'Knijp ze niet dood, he' Exhibitionist actief in de grensstreek Vrouw schoot vriend dood tijdens ruzie Voor steunfraude boven 5000 gulden celstraf Omvangrijke diefstal videobanden opgelost Autobedrijf v. Dorst-Breda INFO IN OOSTBURGTERNEUZEN, HULST HET WEER Uitbaatster haalt café Hulst leeg Ernstig gewaarschuwde bromfietser met een glaasje op reed toch PAGINA ZEELAND 1 Brugplan is schending verdrag MOORDZAAK-OOSTERLAND ROOSENDALER HOOFDVERDACHTE PALING VANGEN MET BLOTE HAND IN KIELDRECHT WOENSDAG 1 OKTOBER 1986 Zonnig en zacht Weer in Europa KLACHT WEGENS VERDUISTERING SURVEILLANCE VERSCHERPT Agressie HALFJAAR LANG NIET RIJDEN Officieel Toyota-deaJer voor Breda. Nieuw,6inneken, Prinsenbeek.Etten-Leur. Zundert, Rijsbergen. Terheijden en Teteringen. Speelhuislaan 156 A. Breda-Noord. Tel. 076-712000 VAN ZEELAND T27 Groot tekort aan nieuwe pleegouders SCHEPEN ANTWERPEN: ANTWERPEN - Het nieuwe plan om een brug over de Westerschelde te leggen is een schending van het internatio naal verdrag over de vrije doorvaart op de Schelde en dus voor Antwerpen onaan vaardbaar. Schepen Jan Devroe stelde dat op de internationale tran- portpersdag in Antwerpen. Devroe noemde de door- vaarhoogte van 50 meter te ge ring om de moderne schepen ongehinderd doorgang te ver lenen. Hij herinnerde eraan dat de geplande stormstuw op de Schelde minimaal 74 meter hoog zou geweest zijn, zodat een brug minstens even hoog zou moeten worden. MIDDELBURG Onder het motto 'Pleegouder zijn is veel meer dan alleen een kind helpen', start de in Middelburg gevestigde Centrale voor Pleegzorg Zuid-Holland en Zeeland weer een campagne om meer mensen bereid te vin den zich daadwerkelijk voor de pleegzorg in te zetten. Het grote tekort aan tijdelijke pleegouders, vooral in en om de grotere plaatsen in Zeeland, doet zich vooral voor bij jongeren vanaf zo'n 12 jaar. „In Zeeuwsch-Vlaanderen lopen we met name in Terneu- zen regelmatig vast. Meer kin deren dan beschikbare adres sen", aldus Peter Noordhoek, werkzaam bij de stichting. Veel mensen, die belangstel ling hebben als pleegouders op te treden, vragen namelijk een jong kind en dat is niet altijd mogelijk. Het streven van de stichting is erop gericht jongeren zoveel mogelijk onder te brengen in hun eigen woonplaats. „Een jongere uit Terneuzen wil het liefst daar ook blijven wonen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM/OOSTER- l - De 28-jarige vriendin Ivan de 47-jarige Rotterdam- Imer Jan Bestenbreur heeft j gisteren tegenover de politie ■bekend haar huisgenoot op 26 lof 27 augustus tijdens een ru zie in de gezamenlijke woning 3 door het hoofd te hebben ge- schoten. Het stoffelijk overschot van stenbreur werd op 21 sep- Jtember aangetroffen in een sloot in Oosterland. Uit het onderzoek en de af gelegde bekentenis is gebleken dat de vrouw zich al geruime tijd door Bestenbreur, vader van haar twee kinderen, be dreigd had gevoeld. Daarom had zij zich via twee vrienden een revolver aangeschaft. Nadat zij Bestenbreur had doodgeschoten, stelde zij haar twee, eveneens aangehouden, vrienden op de hoogte. Een van hen, die vroeger in de om geving van Oosterland wel eens had gekampeerd, zei een plek te weten om het lijk ach ter te laten. Op weg naar Oos terland werd het moordwapen in een sloot gegooid. Vandaag wordt het drietal voorgeleid aan de officier van justitie in Rotterdam. De twee kinderen, respectievelijk 2 en 4 jaar, wier namen stonden ge tatoeëerd op de arm van Be stenbreur, zijn ondergebracht in een opvangtehuis. Van onze correspondente MIDDELBURG - Steunfrau- leurs die de sociale dienst voor langer dan twee maan- len meer dan 5000 gulden op- ichten moeten rekening hou- ten met een onvoorwaarde- ijke gevangenisstraf van minstens twee weken. Dit on- lerstreepte officier van justi ce mr. Van der Bel dinsdag J eens tijdens de behande- ing van twee zaken voor de politierechter, waar hij tegen le 38-jarige mevrouw A.G. uit Goes een gevangenisstraf eiste van acht weken waarvan de lelft voorwaardelijk en tegen ie 28-jarige mevrouw V. de K. alt Sas van Gent vier weken, daarvan de helft voorwaarde lijk met een proeftijd van wee jaar. Vooral mevrouw De K. en aar raadsman mr. Rijkse aren blijkbaar verrast door le hoogte van de eis, want een 'oorstel tot vervangende enstverlening was niet inge- '!'f' Toch had de vrouw ge urende een lange periode an december '84 tot mei '86) 'erzwegen dat zij niet bij haar 'Uders in Sas van Gent, maar jj een vriend in het Belgische nt woonde, waardoor de so- iale dienst zo'n 15.000 gulden eveel aan haar had uitge teerd. De officier van justitie betreurde het dat de raads- 1 nan niet had gezorgd voor een Iflienstverleningsvoorstel, maar, aldus mr. Van der Bel, blijkbaar wordt er aan derge lijke zaken nog steeds niet zo zwaar getild. Wel was hij be reid de verdediging alsnog de kans te geven in die zin orde op zaken te stellen. Politie rechter mr. Janzen-van Oos ten was het hiermee eens en zo werd de zaak voor onbepaalde tijd aangehouden. Naar aanleiding van de zaak tegen de vrouw uit Goes (die gedurende dertien maan den een teveel van 26.000 gul den had ontvangen omdat zij een economische eenheid zou hebben gevormd met een man, maar die het niet had opgege ven) ging mr. Van der Bel nog eens in op de richtlijnen van het openbaar ministerie, waarbij eigenlijk uitsluitend wordt uitgegaan van gevange nisstraf, omdat een boete doorgaans geen haalbare kaart is. Alleen in gevallen van fraude gedurende korte tijd en beneden de 1000 tot 2000 gulden is er meestal de moge lijkheid tot een vorm van 'schikking' waarbij wordt overeengekomen dat de schade wordt terugbetaald, waarna er geen verdere straf vervolging zal worden inge steld. Overigens ontkende de vrouw dat zij in die periode met de man (de vader van haar kinderen) had samenge woond, maar politierechter mr. Janzen-van Oosten achtte dit wel degelijk bewezen en zij vonniste dan ook conform. Dat heeft alles te maken met zijn eigen leef-situatie, denk maar aan de school", aldus Noordhoek. De stichting wil door zijn actie in contact komen met mensen die, voor kortere of langere tijd, een jongere wil len opnemen. Op een zoge naamd 'kort-verblijf-adres' wordt de jongere onderge bracht die zijn ouderlijk huis verlaat, vaak in een soort cri sis-situatie. Het verblijf duurt dan ten hoogste vijf maanden. Op een 'tijdelijk verpleeg- adres' blijft een kind langere tijd, variërend van een half tot een paar jaar. Op het zoge naamde 'langdurig pleegadres' verblijft een kind in principe voor onbepaalde duur. Daarbij moeten pleegouders graag een goed contact onderhouden met de ouders van het pleegkind en de betrokken hulpverle ners. En een pleegkind kan nooit geadopteerd worden. Meestal willen ouders en kind elkaar regelmatig bezoeken en dat moet zonder problemen kunnen. Bij een zogenaamd vakan tie- of weekendadres komt een kind alleen tijdens de week ends of voor vakanties. Dit be treft bijvoorbeeld jongeren uit tehuizen of probleemgezinnen die behoefte hebben aan ver andering van omgeving. In principe kunnen veel mensen als pleegouder funge ren. Getrouwd of niet ge trouwd. Een alleenstaande komt net zo goed in aanmer king als een echtpaar zonder kinderen of samenwonenden. Om meer aandacht te geven aan de pleegzorg toert de Cen trale langs bibliotheken in heel Zeeland. Daar kunnen belangstellenden vrijblijvend foldermateriaal meenemen om een indruk te krijgen wat pleegzorg inhoudt. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de stands te vinden vanaf vandaag tot 7 oktober in de bi bliotheek te Oostburg, van 3 tot 17 oktober in de bibliotheek te Terneuzen en van 20 okto ber tot 3 november in de bi bliotheek te Hulst. Voor meer informatie over de pleegzorg kan men tijdens kantooruren ook bellen naar het bureau van de Centrale in Middelburg, 01180-14955. Van onze correspondent VLISSINGEN - Een speciaal gevormd rechercheteam van vijf Zeeuwse politiemannen onder leiding van de Middel burgse officier van justitie mr. D. van de Bel heeft een grote diefstal van videobanden en movieboxen tot klaarheid ge bracht. De hoofdverdachte in deze omvangrijke zwendel, de 29-jarige M. de P. uit Roosen daal, is nog steeds onder ar rest. Zes andere Westbraban ders zijn na een kortere of lan gere insluiting op vrije voeten gesteld. Volgens de politie is met de zwendel een bedrag ge moeid van ongeveer 100.000 gulden. Een deel van de ban den en de boxen kon nog wor den achterhaald. De zaak kwam aan het rol len toen op 14 augustus van dit jaar door drie Vlissingse vi deotheekhouders bij de plaat selijke politie aangifte werd gedaan dat een aantal bij hen gehuurde banden niet tijdig was teruggebracht. Een on derzoek bracht aan het licht dat de mannen zich hadden gelegitimeerd met gestolen en daarna vervalste rijbewijzen. De P. kocht de rijbewijzen en voorzag ze nadien van een pasfoto en stempel. Daarmee gewapend stuurde hij zijn handlangers het land in om banden te huren, die hij dan op zijn beurt weer verkocht aan de 53-jarige videotheek houder P. K. in Roosendaal, die later wegens heling werd aangehouden. Toen een van de daders in Vlissingen werd herkend en tegen de lamp liep, kwam het onderzoek in volle gang. In middels waren ook van video theekhouders in Middelburg, Goes, Terneuzen, Oostburg, Axel en Hulst dezelfde klach ten binnen gekomen. Dat was het sein voor justitie een spe ciaal rechercheteam in het le ven te roepen. Succes bleef niet lang uit want op 28 augus tus kon de eerste verdachte, de 31-jarige J. R. uit Roosendaal in de kraag worden gegrepen. AL spoedig daarna volgden zijn plaatsgenoten de 25-jarige P. R. en de 29-jarige J. van O. alsmede de 26-jarige H. A. uit Oudenbosch, die ook bij de or ganisatie was betrokken. Ver der werd ook tegen de 35-ja- rige J. C. uit Roosendaal pro ces verbaal wegens heling op gemaakt. Gebleken is dat niet alleen videotheekhouders in Zeeland het slachtoffer van hun prak tijken zijn geworden, maar ook nogal wat in Brabant, Limburg en Zuid-Holland. Het totale aantal benadeelde videotheekhouders bedraagt 35. Van een onzer verslaggevers KIELDRECHT - Ze kregen er vijf minuten de tijd voor. Maar Annie had er al bin nen zeven seconden een te pakken. En ook haar vrien dinnen hadden er al rap een boven de tobbe hangen. Ge luk? „Ze zijn al te veel be dwelmd", klonk de verkla ring. Maar na verversing, op een dienblad, lapte ze hem het weer. In café Ponderosa in Kiel- drecht, waar Zwarte Lola vanuit de juke box haar car rière in de striptease bar schildert en de palmares van de lokale wielerheld de wand sieren, herleefde gis termiddag een oude traditie. Paling vangen met de blote hand. De ingrediënten voor dit simpele volksvermaak zijn al even eenvoudig. Men neme een teil met water, gooi daarin twee palingen en laat het volk voor vijftig frank een van de sparte lende palingen uit de bak zien te halen. Af en toe wel de paling verversen. Anders stikken de beestjes. „En ja, als je al een paar knepen achter je oor hebt gekregen wordt je vanzelf minder fel", legt wedstrijdleider Loek Thijs uit. Zoals Annie het gister middag flikte, -„de kunst is hem net achter de kieuwen te pakken"-lukte het maar weinigen. Het beestje uit de wasteil krijgen, die in het midden van de cafévloer stond opgesteld, was niet zo zeer het probleem. Met een beetje golfslag sloeg je ze er allebei uit. Maar de paling boven de teil stil houden was de grote kunst. Maar al te vaak, tot grote hilariteit van Annie die de seconden voor haar tegen standers zag wegtikken, ge beurde het dat de paling tussen het publiek belandde en een toernee door het café maakte alvoren ze stevig in de hand, -„knijp ze niet dood hé"-, aan wedstrijdleider Loek Thijs werd getoond. Zielig? Dierenmishande ling? „De beestjes zien niet af. Je kunt ze beter met de hand vangen dan met de haak. Ik denk dat ze dan veel meer lijden". Organisa toren uitbater Eddy Voer man en Loek Thijs tillen er niet zo zwaar aan. „Het is puur dorpsvermaak. Vroe ger werd het veel gedaan. Maar dat is toch zeker al weer tien jaar geleden". Een oud baasje, die de sport nog van vroeger kent, Stamgasten van café Pondorosa grijpen met de blote hand de palingen uit een wasteil. proDeert het met een andere tactiek. Hij roept ze naar de oppervlakte. Zwaait vervol gens met zijn opgestroopte arm als een bezetene door de teil, zoals iemand in bad naar een stuk zeep, en slaagt er pas in een paling te grij pen als de cafévloer half blank staat. Zijn opvolger speelt vals volgens de vrou wen. Hij werkt de paling eerst overboord en plukt vervolgens het bijna leven loze beestje van de grond. „Eh dat mag niet. Ge moet - FOTO DE STEM/COHJ.DE BOER hem recht uit de tobbe pak ken". Het record van Annie hield uiteindelijk niet stand. Kort voor het einde van de de wedstrijd gingen Antoine de Keyser (zes seconden) en Mark Warrens (2 seconden) haar voorbij. De weersverwachting: zwakke of matige wind vooral uit oost tot zuidoost. Na het langzaam optrekken van nevel en mist over het algemeen zonnig en zacht weer. Maximum tempe raturen van 17 tot 21 graden. De vooruitzichten van don derdag tot en met zondag: droog en over het algemeen vrij mooi weer. Enkele wolken velden en iets frisser op het einde van de week. (Bron: Uk- kei). Amsterdamzwaar bew.14 gr Eindhovenonbewolkt16 gr Vlissingenzwaar bew.16 gr Aberdeenzwaar bew.23 gr Atheneonbewolkt26 gr Barcelonazwaar bew.25 gr Berlijnonbewolkt17 gr Boedapest.licht bew.20 gr Bordeauxonbewolkt23 gr Dublinlicht bew.16 gr Frankfortonbewolkt21 gr Genèveonbewolkt18 gr Helsinkiregen9 gr Innsbrucklicht bew.20 gr Klagen turtonbewolkt20 gr Kopenhagen., zwaar bew.16 gr Lissabon.onbewolkt27gr Locarnoonbewolkt21 gr Londenzwaar bew.16gr Madridhalf bew.24 gr Malagazwaar bew.27 gr Mallorcazwaarbew.22gr Maltazwaar bew.24 gr Moskouzwaarbew.8gr Münchenonbewolkt19 gr Niceonbewolkt25 gr Oslohalf bew.12 gr Parijsonbewolkt21 gr Praaglicht bew.17 gr Romeonbewolkt26 gr Spiltonbewolkt27gr Stockholmzwaarbew.10gr Warschauzwaarbew.16gr Wenenlicht bew.20 gr Zürlchonbewolkt20 gr Cyprusonbewolkt30gr Istanbullicht bew.20 gr LasPalmasonbewolkt28 gr Beiroet.half bew. 30gr Van een oneer verslaggevers HULST - De uitbaatster van het pas geopende café 'Sur la mer" In de Hulster Bierkaai straat heeft van de ene op de andere dag de gehele inventa ris weggehaald. De bank heeft daarop bij de politie aangifte gedaan van verduistering. De politie was er gisteren nog niet uit hoe de vork aan de steel zit. Met name gaat het om de strijd vraag of de spulletjes aan de bank, dan wel aan de uitbaat ster toebehoren. De feiten speelden zich zon dagavond af. Omwonenden zagen hoe de café-inventaris in een auto met aanhanger werd geladen. Een van hen vertrouwde de zaak niet en volgde de auto naar een adres in Hulst waar alles werd uit geladen. Vervolgens werd de politie ingeschakeld. De uit baatster staat behalve bij de bank ook nog in het krijt bij verschillende plaatselijke le veranciers. Vandaag hoopt de politie meer duidelijkheid in de zaak te krijgen. Van een onzer verslaggevers AXEL - De rijkspolitie in Axel en Hulst heeft de surveillance in de Oost-Zeeuwsvlaamse grensstreek verscherpt. De af gelopen maanden zijn in Abs- dale, Sas van Gent en Koe wacht minderjarige meisjes en een volwassen vrouw lastig gevallen door een exhibitio nist De laatste keer dat de man actief was, op 22 septem ber in Koewacht, trachtte hij zijn minderjarige slachtoffer bovendien te verkrachten. De politie heeft vermoedens dat het in alle vier de gevallen om dezelfde man gaat. Telkens werd in de nabijheid een don kerblauwe personenauto op gemerkt. Bij twee gevallen was er sprake van een Bel gisch kenteken. Ook de per soonsbeschrijvingen van de slachtoffers komen overeen. Opperwachtmeester E. Kint: „Een gezette man, tussen de 35 en 40 jaar oud, met een bol ge zicht. De man ziet er niet bruusk uit. Zeer net gekleed. En als hij wat zegt, praat hij met een Vlaams accent". een advertentie vijfduizend gulden uitgeloofd voor infor matie die kan leiden tot de aanhouding van de dader. Naar aanleiding van die ad vertentie zijn bij de politie nog enkele klachten over exhibi tionisme binnen gekomen. Die tonen echter geen enkel ver band met de vier andere ge vallen. De man opereert op ver schillende tijdistippen en tot nu toe enkel op landweggetjes waar de kans om gesnapt te worden klein is. De eerste melding dateert van begin juli toen hij in de buurt van de manege in Absdale een min derjarig meisje met zijn aan wezigheid confronteerde. En kele weken later ontblootte hij het onderlijf in de Zandstraat in Koewacht ten aanschouwe van een volwassen vrouw. Halverwege augustus was hij actief aan de Mosselhuisweg in Sas van Gent. Hij herhaalde zijn exhibitionistisch gedrag voor de laatste keer op 22 sep tember in de Groenstraat in Absdale waar hij een minder jarig meisje van haar fiets sleurde en poogde haar te ver krachten. De ouders van dit meisje hebben inmiddels via De poging tot verkrachting, en het vermoeden dat er een overeenkomst in de vier ge vallen zit, is aanleiding voor de politie geweest de surveil lance te verscherpen. „Als het om dezelfde man gaat, ver toont hij een agressiever ge drag. Het is niet de bedoeling om de ouders van school gaande kinderen ongerust te maken maar we moeten niet blind zijn voor de feiten. De kans is aanwezig dat de man plotseling opduikt. Het lijkt ons voorlopig verstandiger dat schoolgaande kinderen 's mor gens samen rijden. En 's avonds niet alleen de polder in rijden", aldus Kint. „We moe ten gewoon rekening houden met de feitelijkheden". Van onze correspondente MIDDELBURG - 'Verschrik kelijk stom' vond de 19-jarige P.R. uit Kapelle zichzelf, om dat hij op 20 april in Goes op zijn bromfiets was gestapt terwijl de politie hem dit even tevoren niet alleen had afge raden maar zelfs verboden. R. stond dinsdag voor de politie rechter in Middelburg omdat hij had gereden met een alco holpromillage van 1.97, het re sultaat van een avondje door zakken in een café. Politie-agenten vermoedden dat er teveel alcohol in het spel was en legden de jongeman een rijverbod op. Toen zij hem even later toch zagen rijden, volgde alsnog de blaastest en een bloedproef en dat, aldus politierechter mr. Janzen-van Oosten is inderdaad heel stom, want u had dit kunnen voor komen door gewoon naar huis te lopen. Zij veroordeelde R. tot een boete van 800 gulden en een rij-ontzegging voor de duur van zes maanden. Ook de 26-jarige L. de H. uit Heinkenszand vroeg letterlijk om een aanhouding, toen hij op 1 februari in Borssele tegen een politie-auto opreed. Ook hier bestond het vermoeden van alcoholgebruik, maar van een aanhouding was nog geen sprake. Om zekerheid te krij gen reed de surveillancewagen een tijdje voor de auto van De H. die plotseling slingerend een inhaalmanoeuvre startte, waarbij hij de politie-auto aan de zijkant raakte. De H. bleek te rijden met een alcoholpro millage van 1.39 waarvoor hij werd veroordeeld tot een boete van 1000 gulden en een voor waardelijke rij-ontzegging van zes maanden.

de Stem | 1986 | | pagina 11