Rechten studeren in Maastricht. Dat pleit voor je. IAEA: 52 LANDEN TEKENEN CONVENTIES OVER KERNRAMPEN Ook Zaïre stuurt troepen naar Togo Leider Liberalen houdt vast aan Britse kernmacht Nieuwe belastingwet in VS frmrrm buitenland ZORG 0 Beurs flau 'n Beetje studiehoofd gaat naar Maastricht. IEUWSOVERZICHT 'Ik heb nu al 6 jaar hetzelfde hoge rendement van m'n Radson.' TEL.:01650-53280 AMSTERDAM ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1986_ ;BUITENLAND: WERKEN IN HET CENTRUM VAN NEDERLAND EN NOG GOED WONEN 00K! Rijksuniversiteit Limburg ZES MILJOEN BURGERS HOEVEN NIET MEER TE BETALEN Brit in Beiroet ontkomt aan ontvoerders Radioactief lek in Zwitserland ZATERDAG 27 SEP EG-graan met subsidie naar Sovjet-Unie Explosie in hotel centrum Johannesburg Optimisme daalt in Daniloff-zaak PRODUCTIEBESTURING BEL micro plan b.v. Zon en maan Hoogwater Scheepsberichten I T21 PAGINA 3 Kernenergie niet te stoppen Van een onzer verslaggevers WENEN - Van de 112 lidstaten van het Inter nationaal Atoom Energie Agentschap in We nen hebben er gisteren op de slotdag van de driedaagse ministersconferentie 52 twee con venties getekend. Op grond van die verdragen, die 29 dagen na nu van kracht worden, zijn de lidstaten verplicht voortaan elkaar bij kernrampen met grensoverschrijdende ge volgen onmiddellijk te waarschuwen. Tevens zullen zij elkaar bij kernrampen hulp bieden. De vijf kernwapenstaten - China, de VS, de Sovjet-Unie, Frankrijk en Engeland- te kenden daarnaast een verkla ring, die ook voor ernstige on gevallen met militaire kernin stallaties een meldingsplicht inhoudt. Tot de onderteke naars van de twee conventies behoren behalve China, de VS en de Sovjet-Unie alle twaalf EG-landen, met een beperkt voorbehoud van het groother togdom Luxemburg. Voor Ne derland tekende minister Nij- pels (Milieubeheer en Ruimte lijke Ordening). Tijdens een korte perscon ferentie gisteravond stelde de directeur-generaal van het IAEA, dr. Hans Blix, vast, dat er een 'vastbeslotenheid' is bij de overgrote meerderheid van lidstaten door te gaan met kernenergie. Hij onderstreepte dat nauwgezette studie van de kernramp in Tsjernobyl, eind april van dit jaar, geen kennis heeft toegevoegd, maar wel de noodzaak heeft onderstreept tot een beter veiligheidscon cept te komen. Wat het Weense agentschap betreft, wordt daarmee nog dit najaar een concreet begin ge maakt in de vorm van een des kundigenconferentie medio november over aanscherping van de internationale Nuclear Safety Standards, de nucleaire veiligheidsnormen. „Laat mij even de zaak kort samenvatten. De wereldbe hoefte aan electrische energie blijft toenemen. Kernenergie is binnen dat geheel een factor die doorlopend aan belang wint. Waar het nu om gaat is een nieuw bewijs van goed ge drag ('a new record of excel lence') te verwerven, waarmee we het vertrouwen van de we reld terug kunnen winnen. Dat kan alleen door samen werking, wereldwijde samen werking, die ons in staat stelt alle problemen het hoofd te bieden." Dr. Hans Blix, directeur-ge neraal van het Internationaal Atoom Energie Agentschap (IAEA) in Wenen, houdt niet van omwegen. Een minuut stilte voor de slachtoffers van Minister Nijpels tekende in Wenen een verklaring over in formatie-uitwisseling inzake kernenergie. - fotoanp Tsjernobyl - twee seconden per dode - kan net, maar dan moet de vergadering toch maar snel over tot de orde van de dag. En die orde is, zo kan aan het slot van de drie dagen durende buitengewone minis tersconferentie van het agent schap worden vastgesteld, een grootscheepse uitbreiding van het aantal van rond 380 kern centrales dat de wereld nu telt. Redelijk tot zeer tevreden reizen de ruim zeshonderd ge delegeerden uit in totaal 94 landen vandaag weer af, voor zover ze althans niet nablijven voor de reguliere IAEA-zit- ting aanstaande week. De twee ontwerpconventies, over voortij diger alarmering en wederzijdse hulp bij kernram pen, hebben vrijwel ieders in stemming, en moeten feitelijk alleen de handtekening ontbe ren van lidstaten die verder hadden willen gaan. Zo'n land is Luxemburg, dat er zich niet bij kan neerleggen dat wanneer het Groothertog dom door een kernramp in Cattenom van de kaart wordt geveegd, het tóch voor Franse hulp aan slachtoffers zal moe ten betalen. „Wij hebben zelf geen kern energie", zegt Benny Berg, mi nister van Volksgezondheid en Sociale Zekerheid van het Groothertogdom, „maar negen kilometer van onze grens staat een kernpark van 5200 Mega- Watt (elf maal Borssele, red.). Onze hoofdstad ligt op 25 km afstand, meer dan tweederde van onze bevolking woont er minder dan 30 km vandaan. In die streek zijn bijna al onze in dustriële en economische be langen geconcentreerd, èn bijna al onze ziekenhuizen. Als in dat kernpark iets ernstigs gebeurt, zullen wij binnens lands niet eens ruimte genoeg hebben om onze bevolking te evacueren." Berg stond niet alleen deze week in zijn oordeel dat de conventies waarmee de 112 IAEA-lidstaten nu zo ingeno men zijn, lang niet ver genoeg gaan. Namens Nederland drong Nijpels (Milieubeheer en Ruimtelijke Ordening) sterk aan op bindendverkla ring van de conventies. Ook sloot hij zich aan bij het vurige pleidooi van de Italiaanse mi nister voor Industrie, Zanone, de meldingsplicht niet te be perken tot kernrampen met een grensoverschreidend ka rakter. De Deense Milieu-minister Christensen ging nog verder in zijn kritiek. „Afspraken over tijdige melding van onge vallen en internationale hulp zijn prima, maar tegelijk verre van toereikend om het vertrouwen in het gebruik van kernenergie te herstellen. Het is simpelweg niet genoeg dat we het hier eens worden over hoe we elkaar helpen bij een ramp. Veel belangrijker is dat we gezamenlijk toewerken naar internationale veilig heidsnormen voor alle kern centrales die er zijn. Bindende normen, die nieuwe ongeluk ken moeten voorkomen." Ter conferentie voegde Berg, de Luxemburgse minis ter, er dreigend aan toe, dat zijn parlement nimmer zal in stemmen met conventies die geen goede schaderegeling be vatten. De VS en Sovjet-Unie konden het er mee doen. Oostenrijk, Italië, Denemar ken, Luxemburg en sinds de kernramp in Tsjernobyl ook Nederland behoren binnen het IAEA tot de kleine minderheid van landen die de risico's van kernenergie uiterst serieus ne men èn bereid zijn daarmee in hun eigen energiepolitiek re kening te houden. LOME/KINSHASA/ACCRA (RTR/AFP) - Na Frankrijk stuurt nu ook Zaïre troepen naar Togo om de regering van president Gnassinghe Eyadema te steunen na de poging tot staatsgreep eerder deze week. Dit heeft het Zaïrese pers bureau Azap vrijdag gemeld. Frankrijk maakte donderdag bekend dat het 'met spoed le ger- en luchtmachteenheden naar Togo' ingevolge een ver zoek van president Gnas- singbe Eyadema. De Zaïrese Opperste Defen sieraad onder leiding van pre sident Mobutu Sese Seko heeft 350 militairen ter beschikking gesteld, aldus Azap. De duur van hun verblijf in Togo zal nog worden besproken tussen de twee staatshoofden. Inmiddels zijn 250 Franse militairen in Togo aangeko men vanuit landen in weste lijk Afrika. Zijn hebben posi tie genomen in en rond de hoofdstad Lomé. De Franse hulpverlening geschiedt op grond van een defensiever drag dat dateert uit 1963. Frankrijk, het enige Europese land dat troepen op het Afri kaanse continent handhaaft, heeft gevechtsvliegtuigen en 7000 man in Senegal, de Cen traal Afrikaanse Republiek, Ivoorkust, Gabon, Djibouti en Tsjaad. De vorige keer dat troepen uit Frankrijk naar Afrika werden gezonden was in februari om de pro-Franse regering in Tsjaad te steunen tegen nieuwe aanvallen door opstandelingen in het noorden van Tsjaad, die worden ge steund door Libië. De Ghanese marxistisch georiënteerde president van Ghana, kapitein-vlieger Jerry J. Rawlings, had felle kritiek op het feit dat regeringen van Derde-Wereldlanden 'ter be scherming de hulp inroepen van buitenlandse machten'. Hij noemde Togo daarbij niet bij naam. Ghana heeft ont kend iets met de gebeurtenis sen te maken te hebben. Rawlings noemde het be grijpelijk als een land dat door een grote macht wordt be dreigd buitenlandse hulp in roept. Maar wanneer een der gelijke dreiging niet bestaat, is het niet nodig om de buiten wereld om steun te vragen. Refererend aan het akkoord van 1963 zei een Franse func tionaris van het ministerie van buitenlandse zaken dat het maar om een kleine troe penmacht gaat, maar dat Frankrijk wil tonen dat het zich verzet tegen interventies van buitenaf en dat het zijn afspraken nakomt. (ADVERTENTIE) OPERATIE ASSISTENTEN CHIRURGIE, ANAESTHESIEMEDEWERKERS, PERFUSIONISTEN, I.C. VERPLEEGKUNDIGEN, DIALYSE VERPLEEGKUNDIGEN, HARTCATHETERISATIELABORANTEN M/V kunnen straks gaan werken in het nieuwe hartcentrum in Zwolle. Vul nu de bon in voor de map met uitgebreide informatie over wonen en werken in Zwolle. Naam Straat Postcode Plaats Funktie Opsturen naar Ziekenhuis De Weezenlanden Postbus 10500 8000 GM Zwolle Vraag het aan iemand die er zelf stu deert Jim Lelieveld, derdejaars rech ten. is volgende week op maandag t/m vrijdag tussen 16 00 en 18.00 uur bereikbaar op telefoonnummer 043 888312 (Universiteit Limburg) Hij kan je alles vertellen over het voor en tegen van praktijkgericht studeren in Maastricht Nederlands Recht studeren in Maastricht betekent kiezen voor een ander onderwijssysteem De jongste universiteit van Nederland hanteert een praktijkgerichte aan pak, waarbij aanzienlijk meer van je verwacht wordt dan louter toehoren en tentamens halen Tentamens kennen we overigens niet, we werken met andere vormen van toetsing Maar vergis je niet, studeren in Maastricht is zeker niet makkelij ker dan elders In Maastricht studeer je in kleine onderwijs groepen, bestaande uit een tiental jaargenoten en een staflid als begeleider Het onderwijs is thematisch tijdens afgeba kende perioden wordt steeds een thema behan deld, bijvoorbeeld „afspraken" of „onrechtmatig gedrag" In overleg worden de taken verdeeld; de individuele student verdiept zich in bepaalde aspecten van het thema en wisselt zijn of haar bevindingen uit met de overige leden van de groep. Zo wordt studeren een stimulerende manier om kennis te laten groeien en raakvlak ken tussen vakgebieden te leren zien Bovendien is deze werkwijze een uitste kende voorbereiding op de latere beroepsprak tijk. Vandaar dat je ook getraind wordt op het gebied van vergadcrtechnick, schrijven, spreken cn luisteren Interesse7 Via de bon kun je je aanmelden voor een voorlichtingsdag. Kun je niet komen7 Vraag dan de brochure aan Nederlands recht studeren in Maastricht betekent ook wonen in een stukje buitenland binnen de grenzen. Want Maastricht is een inspirerende, oer gezellige stad met internationale allure cn tal van activiteiten op cultureel gebied. Ontdekt het zeil Bezoek een voorlich tingsdag of bel Jim Lelieveld (zie foto) BON Ik kom naar de voorlichtingsdag over Rechten I op vrijdag, 14 november 1986 zaterdag, 15 november 1986. NAAM: De heer/mevrouw: Adres: Plaats:. Postcode: Vooropleiding: De bon in open gefrankeerde envelop sturen naar Rijks universiteit Limburg, Dienst Voorlichting, Postbus 616, 6200 MD Maastricht. Ik ben helaas verhinderd, maar wil wel graag de brochure Nederlands Recht ontvangen. LONDEN (RTR-AFP-DPA) - De leider van de Britse Liberalen, David Steel, houdt in tegen stelling tot zijn partij vast aan de afspraken met de Sociaal-Democratische Partij (SDP) over het handhaven van een eigen Britse kern macht. Hij maakte vrijdag op de slotdag van het partijcongres in Eastbourne duidelijk dat de Alliantie, die de Liberalen hebben gevormd met de SPD, zich daarvoor zal uitspreken bij de ko mende parlementsverkiezingen. De partij stemde deze week met een krappe meerderheid tegen het voortbestaan van een onafhankelijke Britse kernmacht, tegen het ad vies van Steel in. Het was hem er dan ook dui delijk aan gelegen na die nederlaag zijn gezag als partijleider te herstellen. De 'diep teleurge stelde' Steel zei ronduit dat het besluit de ver kiezingskansen van de Alliantie verkleint en dat zij niet met verschillende standpunten de verkiezingen kan ingaan. De Alliantie ziet zichzelf als een 'derde macht' die zich ten doel stelt het traditionele twee-partijenstelsel in Engeland te doorbreken. Naar Steel zei, zal er geen punt worden gezet achter de gesprekken met de SDP over een ak koord waarbij Groot-Brittanni de (verouder de) Polaris-kernraketten zou houden, om in de tussentijd te komen tot de vorming van een Europese kernmacht. De Liberale voorman kreeg een minutenlange ovatie, hoewel hij wel af en toe werd onderbroken. Het defensiedebat had Steel herinnerd aan de gewoonte van de Liberalen om 'stilletjes in een hoekje te kruipen om een zo zuiver moge lijk politiek op te stellen voor de ideale wereld die we graag willen hebben, in plaats van de harde werkelijkheid onder ogen te zien'. Het besluit was zijns inziens net zo onbruikbaar als het uitroepen van delen van Groot-Brittannië tot kernvrije zones door het plaatsen van ver keersborden. Ondanks het besluit over de defensiepolitiek stemden de Liberale partijgangers ermee in om gezamenlijk met de SPD aan de verkiezingen deel te nemen, die mogelijk in het komende voorjaar plaatshebben. Dit wijst erop dat de Liberale partij als het erop aankomt voorrang zal geven aan die samenwerking, ondanks de meningsverschillen. Op grond van de statuten hoeft Steel zich als partijleider niet aan beslui ten van het congres te houden. Steel en SDP-leider David Owen verschenen donderdagavond al voor de televisie om de schade van het partij besluit beperkt te houden. Zij gaven de verzekering dat zij over belang rijke politieke zaken, zoals defensie, niet van mening verschilden. Owen zei wel dat door de opstelling van het Liberale partijcongres het wat langer kan duren voordat de twee partijen zullen samengaan. Van onze correspondent WASHINGTON - Amerika staat op het punt het be staande belastingstelsel te vervangen door een volkomen nieuw. Deze week nam het Huis van Afgevaardigden na melijk de zeer veel besproken wet op de belastinghervor mingen aan. En waarschijn lijk al de volgende week zal de wet de Senaat passeren en ter ondertekening aan president Reagan worden voorgelegd. Het moet worden gezegd dat de nieuwe belastingwet een gedurfde en zelfs spectacu laire ingreep is, of - om het met de tegenstanders van de wet te zeggen - „een fantati- sche gok." Volgens de nieuwe wet zal de gewone Amerikaanse bur ger binnen twee j aar niet meer dan 28 procent belasting op zijn inkomen hoeven te beta len. Tot nu toe was het maxi male tarief 50 procent. Voor de bedrijven worden de tarieven omlaaggebracht van 46 naar 34 procent. Toch gaat het be drijfsleven in het geheel 120 miljard dollar meer belasting betalen, waarmee het bedrag dat de individuele burgers minder afdragen wordt ge compenseerd. Het bedrijfs- en zakenleven zal niet meer kun nen profitteren van allerlei speciale belastingfaciliteiten en bijzondere tarieven. Tal van stimuleringsmiddelen en bijzondere tarieven - die dienden om bepaalde bedrijfs takken een economische prik kel te geven - zijn uit de nieuwe belastingwet ge schrapt. Bovendien is danig gesnoeid in het ondoordring bare woud van aftrekposten. Zo is een zakenmaaltijd bij voorbeeld niet meer aftrek baar. Het opmerkelijkste gegeven van de wet is evenwel dat 6 miljoen Amerikanen geen be lasting meer hoeven te betalen omdat hun inkomen te laag is. De met veel instemming be groette wet is in feite door president Reagan zelf in het Congres neerlegd. Het Congres heeft daarna weliswaar een 'eigen' belastingwet geformu leerd, maar die komt in grote trekken overeen met die van de president. Het aannemen van de wet betekent dat Rea gan een van zijn belangrijkste binnenlandse doelstellingen voor zijn tweede ambtstermijn heeft gerealiseerd. In Wash ington wordt dan ook gespro ken van 'de grootste politieke overwinning die de president tot dusver heeft behaald.' In feite past de wet geheel bij het 'nieuwe' Amerika van Reagan dat de staatsbemoeie nis zo ver mogelijk wil terug dringen en het vrije onderne mersschap sterk wil aanmoe digen. De onderliggende theo rie van de wet is namelijk dat de burger meer koopkracht krijgt en dat het bedrijfsleven dus meer winst kan maken. Zowel de burger als de onder nemer krijgt door de nieuw belastingwet meer vrijheid. En die vrijheid moet uiteinde lijk de bron worden van een gezonde economie. Overigens is er ook veel kri tiek op de nieuwe wetgeving. Niemand weet precies of het herziene stelsel voldoende geld in de Amerikaanse schatkist zal brengen. Tal van politici vrezen dat de Amerikaanse regering in feite al het volgend jaar met de herschrijving van de wet moet beginnen. Want zodra bepaalde bedrijfstakken door structurele omstandighe den in moeilijkheden raken, is juist het Congres snel geneigd voor die groepen nieuwe, ver zachtende belastingmaatrege len in te voeren. Critici zeggen dat de nieuwe belastingwet een gevaar voor de economie is. De wet vormt, volgens hen, een belemmering voor de spaardrift en de kapi taalvorming. Ze bedreigt de export en het onderwijs. Wat dat laatste betreft: allerlei kosten voor het onderwijs kunnen niet meer worden af getrokken. Tenslotte zeggen de critici dat de wet ook een gevaar is voor de liefdadig heid. Want ook giften voor liefdadige doeleinden komen niet meer voor aftrek in aan merking. Overigens zijn voor- en te genstanders het er over eens dat de nieuwe wet, die met een opmerkelijke haast en met enige ondoordachtheid tot stand is gekomen, verre van volmaakt is. Maar dat is nau welijks een domper op de al gemene feestvreugde die er, na het aannemen van de wet door een grote meerderheid van het Huis van Afgevaardigden, in Washington heerst. BEIROET (AFP) - De Britse journalist David Hirst, correspo» dent van de Guardian in Libanon (zijn artikelen over het njj, den-Oosten verschijnen ook regelmatig in De Stem) is gisu morgen ontsnapt aan ontvoering. Toen Hirst zich van een ove wegend sji'itisch deel van de stad naar het christelijke stadsdj- begaf, wilden drie gewapende mannen hem ontvoeren, maar hi wist aan hen te ontkomen, wat hij 'een wonder' noemde. Hiij begaf zich na zijn ontsnapping direct naar het kantoor van he Franse persagentschap AFP, waar hij vertelde: „Ik heb rae mijn belagers gesproken. De auto is uiteindelijk gestopt voor» krot, waar men mij wilde binnenvoeren. Ik slaagde er in j» portier open te doen en ik ben gaan schreeuwen, waarop eenvaj de mannen zijn wapen op me richtte en in het Engels dreigdem te zullen doden als ik me verzette. Geconfronteerd met mijn ver zet en nadat ik tegen hen had gezegd, 'Ik ken Fadlallah' (sjej Mohammad Hussein, een van de voornaamste leiders van desjl 'itische beweging in Libanon), leken mijn ontvoerders in verlj geneid gebracht en verlamd. Ik holde weg en zij ondernam; niets meer om me te pakken". MÜHLEBERG (DPA) - Als gevolg van een lek door een d filter zijn in de kerncentrale van Mühleberg bij Bern radioac tieve deeltjes in de lucht gekomen. Dit is gisteren desgevraagi bevestigd door de waarnemend directeur van de centrale, Axs Schreiber. Het dagblad 'Freiburger Nachrichten" had een be. richt over het incident gepubliceerd, dat door Schreiber 'mate loos overdreven' werd genoemd. De krant laakte vooral dat men het incident tot vrijdag geheim gehouden had, maar Schreibé zei dat de schade aan het filtersysteem direct aan de betrokke autoriteiten was gemeld, maar de radioactieve lozing niet, om dat zij 'absoluut ongevaarlijk' was. DEN HAAG - I Stirlingmotor wor in Nederland aai zienlijk, later in pr duktie genomen dc was voorzien. Gelijl tijdig neemt de zoi om de Japanse coi currentie toe. Dat zegt financieel-econ misch directeur drs. P. Har burger van Stirling Mott Europe. 'Twee, drie jaar geleden w ren we te optimistisch. \l hoopten destijds in 1986 voo zichtig met de produktie kunnen beginnen. Inmiddi hebben we meer inzicht in technische stand van zakt We verwachten nu in de lt> van het volgend jaar de eers motor uit de Verenigde Stat( in huis te hebben'. 'Aan het eind van dit decei nium zullen we dan in sta zijn zelf een paar proef mot Stir BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft vrijdag speciale restitutie vastgesteld voor de verkoop van zachte ta. aan de Sovjet-Unie. Exporteurs kunnen in aanmerking komëj voor een subsidie van 127,5 ecu per ton (ruim 300 gulden), deelde een woordvoerder van de commissie vrijdag mee. Hij verder dat de gemeenschap in de eerste zes maanden van jaar al 4,5 miljoen ton graan aan de Sovjet-Unie heeft verkocü Vorig jaar ging er in totaal 7 miljoen ton richting Sovjet-Uni De EG is wat de landbouwexport betreft in een felle concurret tieslag gewikkeld met de Verenigde Staten. JOHANNESBURG (AFP/RTR) - In Johannesburg heeft zit gisteren een explosie voorgedaan in een hotel in het centrum. Q ontstond grote schade. Ernstig gewonden vielen er niet. De boi ontplofte in een toilet van het hotel Devonshire Braamfontein het hart van de stad, zo deelde het voorlichtingsbureau van i Zuidafrikaanse regering mee.Naar uit andere bron werd verno men, raakten twee zwarten lichtgewond en kreeg een blanke dij zich bij de plaats van de ontploffing bevond een hartaanval. NEW YORK (AFP) - De ministers van Buitenlandse Zaken de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zijn in New York voor, derde maal in overleg getreden teneinde een oplossing te vindf in de zaak-Daniloff. Shultz en Sjevardnadze houden hun overli in het gebouw van de Verenigde Naties, zo verklaarde woon voerder Bernhard Kalb. Over de uitkomst van het gesprek is nc niets openbaar gemaakt. Het onderhoud tussen Shultz en Sji vardnadze duurde twee uur. Na afloop weigerden beide te windslieden commentaar te geven. Woordvoerder Kalb va klaarde na het onderhoud dat 'de zaak nog niet is opgelos Shultz werd tijdens de gesprekken terzijde gestaan door Ro zanne Ridgeway, vice-minister van Buitenlandse Zaken voo Europese Zaken, en Sjevardnadze door Aleksandr Bessmer nych, vice-minister van Buitenlandse Zaken. (ADVERTENTIES) "Ik zag 'm op TV Meteen folders aan gevraagd. Nooit spijt van gehad. M'n Radson is 'n zuinig keteltje. Altijd lekker warm huis en m'n gasrekeningen zijn met honderden guldens omlaag gegaan. Ik ben blij met m'n Radson!" Radson verlegt de norm. Telkens weer.Zo als met de ER Electronic. Zonder waakvlam, Zuiniger dan zuinig. Radson kent nog meer geldbesparende variaties. Met ketels, boilers en talloze kombi-ketels. Vul de bon in. Radson. Op ons kunt u rekenen. Gooi ook uw oude CV-ketel eiui! Stuur mij komplete informatie ove alle Radson CV-ketels en boilers. Opsturen - in open envelop - aan Radson, Antwoordnummer 67. 5960 WJ Panningen. RADSON Bellen kan ook (04760) 88580. spMrtumw* st 270986 van de jaren negentig kunnej we dan beginnen met wat grd tere series'. Hamburger drukt zi< uitermate behoedzaam 'We hebben ons onvoldoenc gerealiseerd hoeveel tijd h( kost om de motor produkti< rijp te maken. We moeten w; geduldiger zijn dan we aar vankelijk dachten'. Hij neemt nauwelijks eel blad voor de mond als hi spreekt over de dreigende Ja panse concurrentie. 'Dat is eei van onze grootste zorgen. D ontwikkeling van de Stirling motor wordt in Japan ge steund door de overheid. Jaar lijks worden er vele tientalle: miljoenen dollars ingepomp Ik denk dat de Japanners e redelijk in slagen binnen eei paar jaar een goed werkend Stirlingmotor op de markt brengen, omstreeks hetzelfd tijdstip waarop wij zover zijn' Die Japanse motor is dai volgens Hamburger mogelij l technisch wat minder geavan ceerd dan die van Stirling Mo tors Europe, maar dat biedt zi realiseert hij zich geen enkel garantie in de concurrentie strijd. 'De V2000 videorecorder var Philips was ook beduidend be ter dan de recorders van Ja panse makelij. Toch heeft Phi lips die slag helemaal verlo ren' merkt hij zuinig op. Desondanks blijft hij vo vertrouwen. 'Het is een gewel dige uitdaging. De markt volgens mij uiteindelijk groo genoeg voor twee leveranciers We zullen er voor moeter vechten om een zo groot moge lijk aandeel te verwerven'. De Stirlingmotor, genoemc naar de Schotse dominee Ro bert Stirling die al in 1812 het principe van de heteluchtmo- tor ontwikkelde, heeft een veelbewogen geschiedenis achter de rug. De motor werkt VANDAAG/ Zon op; 07.33. Zon onder: 19.27. Maan op; Maan on der: 17.31. MORGEN/ Zon op: 06.35. Zon onder: 18.25. Maan op: 23,26. Maan onder: 17.01. MAANDAG/ Zon op: 06.36. Zon onder: 18.22. Maan op: 00.41Maan onder: 17.21 VANDAAG/ Bath. 09.53-22.33. Hansweert; 09.30-22.11. Terneuzen 09.05-21.52. Vlissingen: 08 45-21.36. Wemeldinge: 09.49-22.29 MOR GEN/ Bath 1010-23.35. Hansweert: 09.45-22.55 Terneuzen: 09.22- 22.35. Vlissingen: 09.07-22.24. Wemeldinge: 10.09-23.26. MAANDAG/ Bath: -12.12. Hansweert: 11.48- Terneuzen: 11.29-23.55. Vlis singen: 11.10-23.37. Wemeldinge: -12.06. GROTE VAARTAMSTELMEER 28 verw. te Valencia, BARKEN 29 verw. te Vallvik, BLACK SEA 27 verw. te Duinkerken, BROERE EMERALD 27 verw. te Antwerpen, CHRISTINA 28 verw. te Lissabon, FELANIA 26 te Curacao, FOSSARUS 28 verw. te Hongkong, MOORDRECHT 26 te Oxelsund, NED- LLOYD BANGKOK 9 verw. te Bluff, NEDLLOYD DEJIMA 1 verw. te Singapo re, NEDLLOYD DELFT 25 te Kobe, NEDLLOYD HOORN 29 verw. te Kaap stad, NEDLLOYD HOUTMAN 25 te Fos sur Mer, NEDLLOYD LEUVE 25 Wil lemstad nr. Christobal, NEDLLOYD NAGOYA 25 500 nw Diego Gracia nr. Colombo, NEDLLOYD VAN NECK 25 Piraeus nr. Limassol, SPRING PANDA 8 verw. te Rotterdam, WATERGEUS 25 Paramaribo nr. Belem. KLEINE VAART/ BAKENGRACHT 10 verw. te Szczecin, BALTIC 25 1001 Kreta nr Gibraltar, BONTEGRACHT 26 thv. Santander nr. La Coruna, DUTCH SPIRIT 25 Rotterdam nr. Tees, FAIRLOAD 25 150 n Brisbane nn Freetown, JACOBUS BROERE 25 50 zo Kaapstad nr. Algeciras, JOINT FROST 26 550 z Ascension nr. Point Noire, KLIPPERGRACHT 25 te Santos, KONINGSGRACHT 25 te Lhokseumawa, LOUISE 25 280 zw Madeira nr. Pa- ramaribo, PACIFIC MARCHIONESS 26 100 z Freetown nr. Europ, PACIFIC PEERESS 25 500 zo Sri Lanka nr. Port Victoria, SNOEKGRACHT 25 thv Ibiza nr. Setubal, VIJVERHOF 25 thv. Belfast nr. Bohus. AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse effectenbeurs was vrijdagoch tend in een flauwe stemming. Over een breed front daalden de aandelenkoer sen vooral als gevolg van de koersval hi Wall Street. Reeds donderdag was de stemming in Amsterdam niet al te best. De stimulans van de dollar, die in nel begin van de week voor koersstij gingen zorgde, is weggevallea De beurs is bovendien terughou dend in verband met de komende bij- Wnkomnst van de G 5 (ministers van p^nciën van VS, Japan, Groot-Brit- annië, West-Duitsland en Italië) en Jet Internationale Monetaire Fonds in Washington, waar hete hangijzers als de rente en de dollarkoers belangrijke onderwerpen van gesprek zullen zijn. Niet alleen de aandelenmarkt, maar ook de obligatiemarkt was hierop wat j&ger. Veel staatsleningen leden een jr.?c^e verBes, maar ook dalingen tot punt kwamen voor in een uiterst dunne markt Bij de hoofdfondsen schoot Heine- Jpn ƒ4 omlaag naar ƒ172. Bührmann- t etterode bleef staan op ƒ202, waarmee de emissie tegen ƒ205 een uiterst moei- JJke zaak zal worden. Vandaag (vrij- ag) kon op deze claiomemissie wor- den ingeschreven. Koninklijke Paier Was evenmeens zwak met een verlies van ƒ3,50 op ƒ154. Een gevoelig verlies leed ook Ko- mnklijke Olie die aan het einde van de «ï,tend bÜna f4 lager noteerde op WO. Unilever, die de laatste tijd al n^e verliezen leed, zakte bijna een 7itje tot ƒ479,70 en akzo lag op ƒ146,10 jjna ƒ3 lager. Hoogovens moest na de jfaP van de voorgaande dag ƒ1,50 ver- 5 terue n.aar ƒ58.20. KLM en Philips "Jen verliezen van respectievelijk antonius J'4 antonius jj congr.o.l.v. daniel J J gasthuis J* gasthuis JJ gasthuis }j gasthuis j hooghuys 7* 6 Prot.z.hs fot.z.hs ProtzJis (oostb.) (oostb.) lourdes de brouwer (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) klokkenberg liduina ('s-h'bosch) ('s-h'bosch) ('s-h'bosch)

de Stem | 1986 | | pagina 4