even..^ UITBLAZEN Top' leidt aandacht af van Daniloff-akkoord „Tot ziens ongewassen Rusland" Sjtsjaranski hekelt verdrag met Sovjet- Unie Harde 'Lourdes in ziekenfonds op grond van 'psychologische kracht' WACH SPION ZACHAROV NAAR SU DISSIDENT ORLOF NAAR VS 9t Geluk van Toetanchamon DESTEM Prille hooi Hoe lang WIM KOCK JU WOENSDAG 1 OKTOBER 1986 ACHTERGROND5 •MOSKOU LEEFT AFSPRAKEN OVER MENSENRECHTEN NIET NA' - WOENSDAG 1 DEN HAAG - R initiatieven onti gelegenheid te d ONDER elkaar noemden we hem Toetanchamon. Hij heette frater Bellarminus en was geschiedenisleraar van de eindexamenklas. Hij was niet bijzonder sympathiek of populair, zoals frater Gerardi die Engels gaf, maar hij kon gewel dig vertellen. Over de Egypte- naren vooral. En over Toetan chamon. Pas later heb ik begre pen dat hij als jongeman - stu dent misschien nog of al aanko mend leraar - in de jaren twin tig" geweldig onder de indruk moet zijn geweest van de niet van sensatie gespeende bericht geving over de vondst van de grafkelder van Toetanchamon, ongeschonden en letterlijk boordevol met tot dan toe on voorstelbare schatten. In de Toetanchamon-afde- ling van het Egyptisch Museum van Cairo hangen vergrotingen van de foto's die de ontdekker van het graf, de Engelsman Ha rold Carter, maakte onmiddel lijk nadat het was geopend. De kostbaarheden liggen slordig opgestapeld, tot aan de zolde ring toe, alsof het graf in grote haast werd gevuld. „Alsof ze niet wisten hoe vlug ze zich van heü lijk van de jonge farao moesten ontdoen", zegt onze gids, de egyptoloog Mahmoud Abd Allah uit Luxor. gidsen hebben het steeds over 'het geluk' dat de op 18- of 19- jarige leeftijd gestorven vorst is ten deel gevallen. Dat geluk be staat er dan uit dat door een toeval deze historisch gezien volstrekt onbetekenende farao in de twintigste eeuw na Chris tus, 3.264 jaar na zijn myste rieuze dood, wereldberoemd is geworden. Het toeval dat daar voor heeft gezorgd is dat de eigenlijke grafkelder nooit werd gevonden door de grafrovers die al sinds veertig eeuwen de oevers van de Nijl afstroopten, op zoek naar de schatten der doden. De inhoud van Toetan- chamons grafkelder was nog compleet en gaaf toen Harold Carter hem opende en inmid dels was de mensheid zo be schaafd geworden dat ze derge lijke schatten met zorg behan delde en opborg in musea zodat iedereen ze zou kunnen zien. Nou ja, iederéén. frater Bellarminus, die zelf Toetan chamon werd genoemd, waar schijnlijk niet. Het 'geluk' van de farao wordt nader geprecisieerd door de gids die ons in Cairo door de Toetanchamon-afdeling voert, langs de vitrines met hun adembenemend mooie en kost bare inhoud. „Het is het geluk van Egypte. Het is de enige vol ledige inventaris van een ko ninklijke grafkelder die we heb ben. Er wordt gezegd dat Car ter zichzelf enkele kostbaarhe den heeft toegeëigend. Er is nooit enig bewijs geleverd voor deze aantijging, maar éls hij het heeft gedaan, dan heeft hij ge nomen wat hij ten volle ver diende", zegt onze gids ruim hartig. Het graf van Toetancha mon, in het Dal der Koningen bij Luxor, valt eerst tegen. Het is veel kleiner dan dat van Ramses VI dat er vlak boven in de rotswand is uitgehouwen. Behalve de fraaie grafkamer zelf is het ook niet van muur schilderingen of reliëfs voor zien. Het is niet af. „Waar schijnlijk was het in aanbouw voor iemand anders", zegt Mahmoud Abd Allah en werd het inderhaast voor de farao in gericht toen deze zo jong en on verwacht stierf." De mummie van Toetan chamon, omvat door een mum- miekist en bedekt met een van zijn massief gouden dodenmas kers rust weer in de met een glazen plaat afgedekte sarco faag. Ongeveer een half miljoen mensen kijken er per jaar op neer, tegengehouden door een houten balustrade. Als Bellar minus hier inderdaad nooit is geweest dan hoop ik dat ik ook een beetje namens hem kijk, namens de man die met zoveel vuur onze interesse wekte in Egypte's farao's dat we hem Toetanchamon gingen noemen. Het waren de lessen van Bellarminus die mij - pak weg - een kwarteeuw na dato deden belanden in de onafzienbare rij mensen die zich over het voor plein van het British Museum in Londen kronkelde, terwijl ik toch bepaald niet van in de rij staan houd. De schatten van Toetanchamon werden er ech ter tentoongesteld en dat was een unieke gebeurtenis. Ruim twee uur had ik in die rij ge staan. Toen kreeg mijn metge zel een pijntje dat hem zozeer verontrustte dat hij het niet langer uithield in de rij. We stapten eruit om ergens koffie te gaan drinken. Kans van m'n leven gemist, dacht ik met spijt. Ik weet niet of frater Bellar minus zelf nog ooit in Egypte is geweest. Frater Gerardi was in het kader van zijn studie En gels, voor de oorlog, wel een keer in Engeland geweest, een reis waarvan de anecdotes jaar op jaar de Engelse lessen op luisterden. Old Harrow on the Hill; Oxford Street in London, frater Gerardi was daar alle maal zelf geweest en kon er mooi over vertellen. Maar Egypte is Engeland niet en fra ters waren ook maar arme men sen. In Engeland was het al gauw na de oorlog weer ge woon dat jonge gymnasiasten schoolreizen naar Cyprus en Egypte maakten, maar in het hoofd van een Brabantse scho lier anno 1950 kwam het idee niet op dat een in de egyptolo- gie gespecialiseerde historicus eigenlijk een keer aan de Nijl moest zijn geweest om met eigen ogen te hebben kunnen controleren of zijn geschiede nisboekjes klopten. Zelfs frater Gerardi's Engeland leek in 1950 onbereikbaar ver weg. 1 'Toetanchamon is misschien wel vermoord', zei destijds fra- ter Bellarminus al, maar onze 5 lllllllllllllllllllimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliü Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans- hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA 2 Van onze correspondent Jo Wijnen WASHINGTON - „Eerlijk ge zegd, de contacten die we de afgelopen twee weken met de Amerikaanse regering in Washington en New York hebben gehad, vonden plaats in een soms dramatische sfeer". Dat zei de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Eduard Sjevardnadze, gisteren voor zijn vertrek naar Canada. Volgens Sjevardnadze hadden die 'dramatische spanningen' niets te maken met de gebeurtenissen van de laatste weken. Daarmee doelde de minister kennelijk op de Dani- loff-zaak. Sjevardnadze deed een poging een groot aantal journalis ten ervan te overtuigen dat niet de Daniloff-zaak, maar zijn pogingen de impasse over de kern- en ruim tewapens te doorbreken zijn ge sprekken met Shultz zo dramatisch hadden gemaakt. Maar er bestaat geen twijfel over dat de Daniloff-zaak 'als een wolk' boven de besprekingen van de beide ministers heeft gehangen die, ver deeld over acht gesprekken, bijna 24 uur hebben geduurd. Sjevardnadze mag dan wel ont kennen dat Daniloff een belang rijke rol speelde, zijn Amerikaanse ambtgenoot Shultz is op dat punt veel openhartiger geweest. Er is in ieder geval zoiets als een 'deal' tus sen beide heren uit de bus gekomen. De in New York op verdenking van spionage vastgehouden Gen- nady Zacharow - een Russische medewerker van de Verenigde Na ties - is dinsdag op het vliegtuig ge zet. President Reagan zei dat de vrijlating geen verband hield met het vertrek van Nick Daniloff uit Moskou afgelopen maandag, maar dat is een verklaring die nauwelijks geloofwaardig is. Washington wil de wereld doen geloven dat een Newyorkse rechter tot het naar huis sturen van Zacharov heeft be sloten. Shultz kondigde gisteren ook een ander deel van het 'akkoord' aan: de Russische dissident Yoeri Orlof (62) zal in gezelschap van zijn vrouw op 7 oktober de Sowjet-Unie verlaten en zich op weg naar de VS begeven. De 62-jarige Orlof is een van de sleutelfiguren van het Moskouse comité dat de naleving van de ak koorden van Helsinki nastreefde. In 1984 werd Orlof verbannen naar Si berië en in de tussentijd werd hij nog enkele keren in kampen opge sloten. De Russische geleerde An drei Zacharov en de onlangs vrijge laten dissident Sjaranski maakten ook van het Moskouse comité deel uit. Shultz liet doorschermeren dat er wellicht nog meer dissidenten zul len worden vrijgelaten. Intussen hebben de Russen de Amerikaanse autoriteiten ervan overtuigd dat ze „het aantal mede werkers van hun VN-missie in New York hebben teruggebracht tot het door de VS geëiste aantal". Zoals bekend willen de VS de Sowjetdelegatie met 40 procent te rugbrengen, ook al omdat dat „een spionnennest" is dat de Ameri kaanse FBI handenvol werk geeft. Volgens minister Shultz moeten nog steeds 100 van de 275 Russen de VN- Na zijn aankomst op het West- duitse vliegveld Frankfurt legt de vrijgelaten Amerikaanse journa list Nicholas Daniloff een eerste verklaring af aan de pers. Hij zei geen spion te zijn maar slechts in de val te zijn gelokt door de Sov jet-Unie. - FOTOAP missie in New York verlaten. Shultz zei dat dat voor 1988 ook zal gebeu ren. Shultz gaat ervan uit dat de Russische verklaring, volgens welke de missie om redenen van 'doelmatigheid' intussen tot 218 man is teruggebracht, juist is. Daarmee is de 'deal' dan gesloten die de deur heeft opengezet voor de volkomen onverwachte ontmoeting die president Reagan en partijleider Gorbatsjov eind volgende week in de IJslandse hoofdstad Reykjavik zullen hebben. Ofschoon in Washington kritiek bestaat op het Daniloff-akkoord, richtte de aandacht zich gisteren toch veel meer op de plotselinge en spectaculaire doorbraak op het di plomatieke front. Reagan is er met die doorbraak zonder twijfel in ge slaagd zijn conservatieve critici het zwijgen op te leggen. En het Dani loff-akkoord verdwijnt wellicht nog sneller naar de achtergrond omdat de 'voorbereidende top' van de beide wereldleiders op zo'n korte termijn gaan plaatsvinden. Tegen standers van president Reagan die politieke munt uit het Daniloff-ak koord - dat inderdaad tal van zwakke plekken vertoont - wilden slaan, moeten nu toegeven dat de snelheid van de gebeurtenissen hun alle wapens uit handen heeft gesla gen. DE MAANDAG in Moskou vrijgelaten Ame rikaanse journalist Nicholas Daniloff geldt als een uitstekend kenner van de Sovjet-Unie. Hij was vijf jaar correspondent van het Ame rikaanse weekblad US News en World Report in Moskou. Daniloffs passie voor de Sovjet-Unie stamt uit zijn jeugd, toen hij de verhalen aanhoorde van de familie van zijn moeder, die het bolsjewistische bewind was ontvlucht. De op 30 december 1934 geboren journalist is zoon van een Amerikaan en een geëmigreerde Rus sin, die volgens Daniloff probeerde 'de herinneringen aan 1917 en haar afkomst te vergeten'. „Maar de ver halen over de machtsgreep door Lenin, over willekeu rige executies van onder anderen familieleden, over honden die aansloegen bij nadering van de geheime politie, over de buren die hun juwelen verborgen, dat alles werd altijd op een of andere manier besproken", schreef de journalist in een biografisch artikel voor zijn krant. Daniloffs familie telde een tsaristische generaal, maar ook een revolutionair, aldus het blad. Daniloff, die door de Russische autoriteiten werd beschuldigd van spionage, verklaarde paradoxaal dat in 1956 bij het zoeken naar werk, 'noch Buitenlandse Zaken, noch de CIA, noch de inlichtingendienst, noch het leger' hem in dienst wilde nemen. Daniloff trad in dienst bij de Washington Post, en werkte begin jaren zestig als correspondent van het persbureau UPI in Moskou. Daniloffs vrouw vertelde tegenover de New York Times dat zijn vader hem vóór zijn vertrek naar de USSR waarschuwde: ,je denkt dat je Amerikaanse paspoort je tegen de bolsjewieken zal beschermen. Je vergist je. Ze sturen je naar de zoutmijnen"?. Het was aan het eind van een tweede verblijf in Moskou, nu voor de US News en World Report, dat Daniloff de sterke arm van de Sovjet-autoriteiten bemerkte, niet in de zoutmijnen, maar in de beroemde Lefortovo-ge- vangenis in Moskou. Bij zijn vertrek uit de Sovjet-Unie haalde Daniloff een gedicht aan van de onder de tsaren levende ro mantische Russische dichter Michail Lermontov, „Tot ziens ongewassen Rusland"; Tot ziens ongewassen Rusland •land van slaven, land van meesters •en jullie, blauwe uniformen •en jullie, mensen die hen gehoorzamen misschien kan ik me achter de bergen van de Kauka- sus verbergen voor jullie pashas hun alles ziende ogen hun alles horende oren". De 62-jarige Joeri Orlof, die volgende week zou worden vrij gelaten, is een van de sleutelfigu ren van het Moskouse comité dat de naleving van de akkoorden van Helsinki nastreefde. In 1984 werd Orlof verbannen naar Sibe- I zie ook pagina buitenland „DE WESTERSE landen moeten het akkoord van Stockholm over vertrou wenwekkende maatre gelen op militair gebied opschorten zolang de Sovjet-Unie de afspra ken over de mensen rechten niet naleeft. Daarmee kunnen zij voorkomen dat Moskou zijn uitleg van de Euro pese veiligheid aan het Westen oplegt". Dit zegt de vroegere Sov jet-dissident Nathan (Anato li) Sjtsjaranski in een vraag gesprek. Sjtsjaranski brengt momenteel een bezoek aan Nederland ter gelegenheid van een manifestatie van het Solidariteitscomité voor de joden in de Sovjet-Unie. Volgens Sjtsjaranski, die in maart in het kader van een spionnenruil door de Sovjet-Unie werd vrijgela ten, geven de Westeuropese De vroegere Sovjet-dissident Nathan Sjtsjaranski (tweede van links) tijdens de Am sterdamse manifestatie voor solidariteit met de joden in de Sovjet-Unie. - fotoap landen te veel toe aan de po gingen van de Sovjet-Unie om onder de in de Slotakte van Helsinki vastgelegde koppeling tussen de eerbiedi ging van de mensenrechten en de samenwerking tussen Oost en West uit te komen. „Het streven van de Sovjet- Unie is gericht op afzonder lijke conferenties over veilig heid en economische samen werking, waarbij de 'derde mand' over de mensenrech ten volledig wordt gene geerd', zegt Sjtsjaranski. Zo werd op de de Europese Ontwapeningsconferentie in Stockholm een akkoord ge sloten over vertrouwenwek kende maatregelen, terwijl de conferenties in Ottawa en Bern, waar de mensenrech ten centraal stonden, niets opleverden. Volgens Sjtsja ranski moeten de westerse landen de overeenkomst van Stockholm pas in werking la ten treden, als er ook voor uitgang wordt geboekt op het gebied van de mensenrech ten. „In de Helsinki-akkoorden moest de Sovjet-Unie voor het eerst ermee instemmen dat de kwestie van de men senrechten deel uitmaakt van de algehele betrekkingen tussen Oost en West. „Als de Helsinki-akkoorden nog iets betekenen dan moet het Wes ten hieraan vasthouden", zegt Sjtsjaranski. Dat is niet alleen in het belang van de joden in de Sovjet-Unie, maar moet het Westen ook inzien dat het door afzonder lijke afspraken, zoals de overeenkomst in Stockholm, geen 'echte ontspanning' kan bereiken. „De Sovjet-leiders zijn echt niet bereid hun maatschappij meer open te stellen voor controle. Hoe kun je nou verwachten dat dergelijke overeenkomsten, zonder dat je iets bereikt op het punt van de mensenrech ten, ertoe zullen leiden dat er geen tweede 'Afghanistan' komt?,", zo vraagt de joodse activist zich af. Sjtsjaranski gelooft ook niet dat een terugkeer naar de 'détente' de emigratie van joden die na een piek van 50.000 emigranten in 1979 vrijwel volledig kwam stil te liggen, weer op gang kan brengen. De plotselinge stop zetting van de joodse emigra tie na 1979 was naar zijn me ning geen gevolg van de ver slechtering van de Oost- West-betrekkingen door de inval in Afghanistan. „Het Kremlin sloot de deur naar het Westen", zo meent hij, „omdat het niet had ver wacht dat de joodse uittocht zulke enorme vormen zou aannemen. Alleen politieke en economische druk kan Moskou ertoe brengen de deur weer op een kier te zet ten", gelooft Sjtsjaranski. Ook Nederland moet de politieke druk op de Sovjet- Unie verhogen, vindt Sjtsja ranski. Dat Nederland in Moskou de belangen van Is raël behartigt, is volgens hem geen reden tot terughou dendheid. „Door deze angst om de Sovjet-Unie tegen de haren te strijken en de nei ging om het Moskou naar de zin te maken was de Sovjet- Unie in de jaren zeventig in staat die schijn-détente te bereiken waarin zij alles kon doen wat zij wilde", zegt hij. De vroegere dissident zal deze opvatting ook vertolken in het onderhoud dat hij heeft met premier Lubbers. Over de recente toenade ringspogingen tussen Israël en de Sovjet-Unie laat hij zich voorzichtig uit. Hij zegt blij te zijn dat de Israëlische regering steeds heeft vastge houden aan het standpunt dat een eventueel herstel van de betrekkingen afhangt van de behandeling van de joden in de Sovjet-Unie. „Maar ik geef toe dat ik aanvankelijk bang was dat dit beleid Mos kou in kaart zou spelen en de publieke druk op de Sovjet- Unie zou ondermijnen", zegt hij. Sjtsjaranski was één van de oprichters van de Mos kouse Helsinki-groep die toe zicht hield op de naleving door Moskou van de in Hel sinki gemaakte afspraken. In 1978 werd hij - wegens 'spio nage' - tot 3 jaar gevangenis en 10 jaar kamp veroordeeld. Sinds zijn vrijlating woont hij met zijn vrouw Avital in Israël, waar hij zijn tijd ver deelt tussen het schrijven van een boek over zijn ge vangeniservaringen en zijn activiteiten voor de 400.000 Sovjet-joden die volgens hem uit de Sovjet-Unie willen emigreren. In tegenstelling tot veel andere emigranten uit de Sovjet-Unie voelt Sjtsja ranski zich niet teleurgesteld over het Westen. „Waar schijnlijk was ik meer ver trouwd met het pluralisti sche leven in het Westen dan de emigranten die niet in de gevangenis hebben gezeten. De gevangenis de enige plaats in de Sovjet-Unie waar het pluralisme flo reert", zo zegt Sjtsjaranski. „Wij zaten met vijf mensen in één cel. Allemaal mensen met volstrekt verschillende opvattingen die toch een sa men een manier moesten be denken om weerstand te bie den aan de KGB. Dat was een goede les in democratie". Sinds zijn aankomst in Is raël heeft Sjtsjaranski een aantal gevangenissen in Is raël bezocht. „Het leek me het beste om te beginnen op een mij bekend terrein, waar niemand mij kan bedotten. Bovendien moet iedere bur ger belang stellen in de situa tie van de mensenrechten in zijn eigen land", zegt hij. Gevraagd naar zijn reactie op berichten van de mensen rechtenorganisatie Amnesty International over Palestij- nen die in Israëlische gevan genissen zijn mishandeld, zegt hij dat het natuurlijk belangrijk is dat Amnesty zich ook uitspreekt over de mensenrechtensituatie in Is raël. Maar volgens hem zou Amnesty daarbij ook moeten wijzen het principiële ver schil tussen de situatie in Is rael en die in landen als de Sovjet-Unie. „De Watergate- affaire en het Shin Bet schandaal (over de twee Pa lestijnse buskapers die na hun arrestatie door de Israë lische geheime dienst werden gedood) tonen aan dat zelfs in de meest democratische lan den schendingen van de wet kunnen voorkomen. Maar te gelijk bewijzen deze zaken dat dergelijke schendingen in een democratisch niet ver borgen blijven. In de Sovjet- Unie zou je daar nooit iets over horen. Dat is het wezen lijke verschil", aldus Sjtsja ranski. (ANP) Door Jos Frijters INVALIDEN en ernstig zieken trekken al sinds jaar en dag naar het be devaartsoord Lourdes. Gelovigen hopen daar, waar ooit de heilige Maagd Maria zou zijn verschenen, hulp en ge nezing te vinden. Vandaar dat, van oor sprong katholieke, zieken fondsen in Brabant en Lim burg reizen naar Lourdes verzorgen. Dat is historisch zo gegroeid. Bij Het Centrale Ziekenfonds/CZF in Sittard zit de 'Lourdestrip' zelfs in het aanvullende zieken fondspakket. Velen vragen zich af wat het medische nut, afgezien van de emotionele of reli gieuze betekenis, van derge lijke reizen is. Anderen zijn van mening dat zo'n reis door de 'psychologische kracht' die er vanuit gaat een grote stimulans voor zieken kan betekenen. Bij het Algemeen Zieken fonds voor West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen in Breda zijn de Lourdesreizen ondergebracht in een apart fonds. Directeur H. Wellhü- ner van dit ziekenfonds vindt de Lourdes-reizen een goede zaak. „Alle deelnemers aan die reizen hebben óf psychi sche problemen of ze zijn on geneeslijk ziek. Die mensen vinden zo veel bevrediging in een reis naar Lourdes. In het bedevaartsoord ontmoeten ze vele lotgenoten. Ze zien dat er nog veel mensen zijn die het moeilijk hebben. Sommi gen zijn er erger aan toe dan zij, de zieken merken dat ze niet alleen op de wereld zijn. Dat alles draagt er toe bij dat de mensen hun moeilijkhe den eerder accepteren. Er gaat echt een enorme psy chologische kracht van Lour des uit", aldus de zieken fondsdirecteur. Strikt medisch gezien is het bedevaartsoord niet zo'n goed medicijn. Wellhüner: „Direct nadat er een reis is gemaakt, krijgen wij altijd wel een paar enthousiaste meldingen van wonderen die zijn gebeurd. Mensen kunnen opeens weer lopen, anderen krijgen hun gezicht weer te rug enzovoort. We laten die brieven dan een maandje lig gen en als we dan informeren is Lourdes alweer uitge werkt, de oude klachten zijn weer terug, de mensen accep teren hun situatie echter veel gemakkelijker dan voordat ze de reis naar Lourdes heb ben gemaakt". De katholieke ziekenfond sen in Noord-Brabant en Limburg bekostigen al onge veer dertig jaar bedevaarten van zieken naar Lourdes. Ziekenfondsdirecteur Wel lhüner: „De Lourdes-reizen in ons werkgebied eigenlijk het geesteskind van het NKV (het voormalige Katholieke Vakverbond jf.) later heeft de FNV dat overgenomen. De reizen worden georganiseerd in nauwe samenwerking met het bisdom. Op die manier worden de ernstig zieken uit het bisdom, die dat willen, geselecteerd voor een reis naar Lourdes. Per jaar gaan tweehonderd zieken uit het bisdom Breda op bedevaart". Hoewel de psychologische kracht van de bedevaart dus algemeen aanvaard lijkt, is het ziekenfonds toch huive rig om andere therapieën bij voorbeeld uit het alterna tieve circuit in het zieken fonds op te nemen. De Alge meen Ziekenfondsdirecteur is het daar slechts gedeelte lijk mee eens: „Ik vind de vergelijking tussen een reis naar Lourdes en de opkomst van alternatieve geneeswij zen een beetje scheef lopen. U heeft echter gelijk dat ook al ternatieve geneeswijzen vaak meer gericht zijn op de geest dan zuiver op het li chaam. We zijn al wel een tijd bezig met deze materie. Zaken als acupunctuur waarvan al is bewezen dat de therapie inderdaad heilzaam kan zijn, zullen naar mijn mening over niet al te lange tijd in het ziekenfondspakket komen". Dokter C. Lintel is arts bij het Algemeen Ziekenfonds. Hij onderkent de psychologi sche kracht van de Lourdes- reizen. In zekere zin is hij ook voor 'beproefde alternatieve geneeswijzen' in het zieken fonds. „De bedevaartreizen naar Lourdes tonen duidelijk aan dat mensen reageren op andere factoren dan alleen maar de juiste medicamen ten. Ik geloof dat met be proefde alternatieve genees wijzen best hetzelfde effect kan worden bereikt". Lintei betwijfelt echter dat op korte termijn baanbrekende be sluiten op dit gebied worden genomen. „Met het oog op de huidige bezuinigigen zie ik dat nog niet gebeuren", aldus de arts. Voordat alternatieve ge neeswijzen opgenomen wor den in het ziekenfonds moe ten er volgens dokter Lintei nog een aantal vragen beant woord worden. „Om een voorbeeld te geven: Wanneer mag een alternatieve genezer praktizeren. Moet hij daar voor een artsdiploma hebben of niet. Wat doen we met mensen die bijzondere gaven bezitten. Al dat soort vragen liggen nog open, en zullen eerst beantwoord moeten worden voordat we bepaalde therapieën in het zieken fonds doen", aldus de arts. DEN HAAG (ANP) -J daag minder pardon i Iers. Tot nog toe was uitspraak van de rech kaart te laten volgen i maar daar komt een krijgt men nog maar i Daarbij stijgt de boe twintig gulden. Wordt de gestelde termijn bet matisch ten minste vij, zend gulden bovenop. Van o Alleen wachten o soelaas op omdat i ter is. Het region: staat immers meer gen. Daarom moeten reg met ideeën en uitg plannen komen. Rt 'denktanks', zeg maai nale commissies Wagr daarbij onmisbaar. Dergelijke con (waarin veelal eent wordt samengewerk overheid, bedrijfsleve ken en dergelijke) zij prima in staat om acti te ontwikkelen en aan te houden. Dat is de boodschai onderzoekers Boekei Verhoef van de Ka Universiteit Brabant meegeven aan de (zwa gio's in het land. Beid moveren morgen op ht schrift 'Lokale initi een nieuwe conceptie gionale ontwikkelinf theorie en praktijk'. Rode draad in het schrift is de constatei veel regio's zelf meer DE Daniloff-affaire zou gen best eens een 'ble| kunnen zijn. Zij is imml een ontmoeting tussen I der de motor voor een J1 in alle opzichten verras] sen de Amerikaanse p Gorbatsjov in Reykjavik ton eind dit jaar of volgq Met enig optimisme e de vredeswil in beide ka bleken tegen krachten op eigen houtje en uit l Reagan en Gorbatsjov wilden maken. Want zo de affaires Daniloff en van Reagan of Gorbats chamen in Amerika en F, van 'avonturen' en vera op continuïteit en stabil succes hebben kunnen reaucratieën, duidt ere goodwill hebben en dj] draagvlak. Het zou van ongefund ontmoetingen tussen da tente te verwachten. Tol een drastische vermindl op een veiliger wereld. HOE LANG nog kan irt speeld? Een tiental jarerl rieus' zijn afgedaan. Oo nomeen betaald voetbalf relevantie dat de nadele het genot dat deze vorn Intussen is er echter tal mogelijkheden voor v Voetbal is slechts een va kan worden gekozen. Bi bal - in Zeist laat men zid op een professionele ta| wordt geboden daalt rr aan het steeds minder i opgevoerd. Het is derhalve niet va in het betaalde voetbal ii, leving, met de dag afni week direct met de rell Leen van der Linden, I FNV, vertolkte die gevt Naar de mening van Va betaalde voetbal in Nel daag dan morgen. De uitspraken van da meer als emotionele krJ hoor je de vraag steller compleet leger van de I te laten zijn om de simp niet kan worden gespec van Eindhoven dat het ters van gemeenten vl speeld, deze duels in del Naar onze mening is nalen wordt gereageerd genorganisatie niet verc veelste studiegroep do: overleven, dan zal snel voor het supportersgev steeds meer mensen zit] ^alcnnrt

de Stem | 1986 | | pagina 2