IN HILVERSUM WORDT NIETS DOEN BELOOND V. OP BUCHMESSE IN FRANKFURT 320.000 TITELS OUWMIJ Zes delen actuele spanning bij VARA s ladies Concert Frank Sinatra in Madrid financiële strop A65 ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1986 PAGINA GIDS 1 KRUK INJE ANBIEDING .NJE! RBUS ENRIJK {VERHUUR is een voert in geheel sn drijvende gssets. ken wij op korte ast met werken in het eiding van s op zich che en nheden moet al hij opgeleid i de 2000 fOOR SALES LADIES L- 11 R Door al die videoclips krijg je wel wat dat ook in speelfilms steeds meer vaart en actie komt. Dlck Maas, regisseur belgische ardennen! I tegen de zeer voordelige prjs week per app. jielux, Schnellenberg 36, flgië. Tel. 09-32.87.659702. istende - westende gratis kat. - ook per weekend iMiddelkerke. 09-32.59303327. in Zuid- of Zuidwest-Frank- n Frankrijk, 08360-28481. iIG-PKIMA HOTELS vrijdag in september: 10 daga, mringcar met video, bar, toil#' toilet, reisleiding, zwembad, v«i -Calella349,-! >alou399,-! Lloret de Mar.... 329,- ideda. log./ontbijt 249,u /rijdag in oktober: Calella299, u Salouƒ329,0 Lloret de Mar.... 299, ideda. log./ontbijt 269,u ement v.a. 199,- p.p.! ure en reserveringen: 556538-010-4328666. oedkoop naar Spanje. 010/010-4130978. 3RT TIROL V.A. 275,-. oer per luxe touringcar - nié as, 6 dg. skiles, 7 dg. ski+schoe Tiroler-avond.) Prachtige lang ïg v.a. 10 pers. gar. fonds. 070-633938. iet laaggeprijsde vak.woningef LPENLUX 02207-16564. en, meer dan 200 vak.woninge tis gids: 04950-30958. ■rhuur en -verkoop. L Maasstr. 52, Arcen, tel. 04703-1273. Commerciële tv: een lachertje. De satellieten: een keer kijken en dan snel weer naar Maartje van Wee gen. Door Jan Koesen Elk jaar rond midden sep tember voeren de omroepen hun paringsritueel op. Zoals een pauw behaagziek zijn kleuren veren toont om het vrouwtje te versieren, zo presenteren de omroepen zich dan aan de pers als ge heel vernieuwd, eigentijds, magnifiek, ooguitstekend en zintuigenstrelend. Hebben ze niks nieuws te melden dan komen ze aan met het beproefde gooi-nooit-geen- ouwe-schoenen-weg-voor- dat-je-nieuwe-hebt alibi. Dit fenomeen heet de win- ter-persconferentie. De ra dio- en tv-pers krijgt weken van tevoren een uitnodiging, verschijnt in groten getale, ontvangt een boekwerk vol winterplannen, waarna de canapés, de drankjes en de 'persoonlijke gesprekjes' met de programmamakers volgen. In Hilversum duurt de zo mervakantie van eind maart tot eind september. Geen on derwijzer, al dan niet door Deetman bezuinigd, kan hier tegen op. Natuurlijk wordt hevig ontkend dat er in die tijd geen bal op het scherm te doen is. Officieel heet het dat nieuwe pro gramma's dan voorbereid worden, dat er opnamen worden gemaakt, dat er wordt nagedacht, verga derd, geëvalueerd. Wacht maar tot het winterseizoen, heet het geheimzinnig. Dat winterseizoen, want 'Hilversum' heeft een geheel eigen uitleg van de jaarge tijden, start in de herfst. Boeiende schouwspelen zijn dat Hun aard verloochenen ze ook niet buiten de buis. Bouwput Men neme Veronica. Elk jaar hoofdschuddend origi neel. Zo ook dit jaar. Men kan de snelle rakkers van Rob Out geen durf ontzeg gen. Decor was de nieuw bouw, pal tegenover de STER Hilversum. De bouw was nog niet eens nieuw, ze was zelfs niet af. Er was een bouwput, er waren plafonds en er stonden enkele muren op de betonnen vloeren, maar voor de rest hadden weder en wind vrijelijk toe gang. Geen nood, het was mooi weer en vondsten moet men in eerste instantie wel willend beschouwen. De aanwezigen kregen een gele bouwvakkershelm op het hoofd, met de zelfbe kentenis 'Veronica bouwt aan de toekomst.' Luidspre kers en een band produceer den muziek boven de pijn grens en in een tochtig hoekje werd Rob Out en zijn makkers nog snel even bij- geschminkt. De persconferentie begon. In een hoek zaten de levende lijven van de Veronica-staf. Omroepen trekken kijkers, ondanks zichzelf Pal daar tegenover stond een camera die zijn beeld weer vermenigvuldigde op een vidiwall. Cymbalen kletterden, de bazuinen van Jericho dreven bijna de mu ren omver; een snelle bab belaar kondigde de verruk kingen van de snelste groeiende omroep aan, on verstaanbaar vanwege de decibellen en de echo's, maar dat deed er absoluut niet. Teksten zijn bij Veronica nooit belangrijk. Het gaat om de presentatie. Daar flit sten de sportwagens, de mooie vrouwen en mannen, de pistolen, de explosies en de glimmende buiken over het scherm, helemaal wauw onwijs te gek goed man! Rob Out nam het woord. Hij sprak ons donderend toe, lijfelijk vanuit vijf meter achter een tafel en ongeveer tachtigvoudig vergroot vanaf de vidiwall. Let op mijn woorden, brulde Rob, al mijn voorspellingen zijn uitgekomen. En hij voorzag nog meer, nog groter, nog beter. Ik heb alleen te ma ken met publiek tussen de 16 en de 38, onthulde Rob zijn ethos. Met de rest heb ik geen bal te maken. Daar gingen die anderhalf miljoen bejaarden, die vier miljoen babies, peuters, kleuters en pubers. Daar verdwenen in het marktgat een miljoen managers, mid delbaren en aankomende ouderen, gedoemd om nooit een doelgroep van Veronica te worden. Verder had Rob niks feitelijks te melden. De volgende dag: de VPRO. Een rustig zaaltje. Tv-baas Roelof Kiers zonder microfoon of vidiwall achter een tafeltje. Een persmap. En een wezenlijke filosofie. Ja, de VPRO had zoveel te melden dat er nog een aparte persconferentie werd aangekondigd voor de jeugd. Voor onder de 16. De TROS, bezeten van het high tech-syndroom, opende dit jaar het paringsritueel vanuit de Firato. Alle kop stukken hielden een toe spraak. Alle kopstukken verklaarden bescheiden dat de TROS het beste was en het beste zou blijven. Alle kopstukken gaven als hun mening te kennen dat het le ven zonder TROS een ver toeven was ten oosten van Eden. Terwijl de prijzige elektronica de zaal indreef, zong de TROS haar eigen loflied. Wezenlijke informa tie: nul komma nul. Ach ja, voorzitter Minderop ging even tegen de Mediawet en Brinkman te keer, maar zijn hart zat er niet in. De NCRV. Verzorgd, stijl vol en ook niet goedkoop, opererend vanuit het Crest- hotel onder de rook van de Firato. De christelijken sta ken hun licht niet onder de korenmaat, wezen op hun goedgevulde portemonee Rob Out sprak ons donderend toe, lijfelijk vanuit vijf meter achter een tafel en ongeveer tachtigvoudig vergroot vanaf de vidiwall. Let op mijn woorden, brulde Rob, al mijn voorspellingen zijn uitgekomen. En hij voorzag nog meer, nog groter, nog beter. Ik heb alleen te maken met publiek tussen de 16 en de 38, ont hulde Rob zijn ethos. Met de rest heb ik geen bal te ma ken. - FOTO's ANP (jazeker, een splinternieuw gebouw, net als Veronica; Brinkman hoort ze brom men) maar hadden toch een beetje nieuws te melden. Strikt genomen had het net als bij de meeste omroepen met een paar velletjes tik gekund in een envelop aan de redactie gestuurd, maar a la! De EO had zich opge maakt. De Evangelisten hui zen in een naargeestig schoolgebouw waar Calvijn met het rietje zwaait. Maar nu was de vergaderzaal wulps wit geschilderd, de Heere werd slechts vluchtig geprezen en voor de dames en heren van de pers was er een aardigheid: een fruit mand met zeven verschil lende soorten appels en een appelboompje (zonder slang) in witte pot, die gegaran deerd al volgend jaar zal bloeien. Geestig De AVRO hield het sober. Directeur Wibo van de Linde had zich door drie va zallen omringd die zich gaarne onder het oog van voorzitter Wallis de Vries profileerden door intelli gent, scherpzinnig en vooral geestig te reflecteren op vra gen, gesteld aan baas Wibo die zelf wat somber met het leeuwenhoofd naar het ta felblad staarde. Het verhaal, lezer, wordt eentonig: ook bij de AVRO geen wezenlijk nieuws. De KRO pakte ook niet uit. De KRO heeft echte denkers in dienst, van die imponerende intellectuelen die pijprokend en hoofd haar-krabbend het leven toetsen aan camera aan mi crofoon. Directeur Richard Schoonhoven had evenals zijn collegae weinig mede te delen, maar deed hier tame lijk lang over en bood als oplossing voor het probleem, hoe straks 100 uur tv per week te vullen, een lawine van herhalingen aan. Waar om, schokschouderde de me dia-directeur van de katho- kieken, zou ik een goedlo pend programma door een nieuw vervangen? Omdat daar niemand een zinvol antwoord op had, was de persconferentie snel beke ken. De VARA, draconisch ge zuiverd door voorzitter Marcel van Dam, repte be daard positief van een nieuwe toekomst die gloorde aan de rode horizon. Ook wees de nieuwe voorzitter op het gevaar dat middagtv en de avondfilms gaan ver dwijnen als het derde net er komt zonder extra centjes. Het was geen meeslepende Bergrede, maar Marcel had wèl iets te vertellen en het financieel herstel van de meiboom-dansers is bewon derenswaardig. Tv-direc- teur Maurice Koopman, on der curatele gesteld van wege een zwak financieel beheer en radio-baas Wil lem van Beusekom, zaten aan een apart tafeltje en hielden zich aan hun door Marcel gegeven opdracht: zwijgen. De VARA had wel bovendien een winterpro- gramma waar enig eer mee in te leggen viel, al kan men zich afvragen of al die vlot te, spannende, en geestige series nog iets met de bood schap te maken hebben. Hierover gevraagd dicteerde Van Dam streng dat hij niet begreep waarom jolijt en so cialisme niet samen mogen gaan. De NOS, zozeer beproefd, bebeukt en beroofd door de minister en de grote omroe pen, had slechts haar tv- hoofd Ed van Westerloo en de programma-commissaris DrAlbert van de Heuvel af gevaardigd. De heren ver klaarden handenwrijvend het nieuwe seizoen te betre den. Geen sombere terug- r.„. 'V' V ai' Het was geen meeslepende Bergrede, maar Marcel had wèl iets te vertellen en het financieel herstel van de meiboom-dansers is bewonderenswaardig. blik, zo klonk het positief, maar de schouders eronder. Eigen werk En als laatste de IKON. Geen eigen leden (net als de NOS), formeel niet eens een omroep, 40 jaar jong, van christelijke huize maar pro gressiever dan heel media land. Daar stond de dreu mes. En de dreumes kon digde weer een hele reeks eigen werk aan, geënga geerd, vooral op de jeugd ge richt, voor een habbekrats gemaakt (habbekrats, nou ja. Een uitzendinkje kost de IKON al gauw 40 mille per uur). Nieuwe ideeën, een echte filosofie. Geen gemek ker over Brinkman. Ge woon, zoals die andere dreu mes, de VPRO ook al had gezegd, programma's ma ken. Dit alles overziende, komt een radio-tv-redacteur tot gemengde conclusies. 1986 is het rumoerigste jaar ge weest in de zestigjarige ge schiedenis van de omroep. De commercie heeft zijn po ten achter de deur gewron gen, de knip is leeggeplun derd door de minister, het Facilitair Bedrijf (de fabriek van Hilversum) wordt ont eigend, de satellieten staan al vastgebonden aan hun ra ketten. Meer zendtijd en een net erbijmaar minder men sen en minder geld. Wat doet Hilversum daar tegen? Men zou een dyna misch beleid verwachten, een fonkeling van ideeën, een schild tegen de pulp van buitenaf. Na zestig jaren een dolce vita de handschoen op gepakt. En de winter-pers- conferenties zouden daar van de belijdenis worden. Hoe naïef gedacht! Want ook in deze winter gedraagt Hilversum zich of haar neus bloedt. Beloond Het bizarre is dat Hilver sum zich vermoedelijk deze houding gerust permitteren kan. Niets doen wordt be loond door de statistieken. Want 85 procent van het kijkvolk zet alleen een Ne derlands programma aan. De resterende 15 procent verdeelt haar gunst over de Duitslanden, de Belgen, Sky Channel, Music Box, Europa TV of Filmnet en andere fi guranten op de kabel. De dreiging van buiten af lijkt hol te zijn. De taalbarrière is onbeklimbaar. Zoals de Zangeres Zonder Naam zich moeiteloos kan handhaven tegen de explosies van de vi deoclip, zo lijkt Hilversum zich onnodig sappel te heb ben gemaakt. En al komt er straks Milaan 3 bij en An kara 2, al kunnen we binnen afzienbare tijd direct kijken naar de waterstanden van Nicaragua of het oprukkend feminisme in de Sahel. we blijven vrijwel alleen Hil versum opzetten. Daar helpt geen moe dert] elief aan. Ons zuilen stelsel zal, beschermd door de Nederlandse taal, de mo derne tijd overleven. Com merciële tv: een lachertje. De satellieten: een keer kij ken en dan snel weer naar Maartje van Weegen. De be dreiging komt kennelijk niet van buitenaf. Even zag het er naar uit dat AVRO, TROS en Veronica tesamen zouden strijden in een com mercieel kostuum, maar toen Den Haag liet weten dat de grote drie het dan zonder de centjes uit de om roepbijdrage moest stellen, trokken de drie amusement profeten zich monkelend te rug onder de paraplu van het Bestel. Commerciële tv is niet zo profijtelijk in een land dat sinds de Big Bang verzuild is, dat al haar groeperingen terug wil vinden in politiek, sport en bestel. Hadden wij een duaal stelsel zoals Enge land, dan was de commercie niet te stuiten geweest. Had den wij het heilige geloof van de Amerikanen in het vrije ondernemingsschap, dan was ons bestel van meet af anders geweest. Media- piraten als Berlusconi, Max well en Murdoch krijgen in de lage landen geen poot aan de grond. Ons bestel zal het jaar 2000 halen. Daar hoeft Hil versum niets voor te doen. Daar heeft Hilversum ook niets aan gedaan. Dat het Gooi overleeft, is geen ge volg van beleid, maar van mazzel. In de winterpro- gramma's is niets te merken van een samen op ten strij de. De kongsi tussen de TROS, Veronica en AVRO, bedoeld om mee te pikken in het commerciële graan, komt niet van de grond. De drie vriendjes drijven al weer uit elkaar. De drie andere door het lot op elkaar gedreven A- omroepen KRO, NCRV en VARA hoeven ook binnens- Goois niet veel te vrezen. NCRV-voorzitter Jansen (what's in a name?) heeft zeer terecht gezegd dat ook de geprofileerde drie enter tainment in petto hebben waar de lustknapen op het tweede net een puntje aan kunnen zuigen. Wie in de gids, of dit blad bladert, ziet terstond de juistheid van die stelling. Na twee jaar van kermen kan er dus weer televisie ge maakt worden. Alles blijft zoals het was, alleen de in deling in drie qua karakter gescheiden netten (over een jaar) zal wat overzichtelij ker worden. En koop die schotel voorlopig nog maar niet. U gebruikt hem toch niet echt. ise producent (marktleider) met Europa en de Verenigde Staten, de regio Zeeland en Noord-Bra- een omvangrijke collectie i de luxe huishoudelijke en id rayon, adressenbestand, uit- ecties en begeleiding door 'n jit provisie en een auto-onkos- >raak of inlichtingen op tel.nr. West Detroit 408 B Brussels ln- lart, Atomiumsquare, D-1020 Door Jan Koesen HILVERSUM - Slechts één schot valt er in de eerste twee afleveringen van 'Edge of Darkness', en niet één klap. Een goede thriller heeft deze ingrediënten niet per se nodig. Spanning is eerder de suggestie, het weglaten van het spectaculair ogende. Zes delen lang duurt deze BBC-serie waarmee de VARA maandag 29 september start. Het is een formidabel, eigen tijds verhaal waarbij men zich heel gemakkelijk met de held kan identificeren. De vormge ving is Brits en dat is voor een spionage-serie eigenlijk het beste. Een politieman krijgt te ho ren dat hij zich niet met een suspecte vakbondsbestuurder heeft te bemoeien. Hij moet 'redelijk' zijn. Als de politie man zijn dochter van een poli tieke bijeenkomst afhaalt en ze samen naar huis rijden, stapt een man uit de bosjes en schiet het meisje dood, waarna hij verdwijnt. Oorspronkelijk denkt iedereen dat het om een wraakactie gaat die de politie man moet treffen. Maar als deze, gebroken, in het nu zo lege huis (de moeder is al vele jaren weg) de spullen van zijn kind verzamelt, stuit hij op te genstrijdigheden. Zijn dochter heeft onder meer een pistool van het type dat bij terroristen in zwang is en een geigerteller. Tegelijk komen er geheimzin nige signalen van hogerhand. En de politieman merkt dat zijn dochter lid is geweest van een milieu-organisatie waar van alle leden zijn omgeko men. Kernafval Het spoor leidt naar een kernafval verwerkingsfabriek waar het meisje en haar vrienden ingebroken hebben. En opeens hebben de hoogste spionage-organisaties in En geland en Amerika zoals Spe cial Branche, MI 6 en CIA be langstelling voor de vader. Uiteindelijk gaat het om een inzet van mondiale strekking, maar het zou flauw zijn om die nu al uit de doeken te doen. We hebben hier niet te ma ken met een lege held, een pop waarvan er al zoveel op het scherm dartelen. De politie man wordt heel geladen in beeld gebracht door Bob Peck, het tegendeel van een gla mourboy en revolverheld. De figuren die zich plots om hem bekommeren lijken zo respec tabel, maar hebben een uit straling van groot gevaar. Achter de coulissen van het dagelijkse leven in een be schaafd land zijn machten be zig die verre van democratisch zijn. Als de politieman met zijn brein de plot ontrafelt, vindt dit plaats in een unieke vorm geving. Hij overlegt zijn be vindingen met zijn dode doch ter. Die loopt natuurlijk niet echt naast hem. Maar dit is een verteltechniek die zeer ef fectief is en ons niet doet ver geten waar het wezenlijk om gaat. De sfeer van verrotting en corruptie is alom tegenwoor dig. En uiteindelijk is de op lossing er een die niet simpel op een boef is terug te bren gen, maar die vragen oproept. Vragen die ook bij ons rele vant zijn, rond de kernraket ten bijvoorbeeld, of rond de opwerkingsfabriek te Almelo. De sfeer van de serie doet enigszins denken aan die van Le Carre's 'Smiley', voor de kenners van het genre een hoogtepunt. 'Edge of Dark ness' is de moeite waard om in drukke agenda's ingeschreven te worden zodat men geen af levering hoeft te missen. Het thema kan discussies oproe pen waarbij men zich niet met de dooddoener 'bij ons gebeurt zoiets niet' kan afmaken. Frank Sinatra tijdens zijn concert donderdagavond in het Madrileense Bernabeu-stadion. - fotoepa MADRID (DPA/AFP/RTR) - „We schieten er zelfs het over hemd op ons lijf mee in, maar we hebben tenminste de eer gehad Sinatra naar Spanje te hebben gehaald". Dit zei donderdag avond de Madrileense impresario Arsenio Marcos, die voor een gage van 1 miljoen dollar. Frank Sinatra, alias The Voice' naar zijn land had gelokt. In het enorme Santiago Bernabeu-stadion met zijn 100.000 plaatsen, waren aanvankelijk maar 10.000 plaatsen bezet - hoe- wel de entréeprijzen waren verlaagd -, maar de 70-jarige zanger kocht zelf nog eens 16.000 kaartjes om uit te delen onder militai ren en politiemannen. Het concert duurde anderhalf uur en de zanger leek onder de tegenvallende belangstelling niet te lijden; hij zong al zijn suc cesnummers, zoals 'New York, New York'; 'Night and Day'; 'My way' en 'Strangers in the night'. „Ik wilde al vele jaren in Spanje zingen", zei Sinatra tegen zijn publiek, en er klonk een zweem van nederigheid in zijn stem door, toen hij er aan toevoegde: „Dank u dat u gekomen bent". Van onze correspondent Rink Drost Volgende week woensdag begint in Frankfurt Hq Main de 38ste Frankfurter Buchmesse, de "«ruit grootste boekenmarkt ter wereld. Niet Hinder dan 320.000 titels zullen er aanwezig zijn, getoond door 7.000 exposanten uit 86 landen. $2.000 geëxposeerde boeken zijn deze herfst uit gekomen. Nederland is op de Buchmesse als gebruikelijk royaal vertegenwoordigd. Een opmerkelijke ont wikkeling is de terugloop van het aantal Ameri kaanse exposanten, met ongeveer vijftig. Volgens Buchmesse-directeur Peter Weidhaas zijn er twee belangrijke oorzaken: de zwakke positie van de Amerikaanse dollar en de diepe angst bij de Amerikanen voor het terrorisme in Europa. Drie Amerikaanse uitgeverijen blijven weg omdat de Buchmesse de joodse nieuwjaarsviering (4 en 5 oktober) overlapt. Ondanks een terugloop van het aantal Ameri kaanse exposanten wordt de Buchmesse weer groter dan ooit. Het aantal exposanten is 4,3 pro cent hoger dan vorig jaar. Het zwaartepunt van de Buchmesse, die tot en met maandag 6 oktober duurt, ligt deze keer op India. Onder het motto 'India - verandering in traditie' worden in een aparte hal exposities, schrijverslezingen, gespreksronden en muziek-, dans- en folkloreuitvoeringen gehouden. Een hoogtepunt tijdens de Buchmesse is de tra ditionele uitreiking van de Vredesprijs van de Beursvereniging van de Duitse Boekhandel. Die wordt op zondag 5 oktober om 11 uur in de Pauls- kirche uitgereikt aan de Poolse publicist en histo ricus Wladyslaw Bartoszewski. De prijs bedraagt 25.000 mark (ruim 28.000 gulden). De prijs zal worden uitgereikt door de Beierse minister van onderwijs en cultuur prof. drHans Maier. De Buchmesse is de eerste vijf dagen geopend van 9.00 tot 18.30 uur, de laatste dag van 9.00 tot 14.00 uur. De dag voordat de deuren voor het publiek open gaan is er de officiële opening. Sprekers zijn de Indiase minister van educatie en wetenschap Narasimha Rao en de Duitse minister van buiten landse zaken Hans-Dietrich Genscher.

de Stem | 1986 | | pagina 29