een en thousiaste privé onderne ming, heeft tien jaar lang door het land getrokken met hele instructieve documen taires. Nu staat de jubileu mexpositie 'Mijn Broeders Hoeder' in het oude gebouw van de ABN aan de Blauwe- handstraat 17. Vijftig inste lingen hebben hun mede werking gegeven aan het bijeenbrengen van dit mate riaal over de situatie van mensen in deze wereld. Tot en met november open van dinsdag tot en met zaterdag van 10.30-16.30 uur. Inl. 05235 -291 TILBURG: In galerie Ko- kon, Stationstraat 38, zijn tot 8 oktober nog elf artisten met grafiek te gast, onder het motto 'Ink on paper'. Daaronder bevinden zich Blotkamp, Dieleman, Du mas, Van der Kop, Visser en Motrellet. Bij Artikel, stichting voor hedendaagse kunst, aan het Wilhelmina- park 38, zijn tot en met 18 oktober kleinere sculpturen te zien. Twaalf kunstenaars, onder wie Lucien den Arend en Klaas Baumgartner, la ten zien dat kleinere beelden met een autonoom karakter „Het niet kunnen lezen van grafieken, tabellen en diagrammen valt te beschouwen als een vorm van analfabetisme" A.C.M. Kappelhof (proefschrift) T2 Z PAGINA GIDS 1 (ADVERTENTIE) Sfisodlaoc! aoit: t rn Li Hy «b u IW :'b.">OOV kunnen lonken naar grotere uitvoering. Dokument 02 in deze stad is een initiatief van de stichting Muzische Vorming. Zij wil in het pand Willem II straat 29 A en B documenten bijeenbrengen die artistieke processen illu streren. Tot en met 25 okto ber zijn er de beeldrollen van Jan van den Berg, uit Eindhoven, te zien. Een ja renlang ritueel, gebaseerd op oude tradities en gericht op actuele materialen. EINDHOVEN: Galerie Te- genbosch, Keizersgracht 1, heeft gereageerd op de kri tiek die Hans Sizoo in 'Kunstbeeld' gaf op de mu seale aandacht voor heden daagse kunst. Sizoo kreeg hier de kans om bijeen te brengen wat hij de topkunst der laatste tien jaar vindt. Dat leverde een expositie op met werk van Brands, Frey- muth, Geurts, Gordijn, Van der Kop, Lucebert, Roeland, Siepman van den Berg, Smits, Van Tongeren, De Vries Wolvecamp. Tot 15 oktober di-za 11-17 uur. In galerie De Ganzerik, Para dijslaan 7, laat tot 27 oktober Elvira Bach recente schilde rijen en gouaches zien. Zij is 'een van de voorname figu ren van de westberlijnse scène van de Nieuwe Duitse Schilderkunst'. Di-zo 11 (zo 14)- 17 uur. ZIERIKZEE: Tot en met 4 oktober is in de Grote Kerk een expositie met werkstuk ken van kunstenaars uit de regio in relatie met de inge bruikname van de Storm vloedkering. Dosbouw staat hierachter. MIDDELBURG: Op vrij dag 3 oktober wordt om 16.30 uur in het Zeeuws Museum een tentoonstelling geopend met werk van drie kunsten- saars uit Schotland: John Kirkwood (kleuretsen), Ste- phan Lawson (fotografie) en Fred Stiven (geverfde objec ten in doos). Drie kunste naars uit Zeeland exposeren tegelijk in Edinburgh. „De drie schotse kunstenaars presenteren de tijdgrens van landschappelijke en object situaties met een sterk na tuurwetenschappelijke in slag". Open: ma-vrij 10-17 uur. Za 11 en 18 oktober 13.30-17 uur. Tot 31 oktober. VLISSINGEN: Galery Bel lamy 19 (stedelijk muSeum) brengt een serie met het thema 'Accent tekenen'. Jas per Daams uit Barendrecht is de eerste kunstenaar die kan laten zien hoe hij indi vidueel en dus niet vanuit een bepaalde stroming met dit metier bezig is. Na de opening op 4 oktober om 15 uur blijft zijn werk er te zien tot en met 29 oktober di-vrij 10-12.30 3n 13.30-17 uur en za 13-17 uur. Daarna zijn er tentoonstellingen vanuit dezelfde optie met achtereenvolgens Peer van Meer (Middelhui^), Mare Ruygrok (Amsterdam), Ton de Kroon (Haarlem), Rob Smit (Amsterdan), Jos Vulto (Den Bosch) en Ansya Blom (Amsterdam). HOOGSTRATEN: Galerie, Le Coqu (Pierre de Hessele) uit Breda heeft in Vlaande ren een weekend-depen dance geopend. In een huisje van het Begijnhof (nummer 23) is op vrij.za en zo iedere week kunst te zien. Nu ex poseert tot 19 oktober An neke van Uden, die haar grafische technieken, telke nen en aquarelleren leerde op de Rietveldacademie. BAD ZURZACH: Het August Deusser Museum en het Johan Ulrich Steiger Freilichtmuseum, onderge bracht in een heus 'Schloss' aan de Rijn in Zwitserland, begroeten op 4 oktober 17 uur Joop Mijsbergen uit Berge'n op Zoom, die er tot 9 november zijn schilderijen toont. EERSEL: Galerie de Hoge Hees, tussen Steensel en Eersel, begint het nieuwe seizoen op 4 oktober met werk van Jef Wishaupt uit Vaals (brons plastieken en sieraden). Tevens laat Wim Ammerlaan uit Baarn steengoed met celadon, ten- moku en diverse kopergla- zuren (reducerend gestookt in een kettingboog-gasoven van 127080 graden) zien. Tot 9 november woe-zo 11-18 uur.

de Stem | 1986 | | pagina 21