Face-lift Statencomplex kost Zeeland 7,8 miljoen f NGER BEWEEGBARE VLOER VERWIJDEREN Q H Gemeentehuis van Aardenburg aan uitbreiding toe RINGEN Scouting helpt bij manifestatie Zee/Land veilig iaak je nu 4 héééél slig lichaelkoor lit De Bilt lezoekt \ardenburg 'HET KLASSIEKE MAG ER NIET VANAF DRUIPEN' E.Boënne /OENSDAG 1 OKTOBER 1986 T20 PAGINA ZEELAND 4 VANZEELAND pOSTBURG - Het Oostburgse overdekte iwembad De Veerhoek moet nodig opgeknapt vorden. De beweegbare vloer die in het bad igt, is versleten en zal waarschijnlijk het vol lende jaar eruit gehaald worden en vervangen oor een vaste bodem. ireïzen '-01140-14951. Lichten Dorpshuizen markten Juichkreet Laatste stap naaimachines] Vat betekent de BTW-verhoging voor u? voor u als ondernemer? SEKRETARIE TE KRAP GEHUISVEST Oostburg Aardenburg Groede wembad in Oostburg an opknapbeurt toe Von een onzer verslaggevers Dit blijkt uit de urgentieschema '87 van de gemeente tburg. Vat» een onzer verslaggevers ZIERIKZEE - Scouting Zeeland Is gevraagd bij de ingebruikneming van de stormvloedke ring in de monding van de Oosterschelde, za terdag 4 oktober, de helpende hand te bieden. Ongeveer 100 scouts van Schouwen-Duiveland en Noord- en Zuid-Beveland starten om 06.30 uur met het hijsen van 800 vlaggen, een karwei dat naar schatting twee uur zal duren. Na af loop van de manifestatie strijken deze scouts de vlaggen weer. De scouts worden ook ingezet bij het oprui men van afval, het assisteren bij de catering werkzaamheden, het begeleiden van de kin derspelen op de kinderbouwspeelplaats en het klaarmaken van een geschenk dat de bezoe kers tijdens de manifestatie in ontvangst ne men. Scouting Zeeland telt 2500 jeugdleden en 600 kaderledea Zeventien van de 47 Zeeuwse scoutinggroepen zijn waterwerkgroepen. In dit spel-op-het-water komt de veelzijdigheid van de scouting tot uiting: de scouts pionieren een vlot, leren navigeren, maken zwerftochten per kano, houden schoonmaakacties op strand en oever en doen aan watervervuilingsonderzoek. Het ligt in de bedoeling om ■aks het ene bad te verande- in twee. Eén groot bad en klein instructie-bad. Wan- t dat gebeurt kan er veel leer recreatief gezwommen rorden. De verwarming van zwembad zal waarschijn- jk ook vervangen moeten orden. Het plan is om het sport- laltje te Breskens op te knap- Misschien komt er zelfs in nieuwe zaal, maar daar is USTRAAT14-HULST EL. 01140-11813 tol ideeën en bent dol op Ier altijd leuk uit, ook al heb liairsinkomen. Met je eigen |r, lukt dat prima. Je kunt er ïit in kwijt! Van onze correspondent ARDENBURG - Het lande- jk bekende Michael-jonge- enkoor uit De Bilt komt in iet weekeinde van 11 en 12 ok- ober naar Aardenburg om er wee kerkdiensten op te luis- eren. Zaterdag 11 oktober om 9.00 uur in de rk kerk en zon- ag 12 oktober om 10.30 uur in e Nederlands hervormde St aatskerk. Het ongeveer 50 le en tellende koor staat vanaf onder leiding van dirigent de Jong. Het koor kreeg landelijke ekendheid door de jaarlijks 'rugkerende verzorging van n radiomis en door de platen ie van het koor zijn gemaakt, ider andere van de rock- :ra Jesus Christ Superstar, e enkele dagen geleden op- ieuw werd opgevoerd. Vorig iar verzorgde het koor de charistieviering bij gelegen- id van het bezoek van de us aan Amersfoort Naast het verzorgen van rkdiensten in de eigen paro- iekerk in De Bilt, worden ik diensten verleend in an- re kerken en worden koffie- mcerten gegeven. Het imnbo dat voor de begelei- zorgt, bestaat uit Rob lugens op orgel, Roger Nuij- ick op gitaar, Mirjam Hart man op fluit, Ingmar de Jong p drums en Rob Kops op bas- itaar. Het optreden in Aar enburg komt tot stand dank ij de tussenkomst van de lieuwe burgemeester van lardenburg, de heer E. Jong- nans, die het laatst in De Bilt woonachtig was en daar ook ictief was in het parochiele ven. nog geen duidelijkheid over. Voor de twee projecten, verbe tering zwembad en uitbrei ding sportzaal, staat 1.150.000 gulden opgevoerd. De gemeente zal ook fors moeten bijdragen aan de aan- legkosten van de verkeerslich ten bij de kruising Roofack te Breskens. Rijkswaterstaat wil dat kruispunt veiliger maken. Het ligt in de bedoeling om de werken volgend jaar uit te voeren, kosten bijna drie ton. Zover nu bekend moet Oost burg ruim een ton bijdragen. De exploitatie komt voor reke ning van rijkswaterstaat Uit het urgentieschema blijkt ook dat de gemeente in '87 een of meer van de vol gende fietspaden wil laten aanleggen. IJzendijke-Park- zicht, Langeweg-Kieweg Breskens en langs de Badhuis weg tussen Cadzand-Dorp en Cadzand-Bad. Voor deze post staat een kwart miljoen op de begroting opgevoerd Ook is anderhalve ton uit getrokken om dorpshuizen op te richten. De kernen Schoon- dijke, Groede en Cadzand heb ben zo'n voorziening nog niet. Welk dorp het eerst aan de beurt is, is nog niet precies be kend. Er is wel geld uitgetrok ken, 65 mille, om een derde tennisbaan te IJzendijke aan te leggen. Ook is een ton gere serveerd om de scouting Oost burg en de drumband uit die plaats een nieuw onderkomen te bezorgen. De raadscommissie finan ciën behandelt het urgentie schema tijdens de speciale be grotingsvergadering. De bij eenkomst vindt vrijdag 17 ok tober plaats in het gemeente huis, aanvang 14.00 uur. AMSTERDAM, 30 september - Aardappeltermijnmarkt In Bintje 35-50mm werden 2 contracten ver handeld voor levering ar ƒ22,00 per 100 kg. De st was kalm. In Bintje 50mm werden 21 con tracten verhandeld voor levering november bij een prijs van 26,00 tot 25,00 per 100 kg, alsmede 445 contracten levering april tegen 36,00 tot 34,00. De stemming was vast Technologie en waterbouw kunde hebben de Zeeuwse hartslag, voor zover verflauwd, In slechts enkele decennia U|d weer opgejaagd naar een ritme dat In de pas loopt met de vaart der volketen. Eigen tijdse tekenen als atoomcen trales, petro-chemlsche com plexen, een stormvloedkering Oosterschelde en een Zee- landbrug doorklieven de Zeeuwse horizon, zoals dat tot voor kort nog slechts was toe gestaan aan een Lange Jan ol Hulster basiliek. En er dienen zich nog meer technisch vi suele hoogstandjes aan die het uitzicht op de altijd In be weging zijnde Zeeuwse lucht nog verder moet benemen: aërodynamischs koepels op Neeltje Jans, een aërodynami sche brug over de Wester- schelde. Maar waar da Zeeuwse sky line van vandaag beheerst wordt door de eigentijdse te kenen van beton, staal en elektronisch vernuft, nemen de Zeeuwse bestuurders hun besluiten nog steeds tussen de krakkemikkige en verweerd ogend meubels in de zuinig gerestaureerde refter van een middeleeuws klooster. Dat roept dus om een royale inves tering. Koe politiek Zeeland zich opmaakt om 'haar huls' van eergisteren In te richten naar de els van morgen. Door Henk Postma In de arena van bestuurlijk Zeeland, de Statenzaal in het Middelburgs Abdijcom plex, speelt zich elke maand, wanneer de politici er bijeen zijn, een bedaarde zo niet saaie strijd af. Meningsver schillen die in het algemeen al in 'collegiaal overleg* zijn beslecht, worden er voor bet oor van Jan Publiek nog wel eens aangedikt, tot een op windend handgemeen komt het maar zelden. Dat is maar goed ook, want anders hadden de politici het inte rieur al lang op eikaars kop pen uiteen geslagen. „We zijn nu in staat", grapt het WD-statenlid J. van Zwie- ten, „om elkaar met de stoe len om de oren te slaan, want één verkeerde bewe ging of de leuningen vallen eraf". Als na-oorlogs Zee land ergens zuinig mee is omgesprongen dan is het wel met de inrichting van de belangrijkste vergaderzaal van de provincie. Het is door de eerbied waardige stapels paperas sen, waarachter de volks vertegenwoordigers zich veelal met studieuze blik verbergen, nauwelijks te zien, maar het laagje vernis op hun sober uitgevoerde ta fels vertoont armzalige slij- tageschilfers. Een nieuwe geluidsinstallatie heeft niet kunnen voorkomen dat de politici elkaar slechts matig weten te verstaan, om nog maar niet te spreken van de akoestische problemen waarvoor het publiek zich ziet gesteld. En om nog eens een herinnering uit het na bije verleden op te dissen: Toen enkele jaren geleden het statenlid E. Maris-Kos- ter als eerste vrouwelijke gedeputeerde in het Zeeuwse werd geïnstalleerd, kon slechts aan de regelen der kuisheid worden vol daan door rap een grofhou- ten schot voor haar benen te timmeren. Aan al dit bestuurlijk leed nu, komt spoedig een eind. Wanneer de Zeeuwse bevol king in maart een nieuwe Statenvergadering heeft ge kozen kan men badend in de luxe afscheid nemen van de oud-gedienden, die uit eige ner beweging dan wel onder de gesel van partij of electo raat, het politieke strijdperk gaan verlaten. Dan zijn sta tenzaal en bijbehorende ruimten dusdanig opgekale faterd dat de Zeeuwse schatkist 7,8 miljoen gulden lichter is. Want die prijs gaat Zeeland betalen voor een forse uitbreiding van het vergader- en ontvangst complex, dat meteen voor zien wordt van de modern ste outillage. De Zeeuwse gedeputeerde J. Ventevogel (CDA) moet het plan de komende weken door de Staten zien te lood sen, maar gezien de betrok kenheid van de verschil lende fracties bij de voorbe sprekingen zal hij daar min der moeite mee hebben dan met het oplossen van proble men waarvoor allerhande instellingen, getroffen door (rijks)bezuinigingsdrift, zich zien geplaatst. De gedeputeerde ge bruikte gisteren een juich kreet uit het land van de grote beloften om de 'gran deur' van het renovatie-plan aan te geven: „We proudly present..." („Met trots pre senteren wij..."). In zijn ge zelschap de Amsterdamse, maar in Aerdenhout wo nende architect Cees Dam, omstreden door diens ge zichtsbepalende betrokken heid bij de totstandkoming van de Stopera. Samen met de provincie heeft Dams ar chitectenbureau, gedragen door 49 medewerkers, een plan gemaakt dat de 'functie van eergisteren naar van daag' moet halen. De statenzaal, door de eeuwen heen onder meer in gebruik geweest als paar denstal, kanonnengieterij en hospitaal, krijgt een centrale functie in het nieuwe com plex. Langs één kant van de zaal wordt een glazen corri dor gebouwd, aan beide kanten voorzien van toren tjes, waarin publiek en sta tenleden kunnen 'lobbyen'. Deze 'wandelgang' verbindt de vergaderruimte met de tuin van de vroegere com missaris-woning. De tuin krijgt een publieke functie en geeft toegang tot de salon van de commissaris-woning. Deze salon wordt als ont vangstzaal ingericht. Wie nu op de deur toe loopt die toegang geeft tot het statencomplex ziet rechts een soort veranda. Deze 'loggia' wordt afgeslo ten met een glazen pui, zodat een afgeschermde gang ont staat waarlangs belangrijke gasten het complex kunnen worden binnengeloodst. Het 'gemene volk' krijgt een nieuwe entree in een hoek van het Abdij plein en be treedt na binnenkomst een hal, voorzien van trappen huis en lift. Deze hal geeft niet alleen toegang tot de statenzaal met 'wandel gang', maar ook tot een kof fiekamer, gardarobe en toi letten. Publiek dat zicht op de statenvergadering wil hebben moet naar de boven verdieping, die toegang geeft een tribune met een dertigtal zitplaatsen. De bo venverdieping biedt ook on derdak aan fractie-ruimtes en een perskamer. Het complex wordt uitge rust met audio-visuele ap paratuur, zodat de Staten vergadering in belendende vertrekken via luidsprekers of videoschermen kan wor den gevolgd. Het interieur van het complex wordt ge heel vernieuwd. Volgens Ventevogel is men bij de ar chitect Cees Dam te rade ge gaan omdat deze ervaring heeft in het 'harmonisch De Amsterdamse archi tect Cees Dam gaat het Zeeuwse Statencomplex van eergisteren inrichten naar de eisen van morgen. Met gedeputeerde Vente vogel presenteerde hij gis teren de maquette, die laat zien hoe statenleden elkaar binnenkort in de ogen zul len kijken. De Statenleden zitten in tribune-opstel ling tegenover het dage lijks provinciebestuur. Het publiek kijkt vanaf de hoogte toe. Onder het pu bliek is plaats voor pers en ambtenaren. Achter de tri bune voor de statenleden leiden drie poorten naar een glazen 'wandelgang', die toegang geeft tot de tuin van de vroegere com missaris-woning. - FOTO WILLEM MIERAS combineren' van heden daagse opvattingen en ma terialen met historische be bouwing. Het hele karwei is voorlo pig de laatste stap in de uit voering van een acht jaar geleden genomen Statenbe sluit om de huisvesting van vrijwel alle provinciale ge bouwen te concentreren rondom het Abdijplein. Ventevogel: „Er was altijd wel een aanleiding om de in richting van de Statenzaal niet op te pakken. Nu we daar werk van gaan maken willen we het meteen ook goed doen". Van de beno digde 7,8 miljoen gulden is 3,8 miljoen bestemd voor bouwwerkzaamheden en 1,5 miljoen voor de inrichting. Aan omzetbelasting is men Ijl miljoen kwijt. De rest van het bedrag is bedoeld als dekking voor 'bijkomende' en onvoorziene kosten. De werkzaamheden starten in november, meteen na de sta tenvergadering over de nieuwe provinciebegroting. Vijf maanden later moet het karwei geklaard zijn. De bestuurders hebben er alle vertrouwen in dat Dam maat, schaal en kleur weet te hanteren zonder het ver leden geweld aan te doen. Het statenlid J. van Zwie- ten: „Die statenvergaderin gen zijn een hele zit. We hebben gezegd: de zaak moet licht blijven, het klas sieke mag er niet vanaf druipen". (ADVERTENTIE) Fr. v. Waesberghestraat 17 4561AB Hulst 01140-16774 Zoals u wellicht al weet, zijn per 1 oktober 1986 de tarieven mzetbelasting verhoogd. Het tarief van 19% wordt 20%. En dat van 5% wordt 6%. U moet vanaf 1 oktober 1986 de nieuwe tarieven van 6% en 0% toepassen. Voor onroerend goed geldt een overgangsregeling. Als u de belastingbedragen berekent vanuit de kasontvangsten, etekent dit dat u voor tijdvakken na 1 oktober 1986 moet werken iet de breuken 20/120 06,67%) en 6/106 (5,66%). De forfaitaire percentages worden aangepast Als gevolg van de tariefwijzigingen worden per 1 oktober 1986 de volgende forfaitaire percentages aangepast: het landbouwforfait St'lgt van 4,8% naar 5,4%. Het percentage voor bedrijfskantines stijgt van 7% tot 8%. En het percentage voor kantines van amateursportverenigingen ■ijgt van 13% tot 14%. Het percentage i.v.m. het privé-gebruik auto de autokostenvergoeding aan personeel stijgt van 12 W/o naar P'/2%. '«hoging maximum-bedrag Ideine De maximale belastingvermindering op grond van de leine ondernemersregeling wordt voor 1986 verhoogd van |2.300,-tot f2.350,-. De maximale voorlopige vermindering van f 575,- per wartaal (f 190,- per maand) wordt voor het vierde kwartaal 586 verhoogd tot f 590,- per kwartaal (f 195,- per maand). De andere bedragen van de voorlopige vermindering "jagen niet Hebt u vragen? Bel dan (gratis) met de BelastirigTelefoon 6-0543; het gehele jaar open, op werkdagen van 8.00-17.00 uur. ELANGRIJK erk van the Singer Company in licentie gebruikt. I Publikatie van de belastingdienst I AARDENBURG - De sekreta- rie van de gemeente Aarden- burg is 'gebrekkig en krap' ge huisvest Overwogen wordt daarom het gemeentehuls uit te breiden, in noordelijke of in westelijke richting. In het laatste geval zou dus de ambtswoning van de burge meester, nu nog bewoond door voormalig burgemeester Loc- kefeer, voor de uitbreiding worden gebruikt In een raadsvoorstel vragen Burgemeester en Wethouders de gemeenteraad akkoord te gaan met het uittrekken van 8400 gulden voor de plankos- ten. Voor het verbouwings plan heeft de gemeente een ar chitectenbureau in Sas van Gent benaderd. Dit bureau be geleidde ook de laatste ver bouwing, die in 1977/1978 plaatsvond. In de raadsvergadering, die donderdag 2 oktober wordt ge houden, komt tevens het ge plande dorpspleintje in St. Kruis ter sprake. Zoals bekend heeft de gemeente Aarden burg hiertoe van de provincie een subsidie van 50.000 gulden toegezegd gekregea Het college wil het subsidie verzoek van de Stichting De Blokken uit Temeuzen afwij zen. De stichting vraagt om een bijdrage van een onbe paald bedrag in haar activitei ten. Het college vindt evenwel dat er al genoeg andere instel lingen op hetzelfde terrrein - behartigen van belangen van uitkeringsgerechtigden werkzaam zijn. Bovendien be twijfelt het dagelijks bestuur van de gemeente of de vrijwil ligers van de stichting wel deskundig genoeg zijn om de cliënten van De Blokken goede adviezen te geven. Voor het houden van het Nederlands Kampioenschap Bandstoten Ereklasse, in Eede van 23 tot en met 26 oktober, wordt voorgesteld een garan tiesubsidie beschikbaar te stellen van 50 procent met een maximum van 4.425 gulden. Op het verzoek van de Dorpsraad Eede om informa tie omtrent de plannen voor uitbreiding van de brandgang ten westen van de Nieuw- straat^telt het college voor te antwoorden dat die plannen inderdaad bestaan, maar dat er tevens een reconstructie plan ligt voor de Nieuwstraat zelf. Dit zou volgens B en W voorrang moeten krijgen. De raadsvergadering begint om 19.30 uur in het gemeente huis. Plaatselijk nieuws Commissie De Oostburgse raadscommissie financiën vergadert vrijdag 3 oktober in het gemeentehuis, aanvang 14.00 uur. Aan de orde komt de toetreding van de gemeente tot de District Geneenskun- dige Dienst (DGD) en een sub sidieverzoek van de Zeeuws- Vlaamse afdeling van De Pij ler, de organisatie die zich in zet om ouders te ondersteunen die kinderen hebben die ge- drags- ontwikkelings of leer stoornissen hebben. Het col lege van B en W wil deze stichting 200 gulden op jaarba sis geven. Damesgymnastiek - ln de gymzaal aan de St.-Bavo- straat wordt donderdag 2 ok tober om 19.30 uur gestart met de damsegymnastiek. De les duurt tot 20.30 uur. Amateurtoneel - Het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel (ZCA), afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen, houdt maandag 6 oktober een verga dering in café De Wulpenhoek te Groede. De regionale to neelverenigingen zullen daar de resultaten van het afgelo pen seizoen bespreken en de speeldata van het nieuwe sei zoen vastleggen. Ook de ver enigingen die niet zijn aange sloten bij het ZCA zijn wel kom. De vergadering begint om 20 00 uur. r

de Stem | 1986 | | pagina 17