oit t voor ;reen IJKS- EN tTBUREAU YOUNG STYLE De ene Boon is de andere niet Dreef ïacultotieve Raad Hulst vonnist Clingse bejaarden MENINGSVERSCHIL HULSTEN WATERSCHAP Geen voorwaarden aam verkoop Antoniussdhool LMSTEM aarbeurs in Sint Niklaas Drie ton chemisch afval verzameld Bijeenkomst met 289 'boonen' Boon gezocht [UBILEUM IECEPTIE rtus Magnus" en olvoor ikundigen - Namenstraat 71 1 augustus 1986 ïiken van de pen- leeftijd zijn functie de R.K. M.T.S. „Al en de Middelbare heepswerktuigkun- ergelegd. ktober 1986 is er tot 19.00 uur gele- oonlijk afscheid te ila van de school, Breda. Wij boren en zagen in beton, steen en asfalt van 0 20 t/m 500 mm ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1986 VAN ZEELAND T22 PAGINA ZEELAND 2 GEMEENTE EIST GELD TERUG B EN W AXEL STELLEN VOOR: PAAL - Een goedbedoelde 'vriendendienst' van de Hulster dienst gemeentewerken is ont aard in een ruzie tussen de gemeente en het waterschap. Scherpe bochten W eekenddienst Stemredactie SPEURTOCHT NAAR STAMBOOM LEIDT TOT VIER EEUWEN GESCHIEDENIS Toeval Microbe Omstandigheden Naamdragers Plaatselijk nieuws Terhole Spui Sint-Janslteeo Lamswaarde Nieuw-Namen Clinge A12 5038 EC Tilburg Stationsstraat 39 Tel. 013-424128* 434232 S. hoopt mevrouw ir i vieren. uut nodigt leerlingen, n, oud-docenten, it op de ra.s. van 13.30-17.00 uur en. Eisenhowerweg 1, iriftelijk aanmelden vóór icretariaat Instituut at 39, 5038 EC Tilburg, 2 41 28. jur en personeel IeR.K. M.T.S. ertus Magnus" en if.S. te Breda Vraag onze prijslijst 01140-16657- 01148-2960 it verenigingsblad van de eniging die voor haar leden e-pakket beschikbaar heeft an een uitvaart. Bovendien )00 leden twee maal per "Ooit", een tijdschrift over >e vertel je een kind over de inder scholieren", "Het ior een kind", "De dood op ivend een proefnummer bij 520331, Dhr. Ph. Nagtegeller of Leeuwin of bi) Marijmssen, tel. 01612 -6226. HULST - De Hulster ge meenteraad heeft donder dagavond resoluut het von nis geveld over de Clingse ouderenbond. De bond moet drieduizend gulden subsidie terugbetalen en krijgt geen subsidie meer tot het spaarpotje van 15.000 gulden is opgesnoept. „Onbegrijpelijk dat het bestuur zo in de fout is ge gaan", verzuchtte J. van Dorsselaer. „En dat terwijl het helemaal niet nodig was". A. Houben bekeek de zaak anders. Hij zei het triest te vinden dat de hele zaak in de openbaarheid is gekomen. „Ik vrees dat nu iedereen zijn uiterste best zal doen om op te maken wat men krijgt. Dat kan natuur lijk nooit de bedoeling zijn van subsidie. Die is bedoeld om bij te springen". Wethou der P. Weemaes stelde hem echter gerust, door mee te delen dat het niet zo is dat de bejaardenbond nu zomaar al dat geld erdoor heen kan ja gen. „Ieder jaar zullen ze toch een begroting een een jaarrekening moeten over leggen". Nog een andere kijk had A. Bruggeman. „Wie zuinig is wordt gestraft", conclu deerde hij uit het hele ver haal. „Daar zet ik zo mijn vraagtekens bij. Ik vind de straf wel erg zwaar". Zoals bekend heeft de bond jaren lang gesjoemeld met de boekhouding en zo ver keerde inlichtingen ver strekt aan de gemeente en de leden. Wethouder Weemaes gaf daarvan nog een voor beeld. „In 1981 heeft het be stuur nog gezegd dat als de gemeentelijke subsidie niet snel zou komen, de bond failliet dreigde te gaan". Toen al bleek het geheime spaarpotje gevuld met dui- Ruzie na Vriendendienst' Van een onzer verslaggevers AXEL - Als de Axelse gemeenteraad ermee akkoord gaat wordt het rk kerkbestuur volledig vrijgelaten bij de aankoop van de voormalige Antoniusschool aan de Walstraat. Van een onzer verslaggevers De achtergrond van het conflict is een verkeers maatregel die burgemeester en wethouders hebben genomen om het zware verkeer uit het dorp Paal te weren. Dat is gebeurd na een handtekeningenactie van de bewoners van Paal. Door de maatregel, de bor- ien moeten overigens nog ge plaatst worden, zijn vracht wagenchauffeurs gedwongen via de nieuwe asfaltweg van het waterschap om het dorp heen te rijden. Alvorens deze slap te nemen hebben B en W overleg gevoerd met het wa- lerschap. Daar zag men er peen enkel probleem in. Nu zal de waterschapsweg tor al dat zware verkeer dat BULST - Op de Grote Markt Sint-Niklaas wordt vanaf andaag tot en met 5 oktober ie zesentwintigste jaarbeurs tan het Waasland gehouden. Tegelijkertijd loopt een 'pro- luktiviteitssalon, de dertiende oimiddels, die dit jaar het hema 'hout-bouw en modern ionen' draagt. Beide evenementen worden foorgaans druk bezocht door lederlanders. Bij de salon wordt speciale aandacht ge schonken aan beroepsmensen lit de bouwsektor. Elke beurs- lag belicht een andere be roepsgroep. De beurs is op londag en donderdag geopend ran 9.30 tot 20.00 uur, op alle indere dagen van 14.00 tot 8.00 uur. )EDE BEGIN" er 1103, 4530 VH Hoek 11154-2027 rmatie ontvangen, stuur bon, in gesloten envelop- tand adres. Postzegel is letters) Woonplaats ledig mogelijk van ons. Het gebouw moet niet be stemd blijven voor sociaal- culturele doeleinden. Evenmin wordt in het koopcontract een kettingbeding opgenomen, zo als de raad aanvankelijk wel had geëist, dat het gebouw bij eroverheen wordt gestuurd een stuk extra belast worden. Vooral geldt dat voor enkele redelijk scherpe bochten. Hoe wel de gemeente met die weg geen bemoeienis heeft meen den B en W dat het toch eigen lijk geen pas had dat door hun maatregel schade aan het wegdek zou worden berok kend. Besloten werd dan ook op eigen kosten de haakse bochten wat af te schuinen met een keibestrating om kuilvorming naast de weg te voorkomen. Amper was aan het karwei begonnen, of mensen van het waterschap kwamen op hoge poten problemen maken. De keiverharding mocht niet, was onaanvaardbaar en niet goed genoeg. Minstens, zo kregen de mensen van gemeentewerken te horen, zou er een asfaltver- harding moeten komen. B en W vonden dat toch iets teveel van het goede. Ze kwa men tot de conclusie dat ze in feite helemaal niets hoefden te doen. „Onze mensen hebben meteen hun spullen weer op gepakt en we hebben tegen het waterschap gezegd, zoek het verder maar uit", aldus wet houder G. van de Voorde. „We geven ze een zilveren ranctje, maar dat is blijkbaar niet ge noeg. Ze willen een gouden randje". Binnenkort gaan de gemeente en het waterschap opnieuw om de tafel zitten. Van de Voorde verwacht dat er dan toch een oplossing zal komen. „Het is toch eigenlijk te gek dat we over zo'n klei nigheidje gaan ruzie maken". (ADVERTENTIE) MARKT 4 TERNEUZEN 01150-14845 Voor redactionele zaken kunt u dit weekeinde contact opnemen met Prank Deij, tel. 01140- 10630. B.g.g. 01153-1534. Zondagmiddag 01150- 17920. *GBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND tantoren '«rneuzen, Hulst en Goes, bressen en telefoon- 'irnmers op pagina 2. Openingstijden: 130-12.30/13.30-17.00 uur. Jedactie erneuzen: Rein van der "elm (editie-chef), Jan lansen (plv. chef), Emile ;alon, Co Meertens, Joep ''ommelen, Ronald Jerstraten, Cor de Boer 'oio), Ton Koomen (sport), luist: Frank Deij, Eugène 'arstraeten. Middelburg: fenk Postma. 'dvertentie-exploitatie Jspecteur Zeeland: Menu, privé tel. 01150- '5839. Pro i Van een onzer verslaggevers HULST - In de gemeenten Hulst, Hontenisse en Axel is in de maand juli bijna 3000 kilo klein chemisch afval verza meld. Deze flinke hoeveelheid is grotendeels te danken aan het bedrijfsleven in Axel, dat daarvan de helft voor zijn re kening nam. Ook wat de parti culiere huishoudens betreft lijkt het inzamelen in Axel het meeste aan te slaan. Aan de vuilauto werd 251 kilo meege geven. In Hulst was dat met 163 kilo een stuk minder. Hon tenisse haalde 94,5 kilo op. De meeste spulletjes vallen in de categorie medicijnen, cosmeti ca, verf- lijm- en oplosmidde len en restanten van afge werkte olie. Het klein chemisch afval kan wekelijks worden meege geven met de vuilnisauto. De spulletjes moeten dan wel per soonlijk worden - ongeboden. Van links naar rechts Coen, Albert en Robert Boon met rechts van hen een deel van het enorme bord met de familiestamboom. - fotodestem /dickdeboer Door Edo Sauren ZUNDERT „Bij ene Jan Boon, die in 1738 in St. Pau wels was gestorven, raakten we hopeloos vast. We wisten bijna alles van hem, behalve waar hij vandaan kwam. We hebben zowat heel het Waasland op z'n kop gezet, alle archieven uitgeplozen om hem op te sporen. En als de moed je dan bijna in de schoenen zinkt, dan ineens krijg je een inval, die je weer op het goede spoor zet". De familie Boon blijkt aardig wat vertakkingen in Nederland en België te heb ben. Albert Boon uit Zundert en Coen Boon uit Sint Niklaas hebben na een ja renlange speurtocht die ver takkingen tot in de zestiende eeuw terug kunnen herlei den. Vanaf Johannus Boon (1698-1738) is de Boon-ge schiedenis al voor zo'n ne gentig procent blootgelegd. Beide waren aanvankelijk onafhankelijk van elkaar bezig totdat zij elkaar puur toevallig op het archief te Sint Niklaas tegen het lijf liepen en nog familie van elkaar bleken te zijn ook. „Bij die archieven moet je je naam in het bezoekersre- gister schrijven. Ik kijk dan altijd even wie er die dag ge weest zijn. Er waren drie mensen binnen en volgens het register moest een van hen een zekere Coen Boon zijn. Op een van de drie loop ik af en het blijkt Coen te zijn. We raken aan de praat, leggen de gegevens naast elkaar en we blijken familie van elkaar te zijn - in de achtste graad - en onze stambomen schoven prima in elkaar", vertelt Albert Boon. „Dat was puur toeval, ik was nog niet eens achttien jaar en beneden de achttien mag je bij ons nog niet eens in de archieven komen", vult Coen aan. Coen studeert ge schiedenis aan de universi teit te Gent. Hij is onze enige beroepsfamiliedeskundige, vertelt Robert Boon, de 'Amerikaanse' broer van Al- bert. Hij is gynaecoloog in Rochester (New York) en als professor verbonden aan de universiteit in die plaats. Hij speurt in de VS naar een van de Boon-takken. Met z'n drieën zijn ze met de microbe van het stam boomonderzoek besmet. Vooral Albert en Coen, die in het Waasland, de bakermat van de familie Boon, zo'n beetje kind aan huis zijn bij alle archieven. „Het is ook net detective-werk. Je be- OP zondag 28 september komen 'Boonen' uit alle wind streken in het Belgische plaatsje Sint Pauwels bijeen. Een familiebijeenkomst met 289 deelnemers, die voor het me rendeel elkaar nog nooit gezien hebben. Dit is het resul taat van vijf jaar zeer intensief speurwerk van vooral Albert Boon uit Zundert en Coen Boon uit St. Niklaas. Vijf jaar spitwerk in archieven, in kerkregisters, juridische beschei den, bidprentjes, enzovoorts. Speurwerk dat niet alleen geleid heeft tot een simpele stamboom, maar ook tot een stukje geschiedschrijving van de familie: hoe een familie door de eeuwen heen - de oudste Boon stamt uit de zes tiende eeuw-armoede en welvaart heeft meegemaakt, hoe sommige takken aan hun eind zijn gekomen, hoe een familie uit is gezwermd en hoe een familie uiteindelijk weer bij elkaar komt. De spanningen voor deze bijeenkomst zijn vooral bij de ouderen al aardig opgelopen. De oudste is 83 jaar. We nemen dan ook geen risico en hebben ervoor gezorgd dat er hartbewaking bij de hand is", zegt Albert Boon. Uren kunnen de onderzoekers over hun speurtocht vertellen. „Het is eigenlijk een brokje geschiedenis dat we hier bo ven hebben gehaald, waar geschiedkundigen vaak deni grerend over doen. Het zijn maar familievorsers, wordt er dan schamper opgemerkt. Maar de geschiedenis van de gewone mensen wordt nauwelijks beschreven. Die hebben wij nu wel opgediept", vertelt Coen Boon, die geschiede nis aan de universiteit in Gent studeert. Hieronder een greep uit de ervaringen van de familie-onderzoekers. gint eraan en raakt steeds meer verstrikt in de gege vens, maar ook steeds meer geboeid", zegt Albert. „Het is ook geen kwestie meer van louter namen opduikelen. We gaan veel verder. Met ons onderzoek proberen we ook de leefgewoonten van de families in het verleden te doorgronden. Je kunt bij voorbeeld een aardig beeld krijgen uit de zogenaamde 'Staten van Goed', die bij de dood van mensen werd op gesteld. Daar staat werkelijk alles in wat iemand bezit: potten, pannen, kleding, voorraad hooi, mestputten, opstallen, servies, bestek, noem maar op. Ook de schulden staan erbij ver meld; bijvoorbeeld wat de kosten bij de uitvaart zijn geweest van de koster, de vaandrager, de doodskist en ook wat het trakteren van de 'gebuuren en vrienden' heeft gekost. Als je dan staten van vader op zoon naast elkaar gaat leggen, zie je bijvoor beeld hoe een familie lang zamerhand totaal verarmd is. Je kunt vaak een heel stuk sociaal-maatschappe lijk verleden opduikelen, ze ker als je verhuizingen, ver arming en dergelijk in rela tie brengt met enkele tijd verschijnselen", vertelt Coen. De voorouders van deze familie Boon waren land bouwers. Omstandigheden, zoals oorlog, wateroverlast, inpoldering, overbevolking en uiteraard ook familiepro blemen, dwongen hen tussen 1550 en 1700 naar het noord westen van België te trek ken. Stamvader Jan Boon kwam uit Grembergen bij Dendermonde en trok naar Meerdonk in de polder van 'Kieldregt'. Hij kocht daar een grote hoeve (2970 vier kante meter) en door koop en verkoop wist hij zich een be tere positie te verwerven. Hij trouwde drie keer. „Dat is bijvoorbeeld aardig om te zien. Hij is steeds kort na het overlijden van zijn vrouw hertrouwd. De gewoonte was toen dat de man een jaar moest rouwen en niet mocht hertrouwen, tenzij- ...zijn toekomstige nieuwe vrouw in verwachting was. Een hoeve zonder boerin was in die tijd onmogelijk, dus zorgde de boer dat hij zo snel mogelijk kon hertrouwen. Uit de archieven is gebleken dat Jan het al presteerde om twee maanden na het over lijden van zijn vrouw al te hertrouwen", vertelt Albert. „We hebben heel wat lief en leed in de familiegeschie denis ontdekt. Families, waarin de meeste kinderen bij de geboorte of vrijwel di rect erna zijn overleden. De doodgeborenen bleven naamloos. Families, waar van geen van de kinderen trouwde, gewoonweg omdat ze te arm waren. We komen verkopen van have en goed tegen, maar anderzijds ook voorspoed en welvaart, we leerden voedingsgewoonten kennen. Regelmatig komen we ook familieleden tegen, die akten ondertekenden met een kruisje. Tot 1750 was iedereen nog analfabeet, maar in de nalatenschap van Jan Boon vonden we een re kening van achterstallig schoolgeld. De handtekening van zijn zoon Petrus Jacobus komen we dan ook later op verscheidene documenten tegen". Albert, Coen en Ro bert kunnen uren heel boeiend over de geschiedenis verhalen. Coen zorgt ervoor dat de hele familiegeschie denis wetenschappelijk goed onderbouwd is. Op een gegeven moment dreigde het onderzoek bij Jan Boon op te houden. „Hij stond dan wel in St. Pauwels in het kerkelijk archief ge noteerd als zijnde daar ge storven, maar waar was hij vandaan gekomen? Wil je verder komen, dan moet je steeds naar iemands geboor teplaats. We hadden enkele theorieën opgezet toen ik in Meerdonk op een hele serie 'Boonen' stuitte. Maar daar stortte onze theorie in elk aar. Via veel spitwerk in ar chieven leidde via een krab beltje achter de namen van een peter en meter (er stond ex-Grembergen) het spoor naar Grembergen bij Den dermonde. Daar wordt dan ook de vader van Jan, Egi- dius Boon gevonden. Er zijn daar 'Boonen' te over, maar geen enkele daarvan komt dan weer voor de vader van Egidius in aanmerking. Daar besloten we ook om het werk in de diepte voorlopig maar op een laag pitje te zet ten en meer in de breedte te gaan werken", zegt Albert. Ook in die breedte ligt een berg speurwerk. „Zo zijn we Benedictus (1801-1866), die elf kinderen had, lang kwijt geweest. De familie leek in het luchtledige opgelost. In en rond Antwerpen alle ar chieven uitgespit, maar OM de gehele stamboom van de in 1698 geboren Jan Boon compleet te krijgen, ontbreken er nog vier stuk jes geschiedenis. Het gaat om de volgende vier perso nen: Leopold Boon: Komt uit Meerle en is overleden te Merksem in 1914. Hij was gehuwd met Cornelia van Gestel en was van beroep winkelier. August Boon: Geboren te St. Gillis in 1851, vertrok naar Borgerhout (Antwer pen) in 1876 en was van be roep hovenier. Frans Boon: Geboren te Belsele in 1823, gehuwd te Berendrecht met Petro- nella van der Goten, was aanvankelijk doiuinier en later broodbakker. Alexander Boon: Zoon van de voornoemde Frans Boon en geboren te Beren drecht in 1860. T niets. Uiteindelijk kwamen bij de Vereniging voor Vlaamse Familiekunde te recht, waar ze honderddui zenden doodsprentjes heb ben. Daartussen vonden we een dochter van Benedictus. Een aanknopingspunt dat voerde naar Hoogstraten en uiteindelijk vonden we de hele familie in Meerle. Een van die jongens heette Fide- lus en die was in Nieuw Gin- neken getrouwd. Uiteinde lijk na vele telefoontjes in en rond Breda kwamen we bij een familie Boon in Bavel te recht en die bleken weer af stammelingen van Fidelus te zijn. Ze waren zelf ook al eens op zoek naar voorou ders geweest en hadden daarvoor al op wat kerkho ven in het Waasland rondge neusd". Vanaf begin 1600 zijn er zo'n 404 'Boontjes' geboren. Daarvan zijn er nu nog 171 naamdragers in leven. De huidige familie Boon bestaat uit zo'n vierhonderd perso nen, inclusief niet-naamdra- gers van de laatste genera ties. Alle 'Boonen' boven de veertien jaar zijn uitgeno digd voor een familiebijeen komst. Het zal een ongekend weerzien worden. Op een enorm bord is de hele fami- lielijn aangegeven. Via een ingenieus systeem van num mering en kleuren kan iedereen daarop zijn fami lielij n tot in de zestiende eeuw terugvinden. „Er ko men in elk geval al 289 fami lieleden. De meesten hebben elkaar nog nooit gezien. Ooms en tantes, grootvaders en zelfs betovergrootvaders duiken op. Het wordt ook een bijeenkomst met mensen van uiteenlopend pluimage. Maar het frapantste is toch, dat je opeens gezichten ziet, waarvan je zegt, dat zijn precies de trekken van mijn vader, dezelfde lach en de zelfde manier van doen. We hebben al wat familieleden bezocht en uit ervaring is ons dat al gebleken. Vooral de ouderen verheugen zich bijzonder op deze familiebij eenkomst. Om de verschillende tak ken enigszins uit elkaar te kunnen houden, krijgen alle familieleden badges. Ver schillende kleuren en num mers geven aan tot welke tak ze behoren, zodat ze vrij snel door iedereen 'herkend' kunnen worden. Er is een boekwerkje gemaakt met daarin familiegeschiedenis, verschillende vertegenwoor digers van de familietakken zullen een kort woordje spreken en de onderzoekers houden een inleiding over hun speurwerk. eventuele verkoop 'onder meer' voor sociaal-culturele doeleinden beschikbaar moet blijven. Zelfs met deze laatste sterk afgezwakte voorwaarde kan het kerkbestuur, dat het op vier ton geschatte gebouw voor 160.000 gulden mag heb ben, geen genoegen nemen. Reden voor de meerderheid-in het college nu maar alle voor waarden te laten vallen. De wethouder P. Apers en J. van Schaik willen wel vast houden aan die voorwaarde, hoewel ook die juridisch wei nig om het lijf heeft. De kans is namelijk aanwezig dat het kerkbestuur het gebouw voor commerciële doeleinden gaat gebruiken. De verenigingen, zoals showband Thalia en de kaartclub, die nu gebruik ma ken van de school hebben daardoor geen enkele garantie dat ze daar in de toekomst ook kunnen blijven. Zij zijn op de voormalige basischool aange wezen omdat hun vorige on derkomen het Gezellenhuis, van de een op de andere dag werd verkocht. De raad, die eerder unaniem besloot het kettingbeding op te nemen, mag zich dinsdag 30 september opnieuw over de kwestie buigen. De raad krijgt dan ook te maken met de oude 'burenruzie' tussen de eige naar van de manege in Ma- grette en de omwonenden. 'Trouwe' briefschrijver T. van der Heul heeft opnieuw bij het college geklaagd dat de voor schriften van de hinderwet vergunning niet door de ma negehouder worden nageleefd. Zijn ergernis wordt gedeeld door een groot aantal buren dat de klaagbrief heeft onder tekend. De vergadering van de gemeenteraad begint om 19.00 uur. Kermis - Vandaag (zaterdag) houdt de basisschool Ter Vliet de jaarlijkse wafelactie. De opbrengst wordt gebruikt voor zaken als schoolkampen en andere activiteiten. De kinde ren gaan vanaf 9 uur op pad om huis aan huis de lekker nijen aan de man te brengen. Vanmiddag is er een teken filmfestival onder het motto 'alles is leuk'. Dat begint om 14 uur. De toegang is gratis. Gymnastiek - In Spui begint weer de gymnastiek voor huisvrouwen. Er zijn twee les- groepen, telkens op maandag om 19 en 20 uur. Deelname kost een tientje per maand. Voor informatie en opgave kan men terecht bij mevrouw M. van Wijck, telefoon 01155- 1794. Dansschool - Dansschool Ele gance is met de nieuwe dans- lerearen Luc en Ria Bartolo- meus-de Reuver opnieuw ge start. Vorige week begonnen de cursussen voor jongeren en gevorderden, waarvoor met een al flink wat belangstelling bestond. Inschrijven voor beide cursussen is nog moge lijk. Bridge - In café De Vier Jaar getijden speelden de leden van de bridgeclub de zesde wed strijd van de najaarscompeti tie. Het was een draaiende Mitchell met 16 paren. Uitslag: 1. dames Biesbroeck-Goos- sens, 2. dames De Booy-Van Couteren, 3. heren Pouwels- Van Cruissen. Verzamelvrienden - Zondag 28 september houden de Kiel- drechtse Verzamelvrienden een gratis uitstap naar hun bevriende club Melsele, die hun gewestelijke ruildag in richten met een rommelmarkt. Deze ruildag heeft plaats in het parochiehuis. Het vertrek is om 0.900 uur aan Het Cen trum. Men kan zich opgeven bij Jan Goossens, Kastanje laan 10 te Kieldrecht. Koffieconcert - De fanfare Weldoen door Vermaak geeft zondag 28 september een kof fieconcert in het gemeen schapshuis Malpertuus. Het optreden is als voorbereiding bedoeld op de deelname aan het internationaal muziekcon cours in Heyst op den Berg op 12 oktober. Aanvang 11.00 'ur.

de Stem | 1986 | | pagina 19