vr U U U Goud en geld: Colijn en de valsemunters Hoe beroerder de wereld, des te beter de belegging Z-/ELFS de Spaanse veroveraar Pizarro, toch niet voor een kleintje vervaard, moet even hebben geslikt toen hij in 1532 aanzag hoe Inca-slaven een duizelingwekkende goudschat aan zijn voeten legden.zo fonkelend waren de lange rijen van kruiers onder hun gouden vrachten, dat zij, uit de verte gezien, leken op echte draden van goud hier en daar door het landschap geweven' ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1986 Hellehond Belegging O Nieuwe golf? Tanden Project ZATERDAG 27 SEPTEM Vr 'Concreet voorbeel Herstel toegewer (W.H. Prescott, geciteerd door J. Presser in 'Amerika, van kolonie tot wereldmacht'). Door Louis van de Geijn DE verslagen Inca-vorst Atuahalpa kon met al dat goud zijn rijk niet mee redden. Hij bood Pizarro aan voor hem een zaal van vijf bij zes meter vol te tassen met goud, zo hoog als zijn hand op de muur kon reiken. Hij kon er de vrijheid niet mee kopen. De dank van de nieuwe heren bestond uit de keus tussen de brandstapel en, als men zich tot het ware geloof wilde bekeren, de dood door wurging. Het goud werd ge smolten en afgevoerd naar Europa. Zo rij kelijk stroomde deze ader dat het goud (toen immers nog betaalmiddel) minder waard en het leven duurder werd. Mis schien was deze prille inflatiegolf de straf voor zo veel Spaanse inhaligheid? De beroemde Engelse econoom Keynes schatte in 1930 dat al het goud van de we reld wel in één schip zou passen. Sinds de mens het op zijn waarde wist te schatten, moet er om en nabij 90.000 ton (negentig miljoen kilo) goud zijn gedolven. Dat lijkt een hoop, maar het levert alles bij elkaar toch niet meer op dan een blok van 17 me ter hoog, 17 meter lang en 17 meter breed. Waar is al dat goud door de eeuwen heen gebleven In de kluizen van de wes terse centrale banken, knooppunten in het bancaire web dat de wereld omspant, ligt alvast ruim 35 miljoen kilogram goud stil letjes te glanzen. Het is de erfenis van vo rige generaties, toen kooplieden elkaar met eerlijk goud betaalden, of met papiergeld dat een vaste goudwaarde had. President Duisenberg van De Neder- landsche Bank waakt als een hellehond over 'zijn' goud. In het gouden hart van Nederland, het bankkantoor aan het Fre- deriksplein in Amsterdam, zit hij er zelfs letterlijk bovenop. Duisenberg zetelt in een zeer gesloten inrichting. Wie er al in slaagt langs de ko gelvrije poorthuisjes te komen, hoort steeds achter zich de deur in het slot vallen voordat de volgende open gaat. Duisen berg zetelt in een zeer gesloten inrichting. De suppoosten lopen er rond met een re volver op de heup. Dat alles maakt de aanwezigheid van zo'n 1,7 miljoen kilo goud in de kelders bijna tastbaar. Dat nationaal bezit is op het moment goed voor vijftig miljard gul den. Eigenlijk heeft dus elke Nederlander, van groot tot klein, een kleine 3500 aan goud in de kluis liggen. Overigens lang niet genoeg om de gezamenlijke (Staats-)schuld te dekken. Een paar jaar geleden is wel eens een balletje opgegooid over het verkopen van een paar vrachtjes van dat goud om de Staat uit de nood te helpen en het getergde volk nog meer bezuinigingen te besparen. Vanuit de Bank werd daarop geheel vol gens de verwachting met afgrijzen gerea geerd. Hoe kón iemand zoiets slechts be denken. Verkopen van goud zou immers meer geld in omloop brengen en dat levert toch alleen maar inflatie op Discussie ge sloten. Het goud van de Nederlandsche Bank is van ons allemaal, maar we mogen er niet eens naar wijzen. Goud is door de eeuwen heen als beleg ging zeer in trek geweest. Ongeveer 24.000 ton moet volgens deskundige schattingen in particuliere handen zijn geraakt. Het meeste goud is verwerkt in sieraden. Een klein deel ligt, in de vorm gegoten van de bekende broodjes, in de kluizen van specu lanten. Goud is een nerveus beleggingsinstru ment, dat heftig pleegt te reageren op 'De Toestand in de Wereld'. De commentator Hiltermann kan in feite meer zinnigs zeg gen over de goudprijs dan de bankier Langman. Hoe beroerder het gaat, des te beter zit je met goud. Komen de Russen Dek je maar: met goud. In 1979 en 1980, in de dagen van de Het geloof in rniin Russische invasie in Afghanistan en Kho- meiny, gingen alle remmen los. Begin 1980 bereikte de goudprijs de krankzinnige hoogte van 850 per ounce, ofwel zo'n 55 per gram. De gemiddelde prijs in dat jaar bedroeg 612. In januari stonden lange rijen voor de deur bij Drijfhout en Zoon's edelmetaalbe- drijven in Amsterdam. Ze kwamen groot moeders gouden bestek inleveren, of zelfs grootvaders horloge. Dagelijks nam de firma wel zo'n tien kilo goud in. Het was op de pieken van de de grootste goudspe culatie uit de geschiedenis. De reactie kon niet uitblijven. De afge lopen jaren zakte de goudprijs gestaag, tot een gemiddelde in 1985 van 317. Dit jaar is er weer een herstel zichtbaar. Op het ogenblik brengt een troy ounce tegen de 400 op. Door de bank genomen is goud de afge lopen 25 jaar geen slechte belegging ge weest. In het algemeen is het een aantrek kelijke optie als de prijzen snel stijgen. Maar het edele metaal brengt geen rente op. En de afgelopen vijf jaren zijn beleg gers op de aandelenmarkt heel wat beter af geweest. Of we aan de vooravond staan van een nieuwe speculatiegolf in goud De menin gen zijn verdeeld. Van de jaarlijkse goud- produktie in de wereld van 1200 ton (afge zien van de circa 200 ton die uit de com munistische landen op de vrije markt komt) wordt immers bijna 700 ton gele verd door Zuid-Afrika. En dat is op dit moment niet bepaald een stabiel land te noemen. Dit jaar is de prijs van platina, ook voornamelijk afkomstig uit dit aparte land, dan ook al nagenoeg verdubbeld. De goudprijs volgt slechts aarzelend. Eén van de verklaringen daarvoor is dat de Zuid- afrikaanse regering juist méér goud gaat verkopen als zij in het nauw komt. En een groter aanbod verlaagt ook op deze markt de prijs. De beleggers zijn weliswaar niet te ver waarlozen omdat op die speculatieve markt nu eenmaal de prijs wordt gemaakt. Maar het leeuwendeel van het goud dat jaarlijks wordt geproduceerd, wordt in sie raden verwerkt. Ongeveer 900 tot 1000 ton. De industrie heeft jaarlijks ongeveer honderd ton goud nodig. Het roest niet en geleidt goed. De ruimteveren van Nasa be vatten elk ongeveer 41 kilo goud. In com puters en andere moderne technologie wordt nogal wat goud gebruikt. Misschien zegt het iets over de concurrentieverhou dingen in deze wereld dat Japan (42.7 ton) de grootste afnemer van industrieel goud is, gevolgd door de Verenigde Staten (36.6 ton). Nederland staat voor 2.5 ton in de statistieken. Gouden tanden zijn niet meer 'in'. Het goudgebruik door tandartsen neemt de laatste jaren steeds meer af. Aan het eind van de jaren zeventig werd er wereldwijd jaarlijks nog rond de negentigduizend kilo in gebitten verwerkt. Nu is dat ongeveer vijftigduizend kilo. Er zijn andere materia len ontwikkeld, goedkoper en natuurlijker. Alleen de Duitsers laten graag nog wat goud in de mond glinsteren. Maar daar be taalde tot voor kort dan ook de verzeke ring nog mee. Veertien ton goud verwerk ten de Duitse tandartsen vorig jaar. Hun Nederlandse collega's hadden maar een schamele negenhonderd kilo nodig, maar dat betekent toch dat hun cliënten in 1985 voor de lieve som van 25 miljoen hebben weggehapt. In januari 1980 stonden lange rijen mensen voor de deuren van edelmetaalbedrij- ven. Men kwam grootmoeders gouden bestek inleveren, of zelfs grootvaders horloge. Er werden dagelijks honderden kilo's goud ingeleverd. Het was op de pieken van de de grootste goudspeculatie uit de geschiedenis. - foto pa Goudzoekers zijn er door de eeuwen heen volop geweest.Nu nog stromen mensen toe als het gerucht dat ergens goud gevonden is, zich verspreid. - foto anp De kluizen van de Nederlandsche Bank bevatten zo'n 1,7 miljoen kilo goud. Dat nationaal bezit is op het moment goed voor vijftig miljard gulden. - foto anp Goud is door de eeuwen heen als belegging zeer in trek geweest. Ongeveer 24.000 ton moet volgens deskundige schattingen in particuliere handen zijn geraakt. Het meeste goud is verwerkt in sieraden. - foto federatie goud en zilver OP PAPIER is al het goud van de wereld drieduizend miljard gulden waard. Dat lijkt heel wat. Maar het stelt toch niet zo veel meer voor in een wereld waarin elke seconde mil jarden dollars, yens, franken en pon den langs elektronische wegen van de ene naar de andere databank worden geschoten. De band tussen goud en geld is dan ook niet meer wat hij vijftig jaar geleden nog was. Om precies te zijn: pas op 27 september 1936 stapte Nederland af van de zoge naamde 'gouden standaard'. Omdat he( niet anders meer kon. Colijn was recht in de monetaire leer en daar moest de Neder land voor bloeden. De gouden standaard betekende dat het geld te allen tijde kon worden ingewisseld voor goud, tegen een vastgestelde prijs. Alle grote handelsnaties hielden er die wis selstandaard op na. Tekorten en over schotten op de betalingsbalansen werden gladgestreken door goud van de ene naar de andere centrale bank te verschepen. Dat had met het toenemen van het in ternationale handelsverkeer steeds meer schadelijke gevolgen voor de economieën. Als Nederland bijvoorbeeld veel minder goederen uitvoerde naar Engeland dan an dersom, zou op de duur Nederlands goud naar Engeland vloeien. Dat maakte het, vanwege de verplichte dekking van het geld in omloop door goud, nodig om ook een hoeveelheid bankbiljetten uit de circu latie te nemen. Dat was een aderlating die op de duur geen enkele economie lijden kon. An dersom hield een toevloed van goud altijd het gevaar in van een verwoestende geld ontwaarding. Groot-Brittannië was in 1931 het eerste land dat de inmiddels danig knellende gouden band doorsneed. Andere landen volgden snel. Nederland aarzelde tot het Pas op 27 september 1936 stapte Neder land af van de zogenaamde 'gouden stan daard'. Omdat het niet anders meer kon. Premier Colijn was recht in de monetaire leer en daar moest Nederland voor bloe den. - foto archief de stem najaar van 1936 alvorens de uitvoer van goud werd verboden en in feite de gouden standaard werd afgeschaft. Er ging een pittige discussie aan vooraf. In 1935 rolde zelfs het politieke hoofd van minister Steenberghe. Tegenstanders van de gouddekking van het geld werden zelfs voor valsemunters uitgekreten (Joh. de Vries, De Nederlandse economie tijdens de 20ste eeuw). Een scherpe waardever mindering van de gulden zou immers het gevolg zijn. Voorstanders van het loslaten van de band met het goud zochten steun bij elk aar in de 'Nederlandsche Vereeniging voor Waardevast Geld'. Maar de regering, de Nederlandsche Bank en de meeste kranten verdedigden de goudgerande gulden met evenveel verve als kortzichtigheid. Het vastklampen aan het goud maakte de gulden immers veel te duur ten opzichte van inmiddels 'zwevende' valuta's en zette daarmee de Nederlandse export op het' verkeerde been. De economie kreunde on der zo veel beginselvastheid. Economische geschiedschrijver De Vries komt dan ook tot de slotsom dat de Ne derlandse regering te lang in de gouden standaard volhardde. „De nadruk op het onoirbare van de devaluatie, zijnde munt vervalsing, gaf de economische politiek een ethisch tintje maar ethisch voor de be zitters alleen, daar de inflatiepolitiek de in zinking vergrootte, het herstel ophield en de legers van de ondersteunde werklozen wel niet schiep doch zeker vanaf een mo ment nodeloos vergrootte". Was daarmee de rol van goud in het geldwezen uitgespeeld Verre van dat. De blauwdruk voor een nieuw monetair stel sel, die topeconomen in de nadagen van de Tweede Wereldoorlog in het onooglijke Amerikaanse bergdorp Bretton Woods be dachten, bevatte toch weer een gouden kern. De Amerikaanse dollar, toen dé we- reldmunt, kreeg een vaste goudwaarde ($35 voor een troy ounce, ofwel 31,1 gram). Met een beetje elastiek werden daaraan de meeste andere muntsoorten vervolgens aangehangen. De Verenigde Staten werkten zich in de jaren daarna diep in de schuld, niet in de laatste plaats door een uitputtende oorlog in Vietnam. Het uitgerekte koord tussen goud en geld dreigde te knappen. Tussen 1950 en 1970 verhuisde meer dan de helft van het Amerikaanse goud naar Europa, tot in 1971 Nixon de verkoop van goud staakte. Even nog, in de gloriedagen van de radi cale monetaire economen rond Reagan, is de gouden standaard weer in discussie ge weest. Het zou een remedie zijn tegen in flatie en wild bewegende wisselkoersen. Het middel, luidde tenslotte het oordeel, zou erger zijn geweest dan de kwaal. DE HEER Gauss - in vakkringen be kend als 'de Kromme van Gauss' vanwege zowel zijn postuur als zijn on berekenbare karakter - zit al heel wat jaartjes bij het mana- gement-adviesbureau Osgood Tannenbaum. Pas heeft hij ons weer eens een verduiveld goed idee aan de hand gedaan. Onze firma (olifantenkit, mam- moetlijm en andere zeer beklij vende materialen) bestaat hon derd jaar en op advies van de Kromme gaan we dat vieren met een feest dat, ook al ter verantwoording van een deel van de kosten, tegelijkertijd een diepgaand socio-psychologisch onderzoek wordt. Dat onderzoek is dan gericht op het ontdekken en doorlich ten van reeds binnen het bedrijf aanwezige jonge talent, dat in de toekomst het draagvlak zal moeten vormen voor voortdu rend succes in een onbesten dige markt. We hebben het feeslbnderzoek uitbesteed aan specialisten, want bij het 75-ja- rig bestaan, toen we zelf een paar leuke ideeën dachten te hebben, is de boel flink spaak gelopen. Er was toen een wild groei van op het eerste gezicht aardige feestgebaren: weife lende cliënten gaven we een met eternakit bestreken hand of werden op plakstoelen gezet voor een dia-show. Ze zijn met het vel van onze medewerkers aan de hand, met stoelzittingen aan hun broek en met schuim om de mond heen gegaan. Ons bedrijf is kort daarna overgenomen door Ko gel en Baas BV. We zijn wijzer geworden. We gaan nu, dankzij de Kromme van Gauss, met honderd man in een groot Amerikaans hotel zitten. We eten daar wat en we drinken daar wat en we maken een ex cursie naar een wasmachinefa- briek en een oude touwslagerij. Daar zijn we getuige van een wedstrijd touwtrekken. Dat is natuurlijk het flauwekulgedeel- te: alleen bij Gauss, bij de he ren Kogel en Baas en bij mijzelf is bekend dat van alle mede werkers computer-uitdraaien beschikbaar komen, waarop hun gedrag tijdens de festivitei ten tot in de kleinste details staat geregistreerd. Die massa computerstatis tiek stelt ons in de gelegenheid om de opwaartse mobiliteit on zer medewerkers in kaart te brengen. Persoonlijk ben ik zeer benieuwd naar het dossier van Egidius Everzwijn, die het op het eerste gezicht nog zeer ver kan brengen. Zwijntje, zo als we hem noemen, krijgt ka mer 1532, maar dat doet er eigenlijk niet toe, want iedere bedrijfsgenoot wordt aan de zelfde proef onderworpen. Everzwijn kan uit een ijskast in zijn kamer een keus maken uit een dozijn miniflacons whisky, enkele blikken bier, een halve fles champagne en een vrij brede collectie zachte sappen. Alreeds het openen van de ijskast wordt door de hotel computer geregistreerd (kosten 2 gulden), want wij willen niet alleen weten wat Everzwijn na het afruimen der feesttafels en het sluiten der bars nog drinkt, maar ook hoe vaak hij, ge knield voor de droomkast, aan de verleiding weerstand pro beert te bieden. Wij nemen nu reeds aan dat Everzwijn zeer vaak zal kijken en dat SIoop- houdt de kast slechts éénmaal opent en dan geheel ledigt. Die komt in ieder geval in aanmer king voor een nader gesprek, want wij bewonderen zijn snel heid van handelen. Wij stellen onze medewer kers ook op proef met een keuze uit door het hotel gedis tribueerde films. Ze kunnen, ongezien maar wel geregi streerd, naar Heidi kijken of naar De Lange Nachten van Lola en, op de tweede dag, naar De Geschiedenis der mensheid of de met waarschuwingen om zwachtelde film Slag om de Ve nusheuvel. Zo hebben we een flink aantal modellen inge bouwd om onze mensen psy chologisch uit te rafelen, uit de kaalslag van hun carrière te verheffen of vast te klinken in het amorfe lagere kader. Egidius Everzwijn zal wel naar Lola kijken als zijn vrouw slaapt. Ook dat kunnen we ho ren. De Kromme van Gauss heeft een integraal bedradings systeem laten leggen. Straks kunnen we lezen wie er meer dan vijftig liter water nodig heeft voor het poetsen van de tanden, wie verzuimt in bad te gaan en wie er wipt en wie er tipt. We kunnen dan eindelijk een personeelsbeleid op de lange termijn gaan voeren. ERONTRUSTE huurde ABP-woningen boden vorige in Utrecht leden van de Twet Kamer een koevoet aan. Daa moesten ze het deksel van de beerput maar eens lichten. Z\ kregen er alvast een zakje wasknijpers bij tegen de stan Is de uitloper van de ABP- naar de volkshuisvesting ind een beerput? Hebben ambte van het ministerie, al dan nie vergoeding, op grote schaal i gelicht met de subsidieregels beleggers? Was het geval- Heydnahof een bedrijfsonge een symptoom? Hoe ligt de politieke verantwoordelijkhe Vijftien kilo archiefmateri; staatssecretaris Brokx, gespr met ingewijden en verbalen1 justitie-verhoren verschaffen voorlopig weinig antwoordei roepen wel een beeld op. Va beleggers en ambtenaren die hooglopend pokerspel zijn gewikkeld. De inzet is honde miljoenen guldens gemeenschapsgeld. Het eigei onderzoek moet nog beginni Door Marcel van Lingel „WIE weet hebben wij verrekenen met de aannen ABP-directeur Masson in I van 1982 de hoogste ambt| staatssecretaris Brokx in I land, drs. J.L. Post door di toe. De dienst van Post ha| ingewijden op aandrang gemeentehuis in Rotterda sidie-aanvrage van het AB| bouw van 235 premiehuu in Ommoord, het plan-H| eens nagerekend. Bijna 140.000 bouwkostd erg veel voor dat woningtype! in Rotterdam. „Als je daar vi valt, ga je dwars door de ml beland je op de w.c.", typeertf hoogleraar Thomson, nadat rondkeek. Geen 139.916 maar 11 den zulke huizen mogen kost^ dienst van Post. Het hele 4,7 miljoen te duur. De Zu'J hoofdingenieur-directeur Po zijn opmerkingen terug na Zo kon het niet. Daar liet Ma! geen gras over groeien. Hij ba leen Post zelf maar ook dia ambtelijke chef in Den Haag generaal J. van Kesteren. Ho Post het in zijn hoofd om zicjj tingskosten te bemoeien? Het werkte. Even later hal Kesteren zelf aan de lijn. Del dienst werd niet geacht de stf ten te toetsen. Kort daarna, I kreeg Post een nieuwe subsil onder ogen. De totale kostf neet waren inmiddels opa .5 tot 41.2 miljoen. Tw<| ter had Masson het fiat. Post liet het daar echter nia Nog diezelfde maand juli l'J hij een nota aan Van Kesteren sico's van het niet narekenel beleggers opgegeven stichl Hij deed dat aan de hand vg creet voorbeeld'. Dat het om Heydnahof hij er niet bij, maar direct^ Van Kesteren zal dat wel hejj pen. Misschien, suggereerde) taris Brokx dezer dagen, wel met de stichtingskostenl woningen bemoeien om me J aan het werk te blijven. „F doelde poging de tent overd den." Maar drs. E. Nypels (D66l mei tot 4 november 1982 (I tijde van de Heydnahof-kw| ter van Volkshuisvesting derde kabinet-Van Agt, ken juist als een buitengewoon naar. „Eén van de besten va: vesting, iemand die de wegl wat kwijt wilde." Post zelf i geren. Alle betrokken ambtj ben het slot op de mond gek Nypels heeft de inmiddeld ken nota-Post nooit onder I zegt hij. Hij begrijpt niet g| kan, want hij heeft altijd ge< uitstekend werd ingelicht dq tenaren over wat er op het - omging. Staatssecretaris Bi] hem de portefeuille Vol] overnam, zegt er pas in apri rige jaar voor het eerst van l hoord. Post zelf heeft in een veil band met de zaak-Masson j van het vorig jaar treffend het zijn nota verder verging nog een paar maal naar gel directoraat generaal in behandeling ervan was vd ziekte, heette het keer op I had hij het hoofd maar in j legd 'en de zieke een spo herstel toegewenst'. Wat waren de gevolgd 'concrete voorbeeld' Hey| gens de Delftse hooglera betaalde het Rijk aan het i gerlijk Pensioenfonds per i

de Stem | 1986 | | pagina 26