rmatie zich plaats Bruijn Rottier in rnooi ECieldrecht 'leent' Nederlandse peuters Echtpaar Lioen-Mattheeuws in Axel 65 jaar getrouwd Ondernemer kan besparen op deviezen van buiten Staf Steyaert blij met de nieuwe Breskens 45 GEEN GELD UIT NEGATIEVE HET WEER DEELNAME NK Md» beste gereedschappen en machinerieën ij hobbyist, vakman en Industrie, f Splnveld 31, Breda, 076-224944 DINSDAG 30 SEPTEMBER 1986 Vrij mooi Teldatum rERNEUZEN - Het groot onderhoud aan 112 woningen van de woningbouwvereniging Ter- neuzen in de Bloemenbuurt gaat niet door. B en W van Terneuzen weigeren medewerking aan de plannen. Onder protest van de bewo ners zal de bouwvereniging nu een nieuw re novatieplan moeten maken. 'Logisch' logere huur SUBSIDIEREGELING MANAGEMENT ONDERSTEUNING Drs. Barbé opent oud klooster Sas Weer in Europa Dees slaat eerste paal van ziekenhuis KLEIN SOORT EUROKOTTER Afspraken F amiliebedrij f 1001 gereedschappen van de beste kwaliteit trok Tjoba opnieuw op. Doel punten: Johan Harinck (2x), Hans de Schipper (4x), Wilco Fokke (4x), Karin Klein (2x), Kees Proost en Janet Mans bergen. VALTO-TOGO 3-4 - Twee ploegen die aan elkaar ge waagd waren. De score ging dan ook volledig gelijk op, maar kwam niet tot cijfers die je bij dergelijke goede weers omstandigheden mag ver wachten. De beide verdedigin gen zaten goed dicht en daar mee is de lage score verklaard. Ook werden, vooral in de eer ste helft, kansen gemist aan beide zijden. In de eerste helft kwam eerst Valto op voor sprong, maar TOGO wist tot twee keer de leidende positie over te nemen. Bij rust was het weer gelijk met 3-3. Na de hervatting viel er slechts één doelpunt, dat de winst bij TOGO bracht. Zeven minuten voor het einde hield TOGO de winst op balbezit vast. Doel punten: Francis Joziasse, Gerda Kloet en Jacco van Beugen. UITSLAGEN Promotieklas C: SMS-Swift 5-6. Tweede klas A: ONDO-Ten Donck 9-4. Tweede klas C: TOP-GKV 7-7. Derde klas A: Seolto-Quick 6-12. Derde klas C: Avanti- Stormvogels 9-7. Derde klas D: Crescen do-Zuidwesters 9-5. Reserve eerste klas B: Tjoba 2-PKC 4 6-6. Reserve derde klas A: Nieuwerkerk 2-Swift 2 5-8. Reserve derde klas C: Animo 2-Sperwers 3 10-3. A-junioren: Animo-De Algemene 5-6. B- junioren: KOAG-Swift 7-4. Stand tweede klas D: ODO 4-7, Tjoba 4-7, Merwede 4-6, Sagitta 4-4, NIO 4-3, Vriendenschaar 4-3, Atlas 4-2, Meervo- gels 4-0. Derde klas B: Valto 4-6, Nieu werkerk 4-5, Ventura Sport 4-5, TOGO 3-4, Weidevogels 3-2, Ons Eiland 4-2, Sportief 4-2. ruijn is op een eervolle tweede nschap van Nederland eerste De tweede partij tegen Johnny van der Stappen werd verlo ren, maar nog steeds hield hij een moyenne van 6.50 vast. Zelfs de 23 beurten die de winstparitj tegen Jac van Peer vergden, veroorzaakten wei nig verval in gemiddelde. Dat gebeurde wel in de vierde ronde tegen André Hoekstra. „Die verloor ik in 32 beurten en kwam op een totaal van 115 caramboles. Dat had ik nog niet eerder meegemaakt. De ballen rolden bijna van het biljart af, zover lagen ze uit elkaar." Herstel volgde in de vijfde ronde tegen Jan Kesse- laar, winst in 21 beurten, maar in de zesde ronde verloor hij van Hans Braaken in 17 beur ten en maakte hij 86 carambo les. De explosie volgde in de slotpartij. Die uitzonderlijk korte partij en doordat Braa ken een zwakke slotpartij speelde, brachten hem in de klassering nog naar een tweede plaats. De eindstand was (respec tievelijk aantal matchpunten, algemeen gemiddelde en hoogste serie): 1. H. de Kleine, Helmond 12-5.48-36; 2. Jean Paul de Bruijn, Sluiskil 8-6.01- 50; 3. H. Braaken, St.-Oeden- rode 8-5.72-34; 4. J. Kesselaar, Alkmaar 8-5.40-52; 5. R. Kooy, Westerland 8-5.37-49; 6. A. Hoekstra, Franeker 6-4.86-35; 7. J. van Peer, St.-Willebrord 4-4.33-35; 8. J. van der Stap pen, Waalwijk 2-4.68-37. niemand anders verdiende de kilse biljartvereniging SBC in hield. zesde beurt op een totaal van 63. Dat hij het beter kon dan in die partij liet hij even daar voor tegen Jac de Maat blij ken. Tijdens die halve finale partij maakte Van Etenen- naam de partij in 6 beurten uit De driebandenzege ging naar Bram de Kraker van De Molenbhoek uit Hoek. Ook daar was sprake van over macht, tenminste afgaande op het handicap-systeem dat ge hanteerd werd. De Kraker kwam ook nauwelijks in moeilijkheden. Hij won de halve finalepartij tegen Cor de Jonge in 44 beurten (18-11) en had in de finale weinig proble men met Benny Rammeloo: 18-14 in 34 beurten. De toer nooizege in het libre was voor SBC-speler Guljam Pladdet. In slechts 20 beurten klopte laddet tegenstander Walter oemans met de klinkende ijfers 70-27. In de halve finale ad Pladdet tegen Jan de onge 29 beurten nodig om de artij winnend af te kunnen luiten Vervolg van pagina 1 „ZE ZIJN niet bij ons op de leuterspeelzaal geweest, want jit durfden ze waarschijnlijk jet","zegt de leidster van 'Het lonnestraaltje' in Nieuw-Na- aen. „Maar ze zijn bij de moe- Iers thuis zelf op bezoek ge- teest om te vragen of hun dnd een paar dagen kon ko gen. Op een gegeven moment lid ik nog maar drie kinderen over. Ze zijn gelukkig alle maal weer teruggekomen". Het gaat overigens om peu ters die al enkele dagen per week naar Kieldrecht gaan, als de peuterzaal in Nieuw- Namen gesloten is. In België geldt het leerlin gental per eind september als teldatum. Voor de lagere school in overlegging van het aantal inschrijvingen genoeg, maar voor de kleuters geldt dat de kinderen ook daadwer kelijk aanwezig moeten zijn als er geteld wordt. In Kiel drecht wilde men dit keer niet uitspelen als vorig jaar. Toen stonden er weliswaar 120 kleuters ingeschreven, maar toen de inspectie kwam tellen waren er maar een kleine hon derd aanwezig. „Vandaar dat we aan de ouders vragen, breng de kinderen alstublieft in september. Er zijn zelfs zieke kinderen die toch naar school komen om de norm maar te halen". Dit jaar speelt ook een be langrijke rol dat buitenlandse kinderen nog maar voor 80 procent meegeteld worden, waardoor het extra moeilijk wordt om het vereiste leerlin gental te halen. Het school hoofd meent dat dit wellicht ook de reden is dat sommige scholen extra aandacht beste den aan de werving in Neder land. „Maar aan dat soort praktijken doen wij niet mee. We hebben op onze school maar 4 kinderen uit Nieuw- Namen. Het worden er eerder minder als meer. Voordat de peuterspeelzaal in Nieuw-Na- men drie jaar geleden werd opgericht, hadden we wel 20 Nederlandse kleuters". Geen groot onderhoud van Terneuzense buurt Van een onzer verslaggevers Het college vindt het onverantwoord om de onder- houdsreserve enkele tonnen lichter te maken ten be hoeve van het groot onderhoud. De woningbouwvere niging wilde dat -na overleg met de bewoners- doen om een huurverhoging te vermijden. Renovatie -met een forse overheidssubsidie- zal wel tot aanpassing van de huren leiden. „Die kant zal het toch op moeten," zegt wethouder drs. k. Doorduyn van Terneuzen. ,De totale reserve van de ver eniging is negatief, en je mag 1e onderhoudsreserve niet ge bruiken voor dergelijk groot onderhoud," zo verklaart hij weigering van B en W om mee te werken. Hij weet zich in die houding gesteund door «et ministerie van volkshuis- «esting. den gesteld. In een rondschrij ven aan de huurders maakt het bestuur duidelijk dat men wel een nieuw plan wil ont werpen, maar dat dat geld gaat kosten: een huurverho ging. Toch zullen nog dit jaar nieuwe plannen op tafel ko men. Met de huurders is het be- ituur van de woningbouwver eniging 'zeer teleurgesteld' in le weigering van de gemeente, lie zich overigens al aftekende Sjdens het overleg van vorig aar. Hoewel de vereniging laarop de plannen aanpaste «erd de gemeente niet tevre- Wethouder Doorduyn ziet ook geen andere oplossing. „Het is logisch dat de bewo ners het liever anders wilden, maar voor groot onderhoud putten uit een reserve, die daar niet voor bedoeld is, dat gaat niet, zeker niet als de to tale reserve negatief is. Dan heb je feitelijk dus niks meer te besteden," aldus de wethou der, die eraan toevoegt dat 'enige huurverhoging wel ver antwoord zou zijn.' Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN/GOES - Ondernemers kunnen vanaf 1 oktober bij het Regionaal Dienstverleningscentrum Kleinbedrijf Zeeland (RDK) in Terneuzen en Goes een aanvraag indienen om in aanmerking te komen voor de Subsidieregeling Management Ondersteuning (SMO). Bedrijven kunnen dank zij die overheidssubsidie tot 70 procent besparen op de kosten van externe adviseurs. Van onze correspondent AXEL - Gisteren vierde het echtpaar A. Lioen-Mat theeuws zijn 65-jarig huwe lijksfeest. De gezondheid van beide echtelieden is, ge zien hun hoge leeftijd, nog redelijk goed. De heer Lioen is 88 en zijn echtgenote 86 jaar. Het echtpaar woont nog zelfstandig aan de Zuidsin gel te Axel. Burgemeester A. Hack was gistermorgen een der eersten die het echtpaar namens het gemeentebe stuur van Axel persoonlijk zijn gelukswensen kwam aanbieden. Verder was er in de vroege avond een zeer druk bezochte receptie in restaurant Zomerlust. De heer Lioen, geboren in Terneuzen- zijn vrouw in Philippine- heeft tal van ja ren gewerkt als chef onder houd op de afdeling Syn these bij de nu geheten NSM te Sluiskil. Een drukke baan en zo was ook zijn werk te gelijk zijn hobby en bleef er voor andere bezigheden maar heel weinig tijd over. Uit het huwelijk zijn drie kinderen geboren. Er zijn dertien kleinkinderen en tal van achterkleinkinderen die Het feestende paar overigens niet allemaal deze mijlpaal konden meevieren - FOTO 0E STEM COR J. DE BOER omdat er heel wat van in Amerika wonen. Kleine bedrijven met min der dan 10 werknemers krij gen 70 procent van de advies- kosten terug over de eerste twee dagen dat zij een advi seur inschakelen. Daarna is de subsidie 40 procent. Bedrijven groter dan 10 werknemers krijgen 40 procent subsidie met een maximum van 10.000. Het RDK beslist bij elke aanvraag of een bedrijf en de adviseur die het wil benade ren voor de regeling in aan merking komen. Daartoe heeft het RDK de beschikking over een lijst van adviseurs; alleen wie op die lijst staat wordt door het RDK erkend. Het mi nisterie van economische za ken heeft dit jaar ƒ21.000.000 uitgetrokken om de SMO-pot te vullen. Twee jaar geleden was dat bedrag nog slechts 9.145.000 en werden 2283 aan vragen toegekend. H. Verbeemen, hoofd van het RDK: „De ondernemers kunnen bij ons terecht voor gratis advies. Maar als ze een rapport of een onderzoek wil len opzetten, verwijzen wij ze door naar externe adviseurs". In de nieuwe structuur die het ministerie heeft bedacht voor het verstrekken van subsidies is er aan de 'aanbodkant' al leen nog plaats voor het RDK en het Coördinerend Orgaan Midden— en Kleinbedrijf. Zij verdelen de beschikbare gel den. Drie jaar geleden was de situatie veel ingewikkelder. Tot 1984 bestonden er name lijk naast het Centraal Insti tuut Midden- en Kleinbedrijf (dat straks het Coördinerend Orgaan wordt) allerlei onder nemers- en brancheorganisa ties, die allemaal rechtstreeks bij Economische Zaken moes ten aankloppen. De nieuwe eenvoudigere constructie is het gevolg van de decentrali- seringspolitiek van de over heid. Het ministerie van eco nomische zaken wil de verde ling van subsidies voortaan per regio regelen en de advise ring naar het bedrijfsleven in particuliere handen overdra gen. Verbeemen: „De centrale behandeling van de subsidies in Den Haag duurde veel te lang. De Tweede Kamer eiste toen dat het korter moest. De decentralisatie per regio heeft tot gevolg dat de SMO-aan- vragen nooit langer dan één maand in behandeling zijn". Het RDK gaat, eveneens in het kader van de decentralisa tie, van het toneel verdwijnen. Het dienstverleningscentrum dat werkt voor bedrijven met minder dan 10 werknemers gaat op in de nieuwe Regio nale Instituten voor het Mid-, den-, en Kleinbedrijf (RIMK). Die organen zullen werken voor bedrijven die tot 200 mensen in dienst hebben. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Gedepu teerde drs. R. Barbé zal op vrijdag 31 oktober de officiële heropening verrichten van het totaal vernieuwde Oude Klooster in Sas van Gent. Drie Zeeuwse werkgeversorganisa ties en de woningbouwvereni ging Sas van Gent Vooruit ne men daar hun intrek. Zij vormden samen de stichting Renovatie en Beheer 'Oude Klooster9, die, met overheids subsidie, tekende voor een grondige verbouwing. Onder de prominente gas ten/sprekers op 31 oktober zijn ook voorzitter S. van Eijkelen- burg van het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond (NCW) en directeur N. van Velzen van de Nationale Woningraad. De drie in Sas gevestigde werkgeversorgani saties zijn de Kring van Werk gevers in de Kanaalzone, de Brabants-Zeeuwse Werkge versvereniging, sectie Zeeland en het NCW, bureau Zeeland. Het pand aan de Westkade, dat zij samen met de woning bouwvereniging aankochten en opknapten, is een van de weinige monumenten in Sas van Gent. - De weersverwachting: na het optrekken van de nevel en de mist vrij mooi weer maar be wolking over het noorden van het land. Maximum tempera tuur van 16 tot 20 graden. Een zwakke wind uit veranderlijke richtingen. De vooruitzichten van woensdag tot zaterdag: 's nachts en 's morgens nevel en mistbanken. Overdag zacht en zonnig weer. (Bron: Ukkel). Amsterdamzwaar bew.19 gr Eindhovenzwaar bew.18 gr Vlissingenzwaar bew.16 gr Aberdeenzwaar bew.21 gr Athenelicht bew.26 gr Barcelonahalf bew.24 gr Berlijnzwaar bew.18 gr Boedapestonbew.21 gr Bordeauxonbewolkt22 gr Brusselzwaar bew.18 gr Dublinonbew.22 gr Frankfortonbew.21 gr Genèveonbewolkt18 gr Helsinkiregenbui12 gr Innsbruckonbewolkt19gr Klagenfurtonbew.18 gr Locarnoonbew.20 gr Londenzwaar bew17 gr Luxemburg.... onbewolkt19gr Madridhalf bew.22 gr Malagaonweer26 gr Mallorcaregenbul21 gr Moskoumotregen3 gr MUnchenlicht bew.18 gr Niceonbew.25 gr Oslohalf bew.16 gr Parijsonbewolkt17 gr Praagzwaar bew.19 gr Homelicht bew.26 gr Stockholmlicht bew.16 gr Warschauregen16 gr Wenenonbewolkt20 gr Zurichonbewolkt18 gr Casablanca... nietontv.gr Cyprusonbew.30 gr LasPalmasonbew.27 gr Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Staatssecreta ris drs. D. Dees van Volksge zondheid slaat vrijdag 10 ok tober de officéle eerste paal voor het nieuwe streekzieken huis in Terneuzen. Gedeputeerde W. Don, die dit aanvankelijk zou doen, heeft de staatssecretaris be reid gevonden dit karwei van hem over te nemen. „Eten eer volle wijziging in het pro gramma", aldus de voorzitter van de raad van toezicht, ir. J.P. Korbee. Door Ronald Verstraten BRESKENS - Gedurende twaalf jaar heeft Staf Steyaert met de Breskens 45 gevist, een kottertje uit 1947 dat hij des tijds overnam van de toenmalige voorzit ter van de Visserijvereniging Breskens, Jan de Winde. Sinds kort is hij de trotse eigenaar van een nieuw schip, evenals zijn voorganger „Deo Volente" (Zo God het wil) geheten. Zelfde nummer, zelfde naam. „Waarom zou je van naam verande ren?", zegt Staf. „Met de vorige hebben we altijd gelukkig gevist. Bovendien vind ik het een praöhtige naam. Ik ben nu wel niet zó gelovig, maar toch doet het je iets", voegt hij er aan toe. Al heeft hij de laatste weken wel eens aan 'de bedoelin gen getwijfeld'. „Er waren nogal wat pro blemen met het hydraulische gedeelte, maar dat wordt nu opgelost." De Breskens 45 is een klein slag euro kotter. „Dat heeft niets met de vorm te maken. Of hij nou een ronde of vierkante kont heeft maakt wat dat betreft niets uit, al denken de mensen dat gauw." Eten eurokotter wordt zo genoemd in verband met de subsidie-eisen die door de Euro pese Gemeenschap worden gesteld. Zo mag bijvoorbeeld de motor geen groter vermogen hebben dan 300 pk. Het schip is 20,5 meter lang, 5,8 meter breed en heeft een diepgang van 2,45 me ter, al is deze variabel door het gebruik van zogenaamde ballast-tanks. Het kasko is gemaakt op een scheepswerf in Zaandam. „Het is een supermoderne kot ter", zegt Staf. „Mooie manschappenver blijven, prima slaapgelegenheden, douche, toilet etcetera. Wel wat anders dan vroeger, toen moest je nog gewoon over de rand." Door middel van 2 dynamo's wordt een 24 volts stroom opgewekt. Eten ouderwets vermogen, want tegenwoordig varen al heel wat schepen met 220 volt aan boord. Vanuit praktische overwegingen is toch voor 24 gekozen. „Anders heb je weer een kabel nodig aan wal, of je plek kan bezet zijn." Het verschil in vermogen is opge lost door middel van een hydraulisch sys teem (druk met behulp van vloeistof). „De nettenrol, de lier, de loslier, de wa terpomp, de koeling, alles werkt hydrau lisch", zegt Staf. Ook de spoel- en sorteer- machine en twee transportbanden wer ken op hydrauliek. De 'oude' Breskens 45 is verkocht aan een duiksportcentrum. Eten van de voor waarden om subsidie te krijgen, is name lijk dat het oude schip niet meer terug in de visserij gaat. Andere voorwaarden zijn dat een aantal jaren op garnalen moet zijn gevist en dat het te vervangen schip een bepaalde minimumleeftijd moet hebben. nieuwe Breskens 45 wordt momenteel vanuit Scheveningen gevist. „Je vangt hier op het ogenblik heel weinig garna len. Ik heb het nog nooit zó meegemaakt. Het is maar een kwart van wat rond eind september normaal is. Zo lang vissen we dus maar ergens anders." Oorspronkelijk was Staf Steyaert voorbestemd om zijn vader in de smidse in Sasput op te volgen. Al vroeg echter voelde hij zich aangetrokken tot de zee. Toen hij verkering kreeg met de dochter van een visser - zijn huidige vrouw - kreeg hij de kans om een jaar te werken op de Breskens 12, het schip van zijn toe komstige schoonvader. Dat jaar werd ge volgd door elf jaar op de Breskens 40 voor hij zijn eigen schip kocht. In die bijna vijfentwintig jaar visserij heeft Staf heel wat meegemaakt en veel zien verande ren. Staf was overigens niet van plan nog aan een ander schip te beginnen. Tot zijn zoon Wilfried te kennen gaf ook wel voor de visserij te voelen. Zo wordt het fami liebedrijf - ook Achiel, de oudere broer van Staf vaart al 10 jaar mee - voortge zet. „Eigenlijk vraagt het schip om een bemanning van vier", zegt Staf. „Soms komen we slaap tekort. Maar voor we er een vierde man bijnemen, moeten we eerst eens een tijdje wennen aan het schip. Over het oude schip zegt Staf: „Eigen lijk was het te lang, te rank en voor dit soort visserij soms gevaarlijk." Met de Zo is volgens hem de collegialiteit tus sen de vissers onderling de laatste jaren afgenomen Vertrok men vroeger niet vóór 02.00 uur in de nacht van zondag op maandag, nu vertrekken sommigen al op zondagmorgen of - middag, om vooral maar de eerste 'trek' binnen te kunnen halen Hij hoopt dat de vissers in de toe komst weer naar de oude afspraken te rugkeren. Ook betreurt hij het dat in de visserij een aantal jaren geleden zulke verschillen in vermogen tussen de sche pen zijn toegestaan. „Er zijn er bij van wel 500 of 700 pk." In dat verband vindt hij het voornemen van de overheid om een kortere boomkor (breedte van het net) van 4 meter te verplichten, nog niet zo slecht: „Dan is het voor iedereen weer gelijk en heb je weer een pracht van een visserij

de Stem | 1986 | | pagina 9