6 Schilderij en behoren niet tot Hof van Eede' „ONTBIJT OPHALEN HUISVUIL 10 PROCENT DUURDER Rollerbank kan moderne brommers niet bijbenen Bank slaat uit Ooster; w A 'We hebben recreant nog niets extra's te bieden' Den notent Thomaes; Berekening van Ledeltheater klopt niet 24 DAGEN ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1986 IDSEl VAN ZEELAND UIT NOTULEN BEHEERSRAAD BLIJKT OOSTBURG - Uit een onlangs uitgevoerd on derzoek van het CNV blijkt dat Oostburg qua woonlasten de goedkoopste gemeente van Zeeuwsch-Vlaanderen is. Of dat ook voor 1987 zal gelden is onduidelijk, want het college van B en W wil de lasten verhogen. Geen disco WETHOUDER DE FEIJTER OOSTBURG: politierapport POLITIE: MEETAPPARATUUR SCHIET TE KORT Controle Risico Levensgevaarlijk Verkrachters Middelburgse meisjes aangehouden Kalifornia Kid in Manhattan te Terneuzen Noodtanks bij gemalen in slechte staat DE STEM „de 4in1 krant" ZATERDAG 27 SEPTE Eindredactie: Jan Janset v, T20 PAGINA ZEELAND 4 Van een onzer verslaggevers EEDS - De schilderijen van oud-pastoor C. Vos behoren niet tot de inventaris van de Mof van Eede. Dit blijkt uit de notulen van de vergadering van de beheersraad van het multi-functioneel centrum. De vergadering vond 26 januari '84 plaats onder voorzitter schap van de toenmalige wet houder W. van Helden. Letterlijk staat er: 'De be heerster is benaderd door het kerkbestuur om een briefje te tekenen waardoor ze verant woordelijk zou zijn voor de schilderijen in het gebouw (de Hof van Eede, red.) die eigen dom zijn van de kerk. De be heerster heeft dit geweigerd. De voorziter zegt daarop dat de schilderijen geen onderdeel uitmaken van de inventaris van de Hof van Eede en dat de kerk verantwoordelijk blijft'. Volgens Van Helden, die momenteel fractievoorzitter is van de groepering Gemeente belangen, betekent die tekst dat het kerkbestuur de schil derijen uit het centrum mag halen en dat er dus absoluut geen sprake is van diefstal. Volgens de toenmalige voor zitter ondersteunde de voltal lige beheerscommissie het be sluit en is ook de raad akkoord gegaan. Lijnrecht tegenover het be sluit van de vergadering van 29-l-'84 staan echter een an dere schriftelijke verklaring waarmee de huidige voorzitter van de beheerscommissie, H. van Rie, staande houdt dat de schilderijen wel 'gestolen' zijn. Hij bezit een oude schriftelijke verklaring van het kerkbe stuur dat de schilderijen voor onbepaalde tijd aan het cen trum in bruikleen zijn gege ven. Aan de hand van die ver klaring houdt hij staande dat het kerkbestuur de schilde rijen nooit had mogen wegha len. Nu dat echter toch ge beurd is, is er naar de mening van Van Rie sprake van 'dief stal'. Van Helden vindt het zeer triest dat het schilderijen-con flict zo uit de hand is gelopen. Hij begrijpt niet waarom het college van B en W nog niet heeft ingegrepen. Vooral om dat burgemeester E. Jong- mans begin deze week in Aar denburg verbleef. „Hij had de beide partijen toen moeten uitnodigen voor een informele bespreking en vervolgens de zaak moeten oplossen. Nu moet echter de beheerscom missie een officieel rapport in dienen over de gang van za ken. Zoiets is toch kolder, op zo'n formele manier moeten de zaken toch niet worden opge lost". Nadat de beheersraad het rapport heeft ingediend, zal het college een gesprek voeren met het kerkbestuur van Eede. Op die manier hopen B en W het conflict op te lossen. Woonlasten Oostburg volgend jaar omhoog Dit blijkt uit de begroting voor volgend jaar. De verhogingen vallen echter erg mee, de bevolking zal er niet zoveel van merken. De afvalstoffenheffing, de begrafenisrechten en de marktgelden gaan omhoog. Ook wil, zoals reeds gemeld, het college minus wethouder A. de Feijter (CDA) de toeris tenbelasting opkrikken met een dubbeltje tot zestig cent per verblij fsrecreantper dag. De chisten-democraat wil slechts een stijging van vijf cent invoeren. Als een zwaard van Damo cles hangt de bezuinigingsope ratie van de rijksoverheid bo ven de Oostburgse begroting. De korting op het gemeente fonds zorgt ervoor dat de ge meente het volgende jaar 150.000 gulden minder krijgt. „Vorig jaar gingen we er nog van uit dat we 150 mille extra zouden krijgen, zodat we drie ton tekort komen voor onze meerjarenraming", aldus de wethouder van financiën J. Thomaes (WD). De gemeente heeft de bezuinigingsplannen van Brinkman voor de wel zijnssector, voor Oostburg 110 mille, nog niet eens in reke ning gebracht. Het college wil eerst de behandeling in de Tweede Kamer afwachten. De verhoging met tien cent van de toeristenbelasting moet 160.000,- extra opbrengen. Het ziet er naar uit dat het er geen bruikbare tips zijn bin nen gekomen om de dagtoerist te laten meebetalen. Wel wil de gemeente extra parkeerter reinen langs de kust laten aanleggen waar betaald moet worden. De afvalstoffenheffing gaat met vijf procent omhoog voor de containergebruikers en met tien procent voor de mensen die vuilniszakken buiten zet ten. Een gezin van vier perso nen of meer zal het volgende jaar per week 2,05 kwijt zijn voor het ophalen en afvoeren van het huisvuil. De contai nergebruikers worden minder gepakt omdat de gemeente het gebruik van deze vuilverza- melaars wil stimuleren. De begrafenisrechten gaan met vijftien procent omhoog. Ondanks deze stijging zal de gemeente toch nog een flink deel bijdragen aan elke begra fenis. De stijging brengt ƒ6.600,- extra in de schatkist van de gemeente. De markt gelden stijgen met tien pro cent. De extra heffingen moeten 238 mille extra opbrengen. Van dat bedrag wordt 110.000 gulden gebruikt om een deel van het beleidsprogramma uit te voeren. Welke plannetjes in aanmerking komen, is echter nog niet bekend. Het college gaat dat in de loop van de tijd onderzoeken, wel wil een deel van het dagelijks bestuur, burgemeester C. Spijkerboer en wethouder A. de Feijter, het Ledeltheater aankopen. De andere twee wethouders zijn tegen de aankoop wegens de hoge lasten van de exploitatie. Ondanks een post onvoor zien van 275.000 gulden en de verwachting dat de rekening van vorig jaar ook nog een overschot vertoont van één tot anderhalf miljoen gulden, is het college niet optimistisch over de toekomst. „We ver wachten nog meer bezuini- gensplannen van de rijksover heid", vertelde Thomaes. Om een redelijke begroting te kunnen presenteren zijn en kele reseve-potjes leegge haald. Het fonds waarmee men tussentijdse bezuini gingsplannen van het rijk wilde opvangen, gevuld met twee ton, is leeg. De raadscommissie finan ciën bespreekt vrijdag 17 okto ber de begroting 1987. De ver gadering begint om 14.00 uur Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Aankoop, verbouwing en exploitatie van het Le deltheater te Oostburg gaat de gemeente tussen de één en de twee ton per jaar kosten. Burgemeester C. Spijkerboer en wet houder A. de Feijter denken aan het eerste bedrag terwijl de wethouders J. Thomaes (WD) en J. Vergouwe (PvdA) rekening houden met de twee ton per jaar. Wanneer de berekening van de burgemeester en De Feijter klopt, kan de gemeente het ko mende jaar, naast de aankoop, nog eens 60.000 gulden gebrui ken om een deel van het be leidsprogramma uit te voeren. Thomaes is er echter stellig van overtuigd dat zijn schat ting klopt, waardoor er naar zijn mening zeer weinig geld overblijft om het beleidspro gramma uit te voeren. „De be rekening van één ton klopt niet", vertelde hij gisteren tij dens de presentatie van de be groting '87. Thomaes is vooral om fi nanciële redenen tegen de aankoop, Vergouwe onder an dere ook omdat een gemeente lijk theater het multi-functio- neel centrum Den Hoekzal concurrentie zal aandoen. Bo vendien denkt hij dat er on voldoende animo bij de ver enigingen bestaat om in het Ledel op te treden. „In veel kernen hebben we een dorps huis, waar men prima terecht kan, waarom zouden ze daar weg willen", zei hij. De Feijter is voor aankoop omdat hij niet wil dat in het gebouw een discotheek komt. Wanneer de gemeente het theater niet koopt is de kans zeer groot dat de eigenaar het pand aanbiedt aan Frapo bv uit Westkapelle die al geruime tijd geleden kenbaar heeft ge maakt dat ze het willen kopen en omvormen tot een disco theater. De christen-demo craat wil niet dat de omwo nenden van het Ledel gestoord worden door vertrekkende be zoekers van de disco. „Het ge bouw geluidsdicht maken, dat gaat prima, maar we kunnen niet voorkomen dat de bezoe kers overlast veroorzaken". Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De verhoging van de toeristenbelas ting verdeelt Oostburgse college van B en W. De meerderheid wil volgend jaar zestig cent in rekening brengen, wethouder A. de Feijter (CDA) wil 'slechts' 55 cent per toerist/per dag vragen. De christen-democraat vindt dat de extra verhoging nog niet ingevoerd mag wor den, omdat de gemeente de re creanten het volgende jaar nog niets extra's kan bieden. „Pas als een deel van onze kustprojeeten is uitgevoerd, dan wil ik de extra verhoging steunen", vertelde hij gisteren, tijdens de presentatie van de gemeentebegroting '87. De kustprojeeten waar hij op doelt zijn: de reconstructie van Boulevard de Wielingen te Cadzand-Bad, de aanleg van de binnendijkse duintjes tussen Groede en Nieuwvliet en de aanpassingen van het Oranjeplein en het Spuiplein te Breskens. Bovendien vindt hij dat Oostburg niet de Zeeuwse ge meente moet zijn waar de toe risten het meest moeten beta len. „De recreanten moeten ook op hun centen letten". Burgemeester C. Spijkerboer verwacht dat de andere Even noteren... Door Cees Maas MIDDELBURG - De rol lerbank waarmee de po litie opgevoerde brom mers controleert is hope loos uit de tijd, zo lijkt het. De moderne brom fietsen, veelal van Ja panse makelij, kunnen zo worden opgevoerd dat de politie het vermogen niet meer kan meten. „Straf baar, maar we weten niet precies hoe hard dat or gel eigenlijk rijdt, zo ver reikt onze meetappara tuur niet," is de conclusie dan. Uit eigen waarne mingen weten de politie mannen dat jongens van 16, 17 jaar op hun Hon da's, Suzuki's en Yama ha's met 115 kilometer per uur door de be bouwde kom scheuren. Dat is nog eens wat an ders dan je eigen opgevoerde Puchje van weleer. Bloedig vlakte je het cilinderkopje af op een met Vim ingewreven glasplaat, boorde de uitlaat- poort van de cilinder en het spruitstuk wat uit en je reed 65, een ongelooflijke snel heid toen. De Verkeersgroep van de Rijkspolitie Zeeland houdt regelmatig controles op op gevoerde brommers. „Elke dag controleren we zo'n drie tot vier brommers, en bij ge richte acties verschijnen er vijftien tot dertig apparaten op de vermogensmeter. En dikwijls is het prijs. En even dikwijls komt het voor dat het vermogen van de motor de meetapparatuur te boven gaat. Dan ga je maar wat re kenen en dan kom je al snel ruim boven de 100 kilomter per uur uit", aldus technisch politieman Hollemans. De Verkeersgroep Breda hield in de kom Sint-Wille- brord zo'n gerichte controle op opgevoerde brommers. Het resultaat: van de 14 ge controleerde bromfietsers kreeg er één een waar- schuwqing, de anderen een bekeuring. Een tiental brommers werd in beslag genomen, omdat er spullen opzaten die normaal op een motorfiets worden thuisho ren. Cilinders met een in houd van meer dan 49,9 cc., uitlaten, carburateurs en tandwielen. „Dat is het grootste verschil met de op gevoerde Puchjes en Zün- dapps van vroeger," zegt een politieman, „toen was op voeren voornamelijk hand werk, nu kopen ze gewoon een passend setje bij de han delaar, zetten het erop en hup, je rijdt zo 90." Het zijn bijna allemaal Honda's die staan te blinken in de garage van de Wille- brordse politie. „Maar de Zündapp is eigenlijk ook een 'geknepen' motor. Dezelfde uitvoering zie je met een kenteken als motor op de weg en dat wordt er ook fluitend 90 en meer gere den", zegt zijn Zeeuwse col lega Hollemans. De in beslag genomen 'ra cemonsters' in fel rood, geel en blauw, met glimmende plastic buddyseats. Off-the- roadstijl. Hoog op de wielen door blokken bovenop de schokbrekers, zonder wit achterspatbord, maar mét het verplichte gele brom merbordje voorop. Bijna lachwekkend. „Wat je hier ziet, wijst de politieman, „heeft niets met brommers te maken. Het zijn motoren van 60 tot 150 cc., die ver kocht zijn als brommers van pakweg 3200 gulden stuk. Die jongens nemen er dan een All-Riskverzekering van 1200 piek bij plus wat racespullen en rijden dus op een machine van 5000 gul den. De jeugd van tegen woordig zwelgt klaarblijke lijk in het geld." Het geld voor de verzeke ring is eigenlijk weggegooid als het om een opgevoerde brommer gaat. „Zeker als je er een ongeluk mee krijgt. Geen enkele verzekerings maatschappij keert uit als er aan de brommer is geknoeid en dan zul je maar iemand invalide rijden of zo. Je zit er je hele leven aan vast." „Het is voor een jongen achter in de polder een ide aal vervoermiddel naar school of werk. En je kunt je ermee uitleven. Maar die- Zo wordt het motorvermogen gemeten zelfde brommer zit ook op het fietspad, en daar is die absoluut niet geschikt meer voor. Levensgevaarlijk. En hoe dikwijls gebeurt het niet dat je als automobilist rechts door een brommer op het fietspad wordt inge haald?", zegt Hollemans. „Al zolang als ik bij deze baas zit word ik met opgevoerde brommers geconfronteerd." Bij de controle wordt de brommer op een rollerbank geplaatst en gestart zodat het vermogen kan worden gemeten. Vroeger werd het vermogen van een brand stofmotor uitgedrukt in DIN-pk's, tegenwoordig in kilowatts. De meter op de rollerbank gaat niet verder dan 2 kilowatt en dat is veel te weinig om de moderne scheurmonstertjes exact te kunnen bemeten, conclu deerde de politie gisteren maar weer eens. Het vermo gen van de meeste brom mers ging de 2 kilowatt te boven. „Dan hebben we een tabelletje waarin bij bena dering de topsnelheid staat aangegeven, maar dat klopt niet altijd. Vanmorgen zei den we tegen een jongen dat zijn brommer volgens ons 77 kilometer per uur kon rijden en hij lachte ons in het ge zicht uit. Het ding kon wel 95 zei hij, nog trots ook." Komt het vermogen van een bromfiets boven de 0,44 kilo watt uit, dan is de bezitter strafbaar. Elke motor met een vermogen van meer dan 1,4 kilowatt wordt door de politie gedemonteerd en be keken op verboden onderde len. Afgezien van het overtre den van de maximumsnel heid die nog altijd 40 kilo meter per uur is, schuilt er ander gevaar in de opge voerde brommers „Ze zijn absoluut niet gebouwd op dergelijke snelheden. Het frame is er te zwak voor en dat is levensgevaarlijk voor de berijder. Ook de blokken die ze boven de schokbre kers monteren om de brom mer hoger te maken, zijn ge vaarlijk. De wegligging wordt dan enorm slecht, ze zwabberen over de weg," zegt de politieman. De strafrechterlijke ge volgen voor de overtreders kunnen velerlei zijn. Als de brommer in feite een motor is, krijgt de bezitter een be keuring wegens rijden zon der rijbewijs en zonder gel dige verzekering. De opge voerde onderdelen worden na de eerste overtreding ge woon aan de bezitter terug gegeven, maar de tweede keer krijgt hij het spul niet meer terug. „Bij recidive ne men we de zaak in beslag", zegt Hollemans gedecideerd. Zeeuwse gemeenten snel op het niveau van Oostburg zul len zitten. Bovendien valt vol gens hem ht Oostburgse tarief nog mee vergeleken met bij voorbeeld de Wadden-eilan den waar 85 cent per dag be taald moet worden. VLISSINGEN - Na een 'gou den' tip heeft de politie de da ders van de verkrachting van twee 17-jarige Middelburgse meisjes in de vroege uren van zondag 21 september te Zoute- lande aangehouden. Dinsdag kon, mede door een uitgebreid onderzoek door de politie, in Vlissingen worden aangehouden de 19-jarige J. der D. Naar aanleiding van de verhoren arresteerde de Ko ninklijke Marechaussee daags daarop in Bergen op Zoom de eveneens 19-jarige J. W. uit Arnemuiden. Beiden hebben een volledige bekentenis afge legd en zijn gisteren voorge leid aan de officier van justitie te Middelburg. TERNEUZEN - De Ameri kaanse groep 'Kalifornia Kid and the Killcity House Roc kers' treedt woensdag 1 okto ber op in Manhattan in Ter- neuzen. De formatie is opgebouwd rond de uit San Francisco af komstige Dave Walker, die so logitaar speelt en de zangpar tijen voor zijn rekening neemt. Het repertoire van de groep bestaat uit bekende blues- en rhythm and bluesnummers, bijvoorbeeld van Jimmy Hen- drikx. Het optreden begint om 22.00 uur. AXEL - Door onbekende oor zaak raakte de bestuurder van een personenauto J. M. uit Axel gistermorgen van de rij baan van de Kinderdijk. lij botste met zijn voertuig tegen de gevel van een woning. De schade bleef overigens be perkt. IJZENDIJKE - Aan het Bol werk is de herenfiets van A. de S. gestolen. Deze fiets stond bij de benedenwoning van De S. OOSTBURG - Op de kruising Markt-Eenhoorn is de brom fietser R. D. uit Oostburg ge wond geraakt bij een ver keersongeval, dat ontstond toen een personenauto, be stuurd door I. A. P. uit Schoondijke, de doorgang voor de bromfietser niet vrij liet. De auto wilde namelijk Markt op draaien, terwijl de bromfietser rechtdoor reed. De bromfietser werd dusdanig gewond, dat hij naar het zie kenhuis moest worden overge bracht. OOSTBURG - De groep West- Zeeuwsch-Vlaanderen van de rijkspolitie heeft snelheids controles gehouden in Breedestraat, waar elf mensen de maximum snelheid over traden. De hoogst gemeten snelheid was 75 km. Een tweede snelheidscontrole was op de rijksweg Oostburg Schoondijke, waar vier auto mobilisten te hard reden. Daar was de hoogste snelheid lil km. De derde snelheidscontrole was in Retranchement. Hier waren slechts vier automobi listen die te hard reden. De hoogst gemeten snelheid be droeg hier 67 km. Verder is een controle op bromfietsen ge houden. Een zestal bromfiet sen is meegenomen voor nader onderzoek. Tegen een aantal is proces-verbaal opgemaakt wegens een te groot vermogen, het niet deugen van remmen, een stuurverhoging en teveel geluid producerend. SLUISKIL - Gistermorgen reed de automobilist A. T. uit Sluis tegen de neergelaten slagboom aan de westelijke zijde van de brug over het ka naal Gent-Terneuzen te Sluis kil. Daarbij werd zijn voertuig alsmede de slagboom aanzien lijk beschadigd. Het ongeval gebeurde omdat T. volgens zijn verklaring tegenover de politie werd verblind door het zonlicht. TERNEUZEN - In de nacht van donderdag op vrijdag werd ingebroken in het ge bouw van de veiling aan de Langereksestraat te Terneu zen. Men was binnengekomen door een niet afgesloten raam Vermist worden enige goede ren en een klein bedrag aan geld. Vbn een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De extra brandstoftanks bij diverse gemalen in Zeeland, be doeld om de waterstanden ook in tijden van oorlog en andere vormen van ramp spoed te kunnen beheer sen, verkeren in deplora bele staat Het provincie bestuur wil ze nog dit jaar vernieuwen, dan wel repa reren. Er zijn problemen op een zestal plaatsen, in Zeeuwsch-Vlaanderen bij de gemalen te Campen (Hulster Ambacht) en Cad- zand (Het Vrije van Sluis). In Campen gaat het om twee tanks die beiden ver vangen dienen te worden. In Cadzand moeten leidin gen vervangen worden en tankbekledingen gerepa reerd. De totale operatie in Zeeland gaat 220.000 gul den kosten. Het Rijk be taalt daarvan driekwart, althans wanneer voor 15 november met de werk zaamheden wordt begon nen. De provincie betaalt de rest, althans wanneer de Zeeuwse Staten daar op 24 oktober mee akkoord gaan. BÏgyS». Dat kan. Met zo'n vrijblijvend proef-op-de- -x> som abonnement op die l Aarro^tü mws aiiemenselijk gevarieerde kOStWll 4-in-l-kranl Vul dus snel in die bon 5» en stuur 'm op. Dan kleppert uw krant heel binnenkort 24 dagen SS| lang voor half geld in de "tSa bus. I Naam Adres Postcode I I Woonplaats I I I BEZORG MIJ DE STEM VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DE HALVE PRIJS VAN 10,50. (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). IDeze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen g naar Dagblad De Stem. Antwoordnummer 112. 4800 VB BREDA Bellen kan ook 076-23691 K DE ZEEUWSE Rabo- banken slaan munt uit de afsluiting van de Oosterschelde. De vroe gere 'Boerenleenbank' gaat een zilveren pen ning uitgeven met de veelzeggende naam 'Deltamunt'. De bank gaat er tienduizend van maken en verkopen. Het wordt een prach tige herinnerings- munt: een rand van oesters en schelpen om vat een afbeelding van het deltagebied met daarop de wapen spreuk 'Luctor et Emergo', 'Ik worstel en kom boven'. Het ge wicht in zilver is acht tien gram en de diame ter is 35 millimeter. Aan de achterkant van de munt staat een af beelding van een houtsnede van de be kende graficus Maurits Escher, die ook goed in de markt ligt. Dat de bank er van uit gaat dat dat inder daad zo is, blijkt uit het prijskaartje dat aan de munt hangt: f 99,50. Ongetwijfeld zal de munt toch wel goed verkopen, ondanks het feit dat het geen wettig betaalmiddel is. Wat ZEELJ V\r 'Af 7*0 Us nen notenboom planten, dc zo'n slecht gedacht. 'k Zijn d'r bots op uitgegaan, to gewacht? Want daor gaon nogal wa jao eer an ze draogen dus ik begost'r zo links en rei vraogen. Veertug gulden voor 'n boom geen twee'nalve meter! Jao! 'k Zijn wel ziek gewist, weer beter! 'k Zijn toch nie elemaol gel boom is da d'n bus mee geld. Dan maor genen notenboom, dc wel, da's gauw verteld. Maor nichte Lieste aoi nen zaoil

de Stem | 1986 | | pagina 22