'Chinezen betalen nooit te veel' 'Sch CNV haalt oude koe weer van stal Rechts wint Franse Senaatsverkiezingen even..t UITBLAZEN STUDENTEN ONDERZOEKEN KANSEN VOOR NEDERLANDSE EXPORT Nieuwe vriend NCW-WE DE STEM CO PvdA op zoek DINSDAG 30 SEPTEMBER 1986 ACHTERGROND DINSDAG 30 SEPT NIEUWE VOORZITTER BEPLEIT INVOERING VERMOGENSAANWASDELING POSITIE CHIRAC VERSTERKT VORIGE week vrijdag belde een man naar de krant. Of het klopte dat hij deze rubriek al een tijdje had gemist. Dat klopte, zei mijn colle ga. Hoe lang dan al? Drie weken. Wanneer ik terug kwam? Aanstaande maan dag, antwoordde de collega. Wil je dan aan die Koek vragen dat hij eerst en vooral eens uit legt hoe hij aan zoveel vakantie komt? zo besloot de lezer het telefoongesprek. Het is natuurlijk vleiend om door minstens één lezer gemist te worden, maar dat dit pas na bijna drie weken het geval is tempert de voldoening wel. De Santegoeds missen ons ook weer, schrijven ze. Onswant hun kaart, gepost in Orlando, Florida is ook aan Merijn ge richt. Wat doen die mensen he lemaal in Amerika als ze de krant zo missen? Aan de Zeeuwse kust is hij gewoon da gelijks te koop. Een van de dingen die ik tij dens mijn vakantie niet heb ge mist, zo moet ik wellicht tot mijn schande bekennen, is de krant. Niet bepaald De Stem, maar de krant in het algemeen. Eén keer heb ik de Trierer Volksfreund geraadpleegd. Een paar dagen later kocht ik een Frankfurter Rundschau, om te weten te komen waarover de Bildzeitung in het krantenrek zoveel vetgedrukte stennis maakte en wat er in Parijs aan de hand was. Tenslotte pikte ik, gistermorgen nog in een totaal andere wereld, van een hotelba lie een exemplaar mee van de Egyptian Gazette, een dunne Engelstalige krant die ook op zondag verschijnt en alleen al daarom op slag mijn volle sym pathie genoot. Er stond echter geen letter nieuws uit Europa in. Drie kranten in drie weken. Dat is dus nogeens vakantie hebben voor iemand die bij een krant werkt, zou ik zeggen. Na tuurlijk heb ik, zoals gewoon lijk bij thuiskomst, wel de hele stapel doorgewerkt van de voorbije weken. Het is dan al tijd weer verbluffend hoe snel je je daar doorheen graaft. Hoeveel je ongelezen kunt laten zonder ook maar een vleug van nieuwsgierigheid te hoeven on derdrukken. Hoe vluchtig, broos en kortstonding nieuws eigenlijk is besef je dan pas ten volle en het is niet bevorderlijk voor de gemoedstoestand dte na een vakantie van je wordt verwacht. Zo van: energiek in de handen wrijvend er weer fris tegenaan. Als je drie weken geen of te weinig kranten hebt gelezen, weet je van niks. Ik heb zelfs het nieuws van prinsjesdag ge mist. De opwinding en woede waaraan u wellicht ten prooi viel, op de kast gejaagd door harteloze regeringsvoornemens, zijn mij bespaard gebleven om dat ik me met mijn vrouw had verschanst tussen de koe koeksklokken van het Hochsch- warzwald. Het past mij vind ik niet mijn troebel licht te laten schijnen op zaken die u mis- jjë schien al dagen of weken lang bezighouden maar waarvan ik lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllli WIMKOCK nauwelijks weet heb. Toch moet ik weer aan het werk. Terwijl ik mijn lees- en weet-achterstand probeer in te halen, behelp ik me maar met wat reisindrukken van de laat- B ste weken. Over de Duitsers heb ik wel iets te melden. Bij- voorbeeld over de verba- zingwekkend zorgvuldige ma- nier waarop ze daar in het zui- =j den een glas bier voor je berei- den. Ik heb de tijd herhaaldelijk 1 opgenomen. Zeven tot tien mi- b nuten duurde het telkens eer het voor mij getapte glas de door de Duitse bierologie ver- |j eiste spitse schuimkop had. Ik begrijp nu waarom Duitsers graag een grote hoeveelheid bier ineens bestellen. In Egypte, waar ik ook even was - voor m'n werk overigens b - deed ik terloops een nieuwe b vriend op. Dat was in het stof- fige woestijndorp dat ligt aan de ingang van het Dal der Ko- ningen, tegenover Luxor aan de oosteüjke oever van de Nijl. Hij E was een jaar of twintig en stond op het punt om zijn dienst- f plicht te gaan vervullen als |j chauffeur in het leger. Toen hij er eenmaal in was geslaagd een gesprek met me aan te knopen, p bood hij me een steen aan. Ik kon kiezen uit drie stukken al- bast. Een wit, een bruin en een bruin-wit stuk. Ik hoefde geen i steen, zei ik afwerend. Hij kende dat gebaar. „Maar ik vraag er geen geld voor!" zei hij alsof ik hem van iets heel ge- meens verdacht. „Het is een ge- schenk. Uit vriendschap. Als h een herinnering aan mij." Achterdochtig en toch inge- palmd koos ik de bruin-witte en terwijl die tussen m'n vin- gers al begon te verbrokkelen, vroeg ik hem wat hij na het le- jj[ ger wilde gaan doen. Naar Caïro zou hij gaan. Het was 41 graden Celsius in de schaduw en we stonden op woestijnzand in de zon. Vijf stappen verder lokte de ge- p koelde bus. Toen hij merkte dat b ik erover dacht aanstalten te maken om in de bus te stappen zei hij. "Vriend! Ik heb jou nu een geschenk gegeven dat jou aan mij herinnert. Hoe kan ik s me jou herinneren als jij mij i b geen geschenk geeft?" Goeie vraag. Maar wat moest ik hem j= geven? Al mijn reserve-balpen- nen en viltstiften waren al in handen van de kinderen van Luxor gevallen. Tenslotte werd het m'n sleutelring. Ook daarin zat heel vernuftig een balpen- netje verwerkt. Hij was er ziels- p gelukkig mee. Ik zat zeker nog wel tien mi- nuten in de bus voor die begon te rijden en al die tijd bleef hij p onder mijn raampje staan. La- b chend, knikkend, wuivend en b beide duimen omhoog stekend. Mijn nieuwe vriend. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 1401140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, j 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rflnkrolptioc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA 2 Door Peter de Leeuw CHINA'S deuren staan open. Ruim een miljard Chinezen vormen mogelijk een giganti sche afzetmarkt voor het ka pitalistische Westen. Toch mag de koopman beslist niet rekenen op snelle winsten. Hoe doe je zaken in het rijk van Mao's opvolger Deng Xiaoping? 'Langzaam', zeggen Casper den Daas (25) en Niek Tijhuis (27), bei den student economie aan de Rot terdamse Erasmus-universiteit. Tijhuis en Den Daas vertrekken ko mende winter naar China. Daar zullen ze het Nederlandse exportbe leid en de kansen voor vaderlandse bedrijven onderzoeken. 'Nederland heeft zeker mogelijk heden in China. Ik noem maar een produkt: een aardappel. In ons land worden bepaalde aardappelsoorten geteeld. Die kennis kun je exporte ren. Ja hoor, Chinezen eten aardap pels, niet alleen rijst. En ook op het gebied van de veeteelt hebben we de Chinezen kennis aan te bieden. Je kunt stellen dat vooral Nederlands agrarische sector zich moet richten op uitvoer naar China. En als we praten over export, hebben we het over uitvoer van kennis en techno logie, bijvoorbeeld landbouwmachi nes', zegt Den Daas. Voor de twee studenten staat het nu al vast dat de 'groene' bedrijfs tak de belangrijkste troef is voor de export naar het land van Deng Xia oping. Om die conclusie bevestigd te zien reizen ze niet naar Hong Kong, Shanghai en Peking. Ze gaan wel naar de Volksrepubliek om ter plekke de slagvaardigheid van het Nederlandse uitvoerbeleid te beoor delen. Voor dat onderzoek gaan ze ge sprekken voeren met vertegen woordigers van het Nederlandse be drijfsleven in China. Dat deel van de reis zal in dienst staan de studie, want beide economen-in-spe willen zo hun opleiding afronden. Ze moe ten dan het antwoord op bijvoor beeld de volgende vraag uit hun mouw kunnen schudden: Moet Den Haag aan Peking 'zachte leningen' verstrekken, waarbij weinig rente in rekening wordt gebracht in ruil voor gunstige handelsvoorwaar- den? 'Canada en Denemarken doen op die manier met succes zaken in Chi na. Met name Denemarken heeft in het verleden gestrooid met zachte leningen. Het bedrijfsleven in de Volksrepubliek ontving toen geld om in zee te gaan met Deense han delspartners. Toch is het maar de vraag of Nederland eenzelfde weg moet bewandelen. Uiteindelijk ver leent de overheid zo via een omweg, Peking in dit geval, subsidies aan Den Daas (links) en Tijhuis. - foto de stem /j0han van gurp particuliere ondernemingen. Eigen lijk zijn wij daarvan geen voorstan der', aldus Tijhuis en Den Daas die, keurig in het pak gestoken, voldoen aan het beeld van de 'yuppie', de succesvolle jongere. Aan dat image draagt de opleiding aan Nijenrode, die ze achter de rug hebben, zeker een steentje bij. De twee China-gangers zullen in het Verre Oosten samenwerken met een bureau voor marktonderzoek in Hong Kong. Dat heeft goede contac ten in de Volksrepubliek. Want China is sinds 1979, het jaar waarin Deng Xiaoping zijn macht vestigde, niet langer geheel onbekend gebied voor de westerse zakenwereld. Ook niet voor Nederlandse koop lui. Zo importeerde Nederland in 1985 voor 624 miljoen gulden pro- dukten uit China, vooral textiel. Daarentegen voerde de Volksrepu bliek vorig jaar voor 811 miljoen gulden Nederlandse waar in, zoals chemische produkten en technisch geavanceerde landbouwmachines. De handelsbalans laat voor ons land dus een gunstig beeld zien. Maar sinds 1985 is er verandering op til. China's leiding vindt dat de eco nomische ontwikkeling te snel gaat en heeft het importbeleid op een la ger pitje gezet. Het Nederlandse be drijfsleven hoeft echter niet te treu ren, want de Chinezen blijven be langstelling tonen voor technologie en westerse 'know-how'. Het ziet er dus naar uit dat de handelsbetrekkingen de komende jaren goed blijven. In 1982 waren die niet zo goed. Er was toen bepaald geen sprake van vriendschap tussen Den Haag en Peking. De oorzaak daarvan was de zogenoemde duik- botenaffaire. Nederland had een contract gesloten voor levering van onderzeeërs aan Taiwan, nationa listisch China, en aartsvijand van de Volksrepubliek. Formeel is de vrede nu getekend. 'Maar', zegt Den Daas, 'Chinezen vergeten niet gauw'. Heeft Nederland kansen gemist in de Volksrepubliek door indertijd in zee te gaan met Taiwan? Den Daas: 'Nee, ik denk het niet. Je moet even terug in de geschiedenis om het te begrijpen. De Japanners wa ren de eersten die de Chinese markt betraden. Zij leverden vooral televi sie-toestellen, radio's, wasmachines en video-apparatuur. Maar, zoals gezegd, Chinezen vergeten niet vlug en tussen Japan en China is het vele jaren oorlog geweest deze eeuw. Daarnaast willen de Japanners geen technologische kennis leveren en juist daarvoor tonen hun Chinese buren grote belangstelling'. Zijn collega Tijhuis gaat verder met de jongste Chinese handelsge schiedenis. 'Na de Japanners ver schenen de Amerikanen op de markt, graan en chemische half pro dukten uit de Verenigde Staten gin-, gen richting China. Maar de Ameri kaanse manier van zaken doen ligt de Chinezen niet zo. Die vinden dat de Amerikanen eisen stellen die niet reëel zijn. Met Europeanen doen ze liever zaken. Die doen voorstellen die in Chinese ogen haalbaar zijn. Maar vergis je niet: er wordt kei hard onderhandeld. Chinezen zijn uitstekende zakenlui, ze zullen nooit een cent teveel betalen'. Tijhuis en Den Daas gaan niet al leen naar de Volksrepubliek om het exportbeleid van Nederland te be oordelen. Hun verblijf van een half jaar in China zullen ze ook benutten om de markt daar te verkennen voor drie vier Nederlandse bedrij ven. Het tweetal biedt het bedrijfs leven advies aan tegen onkosten vergoeding. Zo wordt hun reis be taald. Voor twee bedrijven is het al zo goed als zeker dat ze gebruik gaan maken van hun diensten. 'In Nederland bekijken we of het betreffende bedrijf in aanmerking komt voor handel met China. Heeft het het juiste produkt te bieden?. In China vissen we uit of er een markt is voor zo'n produkt. Daarnaast be kijken we de infrastructuur ter plaatse, overigens is die vaak heel gebrekkig. Je moet uiteraard geen televisie-toestellen in een gebied gaan verkopen, waar een elektrici teitsnet ontbreekt'. 'Tenslotte zoeken we Chinese handelspartners voor onze Neder landse klanten. Maar de contacten; leggen we niet. We zeggen alleen te gen de Nederlandse klant: die Chi-;': nese bedrijven zijn voor uw onder neming geschikt om zaken mee te doen. We kunnen de eerste contac ten niet leggen, want wie dat wél doet in China moet ook de volgende gesprekken voeren, de relatie on derhouden'. 'Zaken doen in China is een kwes tie van vertrouwen. Chinezen voe ren bij voorkeur handel met 'oude vrienden'. Het tweede bezoek van de buitenlander wordt dan ook buiten gewoon op prijs gesteld; die wordt dan voortaan als 'oude vriend' be schouwd. Vertrouwen winnen kost tijd; dus kost zaken doen in de Volksrepubliek tijd'. 'Eén van de grootste problemen voor de handel met China', zegt Den Daas, 'is het gebrek aan harde va luta in het land. In het Westen is de muntsoort van de Volksrepubliek, de yuan, niets waard. Daarom moet een bedrijf dat zich in het land ves tigt, een manier vinden om de winst uit de Volksrepubliek te krijgen'. •Dat kan bijvoorbeeld door beta ling in natura, maar je begrijpt dat niet alles als ruilmiddel kan dienen. Je zult als Nederlandse zakenman maar een partij kippen op je dak krijgen voor de levering van tech nologie aan China. En dat is dan één probleem'. Als de Volksrepubliek zaken doet met het Westen gebeurt dat meestal in de vorm van joint-ventures. De Chinezen leveren in zo'n geval grond en gebouwen voor de vesti ging van een bedrijf. En de 'buiten landse' bijdrage bestaat dan uit technologie en kapitaalgoederen, machines. Een andere manier van zaken doen met China is produktie in li centie overbrengen. De Chinezen betalen dan een bedrag om het pro dukt te mogen vervaardigen en ver volgens deelt de leverancier van de technologie, de buitenlandse onder neming in de winst. Op die manier blijven de Chinezen baas in eigen huis. Of dat nu beleid 'tegen' het kapi talisme is, of Chinees nationalisme, het resultaat blijft hetzelfde. Het beleid van Deng Xiaoping heeft er in elk geval toe geleid dat het land zijn inwoners kan voeden. En dat mag gelden als een hele prestatie voor een ontwikkelingsland met ruim een miljard mensen. OUD-DIREC DEN HAAG (ANP) - rice Williams, voo voorzitter van de W voedselraad van de enigde Naties, heeft dag tijdens de openin het 22e Internationale velcongres in Den Ha- pleit voor afschaffing exportsubsidies voor bouwprodukten. De dies zijn volgens hem de huidige omstandig geen geschikt middel ontwikkeling van de a markten. Williams vergeleek huidige beleid van poli zowel de Verenigde S als de Europese Ge 6St Door Pieter-Jan Dekkers SOMMIGE mensen zijn wel erg hardleers. Neem de nieuwe voor zitter van het Christelijk Natio naal Vakverbond, H. Hofstede. Ter gelegenheid van zijn aantre den opperde hij afgelopen zater dag het idee de Vermogensaan- wasdeling (VAD) weer van stal te halen. Althans, een soort VAD. 'Ik noem het liever niet zo maar een nieuwe naam wil me nog niet te binnenschieten', ver ontschuldigt Hofstede zich. De naam 'VAD' ligt namenlijk niet erg gunstig in vakbonds- en politieke kringen. En niet ten onrechte. Want wat bij het aantreden van het kabinet-Den Uyl in de zeventiger jaren het parade paardje van links had moeten worden is onder auspiciën van de toenmalige KVP en later door het CDA achtereen volgens gewijzigd, uitgekleed en ten slotte door het eerste kabinet-Lubbers de nek omgedraaid. Toch even horen wat Hofstede nu precies bedoelt. Hij wil dat de werkne mers mee moeten gaan delen in de winsten die de bedrijven maken, zodat ze betrokken worden bij wezenlijke be slissingen over investeringen. 'De werknemers moeten via aandelen of participatie-bewijzen een graantje kunnen meepikken. Nu blijven die graantjes in de onderneming en komen niet in de portemonnee terecht', aldus Hofstede. De portemonnee van de werkgevers, uiteraard. Hofstede vindt dat werkgevers, vak centrales en overheid hierover op cen traal niveau afspraken moeten maken. 'De werknemers worden dan in feite mede-eigenaar van de investerings ruimte die er is', filiosofeert de CNV- voorzitter verder. Dat de VAD in 1983 na tien jaar poli tiek gekissebis door Lubbers is bijgezet in de verzameling onuitvoerbare poli tieke stokpaardjes is voor Hofstede blijkbaar geen rede de oude koe toch maar weer eens van stal te halen. Want, zo vervolgt hijwe zitten nu eco nomisch in een heel andere situatie. Dat laatste is juist. Toen het eerste kabinet-Lubbers de VAD in een stof fige la stopte viel er, gezien de econo mische depressie, nauwelijks iets bij de meeste bedrijven te halen. Nu is de si tuatie omgekeerd: de winsten swingen weer ouderwets de pan uit. Hofstede: 'De winsten trekken weer aan. We zitten nu met de inkomens quote (dat is dat deel van het nationaal inkomen dat aan arbeidskosten op gaat) op 81,5 procent, terwijl dat in de zeventiger jaren maar liefst 95 procent was. Veel te hoog voor een gezonde eco nomie'. 'We zitten nu weer in de buurt van de 80 en dat betekent dat de rest, rond 20 procent, uitsluitend eigendom wordt van de aandeelhouders. Van de factor kapitaal dus. Ik vindt dat wij als vak beweging niet mogen toestaan dat elk De nieuwe voorzitter van de vak centrale CNV, H. Hofstede. - fotoanp jaar ruwweg 20 procent in de zakken van de kapitaalverschaffers ver dwijnt'. Voorwaar echte vakbondstaai. Zeker als hij er aan toevoegt dat van die 20 procent minstens de helft aan de be trokken werknemers ten goede moet komen. Over de haalbaarheid van zijn plan laat Hofstede zich niet uit. Misschien dat hij op een achternamiddag de voor geschiedenis van de VAD nog eens heeft nagelezen en zelf al de conclusie heeft getrokken dat 'het' er niet in zit. En de benaming 'VAD' derhalve angst vallig mijdt om de parallel met de re cente geschiedenis niet helemaal te hoeven doortrekken. Want het plan is natuurlijk niet haalbaar. Al die jaren dat politiek Den Haag probeerde de werknemers via de Vermogensaanwasdeling meer invloed in het bestuur van de onderneming te bezorgen, hebben de werkgevers deze plannen consequent bestreden. En de partijen die in 1983, toen de toenmalige premier Lubbers het VAD-wetsont- werp in de prullebak deponeerde, zijn dezelfde die thans in het Catshuis de dienst uitmaken. De lijdensweg van de VAD begon bij het aantreden van het kabinet-Den Uyl, dat op basis van het uitgangspunt 'Rechtvaariger verdeling van kennis, macht en inkomen' maatschappij-her- vormend aan de slag wilde. Zonder echt veel succes overigens omdat met name de KVP-ministers in dit kabinet er steeds in slaagden de progressieve ministers af te remmen. Pas in 1976 verscheen na veel poli tiek geharrewar binnen het kabinet het eerste VAD-wetsontwerp. Een slap aftreksel van wat het progressieve deel van het kabinet voor ogen stond en derhalve slechts een zoethoudertje voor de vakbeweging. Zeker niet één van die 'leuke dingen voor linkse men sen', waarmee PvdA-leider Den Uyl veel kiezers naar zijn partij had gelokt. Het ontwerp wilde via de VAD op twee manieren gestalte geven aan het idee de werknemers meer te laten pro fiteren van de bedrijfswinsten. Het col lectieve deel, bestemd om later de oudedagsvoorziening van werknemers te verbeteren, en een individueel deel, datgene wat rechtstreeks aan de werk nemers ten goede zou komen. Zoals gezegd bestreden de werkge versorganisaties de VAD te vuur en te zwaard en in de Tweede Kamer waren het vooral KVP en WD die toch iets andere ideeën bleken te hebben over medezeggenschap van werknemers dan het kabinet. Trouwens, dat kabinet viel voordat de VAD in de Kamer kon worden behandeld over nog zo'n maat schappij-hervormend plannetje van Den Uyl, de grondpolitiek. Het volgende kabinet, dat van Van Agt en Wiegel, kwam na verloop van tijd met een eigen versie van de VAD. Dat was echter dermate aan de WD- maatschappij -visie aangepast dat de vakbeweging zich onomwonden tegen verklaarden. Vier jaar hakketakken over deze vorm van 'gelijkberechtiging van kapitaal en arbeid' leidde niet tot een wet en toen het tussenkabinetje Van Agt/Den Uyl de VAD weer uit de ijskast haalde was dat met enige schroom. Ook dit kabinet kwam echter voor tijdig ten val en het daarna optredende kabinet Lubbers trok het wetsontwerp in. Het is dan 11 oktober 1983. Er zijn sindsdien nog twee pogingen gedaan om iets van de VAD-gedachte te realiseren. Eerst de christelijke werkgevers die in 1983 een deel van het loon van de werknemers wil bestem men voor bedrijfsinvesteringen. Met daaraan gekoppeld het lokkertje dat als met dat ingehouden loon winst wordt gemaakt de werknemers daar van een deel zouden terugkrijgen. Dit plan is overigens door niemand serieus genomen. De WD probeerde het 'progressief' imago van de partij in 1984 enigszins op te vijzelen met het plan om de werkne mers in goed renderende bedrijven te laten meeprofiteren van winststijgin gen. Het leek wel wat op de VAD, maar het was het niet Werknemers zouden in het vervolg geen toeslagen meer op hun loon krijgen en ook geen winstuit kering. In de plaats daarvan zouden ze aandelen krijgen, waarover de pas na verloop van tijd zouden kunnen be schikken. Overigens was dit idee niet ingege ven door het inzicht dat de arbeid even hoog zou moeten worden beloond als het kapitaal, maar gewoon door de vrees dat het land zou worden gecon- frontreerd met loonexplosies. En nu dan Hofstede. Waarbij als pi kant gegeven kan worden gemeld, dat een van de oorzaken waarom het kabi net Van Agt/Wiegel er niet uitkwam was gelegen in het feit, dat het CNV het niet met de FNV eens kon worden over de verdeling van de VAD tussen een collectief en een individueel deel. Door Bob van Huët BIJ DE gisteren gehou den Senaatsverkiezin gen in Frankrijk hebben de rechtse regeringspar tijen hun positie als ver wacht verstevigd. De herverkiezing van een derde van de senatoren leverde de neo-gaullis- ten van Jacques Chirac een winst op van 17 ze tels. De RPR werd daar mee de grote winnaar. De liberale partner UDF won 1 zetel. De linkse oppositie ging achteruit. De socialisten hiel den de schade beperkt met een verlies van 5 zetels. De communisten raakten er ech ter 9 kwijt en zijn o.a. in Pa rijs niet meer vertegenwoor digd. Daarmee zakte de PC naar een minimum van 15 ze tels, net genoeg om een groep te kunnen vormen.'In totaal bestaat de senaat nu uit 229 rechts afgevaardigden tegen 90 voor links. Het kiezers korps bij de Franse senaats verkiezingen bestaat uit tweede kamerleden en afge vaardigden van provincie- en gemeenteraden. Tegelijkertijd had in de 'provincie' Haute Garonne een herverkiezing plaats voor de Nationale Vergade ring. De uitslag van 16 maart j.l. was door de Franse con stitutionele raad ongeldig verklaard wegens onregel matigheden bij de samenstel ling van een dissidente socia listische lijst. Bij de deelver- kiezingen in Haute-Garonne werden de acht parlements zetels die op het spel stonden, keurig verdeeld tussen het UDF-RPR-blok en de oppo sitionele Socialistische Partij. Zij wonnen ieder opnieuw de vier zetels, die zij bij de alge mene verkiezingen van maart al kregen. In percen tages kregen de regerings partijen 45,93 procent van de stemmen en de socialisten 37,38 procent. Door de beves tiging van uitslag in Haute- Garonne blijft de parlemen taire meerderheid van de re gering onveranderd krap. Speciaal voor deze herver kiezing, die theoretisch ge vaar kon opleveren voor het. kabinet van premier Chirac, liet socialistenleider Jospin De zoon van wijlen pre sident Charles de Gaulle, admiraal b.d. Philippe de Gaulle maakt na de ver kiezingen zijn entree in de Franse Senaat. - fotoap zich in Toulouse 'parachute ren'. Maar ook hij kon het niet redden tegen de popu laire burgemeester Domini que Baudis, die als een van de grote beloftes van rechts geldt. Net als op 16 maart kreeg Baudis de meeste stemmen. De combinatie RPR-UDF en de socialisten deelden ieder opnieuw de beschikbare zetels. De com munistische partij en het ex treem-rechtse nationale front van Jean Marie le Fen kwamen er in Haute Ga ronne niet aan te pas met nog zeven procent der stemmen. In de senaatsverkiezingen werd de gaullistische RPR dt grote overwinnaar. De partij wordt de grootste groepering in het hogerhuis. Ze levert W 77 senatoren en de socialisten 64. Onder de gaullistische nieuwelingen is Philippe de Gaulle, de 64-jarige zoon van wijlen president Charles Gaulle. Iedere drie jaar wor den er indirecte verkiezingen voor een derde van de Senaa' gehouden. Zondag werden 117 van de 319 senatoren kozen door 51.343 kiesman nen, afkomstig uit de natio nale assemblee, algemene ra den, regionale raden en meenteraden. Door onze H DEN HAAG - Ook versverbond NCW h aan de afspraken di met de sociale partn economisch terrein (c Het NCW weigert te ambtenaren en uitberin palen loonruimte en ove vermindering van het a~ Directeur Weitenber deelde dit gisteren mee. H NCW is de tweede organisati die voorwaarden aan de g sprekken stelt. In het wee' einde liet de vakcentrale F weten alleen te willen prate met kabinet en werkgever over het convenant, als de be vriezing van de inkomens va ambtenaren en uitkeringsg rechtigden ongedaan word gemaakt. Het NCW vindt dat dit nie thuishoort in het convenant De christelijke werkgever keren zich eveneens tegen he advies van de Raad van Sta om centrale afspraken te ma ken over de loonruimte en he tempo waarin de werklooshei wordt verminderd. „We heb ben geen behoefte aan he aanscherpen van de central afspraken die er al liggen Laat dat maar aan de onder handelaars over. Zoals het nu loopt, zitten we op de goede koers", aldus Weitenberg. Overigens heeft het NCW een hard hoofd in de daling van de werkloosheid met 200.000 in 1990, als het kabinet geen maatregelen neemt om het ondernemingsklimaat in Nederland te verbeteren. Vol gens Weitenberg, die genoemd wordt als opvolger van minis- Merkenbureau DE Europese Commissie zal binnen zes maanden, mis schien zelfs nog dit jaar, een vestigingsplaats voor het mer kenbureau van de Europese Gemeenschap voorstellen aan de Europese Raad. Dat ver wacht de gemeente Den Haag. Den Haag is vrijdag door het kabinet opnieuw kandidaat gesteld. WAAROM aarzelt de PvdA met voor de toekomst? Is het uit red Uyl dat men nog niet openlijk wi het verleden zijn gemaakt of is d gestelde achterban nog zo groot lijkheid moet worden gekozen? praktische overweging zou kunn in de tent wil voor de Statenverk want het zoeken naar een nieuw socialistische gelederen doorgaa Wat ook de reden moge zijn, PvdA nieuwe stijl steeds zichtba: wige discussianten is hard op we te wijzigen in dat van een gez mensen bij wie realisme voorop s De partijraad die afgelopen ze houden was de zoveelste indic niet langer de onbuigzamen wille principes. Natuurlijk attaqueerde het kabinet Lubbers-ll op een verse signalen blijkt nu reeds dat optimische voorstelling van zak wacht van de economische groi Fonds heeft inmiddels duidelijk voor de wereldeconomie veel m naar alle waarschijnlijkheid nieu ding in de miljoenennota werd aa in een dergelijke situatie het rist loosheid om de hoek loert. Het i: kabinet zal aandringen op nieuw werkloosheid. Wel kritiek dus maar de toonz dan tot nu toe gebruikelijk was of de PvdA. Het begrip oppositie v Wim Kok niet alleen dwarsligger samenwerking zoeken zonder dai de sociale beginselen', zo hield hij Wim Kok is overigens niet de nieuwe realisme predikt. Voormal voorzitter Jan Pronk -destijds eei Links- geeft herhaaldelijk te kennr in de visie van Kok. Het lijkt erop een aantrekkelijke regeringspartm eerst nog enkele hinderlijke blokk ri hrnrt mnoton w/TM-Hon

de Stem | 1986 | | pagina 2