luat j Supporters bedreigen moeder van Maradona's 4zoon' Sterk bridge Nederlandse dames bij WK Porsche door in formule 1 Rob Brugel Opschudding binnen en buiten het veld bij Aziatische Spelen ONVERWACHT SUCCES VOOR ONBEVOEGDETRAINER FC DEN BOSCH 4.95 5.95 5.50 12cm 1.29 Hockeyteam verslaat Batavieren Remise in tiende partij ECTA IDOOS 1BO DERPUZZEL 1BO JELTJESKRANT- DERPUZZEL -ECTA UWBLAADJES 10 cm Q99 LECTA UWBLAADJES LECTA ECHT REPEN cm 1 29 ilSTERIJ °t) Curiosa-en Antiekbeurs Breda op 10-11-12 oonbeantwoorders k- d arkt kermisprijs- kaarting WDENSDAG 24 SEPTEMBER 1986 Helderziende Ahoyop Zondag uitgebreid Yoetbaljeugd verliest van Italië Leconte valt diep na toernooizege Belangstelling Tapie voor Standard Luik Xerxes voelt niets voor verhuizing ipleet(3-6jaar) kleistaven, in 7 kleuren, 4 jes en boetseermesje (1 -4 jaar) rschillende puzzels van 4,6, stukjes en in doos :e uit Fabeltjeskrant, nstraat of Walt Disney figuren .tukjes (3-7 jaar) rerkocht voorbehouden. Leur, Bisschop I, Nieuwe Markt 41 Dongen. I, Heuvelstraat 67 i Zoom, Koevoetstraat 41 Terneuzen, Noord- e Zelke 52 Middelburg uburg Kanaalstraat Zevenbergen, ppelmarkt 8 okt og enkele plaatsen vrij oop tel. 076-135443. Te huur v.a. 20,- p.mnd. municatie. Tel. 01131-2406. ember Terhole, r. entenhal, Tilburg. entree gratis, kinderen jchel- en inl 013- Maandag 29 septemW aanvang 14.30 uur de Kroon, Terhole. HORECASERVICE^ Spinveld 32a Breda Tel. 076-227189 DE RTEM-S Van onze correspondent Gerard Kessels (OME - Deze keer is het niet de Ve- uvius die Napels doet trillen, maar le Argentijnse voetballer Diego Ar mando Maradona. De voetbalclub Napoli staat niet alleen voor een sportieve ramp, maar ook voor het bankroet nu het Zuidamerikaanse troetelkind overweegt de stad te ver laten. Maradona is zo aangeslagen door het bericht dat de 23-jarige Christina Sinagra het leven heeft ge schonken aan Diego Armando jr. dat hij vreest in Napels niet langer nog een bal redelijk te kunnen raken. Zondag in de wedstrijd tegen Udi- nese was Maradona geen schaduw van ziclzelf. Intussen schromen de fanatieke supporters van Napels niet Christina Sinagra en haar familie onder druk te zetten. In dreigbrieven en tele foontjes eisen zij dat de Sinagra's op houden Maradona te achtervolgen om het vaderschap over het kind op zich te nemen. De advocaat van de familie heeft Maradona tien dagen de tijd gegeven zijn zoon te erken nen. De Italiaanse televisie, de RAI, heeft het bij Maradona en de Napoli- supporters helemaal verkorven. Het nieuws van de geboorte van Diego jr. werd het verbijsterde Italië vanaf het kraambed door Christina meege deeld. „Ik praat niet meer met de RAI, ook niet over voetbal", zo viel een woedende Maradona uit tegen een televisieteam dat hem na de wed strijd tegen Udinese een paar vragen wilde stellen. Na de wedstrijd, waarin hij negentig minuten on zichtbaar was gebleven, trok hij zich terug in zijn grote villa op de heuvel van Posillipo. „Wij hebben hem nog nooit zo op gewonden gezien", was alles wat een tante en nicht van het idool aan de internationale pers kwijt wilden. Zelfs televisieteams uit het verre Zuid-Amerika werden door gorilla's van de Maradona-clan op honderd meter van de villa teruggestuurd. Een aantal supporters blijft intussen de wacht houden bij de villa met borden als: „Jij bent de meest lich tende ster van de Golf die ons elke zondag weer betovert". Bij de supporters gieren de zenu wen door de keel. Het ene gerucht na het andere doet de ronde in Napels. Toen verteld werd dat de Argentijn een vliegtuig naar Duitsland had ge nomen, verzamelden honderden ti- fosi zich voor het clubgebouw in het centrum van de stad om tekst en uit leg te vragen. Pas na de meedeling dat de 'gouden jongen' nog steeds in Napels is, gingen de supporters naar huis. In het clubgebouw zijn drie advo caten van Napoli al dagenlang druk in de weer een verdedigingslinie voor Maradona uit te stippelen. Er moet een oplossing gevonden worden die de voetbalster in elk geval in Na pels houdt. Als de Argentijn de club zou verlaten, zou dat tot het faillisse ment van Napoli leiden. Om Mara dona te zien stromen bij elke thuis wedstrijd meer dan 90.000 supporters naar het stadion, ook wanneer er te gen een onbeduidende tegenstander gespeeld wordt. De meeste tifosi hebben een vaste tribuneplaats voor het hele seizoen gekocht. Theo de Jong gaat zijn eigen gang Door Gerard Hachmang DEI BOSCH - Het kan geen toeval zijn dat FC Den Bosch nu al twee seizoenen achter elksar een rol van betekenis speelt in de eredvisie. Hé afgelopen jaar eindigde de Brabantse club als ijfde op de ranglijst en de ploeg had zelfs lang tijd goede vooruitzichten op Europees voet bal. tp dit moment is FC Den Bosch de trotse kop- lopei zonder tot werkelijk sprankelend voetbal te zijn jekomen. Degelijkheid staat hoog in het vaan del bj de formatie van trainer Theo de Jong (39). Zij leermeester Rinus Is rael leeft onmiskenbaar de basisgelegd voor het succes, man ondanks de nodige muaties in het spelersbe- staid, lijkt er aan de euforie voflopig nog lang geen eitje te komen. En dat mag opzijn zachtst gezegd ver- bEingwekkend worden ge- nemd. Tijdens het zomerreces vrdwenen gewaardeerde kachten als Jos van Herpen (feyenoord), Wim van der brst en Ton Pattinama (eiden naar FC Utrecht) en mold Scholten (Ajax). Theo de Jong compen- :erde dit verlies met de ankoop van Hendrie Krü- an (Heracles), Arthur ioyer (Fortuna) en René an Eek (Excelsior). En vonderwei bleek dit trio uch moeiteloos aan te pas ten in het Bossche gezel schap. Niet verwacht „Ik had zelf ook niet ver wacht dat het allemaal zo voorspoedig zou gaan", con cludeert Theo de Jong na acht competitiewedstrijden. „Je hebt toch met een sterk gewijzigde spelersgeroep te maken en je moet dan maar afwachten of het allemaal klikt". Het is zonder meer de ver dienste van de nuchtere Theo de Jong dat FC Den Bosch opnieuw de grote sur prise van de nieuwe voet baleditie genoemd kan wor den. „Ik heb toch het nodige moeten improviseren", blikt hij terug. „Vooral in verde digend opzicht. Nu staat eigenlijk alleen nog doelman Jan ran Grinsven op de zelfde plaats. Op alle andere posities heb ik moeten schuiven. Het wegvallen van Jos van Herpen heb ik opge lost door Cor Adriaanse als laatste man te posteren. Misschien niet zo'n specta culaire speler als Van Her pen, maar wel met een fiks brok ervaring. En dat is ook heel wat waard". Discipline Voor Theo de Jong stond aan het begin van het sei zoen primair dat zijn verde diging solide in elkaar moest steken. „Discipline moet er zijn. Elke speler heeft be paalde kwaliteiten en ik eis dat men die van elkaar res pecteert". Hoewel Theo de Jong - net zoals zijn voorganger Rinus Israel - geen man van veel woorden is, hecht hij toch veel waarde aan een goede verstandhouding met de spelersgroep. Israel deed zijn werk en daarmee was voor hem de kous af. Als hij problemen had met be paalde spelers deed hij zijn kritiek in enkele zinnen af. En na afloop van de wed strijden was hij altijd snel verdwenen richting Am sterdam. Dat was nu een maal zijn werkwijze. Theo de Jong houdt er zijn eigen ideeën op na en dat siert hem. Hij voelt er niets voor een kopie van 'IJzeren' Ri nus te worden. nieuwe situatie. Belangrijk was dat de spelersgroep unaniem achter mij stond. Ik heb vervolgens alle voor- en nadelen tegen elkaar af gewogen en toen de knoop doorgehakt. Ik merkte dat, als je een tijdje in de voet ballerij hebt rondgelopen, je zo vervreemd bent van de maatschappij dat je eigen lijk niets anders meer kunt". Papieren Soepeler Theo de Jong: „Ik ben van nature een stuk soepeler dan Israel, maar dat wil niet zeggen dat ik alles over mijn kant laat gaan". foto audet „Het ligt eigenlijk heel sim pel", zegt hij. „Ik ben Theo de Jong en Rinus Israel is Rinus Israel. Ik heb de lijn van Rinus wel voor een groot deel doorgetrokken, maar ik denk dat ik op het menselijke vlak nogal met hem verschil. Ik ben van na ture een stuk soepeler, maar dat wil niet zeggen dat ik al les over mijn kant laat gaan. Ik heb genoeg karakter om in te grijpen wanneer dat nodig zou zijn. Ik ben in het algemeen ook niet zo cynisch in mijn uitlatingen als Rinus vaak kon zijn". Ais betaald voetballer kan Theo de Jong terugzien op een glanzende carrière. Hij begon bij Blauw-Wit, speelde vervolgens voor NEC, Roda jc, Feyenoord, Seiko, Hong Kong en hij sloot zijn loopbaan af bij Den Bosch. De Jong speelde 15 interlands. Als speler van NEC debuteerde hij op 16 fe bruari 1972 tegen Grieken land. In de periode dat hij uitkwam voor Feyenoord droeg hij veertien keer het Oranje-shirt. Tijdens de we reldkampioenschappen van 1974 in West-Duitsland mocht hij vier keer als in valler opdraven. Knoop doorgehakt Aanvankelijk voelde Theo de Jong er niets voor om in de voetballerij werkzaam te blijven. Hij wilde eigenlijk een zaak beginnen, maar toen hij de kans kreeg als hulptrainer onder Rinus Is rael aan de slag te gaan, greep hij die gelegenheid met beide handen aan. „Toen vorig seizoen be kend werd dat Rinus naar Feyenoord zou gaan en ik naar voren werd geschoven, ontstond er een totaal Op dit moment beschikt Theo de Jong nog altijd niet over de vereiste trainerspa pieren. De Ossenaar volgt wel de cursus Coach Betaald Voetbal, maar heeft geen dispensatie gekregen om de scepter te mogen zwaaien bij FC Den Bosch. Ad Zonderland is wel in het bezit van het diploma, maar de Vereniging van Oefenmeesters Nederland (WON) heeft niet de indruk dat de Bossche manager ook werkelijk de trainingen leidt. Daarom is de vakorga nisatie het volstrekt oneens met de gang van zaken en heeft dat ook in niet mis te verstane bewoordingen ken baar gemaakt. De tuchtcommissie van de KNVB zal op korte termijn uitspraak doen. „Maar je denkt toch met dat ik er van wakker lig", reageert Theo de Jong laconiek. „Ze zoeken het maar uit". Stabiel De Bossche oefenmeester kan bij het legioen nauwe lijks kwaad meer doen. Hij wordt op handen gedragen, uiteraard mede in de hand gewerkt door de successen. „Natuurlijk weet ik ook heel goed dat het een keer mis kan gaan. Maar ik denk niet dat we door één neder laag direct van slag zijn. Daarvoor hebben we een te stabiel elftal. Ik heb ook de indruk dat we met FC Den Bosch op de goede weg zijn. We moeten langzamerhand naar een situatie toe zoals bij FC Groningen. Dat we niet steeds moeten verkopen om de zaken financieel rond te krijgen. Het moet voor spelers in teressant genoeg zijn om bij FC Den Bosch te komen en te blijven. Als het ooit zo ver komt, dan worden we mis schien nog eens een echte topclub". prof. Willem Violet. Het duistere punten oveL toekomst, gezond" enz. Schrijf met foto prof. Willem Violet, t>elL door pers en radio, J f 70,-. Prof. Willem W Hulsterweg 75a, 458', Kloosterzande. Tel. 01 2370. MIAM (ANP) - Bij de wereldkampioenschappen bridge beleef den deNederlanders een goede dag. Vrijwel alle paren plaatsten zich vor de halve finales. Vooral de dames deden van zich spre ken. ElljSchippers en Marijke van der Pas rukten met scores van W en 2 op naar de tweede plaats. Zij verwierven daarmee een Sunstge uitgangspositie, omdat een deel van de gescoorde pun ten wrdt meegenomen naar de halve eindstrijd. Ook Jet Pas- Man n Anneke Simons maakten een spectaculaire sprong om- kwg./ia scores van 62 en 54 stegen zij van de 66ste naar de 16de Plaat Bep Vriend en Truus van der Spek klasseerden zich als 17de. In Ie open afdeling scoorden André Mulder en Max Rebattu ®ers156,7 en vervolgens 53,5. Met die scores waren ze de beste '"edclanders op de 43ste plaats. Gerrit Bouwman, die een kop- Pel nrmde met Piet Borst, moest om gezondheidsredenen de strij staken. and kwartfinale dames: 1. Levitt-Morse (VSt) 7322, 2. Schippers gat! e Pas 7198, 3. Deas-Palmer (VSt) 6984, 16. Pasman-Simons 6646, 17. "an er Spek-Vriend 6631. ROTTERDAM (ANP) - De traditionele wielercyclus Ahoy' op Zondag heeft voor het komende, vijftiende win terseizoen een uitbreiding on dergaan. Op de baan van het Rotterdamse sportpaleis zijn voor zeven zondagochtenden wieierprogramma's voorzien. De wedstrijddata zijn: 5,12,19 en 26 oktober, 4, 11 en 18 ja nuari. Er worden vier (officieuze) kampioenschappen van Ne derland voor amateurs en twee voor junioren gehouden. Het zijn op 12 oktober klasse mentswedstrijd amateurs en demies voor junioren, op 26 oktober koppelkoers amateurs en klassementswedstrijd ju nioren, op 11 januari omnium amateurs en op 18 januari der- nies amateurs. De regelmatig- ste amateur in de cyclus krijgt een replica van Joop Zoete melks bronzen standbeeld in Ahoy'. SEOEL (SID/RTR) - Twee dagen na de opening van de Aziatische Spelen in Seoel zijn de gewelddadigheden van proteste rende studenten weer opgeleefd. Alle vei ligheidsmaatregelen ten spijt verzamelden zich dinsdagmiddag in de Zuidkoreaanse hoofdstad zeker vijfhonderd demonstran ten voor een van de officiële hotels. Gedu rende drie uur stonden de studenten, gewa pend met stenen en molotov-cocktails, en politie tegenover elkaar. De leuzen van de demonstratie, die later veranderde in een sit-in, waren gericht op de Aziatische en Olympische Spelen (in 1988), die verspilling van geld en welzijn worden genoemd. De waarnemingen van de competitielei ders bij het schieten hebben gisteren voor een eerste uitbarsting gezorgd bij de Spelen zelf. Wang Zhengfu, de manager van de Chinese afvaardiging, diende een officieel protest in tegen wat hij noemde 'bedrieg lijke manipulatie' bij twee onderdelen. Bij de ploegenstrijd op luchtdrukpistool (dames) en op snelvuurpistool (heren) is China volgens Wang duidelijk benadeeld door de compleet Zuidkoreaanse jury. „De resultaten werden bewust verkeerd doorge geven", zei Wang. Bij de dames viel de gou den medaille daardoor in handen van Ja pan. Bij de heren ging Zuid-Korea met de eer strijken. De Chinese schutters moesten genoegen nemen met het zilver. Bij de andere sporten gaat de grote Chi nese ploeg onverdroten door met het verga ren van eremetaal. Bij de turners was Li Ning met 117,8 punten oppermachtig op de twaalf kamp. De 23-jarige student, die in Los Angeles drie keer goud veroverde, had slechts af te rekenen met zijn landgenoten Yang Yueshan en Lou Yun. Ook bij de dames was de Chinese hege monie duidelijk. Chen Cuiting.won het in dividuele toernooi. Huang Qun en Yu Feng volgden op minder dan een half punt. Het zwemmen bleef ook dinsdag een overwe gend Japanse aangelegenheid, met China en Zuid-Korea als belangrijkste concurren ten. STUTTGART (SID/DPA) - Porsche blijft ook het ko mende seizoen actief in de formule 1. De Westduitse fabriek levert, zo werd dinsdag overeengekomen, in 1987 zijn turbo-motoren aan McLaren. De Britse ren stal, in 1984 en 1985 succesvol met de wereldkampioe nen Lauda en Prost, was lange tijd in de slag met Re nault over levering van de benodigde krachtbronnen. Maandag liet het Franse staatsbedrijf bij monde van sportchef Fauré weten zich geheel terug te trekken uit de belangrijkste tak van de autosport. Vorig jaar hief Renault al de eigen renstal op. De beslissing van Porsche, die motoren bouwt in op dracht van het Arabische Technique d'Avant Garde (TAG), komt op het moment, dat het einde van het turbo tijdperk in de formule 1 in zicht lijkt. Op 3 oktober buigt de internationale autosportfe deratie (FISA) zich in Parijs over een nieuw reglement en de toekomst van het Grand- Prixcircus. De kernvraag luidt: doorgaan met turbo motoren of terugkeer naar de konventionele zuigermotoren De grond van dat alles: de explosie van tientallen miljoe nen dollars aan de kostenkant, het systeem van arme en rijke stallen en de nauwelijks meer in te tomen ontwikkeling van de motorvermogens. Vier mogelijkheden worden voor de komende jaren beke- OOSTENDE (ANP) - Het Ne derlandse jeugdelftal, be staande uit spelers tot 18 jaar, is dinsdagavond het voetbal toernooi in Oostende begonnen met een nederlaag van 0-2 te gen Italië. Bij de rust stond Oranje met 0-1 achter door een treffer van Bresciani in de 25e minuut. In de 75e minuut zorgde Lentini voor de eind stand. In de tweede wedstrijd van de openingsdag speelden Schotland en België 1-1. Ne derland speelt donderdag te gen de Belgen.De opstelling van Ne derland: De Jong; Roembiak, Doesburg, Vonk, Markus, Meyer, De Gunst, Van Ankeren, Roos, Koster en Blinker. AMSTELVEEN (ANP) - Het Nederlandse herenbockey- team heeft dinsdagavond in het Wagenerstadion van Am stelveen tijdens de oefencam pagne voor de wereldtitel strijd in Londen met 3-0 van de Batavieren gewonnen. Het was een bijzonder matig duel, waarin de treffers pas in het laatste kwartier tot stand kwamen via Tom van 't Hek en Floris Jan Bovelander (tweemaal, waarvan één keer uit een strafcorner). Bij het Nederlandse team ontbrak de grieperige Maar ten van Grimbergen. Voor- stopper Fred Bierens speelde ondanks een gebroken vinger één helft mee. Het komend weekeinde doet Nederland in Laren nog mee aan een drie- landentoernooi. Vrijdagavond is Argentinië (poulegenoot in Londen) tegenstander, zondag staat het duel met Spanje op het programma. Het Neder landse gezelschap vertrekt volgende week donderdag naar Engeland. Twee dagen later wordt daar de eerste wedstrijd gespeeld tegen de Sovjetunie. De opstelling van Nederland: Leistra (Bos); Ties Krui ze; Klaassen (Delissen), Bierens (Drost), Bovelander, Kooyman, Van 't Hek, Hidde Kruize, Diepeveen, Schlalmann en Heijn (Boele van Hensbroek). BARCELONA (Rtr/SID) - De Franse tennisser Henri Le conte is binnen 48 uur gecon fronteerd met een hoogte- en een dieptepunt in zijn loop baan. Zondag nog bracht hij in Hamburg het toernooi om de open Westduitse titel op zijn naam. Gisteren leed hij in zijn eerste de beste partij voor het met 225.000 dollar gedoteerde Grand-Prix toernooi van Bar celona een smadelijke neder laag tegen Ronald Agenor uit Haïti. De als eerste geplaatste Leconte ging in drie sets ten onder: 1-6,6-4 en 4-6. Voornaamste uitslagen eerste ronde: Ro nald Agenor (Hai) - Henri Leconte (Fra) 6-1, 4-6, 6-4; Emilio Sanchez (Spa) - Jimmy Brown (Vst) 6-0, 6-1; Damir He retic (Wdl) - Julio Goes (Bra) 6-2,6-1. ken: 1. het terugbrengen van de inhoud van de turbo-moto ren van 1500 naar lOOOcc; 2. daarbij de beperking van tur- bodruk en luchtinlaat; 3. handhaving van de huidige motoren met voornoemde re stricties; 4. verbod van turbo's en in plaats daarvan zuiger motoren met maximaal 3500cc cilinderinhoud. RIGA (AFP) - De tiende partij voor de schaaktweekamp tus sen de Sovjetrussische groot meesters Artoer Joesoepov en Andrej Sokolov is dinsdag avond in Riga in remise geëin digd. Het duel, waarin Joesoe pov wit had, vergde 36 zetten. Joesoepov leidt nu met 6-4 en heeft uit de resterende vier partijen nog anderhalf punt nodig om zich winnaar van de tweekamp te mogen noemen. Hij krijgt dan het recht op een match tegen de verliezer van het treffen Kasparov - Kar- pov. LUIK (SID) - De Franse za kenman en sportsponsor Ber nard Tapie heeft nu ook zijn blik over de landsgrenzen ge richt. Tapie, die al een wieler ploeg onderhield met Hinault en Lemond en dit seizoen Olympique Marseille finan ciert, waardoor de club zich danig op de transfermarkt kon roeren, heeft het plan opgevat zijn activiteiten uit te breiden naar België. Standard Luik is de vereniging van zijn keuze. Voorbereidende gesprekken zijn al gevoerd. Tapie zal zich begin oktober in Luik melden om de bijzonderheden door te nemen met het Standard-be- stuur. De Fransman heeft al laten doorschemeren onder anderen de Braziliaan Careca te willen kopen voor Standard. ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse amateurvereni ging Xerxes voelt niets voor een verhuizing van het sport complex Zestienhoven naar een andere locatie in de stad om ruimte maken voor prof- en amateurclub Sparta. De betaalde voetballers moeten over een aantal jaren weg uit Spangen, omdat er op hun terrein een wijkpark komt. De gemeente ontwik kelde het plan Sparta in de toekomst te huisvesten op het terrein van Xerxes, waar een nieuw stadion zou moeten ver- rij zen. Tijdens een druk bezochte vergadering stuitte het be stuur van Xerxes op onover- komenlijke bezwaren van driehonderd leden, die de hui dige accommodatie aan de noordkant van Rotterdam niet willen verlaten, te meer, om dat de gemeente in hun ogen geen weloverwogen alterna tief heeft genoemd. De leden vergadering wil eerst een ge sprek met het gemeentebe stuur. Vervolgens wil de club een onderzoekscommissie in het leven roepen en een nieuwe vergadering aan het omstreden plan wijden. Sparta vreest dat met deze gang van zaken de besluitvor ming voor de noodzakelijke verhuizing ernstig wordt ver traagd.

de Stem | 1986 | | pagina 7