Verhalen van achter de dijk an achter de Hans van Damme gaat niet kijken waterstaat! handen af van de oosterscheldemond 'De actievoerders waren ongebonden en dus ongrijpbaar' Wrange smaak Drukkerij Bewustmaking 'Ramp' Motie 'Dijken omhoog, barst maar met je dam' FOTO JAAP WOLTERBEEK' 30 september 1986 Z3. ig 30 september 1986 Knrl 1970. Het liikt een wet van Meden en Perzen, de Deltawet De Oosterschelde PlIlllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIimHIIIHnimmi^ 1978 dicht zijn. In de monding liggen al drie werkeilanden. De kabelbaan over de stroomgaten is gereed. Het sluiten met bazaltblokken kan beginnen. Tien lallen miljoenen zijn al geïnvesteerd. De Deltadienst denkt in die dagen nog met de M soepelheid van gegoten beton. Dan een decemberavond. In een oude oesterloods ■in Yerseke vergadert een groepje mannen. Daar. tussen netten, manden en olieva ten begint de meest doeltreffende milieulobby die Nederland ooit gekend heeft Ze rijn vergeten in alle jubel die opstijgt rond het achtste wereldwonder. Zelf zijn ze daar niet rouwig om. Zegt één van hem Er is meer in het leven dan de Oosterschel- de. Een terugblik en een vraag aan wetenschappers, politici en oud-actievoerders: Heeft de actiegroep Oosterschelde Open de geschiedenis veranderd ogniveau. Door Paul de Schipper „Het doet me pijn. Nee, zo te zien gebeurt er niets, maar het leven wordt aigeknepen. Oesters..ze zijn er niet meer, krabben zoek ze maar..wulken, die willen niet meer groeien...zelfs de mossels sterven af. M'n vader, m 'n grootvader en ik. Allemaal hebben we van de Oosterschelde geleefd en kijk wat ze doen. Ze maken de schep ping kapot. Luister goed jong..Hans van Damme zullen ze daar niet zien „Ik was nog een jochie. Vader had een ouwe roeiboot. We hingen er een paar lap pen op en we zeilden. Op de banken haal den we het wier van de oesters. Je ging krabben vangen, schelpen zoeken of schar hoepelen. Moeder zei altijd: Hans niet niet naar de haven. En ik: Nee moeder. Toen ik drie jaar was vond ik een margarine-kistje in de Kaaistraat. Ik wou het in 't water gooi en, maar ik smeet mezelf mee. Ze hebben me er met een haak uitgevist. M'n vader heeft me in me nek gepakt, zo met één hqnd omhoog getild. Met de andere kreeg ik meppen. Zo heeft ie me naar huis ge bracht". „Hoog water, storm, ik ben er nooit bang voor geweest. Voor de oorlog zeiden ze al dat het land daalde en de zee steeg. Weet je, als visserman heb je leren boksen tegen windkracht negen en tien. Als we toen bang waren geweest dan hadden we het nooit geklaard. Kwam je thuis van de Wadden zee met je vracht mossels en lag je eenmaal achter Kaap Kont, moeder de vrouw 'ee, en de storm bulderde over de pannen, dan dacht je wel eens: wat lig ik weer veilig thuis". „De ramp was natuurlijk ontzettend, maar ja, d'ris altijd oorzaak en gevolg! De water staat heeft voor '53 nooit een donder aan de dijken gedaan en de waterschapen nog minder, maar daar hoor je ze niet over. Over schuld mag je niet praten. Neevei ligheid voor alles. zogenaamde veilig heid. Die superdam voor de Oosterschelde moest er komen, eerst in in 1978 en toen in 1986, maar aan de Westerschelde zijn ze nog aan het dijken verhogen. Wonen daar dan andere mensen?" „Die dam 'ee, nou, technisch zal het wel prachtig zijn, maar 't is puur prestige en wij moeten ervoor betalen, 't Had veel goedko per gekimd, want denk erom, we zijn er nog niet als de koningin op die knop drukt. Als die schuiven vier weken open staan, dan kunnen ze niet meer dicht. Dan zit er mos selzaad op en schelpen en zeekers. Wat gaat dat kosten om dat schoon te houden?" „Ze manipuleren de natuur. Dat is altijd funest. Wat is er gebeurd. De Grevelin- gen en het Veerse Meer. Het moest alle maal zoet worden voor de boeren, maar ze krijgen het niet zoet in diepe gedeelten. Dus ze laten het maar zout, want anders verrot alle vis. Dat gaat zo stinken. De waterstand is verlaagd, eb en vloed is er weg, maar de polders drogen uit. Voor Goeree en voor Schouwen halen ze met een dure pijp zoet water uit de Biesbosch omdat de akkers verdorren. Dat heb je als je de natuur wilt beheersen in plaats van beheren. Je kunt de natuur niet maken, zelfs de Rijkswater staat niet". „Laatst kreeg ik kennis uit Holland op be zoek. Die wilde naar de Neeltje Jans. Ik heb ze naar Noord-Beveland gebracht, ik heb naar de pijlerdam gewezen en 'k heb ge zegd: daar ligt het fiasco van de eeuw. Je mag er gaan kijken, maar ik ga niet mee. Ze kunnen er heel de wereld naar toe ha len, maar Hans van Damme zet er geen voet op. je gaat toch niet naar je eigen graf kijken". voor Visserij Onderzoek in IJmuiden (RIVO) heeft indertijd nog folders helpen vouwen in Yerseke. „Bij Johan Kole in de winkel, die goeie ouwe tijd", roept hij blij door de tele foon. „Het geheim van het succes van de ac tiegroep, als je over succes mag spreken, ja daar heb ik goed over nagedacht. Weet je, in een oorlog hebt je voetvolk en een lucht macht. De actiegroep had het voetvolk, maar ze kregen van boven steun van een lucht macht van experts. Bovendien, ze dienden geen eigen belang een schoolmeester, een meubelverkoper, r -liolieren. Ze waren onge bonden en dus ongrijpbaar, niet voor de wa terstaat en niet voor politici. Ze geloofden in hun zaak. Zelf heb ik nooit getwijfeld, ook niet toen de pylonen voor dieNkabelbaan al in de monding stonden. Churchill zei al: Je hoeft niet te geloven in de overwinning om toch .door te gaan. En zo zie je, dat wanneer je in Nederland eerlijk een zaak verdedigt van alge meen belang, dat je dan een heel eind kunt komen. Ze hebben die pylonen weer wegge haald. Wie had dat gedachtfn* Op de plaats van de pijlerdam mag van hem morgen nog een kerktoren water staan. Boddeke: „Dat krankzinnige ding is volslagen overbodig, zeker als je naar onze staatsschuld kijkt van 400 miljard gulden". De Aktiegroep Oosterschelde Open als duurste actiegroep uit de Nederlandse ge schiedenis? Boddeke: „Ach democratie is nooit goedkoop". En Johan Kole over de kosten: „Als we als Aktiegroep Oosterschelde Open hebben bijge dragen aan het totstandkomen van dit geld verslindende kunstwerk dan willen we de Ne derlandse belastingbetaler graag onze veront schuldigingen aanbieden". Bij het kunstwerk van de eeuw hoort het feest van de eeuw. Niet voor Wouter van Die ren: „D'r staan daar straks 27.000 genodigden om 'met veel bombarie die dam in gebruik te nemen. Rijkswaterstaat viert feestMoet je eens nagaan hoeveel moeite het heeft gekost om waterstaat om te duwen. De zaak lag vast. Ze zouden de Oosterschelde gewoon water dicht gemetseld hebben. Binnen de waterstaat was daarover geen discussie mogelijk. Rijks waterstaat opereerde in die tijd nog als een militaire eenheid. Wie uit de pas liep kon gaan. Ik weet nog dat drs. Bram Drinkwaard, een bioloog, waarschuwde voor de gevolgen van totale afsluiting. Hij werd naar Texel ver bannen. Moet je nou zien. Ik word er niet goed van. Ze hadden die pijlerdam nooit be dacht zonder die aktiegroep. Ik weet het ze ker. De actiegroep heeft de maatschappij in i THln i Boze vissers blokkeren de haven van Burghsluis om te voorkomen dat Zeeuwse statenleden de werkeilanden in de Ooster schelde bezoeken. - FOTO JOHAN BERREVOETS beweging gebracht. Politici raakten gealar meerd door de deining. Ze maakten er een po litieke zaak van. En het politiek compromis van een flexibele sluiting dwong de onwrik bare Deltadienst tot creatief denken. Dat de den ze echt niet uit zichzelf. Zo is de pijler dam er gekomen. Het is een simpel verhaal: de actiegroep Oosterschelde Open heeft een sleutelrol gespeeld". Gelijk gekregen? „Op veel punten wel", be vestigt Kole: „De stranden slaan weg, de kop pen van de eilanden ook. Er ontstaat een nieuwe voordelta. De dijken konden verhoogd worden. Het is gebeurd rond heel de Ooster schelde, een metertje onder Deltahoogte, eigenlijk dubbel werk. Ir. Engel, de baas van de Deltadienst heeft achteraf toegegeven dat de dijken helemaal op Deltahoogte brengen net zo veilig was geweest en een stuk goedko per. Ja gelijk hebbenmaar gelijk krijgen is nog iets anders. Maar als je het overziet dan krijg je wel een wrange smaak in de mond". Geen feest voor de kernleden van de Aktie groep Oosterschelde Open? „Nee", zegt Johan Kole, „We zijn niet uitgenodigd, 't Was ook zonde van het papier geweest. Misschien dat ik naar televisie kijk. Teleurgesteld, nee, ook van de Oosterschelde moet je afstand nemen anders word je extreem. Er is nog meer in het leven". Ze zullen er niet zijn op het feest van de 27.000. De schoolmeester, de meubelhande laar, de drukker, de ingenieur, de bioloog en al die anderen. Samen gaven ze het logge wa terstaatslichaam een duw en zodoende kon den de natte wonderdoeners zichzelf overtref fen. Politici, technocraten en opportunisten hebben zich met grote daadkracht over het succes ontfermd, een succes met vraagtekens. De Aktiegroep Oosterschelde Open is zichzelf gebleven; anoniem gekomen," anoniem ge gaan. Zo hoort het ook. Op de pijlerdam is het straks feest maar Napoleon zei' het al: De overwinning kent IfOtlprc J 1 - nrpp^VinH :aatte en -borrelde, ig van de eventuele :n een zeer ontspan- le de pijlerdam, in isondam, de Tjerk :n. „Omdat-ie ook Sleutelrol van wa' bende hie nou aan 't doenpapiertjes rondbrienge voor een open Oosterschelde. mè ventje tochik hoop dat ze daar een dam in dööndere, zo hööge, da' ze met een straaljager een dag motte vliege om d'r over- hene te komme De Aktiegroep Oosterschelde Open weet de beschikking te krijgen over een drukpers. De drukkerij zal uitgroeien tot een machtig wa pen. Actie en reactie en het geluk dat er ver kiezingen in aantocht waren. De politici trok ken het land in, voor het eerst op de Ameri kaans toer. De Aktiegroep Oosterschelde Open laat Udink, minister van Verkeer en Waterstaat zout Oosterscheldewater drinken. Politici krijgen 's avonds gedrukte pamfletten met reacties op wat ze 's middags hebben ge zegd. De Oosterschelde haalt de krant, bijna elke dag, in de conservatieve provinciale pers vooral negatief als Zeeuwse 'Tupamaros', een soort miüeuguerrilla. Actiegroepleden clai men spreektijd op alle politieke vergaderingen in zuid-west Nederland en passen pure mani pulatietechnieken toe. Tijdens de verkiezings campagne van 1970 rijden 'de vergaderploe- gen' elke avond naar alle hoeken van de delta. Elke ploeg heeft een keurig in het pak gesto ken woordvoerder. De anderen zijn gangma kers die zich in de zaal onder de partijgenoten verspreiden. Als de actiegroep-spreker het woord voert krijgt hij uit de hele zaal reacties. De pers noteert 'algemene bijval' voor de zaak van de open Oosterschelde. De bedoeling van de vergaderbezoeken is de Oosterschelde aan de man te brengen en de politici verlokken uitspraken te doen ten gunste van een open Oosterschelde dan wel een hernieuwd onder zoek: „Dijken omhoog en barst met je dam". Het doel is simpel. Oud-politicus Jan Terlouw over zijn erva ringen: „Ze wisten pubheiteit te krijgen. Ze waren ideëenrijk, goed gedocumenteerd en ontzettend actief. Het belang van de Aktie groep Oosterschelde Open is dat ze van de Oosterschelde een maatschappeüjk probleem hebben gemaakt en daarmee is het tegelijk een politiek probleem geworden. Het is daar mee de duurste actiegroep van Nederland ge worden, dat mag je wel zeggen ja". En Jan Nico Scholten: „Ze hebben de poli tici bewust gemaakt en mij hebben ze met een speedboot laten zien hoe mooi het was. Ik was vrij spoedig tegen sluiting". Oud-commissaris van de koningin Van Aartsen beschikt kennelijk over een selectief geheugen: „Wij als provinciebestuur waren voor sluiting. Aktiegroep Oosterschelde. die naam herinner ik me niet hoor.oh die vaartochtja toen hebben ze een beetje die haven geblokkeerdvijf minutendat stelde niet zoveel voor". En over de invloed van de milieugroepen op de besluitvorming: „Dat is heel moeilijk te zeggen". De Aktiegroep Oosterschelde beschikte over een eigen wetenschappelijke denktank: de Studiegroep Oosterschelde onder leiding van ir. J. Loeff. Ook kon men een beroep doen op kennis van waterstaatkundigen, bio logen en wetenschappelijk instellingen. Som migen gaven die steun openlijk anderen hei melijk. De Deltadienst en vooral de Zeeuwse wa terschappen weigerden destijds te erkennen dat de dijken rond de Oosterschelde opge hoogd konden worden tot de zogeheten Delta-veiligheid. De actiegroep kreeg er lucht van de er bij de waterschappen uitgewerkte plannen lagen voor zo'n operatie. Op een donkere avond werden de tekeningen gestolen uit een Middelburgs gebouw, gekopieerd en later weer teruggebracht. Enkele dagen later stonden ze in de krant. Later zal ir. F.Spaar- garen van Rijkswaterstaat toegeven dat, ach teraf gezien, het verhogen van de Oosterschel- dedijken wel degeüjk een uitvoerbaar alterna tief zou zijn geweest voor de pijlerdam. In 1971 schreef Wouter van Dieren in Else- viers Weekblad een artikel onder kop „Slui ting Oosterschelde ramp voor Nederland". Het was een van de eerste landelijke publica ties. De milieupublicist is nu directeur van het Bureau voor Milieu en Systeemanalyse in Amsterdam. Van Dieren over de actiegroep Oosterschelde Open: „Je kunt zeggen dat een organisatie als Greenpeace een eigentijdse uit voering van de Aktiegroep Oosterschelde Open is. Greenpeace is misschien nog wat professioneler maar hetis eenzelfde effectieve combinatie van deskundigheid, emotie, actie en creativiteit". Dr. Dolf Boddeke van het Rijks Instituut Leven acm de Oosterschelde. Hij heeft z'n brood verdiend als mosselvisser. Hij is 61 en hij woont Yerseke. Z'n zaak heeft hij inmiddels verkocht. Van z'n spaarcenten trekt hij rond de wereld, spreekt Engels, Frans, maar ook een mondje Chinees en Japans. - foto jaap w0lterbeek oud-bewindslieden osterscheldekwestie, lerwerp ook, de pe- :erst. Den Uyl zelf: angrijkste besluiten het een trendbreuk toe." t de Oosterschelde, eden, heel vlot een cabinet had kunnen loot wat af met de met zekerheid kunt ou zijn wat niet ge- t in het kabinetsbe- >erhaupt niet geval- maart '77, en toen nis." enlijk met crisis te dat neemt niet weg st dat voor de PPR kpunt was geweest, n van de PPR stond aar de partij toe ge- we waren opgestapt >akt." 1 wist dat het voor lat een dichte dam jmelijk zou zijn." i nog dat met zoveel Uyl te hebben ge- Harrie van Doorn, i hem te zeggen dat voor ons onoverko- :rstverantwoordelijk ïurbeheer, dan niet kunnen functione- „Ik weet dat ze ge- >'n dreigement staat dan toch óók nog Jon lange pauze en rij-wat: „Zouden ze n?" Actievoer- ders voor een open Ooster- 5 schelde bijeen in vergadering j§ in maart '74. een actiegroep Door Paul de Schipper JAN TERLOUW wandelt in het begin van de jaren '70 dikwijls over de zand platen in de Oosterschelde. Met z'n vrouw en kinderen zoekt hij schelpen langs de waterlijn, opent mosselen en proeft de vruchten uit de natte tuin van Zeeland. Leden van de Aktiegroep Oos terschelde Open uit Yerseke tonen hem het wijde en ongerepte van het immer bewegende eb- en vloedlandschap van de Oosterschelde. De D'66 politicus vindt er stof voor z'n latere boek Oos terschelde Windkracht 10. Jan Nico Scholten, prominent ARP'er landt in 1972 tijdens een verkiezingstoernee met een helicopter bij Yerseke. Het ont vangstcomité, de AR-burgemeester met ket ting en de lokale partijtop, wacht hem op. Het moet een snel bezoek worden, want helicop ters zijn duur. Scholten stapt uit, de burge meester steekt zijn hand uit, maar eerder nog zijn er twee kinderen met bloemen. „Meneer Scholten we willen u de Oosterschelde laten zien". Kan een politicus op verkiezingstoernee iets aan kinderen weigeren. En zo verdwijnt Jan Nico Scholten met een speedboot op een heiige Oosterschelde. Aan het roer een lid van de Aktiegroep Oosterschelde Open. Met dank aan het verkiezingsfonds van de ARP. Een tv-actuahteitenrubriek Achter het Nieuws wil een documentaire over de Ooster schelde. De actiegroep hoort ervan. Op een lokatie langs een dijk op het eiland Tholen staan sportvissers aan het water. „Bent u voor een open Oosterschelde", vraagt de verslagge ver. „Tuurlijk meneer, de dijken kunnen toch ook omhoog, da's ook niet zo duur". De sportvissers hebben familie in Yerseke, actie- groepleden. Ze zijn naar opname-lokatie gedi rigeerd. Achter het Nieuws wil het bezoek van de Zeeuwse statenleden aan de werkeilanden fil men. Een nieuwe kans op publiciteit. Die za terdag blokkeren vijftig Zeeuwse mosselkot- ters de haven van Burghsluis. Aan boord, vis sersfamilies, een kinderkoortje en leden van de Aktiegroep Oosterschelde Open. De rond vaartboot Stad Rotterdam, met aan boord de statenleden, zit op gesloten. Met behulp van een politievaartuig wurmt het schip zich bon kend en botsend naar buiten. Dan begint een wilde achtervolging. Een mosselschuit ramt de RP 18, andere proberen de rondvaartboot aan te klampen. Actievoerders klimmen als kapers aan dek. Daar staan de commissaris van de koningin mr. J.van Aartsen, gedeputeerde A.J.Kaland en de andere notabelen. Ze zijn boos. Hun uitstapje is verknald. Die dag zetten ze geen stap op de werkeiland. De Stad Rotterdam schiet als een opgejaagde haas zigzag over de Oosterschelde. Als het gezelschap op Noord- Beveland nan wal gaat bijt Van Aartsen de ac tievoerders toe: „Demonstreren met kinderen, dat kunnen jullie". Die maandag blokletteren de landelijke dagbladen 'Zeeslag op de Oos terschelde' op hun voorpagina's. Met dank aan het excursiefonds van de Zeeuwse staten. De verkiezingen van 1972. Leden van de politiek niet gebonden actiegroep worden in dividueel lid van politieke partijen. Eén van hen weet in PvdA-afdeling Reimerswaal een motie aangenomen te krijgen ten gunste van een Open Oosterschelde. Op het landelijk ver kiezingscongres van de PvdA krijgt de motie steun van de afdelingen Gouda en Amster dam. De Zeeuwse gedeputeerde Don, een 'af sluiter", pleit voor een dichte dam, maar haalt uiteindelijk bakzeil. En zo komt de beroemde Oosterschelde-paragraaf in Keerpunt '72, het regeer-programma van het latere kabinet Den Uyl. Met dank aan de democratie. De lijst is schier eindeloos. De Aktiegroep Oosterschelde Open spreidde een voor Zee land ongekende creativiteit tentoon. Toch ging het niet om professionele actievoerders. Middenstanders en scholieren uit Yerseke, geen direct belanghebbenden. Eén gevoel bond hen samen. Zegt Johan Kole, meubel handelaar en oud-actievoerder: „Het gevoel dat ze iets van je afpakten, een stukje leven, de Oosterschelde en die is toch van ons alle maal". Het gezagsgetrouwe Zeeland kende geen actiegroepen. Noch bestuurders, noch de wa terschappen, noch de Waterstaat konden met kritiek overweg. Bovendien: wat Waterstaat deed was welgedaan. Twijfel aan het kunnen van onze nationale droogmakers bv was hei ligschennis. Terug naar die gedenkwaardige avond in die oude oesterloods aan de Oosterschelde. De daar verzamelde mannen stellen zich één doel: de Oosterschelde open. Voor dat doel willen ze publiciteit. De Oosterschelde moet een probleem worden. Het lijkt vechten voor een verloren zaak, maar dan begint een onge kend hevige campagne om de publieke opinie te mobiliseren. Niemand gelooft nog in een open Ooster schelde. De boeren niet, de vissers niet. De boeren wachten op het beloofde zoete water van het Zeeuwse Meer en de vissers wachten op een uitkering. Die is hun beloofd via de Deltaschade-wet. Dan is er de onderlinge jaloezie bij de Zeeuwse vissers. De'mosselaars van Bruinisse raken hun percelen kwijt bij de afsluiting van de Grevelingen. Ze kijken met schuine ogen naar de immer bloeidende mosselhandel in Yerseke en redeneren: wij geen mossels meer, zij ook niet. Dicht die dam, al moeten we de Oosterschelde met een kruiwagen dichtrijden. Een actievoerder die in een café in Bruinisse komt en pamfletten uitdeelt, wordt aange klampt door een visser. De man kijkt hem misprijzend aan en spreekt dan in zangerig Bruus dialect: „M'n knecht, m'n knecht. e gezet. Dat viel mee, want ht i niet zo hoog. Bij het eerste iraak in '53 dachten de mensei wel niet zo'n vaart lopen. Ze n de inundatie hè. De meester, het tweede tij, op zondag, ver en kwam het water veel hoger, zevenenveertig beesten. Vadei rschrikkelijk. Hij is zondag te De runders leefden nog en hij ten gegeven. Half zwemmend ii banden wagen en vier paardet nstede geraakt. Buiten het dor} donkere massa, 's Avonds zac op het water glinsteren. Don- i waren de boerderijen. Onzt in volle zee dam zie ik als een vorm van dsbestrijding, misschien een maar tochJa en een beetjt vant we hebben alles zelf gele de stortsteen komt uit Finland, 'ei en zand van eigen bodem ■eclame is het natuurlijk ook nou veiliger voel Nee, ik bei )e mensen zeggen wel eens: Jt neden de zeespiegel. Dat is zo, denk je niet aan. Mensen leve en vulkaan die kan uitbarsten n achter een dubbele dijk ei ons veilig, maar 't water kwan ls 't echt mis is, hou je de zet Jou hebben we de pijlerdam ei dijken. Dat is weer dubbel op, nog niemand hier horen zeg a 4 oktober zijn we veilig". Illlllllllllllllllllllllllllllllllllilll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII - FOTO E. BRINKMAN Een krachtig protest tegen het aisluiten van de Oosterschelde. - foto archief de stem

de Stem | 1986 | | pagina 17