Navajo- worden grond a Zestigjarig huwelijk in Oostburg L. van de Wege wint Chateauroux CAMPING NAPOLEON TE BRESKENS 'Uitbouw universiteit Tilburg blijkt illusie GRATIS DRIE BIJZONDERE WILHELMINA MUNTEN ALS U NÜ EEN SPAARREKENING OPENT. WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1986 VAN ZEELAND markten Expositie ZIKV Aardenburg Hengelwedstrijd te Cadzand-Bad Leerjaar vrouwen Plaatselijk nieuws Aardenburg Oostburg 105-jarige in Koudekerke WOENSDAG 24 SE BRABANTSE LOBBY TEGEN BEZUINIGINGEN IN DE MAAI J Met luxe cassette. VANAVOND IN ACHTER T20 PAGINA ZEELANn Het echtpaar Van Overbeeke. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze correspondent SCHOONDIJKE - Het echt paar J. van Overbeeke-Con- tant vierde gisteren in het bejaardencentrum Rusche- vliet te Schoondijke het dia manten huwelijksfeest. De heer Van Overbeeke is 86 jaar en is geboren in het Zuidhollandse Herkingen. Zijn even oude echtgenote zag het levenslicht in Oost burg. Het echtpaar heeft tien tallen jaren in Voorburg ge woond. Van Overbeeke was bedrijfsleider bij een elek- trozaak in Den Haag. Veel tijd voor hobby's heeft de heer Van Overbeeke in zijn arbeidszaam leven niet ge had. Wel maakte hij zich verdienstelijk op het kerke lijke vlak en thans is hij voorzitter van de bewoners commissie van het bejaar dencentrum. Twee jaar geleden nam het echtpaar zijn intrek in het Schoondijkse bejaarden centrum. Beiden genieten nog een redelijk goede ge zondheid, maar komen toch het huis niet vaak meer uit. Het echtpaar heeft drie kin deren, vier klein- en drie achterkleinkinderen. Met de bewoners en het personeel van Ruschevliet werd in de morgenuren deze mijlpaal herdacht en na de middag was er met de overige fami lieleden een koffiemaaltijd. AMSTERDAM, 23 sept. - Aardap pel termij nmarkt: In Bintje 35- 50mm werden 9 contracten ver handeld voor levering april tegen ƒ24,20 tot ƒ23,50 per 100 kg. De stemming was prijshoudend. In Bintje 50mm werden 33 contracten verhandeld voor levering novem ber bij een prijs van ƒ29,30 tot ƒ29,10 per 100 kg, alsmede 333 con tracten tegen ƒ38,90 tot ƒ38,00 voor levering april. De stemming was eveneens prijshoudend. AARDAPPELBEURS ROTTER DAM - Consumptie-aardappelen, los verladen af bedrijf, in gulden per 100 kg, excl. btw: klei-aardap- pelen: Bintje 35-50mm 20,00-21,00, Bintje 35-55mm 21,00-23,00, Bintje 50mm opwaarts 20,00-21,50, Bintje 50mm opwaarts voor frites 20,00- 21,50, Eigenheimer 35mm opwaarts in zakken 35,00-38,00. Zandaardap- pelen: Bintje 35-50mm 13,00-15,00, Bintje 50mm opwaarts 19,50-20,00. Exportaardappelen: Bintje klei 45mm opwaarts 28,00-29,00. Voer- aardappelen 6,50-8,00. Stemming rustig. Van onze correspondent AARDENBURG - Het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming (ZIKV) houdt van 29 september tot en met 9 oktober een tentoonstelling gehouden in het gemeentelijk museum. De tentoonstelling omvat wer ken van het kinderateltier, grafische technieken waaron der etsen. Verder tekenen en schilde ren, onder andere olieverf en schetsen, keramiek/ handvor men, getouwweven, beeld houwwerken en houtsnijwerk, textiel/zeefdrukken en foto's van de balletcursussen. De opening is maandag 29 sep tember om 19.30 uur door wet houder A. Keymel-Cambier. De expositie is geopend maan dag tot en met vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Van een onzer verslaggevers CADZAND-BAD - De zeehen- gelvereniging 'De Wielingen' houdt zondag een internatio naal zeehengelconcours. De strijd gaat om de 'Prijs van Cadzand'. De mensen van de vereniging denken dat er veel vissers zullen deelnemen aan de wedstrijd. Er wordt die dag tussen 13.00 en 17.00 uur gevist vanaf het strand en de wedstrijd wordt gehouden tussen het haventje van Cadzand-Bad en de Zwarte Polder te Nieuw- vliet. Inschrijving de zondag tus sen 8.30 en 12.00 uur in café Du Commerce te Cadzand-Dorp. Voorinschrijving is ook moge lijk in het zelfde café. De prijsuitreiking vindt eveneens olaats in het café, zondag rond 17.30 uur. TERNE UZEN - De kring West-Zeeuwsch-Vlaande ren/Walcheren hield met 915 jonge duiven een kringcon cours vanuit Chateauroux. Winnaar werd een duif van L. van de Wege NS uit Groede met een snelheid van 1289,51 meter per minuut. 2. H. Mook- hoek en zoon, Breskens; 3. A. Martens, Hoofdplaat; 4. A. de Nooijer en zoon, Souburg; 5. C. Boogaard, Schoondijke; 6. B. Thomaes, Hoofdplaat; 7. P. Neve, IJzendijke; 8. Iz. Pleijte, Breskens; 9. J. de Koek, Aar denburg; 10. A. Roelofs, Mid delburg. Concoursbond Zuid-Beveland, 779 jonge duiven, 1239,29 mpm: 1. Wa- genaar-Toonder, Kloetinge; 2 en 3. F. Jansen sr, Kapelle; 3,8 en 10. F. Glerum; 4. M. van Iwaarden, bei den Kruiningen; 6. F. Vette, Hans- weert; 7. C. Aerts, 9. M. Poley, bei den Kruiningen. Concourscombinatie West-Zuid- Beveland, 118 jonge duiven, 1065,15 mpm: 1. P. Rijk, 2. P. van de Waard, beiden 's-Heerenhoek; 3. D. Rijk, Heinkenszand; 4 en 9. P. Pie- ters, Lewedorp; 5. combinatie C en A, 's-Heerenhoek:; 6. J. Polfliet, Lewedorp; 7. Joh. de Jonge, 8. Sj. van Eij keren, beiden 's-Heeren- hoek; 10. M. Ars, Lewedorp. Noijon Herleving Kloosterzande, 138 Van onze correspondente HULST - Op dinsdag 30 sep tember begint het Vrouwen leerjaar in het Houtenkwar tier te Hulst Iedere dinsdag, met uitzon dering van de schoolvakanties, wordt er van 9 tot 11.30 uur les gegeven. Het Vrouwenleerjaar is be doeld voor vrouwen die niet de gelegenheid hebben gehad na de lagere school nog verder te studeren of slecht enkele jaren middelbare school hebben ge volgd. Tijdens de lestijden wordt er voor kinderopvang gezorgd. Belangstellenden zijn nog steeds welkom. Inlichtin gen bij A. van Wees of R. d'Hont. duiven, 1327,64 mpm: 1 en 6. D. van de Borgt, 2. J. Laffeber, 3. A. Beau- rain, 4 en 5. L. de Waal en zoon, 7 en 8. A. Hemelaar, 9. P. Verschu ren, 10. J. van Goethem. CC Hulst, 110 duiven, 1347,64 mpm: 1. Ed Strobbe, 2. L. Blommaert, 3 en 9. R. Blommaert, 4. Alf. Nijs, 5. J. de Wit, 6 en 7. Th. Casteels, 8. J. Dhae- nis, 10. P. Antheunis. Nieuw Leven Koewacht, 145 dui ven, 1339,32 mpm: 1 en 10. R. Za- man, 2. W. Verbiest, 3. P. van Goe them en zoon, 4. W. van d Bilt, 5. A. Kips, 6,8 en 9. O. van Damme, 7. G. de Caluwé. De Postduif Heikant, 86 jonge dui ven, 1348,65 mpm: 1. gebroeders Thijs, 2. Ch. de Beule en zoon, 3. Ch. de Bruijn, 4. Lex Thijs, 5. Adri Thijs. Met 40 oude duiven, 1325,32 mpm: 1. A. de Vliegher, 2 en 4. J. de Kind, 3. G. Smet, 5. gebroeders Sturm. De Reisduif Graauw in samenspel met De Postduif Lamswaarde, 56 duiven, 1338,35 mpm: 1 en 2. L. van Vlienberghen, 3. G. Vioen, 4. P. van Daelen, 5. Bol en co. De Zwaluw St.-Jansteen, 82 jonge duiven, 1335,57 mpm: 1. G. Due- rinck, 2. G. van Overloop, 3. J. van Daele, 4. R d'Hooghe, 5. P. Rottier. Met 20 oude duiven, 1335,78 mpm: 1,2 en 3. E. van Deursen, 4. P. Ver- morken, 5. G. van Dorsselaar. De Snelle Duif Clinge, 49 jonge duiven,1 en 5. D. van de Bergen^. Cyr. Hageman, 3. H. de Schepper, 4. Ch. Willaert, vanuit Quievrain met 50 jonge duiven, 1 en 3. E. Verstrae- ten, 2. G. van Landeghem, 4. S. Bol- sens, 5. R Willaert. De Scheldekllevers Ossenisse, van uit Marbehan, 80 duiven, 1106 mpm: 1 en 2. combinatie van Poor ten-Boeij, 3 en 4. L. Reyns, 5,6 en 9. G. de Waal, 7. J. Valckx, 8. F. Valckx, 10. J. Dobbelaar. Bolling - De Ware Vrienden hield de vijfde clubbolling bij E. van de Voorde. Uitslag: 1. A. Standaert-R. van Rie-J. Goet- hals, 2. W. Gijsel-W. Pauwels- E. de Sloover, 3. J. Blondeel-F. Rieteco-D. Dhont. Boiling - Bij De Zwaan werd een bolling gehouden. Uitslag: 1. J. de Vreeze-R. Haverbeke- A. Schipper, 2. G. Beelaert-C. Bonne-G. Schoonacker, 3. J. Evers-R. Schooncaker-E. de Sloover. Bezwaar Duumpje tegen uitbreiding ongegrond Van een onzer verslaggevers BRESKENS - De bezwaren die de West- Zeeuws-Vlaamse natuurbeschermingsorgani satie 't Duumpje had ingediend tegen de uit breidingsplannen van camping Napoleon hoeve te Breskens zijn door het college van B en W van Oostburg ongegrond verklaard. De camping moet wijken in verband met de Delta werken. Om die reden wordt het bedrijf landinwaarts verplaatst, maar ook vergroot. De camping is nu 7,5 hectare groot en zal straks dertien hectare omvatten, 't Duumpje had geen bezwaar tegen de verplaatsing, maar wel tegen de uitbreiding. Volgens de natuurbescher mers zou er na de uitbreiding een te grote toeristische druk ontstaan op het strand, was de economische noodzaak van vergroting onvoldoende aan getoond en zou de nieuwe camping het landschaps- schoon verstoren. Bovendien maakte 't Duumpje bezwaar tegen de versnelde procedure om het bestemmingsplan te wijzigen. Men wilde dat de ge meente een normale procedure zou volgen zodat alle belangen beter konden worden afgewo gen. Streekplan Duumpje wees het college er ook op, dat Napoleonhoeve niet in een toeristisch concen tratiegebied ligt, zodat uit breiding in strijd was met de gemeentelijke visie. Tot slot haalden de natuurbescher mers het voorontwerp van het streekplan aan, dat aangeeft dat de camping in een streek ligt dat bestemd is voor land bouw. In zijn verweer wees de re creatie-ondernemer er echter op dat door de aanleg van de deltadijk, hij een groot deel van zijn camping kwijt raakt, waaronder alle bedrijfsgebou wen. Hij krijgt slechts een ge deelte van de waarde van die gebouwen vergoed, zodat hij genoodzaakt is om zijn bedrijf te vergroten, om zo te probe ren de nieuwe investeringen rendabel te maken. Hij gaat erg veel groen aanplanten zo dat het nieuwe bedrijf abso luut niet het landschapsschoon zal verstoren. Hij is ook niet bevreesd dat de toeristische druk op het strand toe zal nemen, omdat de ervaring geleerd heeft dat veel campinggasten niet naar het strand gaan, maar op het terrein blijven. Aangezien Na poleonhoeve straks erg veel extra voorzieningen zal heb ben, zullen naar verwachting gemiddeld nog meer gasten op het terrein blijven dan nu al het geval is. De ondernemer kan een gewone bestemmings plan wijziging niet afwachten, omdat zijn vernieuwde bedrijf in het najaar van het volgende jaar al gereed moet zijn, zodat uitstel uit niet mogelijk is om dat hij anders een seizoen zon der gasten zit, met alle nade lige gevolgen van dien. Het college laat weten dat een vergrote camping aldaar wel past in de gemeentelijke visie en dat men verder de me ning van de ondernemer deelt. De recreatie-ondernemer moet nu nog de goedkeuring van GS afwachten, maar zover nu bekend zal dat col lege akkoord gaan met de plannen, 't Duumpje kan dan nog alleen een Arob-proce- dure aanspannen om de uit voering van de plannen tegen te houden. EHBO - De EHBO afdeling Oostburg start begin oktober een nieuwe cursus bij vol doende belangstelling. Voor inlichtingen kan men terecht bij Lucie van de Groot of Pa trick Boussen. Van onze correspondent KOUDEKERKE - J. Siere- veld, bewoner van het ver pleeghuis Der Boede in Kou- dekerke, hoopt zondag 28 september 105 jaar te wor den. Hij viert deze verjaar dag echter de dag daarop, 29 september, in de verjaar dagskamer van de instelling. Tussen 10.00 en 11.30 uur ont vangt hij daar gasten. Om 10.15 uur krijgt de heer Siereveld in ieder geval bezoek van de commissaris van de koningin met zijn echtgenote. Ook de burge meester van Valkenisse komt met zijn vrouw felicj. taties aanbieden. Namens de gemeente Arnemuiden, de plaat» waar de jarige is ge- borer en getogen, zijn de burgemeester met echtgeno te, tvee wethouders en de gemeentesecretaris aanwe zig. De stichting Verpleeg, en Rusthuizen Zeeland, waaroe Der Boede behoort! laat ach vertegenwoordiger door de algemeen directeur en eer bestuurslid. Rector-magnificus prof. dr. R. A. De Moor van de kerksverse Katholieke Universiteit Brabant in Tilbrrg is ziedend. - FOTO RIEN SJERS Door Arthur't Hart ZE hadden Deetmans nieuwste bezuinigingsbui natuurlijk wel zien hangen, daar in Tilburg bij de kers verse Katholieke Universi teit Brabant (KUB), de voortzetting van de Katho lieke Hogeschool. Een week geleden al werd uit geluiden vanuit Den Haag duidelijk dat de Tilburgse universiteit niet geheel ongeschonden uit de strijd zou komen. Maar wat rector-magnifi cus prof. dr. It. A. De Moor gisteren van het ministerie van Onderwijs over zich heen kreeg, dat had hij zelfs in zijn somberste overpein zingen niet voor mogelijk gehouden. „We hielden er wel rekening mee dat we een stukje budget zouden verlie zen. Van de levenskracht van de van de KUB, die ten slotte de status van groei-in- steiling heeft, zullen ze ech ter wel afblijven, verwacht ten we stellig. En wat blijkt nu? in vergelijking tot ande re, grotere universiteiten worden we twee tot vier maal zo zwaar gepakt". PROF. De Moor is ziedend. Wat Deetman nu weer heeft bedacht, dat is 'haast krank zinnig'. „De uitbouw van Tilburg tot volwaardige in stelling voor wetenschappe lijk onderwijs is een tijde lijke illusie gebleken. We gaan terug naar anno 1969". En: „Als Brabanders moeten we ons afvragen of de tijd van de Generaliteitslanden soms aan het terugkeren is". Op de 7000 studenten en het (wetenschappelijk) per soneel hoeft De Moor zijn verontwaardiging niet meer over te brengen. Die zijn al boos genoeg. Onmiddellijk zijn gisteren actie-comités opgericht en er heerst een 'strijdbare' stemming. Om uiting te geven aan de col lectieve, maar vooralsnog machteloze woede vindt vanmiddag in de aula de eerste protestmanifestatie plaats. Precies een maand is het geleden dat de Tilburgse Ho geschool promoveerde tot een heuse, zij het bescheiden universiteit. Amper is die nieuwe titel een beetje inge burgerd of 'Tilburg' verdient hem eigenlijk al niet meer. Twee complete studie-rich tingen gaan verdwijnen. De Letteren-faculteit, nog maar korte tijd terug als nieuwe loot aan de stam toegevoegd, legt in haar geheel het lood je. De faculteit der Sociale Wetenschappen verliest haar psychologie-poot aan Nijmegen. Dat is de balans die kan worden opgemaakt nu de rookwolken van de laatste aanval van minister Deet man op zijn onderwijsbegro ting zijn opgetrokken. Of anders gezegd: 140 KUB-me- dewerkers zullen naar een andere baan moeten uitkij ken, als de minister zijn plannen ongeschonden over eind weet te houden. Grof weg 1400 studenten staan straks voor de keus tussen (ADVERTENTIE) Zilveren kwartje 1941 '44 Geslagen in Amerika Diameter: 19 mm Zilvergehalte 640/1000 Vierkante nikkelen stuiver 1943 met afgeronde hoeken) Doorsnede 18 mm Zilveren dubbeltje 1926 - '44. Beeltenis ook wel 'opgestoken haar' genoemd. Diam 15 mm Zilvergehalte 640/1000 Nü een spaarrekening openen bij de NMB betekentdub- bel voordeel. Want naast de aantrekkelijke rente profiteert u meteen van een uitzonderlijk aktie-aanbod. Gratis een fraaie set met drie munten uit de regeringsperiode van Koningin Wilhelmina. De set bestaat uit een unieke vierkante stuiver, een zilveren dubbeltje en kwartje. U ontvangt deze set gratis als u nü een NMB spaarreke ning opent met een eerste inleg van ten minste f 100,-. Of als u automatisch gaat sparen met minimaal f 25,- per maand. Profiteer meteen van dit unieke aanbod en open vandaag nog een spaarrekening. Om de waardevolle munten te bewaren m ■af krijgt u een luxe BJSyml-iC c^ssettebijge- DENMRDENKTMETUMEE Deze aktie loopt t/m 31 oktober 1986 zolang de voorraad strekt Wees er dus snel bij. is een ander studie-vak of een andere universiteit. De be groting van de KUB duikelt omlaag met 12,5 miljoen gul den oftewel 20 procent. „En dat terwijl wij een snel groeiende instelling wa ren", zegt De Moor. De halve Tilburgse universiteit, zegt hij pathetisch, dreigt te wor den uitgekleed: „Je houdt hier straks nog twee grote studie-richtingen over: rechten en economie. Wij moeten ons meer op de maatschappij - wetenschap- pen richten, zegt Deetman dan. Maar hij geeft ons niets terug, behalve een heel klein beetje sociologie dat van Nij megen moet overkomen". Voor het totaal van Brink mans plannen, die de geza menlijke universiteiten 130 miljoen gaan schelen, heeft hij al geen goed woord over. Een 'geweldige schijnverto ning' volgens De Moor, om dat tegenover de op papier behaalde bezuinigingen enorme kosten staan staan van verhuizing van complete studierichtingen, personeel en studenten. En dat dan nog afgezien van de immateriële schade: universiteiten wor den voor jaren ontmoedigd en ontwricht. Maar ten aanzien van de KUB raakt het beleid 'hele maal kant noch wal'. De Moor; „Geen enkele andere instelling wordt zo zwaar aangeslagen als wij. Daar komt nog bij dat de levens kracht en het karakter van een universiteit van de om vang van Leiden niet zo gauw aangetast wordt. Bij een relatief beperkte instel ling als de onze is dat wel het geval. Het elan wordt weg geslagen". De werkgelegenheid. Bra banders die voor hun studie moeten uitwijken naar 'vreemd gebied'. Maar prof. De Moor kan nog meer ge volgen opsommen van Deet mans voornemens: ver schraling van het culturele klimaat in de regio, nadelen voor het bedrijfsleven. En: „In Tilburg hebben we rela tief de. meeste deeltijd-stu denten. Zij worden extra ge troffen, want voor hen is een lange reis naar een andere instelling vaak een onover- komenlijk bezwaar". 'Onbegrijpelijk' vindt hij het dat Deetman zijn keuze nu net heeft laten vallen op de moeizaam bevochten, in 1980 ontstane letteren-facul teit. Een kleine afdeling (84 eerste-jaar), maar juist die nieuwe vegen is ingesla gen door d studenten voo: andere funties dan het le raarschap o te leiden. „De beste facultit in het geheel een stuk venieuwing wordl teruggedraal". Bij dat al i nog volstrek! onduidelijk he de CDA-mi- nister de uitvering van zij» maatregelen enkt te rege len. „We wetei nog niet eens of de studente hun studie hier mogen ainaken of da! ze tussentijds nogen over stappen". Als de voorskenen ni bedriegen, is ntussen volop een Brabatse lobby de maak om heionheil af 6 wenden. Het col;ge van be stuur van de KJB is va» plan de hulp vn werkge vers, vakbondei en Bra bantse politici irte roepe» om Den Haag te ivertuige' van de 'onredelij k behande ling' van de Tilbrgse uni versiteit en Braant, prof De Moor wete. Daarbï komt het niet sleet uit Van Agt, behalve emmissa- ris van de Koningii ook noi lid is van dat besiur. „li ben ervan overtuig dat ons verzet zal steunn", z de rector-magnificiu Dat klopt. Onder\ijs-ge- deputeerde J. van de Hat liet gisteren tenmirte a weten dat er wat hei be treft best bezuinigd mai worden, maar 'niet o dil moment en op deze plas'. Van der Hart: „Nit j» Tilburg. Een universitt I» ontwikkeling zou zijn g»' mogelijkheden worden nt- nomen. Dit voorstel kunet wij niet als een aanva.t bare oplossing zien. Ik ctó dat het Brabantse provine- bestuur, het bedrijfsleven de universiteit de koppen: korte termijn bij elka moeten steken voor een t zamenlijke reactie". De argumenten waarin Brabant bij de Kamer zal komen zullen wei 111 veel verschillen van die V' andere provincies, instelli' gen en lobbies. Toch mee" Van der Hart dat zijn paPj ren zo slecht nog niet Kern daarvan: Brabant® de Brabanders, toch al 0", riant bedeeld wat betreft W wetenschappelijk onderfïj kunnen de bestaande vWj zieningen in Tilburg Eindhoven en hun uitft' ling over de hele provift niet missen. Een van de tienduizem dwongen worden om te hij en zijn voorouders alt Door HILVERSUM - Een vanavond weer gezon; De met een Oscar be mentaire 'Broken Rail staande vernietiging v De overheid wil 10.000 N; vajo's dwingen om te ve huizen, zogenaamd omdat in onmin leven met een ai dere Indianenstam, de H pi's. De werkelijke red< voor de afgedwongen volk verhuizing is het feit dat de aanvankelijk als waard loos beschouwde grond vz het reservaat belangrijl mineralen worden gevoi den, zoals kolen, koper uranium. De film kiest duideli; partij voor de Indianen. I ongevoelige blanke man, d in de vorige eeuw nog Indi; nen afschoot als waren h kleiduiven, die blanke mz die hen van land, kudde, zi en trots beroofde, heeft wei toegeslagen. Nu gaat hij m prikkeldraad en geleger heidswetgeving te keer o de belangen van mijn-maa schappijen zeker te stellen. De blanke heeft hierfc geen enkel begrip voor t Navajo, die zijn kop mo houden als hij met koelka: ten, kleuren-tv's en elektr sche tandenborstels wori volgestouwd. Dat de kwest niet alleen om materie gaa maar dat het wezen van Indiaanse ziel en cultuur het geding is, wordt niet b< grepen. Geen ruzie De Hopi's en de Navajo hebben, Washinghton te sPijt, geen ruzie met elkaa Ze kunnen best samen c het land leven. Het begri grond-eigendom heeft vot hen geen betekenis. Maar a ze van hun geboortegron verjaagd worden, waarc ook hun voorouders hebbe geleefd, verliezen ze ook hu ziel en hun eeuwigheid. Da is er geen verleden mee geen cultuur en geen vei wachting. Dan is er allee een zwart gat. President Ford onderte kende in 1974 de Wet die c ontruiming bepaalde. Boz genius achter het plan wz de ultra-reactionaire senz tor Barry Goldwater die ee keer vergeefs een gooi naa

de Stem | 1986 | | pagina 16