Bezuinigingen op onderwijs volstrekt willekeurig Abortus in het buitenland weer volop in discussie Gehuwde priesterdocent blijft knelpunt 'Vesting Europa' enige wapen tegen terreur EG BOOS Kamer eens bij bijstands! DW ■ACHTERGROND DE TE KLEINE EMMER VAN MINISTER DEETMAN ZAL BLIJVEN OVERLOPEN PROEFSCHRIFT: IN NEDERLAND KANS OP TERUGDRAAIEN WETGEVING GERING DESTEMCOM Doorbraak en c WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1986 T5 PAGINA;! -JM&HMr ONTSLAG NIJMEEGSE THEOLOOG REIKT VERDER DAN LEVENSWANDEL .WOENSDAG 24 SEPTE Schillebeeckx veroordeeld door Vaticaan Door Roger Simons „MAAK VAN Europa een ware vesting, waarin vreemdelingen niet langer binnen kun nen zonder aan de grens een strenge controle van hun identiteitsbewijzen te hebben ondergaan." Dat is de raad die de Britse minister van Binnenlandse Zaken en Justitie Douglas Hurd zijn ambtgenoten van de overige elf EG-landen zal geven op hun spoedvergade ring over gecoördineerde ter reurbestrijding, morgen in Londen. De Britten hebben wat dat betreft mooi praten, want zij zitten op een eiland dat van nature al een beetje gelijkt op een goed bewaakt fort. Maar het is duidelijk, dat in alle EG-staten het toezicht op vreemdelingen zal moeten worden verscherpt en dat overal nieuwe veiligheids maatregelen nodig zijn, in de eerste plaats aan de grenzen en in de vlieghavens. Bescheidenheid is geen Britse karaktereigenschap, maar de autoriteiten van Groot-Brittannië mogen wel snoeven dat 'terroristen' be kampen bij hen in het bloed zit Men kan van mening ver schillen over wie een vrij heidsstrijder en wie een ter rorist is, maar de Britten hebben zowat overal ter we reld gevochten tegen poli tieke vijanden, die hen eruit wilden. In Noord-Ierland doen zij dit trouwens nog steeds, met wisselend succes. Ook in Engeland is de strijd tegen het ondergrondse Ierse Republikeinse leger en an dere anti-Britse fracties lang niet afgelopen. Douglas Hurd heeft zijn Europese collega's speciaal bijeen geroepen op dringend verzoek van de Fransen. Sa men vormen zij de zogeheten anti-terreurgroep van Trevi, die tien jaar geleden werd gesticht in Rome en gedoopt naar een fontein van deze stad. Frankrijk is door de bom aanslagen niet enkel wakker geschud. Het beseft nu ook dat de strijd tegen terreur- campagnes alleen kan wor den gewonnen door nauwe internationale samenwer king. Op het Europese vaste land en in Groot-Brittannië maken zo'n 27 organisaties gebruik van bommen en an dere gewelddadige middelen om politieke concessies af te dwingen. Ambtenaren van de twaalf Europese regeringen werken momenteel nog aan de voor bereiding van de spoedver gadering van donderdag. Deze vindt doorgang in Lon den omdat de Britten tot eind 1986 de Europese minister raad voorzitten. Groot-Brittannië is voor verscherpte controle op het visum in de paspoorten van vreemdelingen, die in een EG-land trachten te komen. Volgens de Britten zou voor taan ook alle diplomatieke bagage grondig moeten wor den doorgelicht met röntgen apparatuur. Het is namelijk bekend, dat een dergelijk reisgoed niet zelden wordt gebruikt om wapens, munitie en explosieven binnen te brengen. Londen acht het ook wenselijk, dat een beter sys teem van internationele uit levering zou worden bedacht. „Om het internationale terrorisme doeltreffend te kunnen bestrijden, hoeven wij geen luchtbombarde menten uit te voeren op Li bië. Wat wij moeten doen, is het de terroristen onmogelijk maken actief te zijn in onze landen." Zo ziet Londen het nu, vijf maanden na de Ame rikaanse raids op Tripoli. Het heeft een 'zwarte lijst' aange legd van 200 terroristen, de beruchtste van Europa en het Midden-Oosten. Nauwkeu rige persoonsbeschrijvingen van deze mannen en vrou wen kunnen worden doorge speeld naar de havens en grensposten van alle Euro pese lidstaten. Volgens de britten is nauwe samenwer king dringend gewenst bij de opsporing van dergelijke verdachten. In Londen is zelfs sprake van mogelijke coöperatie tussen de SAS - het Britse Special Air Services-regi ment - dat zijn waarde en vakkennis inzake terreurbe strijding al vaak heeft bewe zen, de Franse anti-terreur- diensten en Westduitse G 9- troepen. Gezamenlijk zouden deze specialisaten kunnen worden ingezet om West-Europa eens en voorgoed te verlossen van de honderden buiten landse activisten, die in onze landen terreur proberen te zaaien. Sommige Britse bronnen schijnen erop te re kenen, dat de EG een aktie zal ontketenen om dergelijke terreurbenden gezamenlijk op te rollen. Experts van de anti-terreurbrigade van Scotland Yard en hoge offi cieren van het SAS-regi- ment, zouden zich de laatste weken al een paar keer voor overleg naar Parijs hebben begeven. De Britten zouden het ge weldig vinden als hun SAS met ieders toestemming 'Europa', (zij bedoelen daar mee het vasteland) zou mo gen zuiveren van terroristen. Groot-Brittannië doet im mers niets liever dan daar de eerste viool spelen. Het acht alle vastelanders onbe kwaam om hun eigen vuile troep op te ruimen. In ruil voor de door het SAS-corps bewezen diensten, zou echter door Londen worden ge vraagd voortaan ook alle IRA-gevangenen uit te leve ren aan Engeland. Maar het is onwaarschijn lijk, dat de twaalf ministers, van Binnenlandse Zéken een 'leger' van Europese specia listen op de been zullen bren gen, om terroristen uit te roeien. Nuchtere Londense waarnemers verwachten veel eerder uitgebreide maatregelen om routine-sa- menwerking tussen de auto- rioteiten, met name de politie van de 12 lidstaten, gevoelig te verbeteren. Voor de EG komt het er immers hoofdza kelijk op aan te verhinderen dat in luchthavens en grens posten diverse terroristen ge makkelijk door de mazen van het net glippen. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. *076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, *01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, «01140-13751. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45. 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje *076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Frans van Mourik DE BEZUINIGINGEN op de onderwijsbegroting lijken zo langzamerhand het speeltje te gaan worden van de politie- partijen. WD en CDA zijn driftig bezig met het bedenken van alternatieven onder het motto 'hoe red ik mijn so ciale gezicht en schrap ik toch 1 mil jard volgens de dwangbuis van het regeerakkoord' Wat onderwijsminister Deetman wil, is inmiddels stukje bij beetje bekend geworden, maar het kan geen kwaad het rijtje nog eens langs te lopen: een groot deel van de vierjarigen gemiddeld een half jaar later naar de basisschool; korten op de kosten van de ver vanging van zieke leraren; snoeien op het speciaal onderwijs voor kinderen met leer- en andere problemen; verder bezuinigen op het weten schappelijk onderwijs; een rigoureuze verhoging van het schoolgeld voor 16- en 17-jarigen. Nu spitst de politieke strijd zich met name toe op twee maatregelen: die voor de vierjarigen en die voor het speciaal onderwijs. Dat is be grijpelijk, want die staan heel dicht bij de ouders, ook al zullen die vol gend jaar van kleur verschieten als ze de nieuwe aanslag voor het schoolgeld in de bus krijgen. Maar het lijkt erop alsof door bekwame regisseurs op het ministerie beslo ten werd eerst die twee maatregelen naar buiten te brengen zodat de herrie die daarover los ging barsten de aandacht af zou leiden van dat andere half miljard aan bezuinigin gen. Maar opzet of niet CDA en met name de WD hebben al toegehapt en de liberalen zijn al ferm bezig minister Deetman boven in de gor dijnen te jagen door alternatieven aan te dragen voor wat kennelijk als vast was afgesproken in het re geerakkoord. De WD wil alle vier jarigen naar school laten gaan, maar dan wel korter en er zou nog 65 miljoen te halen zijn bij de admi nistratieve rompsplomp rond het voorrangsbeleid voor minderheden. Dat laatste mag wellicht waar zijn, maar dat is op dit moment moeilijk controleerbaar. Het voorgestelde al ternatief voor de vierjarigen is ech ter een schot in de lucht. Welke diepzinnige onderwijskundige filo sofie daaraan ten grondslag zou moeten liggen vertelt de WD er niet bij. Die is er ook niet, want vierjarigen gaan al korter naar school, nog korter is onverantwoord. Wat de WD voorstelt is gewoon een ordinair politiek compromis: kinde ren toch naar school, maar wel be zuinigen. Als je zonder enig onder zoek en dus niet gehinderd door enige kennis, zomaar de schooltijd wil bekorten, behoort dat, tot het te gendeel is gebleken, onderwijskun dig tot de categorie 'prietpraat'. De WD treedt daarmee in het voetspoor van de bewindslieden op onderwijs, die onderwijskundig ook maar wat aan klungelen, ook al proberen ze hun bezuinigingsmaat regelen steeds te verpakken in het papiertje met het opschrift 'bevor dering van de kwaliteit van het on derwijs'. Afgelopen zondag werd er op de televisie over de maatregelen gede- Minister Deetman: Geen enkel argument dat bezuinigingen on derwijskundig verantwoord zijn. - FOTO DE STEM /JOHAN VAN GURP batteerd in het Capitool. Daar zat onder meer mevrouw Ginjaar- Maas, die ontkende de uitvoerder van de minister te zijn, maar dat natuurlijk politiek gezien wel is. En daar zat ook de vooraaanstaand on derwijsdeskundige prof. dr. Nijs Lagerweij, die een alleraardigste beeld gebruikte voor de bezuinigin gen op het speciaal onderwijs. La gerweij vond die volstrekt wille keurig en stelde 'dat nu de druppels de emmer van het speciaal onder wijs dreigen te doen overlopen, de minister en zijn staatssecretaris niets beters weten te bedenken dan er dan maar een kleinere emmer neer te zetten'. En dat is precies de leemte in het beleid. Er wordt bijvoorbeeld te recht geconstateerd dat het speciaal onderwijs fors groeit, maar zonder dan na te gaan waarom dat zo is, wordt de kraan dichtgedraaid. Die willekeur is, daar werd door Lager weij terecht op gewezen, sympto matisch voor het bezuinigingsbe leid. Minister Deetman en zijn staatssecretaris hebben maar één ding voor ogen: die bezuiniging van dat ene miljard halen. En daarbij kijken ze niet naar waar wel ver antwoord bezuinigd kan worden. 'Ik zie dat niet', zei Deetman deze week op de televisie, maar hij was wel be reid om over eventuele voor hem niet bestaande alternatieven te pra ten. De bewindslieden, ook daar wees Lagerweij op, kijken bijvoorbeeld niet naar het prijskaartje, wat er aan onze vrijheid van onderwijs hangt. Lagerweij doelt daarmee op de verzuiling, die bijvoorbeeld in het basisonderwijs al 600 miljoen per jaar kost. Daar wordt over ge zwegen en een onderzoek daarnaar is zelfs in de lade verdwenen. En dus blijven alle kleine scholen be staan, ook al kosten ze twee- tot driemaal zoveel als grote scholen en ook al kunnen ze wel opgeheven worden. En dus tornen de bewinds lieden ook niet aan de nog steeds te ruim bemeten opleidingen voor on derwijsgevenden, waarop fluitend 150 miljoen bespaard zou kunnen worden. Zo moet je wel tot de keuze ko men om vierjarigen gemiddeld een half jaar later naar school te sturen En dat terwijl de basisschool tegen de zin van het onderwijsveld ver sneld werd ingevoerd en de inter gratie van lager en kleuteronder wijs een feit werd onder het motto 'laat de kinderkes maar zo vroeg mogelijk naar school gaan'. Daar voor werd zelfs de leerplicht met een jaar vervroegd. Nu geldt kenne lijk ineens het omgekeerde en moe ten de kleuters noodgedwongen thuis blijven, ook al zijn ze school- rijp. En komen ze daardoor in pro blemen, dan hoeven ze ook niet aan te kloppen bij het speciaal onder wijs, want ook daar wordt op bezui nigd. Voor alle bezuinigingsvoorstellen van deze bewindslieden, kun je eigenlijk hetzelfde verhaal ophan gen. Ze hebben gemeen dat er geen afdoende onderzoek aan ten grond slag ligt en dat de opbrengst ervan kennlijk belangrijker is dan het ef fect op het onderwijs, lees de kinde ren. Minister Deetman en zijn staatssecretaris hebben tot nu toe geen enkel argument, hoe klein ook, gebruikt, waaruit zou kunnen blij. ken dat de bezuinigingen onder wijskundig verantwoord zijn en de kwaliteit van het onderwijs zouden kunnen bevorderen. Er kan niette min, met goede argumenten, toch bezuinigd worden. Maar niet op de posten die nu worden genoemd. Daar is door eerdere bezuinigingen j al alle franje vanaf gehaald, nu moeten kennelijk de stukken eraf. Om in de beeldspraak van Lager weij te blijven 'en als in die emmer nu een gat zit?. Door Jan van de Ven ABORTUS houdt de ge moederen weer bezig. Nog niet in eigen land, maar in de ons omrin gende landen proberen christen-democraten wettelijke mogelijkhe den terug te draaien. De discussie in Duitsland mag daarvan een voorbeeld zijn. Katholieken oefenen daar een sterke pressie op de regering uit om abortus weer strafbaar te stellen. Tegenstanders van zwan gerschapsonderbreking in eigen land houden zich nog rustig. Zouden zij echter ook weer van zich laten horen dan is de kans miniem, dat de Nederlandse regering de klok terugdraait Zo is althans de mening van Joyce Outs- hoorn, politicologe, die aan de Vrije Universiteit van Am sterdam is gepromoveerd op het onderwerp 'de politieke strijd rondom de abortuswet geving'. De slotwoorden in haar proefschrift: „Gegeven de er varingen uit de abortusstrijd bij politici en de politieke partijen tijdens de debatten van de afgelopen twintig jaar valt te verwachten dat men in deze kringen niet zal staan te springen om de moeizaam bereikte consensus van 1981 op de helling te zetten." En zoals het hier ging, ver liep het elders ook. Behalve België en Ierland hebben wetgevers van alle Westeu- ropese landen na moeizaam overleg de strafbaarheid van abortus kunnen schrappen. Waar liberalisering niet plaatsvond, zal met wensen van vrouwen niet gemakke lijk nog rekening worden ge houden. De golf van toleran tie behoort inmiddels tot het verleden. Met het wegebben van de grote emancipatie vloed, krijgen contra-krach- ten gelegenheid zich met meer nadruk te manifeste ren. Tot de tegenstroom be hoort niet alleen de geeste- Ook in Nederland zijn de zeeën eens hoog gegaan, maar de discussie bevindt zich nu in rustiger vaarwa ter. - FOTO ANP lijkheid. Die krijgt steun van beleidsmakers en andere overheidsdienaren. Zien zij allen niet hoe sterk de huwe lijksvruchtbaarheid terug loopt, de vergrijzing toe neemt? Is het dan niet 'dood zonde' om kinderen in wor ding af te drijven? Om louter pragmatische overwegingen zou het standpunt over abor tus herzien moeten worden. Maar, de Nederlandse vrouw hoeft zich geen zorgen te maken. Zij heeft sinds de aanpassing van de abortus wetgeving in 1984 het heft in eigen hand. Wil zij zwanger schap onderbreken, dan heeft zij daartoe het recht. Nie mand kan haar - althans niet in de praktijk - dwarsbomen. Voor een arts met gewetens bezwaren is snel een ander te vinden. Wie de wet goed leest, zo stelt Joyce Outshoorn, be speurt daarin vrouw on vriendelijke trekjes. Volgens de wet beslissen derden over het zwangerschapslot van de vrouw, een bedillerig trekje dat het CDA heeft weten tus sen te wurmen, maar geluk kig laat de praktijk het aan de vrouw over een zwanger schap wel of niet te accepte ren. Een toestand, die eigen lijk honderd jaar geleden ook bestond, vóór de eerste maat schappelijke discussie over het onderwerp. Tot zo'n honderd jaar gele den maakte niemand zich druk over onderbreking van zwangerschap. Er bestond een praktijk, waarin vrou wen desgewenst een vrucht konden afdrijven. Vooral op het platteland was het de ge woonste zaak van de wereld, dat vrouwen elkaar daarbij hielpen. Niemand haalde het in z'n hoofd zich te bemoeien met de ingreep. De vrouw be paalde zelf onder welke om standigheden het minder ge wenst was om een kind te krijgen. Helemaal zonder controle was de praktijk nu ook weer niet, en veelvuldig zal zo'n ingreep niet zijn voorgeko men, want men weet dat vrouwen elkaar hielpen. In de kleine gemeenschappen hield men elkaar dus in de gaten. Excessen zullen dan- ook nauwelijks zijn voorge komen. Joyce Outshoorn weet, dat de middelen om vruchten af te drijven vrij eenvoudig en clean zijn geweest. De over levering heeft overigens niets naar onze tijd doen over waaien. Verondersteld mag worden, dat de ingreep niet opzienbarend was omdat de medische stand er niets in zag om zich over op te win den. De opwinding ontstond pas toen artsen zich stoorden aan het optreden van aborteurs in de grote steden. Tegen het einde van de negentiende eeuw waren het de artsen, die veel misbaar maakten over 'grote toename' van het aantal abortussen. Een onbe wezen gebleven stelling, die niettemin de medische stand aanleiding gaf op morele gronden dergelijke ingrepen door onbevoegden van de hand te wijzen. Hun misbaar kwam op een moment, dat Nederland net een nieuwe strafwet in wer king had gesteld. Daafjp was het afbreken van zwanger schap weliswaar strafbaar gesteld, maar niemand be kommerde zich over de nale ving. Volgens Joyce Outs hoorn gingen de vrouwen ge woon door met een van ouds her bestaande praktijk. En de vader van de nieuwe strafwet, minister Modder man, wilde zich niet laten op winden. Als er problemen waren, moesten de artsen die oplossen. Zij waren immers geschoold om medische knel punten aan de pakken. Nederland zou geen, of een geheel anders verlopende, abortushistorie hebben ge kregen als artsen zelf het in eigen kring gesignaleerde probleem hadden aangepakt. Onbekendheid met de in greep bracht de kring er mo gelijk toe de ethische kant van de zaak aan te snijden. Niet zonder gevolg. Van ethiek hebben theologen ook kaas gegeten. Zij bemoeiden zich in de discussie, waarna de politiek niet kon achter blijven. Kort voor het uitbreken van de eerste wereldoorlog paste Nederland de wetge ving over abortus aan: het onderbreken van zwanger schap kon niet worden geto lereerd, onder geen enkele omstandigheid, ook niet als de ingreep door een arts werd verricht. Een mannen wereld had zich uitgesproken I over vrouwenzaken. En de vrouw ging haar gang. Joyce Outshoorn consta teert hoe vrouwen, die zwan gerschap als een probleem I zagen, toch op zoek gingen naar een oplossing. Toen kwam wat nooit tot opzien had gebaard in de 'vieze-ach- terkamer-sfeer' terecht. Breinaald en zeepsop deden hem intrede en maakten een gesprek over abortus onmo gelijk. Het taboe werd pas bij het Grote Ontwaken in het begin van de jaren zestig doorbroken. Iedereen deed toen over alles zijn mond open. De vrouwenbeweging kwam met abortus op de proppen. Er moest een theo- rie worden veranderd, waar voor de praktijk nooit hele maal had stilgestaan. Twintig jaar duurde de I discussie. Alle geledingen van de samenleving deden eraan mee. En over deze pe riode schreef Joyce haar proefschrift. Wederom nam de mannenwereld een beslis sing, die de vrouw niet de I vrijheid gaf waar zij om vroeg. Dankzij de praktijk pakte het toch nog goed uit voor de vrouw. Zij bepaalt ot een zwangerschap wel of niet wordt voortgezet. Nederland had in West- Europa de naam vooruitstre vend te zijn. Veertien jaar voor de wetswijziging be stond hier een abortusprak tijk, die de buren tot voor beeld diende. Overal elders I paste men echter de wetge- j ving aan voor de Neder landse christen-democraten hun verzet opgaven. Zo doende kwam de voorloper in de achterhoede terecht. Het Nederlandse Wetboek van Strafrecht schrapte de in middels dode letter over abortus in 1984. Door Jan Bouwmans EEN JAARTJE geleden ver ruilde drs. Hein Schaeffer de KRO-omroepparochie in Amersfoort voor een weten schappelijke functie aan de theologische faculteit van de Katholieke Universiteit Nij megen. Niet voor lang, want dezer dagen is hij daar op last van de bisschoppenconferen tie ontslagen. Op zijn zuiverheid in de Roomse leer was niets aan te merken, heeft prof. dr. A. Scheer, het hoofd van de faculteit, verklaard. Dus moet de reden gezocht worden in zijn privé- leven, werd eraan toegevoegd. De betrokkene zelf heeft gezegd niet te weten of zijn samenwonen er iets mee te maken heeft Zelfs als de ex-omroeppastor in alle eer en deugd in het huwelijk zou zijn getreden-om van een ho mofiele relatie maar helemaal te zwijgen-, zou hij met een aan ze kerheid grenzende waarschijnlijk heid zijn baan aan de theologische faculteit onvrijwillig zijn kwijt ge raakt. Om meer dan één reden. En die gaan niet alleen voor de Nij meegse faculteit op, maar voor alle katholieke theologische faculteiten en hogescholen van dit moment. Eerst de formele kant van de zaak. Schaeffer is niet ontslagen, beklemtoont de woordvoerder van de bisschoppenconferentie. Aan de orde was het al of niet verlengen van diens éénjarig contract. Voor dat de bisschoppenconferentie hier toe een besluit wilde nemen, werd van de kant van betrokkene c.q. fa culteit opheldering verlangd over doctrinair en disciplinair rumoer rond diens persoon. De Nijmeegse faculteit blijkt de verlangde opheldering begrepen te hebben als een hint om betrokkene te ontslaan. Schaeffer werd tijde lijke verlenging van zijn contract aangeboden zodat hij naar ander werk kon uitzien. Betrokkene heeft toen de eer aan zichzelf gehouden en is begin deze maand opgestapt. For meel geen ontslag, maar hem is na tuurlijk wel de deur gewezen. De selectie van medewerkers aan de Nijmeegse theologische faculteit gebeurt op twee normen: algemene rechtzinnigheid in de leer en alge mene discipline. Onder dit laatste valt met name ook de persoonlijke levenswandel. Als geen vraagtekens meer mogen worden gezet bij be paalde onderdelen van de moraal leer (ontslag Curran in de VS), dan bestaat het natuurlijk helemaal niet om een leraar te handhaven die wel de juiste leer verkondigt, maar die leer in zijn eigen leven met voeten treedt. En samenleven geldt offi cieel als zonde. Een incident; zaak gesloten Niet zonder meer. Het vlotte ontslag is ongetwijfeld ook ingegeven door het beleid dat zo snel mogelijke erken ning door Rome van alle theologi sche opleidingen nastreeft. De ker kelijke positie van deze opleidingen is een zaak waarover op de unieke Bijzondere Synode van de Neder landse bisschoppen in 1980 in Rome een besluit is genomen, maar die tot op de dag van vandaag hangende is gebleven. Op die synode werd ener zijds besloten dat de theologische opleidingen een aanvrage om ker kelijke erkenning zouden indienen in Rome en anderzijds dat de bis schoppen de opleidingen door zou den lichten teneinde bezwaren uit de weg te ruimen die een kerkelijke erkenning in de weg zouden kunnen staan. Een van de grootste knelpunten bleek toen al de positie van de ge huwde priesterdocenten te zijn. En nog zeer recent vertelde een bis schop in informele kring dat er een oplossing gevonden moet worden voor de gehuwde priesterdocenten om kerkelijke erkend te kunnen worden. Op het wat en hoe wilde deze bisschop absoluut niet nader ingaan. Wel zei hij zonder omwegen dat ontslag een gepasseerd station was. De gehuwde priesterdocenten aan de katholieke instellingen voor theologisch onderwijs zijn een erfe nis van eind zestiger en zeventiger jaren. Onder de talrijke ambtsver- laters waren in die tijd ook priester docenten en priesterhoogleraren. Als ze met toestemming van de hiërarchie het ambt hadden neerge legd en daarna in het huwelijk tra den, behielden ze hun baan aan de faculteit of hogeschool. Dat nu is tij den later een doorn in het oog van Rome gebleken en een van de groot ste actuele knelpunten om de kerke lijke erkenning te krijgen die het huidige episcopaat van Nederland uitdrukkelijk wil hebben. Het knelpunt zit hem weer in de hierboven aangestipte voorbeeld functie, die van docenten wordt ver wacht. Want 4e faculteiten worden nog altijd geacht teggjijk priester opleiding te zijn. En hoe iemand, die het ambt heeft verlat® I en is gehuwd, jongeren oprecht op-1 voeden tot en de waarde bijbreng® van de ongehuwde levenstaat, hoe I kan hij geloofwaardig het celibaat I propageren Is 's mans „zwakheid" I daar niet in tegenspraak mee; in elk I geval is hij geen levend voorbeeld I Sterker nog: ligt daar niet een be-1 langrijke oorzaak dat het aantal I priesterroepingen zo minimaal li| geworden Dat is dus het probleem van gehuwde priesterdocent. Een de van de oplossing lijkt de gedeelte-1 lijke ontkoppeling van faculteit/ho-1 geschool en priesteropleiding te zijn I door de oprichting van de convict® I c.q. heroprichting van seminaries! waar priesterkandidaten met name I hun geestelijke vorming krijgen. Of I dat voor Rome voldoende is, is een I vraag. Naar verluidt is een verdere I mogelijkheid om gehuwde priester-1 docenten te weren van gevoelige! vakgebieden. Maar één zaak staat natuurlijk I als een paal boven water: als je tfr zig bent een oplossing te zoeker I voor het knelpunt van al lange tijd I functionerende gehuwde priester-1 docenten, die intussen aanspraak! kunnen maken op legitieme recht® I dan kan van kersverse gehuwde'! samenwonende priesterdocentenI de verste verte geen sprake zij"-! „Nieuwe gevallen" zullen zonder discuss je de deur worden gewezen UTRECHT (ANP) - FNV- voorzltter Pont heeft zijn col lega's Hofstede van het CNV en Laurier van de vakcentrale HHP officieel uitgenodigd voor een informeel gesprek over mogelijke samenwerking tussen de vakcentrales, 'met respect voor ieders eigen iden titeit'. De uitnodiging is inge geven door de studie binnen de FNV over de toekomst van de vakcentrale. De projectgroep 'De FNV Irrit VATICAANSTAD (CIC) - Het Vaticaan heeft enkele opvat tingen van de Nijmeegse eme ritus-hoogleraar theologie dr. E. Schillebeeckx (Dominicaan) over het priesterambt veroor deeld als 'niet in overeenstem ming met de leer van de Rooms-Katholieke Kerk'. Dit blijkt uit een dinsdag uitgegeven verklaring van kardinaaal Joseph Ratzinger, hoofd van de Vaticaanse con gregatie voor de geloofsleer, die waakt over de zuiverheid van de rooms-katholieke leer. Paus Johannes Paulus 2 heeft de publicatie van deze verkla ring goedgekeurd. Ratzinger wijst met name Schillebeeckx' opvatting af dat in bepaalde uitzonderlijke gevallen leken in de eucharis tie kunnen voorgaan. Deze ge dachten komen voor in het boek 'Kerkelijk ambt. De con gregatie voor de geloofsleer heeft tweemaal eerder een on derzoek naar de rechtzinnig heid van Schillebeeckx ge daan. In beide gevallen is het niet tot een veroordeling geko men. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Tweede Ka mer Is gisteren akkoord ge gaan met een voorstel van staatssecretaris De Graaf (So ciale Zaken) om mensen die frauderen met hun bijstands uitkering een geldboete en eventueel een celstraf te kun nen opleggen. Tot nu toe bestond die mo gelijkheid in de bijstandswet niet, wat inhield dat mensen door zich van de domme te houden strafrechterlijke ver volging konden voorkomen als ze gepakt waren als ze ten on rechte bijstand hadden ont vangen. De Graaf vond dat het op- jt G v v: N hi m te ei AL SINDS drie eeuwen, sinds Pete een merkwaardige haat-liefde verf eens zetten de Russen hun venstei terse invloeden en know how, dan1 dicht gemetseld om achter een veil 'e bewaren en bewaken. De revolut systeem voortbracht, heeft in dit du tenlandse politiek geen verandering verlichte' leiders (Kroestsjev, even die zaken wilden doen met het We: Malenkov en Tsjernenko) die achtt en wrede wijze de Russen onder de 'ot binnenlandse hervorming in de k De huidige Russische leider, Mich 'oe tot het eerste type leider: hij wil "'Jvan zijn partij, die zich in het ver gezind heeft getoond, de lengte kr 9'ondige economische hervorminge eindelijk wat uitzicht geven op een b Succes voor Gorbatsjov op langt oe overeenkomsten die hij op korte s uiten. De Russische leider kijkt da 'Jn (geliefde) Europa, dat hem rus ™oet verschaffen en naar de supern oceaan, die de spanning in de egnemen, zodat Gorbatsjov zich oncentreren op de wezenlijke he 'ondse economie. Het eerste succes is er. Het docu Ppesteld om de veiligheid van Eur< H„ ®r een doorbraak worden genoe ernocratische (Europese landen, re9eerde landen (Rusland en de aan 's 'rnmers een mechanisme c nrn 5ard' waarin partijen eikaars ymndgebied mogen controleren, uit H overeenkomst mag op zichzelf wen6 ruirn,e kan men tegenwoordig ^ymgen waarnemen dan vanaf de kan ?F van c'e Stockholm-overeenk' ovpr basis worden voor Positiev kaar, nucleaire wapenvermindering Na»,nSe presider|f Ronald Reagan zie iies optimistisch heeft uitgelaten. w °?rloP'9 is het zover nog niet. Maar a°P dit moment een beetje veri minrtn zaak' a,9ezet tegen het vee nut« fr'n9 van het nucleaire wapen lllk r 'ot megatonnen. Kortom: de af da .,,Poedig uit de wereld geholpen w mpn?ee,were'dleiders al te veel gezie I fg| zal het parool zijn: zaken doer

de Stem | 1986 | | pagina 2