John Fog er schepje| President Chun ziet toe op snelle bouw f Leen Becu legde veranderingen in Zeeland vast in dagboeken Verhalen van achter de dijk 'Van de tijen kun je geen pest meer op aan' .DINSDAG 30 SEPTEf Tweede stad 6 Nederlanders Zeeuwen, Brabanders en Hollanders temmen de Nakdong Know how Kerzander' was er als waterbouwer van begin at aan bij i 30 september 1986 CT Z8 President Chun Doo Hwan: daw als de bliksem afbouwen Telefoontje van Chun Doo Hwan, Korea's staatschef, aan de grote mannen van aannemersbedrijf zus en zo. Of ze er maar voor wilden zorgen dat de Nakdongdam 1 september "87 klaar is. Chun, die in Choson (Korea) alles bestiert, was in de tele foon geklommen nadat hem de jobstijding had bereikt, dat het met de damaanleg niet wilde vlotten. Begin dit jaar was de bouw zes maanden tot een jaar achter op het schema, reden voor Chun Doo Hwan te over om even een dondertelefoontje te plegen. Nee, nee: de Hollanders die de dam hadden ontworpen en van wie nog een handjevol de bouwerij begeleidt, trof géén blaam - niets dan lof voor die harde werkers - maar de (Kore aanse) aannemer moest toch weten dat dit niet kon. „September volgend jaar open ik die dam", zo liet Chun de verbouwereerde uitvoerder weten. En of hij maar als de ge smeerde bliksem het presidentiële bevel om op tijd klaar te zijn aan zijn mensen wilde doorgeven. Zo gaat dat in Korea. Als een groot werk niet loopt zoals het moet lopen, grijpt de president in. Natuurlijk is de Nakdongdam nu volgend jaar sep tember kant en klaar. Daar kan men (Koreaans) vergif op inne- ■■■■éiimii nu i ..anftSuwC. «Wïfi.v Het Neder landse zestal dat de bouw van de Nak- dong-dam be geleidt. Van links naar rechts: Ad van der Waals, Olol van Duin, Pens Sneep, Anda van Duin, Adri van Ieperen en Wout de Leeuw. Korea krijgt kopie van Haringvlietdam Door Piet de Bont POESAN - Neerlands glorie in de Nak- donkdelta: daar verrijst tussen zeer groene bergen een tweede Haringvliet dam. Een Nederlands waterbouwkundig hoogstandje in de exotische omgeving van zuidoost Korea. Zeeuwen, Braban ders en Hollanders ontwierpen, met kennis in onze eigen delta opgedaan, in anderhalf jaar tijd deze dam met uitwa- terende sluizen die wordt gebouwd in de monding van de Nakdong, een van de grootste Koreaanse rivieren. In de moessonperiode (juli, augustus) valt er ontzaglijk veel regen in dit gebied en al dat water wordt via de Nakdong met grote snel heid naar de Namhae, de Koreaanse Zuider zee, afgevoerd. Dan is de Nakdong een wilde stroom, die voor fikse overstromingen zorgt en die in zijn vaart om het water naar de zee te brengen wel eens een brug meeneemt. „Boeddha wilde dat", zeggen de Koreanen dan, maar het Nederlandse legioen - ooit zijn er meer dan honderd landgenoten vanuit het midden-Koreaanse Taejon, waar zij kantoor hielden, met het ontwerpen van de dam bezig- geweest- willen, met alle respect voor de grote geestelijke leider, Boeddha toch geen kans meer geven. Op hun tekentafels ontstond een project dat voor eens en voor altijd een einde moet maken aan de waterproblemen van dit gebied. In de periode half september tot half juni teistert een waterschaarste de streek. Dan is er veel te weinig drinkwater en een tekort aan water voor landbouw en industrie. Men is voor dat water helemaal op de Nakdong aan gewezen. In die droge periode dringt het zoute water bij vloed soms wel tot 45 kilometer stroomopwaarts door. Dat is tot ver boven de inlaatpunten voor het zoete water. Dat zoete water is onder andere van groot belang voor de 3% miljoen inwoners tellende havenstad Poesan, die aan de mond van de Nakdong-ri- vier ligt. Poesan is de tweede stad van Zuid-Korea en voor het land van grote economische bete kenis. Door afsluiting van de rivier wil men het opdringen van het zout verhinderen. De Nakdong-dam, met de bouw waarvan men in januari '84 is begonnen en die een half miljard gulden kost, wordt twee en een halve kilome ter lang. Er wordt een ruim 500 meter brede uitwateringssluis in gebouwd, die bij lage af voer dicht gaat. De 'barrage' krijgt tien 47,5 meter brede openingen, die per seconde 18.000 kuub water kunnen doorlaten. De doorlaatopeningen kunnen in perioden van lage afvoeren met stalen schuiven worden afgesloten, die dan een barrière tegen het zoute water vormen. Voorts worden er in deze dam een scheepvaartsluis en een tweede (veel kleinere) uitwateringssluis gebouwd. Deze laatste heeft voornamelijk een milieutechni sche functie. Over dam en sluizen wordt een vierstrooks autosnelweg aangelegd. De Nak dong wordt afgesloten op een plaats waar de rivier in tweeën is gedeeld door een eiland. Van dat eiland wordt gebruik gemaakt voor de bouw van de in de dam gelegen kunstwer ken. In de oostelijke riviertak is, ten behoeve van de bouw van de barrage een bouwput aangelegd. Tijdens de bouwperiode wordt de totale ri- vierafvoer door de westelijke tak geleid. De overige kunstwerken, de beide andere sluizen en een drietal voor de verkeersweg benodigde viaducten worden op het eiland en de beide oevers gebouwd. De rivier, die in de toekomst door de oostelijke tak, via de barrage moet gaan stromen, krijgt een nieuw, genormali seerd bed. In totaal wordt er bij deze operatie 21 miljoen kubieke meter grond verzet. Tweehonderdvijftig man voeren dit project - een Koreaans Deltawerk - met grote preci sie uit. Het is technisch geen lastig karwei al heeft men, om de dam op zijn plaats te kun nen houden, wel negenhonderd stalen palen moeten heien. De ontwerpers hadden voor stalen palen gekozen omdat de Nakdong- delta een aardbevingsgebied is. Adri van Ieperen, Anda van Duin, Olof van Duin, Wout de Leeuw, Ad van der Waals, Rens Sneep zijn de zes Nederlanders, die nu nog de bouw van de Nakdong-dam bij Poesan in zuidoost-Korea begeleiden. Ze zijn allen uitgeleend aan Nedeco, een overkoepelende organisatie van de grootste ingenieursbureaus van ons land, die Haringvlietdam-nummer- twee heeft ontworpen. Via Nedeco, met als leading partner DHV te Amersfoort, worden deskundigen ingezet om Iswaco, de Koreaanse Deltadienst, die in Taejon is gevestigd, bij de bouw van deze doorlatende dam te adviseren en te assisteren. Projectleider Adri van Ieperen, die van '52 tot Zo zal de Nakdong-dam er straks vanuit de lucht uit- '58 in Wemeldinge woonde („mijn vader was er Hervormd predikant") vertelt dat deze Ko reaanse klus door de Wereldbank wordt be taald. Via de Fao, een instituut van de Verenigde Naties, is ons land aan deze Koreaanse op dracht gekomen. De FAO was al langer bezig om de Nakdong te bestuderen. Men wilde vooral de hydraulogie van de rivier bekijken en daarbij kwam men er al snel achter, dat er aan de mond van de rivier problemen dreig den. Wilde men voldoende drinkwater krijgen en het opdringende zoute water kunnen te genhouden, dan zou déér wat moeten gebeu ren. De FAO heeft toen Rijkswaterstaat ge vraagd of men het probleem wilde bekijken. Dat is gebeurd, waarop de FAO Neder landse, Engelse en Amerikaanse deskundigen uitnodigde om maar met voorstellen te ko men. Nedeco, dat rijkelijk kon putten uit know how, onder meer bij de uitvoering van de Deltawerken opgedaan, kwam als beste uit' de bus, waarna via Koreaanse autoriteiten als snel de opdracht kwam om in de Nakdong-ri- vier een dam te bouwen met uitwaterende sluizen. Van Ieperen, medewerker van de Rijkswa terstaatsdienst Sluizen en stuwen, arriveerde in '83 in Zuid-Korea. Begin dit jaar kreeg Van Ieperen, die over belangstelling uit het verre Nederland beslist niet te klagen heeft, bezoek van waterstaatsminister Smit-Kroes, die hevig onder de indruk was van de bouwerij in de Nakdong-delta. Van leperen ontmoette on langs in Korea ook Dries van Agt, de reizende ambassadeur van Brabant, die in hoofdstad Seoel Koreanen en Nederlanders op een Bra bantse koffietafel onthaalde, die hij vanuit oostelijk Brabant had laten overvliegen. Dr. E. Duursma, de vroegere directeur van het Delta Instituut in Yerseke kwam ook een paar keer kijken. De Nakdong-delta is een be kend vogelreservaat en onder leiding van Duursma worden de veranderingen, die zich in dit gebied voltrekken en de gevolgen daar van voor de vogels bestudeerd. Van Ieperen: „Koreanen zijn echte vogel liefhebbers. Daardoor was er ook oppositie te gen de bouw van deze dam. Het zou best nog eens kunnen zijn dat de Koreanen het hele Deltagebied gaan inpolderen. Je moet je na tuurlijk kunnen permitteren om deze delta te behouden. Vaak moet er tussen mens en dier worden gekozen". Het stroomgebied van de Nakdong beslaat een oppervlakte van 24.000 km2. Dat is circa een kwart van de totale oppervlakte van Zuid- Korea en ongeveer zeventig procent van die van Nederland. De bouw van de de dam in de Nakdong is in volle gang. Daarbij wordt gretig gebruik gemaakt van de in Neder land bij de Deltawerken opgedane ken nis. De kop van Schouwen, Burgh- Haamstede. een dorp. Hij wiedde uien als landarbeider maar was ook jarenlang opstapper bij de reddingboot Theresia Blankenheim. Klei onder de nagels en zout tussen de tenen, zoals zovelen op "t eiland'. Adrie Thijsse is van 1929, van 'voor de ramp' dus. Een eenvoudig man in een eenvoudig huis. FOTO JAAP WOLTERBEEK Door Paul de Schipper „De Oosterschelde leelt, maar je moet het willen zien. Het is de natuur. Kijk bij laag- water. Dan zie je de bedden met zee-ane monen, daar beneden aan de voet van de dijk. Dat gaat zachtjes heen en weer met golven. Je hebt in heel de wereld nog nooit zo'n mooie tuin gezien en doorzetten ze van de Waterstaat dan ineens zo'n schutting omheen. Vroeger toen je aan de dijk speelde zag je dat niet zo, wordt je ouder dan besef je de waarde van de natuur. Wat de Oosterschelde voor mij betekent Ik ben d'r geboren. We woonden aan het haventje van Burghsluis. Op de platen la gen de zeehonden, hele kuddes, en je zag de visserman op de zeilen voorbij komen. Als het stormde dan lagen mosselaars van De Paal bij ons binnen en de garnalenvis- sers van Arnemuiden. Ze stoofden een visje in de kookketel en wij mochten mee eten. Én iedere zondag kwam 'de beurtman'. Je leefde met je rug naar het land. Later is dat anders gaan worden, want dan moest ik bij de boer gaan werken. Over een dijkdoorbraak prakkizeerden we nooit. Dat is raar misschien, maar angst heb ik nooit gehad. Je kende het water. Het kwam twee keer per dag en als het in het najaar een keer flink stormde van het noordwesten, dan stond het water op de ha ven. Soms kon je op de kruin van de dijk je handen wassen, maar dat was normaal. Je zei alleen: „Mensen, noe is't er toch weer véé' water 'ee. Op de avond van de ramp was ik naar de bioscoop geweest in Hotel Bom in Haamstede. Terug fietste ik met het windje in de rug naar Burghsluis. Dat ging nogal vort hoor. Ik weet nog dat rond een uur of twaalf naar de radio heb zitten luisteren. D'r zat een coaster vast voor de kop van 't eiland en die hoorde ik roepen. Daarna ben ik gewoon 'naar zolder' gegaan om te slapen tot dat iemand me riep. Ik kwam be neden en d'r stond een halve meter water in de kamer. De havendijk was doorgebroken, maar weet je wat ik zei tegen m'n zuster: Geef me es een paar droge sokken. M'n moeder en m'n broer dachten nog gauw naar Burgh te fietsen, maar onderweg zijn ze door een golf in een sloot geslagen. Ze zijn er nog uitgekomen hoor, dat wel. De mannen hadden het wel gezien. Ze hebben d'r nog even aangedacht om zand zakken te vullen om de dijk sterker te ma ken, maar daar hadden ze toch geen 'fidu- tie' meer in. De inlaagdijk is er ook aan ge gaan. In de huisjes er achter zijn 21 mensen verdronken.maar ik benauwdnee. Je bent er mee grootgebracht. Als de wind da gen achter mekaar uit het noorden waait, dan weet je dat er veel water komt. Die pijlerdam is natuurlijk een machtig kunstwerk, maar ja, het is de Waterstaat 'ee.allemaal beton. Kijk eens naar dat Topshuis waar ze die schuiven bedienen. Zo plomp als wat en helemaal kaal en grijs. Ze zouden er op z'n minst een paar schilde ringen op de muur moeten zetten. Boven dien, ze weten niet waar ze mee bezig zijn. Ze rommelen met die schuiven en je weet niet meer wanneer het hoog water is. Van de tijen kun je geen pest meer op aan. Voor die pijlerdam gaat alles verzanden. Buiten de Neeltje Jans stond een paar jaar geleden nog negen meter water. Nou kun je op je kousevoeten naar de peilschaal lo pen. Nee, je zou denken dat die mannen van Waterstaat alles wisten. Dat zeggen ze wel, mffgj^daj is niet zo hoor". Leen Becu: van mij had er een dichte dam mogen komen.- foto Willem mieras en hij maakt nu alweer acht jaar deel uit van de liberale fractie in de staten. Over omstreden waterbouwkundige projec ten als de Grevelingen en de WOV heeft hij een uitgesproken mening. Van Becu had men de Grevelingen zoet mogen maken („en dan kun je nog onderhandelen") en de vaste oeververbinding over en onder de Wester- schelde mag er van hem komen. „Dan heb je een safe verbinding', je kunt Zeeuwsch-Vlaan deren bij alle weersomstandigheden bereiken als er een WOV is". Leen Becu, die het bij Rijkswaterstaat 'heerlijk' vond, maakt er ook geen geheim van het jammer te vinden dat de Oosterschelde niet potdicht is gegaan. „Dat zou dé veiligheid voor Zeeland zijn geweest. Nu is voor een vrij dure oplossing gekozen, maar misschien zijn een boel mensen blij met deze oplossing". Becu vindt dat we zuinig moeten zijn met de kennis, vergaard bij de aanleg van de pij lerdam in de Oosterscheldemonding. Hij is een beetje bang, dat onze know-how zomaar weggegeven wordt. „Je moet je wijsheid niet aan anderen cadeau doen", zegt hij beslist. piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiliiilïliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Door Piet de Bont ZIERIKZEE - Omdat er zoveel mooie dingen in het leven zijn die beslist opge tekend moeten worden, begon de nu 68- jarige Leen Becu, 'Kerzander' van ori- -gine („zo noem je toch iemand die uit Cadzand afkomstig is, of niet soms?") een halve eeuw geleden met het bijhou den van een dagboek. Becu, thans inwoner van Zierikzee, heeft heel zijn leven voor Waterstaat gewerkt. Overal in Zeeland waar water getemd moest worden, was Becu van de partij. Hét project van zijn leven was de pijlerdam in de Ooster scheldemonding, waarvoor hij al twintig jaar geleden de eerste klussen opknapte. Toen Schelphoekhaven, Sophiahaven, Roggenplaat en Neeltje Jans ontstonden was Becu erbij. De laatste jaren was hij bij de stormvloedke- ringbouw hoofd-projectleider van het natte bedrijf. Over de mensen die hij er ontmoette maakte Leen Becu aantekeningen in zijn dag boek, want de mens staat centraal in de schrifturen van deze Zeeuwsvlaming, die dan wel naar Noord-Zeeland uitgeweken mag zijn, maar die Zeeuwsch-Vlaanderen altijd nog je van. het vindt en er - barrières als bruggen en veren ten spijt - menige dag doorbrengt. „Ik ben nu aan mijn vijftigste dagboek be zig: ik schrijf over de Zeeuwse mens, het ver anderende landschap, over het leven van alle dag", aldus Becu. „Nee, niet veel over de wa terbouw zelf; daar is genoeg over geschreven". Maar in Becu's dagboek ontbreekt een sap pige reportage over het opmeten van de Braakman niet. „Negen maanden deed ik er in die tijd over. Nu komt er een vliegtuig en wordthet karwei in een paar uur geklaard. Tjonge, wat een verschil met toen". Leen Becu zit al jaren in de Zeeuwse poli tiek. Hij was twintig jaar - voor de VVD - raadslid. Eerst in Bruinisse, later in Zierikzee BOBBY Ewing is sleet dood geweest. In de ni| las'-reeks keert hij gev De eerste aflevering is weest in Amerika. Act Duffy verdween vorig serie toen men niet tege komen aan zijn finanj Het afgelopen seizoen Door onze RTV-redactie AMSTERDAM - Wel Freek de Jonge - die dan ook meteen de show naar zijn hand zette - maar niet Gerard Reve. Sonja Barend had voor de eerste praatshow van het nieuwe sei zoen zowel de cabaretier als de schrijver in haar programma willen hebben. Maar slechts de helft van haar wens ging in vervulling. Het was ook niet te ver wachten dat Gerard Reve aanwezig zou zijn, want de schrijver is woest op de VA RA. Dat heeft te maken met het feit dat de redactie van 'Sonja op Maandag' zaterdag in de Volkskrant een adver tentie plaatste, waarin de schrijver nogal in de maling werd genomen. Wat is het geval? De redac tie van het programma van Sonja Barend wilde Gerard Reve graag in de eerste uit- TOEN John Fogerty be gin vorig jaar met de el pee 'Centerfield' terug kwam van jaren wegge weest, was een ieder het over één ding roerend eens: John Fogerty is een begenadigd compo nist, muzikant en vooral zanger. Bovendien zorgde 'Center- field' ook voor een terechte herwaardering van het vroe gere Creedence-materiaal. Wie naar platen van Cree- dence Clearwater Revival luistert, hoort dat die groep destijds voor unieke en on verwoestbare hitparademu- ziek zorgde. Fogerty zelf liet al voor zijn retraite uit de popscene op solo-platen ho ren ook in zijn eentje voor schitterende muziek te kun nen zorgen. 'Centrefield' was een ijzer- sterke comeback, maar Fo- gertys nieuwste elpee 'Eye of the zombie' is nog eens stuk ken beter. 'Eye of the zombie' is een ruige, emotionele plaat waarin John Fogerty hart en ziel heeft gelegd. Kreeg je bij 'Centerfield' nog even het idee dat het om een bedacht zame terugkeer ging in een wereld, waar Fogerty een tijdje uit was geweest, 'Eye of the zombie' is alle-remmen- los. Het is net of Fogerty er een schepje bovenop heeft gedaan en zich nog eens ex tra heeft ingespannen om het I

de Stem | 1986 | | pagina 22