Echtpaar uit Axel kwam Polen niet in Illegaal crossterrein Hulst moet worden opgedoekt MINDER PERSONEEL IN HULST Baanlozen-proj eet krijgt geld voor computers DE STEM Geslaagd optreden van Jongerenkoor DAIHATSU! DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1986 PAGINA ZEELAND 2 VAN ZEELAND GEMEENTE WEL KLACHTEN, POLITIE NIET VAN JULIANAFONDS Plaatselijk nieuws Kloosterzande Clinge Koewacht St.-Jansteen Nieuw-Namen Ossenisse IN HULST Truckers testen rijkunst Kampioenschap reddend zwemmen Hulst Vogelkeuring in Clinge OU PONT TÉRNEU2EN BV. AXEL - Een paar duizend gulden verlies, een hoop ellende, en een illusie armer. Dat heeft het echtpaar B. Czerwinski-Seghers uit Axel, dat regelmatig familie en vrienden in Polen blij maakt met Westerse goederen, overgehouden aan zijn laatste trip naar Polen. De Czerwinski's kwamen voor het eerst sinds 28 jaar de Poolse grensovergang Swiecko niet over omdat ze de vrouwelijke douanebeambte geen extra belasting wilde betalen voor het aanhangertje vol met goederen dat ze, zoals zo vaak, bij zich hadden. „Dat hebben we nog nooit meegemaakt. Twin tig kilo per persoon mochten we vrij meenemen. Voor de rest moesten we zeven gulden vijftig per kilo betalen. Dat zou op vierduizend gulden gekomen zijn". Via de grenspolitie is nog ge tracht de doortocht te forceren maar de Poolse Nikita was niet te vermurwen. Een 'Frits Bom belevenis' uit Polen. 1 HULST - De Stichting Gemeenschapswerk Hulst krijgt volgend jaar van de gemeente ruim 100.000 gulden minder subsidie. MM DUYSE-MAHU BLIJVENDE WAARDE T22 Van een oneer verslaggevers HULST - Er mag niet meer met motoren worden ge- crosst op het terreintje i^abij het Hulster overdekt zwem bad De Driehoek. De gemeente heeft dat per brief aan de eigenaar laten. Die laat al enkele jaren toe dat op het stuk grond wordt geoefend met crossmotoren. Inmiddels is er een geacci denteerd parkoers ont staand, compleet met springheuvels. Volgens wethouder W. Kayser heeft de gemeente pas nu ingegrepen, omdat er klachten zouden zijn van omwonenden. Dat lijkt de betrokken crossers nogal on geloofwaardig, omdat er in de verre omtrek geen huis te zien is. „Dat geluid van die motoren draagt als de wind ongunstig zit een heel eind", meent de wethouder, die ook nog wijst op het steeds dich- terkomen van de bebouwing in het plan Tragel. „Het is toch te mal dat we daar een dure geluidswal aanleggen om het verkeerslawaai te weren, terwijl we wel toe zouden laten dat er op dat terreintje met motoren ge- crosst wordt". Behalve de geluidsfactor is er nog een ander argu ment om het crossgeweld te stoppen. Het betrokken stuk grond heeft namelijk geen sport- en recreatiebestem ming, maar is in het bestem mingsplan ingekleurd voor agrarische doeleinden. „Die activiteiten zijn dus in strijd met het bestemmingsplan". Bij de politie is overigens nog geen bericht van de ge meente binnengekomen dat er op het terreintje gecontro leerd moet worden. „Zolang zo'n briefje er niet is is het wat ons betreft particulier terrein", aldus een politie woordvoerder, „en hebben we geen reden om de cros sers eraf te halen". Bij de Hulster rijkspolitie zijn, zo werd er nog aan toegevoegd, overigens nooit klachten binnengekomen over ge luidsoverlast van het cross- terreintje. Gemeenschapswerk moet ton bezuinigen Van een onzer verslaggevers HULST - Het baanlozen project Hulst-Hontenisse heeft van het Koningin Julianafonds 9.600 gulden ge kregen voor de aanschaf van vier computers met bij behorende printers. Met die spulletjes wil men een speciaal project opzetten om baanlozen een stuk scho ling te geven in het infromati- ca-wereldje. Het is de bedoeling dat er twee uur per week theorieles wordt gegeven om de gehei men van de computer te door gronden. De rest van de week staan de computers in een ruimte in het VEJV opgesteld voor diegenen die willen oefe nen. Vrijwilligerswerk „Dat praktijkgedeelte", zegt Cyriel Smet van het baanlo- zen-project, „willen we ook koppelen aan vrijwilligers werk. Wij kunnen ons inden ken dat er verenigingen zijn die hun ledenbestand of an dere informatie willen auto matiseren. Die kunnen zich dan bij ons aandienen om hun bestanden te laten verwerken. Maar ze kunnen bijvoorbeeld ook informatie krijgen hoe ze hun bestand zelf in een com puter moeten stoppen". Het project is er vooral op gericht om de deelnemende baanlozen meer perspectieven te bieden op de arbeidsmarkt, waar de kennis van informatica steeds meer een vereiste wordt. Kaartavond - Aan de kaart avond van de werkgroep FNV Groenendijk deden 48 kaarters mee. De uitslag: 1 F. van de Poel, 2 G. van Pyuvelde, 3 A. Hulshout, 4 B. Neve, 5 A. Baart. De volgende kaart avond is gepland op 17 oktober in het gemeenschapshuis Sint Martinus. Kaarting - In café De Land bouw werd een kaarting ge houden waaraan 48 personen deelnamen. Uitslag: 1. R. Lin thout, 2. P. Jonckers, 3. me vrouw Thilleman, 4. G. de Block, 5. mevrouw Verkruis- sen. Vrouwensoos - Vandaag opent de vrouwensoos weer het win terseizoen. Dit wordt gedaan met een demonstratie koken Mevrouw K. Vink uit Terneu- zen demonstreert het bereiden van een Chinese maaltijd. Al les mag zoals gewoonlijk wor den geproefd. Dit alles vindl plaats in de Vlaschaard. De aanvang is 20.00 uur. Wandeling - De Steltkluut heeft voor zondag 28 septem ber een herfstwandeling op haar programma staan. De tocht gaat door het waterwin gebied WMZ te St.-Jansteen en staat onder leiding van bos wachter Blaauwendraat. Het vertrek is om 09.00 uur aan de Van Hogendorplaan 11. Dansen - Ook dit wintersei zoen houdt dansamusements- club St.-Jan een aantal bal avonden. Zaterdag 4 oktober is het openingsbal in Den Dul- laert te Hulst. De muziek wordt verzorgd door het or kest van Frans Bonne. Om 20.30 uur worden de deuren geopend. Handwerken De handwerk- club van de Katholieke Bond van Ouderen houdt zondag 2£ september een tentoonstelling van door de leden gemaakte artikelen. In het gemeen schapscentrum kan men ge nieten van de zelfgemaakte spreien, kussens, sokken kleedjes, tafelkleden, popper en andere materialen. Deze middag, die om half twee be gint, kan men deze artikeler ook kopen. Van de opbrengs' kunnen dan weer nieuwe handwerkmaterialen worder gekocht. Kaarting - In zaal De Veehan del werd een kaarting gehou den. Uitslag winnaars: 1. Th, Praet/A. Thielens, 2. M. Petinda/E. de Koing, 3. K. van Waterschoot/E Weyenburg. Afvallers: 1. L. van Roeyen/I. de Winckel, 2. W. Apers/A. Vergauwen, 3. R Thille- man/E. de Kindt. Kaarten - Aan de clubcompe titie van kaartclub Ons Ver maak deden 42 personen mee. Uitslag bieden: 1. mevrouw Bo- gaart-Rottier, Ossenisse; 2. me vrouw Warrens-Hermans, Hulst; 3. P. van de Velpen, Ossenisse; 4. mevrouw Lucasse-van de Velde, Kloosterzande; 5. Th. de Rijk, Kui taart. Jokeren: 1. mevrouw Van Heese-Reijns, Ossenisse en me vrouw Neve-de Bakker, Klooster zande; 2. mevrouw. De Waal- Valckx, Ossenisse; 3. mevrouw Van Poorten-Reijns, Ossenisse. De volgende clubkaarting is 1£ oktober om 20.00 uur in hel verenigingsgebouw. Van een onzer verslaggevers HULST - Zo'n 70 vrachtwa gen- en buschauffeurs nemer het zaterdag in Hulst teger elkaar op tijdens behendig heidswedstrijden voor 'truc kers'. Deze vinden plaats op het vrachtwagenparkeerterrein aan de Hogeweg en zijn op touwgezet door de Vereniging van Nederlandse Chauffeurs (NCKW) en het bandenbedrijf Luctor. Tijdens de wedstrijden, die om 10.00 uur beginnen, worden de chauffeurs getest op hun bekwaamheid. Ze moeten 14 proeven afleggen, waarbij al lerlei manoeuvers moeten worden uitgevoerd. De besten mogen meedoen aan het natio naal kampioenschap. En wie daar hoge ogen gooit krijgt de gelegenheid zich internatio naal te meten met buiten landse collega's. De wedstrijden, waaraan ook de garages Hako uit Hulst en Kant uit Heikant hun me dewerking verlenen, duren za terdag de hele dag. Als extra attractie is motor-trialrijder Frans Verhoeven gecontrac teerd. Deze, zoals hij zichzelf noemt, 'master of balance', zal enkele spectaculaire demon straties geven. Van een onzer verslaggevers HULST - In het Hulster over dekt zwembad worden zater dag de districtskampioen schappen reddend zwemmen gehouden. Die beginnen om 11.00 uur. Behalve de officiële titel strijd zijn er ook recreatieve wedstrijden voor de jeugd. Aan het treffen wordt deel genomen door de reddingsbri gades uit Kloosterzande, Ter- neuzen, Oostburg, Vlissingen, Goes, Zierikzee en Middel burg. Er is dit jaar gekozen »oor Hulst, omdat de Konink lijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen het reddend zwemmen en - varen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen wil promoten. Van onze correspondent CLINGE - De samenwer kende vogelverenigingen Hulst, Kloosterzande en Clinge houden zaterdag in zaal De Troubadour te Clinge een tafelkeuring voor vogels. Iedere lief hebber die lid is van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers kan zijn vogels gratis laten keu ren door de erkende keurmeesters Erik Kint uit Koewacht voor tropi sche vogels en A. Kools uit Zuidzande voor kana ries. De vogels moeten tus sen 08.30 en 09.00 uur bin nen zijn. Daarna worden de vogels gekeurd, zonder dat de liefhebbers daar bij aanwezig zijn. Om 14.00 uur geven de beide keurmeesters nadere uit leg over de gekeurde vo gels, terwijl dan tevens ook de mogelijkheid be staat om vragen te stel len. Zij die nadere inlich tingen willen hebben, kunnen zich wenden tot secretaris L. Pieters. (ADVERTENTIE) officiële dealer verkoper: Bertrand Vael Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Tel. 01150-81125 IjySBUD voor ZUIDWEST NEDERLAND [Kantoren prneuzen, Hulst en Goes, pressen en telefoon nummers op pagina 2. [Openingstijden: ['30-12.30/13.30-17.00 uur. redactie [Wneuzen: Rein van der [Nelm (editie-chef), Jan [Jansen (plv. chef), Emile pion, Co Meertens, Joep [Rommelen, Ronald [•erstraten, Cor de Boer |Wo), Ton Koomen (sport), [juist: Frank Deij, Eugène re'straeten. Middelburg: l'ienk Postma. tavertentie-exploitatle especteur Zeeland: l." Menu, privé tel. 01150- ['5839. 1^10 De Czerwinski's.voor het eerst sinds 28 jaar de Poolse grens niet over. - foto de stem/ cor j de boer „Achteraf gezien hadden we ons niet zo moeten laten afbluffen. We hadden naar haar meerdere moeten vra gen. Want er staat in geen enkel voorschrift geschreven dat er belasting betaald moet worden over de hoe veelheid goederen die je meeneemt. Als je met het vliegtuig gaat, is het nor maal dat je niet meer dan 20 kilo per persoon mag meene men. Maar dat geldt toch niet voor autoverkeer. We weten dat ze de auto hele maal ondersteboven kunnen halen. Dat is in die 28 jaar dat we naar Polen gaan ook wel eens gebeurd. Zo'n inci dent echter nog nooit. Ze keek nog niet eens wat er in de wagen lag. We waren zo overrompeld dat we maar zijn teruggekeerd". De Czerwinski's, terug thuis, kunnen er nog steeds niet overuit. Een bezoek aan de Poolse ambassade in Ant werpen, waar ze hun visum gehaald hebben ('Antwerpen is voor ons gemakkelijker dan Den Haag') heeft hen in middels niet veel wijzer ge maakt. „We werden heel vriendelijk behandeld. De consul stond ook verbaasd over wat ons was overkomen maar een verklaring had hij er niet voor. Hij heeft War schau ingelicht. Maar hij zei dat het wel een half jaar kon duren voordat we daar iets van zouden horen. Hij heeft ons nog een gratis visum aangeboden als we binnen zes maanden opnieuw naar Polen zouden gaan maar daar staat ons hoofd voorlo pig niet naar". Aanhanger Het alternatief in Swiecko was de aanhanger laten staan en verder gaan met de auto. „Dat zeiden onze fami lieleden en vrienden in Polen later ook. Zij vonden het veel belangrijker om ons weer eens te zien. Maar dat kon den wij toch niet maken vonden wij. De aanhanger hadden we geleend. En de vraag is nog maar wat er na twee weken van overgeble ven was. Bovendien hadden we een heleboel cadeautjes meegenomen van vrienden uit Nederland voor kennis sen daar. Wat zouden die zeggen als het aanhangwa- gentje gestolen zou zijn". De Poolse grenspolitie was zo verbaasd over de snelle terugkeer van de Czerwins ki's dat ook daar verant woording moest worden af gelegd. „Nou, die man snapte er ook niets van. We zagen hem vanuit zijn hokje bellen met de douanier. We zagen haar nee schudden. Mis schien had je beter een derde van de goederen aan haar kunnen geven, zei hij tegen ons. Maar ze liet uit niets blijken dat ze iets voor haar zelf nodig had. Ik denk ook niet dat dat bij haar had ge holpen". Er bleef de Czerwinski's dus niet anders over dan te rug te gaan. „Een andere grensovergang proberen, was er ook niet bij. Op je vi sum staat aangegeven waar je mag overgaan. En daar moet je je aan houden. We zijn nog een weekje in Duits land gebleven om de emoties te verwerken". Uitgedeeld Daar ook hebben ze het gros van de goederen uitge deeld. „We hadden veel goe deren bij ons die aan bederf onderhevig waren. Eieren, brood, fruit, groenten. Dat hebben we bijna allemaal weg moeten gooien. Kleding en en andere bruikbare spullen hebben we aan Polen die onderweg waren naar het Westen meegegeven. Een deel staat nog thuis". Het echtpaar heeft er voorlopig zo de buik van vol dat het voorlopig niet van plan is naar Polen te gaan. Mevrouw Czerwinski. „Eerst moeten we het allemaal maar laten bezinken. Voor lopig niet. Mijn man heeft veel meer banden in Polen dan ik. Stel je voor als er iets gebeurt met zijn broers of zussen. Dan moet je wel. Het kan dus best zijn dat hij vol gend jaar toch weer de drang krijgt om te gaan. Een mens is tenslotte maar een mens". Van onze correspondent CLINGE - Voor de eerste keer is het Cllnges Jongerenkoor in zaal De Troubadour naar bulten toe opgetreden met de verkorte versie van de musicial The sound of music. Meer dan 150 be langstellenden hebben de uitvoering bijgewoond en genoten van de ruim een uur durende muscial. Het Jongerenkoor staat onder leiding van Julia de Maat en wordt gedirigeerd door Marleen Willaert. De toegang tot de uit voering was gratis, maar de aanwzeigen konden een bijdrage geven. Het is de bedoeling dat het koor meerdere keren naar buiten treedt. Van een onzer verslaggevers Burgemeester en wethouders vinden dat het perso neelsbestand moet worden teruggebracht van 3 kracht tot anderhalve kracht en dat de stichting een goedkoper onderkomen moet zoeken. Wethouder P. Weemaes be vestigde gisteren desgevraagd dit beleidsvoornemen. „De ge meente onderschrijft nog steeds de doelstelling van de stichting", aldus Weemaes, „maar de zware financiële last kunnen we niet meer dragen". De rigoureuze bezuiniging is ingegeven door de korting van 130.000 gulden die de gemeente te wachten staat op de rijks bijdrage sociaal cultureel werk, waaronder ook het Ge meenschapswerk valt. Enige post Het Gemeenschapswerk is eigenlijk de enige post waar op, met een jaarlijkse subsidie van 285.000 gulden, flink wat geplukt kan worden. Immers, de bibliotheek weet zich door een raadsbesluit verzekerd van een vast bedrag voor vol gend jaar en ook de begroting van de muziekschool is al goedgekeurd. Toch willen B en W er bij het muziekschoolbe- stuur op aandringen alsnog 2 procent te bezuinigen. Dat zou Hulst dan 4.000 gulden opleve ren. Over het ZIKV bestaat nog geen zekerheid. Zoals be kend wil Hulst, als Terneuzen uit die gemeenschappelijke re geling afhaakt, zich ook aan het contract onttrekken. Vol gens wethouder Weemaes zul len dan ook flinke bezuinigin gen bij die instelling kunnen worden doorgevoerd. B en W willen in hun bezui nigingswoede in ieder geval de jeugd ontzien, omdat daar sprake is van een achter standssituatie. Dat betekent dat met name de scouting, het jeugd- en jongerenwerk en het jeugdvakantiewerk hun acti- vitieten ook volgend jaar vei liggesteld weten. „Als we daarop zouden bezuinigen, zouden vooral de jongeren in de kleine kernen er de dupe van worden. En dat willen we beslist voorkomen". trekken. Aan de gemeentelijke eisen, zo voegt Weemaes er nog aan toe, valt niet meer te tornen. „Het werk is drastisch verminderd en dat betekent een drastisch ingrijpen". Volgens de wethouder heeft de stichting een voormalig pand in de Pierssenstraat op het oog dat beantwoordt aan de prijsklasse die B en W voor ogen hebben. Het baanlozen- project dat ook zijn onderko men heeft in de Steenstraat kan een plekje krijgen op de gemeentelijke welzij nsafde ling. De Stichting Woonwa- genwerk, eveneens gevestigd in het pand, zal ook op zoek moeten naar een andere be huizing. Bom Bij het Gemeenschapswerk zijn de plannen gisteren inge vallen als een bom. „Wij heb ben nog niks gehoord", zegt di recteur C. van Leuven, „we weten nergens van. We heb ben een paar weken geleden wel een informeel gesprek ge had met de wethouder, maar van deze rigoureuze maatre gelen is ons toen niets geble ken. Een merkwaardige zaak dat we dit via de pers moeten vernemen". Inmiddels is een gesprek tussen het stichtings bestuur en de wethouder, dat vandaag op het programma stond, afgezegd. Het bestuur wil eerst zwart op wit zien wat de gemeente van plan is. „Ik denk dat we ons met hand en tand tegen deze in breuk op het particulier ini tiatief zullen verzetten", aldus Van Leuven. „Als de gemeente zich niet beperkt tot het aan geven van bezuinigingen, maar ook nog wil bepalen op welke posten en wil meebe slissen over het personeel. De gemeente kent formatieplaat sen toe, maar moet zich niet bemoeien met de invulling daarvan". Plukrijp Blijft dus het Gemeen schapswerk als plukrijpe kip over. „Wij denken dat het op bouwwerk best in afgeslankte vorm kan worden voortgezet", meent Weemaes. Met 314 kracht zit men veel te ruim in het jasje. Daar is te weinig werk voor. Ze moeten het maar zien te rooien met an derhalve kracht, maar dan willen wij ook meebeslissen wie die anderhalve kracht worden". De huisvesting in de Steen straat kost alleen aan huur al 25.000 gulden per jaar. B en W vinden dat de stichting maar een goedkoper optrekje moet zoeken. Ze willen er maximaal 7.500 gulden per jaar voor uit- DELFTS BLAUW Po>c. Hes MAKKUM - Tichelaar WEDGWOOD - Serviezen ROYAL ALBERT HUMMELFIGUREN LUXE GESCHENKEN Staanetraat 1#- Hulat Talafoon 01140-14376-12068 (ADVERTENTIE)

de Stem | 1986 | | pagina 15