ROBOT 'HERA' NEEMT ASTRONAUTEN WERK UIT HANDEN Fokker's sterke arm in de ruimte Haaaaaaaaaaaaa W§gt^ moj IN SAS F, MAANDAG 29 SEPTEMBER 1986 Bl&FMMl EXTRA OP MAANDAG Over een jaar of tien zullen astronauten in de ruimte gema nipuleerd worden door Fokker. Intelligenter MEDISCHE RUBRIEK PAPIER VOOR UW PEN Zondebok Terreurgolf ABP Complimenten Universiteiten Elizabeth eet met stokjes politierapport <mm de *Dog/lo«tcCe<t> de ^anteantcandéiaoy Jubilorissei T48 Met behulp van de Nederlandse robotarm wordt een satelliet uit het vrachtruim van het Europese ruimtevliegtuig gezet. 'Aan de hand van Hera' is een astronaut bezig met het repareren van een kunstmaan in het laadruim van het Europese ruimtevliegtuig Hermes. - foto s fokker Door Piet Smolders Letterlijk althans. Want onze na tionale lucht- en ruimtevaartindus trie werkt aan een robotarm voor Europa's toekomstige ruimtevaart vliegtuig. En met die arm zullen ruimtemonteurs naar te repareren satellieten worden ge bracht, vastzittend aan die arm reparaties verrichten of filmcassettes verwisselen en weer worden teruggehaald naar het ruim tevliegtuig Hermes, genoemd naar de God van de handel. De arm, die hoog boven de aarde zowel astronauten als satellieten met uiterste te derheid zal behandelen, heeft terecht een vrouwelijke naam gekregen: Hera (Hermes Rob Arm). In de Griekse mythologie is Hera de trouwe gemalin van Zeus, de oppergod. Hoewel het door Frankrijk ontworpen ruimtevliegtuig Hermes pas na 1995 zal gaan vliegen, is bij Fokker op Schiphol het werk aan de robotarm in volle gang. Com puterstudies zijn gemaakt en er is een klein model in elkaar geknutseld. Fokker gaat er prat op dat zijn arm in de ruimte veelzijdiger, intelligenter en krach tiger zal zijn dan de door Canada gebouwde manipulator van de Amerikaanse Space Shuttle. Maar de mannen van Fokker heb ben dan ook kunnen leren van de mogelijk heden en beperkingen die de shuttle-arm in de praktijk te zien heeft gegeven. En nog een andere factor speelt een rol: sinds 1981 al heeft Fokker nagedacht over ruimterobots die vanaf de aarde zouden kunnen worden bestuurd en niet door astronauten ter plekke. Dergelijke manipu latoren moeten natuurlijk veel meer inge bouwde intelligentie hebben dan ruimtear- men die vanuit de stuurhut van een shuttle worden bediend. Die ervaring komt Fokker nu goed van pas. Hera zal veel voorgepro grammeerde operaties kunnen uitvoeren met een minimale tussenkomst van het be dienend personeel. Waarvoor zal Hera woren gebruikt Al lereerst om de vracht van het ruimtevlieg tuig (tot 4,5 ton) uit te zetten in een baan om de aarde. Dat kunnen satellieten zijn, maar ook containers met verse boterhammen, groenten en fruit voor de mensen in een ruimtestation. Stevig verankerd aan de 'hand' van Hera kunnen astronauten repa- ratiewerk of servicebeurten aan kunstma nen of sleutelwerk aan de buitenkant van een ruimtestation uitvoeren. Om te begin nen zal dat een Amerikaans station zijn, maar later een eigen Europees ruimtever- blijf. En Hera zal kunnen worden gebruikt bij rendez-vous en koppeloperaties met een bemande of onbemande ruimtebasis, waar bij Hermes zich als het ware tegen de ruim telijke partner aan trekt Hera (massa 200 kilo) zal zeker zes tot ze ven schouder-, elleboog- en polsgewrichten hebben, om de bewegingsvrijheid zo groot mogelijk te maken. Halverwege en aan het eind zullen televisiecamera's zitten die de vier tot zes astronauten in de Hermes een precies beeld geven van de operaties met de arm. De hand aan de bijna negen meter lange arm zal zo zijn ingericht dat satellie ten en andere objecten voorzichtig kunnen worden vastgepakt, zodat botsingen wor den voorkomen en de vracht niet wegdrijft. Als kort na 1995 de Europese Hermes van start gaat op de top van een ook al Europese Ariane-5 raket, zal Nederland zich zeker weten van een 'sterke arm in de ruimte'. Door Jan Paalman R in de maand. Als u volwas sen bent blijft u dit jaar 3,6 dagen thuis vanwege een verkoudheid. Kinderen ver zuimen om die reden 5,6 schooldagen per jaar. De ver schijnselen kent u, maar ik som ze maar voor de volle digheid op: verstopte en lo pende neus, niezen, zere keel en een lichtelijk beroerd ge voel. Duur van de ellende: een dag of wat. Schadelijk heid: meestal nul. Complica ties: in een enkel geval kan de verkoudheid doorstoten naar neusbijholten, strotte- hoofd, oren of longen. Wat er tegen te doen? Van Sir Alexander Fleming (1881-1955, ontdekker van het penicilline en Nobel prijswinnaar) is het vol gende recept: „niet zeuren, een stevige whisky en dan naar bed." Een simpel recept dat je wel opkikkert maar niet helpt. Sinds Fleming is een boel onderzoek naar ver koudheid gedaan zodat het wel eens aardig is om na te gaan wat de verzamelde me dische wetenschap de ver kouden medemens te bieden heeft. Engeland pakte in 1946 het verkoudheidsonderzoek kor daat aan door een speciaal verkoudheids-onderzoeks centrum (het beroemde Common Cold Research Unit) op te richten. Prima klimaat daar, want wat is nou winderiger, kouder en klammer dan Engeland in de herfst ('no sun, no green: no vember") en aan vrijwilligers aanvankelijk geen gebrek: in de arme naoorlogse dagen brachten echtparen in het centrum kosteloos de witte broodsweken door! Dat hebben ze geweten. De arme echtparen werden, na een verplichte wandeling in de regen, in het belang van de wetenschap op onver warmde kamers gezet. Ande ren werden in nat badpak op tochtige gangen gezet Resul taat: wat de volksmond ook beweert al die ellende ver hoogt de kans op verkoud heid niet. En als je al ver kouden bent dan word je door tocht koude enzoverder niet meer verkouden. Tot 1960 was het niet eens duidelijk welk microbeest nu precies verkoudheid ver- oorzaakt. Toen men betaalde vrijwilligers (die inmiddels de ongelukkige echtparen hadden opgevolgd) besmette vloeistoffen (zeg maar snot) van anderen in hun neusga ten had gepipeteerd werd duidelijk dat er een virus in het spel was. Niet een, maar een handvol: het coronavi rus, RS-virus, adeno-virus, entero-virus, para-in- fluenza-virus, mycoplasma pneumonia en vooral het rhino-virus. Van het rhino- virus, dat 40% van alle ver koudheden voor zijn reke ning neemt zijn er inmid dels meer dan 100 verschil lende soorten bekend. De kwaal heeft meer dan honderd verwekkers, dus je hoeft er niet op te rekenen dat er één middel is dat ver koudheid afdoende bestrijdt. Dat blijkt wet want tot op heden is de behandeling niet meer dan 'Kurieren am Symptom' ofwel pappen, poederen en nathouden. Wat in ieder geval niet helpt: al cohol, vitaminestoten met C dan wel D, alle extra's in di verse pillen als bruis, ci- troensmaak en dergelijke. Het nut van gorgeldran ken is omstreden; zuigtablet- ten zouden alleen maar enigszins helpen doordat door het zuigen de bloedsom loop in de keelholte wordt gestimuleerd en niet do&r het spul dat er in zit. „Ook in 1986 zijn deze verwekkers nog grotendeels onvatbaar voor medisch ingrijpen", al dus viroloog Dr. J.C. de Jong. Dit zinnetje pluk ik uit zijn artikel in het Neder lands Tijdschrift voor Ge neeskunde van vorige week. Titel: „Valt er wat genees krachtigs te doen tegen ver koudheid?" Er is een sprankje hoop, wel drie sprankjes. Verkoudheid wordt meestal (40%) veroor zaakt door het rhino-virus. Dit virus krijg je alleen maar binnen via direct hand op hand contact. Men liet met dit virus zwaarverkou- den gemaakte vrijwilligers kaarten met niet verkouden vrijwilligers. Die laatsten waren gewapend met in ont smettingsvloeistof gedrenkte tissues. Resultaat: niemand werd verkouden. Van een andere groep die gewone zakdoeken gebruikte werd de helft verkouden. De Jong twijfelt eraan of het publiek op grote schaal deze tissues zou willen gebruiken: „het zal hooguit een hulpmiddel kunnen zijn bij mensen die een verhoogd risico lopen." Sprankje twee: het fa meuze interferon. Het zijn vooral kinderen die een ver koudheid lijden en vervol gens het hele gezin aantas ten. Als de familieleden in zo'n geval interferonspray gebruiken dan daalt het aan tal verkoudheden met 40%. Het werkt alleen tegen rhino-virus en bovendien zijn er bijwerkingen zodat men zich afvraagt of de sop de kool wel waard is. „Veel belovend", zegt toch het En gelse vakblad de 'British Me dical Journal', maar voorlo pig is het meer de moeite waard om na elk contact je handen te wassen. Tenslotte: een vaccin te gen rhino-virus. Als het vi rus de cel wil binnendringen dan zoekt het met een be paald deel van zijn opper vlak contact met de cel. Men heeft een vaccin die deze op pervlaktestructuur blok keert, maar helaas is die structuur bij vele soorten rhino-virus anders. Geluk kig is de 'aanlegsteiger' op de cellen vaak wel hetzelfde. Celculturen (in reageerbuis jes) konden met het aanleg steiger blokkerende vaccin tegen het virus worden be schermd. In Amerika, zo lees ik in de Philadelphia Enqui rer (je leest wat af), heeft Merck Sharp and Dohm het vaccin al bij een kleine groep vrijwilligers getest met redelijk resultaat. „Valt er wat geneeskrach tigs te doen tegen verkoud heid?", vroeg De Jong. De laatste zin van zijn artikel luidt: „Misschien - in de toe komst - iets.Gesundheit. In een reactie op de Troon rede zijn alle politieke par tijen het erover eens, dat in het belang van de samenle ving de tering naar de ne ring gezet moet worden. Dat betekent winst, want wij hebben ook tijden gekend, waarin dit niet het geval is geweest. Maar als het gaat om de vraag hoe de vermin dering van ruim 12 miljard aan aardgasbaten moet worden opgevangen, dan geeft buiten het kabinet, op enkele schermutselingen na, nog niemand thuis. Natuurlijk is zoiets ook verre van eenvoudig en al lesbehalve aantrekkelijk. Eén ding is de afgelopen da gen wel duidelijk geworden: Het onderwijsveld is van mening dat er eerder méér dan minder geld nodig is voor de vorming van de jeugd. Het oogt bemoedi gend als een samenleving opkomt voor het kind, zeker wanneer dat minder kans rijken betreft. Als ik mij hier beperkt tot de LOM- scholen, dan valt het vol gende vast te stellen. In 1946 startte Wilhelmina Bladergroen, geheel privé, met de eerste LOM-school in het land. Twee jaar later kwam de overheid met een koninklijk besluit hierom trent over de brug. In een periode van veertig jaar is het aantal LOM-leerlingen op 82.000 gekomen. Terwijl het aantal leerlingen van de basisschool daalt, neemt de verwijzing naar het speciaal onderwijs schrikbarend toe. Toch zijri in die periode de klassen aanzienlijk kleiner geworden en is de groeps- schaal uiteindelijk van 48 naar 32 leerlingen gegaan. Nu de minister een rem op de LOM-groei aankondigt, ontstaat er veel rumoer en helaas maar weinig bezin ning. Toch zouden samenleving en onderwijs zich zeer se rieus moeten bezig houden met oorzaken van leer- en opvoedingsmoeilijkheden. Is het wel zo verstandig als vakbonden hun neus opha len, wanneer de minister minimaal 50-miljoen biedt voor speciale hulp? Als schoolbesturen de koppen bij elkaar steken, valt daar in beter belang van veel kin deren best wat mee te doen: Stationeer extra mensen op LOM-scholen met een speci fieke opdracht naar basis scholen toe! Dit zou tevens de terugkeer van het spe ciale naar het gewone on derwijs kunnen bevorderen. Bij alle verontwaardiging die nu aan het adres van mi nister Deetman wordt ge spuid, moet ik helaas het meest denken: „Toch goed dat er een zondebok be staat". Oosterhout, J. C. Mommers Verwarring en paniek door een golf van terreur. Ter reur voortgekomen uit ideo logische tegenstelling. En met de beschikking over een onuitputtelijk arsenaal aan wapens tekent een overwin ning in de strijd tegen terro risme zich in het nabije ver schiet nog niet af. De V.S. hebben zonder succes een niets ontziende oorlog ge voerd in Vietnam tegen een ideologie. Vietnamezen wilden zich verlossen van het Westerse imperialisme. De sjah van Perzië beschikt over een door de V.S. uitstekend be wapende en getrainde troe penmacht. De sjah werd verdreven, de Amerikanen gegijzeld. In Perzië, ook een ideologische strijd tegen een onderdrukker. In Zuid-Amerika, Afrika, Europa, Azië en het Midden- Oosten wordt de strijd aan gebonden tegen revolutio nairen, marxisten, ongere gelde benden, rebellen, ter roristen. Er zijn tendenzen van vergelding en wraak over en weer. Gemeend wordt dat met geweld an dersdenkenden uitgescha keld worden. Andersden kenden worden in het isole ment gedreven. Profiteren van hun bestaansrecht wordt met alle ter beschik king zijnde middelen onmo gelijk gemaakt. De politieke stabiliteit in gevaar bracht. De tegenstellingen groter en de strijd heviger en uitzicht loos. Oosterhout, H. Telchuijs Volgens advocaat Duijnstee heeft Van Zon in de ABP- affaire niets onbehoorlijks gedaan. De officier van jus titie kwam alleen maar met hele of halve onwaarheden voor de dag, zo zei zijn advo caat die DUS vrijspraak voor Van Zon vroeg. De offi cier was niet onder de in druk en eiste 2,5 jaar en vor derde teruggaaf van hon derdduizenden guldens. Die zijn in verheerde handen te rechtgekomen, zei de offi cier. Daarmee kan ik het he lemaal eens zijn. Groenendijk, Frans van Leuven Met groeiende waardering las ik in uw dagblad van he den het artikel van Jan Bouwmans over de Vati caanse veroordelingen. Het artikel is helder, overzichte lijk, informatief. Het plaatst één actueel gegeven tegen een wijdere achtergrond en werpt aldus licht op ontwik kelingen die zich in de laat ste helft van deze eeuw bin nen de katholieke kerk voordoen (en zich nog wel een tijdje zullen blijven voordoen). Jan Bouwmans moffelt zijn eigen mening bepaald niet weg, maar houdt het ar tikel toch strak zakelijk, zo dat hij zelfs de geur van in doctrinatie weet te voorko men. Er kan hem aan de hand van dit artikel beslist geen bevooroordeeldheid verweten worden. Deson danks zie ik met groot ple zier de ingezonden stukken tegemoet van de 'vaste' brie venschrijvers op dit gebied, waarvan iedere Stern-lezer de namen onderhand wel kent. Nogmaals: aan Jan Bouwmans mijn compli menten! Breda, Jan van Diemen De Rijksuniversiteit Lim burg doet verwoede pogin gen le jaars studenten van de Katholieke Universiteit Brabant te Tilburg te 'ron selen'. 'Fijne' collega's, die Limburgers! Wervingsbud get 300.000,-. Over bezuini gingen gesproken menéééér Deetman! Breda, W.J. v. Rijscwijk I it het privé-apparte- I ment van koningin Elizabeth in Buc- E kingham Palace weerklonk E tot kortgeleden vrij ge il regeld een ongewoon geklik. Het was een E geluid dat de la- E keien en kamer- meisjes onvoorstel- baar intrigeerde. E Zij vroegen zich af: „Breit de vorstin een' paar sokken voor haar Het mysterie werd pas na ver- loop van tijd opgelost. In plaats E van sokken te breien, had de ko- ningin het gebruik van Chinese eetstokjes ingestudeerd. De E meeste westerlingen die met E stokjes leren eten, hebben daar in het begin wel wat moeite mee, H zelfs wanneer zij in een paleis E wonen. En omdat de koningin van de Britten in 't openbaar E door iedereen wordt bekeken, E probeert zij alles goed te doen. Vandaar die grondige voorbe- E reiding met het ongewone ge- E reedschap. De oefeningen heb- ben evenwel vruchten afgewor- S pen, want koningin Elizabeth springt nu heel aardig om met Chinees eetgerei. Haar perso- E neel zou dolgraag weten of zij E stiekempjes heeft getraind met lekkere hapjes uit het Chinese E afhaalrestaurant vlakbij Buck House, zoals het paleis in Lon- den gemeenzaam wordt ge- E noemd. De verklaring van Elizabeths ietwat ongewone handelswijze E moet worden gezocht in haar E aanstaande bezoek aan de Chi- nese volksrepubliek. Zij gaat E daar in oktober naartoe en is de E eerste regerende vorstin van de 5 Britten die zich achter het zoge- heten bamboegordijn zal bege- ven. De Chinezen zijn van plan E Elizabeth II in Pekings Grote Volkszaal een traditioneel ban- ket met vele gangen voor te zet- E ten. Het geklik van de eetstokjes zal daar beslist niet van de lucht zijn. Dus is het maar goed dat E koningin Elizabeth al flink heeft E geoefend, want de Chinezen vin- E den dat zelfs een monarch uit het westen moet kunnen buffe- E len op hun manier. E De Britse vorstin, vergezeld van prins Philip, brengt in China zeven dagen door. Het E koninklijke paar zal er de be- E kende toeristische route volgen, E van Peking en de Grote Muur naar Kanton en Shanghai. E De Oriënt trekt de Britten E momenteel weer sterk aan. Zij E zoeken er nieuwe afzetgebieden. In Peking zal het koninklijke ge- zeischap op de voet worden ge- E volgd door een troep pa ll linggladde Britse zakenlui, tuk op Chinese orders. De Chinese volksrepubliek heet hen min- E zaam welkom, want zij heeft E grote behoefte aan technische know-how en deskundigheid. Buckingham Palace speelt E handjeklap met die zakenlui. E Koningin Elizabeth heeft toege- stemd in het verzoek van een E team uitgekookte handelsreizi gers om een poosje gebruik te maken van het Royal yacht Bri tannia. Dit schip zal worden ge meerd ter hoogte van Shanghai en daar de rol van vlottende ten toonstelling spelen. De Chine zen kunnen dan aan boord ko men kijken naar producten die Groot-Brittannië hen in deze lu xueuze omgeving te koop aan biedt. De Britten rekenen, dat China het westen hard nodig heeft om te in de kortste keren een moderne geïndustrialiseerde natie kunnen worden. Geavan ceerde productietechnieken, al les wat verband houdt met luchtvaart en spoorwegen, en nog veel andere dingen dragen de belangstelling van de Chine zen weg. Door Roger Simons Op 14 oktober komen 70 Chi nese politieke en industriële lei ders een kijkje nemen aan boord van de Britannia. Van Britse zijde wordt gehoopt, dat zij waardevolle contracten zullen ondertekenen. „Wie wil verko pen aan de Chinezen mag niet op z'n krent blijven zitten," zeg gen ze in Londen. Een delegatie van Bucking ham Palace is naar Peking ge trokken om de overkomst val koning Elizabeth voor te berei den. Slechts één struikelblok moest uit de weg worden ge ruimd: de Chinezen wilden niet, dat Elizabeth en Philip in hel Chinese luchtruim gebruik maakten van hun eigen vlieg tuig. Peking vreesde kennelijk, dat de Britten plaatjes zouden schieten van militaire installa ties. Maar volgens Londen het geen twijfel, dat de Chinese luchtvaartmaatschappij een van de slechtste ter wereld is. De Chinezen en de Britten bereik ten evenwel een compromis: hel koninlijke gezelschap uit Lon den zal voor zijn verplaatsingen in China een beroep doen een straalvliegtuig Type 146 van British Aerospace dat behoorl tot de zogeheten Royal Flight (koninklijke dienst) en naar Pe king wordt gestuurd nog vóór de koningin uit Londen vertrekt aan boord van een British Air- ways-lijntoestel. De 146 krijgt Van een onzer verslaggevt DEN HAAG/ZIERIKZI Koningin Beatrix zal gende week zaterdag (4 tober) om vijf voor tw het officiële startsein gi tot het sluiten van de sta vloedkering in de Oor scheldemonding. Een uui ter moet de kering dicht ten. Op het moment dat sluiting begint gaan honc den ballons de lucht in en één uur, als de pijlerdam lemaal gesloten is, zul vliegtuigen die rood-w blauwe rook uitblazen bos Bej China een Chinese navigator. Tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiin Wat is dat voor apetaal: baconspek, doghonden en hart- cardiologen? Niks apetaal.' Mensetaai! Ik kende ze niet het goede mensje dat bij Appi Heijn vroeg naar bakkon spek, evenmin als de amateur kynologen bij de kapper die het hadden over doghonden. Ik ken ook de journalist niet van De Stem die het 18 oktober 1985 op de voorpagina in een artikel over de hartspecialist dr. A. van den Bos had over hartcardiologen maar het zijn bepaald geen apen. Wat u apetaal noemt, is in mijn ogen taalverrijking. Met zo'n macaronisch pleonasme verdubbel je de zegkracht van een woord en dat is niks om te lache. Probeer het liever zelf. Ik heb onmiddellijk geprobeerd of ik deze neologismenbouw binnen mijn taalkundige vermogens lag, m.a.w. Ik heb 't geprotrachtbeerd en ik vind het resultaatgevolg zowel oorspronkelijk origineel als educatiefleerzaam. Ik raadad- viseer een elkieder het ook eens te betestproeven. Het is op z'n minst amusantvermakelijk! Aaauacxa Er staat geen letter te veel of te weinig in dit titelwoord maar ik geef toe: het oogt niet zonder een streepje. Zo zie je maar ivat zo'n klein peststreepje voor grote gevolgen kan hebben. Zet dat ontbrekende streepje tussen de tweede o en de rest van het woord en je krijgt het Engelse woord voor stoelgangers: Loo-users. Loo is namelijk het Engelse woord voor toilet en het maakt niet uit met welk oogmerk de Engelsen ter Loo tijgen. Loo-users zijn ook zij die slechts een plasje maken: de zogeheten Waterloo-users. Naast Napoleon zijn alle Engelsen water and shit loo-users en van mij mogen ze dat zijn, zolang ze maar een streepje zetten tussen loo en users. TERNEUZEN - Zaterdó nacht werd in twee aan de A senaalstraat te Terneuzen g parkeerdstaande personena to's ingebroken door vern ling van een portierraamp Uit het voertuig van J. H. Hoek werd een booster g haald en de Belg A. Z. uit S Niklaas miste gistermorg een radio casette recorder. TERNEUZEN - Onbekenc hebben in de nacht van zafc dag op zondag een aan de vel van de firma De M. aan Vlooswijkstraat geplaat lichtreclame vernield. M had de lichtbak nadien plaatst in het portiek. D zelfde nacht zijn aan de Ax setraat enkele fietsenstar daards in betonnen blokk van hun standplaats verw derd en neergeet op het r wielpad langs de weg. O werd een aantal papierbakk door de politie op de rij ba aangetroffen. TERNEUZEN - Zaterdagmi dag verleende de automobil J. van de W. uit Terneuz toen hij een zijstraat van Axelsestraat wilde inrijd geen voorrang aan de over 1 rijwielpad rijdende bromfic ser J. H. uit Terneuzen. Bij aanrijding kwam de bromfir ser te vallen en liep daarl wat schaafwonden en kne zingen op. TERNEUZEN - Uit de bergi: van J. H. aan de Grenulaan Terneuzen is vrijdagavoi een haakse slijpboor, een SI hoor en een nietmachine g stolen. Ook een ruitje in achterdeur van zijn woni: was vernield, maar kenneli afgeschrikt door de aanwezi heid van een hond in de w ring heeft men van inbra. afgezien. „Ze heeft uw aanzoek afgewezen, Meneer de Bruin. U hebt zich daar groen en geel aan geërgerd vorige week en ik zie dat u nog rood aanloopt nu u het mij vertelt. Vraag haar in hemelsnaam niet nog eens ten huwelijk. Stel je voor dat ze u weer een blauwtje laat lopen. Men zou u onderhand voor een kleurling gaan houden. In Norman Mailers interview met David Young in 'Science and Art' lees ik dat klassiek Hebreeuws geen verschil van werkwoordvormen kent voor verleden en toekomende tijd. Er zijn maar twee grammatikale tijden. Mailer is er kapot van en roept uit: „Wat een heel ander bestaansbe- wustzijn!" Laat de man nooit kennisnemen van het Ne derlands dat maar één enkele werkwoordvorm nodig heeft voor heden, verleden en toekomst: 1) Ik loop gisteren over de rommelmarkt en wie zie ik? 2) Ik loop vandaag eens over de rommelmarkt. 3) Ik loop morgen eens over de rommelmarkt, misschien zie ik haar weer. öe jubilarissen in de bloen Van onze corresponc 5t-JANSTEEN - Er was du Jtouwenbond van het NKV Jwaalf jubilarissen tijdens d iarig bestaan van de bond Plaatsvervangend voorzits tottier reikte hen een hange jarig lidmaatschap en o\ ®h bloemetje. De jubilarisst es Vonck, Blanckaept, Gijs-

de Stem | 1986 | | pagina 4