ïurig FNV wil met CNV en MHP Geneeskunde inMaastricht. Studeren volgens een nieuw recept Opvangcentrum voor asielzoekers geopend 1 )e^e|yd praten over samenwerking EG BOOS OVER OPTREDEN NEDERLANDSE VISSERS Ruding mag naar IMF Kamer eens met boete bij bijstandsfraude Doorbraak en optimisme Ziekenfondsraad boos over 'verdwijntruc' van ziekenfondsen [LOPEN FNWPas op de plaats DE STEM COMMENTAAR met atv Demonstratie bij opening Muziektheater 'n Beetje studiehoofdgaat naar Maastricht. WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1986 ■BINNENLAND iERING en- LUBBERS: MAAR NIET VOOR 1 MEE Schillebeeckx veroordeeld door Yaticaan DEN HAAG BRUSSEL - Grote geïrriteerd heid in de EG over wat genoemd wordt 'de pi raterij van Nederlandse vissers' heeft ertoe geleid dat Nederlandse vissers binnenkort de Schepen moeten gaan aanpassen willen zij binnen de 12 mijlszones van de lidstaten blij ven vangen. Mediawet Rijksuniversiteit Limburg Wilton haalt order van Taiwan binnen Quick Ontvoerders Arbeidspools Uitkeringstrekkers Cao ziekenhuizen Hoge functie voor Brinkhorst in Brussel VYD ontkent* afspraken over de vierjarigen T5 PAGINA? irel tot de keuze ko- rigen gemiddeld een ïaar school te sturen, de basisschool tegen onderwijsveld ver- ;evoerd en de inter- er en kleuteronder- erd onder het motto rkes maar zo vroeg school gaan'. Daar- fs de leerplicht met >egd. Nu geldt kenne- omgekeerde en moe- ers noodgedwongen >ok al zijn ze school- 1 ze daardoor in pro- reven ze ook niet aan het speciaal onder- daar wordt op bezui- zuinigingsvoorstellen jvindslieden, kun je ;lfde verhaal ophan- i gemeen dat er geen rzoek aan ten grond- t de opbrengst ervan grijker is dan het ef- ;erwijs, lees de kinde- Deetman en zijn s hebben tot nu toe ument, hoe klein ook, ruit zou kunnen blij- rezuinigingen onder- rantwoord zijn en de het onderwijs zouden deren. Er kan niette- de argumenten, toch den. Maar niet op de u worden genoemd. eerdere bezuinigingen e vanaf gehaald, nu slijk de stukken eraf. eldspraak van Lager- i 'en als in die emmer T28 PAGINA 3 Nederland de wetge ver abortus aan: het reken van zwanger- lon niet worden geto- onder geen enkele idigheid, ook niet als ;reep door een arts rerricht. Een mannen- had zich uitgesproken vrouwenzaken. En de ging haar gang. e Outshoorn consta- oe vrouwen, die zwan- ap als een probleem toch op zoek gingen een oplossing. Toen wat nooit tot opzien baard in de 'vieze-ach- ner-sfeer' terecht ïald en zeepsop deden itrede en maakten een ;k over abortus onmo- Het taboe werd pas bij rote Ontwaken in het van de jaren zestig roken, ledereen deed over alles zijn mond De vrouwenbeweging met abortus op de en. Er moest een theo- irden veranderd, waar- Ie praktijk nooit hele- ïad stilgestaan, ntig jaar duurde de sie. Alle geledingen le samenleving deden mee. En over deze pe- schreef Joyce haar schrift. Wederom nam nnenwereld een beslis- die de vrouw niet de :id gaf waar zij om Dankzij de praktijk het toch nog goed uit le vrouw. Zij bepaalt of vangerschap wel of niet voortgezet. Ierland had in West- ja de naam vooruitstre- te zijn. Veertien jaar de wetswijziging be- hier een abortusprak- die de buren tot voor diende. Overal elders men echter de wetge- aan voor de Neder- e christen-democraten verzet opgaven. Zo- Ie kwam de voorloper in :hterhoede terecht. Het rlandse Wetboek van recht schrapte de in- els dode letter over us in 1984. te zijn. En hoe kan e het ambt heeft verlaten wd, jongeren oprecht op en de waarde bijbrengen gehuwde levenstaat, hoe loofwaardig het celibaat Is 's mans „zwakheid' a tegenspraak mee; in elk j geen levend voorbeeld, g: ligt daar niet een be- oorzaak dat het aantal :pingen zo minimaal is lus het probleem van de priesterdocent. Een deel lossing lijkt de gedeelte* ppeling van faculteit/ho- i priesteropleiding te zijn richting van de convict01 richting van seminaries iterkandidaten met name lijke vorming krijgen. Of tome voldoende is, is een sr verluidt is een verdere ;id om gehuwde priester- te weren van gevoelige ;n zaak staat natuurlijk si boven water: als je be- een oplossing te zoeken nelpunt van al lange tijd ende gehuwde priester die intussen aanspraak aken op legitieme rechten, van kersverse gehuwd» rende priesterdocenten"1 verte geen sprake ziJnf gevallen" zullen zonder deipr worden gewezen. UTRECHT (ANP) - FNV- voorzitter Pont heeft zijn col lega's Hofstede van het CNV en Laurier van de vakcentrale jtHP officieel uitgenodigd voor een informeel gesprek 0ver mogelijke samenwerking tussen de vakcentrales, 'met respect voor ieders eigen iden titeit'. De uitnodiging is inge geven door de studie binnen de pNV over de toekomst van de vakcentrale. De projectgroep 'De FNV over veertien jaar' heeft voor gesteld 'een vorm van regulier overleg' met CNV en MHP te hebben om de positie van de vakbeweging als geheel te versterken. De nieuwe voor zitter van de christelijke vak centrale, H. Hofstede, wil pas zaterdag bij zijn officiële aan treden commentaar geven op de uitnodiging. Zijn voorganger Van der Meulen heeft er geen geheim van gemaakt dat de FNV eerst het formeel nog steeds be staande idee van een een heidsvakbeweging moet losla ten. In een gesprek met het ANP zei hij daarover: „De sa menwerking tussen de vak centrales is in 1974 door de FNV radicaal verbroken. De FNV heeft toen heel nadruk kelijk gezegd dat vanuit hun grondslag verbreding van sa menwerking alleen kan als andere clubs zich bij haar aansluiten. Dat moet van ta fel". De vakcentrale MHP (mid delbaar en hoger personeel) staat niet afwijzend tegenover nauwere samenwerking, op voorwaarde dat de eigen iden titeit in stand blijft. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Ruding (Financiën) mag de hoogste baas van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) worden, als hem dat wordt gevraagd, maar dat mag niet vóór 1 mei volgend Jaar. Dat zei premier Lubbers gistermiddag in de Tweede Kamer op mondelinge vragen van de leden Beckers (PPR) en over S ispiraten' Irritatie VATICAANSTAD (CIC) - Het Vsticaan heeft enkele opvat tingen van de Nijmeegse eme ritus-hoogleraar theologie dr. E. Schillebeeckx (Dominicaan) over het priesterambt veroor deeld als 'niet in overeenstem ming met de leer van de Rooms-Katholieke Kerk'. Dit blijkt uit een dinsdag uitgegeven verklaring van kardinaaal Joseph Ratzinger, hoofd van de Vaticaanse con gregatie voor de geloofsleer, die waakt over de zuiverheid van de rooms-katholieke leer. Paus Johannes Paulus 2 heeft de publicatie van deze verkla ring goedgekeurd. Ratzinger wijst met name Schillebeeckx' opvatting af dat in bepaalde uitzonderlijke gevallen leken in de eucharis tie kunnen voorgaan. Deze ge dachten komen voor in het boek 'Kerkelijk ambt. De con gregatie voor de geloofsleer heeft tweemaal eerder een on derzoek naar de rechtzinnig heid van Schillebeeckx ge daan. In beide gevallen is het niet tot een veroordeling geko men. een Nederlandse vissersboot met aan boord een Britse in specteur het om de netten van een Britse collega stuk te va ren. Binnen de Belgische en Duitse 12 mijlszone varen de Nederlandse vissers zo dicht onder de kust, dat zij daar 'verwoestend' bezig zijn. De Belgen zijn, gezien de geringe snelheid van hun inspectie schip niét in staat, de Neder landers te achterhalen. De Duitsers hebben besloten de borgsom voor een 'gearres teerd' Nederlands schip te ver hogen van 10.000 mark tot 30.000 mark. „De irritatie is het gevolg van het feit", aldus minister Braks, „dat wij er telkens, al Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Tweede Ka mer is gisteren akkoord ge gaan met een voorstel van staatssecretaris De Graaf (So ciale Zaken) om mensen die frauderen met hun bijstands uitkering een geldboete en eventueel een celstraf te kun nen opleggen. Tot nu toe bestond die mo gelijkheid in de bijstandswet niet, wat inhield dat mensen door zich van de domme te houden strafrechterlijke ver volging konden voorkomen als ze gepakt waren als ze ten on rechte bijstand hadden ont vangen. De Graaf vond dat het op- Van onze correspondent Aan de andere kant haalde minister Braks van Landbouw en Visserij gisteren tijdens een zitting van EG-ministers, die de gehele nacht voortduurde en pas gistermiddag besloten werd, een slag binnen: de mini male maaswijdte voor het vissen op tong blijft voorlo pig 80 mmeen Nederlandse eis. Nog deze week presteerde dan niet geautoriseerd, in sla gen de indruk te wekken dat wij ons niet aan de regels hou den. In de toekomst zullen wij toch in goede samenwerking tot een visserijbeleid moeten komen, want we zijn allemaal aangewezen op de EG-wate- ren." De vergadering van EG-mi- nisters leidde gisteren tot een politieke beslissing, die pas van kracht wordt als Neder land zich daartegen niet meer verzet. Mocht dat verzet rijzen dan moeten de ministers op 6 oktober bijeenkomen, waarbij de mogelijkheid ontstaat dat Nederland overstemd gaat worden. De politieke beslissing houdt in dat vaartuigen met een bomkor van meer dan 8 meter, een lengte van meer dan 24 meter en een motorver mogen van meer dan 300 pk niet meer binnen de 12 mijls zones mogen vissen. Willen zij dat toch dan zullen de reders de schepen volgens bepaalde richtlijnen moeten ombouwen. Bij de visvangst moet min stens 15 procent tong in de net ten komen en maximaal 20 procent - nog steeds bedreigde - rondvis als kabeljauw, schel vis, wijting en zwarte koolvis. De maaswijdte voor alle vis sen zal per 1 januari vergroot moeten zijn van 80 tot 85 mm en na twee jaar nog eens tot 90 mm. Dat geldt echter niet voor tong. „Uit commercieel oogpunt - de grote tongen liggen niet goed in de markt - zijn wij er altijd op uit geweest de maas wijdte niet te vergroten. We hebben die slag gewonnen. Wat betreft het vissen binnen de 12 mijlszone hebben de Britten nu hun zin gekregen", aldus Braks. „Ik zal nu met het bedrijfsschap overleg ple gen over de technische details. Men heeft mij nu de kans daarvoor nog niet geboden. Mocht de beslissing schadelijk blijken te zijn voor onze vis sers dan zal ik niet aarzelen er weer op terug te komen." zettelijk verstrekken van valse informatie met een boete van maximaal 25.000 gulden of twee jaar cel moest kunnen worden bestraft. Voor nalatig heid zouden een half jaar cel of 10.000 gulden boete moeten gelden. De Kamer oordeelde het juist dat mensen ook met de bijstandswet in de hand te pakken zijn, als ze aantoon baar de zaak hebben geflest. Alleen bij de opbrengst - De Graaf boekt 125 miljoen in voor 1987 - plaatst de kamer vraagtekens. Volgens WD-er Nijhuis is dat cijfer veel te hoog. „Het zou betekenen dat minstens 50.000 mensen moe ten frauderen", aldus de WD- er. AL SINDS drie eeuwen, sinds Peter de Grote, cultiveert Rusland sen merkwaardige haat-liefde verhouding met het Westen. Nu eens zetten de Russen hun vensters wagenwijd open voor wes terse invloeden en know how, dan weer worden de vensters pot dicht gemetseld om achter een veilig bastion de eigen ideologie te bewaren en bewaken. De revolutie van 1917, die het één-partij- systeem voortbracht, heeft in dit dualisme van de Russische bui tenlandse politiek geen verandering gebracht: nu eens waren er "lichte' leiders (Kroestsjev, even Breznjev en even Andropov), die zaken wilden doen met het Westen, dan weer leiders (Stalin, «ralenkov en Tsjernenko) die achter ijzeren gordijnen op harde en wrede wijze de Russen onder de duim hielden en elke poging lot binnenlandse hervorming in de kiem smoorden. De huidige Russische leider, MichaTI Gorbatsjov, behoort tot nu 'oe tot het eerste type leider: hij wil Rusland moderniseren en als n'l van zijn partij, die zich in het verleden nooit erg hervormings- 9«ind heeft getoond, de lengte krijgt zal hij in zijn land vooral grondige economische hervormingen doorvoeren, die de Russen eindelijk wat uitzicht geven op een beter leven. Succes voor Gorbatsjov op langere termijn is afhankelijk van overeenkomsten die hij op korte termijn met het Westen kan "ten. De Russische leider kijkt daarbij in twee richtingen: naar Jjn (geliefde) Europa, dat hem rust aan de grenzen en kapitaal "et verschaffen en naar de supermacht aan de andere kant van oceaan, die de spanning in de Oost-Westrelatie zou kunnen "nemen, zodat Gorbatsjov zich een aantal jaren zou kunnen "centreren op de wezenlijke hervormingen van de binnen stee economie. Het eerste succes is er. Het document dat in het weekeinde is opgesteld om de veiligheid van Europa te verhogen mag zonder "r een doorbraak worden genoemd in de verhouding tussen socratische (Europese landen, VS en Canada) en autoritair "egeerde landen (Rusland en de Oostbloklanden). Voor het ™rst is immers een mechanisme ontworpen, en door Rusland anvaard, waarin partijen eikaars troepensterktes op eikaars "ndgebied mogen controleren. uit a overeenkomst mag op zichzelf niet zoveel voorstellen - van- ruimte kan men tegenwoordig misschien beter troepenbe- "rtgen waarnemen dan vanaf de grond -, het psychologisch "an9 van de Stockholm-overeenkomst kan heel groot zijn. Zij de basis worden voor positieve onderhandelingsresultaten er nucleaire wapenvermindering, waarover ook de Ameri- aanse president Ronald Reagan zich deze week in de Verenigde "s optimistisch heeft uitgelaten. w °°rlopig is het zover nog niet. De relatie Rusland-Amerika vrat op dit moment een beetje vergald door de Daniloff-affaire. "ar die zaak, afgezet tegen het veel grotere belang van een ver- r''afnng van het nucleaire wapentuig, verhoudt zich als pea- Ilik® tot megatonnen. Kortom: de affaire-Daniloff zal waarschijn- a6"oedig uit de wereld geholpen worden en dat kan zonder dat mem wereldleiders al te veel gezichtsverlies lopen. Op dat mo- zal het parool zijn: zaken doen aan de onderhandelingsta- UTRECHT (ANP) - De Ver- voersbond FNV sluit niet uit dat volgend jaar in bepaalde sectoren pas op de plaats wordt gemaakt met verdere arbeidstijdverkorting (atv). In een aantal cao's is herbezet ting tot nu toe onvoldoende uit de verf gekomen. Denkbaar is dat 'eerst wordt gerepareerd wat er in het ver leden is misgegaan' en dat '87 daar grotendeels voor wordt benut, vindt de bond. Eind '87 of begin '88 zou dan de atv alsnog verder kunnen worden uitgebreid. Ook knel punten met werving en scho ling kunnen reden voor ver traging zijn, zo blijkt uit de discussienota van de Ver- voersbond over het cao-beleid voor volgend jaar. De Vervoersbond gaat met zijn nota in de richting van de Voedingsbond FNV en de gra fische bond Druk en Papier, die bepleiten in '87 pas op de plaats te maken bij een 36- urige werkweek. In de indu strie wordt volgend jaar nau welijks onderhandeld omdat daar in de belangrijkste secto ren al meerjarige afspraken zijn gemaakt (zonder 36 uur) die lopen tot eind '87. In dè overheidssector is verdere atv voorlopig ook een illusie. HET wetsvoorstel voor een Mediawet is dinsdag na vier jaar van discussie door een grote meerderheid van de Tweede Kamer aangenomen. ertrr AMSTERDAM (ANP) - Enige tientallen tegenstanders van het Stadhuis/Muziekthea ter in Amsterdam hebben dinsdagavond - vooral lawaaierig - gedemonstreerd tijdens de officiële opening van dit complex. Enige peletons mobiele eenheid, politieruiters en vier boten van de Rijkspolitie te Water hielden de betogers op afstand. De politie ver richtte één arrestatie. Die vond plaats juist op het moment dat koningin Beatrix en prins Claus het complex binnengingen. De politie hield met een helikopter het Stopera complex vanuit de lucht in de gaten. - fotoanp (ADVERTENTIE) Vraag het aan iemand die er zelf studeert. Lidwien Maas, vierdejaars geneeskunde, is op werkdagen vanaf morgen t/m woensdag a s., tussen 16.00 en 18.00 uur bereikbaar op telefoonnummer 043 - 888311 (Uni versiteit Limburg). Zij kan |e alles ver tellen over het voor en tegen van prak tijkgericht studeren in Maastricht. Geneeskunde stu deren in Maastricht bete kent kiezen voor een ander onderwijssysteem Net als elders geeft het basisarts-diploma toegang tot alle specialistenop- leidingcn in Nederland De jongste universiteit in Nederland hanteert een praktijkgerichte aanpak, waarbij aan zienlijk meer van je verwacht wordt dan louter toehoren en tentamens halen Tentamens kennen we overigens niet, we werken met andere vormen van toetsing Maar vergis je niet, studeren in Maastricht is zeker niet makkelijker dan elders In Maastricht studeer je in kleine onderwijs groepen, bestaande uit een tiental jaargenoten en een staflid als begeleider Het onderwijs is thema tisch tijdens afgebakende perioden wordt steeds één thema behandeld, bijvoorbeeld „moeheid" of „bloedverlies" ln overleg worden de taken verdeeld; de individuele student verdiept zich in bepaalde aspecten van het thema en wisselt zijn of haar bevindingen uit met de overige leden van de groep. Zo wordt studeren een stimulerende manier om kennis te laten groeien en raak vlakken tussen vakgebieden te leren zien Bovendien is deze werkwijze een uitstekende voorbereiding op de latere beroepspraktijk Vaardigheidstrainingen in uitstekend geoutilleerde skillslabs, waar kennis en kunde hand in hand gaan, sluiten daar ook goed bij aan Interesse? Via de bon kun je je aanmelden voor een voorlichtingsdag Kun je niet komen' Vraag dan de brochure aan Geneeskunde studeren in Maastricht betekent ook wonen in een stukje buitenland binnen de grenzen Want Maastricht is een inspirerende, oergezellige stad met inter nationale allure en tal van activiteiten op cultureel gebied Ontdek het zelf Bezoek een voorlich tingsdag of bel Lidwien Maas (zie foto). BON Ik kom naar de voorlichtingsdag over Genees kunde op vrijdag, 7 november 1986 zaterdag, 8 november 1986. NAAM: De heer/mevrouw: Plaats Adres: Postcode: Vooropleiding: Deze bon in een gefrankeerde envelop sturen naar Rijks universiteit Limburg, Dienst Voorlichting, Postbus 616, 6200 MD Maastricht. Ik ben helaas verhinderd, maar wil wel graag de brochure Geneeskunde ontvangen. SCHIPHOL (ANP) - Staatssecretaris Korte-Van Hemel van Justitie heeft dins dag in het stationgebouw van de oude luchthaven op Schiphol-Oost een opvang- .itrum voor asielzoekers officieel ge opend. Het feitelijk gebruik van het op vangcentrum zal volgende week beginnen. Het opvangcentrum op de begane grond van het stationsgebouw bestaat uit vijf slaapruimten, waarvan in elk geval één voor vrouwen, een dagverblijf en twee was ruimten. Er zijn ook voorzieningen voor het doen van de was. In totaal is er plaats voor veertig asielzoekers. De duur van een verblijf kan oplopen van enkele dagen tot enkele weken. De vreem delingen mogen, overeenkomstig de asiel procedure, hier blijven tot beslist is over hun asielverzoek. Als zij een kort geding aanspannen tegen uitwijzing, mogen zij de uitspraak van de president van de recht bank afwachten. De staatssecretaris stelde in haar toe spraak dat zij het in gebruik stellen met ge mengde gevoelens deed. Nederland heeft te maken met een steeds groeiende stroom van asielzoekers. Vaak vernietigen zij voor aan komst in ons land hun reis- en identiteits papieren om verwijdering onmogelijk te maken. Dit vormt volgens haar een bedrei ging voor de bescherming en opvang van bonafide asielzoekers. De beste oplossing zou naar haar mening zijn vrijwillige terugkeer naar het land van herkomst. Als dat niet kan, komt opvang in een land in de nabijheid van het land van herkomst in aanmerking. Deze landen moe ten zoveel mogelijk gesteund worden om de zware last van de opvang te kunnen dragen. Het aantal asielaanvragen op Schiphol stijgt van jaar tot jaar. In de eerste tien maanden van dit jaar bedroeg het aantal asielaanvragen op Schiphol 640 tegen 508 in het gehele jaar 1985. In 1984 bedroeg het aantal asielaanvragen nog 287. Meer dan de helft van de asielaanvragen zijn afkomstig van Iraniërs. Zij komen meestal via Pakis tan naar ons land. Verder neemt ook het aantal Ghanese asielzoekers toe. Kok (PvdA). Ruding had Lub bers, zo zei de premier, zondag op de hoogte gesteld van zijn mogelijke kandidatuur voor de zeer belangrijke IMF-post. Die komt binnenkort vrij als de nu zittende directeur, de Fransman De Larossière, op stapt. Het vertrek werd enige tijd geleden aangekondigd. Lubbers zei dat zijn 'voorlo pige opvatting' is dat Neder land een dergelijke hoge post altijd moet aanvaarden. Maar wel wilde hij dat „een grote pieerderheid van de lidstaten van het IMF" de kandidatuur steunt. Ook moet Ruding eerst de behandeling van de begro ting 1987 in Tweede en Eerste Kamer afmaken, en hij zal er ook nog bij moeten zijn als het kabinet 'enkele witten plek ken' in de begroting invult. „Dan zal het wel Pasen of zeg 1 mei zijn", aldus Lubbers. Rudings opvolger zou zich dan ook alleen met de begroting van 1988 en volgende jaren hoeven bezig te houden. PPR en PvdA vonden het een gebrek aan politiek fat soen als een zo belangrijke mi nister als die van Financiën zo snel na de vorming van een kabinet weer zou verdwijnen. Daarom drong mevrouw Bec kers aan op een andere kandi daat. Zij noemde dr. W. Dui- senberg, president van de Ne- derlandsche Bank. Lubbers zei hem al te hebben gepolst, maar Duisenberg had hem duidelijk gezegd 'onder geen enkele omstandigheid' deze baan te willen. SCHIEDAM (ANP) - Wllton- Fijenoord heeft definitief de order binnengehaald voor de bouw van twee douane-pa trouillevaartuigen voor het ministerie van Financiën van Taiwan. Het contract is maan dag in Taiwan getekend. Met de order is een bedrag van zes tig miljoen gulden gemoeid. Dit heeft directeur B. Sluis van de werf dinsdag bekend gemaakt. De order zat voor de Schie- damse werf al geruime tijd in de pen. In april van dit jaar, toen een Taiwanese delegatie Nederland bezocht, werd al een 'letter of intent' getekend. De vaartuigen moeten midden 1988 worden opgeleverd. De nieuwbouw-afdeling van Wil- ton-Fijenoord (650 man) zit met deze order voor de de ko mende achttien maanden vol. Behalve de patrouille-vaar tuigen worden hier twee on derzeeboten voor de Taiwa nese marine en drie sleepboten voor Indonesië gebouwd. er v Merijn is met vakantie IN de Stem van zaterdag 20 september stond vermeld dat Quick Nederland failliet is. Ter nadere informatie wijzen wij erop dat het faillissement alleen de productieafdeling van deze firma betreft. De dis tributie van geïmporteerde Quick-artikelen uit Portugal gaat in Nederland gewoon door. „1 i 3. DE in een Franse gevangenis zittende ontvoerders van Al fred Heineken en zijn chauf feur, Holleeder en Van Hout, komen daar niet uit vóór 28 oktober middernacht. Een woordvoerdster van het Franse ministerie van Justitie in Parijs heeft dat dinsdag ge zegd. J ARBEIDSPOOLS zijn slecht voor de bedrijven. Het ver schijnsel verdient daarom geen uitbreiding. Met deze boodschap heeft de voorzitter van het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO), mr. C. van Lede, zich dinsdagmiddag op een afde lingsvergadering van het VNO in Schiedam afgezet tegen ar beidspools in het algemeen en een uitbreiding van de Rotter damse havenpool tot een na tionale voor alle havens in ons land. Die uitbreiding is vorige week voorgesteld door de Ver voersbond FNV. NA maandenlang gepost te hebben voor de deur van de woning van premier Lubbers in Rotterdam heeft een groep uitkeringsgerechtigden uit die stad zijn doel bereikt, name lijk een gesprek met de pre mier in diens kantoor in 'het torenlje' aan de Haagse Hof vijver. Een zes man sterke de legatie van de groep kreeg dinsdag gedurende ruim een uur de gelegenheid met de premier van gedachten te wis selen over het kabinetsbeleid inzake de sociale uitkeringen. DE onderhandelingen over een nieuwe cao voor het zie kenhuiswezen (ongeveer 200.000 werknemers) zijn dins dag afgebroken. De werkne mersorganisaties hebben in een gezamenlijke verklaring de werkgeversorganisatie, de Nationale Ziekenhuisraad, de schuld gegeven. Volgens hen heeft de NZR 'tot op het laat ste moment' vastgehouden aan aanzienlijke salarisverlagin gen, oplopend tot 33 procent. Van onze Haagse redactie v- DEN HAAG - De Zieken fondsraad is zeer slecht te spreken over de 'verdwijntruc' die een aantal ziekenfondsen heeft uitgehaald met reserves uit de dit jaar opgeheven vrij willige verzekering. De 'truc' is evenwel niet te verbieden. De ziekenfondsen hadden in totaal een bedrag van 36fj mil joen gulden uit de reserved op zij gezet. Daarvoor waren spe ciale stichtingen in het leven geroepen. Staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) ge lastte een onderzoek van de Ziekenfondsraad naar het hoe en waarom van die overboe kingen. De raad zal morgen over deze zaak adviseren, maar heeft in een concept-advies al wel laten weten 'de gang var\ zaken zeer te betreuren'. De raad constateert verder dat de ziekenfondsen niets illegaals hebben gedaan en dat de 'truc'! niet is te verbieden. De Zie kenfondsraad probeert nu met een appèl op de ziekenfondsen alsnog te bewerkstelligen dat de financiële constructie onge daan wordt gemaakt BRUSSEL (ANP) - De huidige ambassadeur van de Europese Gemeenschap in Japan, de Nederlander mr. Laurens-Jan Brinkhorst, krijgt een hoge functie bij de diensten van de Europese Commissie in Brus sel. Vandaag wordt zijn be noeming verwacht tot direc teur-generaal milieuzaken, consumentenbelangen en nu cleaire veiligheid. Over die be noeming moet de EG-commis- sie in haar wekelijkse verga dering een besluit nemen. Brinkhorst zal na zijn be noeming de enige Nederlandse directeur-generaal bij de diensten van de Europese Commissie in Brussel zijn. Die diensten zijn verdeeld in twin tig directoraten-generaal, die elk weer onderverdeeld zijn jq verscheidene directoraten-j DEN HAAG (ANP) - De WD ontkent dat in de kabinetsfor matie afspraken zijn gemaakt met het CDA over het later naar school sturen van vier jarige leerlingen. De WD-er Franssen zei dinsdag in de Tweede Kamer tijdens het vragenuurtje dat de VVD de maatregel niet heeft bedacht en dat dit ook niet aan de orde is geweest tijdens de onder handelingen. De VVD weerspreekt daar mee de opmerkingen van mi nister Deetman (onderwijs) dat de regeling uit de koker van de WD is gekomen en dat daarover afspraken zijn ge maakt tijdens de formatie. Franssen, die als fractiespe cialist de onderwij sparagraaf uit het regeerakkoord hielp voorbereiden, zei dinsdag de maatregel destijds niet te heb-, ben besproken met zijn CDA- collega Hermes. Dat is ook niet gebeurd in de gesprekken tus-, sen de onderhandelaars De Vfies en Nijpels, aldus Fr^ns-i sen..._lJ

de Stem | 1986 | | pagina 3