Fracties willen kwestie Hof van Eede behandelen Bergse Diepsluis te klein voor twee boten van Rijkswaterstaat COLLEGE: 'GEVAL NIET BIJZONDER GENOEG Ambtenarenbond: geen baan voor 50 man Deltadienst straf geëii Wachtlijst teken- en schilder cursussen Eerbetoon aan twee Zeeuws- Vlamingen Boeiende tentoonstelling werk van ZIKV-cursisten Bewoners van Ghistelkerke willen meer verlichting PAGINA ZEELAND ONDERDAG 2 OKTOBER 1986 VAN ZEELAND Sas van Gent Lortingen utsmeren >ver 4 jaar' Westdprpe Precies GESCHUTTER BH OFFICIËLE OPENING In Aardenburgs museum politierappor K( )RT ZEEUWS Koopkracht vloeit weg naar Walcheren Staten gaan begrotings zitting inkorten Bouw van tehuis op Tholen gaat voor Cursus voor dirigenten Parlementariërs komen over 4-jarigen- kwestie praten CdK schrijft bedrijven over Nepal Studiedag over erfelijkheid stoornissen Plaatselijk nieuws Oostburg Van een onzer verslaggeven TERNEUZEN - De ken- en schildercursus, sen van het Zeeuws In stituut voor Kunstzin wachtlijst gemaakt. M< gelijk kan hiermee na herfstvakantie een sus worden opgezet vi middelbare schollen volwassenen en uitl ringsgerechtigden. Via het projekt mens zonder baan start op oktober een cursus tiele werkvormen. Hier] aan kunnen evenwel niet-uitkeringsgerechti| den deelnemen. Op cursussen keramiek, op woensdagmiddag wordt gegeven zijn enkele plaatsen vrij. integratiecursus Algi mene kultuurgeschiedi nis die vorig jaar is start,heeft dit jaar vervolg gekregen. E zowel een basis- als vervolgcursus gestart. T20 PAGINA ZEELAND 4 OUDENBURG - De Aardenburgse raads- Teraeu^ijn overbed -acties van CDA en Gemeentebelangen wil- Momenteei wordt ee»Jn dat de raad zich vandaag buigt over het :it dat de secretaresse van het Eedese kerkbe- ur de Hof van Eede niet meer mag betre- n. beide fracties willen dat dat betredingsverbod gedaan wordt gemaakt en hebben daartoe een ini- tief-voorstel ingediend. Van onze correspondent WARGEM - Tijdens de Frans-Vlaamse cultuurdag in het Belgische Waregem werden twee overleden Zeeuws-Vlamingen her dacht voor het vele werk dat ze tijdens hun leven aan de Frans-Vlaamse cultuur be steedden. Wijlen B. Rasker uit Oostburg, die al eerder door de Belgische minsiter Rika de Backere was onder scheiden en wijlen W. Du- sarduijn, die als burgemees ter van Sas van Gent deze plaats als meest Vlaamse stad van Nederland maakte door onder meer de verbroe dering van Sas van Gent met het Frans-Vlaamse Bel le. Tevens werd tijdens deze culturele dag André De- medts, schrijver, dichter en historicus, gehuldigd, nadat hij eerder in zijn geboorte dorp St.-Baafs Vijve was gehuldigd met onder meer de onthulling van een stand beeld. Dit alles in het bijzijn van vrienden en bekenden. Hij kreeg het ereburger schap van zijn huidige woonplaats Waregem. Wanneer de raad vandaag besluit neemt zal het irkbestuur een kort-geding nspannen om op die manier 9 proberen het betredingsver- te laten opheffen. Het irkbestuur is niet ingegaan het verzoek van het college ,n B en W om een gesprek de hele affaire te hebben. :n vindt dat eerst het betre- gsverbod moet worden in trokken, iet college van B en W van rdenburg is van mening dat t betredingsverbod niet dus- ig bijzonder is dat het irstel van de beide fracties idaag al in behandeling t worden genomen. Het jelijks bestuur van de ge uite vindt dat de kwestie t maar eens besproken t worden in de raadscom- iie Algemeen Bestuurlijke iken. ie beide fracties vinden dat beheerscommissie veel te is gegaan door de secreta- ;e de toegang tot de Hof i Eede te ontzeggen. Ze Fancy fair - Sport- en spanningsvereniging Boys houdt zaterdag 4 dag 5 oktober een fancy fi buurtcentrum St.-Albert de Van Milstraat. Deze I; fair duurt beide dagen 14.00 tot 18.00 uur. Er zijr jaar nieuwe attracties, dag 4 oktober, aanvang uur, is er een bingo voor iedereen met prac prijzen. De opbrengst fancy fair komt ten goedej de jeugdafdeling van Boys. Vogelbeurs - Vogelverenii De Sasse Vogelvrienden hi zondag 12 oktober de vogelbeurs van het nieL seizoen in cultureel cent b™i «a1 Tweede Ka- De Speye van 10.00 tot uur. lederen kan vogels ko verkopen of ruilen. Ook drie keurmeesters aanwi waken. De Aardenburgers bij wie men gratis vogels cialiseerd in kleur-, vorm IA-Aardenburg Van een onzer verslaggevers DENBURG - De Aarden- 'gse CDA-fractie dringt in -fractie van het CDA aan de bezuiningsplannen van uister Brinkman ongedaan len dat de bezuinigingsope- laten keuren. Zij zijn ge ie uitgesmeerd wordt over r jaar en niet al per 1 ja- postuurkanaries, parkie van volgende jaar soorten en tropische vogelt aat- beurs is gratis toegankelijk dfi raadsfractie Vv»/lrtolH tmnr ïonoroon I lü iben de meeste sociaal-cul- e instellingen hun pro- ma voor het volgende al rond. Door de kortin- worden ze echter voor het gezet. Daarbij komt nog ens dat de gemeenten nu eelal uit eigen middelen de Wtmgen moeten opvangen wel daar de financiële Idelen voor ontbreken. bedoeld voor iedereen. De gende vogelbeurzen zijp.ll vember, 11 januari en 2 bruari. Op 5,6 én 7 deceml de jaarlijkse vogeltentooi ling geplapd. ird- 50 ver een 100 Lijks Touwtrekken - Onder lijke belangstelling wi Graafjansdijk het toneel spannende touwtrekwi den van touwtrekvereni De Gravin. Uitslag wedsl groep: 1. Lucasse, Zuiddt 2. 't Laantje, Kloosterzan; Walhout/De Visser, Heit Recreatieteams: 1. Ponda I Kieldrecht; 2. De NozJ Kloosterzande; 3. De Zuiddorpe. Dames/jeugi Den Herbergh, Zuiddorpef Laantje, Kloosterzande; Tukker, Westdorpe. heeft korte tijd geleden enkele schilderijen uit het centrum gehaald. Volgens de beheers commissie was dat diefstal, waarna de bewuste maatregel werd genomen. Gemeentebelangen en CDA willen in een nieuwe verorde ning precies vastleggen in welk geval de beheerscommis sie een persoon of een vereni ging mag uitsluiten. Naar hun mening mag dat alleen gebeu ren na goedkeuring van het college van B en W. De beide fracties willen dat dat voorstel met terugwerkende kracht in werking wordt gesteld. Als datum stellen ze 26 juni van dit jaar voor, de dag waarop de nieuwe beheerscommissie aantrad. Wanneer de raad akkoord gaat met het voorstel van de beide fracties, betekent dat, dat de beheerscommissie een onrechtmatige daad heeft ge pleegd door de secretaresse uit te sluiten. Dat gebeurde na melijk midden vorige maand. De commissie heeft dat besluit zelfstandig genomen zonder de kwestie officieel aan het col lege voor te leggen. Het CDA-raadslid R. van de Wijnckel betreurt het dat het college de zaak vandaag niet wil behandelen. „Een lid van de Eedese gemeenschap kan nu niet in het centrum waar door ze haar vrijwilligerswerk voor de plaatselijke bejaarden niet goed kan uitoefenen. Bo vendien is ze nu het middel punt van spot", aldus de chris ten-democraat. „Het feit dat B en W het besluit in herover weging willen nemen, geeft echter wel aan dat ook het col lege vraagtekens bij het betre dingsverbod zet". W. van Helden (Gemeente belangen) vindt het eveneens erg jammer dat het college de zaak vandaag niet wil behan delen. „Op deze manier blijft iemand ten onrechte nog we ken lang het imago van die vegge houden", vertelt hij. De raad komt vandaag om 19.30 uur bijeen in het gemeen tehuis. (ADVERTENTIE) Het eerste schip vaart door de Bergse Diepsluis FOTO DE STEM DICK DE BOER BERGEN OP ZOOM - Gis termorgen is bij de officiële opening van bet sluisje in de Oesterdam bij Bergen op Zoom -de Bergse Diepsluis- een schip van Rijkswater staat uit de sluis wegge stuurd omdat er al een schip -eveneens een boot van Rijkswaterstaat- in de sluis lag. De Bergse diepsluis is zó klein, dat twee schepen er niet in kunnen. Omdat de sluisdeuren door de overbezetting niet dicht gingen, kreeg de schip per van de tweede boot op dracht achteruit varend de sluis te verlaten. Beide boten van Rijkswa terstaat hadden genodigden voor de opening aangevoerd. De Bergse Diepsluis heeft 17,5 miljoen gulden gekost. Aanvankelijke plannen om op deze plaats een grote sluis met een ingenieus zout/zoet- scheidingssysteem -een lift- sluis- te bouwen, gingen tot grote woede van veel West- brabandse besturen en be drijven vanwege de bezuini gingen niet door. De grote sluis zou 100 miljoen hebben gekost. Ir. Rinus Boon, hoofd Bouwbureau Compartimen- teringswerken Rijkswater staat en Bergen op Zoom die gistermorgen door een druk op de knop de sluis in wer king stelde, liet er geen twij fel over bestaan dat de bouw van de liftsluis „onverant woord" zou zijn geweest. Hij wees erop dat de Oos- terscheldewerken zaterdag met de opening van de stormvloedkering nog niet klaar zijn: „niet alleen moe ten Oesterdam en Philips- dam -de twee compartimen- teringsdammen achter in de Oosterschelde- nog worden afgemaakt, ook het Kanaal door Zuid-Beveland is nog niet af". Maandag begint het af sluiten van het Tholense gat in het tracé van de Oester dam. Dat betekent dat de kleine scheepvaart van de Bergse Diepsluis gebruik moet maken, en dat de grote via de Schelde-Rijn-verbin- ding moet omvaren. Het sluisje in de Oester dam is van 1 oktober tot 1 mei open van 07.00 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 18.00 uur. In de zomermaan den van 07.00 uur tot 21.00 uur. Nu is er sluispersoneel, maar over twee jaar wordt de sluis geautomatiseerd. Tot het bedienend perso neel behoort Jacqueline van Bergen uit Halsteren, de eerste vrouwelijke sluis wachter van de Scheep vaartdienst Oosterschelde die het toezicht op de Bergse Diepsluis heeft. Ir. Boon bedankte gisteren allen die aan de sluis hebben gewerkt. „Leuk werk kan ook in het kleine liggen, en ik zeg maar zo: wie de Bergse diepsluis niet eert, is de Oosterscheldewerken niet weerdt". De officiële ingebruikstel ling van de Bergse Diepsluis was zeer bescheiden gehou den. Gemeentebesturen wa ren niet uitgenodigd. DEN HAAG (ANP) - Volgens de christelijke ambtenarenbond CFO is er voor vijftig van de zevenhonderd medewerkers van de Deltadienst nog steeds geen andere baan gevonden. De Delta dienst van Rijkswaterstaat is zo goed als opgeheven nu zaterdag de stormvloedkering in de Oosterschelde in gebruik wordt geno men. In 1985 hebben de ambtenarenbonden en de leiding van de Deltadienst een plan gemaakt voor de herplaatsing van de me dewerkers. De meesten zijn ondergebracht bij andere onderde len van Rijkswaterstaat. Sommigen zijn naar het bedrijfsleven vertrokken. Voor vijftig mensen blijkt er geen uitzicht te zijn op een andere functie. „Men heeft de werknemers eerst door middel van het akkoord zekerheid op ander werk geboden, maar nu blijkt dat het alle maal erg moeilijk ligt", aldus K. Bustraan, CFO'er bij de Delta dienst. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat kon woensdag niet reageren op het bericht van de CFO. Alle betrokken medewer kers waren druk bezig met de voorbereidingen voor de ope ningsfestiviteiten zaterdag. AARDENBURG - Wethouder A. Keijmel-Cambier heeft maandagavond in het Aar denburgse museum een ten toonstelling geopend van wer ken van cursisten van het Zeeuws Instituut voor Kunst zinnige Vorming. In haar ope ningswoord wees zij erop dat de gemeente Aardenburg het ZIKV meesubsidieert en het daarom van belang werd geacht ook in Aardenburg eens te laten zien wat de cur sisten presteren. A. Soet-de Moor, directrice van het ZIKV, zei dat de acti viteiten van het instituut zich veelal in Oostburg concentre ren. Getracht wordt ook en kele kortlopende cursussen in Aardenburg te houden en daar is nog plaats voor deelnemers. In de bovenzaal van het mu seum wordt een fraai over zicht gegeven van de activitei ten van het ZIKV en er zijn fraaie werkstukken te bewon deren. De tentoonstelling is geopend maandag tot en met vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. De expositie loopt tot en met donderdag 9 oktober. De toegang is gratis. BRESKENS - De bewoners van de Breskense wijk Ghistelkerke willen dat de straatverlichting tussen hun wijk en de rest van het dorp langer blijft branden. Dit ver telde gisteren het raadslid J. van de Ree-Slabbekoorn (PvdA) tijdens de vergadering van de commissie openbare werken. HIJ vindt dat meer mensen moeten weten wie HIJ eigenlijk is, hoe HIJ denkt over mode en over kwaliteit. En HIJ vindt dat u dit moet lezen, want BIERVLIET - Op de Mii weg ontstond een aanriji waarbij betrokken wa: van de V. uit IJzendijke de V. uit Biervliet. Dit| beurde doordat Van de V. voldoende oplette en tei auto van De V. uit Bi opreed. CADZAND - Nabij Cadj Bad is uit een gepark staande auto van L. R. t Belgische Koekelberg gett| een autoradiocassette nemeh. Vermoedelijk is der gestoord en is zonderjp radiocassette verdwene zijramen van de auto we| wel vernield. In Zijn raadsman, de Oostbj 25 advocaat J. Burlet itai- onder meer de opvat' ver- van het openbaar alles dat S. de diefstallen had ikele lokt en vooifts ook peri zou hebben aangezet tot' heid in geschrifte. el in •eden Het gerechtshof doet 1 ;aan. tober uitspraak. 1' GERUITE BROEK, BETER GEZEGD GERUITE PANTALON, want HIJ vindt dit meer dan zo maar een broek. De stof is een prachtige blend, waarin wol de bo ventoon voert, en dan zo gestikt dat de ruiten niet on derbroken worden. Het voorbeen is gevoerd, de band- plooi is dubbel uitgevoerd en de ruit is gedistingeerd. En voor deze broek, pardon pantalon vraagt HIJ tijdelijk geen f 115.-, maar slechts I Prijs geldig t/m11 oktober. MIDDELBURG - Onderne mend Schouwen-Duiveland vreest dat de openstelling van de weg over de stormvloedke ring -in de loop van volgend jaar- tot een forse omzetdaling zal leiden, met name in de de tailhandelssector. Zonder maatregelen, zo verwacht men, zal een aanzienlijke 'koopkrachtafvloeiïng' plaats vinden naar Walcheren. De Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland wil een extern bureau inscha kelen om de effecten te laten onderzoeken. Men spreekt daar nu over met de gemeen tebesturen op Schouwen-Dui veland. MIDDELBURG - De Zeeuwse Staten zetten een punt achter het voorlezen van vaak ellen lange algemene beschouwin gen tijdens het behandelen van de provinciebegroting. De beschouwingen zullen alleen op schrift verschijnen en niet meer tekst omslaan dan 10 normaal volgetikte velletjes papier. Op de eerste dag van de begrotingszitting, vrijdag 7 november, krijgen de fracties alleen de gelegenheid voor een korte toelichting. Daarvoor zijn de ochtenduren gereser veerd. 's Middags komen de gedeputeerden meteen al met hun antwoord voor de dag. Ze kunnen zich daarop ruim schoots voorbereiden, want de beschouwingen zullen al een week tevoren openbaar wor den gemaakt. Door deze opzet kan de maandagzitting ver vallen. De fracties kunnen dan hun dinsdag uit te spreken re plieken voorbereiden. Men denkt het debat diezelfde dag te kunnen afronden. MIDDELBURG - Tholen komt in Zeeland als eerste in aan merking voor rijksgeld ten be hoeve van gezinsvervangende tehuizen voor gehandicapten. Het dagelijks provinciebe stuur heeft dat geschreven aan de staatssecretaris. Op Tholen is nog een enkele woonvoorziening voor gehan dicapten beschikbaar. Men had gevraagd om een tehuis met 16 opvangplaatsen, maar dat mogen er van Gedepu teerde Staten maar 12 worden. Op het lijste van de provincie staan nog twee projecten: uit breiding van een activiteiten centrum in Goes met 5 plaat sen en uitbreiding van het dagverblijf voor ouderen, De Rank, in Goes met 4 plaatsen. Uitvoering van deze drie pro jecten kost in totaal bijna 8 ton. Dat is 1,2 ton meer dan het bedrag waarop Zeeland dacht aanspraak te maken. Door een nieuwe bezuinigingsronde is het budget voor Zeeland in middels nog wat verder inge krompen. G.S. hopen echter dat de knelpuntenpot van de staatssecretaris soelaas zal bieden. MIDDELBURG - De Zeeuwse Muziekschool is van wal ge stoken met een tweetal cur sussen, die het kader moeten verbreden van de koren, har monie-, fanfare- en brassor- kesten. De eerste opleiding be treft een twee-jarige cursus assisten-dirigent voor mu ziekgezelschappen. Docent is Jaap Koops, voormalig diri gent van de Marinierskapel, thans Inspecteur Militaire Muziekkorpsen. De cursisten zijn toegelaten nadat ze met succes een opstapcursus had den gevolgd. Volgend jaar wil men met een cursus assisten- dirigent koren beginnen. Daartoe is inmiddels een op- startcursus van start gegaan, vanwege de grote belangstel ling op twee plaatsen: in Mid delburg en Goes, docenten zijn Anton de Kort en Izaak Rui sen. MIDDELBURG - De Zeeuwse Tweede-kamerleden zijn maandag 6 oktober in de Rijkspedagogische Academie in Middelburg om te praten over de gevolgen van het be zuinigingsplan om 4-jarigen gemiddeld een half jaar te la ten wachten voor ze op school worden toegelaten. De bijeen komst, die om 20.00 uur begint, is georganiseerd door de Stichting Overleg Kindercen tra Zeeland. Uitgenodigd zijn ouders van peuters, leidsters en besturen van kindercentra en Zeeuwse gemeentebestu ren. De Tweede-Kamerleden zullen reageren op standpun ten die daarvoor zijn ver woord door ouders, kindercen tra en gemeentebesturen. MIDDELBURG - De commis saris van de koningin, dr. C. Boertien, heeft de actie 'Zee land helpt Nepal' met een spe ciale brief onder de aandacht van een aantal bedrijven ge bracht. Men hoopt dat de be drijven nog een fikse duit in het zakje willen doen voordat de actie op vrijdag 7 november wordt afgesloten. Enkele be drijven hebben inmiddels po sitief gereageerd. Inmiddels blijven nog steeds opbrengsten binnenkomen van instellingen en verenigingen die speciale acties hebben gevoerd. Zo le verde een prestatieloop van de atletiekvereniging AV '56 te Goes 360 gulden op. De Gere formeerde Kerk te Goes heeft 250 gulden geschonken, de voetbalvereniging Oostkapelle 80 gulden. Een school in Vlis- singen verkocht oud-papier en dat bracht ruim 65 gulden op. HEINKENSZAND - In ge meenschapscentrum De Stenge te Heinkenszand vindt op donderdag 30 oktober een studiedag plaats over 'vroeg tijdige onderkenning van ont wikkelingsstoornissen (VTO), erfelijkheidsonderzoek en er felijkheidsvoorlichting'. In Zeeland zijn vier VTO-teams werkzaam in diverse regio's. Ze zorgen voor een presenta tie. Daarna spreekt de kinder arts/geneticus, mevrouw M. van Vooren. De bijeenkomst wordt besloten met een vra genuurtje. Organisator is het Provinciaal Overlegorgaan Zwakzinnigenzorg. Het pro gramma speelt zich af van 16 tot 21 uur. Deelnemers moeten 15 gulden betalen, onder meer voor een maaltijd en con sumpties. Wie zich voor 17 ok tober opgeeft krijgt tevoren informatiemateriaal thuisge stuurd. Volgens haar gaat de ver lichting langs de desbetref fende weg elke dag om 22.00 uur uit waardoor met name vrouwelijke bewoners van de wijk dan niet meer weg dur ven en zelfs vergaderingen af zeggen wanneer blijkt dat zulke bijeenkomsten lang zul len duren. Nog niet zo lang geleden be sloot de gemeente om finan ciële redenen de verlichting één uur eerder uit te draaien. „Het veiligheidsaspect is toen buiten beschouwing gelaten", vertelde Van de Ree. Burgemeester C. Spijker boer zei dat bekeken zal wor den of de verlichting één uur langer kan branden. „We moe ten er echter voor waken dat argumenten als het niet van huis durven gaan, niet als dreigement worden gebruikt", zei hij. Volgens Van de Ree was daar in dit geval absoluut geen sprake van. Tijdens de vergadering maakte de burgemeester be kend dat de gemeente van plan is het hertenpark te Groede om te vormen tot een kinderboerderij. Volgens hem zullen de herten aldaar ver dwijnen en kunnen de bezoe kers zich straks tussen de die ren begeven. Er komt boven dien een centraal gebouw waar onder andere schoolklassen in terecht kun nen. Het plaatsen van het ge bouw en een nieuwe omhei ning gaat de gemeente onge veer 1,5 ton kosten. Het zal echter nog wel enige tijd du ren voor er begonnen wordt met de werkzaamheden. Waarschijnlijk wordt het wel 1988. Bridge - Het echtpaar Ris- seeuw is clucvkamioen 1986 geworden van de A-groep bij bridgesociëtit Oostburg. De dames Remijn-De Voogdt werden kampioen in de B- groep. Uitslag vrije wedstrijd: 1. dames Voogdt-Remijn, 2 en 3. mevrouw De Vuyst-de heer Theunis en heren Van Dron- kelaar-Remijn. Uitslag wed strijd voor winkeliersbeker: 1. dames Van Dronkelaar-Vis ser, 2. heren Van Veen-Visser, 3. heren Van Dronkelaar-Van Kuyk.

de Stem | 1986 | | pagina 19