AGEN INTBIJT Suiker en suiker Ander dorpsgezicht jZtee vcut de Sc&ooféae Zeeuwse Babbels 5000 'Smokkelaars' Bank slaat munt uit Oosterschelde Den notenboom ,GINA ZEELAND 4 ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1986 DU Stum VAN ZEELAND T6 PAGINA ZEELAND 5. lolitierapport AGEN 4in1krant" Eindredactie: Jan Jansen p.c. kerkdiensten r.k. kerkdiensten pastoriediensten :L - Door onbekende oor- raakte de bestuurder van personenauto J. M. uit gistermorgen van de rij- i van de Kinderdijk. Hij te met zijn voertuig tegen evel van een woning. De de bleef overigens be- t. INDIJKE - Aan het Bol- i is de herenfiets van A. de :stolen. Deze fiets stond bij enedenwoning van De S. TBURG - Op de kruising :t-Eenhoorn is de brom- :r R. D. uit Oostburg ge- d geraakt bij een ver- ;ongeval, dat ontstond een personenauto, be rd door I. A. P. uit ondijke, de doorgang voor omf ietser niet vrij liet. auto wilde namelijk de kt op draaien, terwijl de nfietser rechtdoor reed. De nfietser werd dusdanig and, dat hij naar het zie- uis moest worden overge- ht. TBURG - De groep West- iwsch-Vlaanderen van de politie heeft snelheids- roles gehouden in de ;destraat, waar elf mensen aximum snelheid over- en. De hoogst gemeten leid was 75 km. Een snelheidscontrole was de rijksweg Oostburg - ondijke, waar vier auto- ilisten te hard reden. Daar de hoogste snelheid 111 derde snelheidscontrole in Retranchement. Hier en slechts vier automobi- n die te hard reden. De gst gemeten snelheid be- g hier 67 km. Verder is een trole op bromfietsen ge- den. Een zestal bromfiet- is meegenomen voor nader erzoek. Tegen een aantal is es-verbaal opgemaakt ;ens een te groot vermogen, niet deugen van remmen, stuurverhoging en teveel aid producerend. ISKIL - Gistermorgen de automobilist A. T. uit tegen de neergelaten boom aan de westelijke e van de brug over het ka- 1 Gent-Terneuzen te Sluis- Daarbij werd zijn voertuig nede de slagboom aanzien- beschadigd. Het ongeval leurde omdat T. volgens verklaring tegenover de tie werd verblind door het licht. EtNEUZEN - In de nacht donderdag op vrijdag d ingebroken in het ge- w van de veiling aan de igereksestraat te Terneu- Men was binnengekomen een niet afgesloten raam. mist worden enige goede- en een klein bedrag aan tal plaatsen, in uwsch-Vlaanderen bij gemalen te Campen ilster Ambacht) en Cad- d (Het Vrije van Sluis). Campen gaat het om tanks die beiden ver gen dienen te worden. Cadzand moeten leidin- vervangen worden en kbekledingen gerepa- rd. totale operatie in land gaat 220.000 gul- kosten. Het Rijk be dt daarvan driekwart, hans wanneer voor 15 vember met de werk- mheden wordt begon- n. De provincie betaalt rest, althans wanneer Zeeuwse Staten daar op oktober mee akkoord an. at kan. Met zo'n ijblijvend proef-op-de- )m abonnement op die llemenselijk gevarieerde -in- 1-krant. 'ul dus snel in die bon :n stuur 'm op. Dan deppen uw krant heel binnenkort 24 dagen lang voor half geld in de bus. vlij DE STEM iNDOP PROEF E PRIJS VAN 10.50. op uw acceptgirokaart). oppe zonder postzegel opsturen i oordnummer 112. ook 076-236911 DE ZEEUWSE Rabo- banken slaan munt uit de afsluiting van de Oosterschelde. De vroe gere 'Boerenleenbank' gaat een zilveren pen ning uitgeven met de veelzeggende naam 'Deltamunt'. De bank gaat er tienduizend van maken en verkopen. Het wordt een prach tige herinnerings- munt: een rand van oesters en schelpen om vat een afbeelding van het deltagebied met daarop de wapen spreuk 'Luctor et Emergo', 'Ik worstel en kom boven'. Het ge wicht in zilver is acht tien gram en de diame ter is 35 millimeter. Aan de achterkant van de munt staat een af beelding van een houtsnede van de be kende graficus Maurits Escher, die ook goed in de markt ligt. Dat de bank er van uit gaat dat dat inder daad zo is, blijkt uit het prijskaartje dat aan de munt hangt: f 99,50. Ongetwijfeld zal de munt toch wel goed verkopen, ondanks het feit dat het geen wettig betaalmiddel is. Wat dat betreft zou je de 'Boerenleenbank' 'boe renbedrog' kunnen verwijten. De Rabo bank "komt wel boven', op die manier. Maar al- la, het is feest SUIKER is suiker, zou je zo zeggen. Zeg het niet te licht vaardig, want de suikerin dustrie tikt u op de vingers. Je hebt namelijk suiker en suiker, saccharose, fructose, glucose en misschien nog meer soorten, zo werd ons deze week aan het verstand gebracht bij CPC in Sas van Gent, waar ze zetmeel ma ken van maïs en tarwe en dat meel ook nog omzetten in glucose. En daarvan wordt onder meer weer druivesuiker gemaakt. U kent die klontjes wel, van in de rust CPC opende een nieuwe tarwezetmeel- en glucosefa- briek en moest zich een beetje beklagen. „Zetmeel en zetmeelderivaten hebben, vrees ik, geen geweldig imago bij het grote publiek," zei general-manager J. Aikes van CPC Nederland. De consument weet volgens hem nauwelijks dat de snoepjes, de vla, de koffie- creamer, de frisdranken en de bakkerij-artikelen die hij nuttigt, grotendeels bestaan uit produkten van fabrieken als CPC. En nog minder be kend is de verwerking van zetmeelprodukten in papier, textiel, plakmiddelen, anti biotica en te veel andere produkten om op te noemen. Daar bracht Aikes deze week dus een beetje veran dering in, al moest hij zich daarvoor afzetten tegen 'concurrent' Avebe: „Het publiek in dit land is ge neigd zetmeel te associëren met een produkt dat uit aardappels wordt gefabri- EELAND Us nen notenboom planten, da was nog nie zo'n slecht gedacht. 'k Zijn d'r bots op uitgegaan, waorom langer gewacht? Want daor gaon nogal wa jaoren overenen eer an ze draogen dus ik begost'r zo links en rechs 's naor te vraogen. Veertug gulden voor 'n boomken van nog geen twee'nalve meter! Mo! 'k Zijn wel ziek gewist, maar 'k zijn weer beter! 'k Zijn toch nie elemaol gek: voor enen boom is da d'n bus mee geld. ban maor genen notenboom, da snapte zeker wel, da's gauw verteld. Maor nichte Lieste aoi nen zaailing staon. ceerd middels een tamelijk milieu-onvriendelijk pro ces." Hij wees er ook op dat de Benelux het grootste zet- meelproducerende gebied in Europa is, met verreweg de meeste export. Met de start van de nieuwe fabriek in Sas, waar je maandag nog van de vloer kon eten tijdens de excursie, wordt dat er in ieder geval alleen maar be ter op. De CPC-top meende dus alle reden te hebben om zich te koesteren in de aandacht van landbouwminister Braks, die de officiële ope ning zou verrichten. Over gebrek aan ministeriële be langstelling had de Sasse fa briek tot nu toe niet te kla gen. Vijf jaar geleden gaf minister Terlouw van Eco nomische Zaken het bedrijf de energiebesparings-trofee, een jaar later ging hij hoogstpersoonlijk een warmte-kracht-installatie bij CPC in gebruik stellen. Nog in maart van dit jaar kwam milieu-minister Win- semius in Sas op bezoek. En dan zijn de provinciale hoogwaardigheidsbekleders en burgemeesters nog niet genoemd. „Wij krijgen dus ook de aandacht van autoriteiten waarop we recht menen te hebben," zei Aikes, om er toch nog een venijnige wen ding aan te geven. „Wel minder dan een concurrent in het noordoosten van het land (Avebe, red.), maar die benijden we daar niet om." Braks verscheen niet op het feest in Sas OF DE schilderijen van oud-pastoor C. Vos ooit nog eens terugkeren in de Hof van Eede is nog steeds niet duidelijk. Dat ze er niet meer hangen: dat staat als een paal boven water. En dat ze gemist wor den, merkten we toen we een dezer dagen een bezoekje aan het gemeenschapscen trum brachten. Op de plaats waar ooit een van Vos' dorpsgezichten hing, heeft een onbe kende een kinderlijke reproduktie van een van de schilderijen gehangen om zo de kale muur wat op te sieren. Of pro beert hij zij om op deze manier de twis tende partijen tot elkaar te brengen, zo dat burgemeester E. Jongmans dat niet meer moet doen? 't Is weer eens een ander dorpsgezicht- foto de stem cor j de boer Aan die inbraak in Hulst zat een reukje. Thomaes: 'Ons bin nie alleen zuunig, me weet'n 't oek beter.' Te veel import is nergens goed voor. Da's een respectabel WD-standpunt. B en W Axel willen café kopen. Kunnen ze hun ruzies rond de bar uitvechten. Stam boon. Het jongerenkoor Hulst zit zonder dirigent. Daar zou Jacobs mooi kunnen leren echt leiding te geven. De NIB geeft een overbruggingskrediet. To Ledel or not to Ledel, that's the question. Die Axelse echtelieden zijn nu tegenPolen. Het is ook nooit goed. Eerst komen er teveel schoolverlaters op de arbeidsmarkt en nu weer te weinig. Kan Zuid-Chemie die kunstmest niet gebruiken voor het eigen tuintje? De Belgen gaan over de schreef met onze peuters. 'Duumpje wil golfbeleid in Oostburg.' Wat moet er dan ver anderen? Geen kattenbelasting in Aardenburg. Daar binden ze de katten liever de bel aan. Waasland laat zich niet ringeloren. Bouwvereniging ontstopt het ene potje met het andere. Negen mille tekort op Havenfeest. Kan Temeuzen dan toch niet feestvieren? 'Stop vuile handen.' Duumpje: golfbreker. De eerste Dow-portiers hadden 'een pet voor zes mensen.' Kunnen politici met nevenfuncties him pelje voor afnemen! Duizendpoot naar school. Die komt ver En die kost'k krijgen voor niks; daor zijn'k omgegaan. 'n Schoon boomken, al gauw rte meter of drie groot, en lekker in de groei, si, mee zoiets zijje nie gauw gekloot. IJ groeiden lekker en ij staot'r nou 'n jaar of tien. Nou moen'k wel zeggen dan'k nog geen noot en gezien. Nee, nie liegen, ij droog voor't eest van't ja- or, nie veel oar, 'n noot of acht alles tegaor. Maor nou kom'k in den vollen trok, nou draagtij ieder jaor. Gij zit goed, zulde zeggen! Belange nie, luis ter maor: 't Is weeral 'n jaor of twee gelejen, da den dokter e gezeed: „Serfien, ou art eh jongen, reke't d'r op dagge geen noten en zo eet!" WV-functionaris J. W. Risseeuw (midden) krijgt een gids van de Smokkelroute aangeboden door leden van het comité. - foto de stem/c0rj.de boer SMOKKELAARS maken geen gebruik meer van de weg getjes en paden die het gebied van Aardenburg verbinden met België, toeristen des te meer. Dit jaar alleen al zijn er 5000 gidsen van de smokkelroute over de toonbank gegaan. Niet gratis, want de belangstellenden moeten er twee gul dens en één kwartje voor neertellen. Eduard Cuelenaere, de bedenker van de Smokkelroute en de voorzitter van het evenementencomité, vond dat de uit gifte van de 5000e folder niet in stilte mocht plaatsvinden. Hij had natuurlijk een of andere hoge Piet kunnen uitnodi gen, maar de Aardenburger weet dat hij het vooral moet hebben van de gewone man en van de Streek-WV, de orga nisatie die de toeristen naar de Kikkerstad verwijst, als ze komen vragen wat er zoal te doen is. Daarom geen directeur, voorzitter of burgemeester naar Aardenburg gehaald, maar Jan-Willem Risseeuw uit Groede uitgenodigd. Hij is een van de harde werkers van de Streek-WV die zonder blikken of blozen nog begin dit sei zoen 1000 folders bestelde en ze al allemaal kwijt is. Cuelenaere is zeer trots op zijn route. „In tegenstelling tot allerlei andere routes trekken wij steeds meer mensen. Dat komt vooral dank zij de naam. We hadden het ook de Grens- tocht kunnen noemen, maar zo'n naam spreekt natuurlijk niet tot de verbeelding". De Smokkelroute spreekt soms zo tot de verbeelding dat kinderen na afloop bij Eduard komen klagen dat ze geen smokkelaar hebben gezien. „Ja, daar kan ik ook niets aan doen. Ik sta dan wel op de folder afgebeeld als smokkelaar, ik heb echter geen tijd om me dagelijks achter een boom te verstoppen". zaterdag 27 september ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderkerk): 10 u. ds. H.v. Rijn. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. A.v.d. Kamp. zondag 28 september HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg: 10.30 u. ds. H. Valk. Axel: 10 u. ds. Den Engelse. Biervliet: 9.30 u. ds. Mee use. Breskens: 9.30 u. dhr. Van Es. Cadzand: 9.30 u. ds. Balk. Groede: 9.30 u. ds. A. Allan. Hoek: 10 u, ds. W. van Meeuwen. Hontenisse; 9 u. ds. R. Hartog en dhr. B. van de Wel. Hulst; 10.30 u. dhr. B. van de Wel. Nieuwvliet; 10 u. mevr. Taalman. Oostburg: 10 u. ds. P. Feenstra. Retranchement: dienst te Cadzand. Sas van Gent: 9 u. ds. J. Lode wijk. Schoondijke: 9.30 u. dhr. Van der Put te. St-Anna ter Muiden: 11 u. ds. Balk. Sluis: dienst te St.-Anna ter Muiden. Sluiskil: 10.30 u. ds. J. Lodewijk. Terneuzen: Grote Kerk: 10 u. ds. C. de RooijGoede Herderkerk: 10 u. dhr. M. Rouw en 19 u. ds. C. Hoogendoorn; Opstandingskerk: 9 u. ds. C. Hoogen- doorn. Waterlandkerkje: 11 u. ds. P. de Vries. IJzendijke: 11 u. dhr. Van Es. Zaamslag: 10 ur. ds. R. de Jonge. Zuidzande: dienst te Biervliet. GEREFORMEERDE KERKDIEN STEN Axel: 10 u. dhr. R. Heemskerk, Sou burg. 17 u. ds. mevr. Taalman-de Rui ter, Terneuzen. Hoek: 10 en 15 u. ds. J. Juijens. Terneuzen: (Opstandingskerk): 10.30 en 17 u. dhr. D. de Best (De Veste): 9 u. dhr. D. de Best. Zaamslag: 10 en 15 u. dhr. J. Leerdam, Seroos kerke. Aardenburg: 10.30 u. ds. H. Valk (ge- zam. dienst in St. Baafskerk). Breskens: 9.30 en 17 u. dhr. W. Jansen, Schoondijke. Oostburg: 10 u. ds. p. Feenstra (gezam. dienst). Schoondijke: 9.30 en 14.30 u. dhr. v.d. Putte, Vlissingen. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 en 15 u. ds. J. Verkade. Zaamslag: 9.30 en 15 u. ds. A. Kruizin- ga. CHRISTELIJKE GEREFOR- Zaamslag: 10 en 15 u. leesdienst. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen (de Kandelaar): 10 u. dienst LEGER DES HEILS Terneuzen (Donze Visserstr.): 10 u. heiligingsdienst 17 u. gezinsdienst olv. br. Tromp. Rotterdam. NOORD - ZUID - BEVELAND Goes - Parochie Maria Magdalena: zat 19 u. zond. 9.00 en 10.30 u. Zierikzee - H. Willebrord, Molenstr. 62, zat 9 u. zond. 11 u. Hansweert - O. L. Vrouw Onbevlekte Ontvangenis, zat 17 u. zond. 11 u. Ma- ria-oord, zat 10.30 u. Lewedorp - H. Eligius, zat 19 u. zond. 10.30 u. Rilland-Bath.- H. Jozef, ofwel zat om 19 u. ofwel zond. om 9.30 u. (om de 14 dagen). Yerseke - H. Anna: ofwel zat. 19 u. of wel zond. 9.30 u. (Om de 14 dagen). Ovezande - O. L. Vrouw Hemelvaart, zat 19 u. zond. 9.30 u. WEST - ZEEUWSCH - VLAANDE REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat 19 u., zond. 8 en 10 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbevlekt Ontvangen, zat 19 u. zond., 10 u. Breskens - H. Barbara, zat 17 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaartzat 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. zond. 9 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat 17 u. zond. 9u. Oostburg - H. Eligius. zat 19 u. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 9.45 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart. ?at. 19 u. zond. 10.30. Huize Emmaus. zond. 11.15 u. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 10 u. WALCHEREN Middelburg - H. Petrus en Paulus, Lombardstr. zat. 19 u. zond. 10 u. Kerkcentrum De Hoeksteen, Rozen burglaan, zond. 11.30 u. Vlissingen: Paauwenburg. Kerkcen trum Open Hof, A. Gogelweg: zond. 11 en 19 u. Lieve Vrouwekerk, Singel: zat. 19 en zond. 9.30 u. Souburg - Martinuskerk. zond. 10 u. Domburg- Willibrorduskerk- zond. 8.45 u. OOST - ZEEUWSCH - VLAANDE REN Clinge - H. Hendrikus. zat. 19 u. zond. 8.30 en 10 u. Hulst - H. Willibrordus. zat 19 u. zond. 9.30 en 11.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopening. zat. 19 u. zond. 9 u. SL Jansteen - H. Johannes de Doper, zat 19 u. zond. 10.30 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zat 17 u. en zond. 10.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. zond. 8 en 10 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 19 u. en zond. 9.00 u. Heikant - H. Theresia. zat 19 u. zond. 10 u. Kloosterzande - H. Martinus. zond. 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jaco bus. zat 17 u. zond. 9.00 u. Lamswaarde - H. Cornells, zat. 19 u. zond. 10 u. Nieuw-Namen - H. Jozef, zat 17 u. zond. 10.30 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zat 19 u. zond. 10.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat 19 u. zond. 10 u. Sluiskil - St An toni us. zat. 19 u. zond. llu. Terhole - H. Gerardus Majella. zat. 19 u. zond. 8 en 10 u. Axel - H. Gregorius de Grote, zat 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart zat 17 u. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart zat 19 u. zond. 9 en 11 u. Zandstraat -H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus(Trini- teitskerk). zat 19 u. zond. 9.15 en 10.30 u. Verrezen Christus: Maand. tm. zat 19 u. zond. 9.30 en 11 uur. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 10.30 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zat 17 u. zond. 9.45 u. Van zondag 12 u. tot dinsdag 12 uur is voor geestelijke bijstand onder staande pastorie te bereiken. OOST ZEEUWS VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Past A. Ruyloft, Graauw, tel. 01143-272, of Ziekenhuis Hulst, tel. 01140-12651. WIJZIGING Zaterdag heeft tandarts J. Rombouts, Langeviele 47, Middelburg, tel. 01180- 12882 dienst in plaats van tandarts A. Peeters, Pijpstr. la, Middelburg, tel. 01180-12565. De zondagsdienst wordt wel waargenomen door tandarts Pee ters. Y

de Stem | 1986 | | pagina 23