BAB tijk Torro. Vijf ministeries voeren een vacaturestop in y/Qfy Vredesactivist solliciteert in Russisch bejaardentehuis MINISTER: WERK NAAR RECHTBANKEN 'Geen sprake van kleuters ronselen Waterstaatsman vraagt zegen over pijlerdam Merijntje VS stellen uitwijzing Sovjet-diplomaten uit Vlag op Woensdrecht uit voor Yankees Deutsche Bank biedt krakers 300.000 mark Nog drie clubs 'oven' opt let ols 126ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1,10 JP® Botha: volgende ambassadeur in VS een zwarte TEN LAGE PRIJZEN ^RT8 HULST* BELGISCH MINISTERIE ONDERWIJS: Tweede Kamer stemt in met terugploegen zorgsectoren Grootste park windturbines aan IJsselmeer DONDERDAG 2 OKTOBER 1986 Europacup-voetbal Belgen blijven kibbelen over Songfestival Rijk betaalt meer WIR-premie dan geraamd DE STEM „de 4in1 krant O f; J/' zj i w /Q/' Laat dat dan even weten via een ..Kleintje' in De Stem U hebt dan een goede kans dat de eerlijk) vinder óón van de vele tienduizenden Stem lezers is. die regolmatig onze ..Kleintjes"- rubriek ..Gevonden-Verloren" nasoeurt DE STEM Éfe DEN HAAG - Ir. Tjebbe Visser, projectleider van de stormvloedkering in de Oosterschelde die zaterdag door koningin Beatrix in gebruik wordt gesteld, wil dat de Zeeuwse kerken zondag danken voor de goddelijke zegen die gerust heeft op de bouw van dit 'achtste wereldwon der". In een brief aan de oecumenische raad van kerken in Zeeland heeft de hoge waterstaatsambtenaar daarop aangedrongen. Of aan zijn verzoek gevolg wordt gege ven, is nog niet bekend. Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat), die gis teren het bestaan van de brief persoonlijk bevestigde, wilde geen commentaar geven op de inhoud van de brief en de actie van haar hoge ambtenaar. Zij beperkte er zich toe te benadrukken, dat Visser de brief „niet namens Rijkswaterstaat, maar op persoon lijke titel" heeft geschreven. Van een onzer verslaggevers WOENSDRECHT - Totaal weigeraar en vredesactivist Frits ter Kuile heeft tijdens een vakantiereis naar de Sovjet-linie in de stad Nov gorod gesolliciteerd als ver zorger in een bejaardente huis. Ter Kuile wil daarmee een gebaar maken om te la ten zien dat Oost en West best met elkaar kunnen sa menwerken. „Heb uw vijan den lief zeggen ze wel eens. Vergeet niet: in de Tweede Wereldoorlog hebben de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie samengewerkt om het kwaad te overwin nen. Bovendien zie ik het als een soort 'wiedergutma- chung' tegenover de oude Russen die destijds geleden hebben onder de militaire activiteiten van Nederlan ders in SS-dienst aan het Oostfront", aldus Ter Kuile. Hij heeft nog niet gehoord of hij ook inderdaad is aange nomen. Twee jaar geleden wei gerde Ter Kuile op te komen voor zijn nummer. Tijdens zijn verblijf in het Huis van Bewaring leerde hij Rus sisch. Vorig jaar maakte hij een eerste tocht naar de Sovjet-Unie. Hij werd toen in Moskou aangehouden omdat hij niet zoals was af gesproken op een camping verbleef, maar elders. Des ondanks kreeg hij dit jaar opnieuw een visum. De vredesactivist is in Rusland voor de radio en de televisie geinterviewd van wege zijn strijd tegen de plaatsing van kruisraketten. „Toen ik me afzette tegen het feit dat ook de Sovjet- Unie deelneemt aan de be wapeningswedloop en kern energie gebruikt, wisten ze niet goed hoe ze moesten reageren", aldus Ter Kuile. In zijn sollicitatiebrief schrijft hij „van aanpakken te weten" en over een „zon nig humeur" te beschikken. Van die kwaliteiten ge tuigde hij ook mondeling aan het adres van een hoge ambtenaar van het ministe rie van Volksgezondheide tijdens een bezoek aan een ziekenhuis te Moskou. „Daar hoopten we brandweerlie den uit Kiev te ontmoeten die zijn ingezet bij de ramp met de kerncentrale te Tsjernobyl. Onze belang stelling werd op prijs ge steld, maar we kregen te ho ren dat de brandweerlieden inmiddels weer zover waren opgeknapt, dat ze naar een sanatorium in het zuiden waren overgebracht. Toen ze dat zeiden, durfden ze me echter niet in de ogen te kij ken", zegt Ter Kuile. Kantonrechter v erdwij nt Koningin Beatrix opent het nieuwe ge- echtsgebouw met de onthulling van Vrouwe Justitia. - foto de stem/ johan van gurp Van onze Haagse redactie )EN HAAG - Op vijf van de dertien ministeries in Haag en omgeving is een vacaturestop ingevoerd. Binnenlandse Zaken, "®nderwijs, Verkeer en Water- taat, VROM en WVC mogen [een nieuwe personeelsleden eer worden aangetrokken, lopende procedures worden 'gebroken als er nog geen iggingen gedaan zijn aan illicitanten. ambtenaren bij de overheid tot en met 1990 jaarlijks met drie procent afneemt. Van een onzer verslaggevers BREDA - De kantongerechten worden opgeheven en de taken van de kantonrechters worden overgenomen door de rechtban ken. Die krijgen de mogelijkheid zitting te houden in alle plaatsen waar nu kan tongerechten gevestigd zijn. Minister mr. F. Korthals-Altes van justitie heeft deze uitwerking van de in de regerings verklaring aangekondigde integratie van beide gerechten gisteren in Breda onthuld. Hij verzorgde daar de openingstoespraak bij gele genheid van de opening van het 46 miljoen gul- dend kostend nieuw gerechtsgebouw. Koningin Beatrix verrichtte de officiële ope ning. Zij onthulde het beeld van de niet-ge- blinddoekte Vrouwe Justitia, dat 93 jaar lang de gevel van het vroegere gerechtsgebouw in Breda h ïeft gesierd. Onder de aanwezigen be vonden zich o.m. minister Nijpels van VROM, staatssecretaris Korte-Van Hemel van justitie, de Brabantse gedeputeerde drs. J. van der Heyden, burgemeester Fey van Breda en vele vooraanstaande personen uit de justitiële we reld. De minister stelde, dat de komende reorganisatie van de rechterlijke structuur om vangrijker zal zijn dan tot nu toe in ons land ooit het geval is geweest. Zij borduurt voort op de resultaten van het omvang rijk onderzoek van het bureau Berenschot naar het functio neren van gerechten en par ketten. De minister vindt dat de enorme wijzigingen in de maatschappij van de jaren '60- '70 een nieuwe en meer hand zame structuur vragen. Hij is van oordeel dat rechtzoeken- den het meest gebaat zijn bij een betrekkelijk snel, goed ge motiveerd en objectief aan vaardbaar oordeel van de rechter. Ontheffing oorlopig De vacaturestop geldt voor meeste departementen [oorlopig tot 1 januari, 'aarna wordt de zaak op- ieuw bekeken. Dat heeft een 'oordvoerster van de Rijks- fiyehologische Dienst (RPD) levestigd. Volgens de RPD -die voor eel departementen de wer ing verzorgt - geldt de perso- eelsstop voor alle externe 'ervingen. Alleen bij Verkeer Waterstaat bestaat nog nige onduidelijkheid over de trekking van de stop. „Voor over nu bekend geldt die al en voor het departement zelf n niet voor de diensten van enW", aldus de woordvoer- ter. De vacaturestop is inge- oerd in het kader van de rote afslankingsoperatie bij o overheid. Minister Van 'ijk (Binnenlandse Zaken en us belast met het overheids- ersoneel) wil dat het aantal De personeelsstop is overi gens niet absoluut. In heel uit zonderlijke gevallen kan als nog ontheffing verkregen worden en kunnen mensen van buiten worden aangetrok ken. Maar daarvoor is dan wel de toestemming nodig van de leiding van het betrokken mi nisterie. Bij Binnenlandse Za ken beslist de hoogste ambte naar, secretaris-generaal Van Aartsen, daar bijvoorbeeld persoonlijk over. Zie verder het regionaal katern JOHANNESBURG (RTR) - De Zuidarikaanse minister van buitenlandse zaken, Roe lof Botha hoopt dat de vol gende Zuidafrikaanse ambas sadeur in Washington zwart zal zijn. Op die ministeries zijn al genoeg lui NEW VORK (AP) - De Ver enigde Staten hebben in een concessie aan de Sovjet-Unie de uitwijzing van de 25 Russi sche VN-diplomaten die giste ren hadden moeten vertrek ken twee weken uitgesteld, zo heeft minister van Buiten landse Zaken George Shultz bekendgemaakt. Shultz herhaalde dat Wash ington niet langer genoegen neemt met de spionageprak- tijken die vanuit de Russische VN-missie zouden worden be dreven, maar zei dat de Ame rikaanse regering bereid is de Russische bezwaren in enkele gevallen in overweging te ne men. Shultz verklaarde dat de meeste diplomaten het land al hebben verlaten, maar dat an deren bezwaar hebben aange tekend tegen hun uitwijzing, 'en wij zijn bereid te horen wat zij hierover te melden hebben'. Shultz verklaarde dat de VS in het overleg over de VN-uit- wijzingen hun belangrijkste doel hebben verwezenlijkt: de Sovjet-Unie duidelijk te ma ken dat spionagepraktijken op de Verenigde Naties niet wor den getolereerd. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sjevard- nadze verklaarde op een ge lijktijdige persconferentie in New York dat geen van de 25 uitgewezen VN-diplomaten zich schuldig heeft gemaakt aan spionage en dat de kwes tie later deze maand op een topontmoeting aan de orde wordt gebracht. Hij herhaalde het standpunt van het Krem lin dat de uitwijzing onwettig is. Hij noemde het uitwijzings bevel een poging om zijn ont moetingen met Shultz te on dermijnen. Verder zei hij dat de SU 'belangrijke en uiterst gevoelige maatregelen' zal ne men tenzij de kwestie van de uitwijzing bevredigend wordt opgelost tijdens de top tussen president Ronald Reagan en partijleider Michail Gorbats- jov in IJsland. Aangetreden voor het hijsen van de vlag. Van een onzer verslaggevers WOENSDRECHT - De eerste Amerikaanse militairen zijn gistermiddag met enig vlag vertoon in het bijzijn van re gionale autoriteiten op de vliegbasis Woensdrecht gesta tioneerd. Deze kwartierma kers, een tiental, moeten het voorlopig doen met proviso risch kantoortje op de vliegba sis. In de loop van 1987 krijgen ze aan de Kooiweg een heus kantoor. In de regio wordt naar huisvesting voor hen ge zocht. Basiscommandant kolonel H. Schut ontving gistermiddag zijn Amerikaanse gasten. De commandant van het Ameri kaanse detachement ontving uit handen van zijn superieu ren een Amerikaanse vlag, die eerder op het Capitool had ge wapperd. Hij zei vertrouwen te hebben in de samenwerking met de Nederlanders, had waardering voor de medewer king aan de opbouw van het militaire complex op Woens drecht en besloot zijn speech met de vaststelling dat de VS en Nederland een gemeen schappelijk doel hebben: het behoud van vrede zoals die al veertig jaar bestaat. Volgend jaar worden de eerste militairen van het 486ste Tactical Missile Wing op Woensdrecht verwacht. De eenheid die de kruisraketten gaat bewaken en eventueel bedienen. Eind 1988 moet het 486ste operationeel zijn. Van onze correspondent BONN - De Deutsche Bank, Duitslands grootste bankonderneming, heeft de laatste krakers die Frankfurt nog telde uitgekocht voor 300.000 mark. De twintig man sterke krakersgroep verlaat nu een villa die ze twaalf jaar onrechtmatig in bezit heeft ge houden. De bewuste villa stamt uit de vorige eeuw. In 1983 heeft de Deutsche Bank het gebouw gekocht, met de bedoeling er na een grondige renovatie een gastenverblijf voor de eigen onerneming van te maken. Met de verbouwing van het monumentale pand zal binnenkort worden begonnen. Nog tot dinsdag hadden de krakers hoop, dat de villa zou worden verkocht aan de Hessische stichting 'Nachbarschaftliche Trager', die het gebouw dan weer rechtma tig aan de krakers zou kunnen verhuren. De bank wees zo'n verkoopescapade echter van de hand en bood de krakers 300.000 mark aan wanneer ze zonder problemen het pand zouden verlaten. Daar gingen de krakers mee akkoord. Met het geld willen ze een nieuw pand rechtmatig huren. Van een onzer verslaggevers HULST - Het Belgisch mi nisterie van onderwijs heeft de beschuldigingen weer legd dat de scholen in de grensstreek zich bezig zou den houden met het ronselen van Nederlandse kleuters. Dat zou nu al gebleken zijn uit een eerste steekproef die door het ministerie is ge nomen. Van het onderzoek dat op scholen in de grensstreek is gedaan is nu driekwart van de gegevens bekend. Daaruit blijkt dat er van leerlingen- roof geen sprake is. Volgens het ministerie zitten er nu evenveel Nederlandse kleu ters op de Vlaamse school banken als vorig jaar, na melijk 166. Het gaat daarbij om kinderen die ook daad werkelijk in Nederland wo nen. Uit het onderzoek is ver der gebleken dat slechts één school duidelijk mikt op een Nederlands publiek. Dat is de rijksbasisschool in De Klinge. Het minsterie kan overigens moeilijk iets an ders beweren, omdat Hulster wethouder W. Kay ser de bewijzen daarvan zelf in handen heeft. Toegegeven de wordt dan ook dat de direc tie van die school duidelijke publiciteit voert in de Zeeuws-Vlaamse grensge meenten om leerlingen te werven. Volgens het ministerie is het echter maar bij een po ging gebleven. Vorig jaar trokken 18 Nederlandse peu ters naar de rijksbasisschool in De Klinge. Nu zijn dat er 4. De overheid ziet voorlopig dan ook geen enkele reden om maatregelen te nemen en de school op de vingers te tikken. Wel wordt rekening gehouden met de mogelijk heid dat ook andere scholen in de grensstreek het voor beeld van de school in De Klinge zouden volgen en eveneens wervingsacties op touw zetten. „Op dat ogen blik zal de minister zich eens serieus over dit probleem moeten bezinnen", aldus het ministerie. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De grote par tijen in de Tweede Kamer zijn te spreken over het plan om 7.500 mensen via een zogehe ten 'terugploegregeling' aan een baan te helpen in de ge- zins- en bejaardenzorg. Vertegenwoordigers van CDA, WD en PvdA reageer den gisteren positief op de plannen, die deze week wer den voorgesteld door een on derzoeksbureau. De drie grote partijen over wegen om hun sympathie vol gende week in politieke steun om te zetten bij de algemene politieke beschouwingen. Of dat in de vorm van een Kame ruitspraak of alleen in alge meen instemmende woorden tijdens de debatten zal gebeu ren weet men nog niet. „Als er maar wel wat gebeurt", aldus WD-woordvoerster Kamp. Haar PvdA-collega Buur- meijer noemt het plan goed passend in de ideeën die de PvdA heeft. Zie ook pagina 2 ZWOLLE (ANP) - De raad van commissarissen van de Electriciteitsmaatschappij IJsselcentrale (IJC) heeft be sloten tot de bouw van een windturbinepark langs de Westermeerdijk in het IJssel meer ten noorden van Urk. Dit project in de gemeente Noordoostpolder omvat 25 windmolens en zal met een to taal vermogen van acht mega watt het grootste windturbi nepark van Europa worden. De bouw van het park kost 20,5 miljoen gulden. Nog dit jaar wordt met het werk be gonnen. Eind 1987 zullen de 73 meter hoge windmolens de stroom leveren die -naar ver wachting van de IJC- voldoet aan de energiebehoefte van een gemeente met zo'n tien duizend inwoners (vierdui zend huizen). Drie Nederlandse clubs hebben de eerste schifting van de strijd om de drie Europacups overleefd. Be kerwinnaar Ajax rekende vooral via een sterk ge speelde eerste helft af met het Turkse Bursaspor. In Amsterdam werd het gister avond 5-0, veertien dagen geleden zegevierde Ajax reeds met 2-0. Het Rotter damse Feyenoord liet het eigen publiek lang in onze kerheid. Pas in de slotfase van de ontmoeting met het Hongaarse Pees bogen de Feyenoorders de in Honga rije opgelopen 1-0-achter- stand om in een voordelige 2-1-eindscore. FC Gronin gen rekende, zoals ver wacht af met de Ierse ama teurs van Galway United. In Groningen werd met 5-1, gistermiddag in de uitwed strijd 3-1 in het voordeel van de Groningers. Alleen landskampioen PSV 'sneuvelde'. In Mün- chen kwamen de Eindhove- naren na de 2-0-nederlaag van veertien dagen terug niet verder dan een - zij het eervol - 0-0 tegen Bayern. Zie verder onze sportpa gina's DE beslissing waar in Bel gië het komende jaar het Eurovisie Songfestival moet plaatsvinden is nog steeds niet genomen. De Vlaamse BRT en de Waalse RTBF zijn het weer niet eens ge worden. De Franstalige ge meenschap houdt vast aan de failliete stad Luik als de plaats waar het allemaal moet gebeuren, omdat het miljoenen guldens in het laadje brengt. Zie pagina Glds-1 Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De uitgaven voor de WIR-subsidies drei gen 200 miljoen hoger uit te komen dan waarmee het rijk rekening heeft gehouden. Voor dit jaar was gerekend op 5,4 miljard aan premies. Het gat ontstaat doordat ge meenten en instellingen die geen winst mogen maken (zo als ziekenhuizen) lease-orga nisaties opzetten om bedrijfs middelen van te betrekken. Die organisaties kunnen dan WIR-premies opstrijken. Op het ministerie van Eco nomische Zaken wordt de overschrijding toegegeven, maar hoe groot die is weet men niet. Wel wordt er op maatregelen gestudeerd om een einde te maken aan de toe gepaste constructie. De afschaffing van de nega tieve aanslag in de WIR moet minister Ruding (Financiën) 1,4 miljard opleveren. Een deel van dat bedrag loopt hij nu dus mis. (ADVERTENTIE) ROLlER ball kado Mei deze bon Icunl u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd DE NIEUWE ABONNEE HEET: Naam: "1 Plaats: J Adres: Postc.: i i Bank- of gironummer: J S Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt S J het abonnementsgeld betaald per: i O maand per automatische afschrijving ad 24,20 i S kwartaal per acceptgirokaart ad 69,75 i J kwartaal per autom. afschrijving ad 67,95 i (voorkeur aankruisen). Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ont- J vang ik uw ROLLER-BALLPEN. I w i Miin naam: Adres: i i l Postc.: Plaats: handtekening Stuur deze bon ingevuld aan De Stem, antwoordnr. 112, 4800 VB Breda (postzegel betalen wij)

de Stem | 1986 | | pagina 1