Hoop op vinden Cheryl is nog niet vervlogen Vandaag in Boerderij LEIDER RECHERCHEBIJSTANDTEAM VELSEN: Sjevardnac maar afschi Vissersboten moeten wellicht uitwijken Bladluis is dol op uitlaatgassen Hoerenorganisatie blijft knokken tegen discriminatie VgfT ZWARE BE. Beurs bloeit AMSTERDAMSE WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1986 EXTRA OP WOENSDAG= Door de bank genomen WOENSDAG 24 SEPTEME SUMATRA CUM LAUDE Eigen schuld PAPIER - rkl VOOR UW PEN Door Rinse Brandsma VELSEN/ HAARLEM - „Dat Chéryl na ze ven weken alsnog le vend opduikt is niet uitgesloten". „Wij hopen daar nog al tijd op. Wij blijven er van uitgaan, dat het kind ont voerd is, er zijn geen aan wijzingen voor een seksu eel delict. Er zijn sporen. Te veel toevalligheden, die in dezelfde richting wijzen, zegt onze ervaring ons." Het uitgebreide Noordhol landse rechercheteam mag dan zijn zoekwerk naar het vermiste 7-jarige Velsense meisje Cheryl Morriën ge staakt hebben, op beperktere schaal wordt de opsporing wel doorgezet. „Het korps in Velsen heeft er nog veel werk aan. Het is behoedzaam opereren." Reden voor hoofdinspecteur van po litie J. van Rijn, niet het ach terste van zijn tong te laten zien: de ontvoerders van Che ryl mogen niet zó opgejaagd worden, dat het leven van het kind alsnog in gevaar komt. De hoop van ouders en politie mensen op een gezonde terug keer van Cheryl is na die bijna 2 maanden nog niet vervlogen, al is die hoop niet groot. HIP Van Rijn, coördinator van de centrale recherche van het Haarlemse politiekorps, was leider van het recherche team, dat bijna zes weken in tensief speurde naar Cheryl, meer dan 900 tips natrok, en het werk noodgedwongen moest staken omdat alle spo ren leken dood te lopen. Dat wil overigens niet zeggen dat alle opsporingsactiviteiten ge staakt zijn. „Dit soort zaken wordt nooit stilgelegd. Nu nog zijn er in Velsen vijf man, eigen recherchemensen, mee bezig. In dit soort zaken blij ven altijd rechercheurs inge werkt. Als naderhand aanwij zingen binnenrollen, kan de zaak weer opgepakt worden." Kostbaar Van Rijn leidt sinds drie jaar een speciaal Noordhol- Een beeld van de zoekacties naar Cheryl Morriën in de duinen bij IJmuiden begin augustus. - FOTO ANP lands recherchebij standteam, dat op volle sterkte een om vang heeft van 25 recherche mensen en zo nodig binnen 1, 1 Vi uur bij een 'kapitaal delict' ter plaatse kan zijn en op de zaak gezet kan worden. Zes maal in die tijd kwam het team in touw, het was nu voor de tweede maal dat de sporen doodliepen. „Dertig man op een zaak is natuurlijk heel kostbaar, tonnen per dag. Hoe langer het onderzoek duurt, hoe meer naar de centen geke ken wordt." Hoe langer het duurt, hoe kleiner ook de kans dat een zaak alsnog opgelost wordt. „Bewijsmogelijkheden, spo ren, mensen die geneigd zijn tot praten, alles wordt vager en moeilijker. Als een zaak heet is en emotioneel ligt, wil len mensen nog wel praten. Na een paar dagen blijft bij mo gelijke getuigen bijvoorbeeld het verhaal, dat ze in de krant gelezen hebben, hangen als ware dat hun eigen belevenis." Van Rijn erkent, dat het voor hem en zijn team uiterst onbevredigend is, een zaak als die van Cheryl met een open einde te moeten afsluiten. „De gezichten van de familie, als je ze moet zeggen dat je moet stoppen. Het ging er ons om, het kind boven water te krij gen. Liefst levend, natuurlijk. Maar, hoe vreselijk ook, als ze dood gevonden zou worden, dan weet de familie waar ze aan toe is en kan ermee leren leven. Nu blijft die onzeker heid: waar is ze, leeft ze nog, wordt ze goed behandeld of misschien misbruikt? Nu heb ben wij de familie die zeker heid niet kunnen geven. Dat is ook voor ons heel moeilijk." Cheryl wordt vermist sinds dinsdag 5 augustus. Zij was aan het spelen in de buurt van haar ouderlijke woning in Velsen, nabij het duingebied. Rond half twaalf in de och tend is zij daar voor het laatst gezien. Wat daarna precies ge beurd is, kon nog niet opgehel derd worden. Twee mannen in een groene Lada, veel meer weet de politie niet, na het na trekken van enkele duizenden reacties van het publiek en alle 5000 groene Lada's. „Op veel plaatsen in het land zou het kind gezien zijn, zoals herhaaldelijk in Den Haag. Daar wonen veel Indi sche mensen en lopen waar schijnlijk veel meisjes rond, die op Cheryl lijken. Maar als we drie, viermaal een gelijk luidende melding uit Den Haag kregen, dan onderzoch ten we die toch." Het recherchebij standteam pleegde buurtonderzoek, coör dineerde zoekacties naar aan leiding van tips, benaderden getuigen, relaties, familiele den, de kinderen van school en buurt, bezoekers van een na bije camping en het strand. „Een grote papierwinkel ont staat dan, want zelfs notities waarvan een rechercheur niet direct de indruk heeft, dat hij er wat aan heeft, worden be waard want kunnen later een houvast zijn." Het recherchebijstandteam opereert in de arrondissemen ten Haarlem en Alkmaar en onttrekt rechercheurs aan de - Hoofdinspecteur Van Rijn: „Als je gaat roeren, komt veel rotzooi boven. Je maakt met zo'n groot team veel los. Dat is de bedoeling ook." grote korpsen van gemeente en rijkspolitie, maar ook aan de kleinere korpsen. „Een vaste team met eigen vaste methodieken." Bij een zaak draaien lokale rechercheurs in het team mee, die plaatselijke bekendheid inbrengen. Zo wordt het team, dat opereert onder de korpschef, niet te veel indringer. Bij een kapitaal delict als moord- en doodslag, gewa pende overval, ernstige sek suele zaak, ontvoering wordt direct een van de teamleiders gewaarschuwd, die vanaf het begin meedraaid en beoordeelt of het zin heeft, het uitge breide team in te schakelen. Voor 99% gaat het om moord zaken. De zaken, waar Van Rijn en zijn team in de afgelopen drie jaar speurwerk in verricht hebben waren, behalve Che ryl, het lijk van een man in een uitgebrande auto op Wie- ringen, een overvallen en na kneveling overleden vrouw in een bejaardenhuis in Wormer, een achter zijn voordeur neer geslagen oudere man in Zaan stad, de ook in Zaanstad in een boetiek neergestoken Sandra van Raalte en een vrouw, die in de Zandvoortse duinen door haar eigen man omgebracht werd. Op die van Cheryl en Sandra na wist het team ze op te lossen. Veel rotzooi Komen tijdens een onder zoek ook veel tips boven water die naar andere kwalijke cri minele praktijken wijzen? Van Rijn: „Als je gaat roe ren, komt veel rotzooi boven. - FOTO AND Je maakt met zo'n groot team veel los. Dat is de bedoeling ook. Zeker bij emotioneel be laden zaken gaan mensen de politie bellen, die dat anders nooit zouden doen. Bij zeden zaken hoor je dan van kinde ren, die door kerels benaderd zouden zijn. Verdachten be kennen soms andere zaken. Maar er is slechts een enkele toevalstreffer bij." Heeft het team ook het ge voel, tegenover steeds hardere, vaak buitenlandse criminelen te staan? „Bewuste killeracties, plan matig zelfmoorden of huur- moorden, die kennen we in Nederland gelukkig maar weinig. Bij moord en doodslag gaat het meestal om emotio nele delicten, labiele figuren, toezeggingen van familieleden die niet nagekomen zijn, een rode waas voor de ogen." En de stroom van tips door waarzeggers en helderzien den, zoals die ook bij de ont voeringszaak van Cheryl los kwamen? Een grijns en een wegwerpgebaar bij de recher chechef. „Wil je het echt we ten? Het gaat om vage, tegen strijdige visioenen. Nooit de tails. Zo van: ze leeft nog, ik zie zand, industrie, ik ruik vis. Geen wonder, als je weet dat de zaak in Velsen speelt. „Toch gooien wij ook die tips niet weg, alles leggen we vast. Je weet nooit, of iemand onder de tafel door versluierd iets wil zeggen. Maar het nut van paragnosten in dit soort zaken is in het algemeen nihil. In de zaken van Cheryl en Sandra hebben wij al dat soort tips apart bij elkaar gelegd en uitgezocht. Er bleef niets van over Door Rien van Nunen Sportvisserijschepen uit Tholen en Bergen op Zoom zullen wellicht binnen af zienbare tijd naar een andere ligplaats moeten gaan uit zien. De bouw van de oester- dam in de Kom van de Oos- terschelde noopt hen daar toe. Vooral de grotere sport- visserijbedrijven uit Tholen hebben nogal wat last van de nieuwe situatie straks. St.- Annaland wordt de nieuwe thuishaven voor de Bergena- ren en de meeste bedrijven uit Tholen. Eén bedrijf gaat gedeelte lijk vanuit Tholen naar Yer- seke, maar, zo verzekerden de eigenaars van de Zwervers mij afgelopen zondag, wan neer de vangsten goed blij ven gaan zoals nu, blijft men in Tholen. Men moet dan wel voor lief nemen dat er ge bruik moet worden gemaakt van de sluis in de Oesterdam. Dat geldt vanaf 1 oktober 1986, en naar men bij de Kreekraksluizen wist te mel den tot 1 mei 1987. Er kan slechts een sportvisserijschip tegelijk door de sluizen, die bediend zullen worden vanaf 7.00-12.00 en van 13.00-18.00 uur elke dag. Op meerdere gebieden wordt het dus afwachten. Op de eerste plaats hoe de vang sten voor en na het sluiten van de Philipsdam (februari a.s.) zich zullen ontwikkelen. Dat is wellicht voor ons sportvissers iets om te ont houden. De andere sportvisserijbe drijven zullen met hun be drijven veel concurrentie te duchten hebben van de be drijven die in St.-Annaland thuis zijn en andersom. Het is niet te hopen dat de veel heid aan schepen het voor sportvissers minder interes sant zal maken. Omgekeerd heeft men straks keuze ge noeg daar in St.-Annaland, welk trouwens onmiddellijk grenst aan interessant water als de Krammer (straks flink stilgevallen als de stroom er uit is) kabeljauw, geep, schol en schar, zullen evenals zee baars misschien wat helder der water door de kiewen en voor de ogen krijgen! Ondertussen beleeft de Kom van de Oosterschelde wederom een goed vissei- zoen. De schar is er nog wel niet in groten getale, maar ze komen er aan. Schol zit er volop evenals (kleine) wij ting. Opvallend veel i>is wordt weggehaald uit de diepere stekken. Men vist herhaaldelijk op dieptes van 15 meter en meer, zelfs 20 meter is niet ongewoon. Op dagen dat de stroom niet al te fel is, vangt men voor de tijd van het jaar veel vis. Flap en zeewier ontbreekt haast volledig en dat na een goede zomer! De invloed van de Pijler- dam is inmiddels bij de za gerstekers al merkbaar. Men kan minder keren dan voor heen op de goede plaatsen te recht. Met andere woorden, de zagers worden schaars en daarmee duurder. De voor ziening van pieren blijft vrij constant en aan de aanvoer ervan is te merken dat de aastekers ze voorlopig nog wel kunnen vinden. Of wel licht straks een situatie zou kunnen ontstaan zoals bij de sluizen van Stellendam (veel spiering en zeebliek) zodat de Oesterdamsluizen en de slui zen in de Philipsdam straks veel bot opleveren valt te be zien. Spiering en bliek vor men bv. al vele jaren hét al ternatieve aas voor de sport vissers van het Wad nabij de Stevinsluizen van Den Oever. Dat de waterkwaliteit in de Oosterschelde erg goed moet zijn, blijkt op het ogen blik uit regelmatige vang sten van makreel tot nabij Tholen De mannen uit Tholen heb ben goede hoop op mooie vangsten. Immers achter de Oesterdam ontstaat enige tijd een soort 'Grevelingen'. Veel platvis wordt opgeslo ten, waardoor, wegens de felle vloed op het top van het getij via het Schelde Rijnka naal, veel van die vis in het Thoolse Gat e.d. voor de Oes terdam zal blijven hangen. BRISTOL - Er is een insect dat dol is op uit laatgassen van auto's, zo maakte de Britse bio loog Gordon Port onlangs bekend tijdens een bijeenkomst van het Britse Genootschap ter Bevordering van de Wetenschap. Dit insect is de bladluis, de hardnekkige plaag van menige tuinier. De bioloog en zijn team kwamen tot hun ont dekking toen ze de raadselachtige voorkeur van deze planteneter voor planten die langs snelwe gen groeien gingen bestuderen. Het blijkt dat deze planten een verhoogd ge halte aan stikstof bevatten en dat dit uiterst voedzaam is voor de luizen. Het stikstof is af komstig van de uitlaatgassen van auto's en is dezelfde stof die verantwoordelijk is voor de luchtvervuiling en de zure regen. Port deelde verder mee hoe tuiniers hun ge wassen konden vrijwaren van dit ongedierte. Een mengsel van suiker en gist zou lieveheers beestjes en zweefvliegen aantrekken, die zich voeden met bladluizen. Copyright The Guardian AMSTERDAM/BRUSSEL (ANP) - „Hoeren zijn niet bij uitstek dragers van geslachts ziekten. Niet-verslaafde hoe ren zijn geen besmettings haard van AIDS. Ook hoeren kunnen ver kracht worden." Dit zijn een paar noodkreten uit de con gresstukken voor het tweede internationale hoerencongres dat begin oktober in Brussel gehouden wordt. Vorig jaar werd in Amster dam de internationale hoeren organisatie ICPR (Internatio nal Committee voor Prostitu tes' Rights), opgericht. Miljoe nen prostituées uit de hele we reld stuurden vertegenwoor digers naar Amsterdam om deel te nemen aan het congres. Het was voor het eerst in de geschiedenis dat de beoefe naars van het 'oudste beroep ter wereld' officieel uit hun schuilhoeken tevoorschijn kwamen. Eén doel hadden ze voor ogen: weg met het stigma hoer en de discriminatie die daaruit voortkomt. Na een jaar keihard aan de weg timmeren lijkt hun werk succes te hebben. „Er is een duidelijke kentering te mer ken, vooral bij de beroeps groepen als hulpverleners, po litie en ambtenarij. Er wordt niet meer alleen geluisterd naar prostituées: ze mogen voortaan meepraten", aldus Gail Pheterson, sociaal psy chologe en organisator van het tweede hoerencongres in Brussel. Een teken aan de wand is volgens haar al de plaats waar de honderden prostituées dit keer bij elkaar komen: het deftige Europese Parlement heeft zalen afgestaan. Er wordt in zes talen simultaan vertaald en een groot deel van de kosten wordt gesubsidieerd. „Het begin is er. Maar er moet (ADVERTENTIE) Snelle vermeerderingsmethode pootaardappelen Hoe de uitspoeling van stikstof beperken Dassenburchten op agrarische grond Bon Noteer mi| voor een abonnement op Boerderij (169,75 p.j.) met Veehouderi] Akkerbouw □Varkenshouderij Tevens neem ik tot 1-3-1987 een gratis proefabonnement op BoerdenjKrant Naam. Adres Postcode: In open envelop zonder postzegel erop zenden aan Uitgeversmaatschappij C Misset BV, Afd AAA, Antwoorder 10, 7000 VB Doctinchem Woonplaats nog vreselijk veel gebeuren", aldus Gail. Hoeveel prostituées er in de wereld zijn is onbekend. Schattingen zeggen dat het er miljoenen zijn. In Nederland zijn ongeveer 15.000 hoeren, van wie er 5.000 in Amsterdam tippelen of voor de ramen zit ten. Het merendeel van hen zijn vrouwen. Maar ook man nelijke prostituées en trans- seksuelen zijn bij de hoerenor ganisatie aangesloten. De si tuatie van prostituées over de wereld is verschillend, maar nergens rooskleurig. In Ame rika zijn de miljoen prosti tuées er slecht aan toe. „Hon derden hoeren worden daar vermoord zonder dat er een haan naar kraait. Ze worden gewelddadig behandeld door klanten, maar ook door poli tiemensen", aldus Margot St.James, oprichtster van de Amerikaanse hoerenorganisa tie 'Coyote'. In Nederland is er minder geweld tegen prostituées om dat de hoeren meer getole reerd worden. De Wallen in de Amsterdamse rosse buurt zijn daar een voorbeeld van. „Maar hoeren in Nederland worden wel gediscrimineerd. Als een prostituée hier aangifte doet van verkrachting, wordt ze door de politie niet serieus ge nomen. Ze worden extra ge controleerd door de Sociale Dienst of ze wel écht gestopt zijn met werken. Allemaal voorbeelden van de negatieve gevolgen die hoeren ondervin den door hun vak", aldus Jan Visser van de Mr. de Graaf stichting. Deze Stichting houdt zich bezig met alle facetten van prostitutie. Uit praatgroepen binnen de stichting ontstond twee jaar geleden 'De Rode Draad', de belangenorganisa tie van prostituées in Neder land. Uit het feit dat de Rode Draad voor de komende drie jaar subsidie krijgt, signaleert ook Jan Visser een verande ring in het denkpatroon over prostitutie. Maar ook hij maakt de kanttekening dat dit alleen voor hulpverleners geldt. De Medici uit rence gelden zo'n beetje als de uitvin ders van het bankieren. Van de kapitalen die ze met hun geldzaken ver dienden getuigen nog tal van monu menten in de Tos- caanse stad. De Medici uit de Re naissance waren kennelijk zo succesvol dat de Italianen daarna niet meer de moeite genomen hebben hun kennis van het bankvak verder te vergroten. Het Italiaanse bankwezen is ho peloos verouderd. Geld op de bank is nog heel wat anders dan geld in de hand. Wil ik geld van mijn rekening halen, dan ben ik daar toch al gauw een voormid dag mee kwijt. De bankem- ployees behandelen mij daarbij op een wijze alsof zij onverant woorde risico's nemen door mijn geld aan mij toe te vertrou wen. Mijn bank, de Banco di Ro ma, ligt in de Via del Corso, in het hart van de stad. Toen ik voor eerst daar was om een re kening te openen was employee Sergio d'Ayala Valva anderhalf uur in de weer voordat alle for maliteiten waren vervuld. Hij moest van alles weten over mijn werkgever, hij copieerde in nij vere handarbeid vrijwel mijn hele paspoort en ik moest van tal van handtekeningen zetten. Alle gegevens werden in drie- of viervoud verwerkt en het geheel werd verlucht met tal van in drukwekkende stempels. Italianen zijn dol op stempels. Bij de invoer van mijn auto trok een douane-ambtenaren achter eenvolgens vier lades van zijn bureau open die alle barstensvol gevuld waren met stempels, voordat hij het gezochte minus cule exemplaar gevonden had. Op zijn bureau drie inktdozen: een zwarte, groene en een rode. Een Italiaans bureaucraat be kijkt een papier vol exotische stempels net zoals een museum bezoeker een voluptueus naakt van Rubens. Terug naar mijn bank. Aan de ingang staat een bewaker, zo als bij vrijwel alle Italiaanse banken. Bij het tweede of derde bezoek kent hij het gezicht van de cliënt en vraagt niets meer. Binnen staan vier grote bureaus waarachter de almachtige em ployee's zetelen wanneer zij niet toevallig ziek zijn, vakantie heb- 1 ben of gewoon ergens een ca- puccino drinken zijn. In het I midden van de ruimte zitten, voorzover er plaats is, de klan- j ten. Zij wachten tot bij een van i de bureaus de stoel vrijkomt, i Omdat er meestal lang gewacht moet worden, lopen de irritaties op en wordt er nogal eens geru- i zied over wie er aan de beurt is. Als ik aan een van de bureaus i plaats kan nemen ben ik al een heel eind op schot. Ik vertel de employee dat ik voor zoiets be- lachelijk eenvoudigs gekomen i ben als geld opnemen van mijn j eigen rekening. Die mededeling i wordt beleefd ter kennis geno- i men, waarna de nodige papieren ingevuld worden. Vervolgt] krijg ik een plastic plaatje nu een nummer, waarmee ik naar de andere zijde van het bouw begeef. Daar is de kas. Op een grote bank wad® opnieuw de verveelde gezichti van daarstraks. Even later kot de bankemployee die mij gek pen heeft met mijn papieren legt die op de stapel van de ki sier. Opnieuw een lange zit |t dat de kassier mijn nun® roept. In het begin had ik nog eens de neiging om 'kien' te r0 pen, maar dat is er allang van Nadat de kassier zijn blik tn eens over mijn papier heeft lat gaan, grijpt hij in een lade begint, ongelooflijk maar wa: uit te betalen. Door Gerard Kesseli Om niet in een permanet staat van treurigheid te vervt len verdient het aanbeveli maar te leven van reis- of ear cheques die van de rekening Nederland worden afgescki ven. Dan hoef je slechts aai schuiven bij de toeristen aanl loket. Daar gaat het vaak snel. Bankopdrachten, zoals in N derland, zijn er in Italië niet. mensen moeten met de rekeii gen van gas, water, licht, tt foon naar het postkantoor of bank en daar achter ui de aansluiten. Personeel van bedrijven en instellingen neti de rekeningen mee naar werk. Daar loopt dan een nusje van alles rond dat de rel ningen en het geld verzamelt er mee naar de bank gaat. Als een paar van die baasjes voot hebt aan het loket ben je ma in de aap gelogeerd. De mogelijkheid tot auton tische overboeking is er v> wel, maar wordt algemeen af; raden gezien het aantal koslbi fouten dat gemaakt wordt. Ni als het over banken gaat verba ik me over niets meer. Ik een krant dat de grootste Amt kaan.se bank, de Chase Mank tan, zich dreigt terug te trekkt van de beurs in Milaan. duurt in Italië immers maanden om een aandeel naam te laten zetten. En toei aan mijn bank vroeg hoev rente ik op mijn lopende rel ning krijg, luidde het antwot eenvoudigweg: „Niente." kon, zo werd mij uitgelegd, rente krijgen, maar dan dier ik daartoe een officieel veras toe in te dienen. (ADVERTENTIE) Waarom sigaar? Ik vind dat de mooiste vorm van roken. Niet inhaleren. Wel veel aroma. Altijd sigaar gerookt? Ja, maar daarbij speelt kwaliteit natuurlijk wel een rol. Je moet goed weten wèt je rookt Eén merk? Ja, dit Beter moeten ze nog bedenken. OUD KAMPEN Van cigarillos tol grote coronasin cederhouten kistjes en in dozen. Voor de verkiezingen mooie woorden en beloftes. Velen geloofden het. Resultaat CDA en WD konden weer gaan regeren. Nu na Prins jesdag weten grote groepen van mensen wie er regeert. Als alles doorgaat zal er weer flink bezuinigd wor den op plaatsen waar het niet hoort. Bijstandtrekkers, werklozen, WAO'ers, mini mumloners en bejaarden zullen nog wat gaatjes in hun broekriem bij moeten maken. Zelfs de bejaardenpas loopt gevaar. Dat treft dan mensen die voor de oorlog door Christelijke regeringen en werkgevers vernederd en uitgebuit zijn. Na de oorlog heeft bloed, zweet en tranen er Nederland bovenop ge bracht. Maar wat weet een jonge minister van WVC ook van ouderenleed af. Nu ook weer een zich christelijk noemende partij in de rege ring. Het gevolg hoe hoger het inkomen hoe meer koop krachtverbetering. De ar- \0P .oRlENft' moede is anders dan vf# ger. De mentaliteit van die er wat aan kunnen <W is niet veranderd. Een regering met een dere samenstelling zou bezuinigen, dat staat vaS Als men voor de verkies-" gen goed had nagedacht dat hokje op de goede pi® had rood gemaakt zou een regering geweest fl die meer had opgekoi# voor de zwakkeren in def menleving. Het is dus i schuld dat we nu met Christelijk Liberale regf ring opgescheept zitten. Breda, P. v. Gurp Acti< SAIDA (AFP) - De Isra heeft dinsdagmiddag Pal( stookt in de omgeving van oosten van Beiroet. Eerder op de dag voerde het Zuidlibanese Leger (SLA) zwaï dorpen ten noorden van de dc leerde 'veiligheidszone' in het zi hebben Libanese politiefunctioi Een Israëlische militaire tisc woordvoerder zei dat de lucht- aan aanvallen op Palestijnse doe- op len in Damour geslaagd waren pen en dat alle gevechtstoestellen grei veilig op hun bases waren te- sch< ruggekeerd. Het is de tweede Yifc Israëlische actie in dit gebied, dag Bij een vorige aanval in juli grei kwamen vijf mensen om. raë Eerder op de dag bestookte len het SLA, dat de afgelopen da- strj gen aanzienlijke wapenlever- bet anties van Israel heeft ont- ver! vangen, dorpen ten noorden Per van de 'veiligheidszone'. De bezi beschietingen duurden met ten, korte onderbrekingen voort liscl tot dinsdagmiddag. Volgens de non Libanese politie richtten de U aanvallen zich vooral op de mo; streek rond Nabatiyeh op 65 din; kilometer ten zuidwesten van hed Beiroet. stac geb: De christelijke SLA-militie, net die onder commando staat van van generaal Antoine La had, is de Zui afgelopen weken herhaalde- naa lijk het doelwit geweest van de aanvallen door radicale shi'i- het Van onze correspondent NEW VORK - De Sovjetrussische van Buitenlandse Zaken, Eduard nadze heeft gisteren in ongemeen woordingen gereageerd op de SDI-v die de Amerikaanse president Reaga pen maandag in de algemene vergad de Verenigde Naties in New York vardnadze verklaarde dat de ruimt het militair domein van de supermac worden gemaakt De Russische minister zei dat de rende verklaring' van de Amerikaai dent er op is gericht het ABM-verdi dermij nen. „De bedoeling is alleen verdrag binnen zeven jaar ongedaa ken", aldus Sjevardnadze in zijn toes de algemene vergadering van de VN. kend is de praktische toepassing van Strategisch Defensie Initiatief dat v een nucleair schild in de ruimte in s het ABM-verdrag. President Reagan stelde maandag drag met de Sovjet-Unie voor dat he kelen en testen van het ruimteschil mogelijk maakt. Daarna zouden de nen bereid zijn him technische kenr Russen te delen. „Is het niet veel vei te werken aan een complete ontmani alle kernraketten zoals wij dat oo voorgesteld?", zo vroeg Sjevardnacb AMSTERDAM (ANP) - Het kon bijna niet missen: een vast Wall Street en j*n verdere stijging van de dollar koers, daar kon het Beursplein niet lauw onder blijven. En inderdaad za gen de meeste aandelenkoersen er dinsdagochtend mooi uit Vooral de in ternationals profiteerden weer van de Kunstige omstandigheden, maar ook de meeste andere aandelen werden mee getrokken. Op de obligatiemarkt bleef het bladstil. Het wachten is daar op de Jaarvergadering van het IMF waar de rente vermoedelijk het belangrijkste onderwerp van gesprek zal zijn. Overi gens menen handelaren dat de tendens van de rente neerwaarts gericht blijft, wat dus op termijn een verdere stij- Kmg van de obligatiekoersen zal bete- In de internationale aandelensector niet name Philips vast Het elek- teonicafonds noteerde aan het eind van °e ochtend bijna ƒ2 hoger op ƒ53,60. ggevBr was eveneens in trek en werd Wii k°6er verhandeld op ƒ494. Ko- ™£jdijke Olie was ƒ2 beter op ƒ207 en Bols ƒ1,50 ging Bühra slecht scheef met v merer hoede Nc ker c VNU Dc de lol waar j, - ging ƒ1,50 vooruit naar ƒ47,30. «oogovens was bijna ƒ2 beter op ƒ65,40 n °oK Akzo stond op ƒ151,50 weer op winst en wel ƒ2,30. De financiële waarden lagen er eveneens blakend bij. ABN was ƒ7,50 SÏÏÏ?er °P ƒ559,50 en Amro Lag op Jj'-oO een daalder hoger. Voor NMB erd ƒ5 meer betaald op ƒ221,50. Aegon ƒ1.40 naar 100,90. De overige riekeraars boekten bescheiden win sten. _V°°r Ahold was een koersstijging weggelegd van ƒ1,60 op ƒ92,60, voor rigas, verge ƒ23 er eens< derde der d diendv Ee deroc' ƒ145. meer op ƒ4 werd ste k< de gr stemc AI ƒ837 ƒ141. stond uitga: ƒ42. T op ƒ5 vorer ƒ120. 74 5J antonius antonius ^>ugr.o.Lv. II daniei S gasthuis dei gasthuis gasthuis gasthuis nooghuys 74 84 Protz.hs 7% Protz.hs aeneas (oostb.) (oostb.) lourdes de brouwer (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) klokkenberg liduina ('s-h'bosch) ('s-h'bosch) ('s-h'bosch)

de Stem | 1986 | | pagina 4