ezaak abinet Modern fnuit't juiste hout gesneden. STILLE TOCHT VAN 'DWAZE MOEDERS Korter werken in kleine bedrijven maakt geen werk 13 Procent leerlingen is wel eens dronken )e5re|yd FNV: Vijfploegendienst in Rotterdamse haven 5RIJFSTIJD I PvdA:'VOEGNIJMEGEN EN TILBURG SAMEN' CDA:'TA )ODWEER E ONZEKER Wespennest Herverdelingsfonds voor metaalindustrie is rond VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1986 PAGINA 3 BINNENLAND Gouden Kalveren voor Alex van Warmerdam Zwangerschapsverlof is onvoldoende DE KTEM COMMENTAAR Kamer: extra faciliteiten probleemkind Ziekenfondsraad fel over apart zetten van reserves BINNENLAND ONDERZOEK MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF WIJST UIT: T28 Is een voorstander van atv, jok zijn niet al te grote ge- generieke maatregelen is st. ms dat de rol van atv als lepper snel groter wordt is in, al was het maar omdat es van korter werken sinds stagneert. Kortere werk- lan de 36 of 38 urige werk- in dit moment liggen de ko- jaren niet in het verschiet, olijven de bedrijven ook zit- de knelpunten die de ver van de arbeidstijd hebben erd. HM geeft in zijn onderzoek ij ven enkele tips hoe ze de iten kunnen verhelpen. Het >ord is flexibilisering; niet litgaan van strakke werktij- lar in het eigen bedrijf goed >f mensen andere taken kun- ijgen en elkaar dus beter vervangen. Het EIM advi- jdrijven ook nooit te grijpen :t middel van de (gedeeltelij- iting van het bedrijf. Werk er niet blijven liggen. En dus er meer mensen met onvolle- anen. De uitbreiding van [arbeid, afroepcontracten en andere vormen van arbeid, e vakbonden zo'n moeite mee is door de atv onvermijde- vorden. Daar staat tegenover bordjes 'gesloten wegens atv' et al te lange tijd weer in de riand kunnen. iTRECHT (ANP) - In de hoogste klas van de basis- jchool is 13 procent van de leerlingen wel eens dronken, (wee derde van de leerlingen (circa 12 jaar oud) heeft wel eens alcohol gedronken en bijna de helft vindt het lekker. „Misschien een beetje groot- jpraak en een kind is van twee irijntjes al duizelig maar het !ijn toch cijfers waarvan we Biet onze oren zitten te klap peren", aldus drs. G. van de (fijngaart van de Utrechtse universiteit. Hij onderzoekt ®et enkele collega's de effec- len van de voorlichtingscam pagne over roken en drinken Kamer achter plan-Deetman rand, die hem duidelijk naar ren staat. Hij heeft zelf ook stool in de zak en schiet. Dan e rechter wellicht achteraf teren dat het pistool niet ge was of dat het een echtlijkend oedpistool was, maar in die idigheden zou noodweer i worden aanvaard", belangrijkste conclusies van else zijn dus dat de vlucht- moet worden omgedraaid in rdedigingsrecht met als stel- dat het recht van de burger ïuntje in de rug moet krijgen strijd tegen aangedaan on- Machielse vermoedt wel de die op zijn stellingen zal n geuit. Als eerste punt noemt kans dat mensen zullen be- n dat de burger nu eigen ■r mag spelen. „Dat is natuur- iet de bedoeling", zegt Ma- Als voorbeeld noemt hij de itmakende zaak rond een vrouw, die in de rechtszaal ordenaar van haar dochtertje rhoot. „Dat is onaanvaard- Je moet er van uitgaan dat de eid de burger beschermt. Pas it niet het geval is, mag de r zichzelf beschermen". zou het gevaar van escalatie eweld kunnen ontstaan, maar, dachielse, bij de verdediging een redelijke verhouding tus- dreiging en verdediging blij- bestaan. Geen gebruik van geweld bij de diefstal van s bijvoorbeeld, chielse ziet zijn proefschrift ls een waarschuwing aan het van de overheid om de bur- beter te beschermen. „Als de eid zijn burgers onvoldoende ermt, krijg je een verschijnsel irgerwachten. Dat kan en mag doeling niet zijn". Machielse dat zijn proefschrift een boek' voor advocaten en rech wordt en dat zo meer begrip t getoond voor degenen die veer toepassen. „Ik zal er al* er mee om de oren worden ge- Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het plan voor samenvoeging en ipheffing van enkele studierichtingen op de universiteiten (bezuiniging 130 miljoen per jaar) lijkt grotendeels ongeschonden door het parlement te komen. De woordvoerders van de drie grootste fracties stu deren nog om enkele onderdelen van het plan van mi nister Deetman (Onderwijs en Wetenschappen) aan te passen. die de Nationale Commissie tegen Alcoholisme en andere verslavingen (NCA) sinds vo rig jaar houdt in de hoogste klassen van 500 basisscholen. Uit het onderzoek blijkt voorts dat vier van de tien kinderen wel eens gerookt heeft en dat 71 procent van de rokers het vies vond. Bij het onderzoek van de universiteit worden in totaal 250 leerlingen drie jaar lang (van '85 tot '88) gevolgd vanaf het laatste jaar op de basis school. De helft van hen heeft in de hoogste klas op de basis school de NCA-lessen gevolgd, de andere helft is niet voorge licht. Volgens Van de Wijngaart is uit de eerste onderzoeksre sultaten al gebleken dat de aanpak van het NCA zoden aan de dijk zet: jongeren die door de NCA zijn voorgelicht staan wat alcoholgebruik en roken betreft, sterker in hun schoenen dan leeftijdgenoten die het zonder voorlichting hebben moeten stellen. Ze zwichten minder snel voor een drankje of een siga ret. Ook trappen ze minder gauw in de mythe dat alcohol en roken interessant en stoer is: van de voorgelichte leerlin gen vindt drie procent roken en vier procent drinken stoer terwijl bij de niet-voorgelichte jongeren die percentages 17 en 11 procent bedroegen. „Op merkelijke verschillen want bij de mythe, het imago op bouwen begint vaak de ellen de", aldus NCA-directeur J. Sorber. UTRECHT (ANP) - Tijdens het slotgala van de Nederlandse Filmdagen in Utrecht is ci neast Alex van Warmerdam donderdag avond onderscheiden met twee Gouden Kal veren voor zowel zijn film 'Abel' als de beste regieprestatie. Beste acteur was Johnny Kraaykamp die een Gouden Kalf kreeg voor zijn rollen in 'De Aanslag' van Fons Rademakers en 'De Wis selwachter' van Jos Stelling. Geert de Jong kwam als beste actrice in het bezit van een Gouden Kalf voor haar rol in 'Mama is boos' van Ruud van Hemert. In de categorie korte films ging het Gou den Kalf naar Jef Lagro voor 'Requiem', ter wijl bij de documentaires die onderscheiding in handen kwam van Olivier Koning voor zijn film 'Passies'. Laurens Geels kreeg als producent van de film Abel eveneens een Gouden Kalf. De jury, onder leiding van prof. dr. J.M. Peters, kende haar eigen prijs toe aan Jos Stelling voor 'De Wisselwachter', terwijl Ma thijs van Heyningen in het bezit kwam van de publieksprijs voor 'Hoop op Zegen'. Vincent van Warmerdam kreeg een onder scheiding van het Bumafonds voor zijn mu ziek bij Abel. Voor het eerst was er ook een prijs voor de beste eindexamenfilm van de film- en televisieacademie. Die ging naar Gert de Graaf voor zijn videofilm 'Twee'. Lansink (CDA) wil Deet- nan suggereren tandheel kunde alleen in Groningen op is heffen en in Nijmegen te tehouden. De studierichting letteren in Tilburg zou ook ge- landhaafd moeten blijven en aiet samengevoegd met Nij- negen. Het uiteindelijke be- juinigingsbedrag van 130 miljoen moet in de visie van lansink niet veranderen. Wallage (PvdA) suggereert om universiteiten meer te dwingen samen te werken - wk tussen diverse faculteiten en om in dat verband de twee katholieke universiteiten (Nij megen en Tilburg) samen te raegen. De WD'er Franssen loemt de plannen 'interes sant', maar wacht met een uit eindelijk oordeel. Lansink ".eent dat 'die Wallage maar wat roept'. Wallage krijgt voor zijn suggestie tot samenvoeging san de Katholieke Universi teit Nijmegen en de Katho lieke Universiteit Brabant uit Tilburg en Nijmegen flink de wind van voren. Voorzitter Van Lieshout van het college van bestuur van de Nijmeegse universiteit deelt mee dat tot nogtoe 'absoluut niet' gespro ken is over fusie van de twee katholieke instellingen en hij verwerpt dat idee ook voor de toekomst. „Nijmegen is wel steeds bereid geweest tot ver dergaande samenwerking met Tlburg", aldus Van Lieshout. Overigens hebben Van Lies hout en de Tilburgse rector prof. De Moor gisteravond na der overleg gevoerd. Maar volgens een woordvoerder van de Nijmeegse universiteit was de afspraak hiervoor al enkele weken geleden gemaakt. Wal lage meent dat fusie van de twee universiteiten een voor de hand liggend plan is, al heeft hij daar nog niet in frac- tieverband over gesproken. Van de suggestie om Maas tricht als jongste universiteit te sluiten, wil hij niets weten. Ook de Katholieke Univer siteit Brabant verwerpt de suggestie voor een fusie. Na mens het Tilburgse college van bestuur sprak een woord voerder van 'een drogreden' om de katholiciteit erbij te ha len. „Brabant heeft een uni versiteit, met goede contacten en samenwerking met Nijme gen. Waarom zou juist deze grote provincie z'n universiteit moeten laten opheffen of uit kleden?" De bezuinigingsplannen die ook de Landbouwuniversiteit Wageningen te wachten staan, zijn voor het college van be stuur niet aanvaardbaar. Het lijkt er op dat we tamelijk ge spaard worden, maar schijn bedriegt, aldus het college in een protestverklaring. DEN HAAG (ANP) - Slechts dertig procent van de zwangere werkneemsters blijkt uit te komen met het huidige zwanger- - en bevallingsverlof van in totaal twaalf weken. lafheid van politici ten op- van het oordeel van rechters, nctionarissen zijn zonder ver- aordelijkheid aan het volk. misdadig voor de democra- inen de regering heeft het aan- d oordeel van de Raad van al voor de nodige onrust ge- want aangenomen mag wor- lat de Raad van State het on- ial zijn met het Koninklijk Be- tot benoeming van Happart, (t deze zich nu eenmaal niet ie (taal)wet houdt. De Neder- talige ministers voelen er veel het arrest van de Raad te vol- maar zijn benauwd voor een aring met hun Waalse colle- die op hun beurt het aan de krijgen met him achterban als appart zonder meer laten val- irtens heeft laten doorscherne- en oplossing te weten. Inder- een Belgische. Happart z°u :ven worden van zijn burge- terschap, maar zou tot de vol- e verkiezingen in 1988 als be~ ijkste schepen (wethouder) tij" c het burgemeesterschap moe- waarnemen. In België is altijd ïlijk dat een dergelijke oplos* geslikt wordt, maar gezien he' den van Happart, die op een onvergelijkbare wijze de taai' 1 tot zijn instrument weet te ïn, zal de burgemeester egen nemen met de schijnoP' ig en zal hij zijn Waalse mede- Iers zo ver krijgen dat zij tje binnen de regering fors zul- >pporren. De Belgische van Martens geeft welliC" tijdwinst, maar zo lang e permanente oplossing is V0° arobleem-Happart zal de Voe' burgemeester het kabin* eeld houden. Dit blijkt uit een onderzoek dat minister De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) donderdag aan de Tweede Kamer leeft aangeboden. De Koning denkt volgend jaar zijn standpunt •ver de wenselijke lengte van de verlofperiode aan de Tweede Kamer aan te bieden. Verreweg de meeste vrouwen (zeventig procent) hebben van tun werkgever een langer verlof voor zwangerschap en beval ling dan de twaalf weken die de Ziektewet als uitgangspunt heeft. Vijfendertig procent van de vrouwen heeft een verlof dat anger is dan zestien weken. Het zwangerschapsverlof (vóór de bevalling), normaal ge sproken zes weken, is voor zestig procent van de vrouwen langer tan die periode: een kwart van de vrouwen heeft meer dan tien Wken verlof. Het bevallingsverlof van zes weken is voor bijna tahelft van de pas bevallen werkneemsters te kort: meer dan de helft heeft een verlof dat langer is dan acht weken. SITUATIE in het Midden-Oosten dreigt weer uit de hand te lo ten. In Libanon manifesteren de Shi'iten zich steeds meer als ten machtsfactor van betekenis. Deze fanatieke, fundamentele moslims die nog niet zo heel lang geleden als de paupers van Li- tenon werden beschouwd, beschikken momenteel over een -ompleet leger dat met veel zelfvertrouwen acties uitvoert in het telden van Libanon. Vooral het door Israël gesteunde Zuidlibanese leger en de in dit '"moerige gebied gelegerde Unifil-militairen vormen het doelwit ten aanvallen door de radicale shi'itische guerillastrijders die zich 'Dor de filosofieën van Khomeiny laten inspireren De bijna dagelijkse aanslagen op de Unifil-eenheden zorgen '°or onrust en paniek binnen de gelederen van de blauwhelmen. is niet ondenkbaar dat, wanneer nog meer Unifillers sneuve- *1. de Verenigde Naties het besluit zullen nemen om hun troe tel uit Zuid-Libanon terug te trekken. Een besluit dat naar de wing van de overigens politiek volslagen machteloze Libanese 'esident Amin Gemayel rampzalige gevolgen zal hebben. Vol- teos Gemayel zal Israël in een dergelijke situatie niet aarzelen wi nog een groter deel van Libanon te bezetten dan de moanen- e'door Israël gecontroleerde 'veiligheidszone'. *eit is in ieder geval dat Israël momenteel veel troepen heeft jjmengetrokken met de grens langs Libanon en dat de laatste 9en regelmatig doelen in Libanon zijn bestookt. Daarmee is 9 niet gezegd dat Israël daadwerkelijk Libanon zal binnentrek- T In Tel Aviv ligt de zaak politiek zeer gevoelig. In Israël is men vorige veldtocht naar Libanon en de vele honderden militairen daarbij sneuvelden nog niet vergeten. Maar met een havik als 'namir, hij neemt half oktober het premierschap over van Peres, ®n de macht is het niet ondenkbaar dat Israël tot het uiterste zal »an. Voorlopig houden we het er echter op dat Israël zich niet wieuw aan een onverantwoord avontuur zal wagen in het door "'eke en religieuze twisten verscheurde wespen-nest dat Liba- n heet. v UTRECHT (ANP) - Het herverdelingsfonds in de metaalindus trie is rond. Bij het fonds, waar de werkgevers in '86 en '87 in to taal circa 180 miljoen gulden stoppen, kunnen metaalonderne mers aankloppen die in hun bedrijf een of andere vorm van kor ter werken (zoals de 36-urige werkweek) willen doorvoeren. Werkgevers en vakbonden zetten donderdag over de ma nier waarop het fonds gaat reilen en zeilen donderdag de puntjes op de i en als de me taal-cao verbindend is ver klaard (waarschijnlijk in no vember) kan het fonds van start, aldus bestuurder D. Rijkse van de Industriebond FNV. In de metaalindustrie, met 200.000 werknemers een toon aangevende bedrijfstak, moesten de Industriebonden destijds net als in andere grote industriesectoren slikken dat er een tweejarige cao kwam zonder concrete afspraken over invoering van de felbe geerde 36-urige werkweek. Wel werden bonden en werk gevers het er over eens dat als onderdeel van de cao-afspra ken dat verdelingsfonds zou komen, door voorzitter Visser van de Industriebond FNV meteen happig gekenschetst als een worst waar de metaal werkgevers wel in zullen bij ten. Ook Vissers collega Rijkse verwacht dat het fonds in de metaalindustrie voor veel me taalwerkgevers een stimulans zal zijn om hun huiver tegen verdere arbeidstijdverkorting te laten varen en alsnog aan de verlangens van de bonden tegemoet zullen komen. De werkgevers die voor het fonds in aanmerking komen krijgen een eenmalige subsi die van 18.000 gulden per vol ledige arbeidsplaats. „Geen volledige loonsubsidie over een aantal jaren", beaamt Rijkse, „maar toch een aardig bedrag dat de werkgevers denk ik wel zal stimuleren om bij het fonds aan te kloppen. Ik denk dat we er veel werk nemers wel mee over de streep zullen trekken" DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft donder dag met algemene stemmen een motie van Hermes (CDA) en Jorritsma-Lebbink (VVD) aangenomen om het gemakke lijker te maken probleemkin deren rechtstreeks te plaatsen op gewone scholen met wat extra aandacht van 'ambulan te' begeleiders. Die beslissing wordt geno men door plaatsingscommis sies die voorlopig alleen geld zouden krijgen voor adviezen over plaatsing van probleem kinderen in het speciaal on derwijs. Voor de nieuwe werkzaam heden, die passen in een beleid om de toestroom tot het spe ciaal onderwijs enigszins in te dammen, is op de begroting geen geld te vinden, zo be toogde staatssecretaris Gin jaar-Maas eerder deze week. De Kamer heeft door aanne ming van de motie gesteld dat dit geld er wel moet komen, aangezien het beleid in feite kostenbesparend werkt. Een kind op een gewone school kost veel minder dan een pupil in het speciaal onderwijs. IN EEN stille tocht ging een groep 'Dwaze Moeders' giste ren op weg naar de Argentijnse ambassade in Den Haag. On geveer 300 vrouwen demonstreerden tegen de wapenleveran ties aan Argentinië en de nog steeds aanhoudende onzeker heid over het lot van verdwenen gevangenen in Latijns- Amerika. - fotoanp (ADVERTENTIE) Het nieuwe kastensysteem van Meubelfabriek Oisterwijk. Een perfekte kombinatie van moderne vorm geving en prachtig, tijdloos eiken. Met de bekende kwaliteitskenmerken van Meubelfabriek Oisterwijk. In modern blank of geloogd eiken. Kom gauw eens kijken. AMSTELVEEN (ANP) - De manier waarop de ziekenfond sen bijna 400 miljoen gulden hebben opgeborgen in aparte stichtingen kan geen genade vinden bij de meerderheid van de Ziekenfondsraad. De meeste raadsleden vin den de handelwijze van de fondsen absoluut onaanvaard baar en twijfelen zelfs aan de wettigheid ervan. Zij vinden dat de fondsen gedwongen moeten worden het apart gezette geld alsnog beschikbaar te stellen voor de bedoelingen die de wetgever ermee heeft, zo bleek donder dag in Amstelveen. De Zie kenfondsraad vergaderde daar over een brief aan staats secretaris Dees (Volksgezond heid), die de raad opheldering heeft gevraagd over het apart gezette geld. Het gaat om de reserves van de vrijwillige ziekenfondsver zekering, die op 1 april is op geheven. Op aanraden van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen hebben de meeste ziekenfondsen dat geld, in totaal een kleine 400 miljoen gulden, in allerlei stichtingen ondergebracht om te voorkomen dat ze er zelf niet meer over zouden kunnen beschikken. De ziekenfondsen zagen namelijk al lang voor het in werking treden van de opheffingswet van het vrij willige fonds de bui hangen: zij waren bang dat zij met het overgebleven geld de particu liere verzekeringsmaatschap pijen schadeloos zouden moe ten stellen, die de honderddui zenden ex-ziekenfondsverze- kerden geen kostendekkende premie in rekening mochten brengen. i/ 15 De zon schijnt voorMerijn. Goerees TEGEN de evangelisten Lucas en Jenny Goeree heeft de offi cier van justitie mr. S.J.A.M. van Gend te Zwolle donderdag vier maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf geëist. Hij acht het bewezen dat de nummers 10 en 12 van hun uit gave Evan, waarin de Joden rechtstreeks zelf verantwoor delijk worden gesteld voor alle Jodenvervolging, inclusief die van de Tweede Wereldoorlog, een beledigend karakter heb ben. Naakt oefenen De zaak van twee dienstplich tigen die bij het 12e pantserin- fanteriebataljon in Schaars- bergen gedwongen werden naakt te oefenen op de hei is geen zaak voor de gewone krijgstucht in het leger, maar moet door de strafrechter worden afgedaan. Dat stellen de kamerleden Beckers (PPR), Vos (PvdA) en Van Es (PSP) in schriftelijke vragen aan de staatssecretaris van defensie. Schillebeeckx PROF.dr. E. Schillebeeckx blijft bij zijn standpunt over de vervulling van de ambten in de Rooms-Katholieke Kerk. Dat maakte hij donderdag duidelijk in het KRO-radio- programma 'Kruispunt'. Schillebeeckx wees er voor de KRO-radio op dat hij naar op lossingen heeft gezocht voor het toenemende tekort aan priesters en dat de H. Schrift mogelijkheden geeft voor een ambtsopvatting die ruimer is dan alleen 'bisschop-priester- diaken'. Marine MEER dan 300 man marine personeel uit Indonesië krijgt op het ogenblik een opleiding in Nederland om te leren om gaan met de onderzeebootbe- strijdingsfregatten die Indo nesië heeft aangekocht of wil kopen. Dit heeft de scheidende ambassadeur van Indonesië in Den Haag, Waloejo Soegito, donderdag gezegd. Schilderij DE politie van Amsterdam heeft twee mannen uit de hoofdstad gearresteerd die in het bezit waren van een in 1980 gestolen schilderij van Eeck- hout, een leerling van Rem brandt. Het bijzondere aan het schilderij, 'Christus en de overspelige vrouw' geheten, is dat de mantel van één van de afgebeelde figuren door de meester zelf is geschilderd. De politie kwam het schilderij op het spoor, nadat ze informatie had gekregen dat er een trans actie mee zou gebeuren. ROTTERDAM (ANP) - De Vervoersbond FNV is bereid mee te werken aan de invoering van volcontinudiensten in de stuk goedsector van de Rotterdamse haven door de invoering van een vijf pioegensysteem. De haven kan daardoor 24 uur per dag ge opend zijn. De werkgevers moeten in ruil hiervoor bereid zijn een 32-urige werkweek in te voe- Dat heeft districtsbestuur der P. Rosenmöller van de vervoersbond donderdag des gevraagd bevestigd, onder het voorbehoud dat de leden van de bond in een vijfploegensys- teem willen werken. Op het ogenblik werken de haven werkers 36 uur per week en op vrijwillige basis 's avonds en 's nachts. Maandag stellen de vak bondsleden het onderhande lingspakket voor de nieuwe CAO vast. „Ik verwacht dat de leden daar zelf met het voor stel voor een vijfploegendienst komen", aldus Rosenmöller. Met de invoering daarvan kunnen volgens hem vier vlie gen in een klap worden gesla gen: „De mensen kunnen kor ter gaan werken en een hoger loon krijgen. Bovendien kan het avond- en nachtwerk wor den gestructureerd en door de kortere werkweek het over compleet aan arbeidskrachten worden gecompenseerd." Een vijf pioegensysteem is volgens Rosenmöller bovendien een antwoord op de roep van de havenwerkgevers om soepeler arbeidstijden. Rosenmöller zegt voorts te verwachten de de FNV-leden in het stukgoed een loonstij ging willen eisen in de CAO- onderhandelingen. Dat is vol gens hem reëel, aangezien er een produktiviteitsstijging van 'minimaal 2,5 procent' is bereikt. Medewerking van de bond aan volcontinudienst, in ruil voor een kortere werkweek, is vooral ingegeven door de hui dige problemen in de stuk- goedsector. Er is sprake van grote leegloop. De havenwerk- gevers stellen dat de situatie mede daardoor nijpend is in deze sector. DEN HAAG - Vormen van ar beidstijdverkorting leiden slechts bij 15 procent van alle kleine bedrijven tot meer werk. De invoering van het korter werken blijkt met name in de zeer kleine onder nemingen de meeste proble men op te leveren. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Economische Instituut voor het Midden-en Kleinbe drijf (EIM) dat gisteren aan minister De Koning (Sociale Zaken) werd aangeboden. Het rapport werd opgesteld in opdracht van een van de twee organisaties van het midden- en kleinbedrijf, het NCOV. Deze christelijke koe- pel concludeert uit het onder zoek dat collectief korter wer ken - iedereen een gelijk aan tal uren per week of jaar - 'uit den boze is'. De EIM-cijfers geven aan dat eind verleden jaar in iets meer dan een op de drie klei nere bedrijven in Nederland een of andere vorm van korter werken (atv) was ingevoerd. Het grote aantal bedrijven dat geen atv kent, heeft het niet ingevoerd, omdat men bijvoorbeeld niet weet of dat wel moet volgens de cao. Daarnaast is ook als reden op gegeven dat men te weinig tijd heeft om moeilijke werkstaten te maken of omdat het bedrijf zo klein is dat korter werken toch geen nieuwe banen ople veren. Dat laatste blijkt bij de be drijven die wel korter zijn gaan werken dus ook veelvul dig op te gaan. Slechts 15 pro cent van deze bedrijven (met minder dan 20 personeelsle den) blijkt door atv meer per soneel te hebben aangenomen. In al die bedrijven waar dat niet gebeurde is atv dus vaak ten koste gegaan van de be drijfstijd. De bedrijven gingen soms een dag in de week of in de maand helemaal dicht, of er werd minder lang per dag ge werkt. De eerste vorm van in vulling van atv gold in 40 pro cent van de bedrijven die wel korter gingen werken. Vooral in de bouw werden rooster- vrije dagen ingevoerd. In een kwart van de gevallen werd er per week en in 16 procent per dag korter gewerkt. Volgens het EIM zijn de ge gevens weinig bemoedigend voor vormen van korter wer ken. Wel merken de onderzoe kers op dat de werkgevers niet altijd even creatief omsprin gen met atv. Collectieve vor men worden afgewezen omdat ze ten koste gaan van het be drijfsresultaat. Bedrijven wordt aangeraden om de ta ken in het bedrijf meer te ver delen, of uit te besteden om de negatieve gevolgen van atv op te vangen. Minister De Koning rea geerde gisteren met zorg op de onderzoeksresultaten. Hij was duidelijk verrast door de me dedeling dat veel bedrijven de cao-plichten op dit punt niet blijken te kennen of doen alsof ze ze niet kennen. De bewinds man verweet de bedrijven kortzichtigheid en gebrek aan inventiviteit. „Door de gemak kelijke weg te kiezen spant men het paard achter de wa gen", aldus de minister.

de Stem | 1986 | | pagina 3