4Schaf exportsubsidies af Franse bezingen Aruba houdt vast aan overeenkomst met Venezuela 'Ineen schuiven belasting en premie leidt tot afwenteling' I )ere|ycl NCW-WERKGEVERS STELLEN OVERHEID VOORWAARDEN VOOR CONVENANT Grote manifestatie voor joden in Sovjetunie Uniforme E EXPORT Kind tot diefstal gedwongen DE RTEMCOMMENTA AR PvdA op zoek 'Overheid reageerde goed na kernramp TsjernobyP DINSDAG 30 SEPTEMBER 1986 BINNENLAND OUD-DIRECTEUR WERELDVOEDSELRAAD OP ZUIVELCONGRES: Nijmegen stelthondenwachteraan VERSTERKT Merkenbureau Nieuwe banen voor Winsemius en Van Aardenne ONDERZOEKSBUREAU NA EVALUATIE: REACTIES WERKGEVERS EN BONDEN OP COMMISSIE OORT: Woningbouw NCOV Visafslag T5 PAGINA T28 PAGINA 3 A juiste produkt te bieden?. in /issen we uit of er een markt zo'n produkt. Daarnaast be- we de infrastructuur ter overigens is die vaak heel kig. Je moet uiteraard geen e-toestellen in een gebied erkopen, waar een elektrici- ontbreekt'. lotte zoeken we Chinese ipartners voor onze Neder- klanten. Maar de contacten we niet. We zeggen alleen te- Nederlandse klant: die Chi- idrijven zijn voor uw onder geschikt om zaken mee te Ve kunnen de eerste contac t leggen, want wie dat wèl China moet ook de volgende eken voeren, de relatie on- den'. ;n doen in China is een kwes- vertrouwen. Chinezen voe- voorkeur handel met 'oude :n'. Het tweede bezoek van de ander wordt dan ook buiten- op prijs gesteld; die wordt ortaan als 'oude vriend' be- d. Vertrouwen winnen kost us kost zaken doen in de 'publiek tijd'. van de grootste problemen handel met China', zegt Den s het gebrek aan harde va- het land. In het Westen is de ort van de Volksrepubliek, i, niets waard. Daarom moet rijf dat zich in het land ves- i manier vinden om de winst 'olksrepubliek te krijgen', kan bijvoorbeeld door beta- natura, maar je begrijpt dat s als ruilmiddel kan dienen, als Nederlandse zakenman :n partij kippen op je dak voor de levering van tech- aan China. En dat is dan één m'. Ie Volksrepubliek zaken doet Westen gebeurt dat meestal orm van joint-ventures. De :n leveren in zo'n geval :n gebouwen voor de vesti- n een bedrijf. En de 'buiten- bijdrage bestaat dan uit ogie en kapitaalgoederen, es. andere manier van zaken et China is produktie in li- overbrengen. De Chinezen dan een bedrag om het pro mogen vervaardigen en ver deelt de leverancier van de ogie, de buitenlandse onder in de winst. Op die manier de Chinezen baas in eigen DEN HAAG (ANP) - Mau rice Williams, voormalig voorzitter van de Wereld- voedselraad van de Ver enigde Naties, heeft maan dag tijdens de opening van het 22e Internationale Zui- velcongres in Den Haag ge pleit voor afschaffing van exportsubsidies voor land- bouwprodubten. De subsi dies zijn volgens hem onder de huidige omstandigheden geen geschikt middel voor ontwikkeling van de afzet markten. Williams vergeleek het huidige beleid van politici in zowel de Verenigde Staten als de Europese Gemeen schap met de jarenlange loopgravenoorlog uit de Eer ste Wereldoorlog. De hoge kosten van de subsidies lei den volgens hem alleen maar tot lagere prijzen op de wereldmarkt, waarvan zo wel boeren in ontwikke lingslanden als in de geïn dustrialiseerde Westerse landen schade ondervinden. Tijdens hét door ongeveer 1.500 zuivelspecialisten uit de gehele wereld bijge woonde congres herhaalde de voorzitter van het Neder landse Produktschap voor Zuivel drs. H. Schelhaas zijn plan de schuldenlasten van ontwikkelingslanden ge deeltelijk kwijt te schelden. Deze landen krijgen daar door de gelegenheid voedsel- aankopen te doen en in eigen land te investeren in de landbouw en verwerking van landbouwprodukten. Volgens Williams leidt een vergroting van het voedsel aanbod in deze landen tot een toenemende vraag, waardoor exporterende lan den eveneens meer afzetmo- gelij kheden kr ij gen. De totale produktie in de wereld van melk beloopt thans ongeveer 500 miljoen ton per jaar. Dr. W.IJ. Aal- bersberg, voorzitter van het organisatiecomité, voorziet een nog stijgende produktie, ook per koe. Door onder an dere rasverbetering ligt een produktie in ons land van tienduizend tot elfduizend kilogram melk per koe in het verschiet tegen nu onge veer de helft. Dit zal volgens Aalbersberg de komende vijf hooguit tien jaar plaats vinden. Ook de toepassing van na tuurlijke hormonen draagt aan de produktiviteitsstij- ging bij. De technologische vernieuwingen, die zich naar zijn mening niet aan banden laten leggen, zullen leiden tot een verlaging van de kostprijs per eenheid pro dukt. LEEUWARDEN (ANP) - On der dwang van zijn ouders heeft een zevenjarig jongetje uit Leeuwarden het afgelopen jaar voor negenduizend gul den aan winkeldiefstallen ge pleegd. Zijn ouders, die ge scheiden zijn, en de vriend van zijn moeder zetten het kind hiertoe aan. Het jongetje werd afgelopen zaterdag voor de derde keer op heterdaad be trapt. Het jongetje stal gemiddeld voor dertig gulden per dag aan etens- en drinkwaren en speelgoed bij de grootwinkel bedrijven in Leeuwarden. On der de dreiging van een pak slaag ging hij te werk. NIJMEGEN (ANP) - Nijmegen heeft als eerste gemeente in ons land een 'hondenwachter' aangesteld die erop toe zal zien dat hondenbezitters zich aan de regels houden. De man is bevoegd loslopende honden te vangen en naar het asiel te brengen en proces-verbaal op te maken tegen baasjes die hun huisdier los laten lopen of laten poepen op daarvoor niet bestemde plaatsen. Dit heeft een woordvoerder van de gemeente Nijmegen maandag meegedeeld. Met de aanstelling van een 'hondenwachter' wil Nijmegen de overlast door honden terugdringen. Het uitlaten van honden is in de Keizer Karelstad via de politieverordening recent aan strenge regels gebonden. Zo mogen honden niet meer loslopen in winkelcentra en be paalde winkelpromenades, op sportvelden, op trapvelden en op speelplaatsen. Hun behoefte mogen de dieren alleen nog doen in goten of op de rand van de weg, tussen struiken van openbaar groen en op speciale hondepoepveldjes. Overtredingen kunnen volgens de gemeente worden bestraft met een boete van maximaal 5.000 gulden. 4Stel een vacaturestop in' t nu beleid 'tegen' het kapi- is, of Chinees nationalisme, ultaat blijft hetzelfde. Het an Deng Xiaoping heeft er ;eval toe geleid dat het land voners kan voeden. En dat lden als een hele prestatie n ontwikkelingsland met i miljard mensen. Door onze Haagse redactie DEN HAAG - Ook het christelijke werkge versverbond NCW heeft voorwaarden gesteld aan de afspraken die het kabinet dit najaar met de sociale partners wil maken op sociaal- economisch terrein (convenant). Het NCW weigert te praten over inkomens van ambtenaren en uitkeringsgerechtigden, over de te be palen loonruimte en over een jaarlijks vast te stellen vermindering van het aantal werklozen. Directeur Weitenberg deelde dit gisteren mee. Het NCW is de tweede organisatie die voorwaarden aan de ge sprekken stelt. In het week einde liet de vakcentrale FNV weten alleen te willen praten met kabinet en werkgevers over het convenant, als de be vriezing van de inkomens van ambtenaren en uitkeringsge rechtigden ongedaan wordt §6m33kt Het NCW vindt dat dit niet thuishoort in het convenant. De christelijke werkgevers keren zich eveneens tegen het advies van de Raad van State om centrale afspraken te ma ken over de loonruimte en het tempo waarin de werkloosheid wordt verminderd. „We heb ben geen behoefte aan het aanscherpen van de centrale afspraken die er al liggen. Laat dat maar aan de onder handelaars over. Zoals het nu loopt, zitten we op de goede koers", aldus Weitenberg. Overigens heeft het NCW een hard hoofd in de daling van de werkloosheid met 200.000 in 1990, als het kabinet geen maatregelen neemt om het ondernemingsklimaat in Nederland te verbeteren. Vol gens Weitenberg, die genoemd wordt als opvolger van minis- DE Europese Commissie zal binnen zes maanden, mis schien zelfs nog dit jaar, een vestigingsplaats voor het mer kenbureau van de Europese Gemeenschap voorstellen aan de Europese Raad. Dat ver wacht de gemeente Den Haag. Den Haag is vrijdag door het kabinet opnieuw kandidaat gesteld. ter Ruding (Financiën), heeft het kabinet niet echt durven bezuinigen. Teveel zou ver taald zijn in lastenverzwarin gen, waarmee het bedrijfsle ven wordt opgezadeld. Weitenberg heeft Rudings werk overgedaan en voor een bedrag van 1,5 miljard elders dan in de belastingsfeer geld gevonden. De grootste klap moet komen van de ambtena ren, voor wie het NCW een halve vacaturestop in petto heeft. In 1987 zouden dan bij alle overheidsinstellingen in totaal 20.000 arbeidsplaatsen verdwijnen, oplopend naar 48.000 in 1990. Daarnaast wil het NCW korten op het openbaar ver voer, op de individuele huur subsidie en tenslotte staats deelnemingen versneld afsto ten (privatisering). Het geld is bedoeld om de loon- en inkomstenbelasting te kunnen verlagen en een verhoging van het accijns op energie te voorkomen. Als te gemoetkoming stelt Weiten berg het kabinet voor de BTW voor alle energiedragers tijde lijk te verhogen. De BTW drukt niet, zoals een accijns verhoging, op de export. Ten slotte moet de overheid zelf 150 miljoen extra stoppen in verbetering van wegen en an dere voorzieningen. Volgens Weitenberg dreigt de positie van de Nederlandse bedrijven op de internationale markt te verslechteren, nu concurrerende landen hun be lastingen verlagen. Ondanks de volgehouden loonmatiging in Nederland, zouden als ge volg daarvan de loonkosten in Nederland sneller stijgen dan in landen als West-Duitsland, België en de Verenigde Staten. De zoon van wijlen pre- tdent Charles de Gaulle, dmiraal b.d. Philippe de laulle maakt na de ver- iezingen zijn entree in de 'ranse Senaat. - fotoap ch in Toulouse 'parachute- in'. Maar ook hij kon het et redden tegen de popu- ire burgemeester Domini- ue Baudis, die als een van e grote beloftes van rechts ildt. Net als op 16 maart eeg Baudis de meeste emmen. De combinatie PR-UDF en de socialisten lden ieder opnieuw de schikbare zetels. De com- unistische partij en het ex- eem-rechtse nationale ont van Jean Marie le Pen ovamen er in Haute Ga- inne niet aan te pas met nog ven procent der stemmen. In de senaatsverkiezingen erd de gaullistische RPR de ote overwinnaar. De partij ordt de grootste groepering het hogerhuis. Ze levert nu senatoren en de socialisten Onder de gaullistische euwelingen is Philippe de aulle, de 64-jarige zoon van ijlen president Charles de aulle. Iedere drie jaar wor- :n er indirecte verkiezingen >or een derde van de Senaat ihouden. Zondag werden 7 van de 319 senatoren ge- izen door 51.343 kiesman en, afkomstig uit de natio- ile assemblee, algemene ra- in, regionale raden en l interaden. WAAROM aarzelt de PvdA met het aangeven van de strategie voor de toekomst? Is het uit respect voor de oude coryfee Den Uyl dat men nog niet openlijk wil toegeven dat er grote fouten in het verleden zijn gemaakt of is de invloed van de dogmatische in gestelde achterban nog zo groot dat voor de weg van de geleide lijkheid moet worden gekozen? Een meer platvoerse, maar wel praktische overweging zou kunnen zijn, dat de PvdA geen herrie in de tent wil voor de Statenverkiezingen van maart volgend jaar, want het zoeken naar een nieuwe identiteit en koers pleegt in de socialistische gelederen doorgaans niet in stilte te geschieden. Wat ook de reden moge zijn, feit is dat de contouren van de PvdA nieuwe stijl steeds zichtbaarder worden. De partij der eeu wige discussianten is hard op weg om het image van 'vechtpartij' te wijzigen in dat van een gezelschap pragmatisch denkende mensen bij wie realisme voorop staat. De partijraad die afgelopen zaterdag in Amsterdam werd ge houden was de zoveelste indicatie dat de sociaal-democraten niet langer de onbuigzamen willen zijn die zich vastbijten in eigen principes. Natuurlijk attaqueerde de nieuwe partijleider Wim Kok het kabinet Lubbers-ll op een aantal essentiële punten. Uit di verse signalen blijkt nu reeds dat in de miljoenennota een veel te optimische voorstelling van zaken is gegeven. Veel werd ver wacht van de economische groei. Het Internationale Monetaire Fonds heeft inmiddels duidelijk gemaakt dat de vooruitzichten voor de wereldeconomie veel minder gunstig zijn dan door de Paar alle waarschijnlijkheid nieuwe voorzitter van het IMF Rud- ding in de miljoenennota werd aangegeven. Kok concludeert dat in een dergelijke situatie het risico van verhoging van de werk loosheid om de hoek loert. Het is derhalve terecht dat hij bij het kabinet zal aandringen op nieuwe impulsen in de strijd tegen de werkloosheid. Wel kritiek dus maar de toonzetting was veel genuanceerder dan tot nu toe gebruikelijk was op partijraden en congressen van de PvdA. Het begrip oppositie voeren betekent in de ogen van Wim Kok niet alleen dwarsliggen. 'In brede kring overtuigen en samenwerking zoeken zonder daarbij uitverkoop te houden van de sociale beginselen', zo hield hij zijn betoog voor. Wim Kok is overigens niet de enige binnen de partij die het nieuwe realisme predikt. Voormalig minister en kandidaat-partij voorzitter Jan Pronk -destijds een van de strategen van Nieuw Links- geeft herhaaldelijk te kennen dat hij zich goed kan vinden in de visie van Kok. Het lijkt erop dat de PvdA zo snel mogelijk een aantrekkelijke regeringspartner wil worden, al zullen er dan eerst nog enkele hinderlijke blokkades (kruisrakettenzaak) opge- r'iirnH mnoton \a/r»rHor> AMSTERDAM (ANP) - 'Laat Mokum nog eenmaal het kloppend hart van het joodse volk, van de vech tende mensheid op de weg naar vrijheid zijn'. Deze woorden sprak rabbijn Aw- raham Soetendorp maan dagavond op de Dam in Am sterdam aan het einde van een manifestatie van solida riteit met de joden in de Sovjetunie. De manifestatie was be gonnen bij het standbeeld de Dokwerker op het Jonas Da niël Meijerplein. Vandaar trokken tienduizend deelne mers uit het hele land, ver licht door duizenden fak kels, door de binnenstad naar de Dam, waar de ex- Sovjetdissident Anatoli Sjtsjaranski en Kamervoor zitter Dolman en rabbijn Soetendorp het woord voer den. Sjtsjaranski vertelde dat hij diep ontroerd was door de massale deelname aan de demonstratie van solidari teit met de joden in de Sov jetunie. Ongeveer 400.000 jo den in de Sovjetunie wach ten nu al jaren vergeefs om het land te mogen verlaten. Sj. tsjaranski gisteravond tussen de voorzitter van de Tweede Kamer, Dolman en PvdA-Kamerlid Van de Bergh. - fotoanp Velen zitten in de gevange nis, aldus Sjtsjaranski die eveneens acht jaar heeft vastgezeten in een werk kamp. In februari werd hij daar uit vrijgelaten, waarna hij naar Israël vertrok. Het bezoek van de voor malige Sovjetdissident aan het Anne Frankhuis in Am sterdam werdmaandagmid- dag vertraagd omdat men in het gebouw een verdacht pakje in een prullenmand had gevonden. Kort na twee uur had de Explosieven Opruimings dienst het verdachte pakje geïdentificeerd. Het bleek een stofzuigerzak met wat rommel te zijn. DEN HAAG (ANP) - Aruba blijft er op staan dat de luchtvaart- overeenkomst die het heeft gesloten met Venezuela wordt be krachtigd door Nederland. Dat heeft de Arubaanse minister president Henny Eman maandag in Den Haag verklaard na af loop van de eerste ronde van het Koninkrijksoverleg. „Het belang van het toe risme voor Aruba vereist dat de overeenkomst in stand blijft", aldus Eman. Nederland heeft het door Aruba en Vene zuela getekende akkoord nog niet bekrachtigd. Dat ge beurde op verzoek van de Ne derlandse Antillen, die zich benadeeld voelen door enkele bepalingen uit de overeen komst. Zo is de route tussen Aruba en de Antillen in de overeenkomst aangemerkt als een internationale verbinding, terwijl de Antillen zich op het standpunt stellen dat het om een binnenlandse vlucht gaat. Aanvaarding van het Aru- baans-Venezolaanse akkoord zou er toe leiden dat de Antil liaanse luchtvaartmaatschap pij ALM en de KLM niet meer zouden kunnen rekenen op de bescherming die zij nu hebben als Koninkrijksmaatschappij en. Aruba stelt zich op het standpunt dat het autonoom is op het gebied van luchtvaart zaken en derhalve zelfstandig kan beslissen wat het met derde landen overeenkomt. Tijdens het Koninkrijksover leg dat nu wordt gevoerd moet over dit punt worden beslist. Ook zal beslist moeten worden over het akkoord met Vene zuela. Na afloop verklaarden zo wel premier Martina als pre mier Eman 'optimistisch' te zijn over een goede afloop van het driehoeksoverleg. NIKUWEGEIN (ANP) - Vanaf woensdag gaan alle particu liere patiënten bij hun tand arts voor dezelfde behandelin gen ook dezelfde tarieven be talen. Omdat er voor een deel van de tandartsen en de pa tiënten nogal wat verandert, is de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheel kunde (NMT) een intensieve voorlichtingscampagne be gonnen. De bijna 6.000 praktiserende tandartsen hebben folders ge kregen voor hun patiënten waarin precies valt te lezen, wat een bepaalde verrichting kost. Bij het opstellen van een behandelplan kan de patiënt zelf opzoeken hoe duur het gaat worden en ook achteraf valt de rekening gemakkelijk te 'controleren'. Wie ondanks de folders met vragen blijft zitten, kan een speciaal infor matienummer van de NMT (03402-76390) bellen. AMSTERDAM (ANP) - Oud-minister P. Winse mius wordt binnenkort benoemd tot directeur van het internationale organisatie- en adviesbu reau McKinsey Com pany. Hij krijgt, afgezien van drukke werkzaam heden in de Benelux, de verantwoordelijkheid voor het praktijkgebied technologie en strategie van internationale on dernemingen, zo heeft McKinsey maandag be kendgemaakt. De voormalige minis ter van economische za ken, drs. G.M.V. van Aar denne, wordt voorzitter van de commissie van goede diensten die een advies voorbereidt over een nationaal centrum voor wetenschap en tech nologie. Hij volgt dr. W. Dekker, voorzitter van de raad van toezicht van N.V. Philips gloeilam penfabrieken op, die zich wegens ziekte heeft te ruggetrokken uit de com missie. DEN HAAG - De rijksoverheid heeft globaal genomen goed ge reageerd op de kernramp in Tsjernobyl. De problemen werden naar waarde geschat, voorzorgsmaatregelen kwamen tijdig af. Toch moet de komende tijd meer worden geïnvesteerd in crisis- bestendig management op de departementen. Dat stelt het onderzoeksbureau Berenschot vast in een ana lyse van het overheidsoptreden, de eerste weken na de kern ramp in Tsjernobyl. Het rapport werd gistermiddag aangeboden aan minister Nijpels (Milieubeheer en Ruimtelijke Ordening). Volgens Berenschot moet de meetcapaciteit worden uitge breid en de voorlichting over straling in het algemeen sterk worden verbeterd, ongeacht de vraag of Nederland zelf nieuwe kerncentrales bouwt of niet. Na Tsjernobyl bleek het publiek veel moeite te hebben met een moeilijk tastbaar begrip als radio-actieve straling. Voor ge meenten en provincies was de eigen rol in de 'opvang' van de ge volgen van de kernramp onduidelijk. Volgens Berenschot had de betrokkenheid van het ministerie van Binnenlandse Zaken groter moeten zijn, niet alleen met het oog hierop, maar ook om dat de situatie had kunnen verslechteren. Tijdens een bijeenkomst in Bergen op Zoom, gewijd aan de veiligheid van kerncentrales, belegd door de plaatselijke PvdA- afdeling, verzekerde een medewerker van de kerncentrale Doel dat er in het ergste geval bij een ongeluk drie dagen lang niets van straling te merken zal zijn. Dat komt door de beschermende koepel. Als daarna toch straling vrij komt is het rampenplan van de gemeente Bergen op Zoom ontoereikend om de bevolking te be schermen. „Wij zien bijvorbeeld geen gelegenheid de bevolking te evacueren", aldus wethouder Kees Baks. „Ik zou niet weten waarheen". Von onze Haagse redactie DEN HAAG - Werkgevers en vakbonden voelen er niets voor dat alleen werknemers in de toekomst de premies voor de volksverzekeringen zouden moeten betalen. Beide zijn bang dat de een in loononder handelingen de kosten daar van zal proberen af te schui ven op de ander. Op dit moment betalen de werkgevers de volksverzeke ringen. Die eensgezindheid bleek gisteren tijdens de eerste dag van hoorzittingen van de vaste kamercommissie Financiën over het rapport van de Com- missie-Oort over de vereen voudiging van het belastings telsel. Daarmee hield de overeen stemming tussen werkgevers en bonden overigen ook op. De FNV wil dat deze premies in de toekomst als belastinghef fing bij de werkgevers van daan worden gehaald. Eén voordeel is dat daardoor be drijven met veel personeel evenveel premie betalen als bedrijven met veel machines. De werkgeverskoepel RCO voelt daar uiteraard niets voor. De Commissie-Oort deed een klein half jaar geleden de Tweede Kamer een aantal voorstellen werden gedaan om de belastingen wat eenvoudi ger te maken. Voornaamste aanbevelingen: In het vervolg nog maar vier belastingschij ven, waarbij 40 procent be taald moet worden tot bijna ƒ50.000. De loonbelasting is dan ge lijk aan inkomstenbelasting. Om dit te bereiken worden loon- en inkomstenbelasting en premies volksverzekering in één geschoven. Die premies moeten dan door de werkne mer worden betaald, maar daarvoor krijgt hij een een malige verhoging van zijn loon als tegemoetkoming. En omdat de operatie de schatkist niets mag kosten worden af trekposten sterk verminderd. Het grote voordeel van Oort is dat 85 procent van de belas tingbetalers niet meer te ma ken krijgt met belastingfor mulieren. De commissie is verleden jaar door de Tweede Kamer ingesteld en in het regeerak koord staat dat in 1988 een vereenvoudiging doorgevoerd moet zijn. De nadelen van en proble men met vereenvoudiging werden gisteren breed uitge sponnen door verschillende organisaties. De werkgevers en de vak bonden bleken vooral be vreesd voor de effecten van de overheveling van de premie. De angst van de bonden is dat als fondsen waarin de werk nemer zijn premie stopt tekort komt, de werknemer extra premie moet betalen. De werkgevers bleken vooral be nauwd dat deze tegenvallers ogenblikkelijk als looneis te rug op hun bordje komen. Eensgezind bleken de over koepelende organisatie van de werkgevers, RCO en de vak bonden het ook over een ander negatief effect. Het verschil tussen bruto- en nettoloon neemt toe door de overheve ling, aangezien de werkgever eenmalige het loon moet ver hogen met het bedrag dat de werknemer meer premie be taalt. Dat verschil tussen 'vies' en 'schoon' loon heet de wig en als de wig groter wordt nemen de kansen van de zwartwer kers toe. Bonden, RCO en het midden- en kleinbedrijf her innerden er ieder aan dat de politiek de laatste jaren juist sterke pleidooien houdt voor het verkleinen van de afstand tussen bruto- en nettoloon. Daarnaast speelt ook het probleem dat pensioenen een malig omhoog zouden gaan, of anders uitgesloten moeten worden van de verhoging van de brutolonen. Zoals bekend worden pensioenen (waarover ook de premie kan worden be rekend) uitgedrukt in bruto- bedragen. V 15 Wat hebben we weer genoten van de nationale manifestatie WintertijdMiljoenen Neder landers draaien op hetzelfde moment aan de wijzers en tel len een uur op bij hun levens duur. Zo'n nationaal gebeuren zou iets zijn voor een inventieve omroep. Misschien bouwt de TROS of Veronica volgend jaar een dampende show rond de wisselingen van zomer en winter. Dat gebeurt ook al met de Staatsloterij. Dat wordt een tv- happening. Nu balen de meeste Nederlanders nog als de ver keerde nummers voorbij trek ken. Maar dat wordt allemaal anders. De directeur van de Staatslo terij wil de hoofdprijs verho gen tot 1 miljoen. We maken volgens hem een wat zuinige indruk op het buitenland. Ja, die man is tot alles in staat. Wat hebt u liever: een miljoen in de staatsloterij of het on middellijke vertrek van Ru- ding? Ruding is niet iemand die lek ker bij tante Truus zit te kof fieteuten. Hij bezuinigt zich uit de naden en zie: de banen vliegen op hem af. Hij kan zo vertrekken naar het IMF. Dat schijnt een club te zijn van internationale mun- tenverzamelaars. Dat vindt-ie leuker dan zeulen met dat lege koffertje op de derde dinsdag in september. Van Aardenne en Winsemius hebben lang op een baantje gewacht. Maar nu hebben ze allebei een mooi lot uit de lote rij getrokken. Winsemius krijgt het druk, Van Aardenne niet zo. De slim merik heeft het goed gescho ten. Gijs zit in een of andere vage commissie van goede ver diensten. MERIJN DOOR juist nu maatregelen aan te kondigen om woning bouwverenigingen en andere sociale verhuurders scherper te controleren, wekt staatsse cretaris Brokx ten onrechte de suggestie als zouden deze in stellingen op dezelfde manier werken als commerciële ver huurders zoals het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Dit stelt de Nationale Woningraad maandag in zijn reactie op de nota van de bewindsman van volkshuisvesting, waarin deze scherpere controle uit de doe ken wordt gedaan. HET 'ondernemersdeparte ment' Economische Zaken moet stimuleringsmaatregelen en andere regelingen meer be oordelen op hun werkgelegen heidseffect. Dan zal het oor deel vaak veel positiever uit vallen. Dat standpunt bracht voorzitter S. Veninga van het Nederlands Christelijk Onder- nemersverbond (NCOV) maandag naar voren op een congres van zijn organisatie in Den Haag. ONBEKENDEN hebben maandagmorgen in Lauwer- soog een deel van de admini stratie van de visafslag gesto len en in brand gestoken. Vol gens een woordvoerder van de rijkspolitie hebben de onbe kenden de administratie uit de kasten gehaald en omstreeks kwart over elf weggenomen en elders verbrand. Het gaat om gegevens over de aanvoer van vis waarvoor binnen de EG quota zijn vastgesteld. (ADVERTENTIE wijn en gedistilleerd Tel. f015)569324

de Stem | 1986 | | pagina 3