Omstreden herder mag muilkorf aflaten Zestigjarig huwelijk echtpaar in Philippine Pompstation Schijf test nieuw recyclingsysteem DIT JAAR 150 VISDIEVENPAAR TGETELD Vijfde plaats voor Sasse soundmix-duo va^Seeland KALK UIT DRINKWATER ALS BASIS VOOR VEEVOER Plaatselijk nieuws \xe\ 'ïEMEENTE SAS VAN GENT GEEFT EIGENAAR GELUK Plaatselijk nieuws Sportinstuif in 't Zwaantje markten politierapport AGINA ZEELAND 2 /OENSDAG 24 SEPTEMBER 1986 Sluiskil St.-Jansteen Zaamslag :iinge Heikant Hulst Kieldrecht Ossenisse Spui Hengelen - Hengelsportvere. liging GOA (Geduld Over- wint Alles) houdt zaterdag september voor haar leden een nengel wedstrijd, die als laat. ;te in dit seizoen meetelt voor het clubkamioenschap zoet. watervissen. Gevist wordt op de kleine kreek van 14.00 tot 16.30 uur. Inschrijven voor deelname en prijsuitreikim zijn in café Zonnehoek. Piekwedstrijd - Zondag werd n de Bredabar te Axel de eer- ;te piekwedstrijd van het sei- :oen gehouden. Aan deze wed- itrijd werd door 24 personen deelgenomen. Gedurende het gehele seizoen 1986/1987 zal er n competitieverband gestre den worden. De uitslag van de eerste piekwedstrijd was als volgt: 1. Freddy Verpoorte, 2. J&. ïan Dogge, 3. Willy O'Shea, 4. Ga- lius, 5. Eddy de Jonge. IAS VAN GENT - De omstreden her- iershond van R. Heijnsdijk uit Sas an Gent hoeft van het college van B n W niet langer gemuilkorfd te wor- len. Het college heeft Heijnsdijk schrif- nlijk laten weten dat er geen reden is ie hond als gevaarlijk te bestempelen, /olgens een woordvoerder van de ge- neente is de zaak met deze beslissing /oor Sas van Gent voorgoed afgedaan. Op aanraden van de rijkspolitie verd de hond in mei zeer tegen de zin van zijn eigenaar gemuilkorfd. Heijnsdijk verzamelde toen vijftig handtekeningen van medestanders in en op 5 augustus vond er een hoorzit ting plaats, waar Heijnsdijk en zijn raadsman hun bezwaren tegen de maatregel uiteen mochten zetten. Volgens Heijnsdijk is de uitspraak van het college te danken aan de steun die hij van zijn buurtbewoners kreeg. „Het beest heeft nog nooit iemand kwaad gedaan", zegt hij, „en dat is nu eindelijk aangetoond". Heijnsdijk be schuldigt met name twee Sassenaren die zeiden door de hond aangevallen te zijn van een 'smerig spel'. „Ik weet ook niet waarom, maar die mannen mogen mij niet. Zij wilden dat via mijn hond uitspelen, maar dat is ze niet gelukt. De hond heeft hen nooit iets gedaan, ze hebben eenvoudigweg gelogen". De muilkorving noemt hij 'een kapitale blunder van de gemeente'. Mevrouw Hoogsteder, een van de mensen die beweert haar hond niet meer in de buurt uit te laten vanwege Heijnsdijks herder, zegt verrast te zijn door de beslissing van B en W. „Als Heijnsdijk een beetje sociaalvoelend is houdt hij zijn hond aan de lijn, dan kan er niets gebeuren. Maar zolang hij losloopt is de hond levensgevaarlijk. En het zal best dat Heijnsdijk ervan overtuigd is dat hij de liefste hond van Sas van Gent heeft. Ik ben er ook van overtuigd dat mijn hond de allerliefste is, dat zegt iedere hondebezitter". Heijnsdijk tenslotte: „Of ik mijn hond aan de lijn houd? Natuurlijk, dat moet toch iedereen. Dan kan er toch niks gebeuren? Mijn hond heeft zich dan ook nooit misdragen". Van onze correspondent TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen is weer gestart met sport instuiven voor de jeugd op de woensdagmiddagen. De sportinstuiven staan onder leiding van het bij de gemeen telijke sportaccommodaties werkzame personeel. De jeugd kan tijdens de in stuif gebruik maken van het in de sporthal 't Zwaantje aanwezige sport- en spelmate riaal, tetwijl daarnaast de ge legenheid bestaat allerlei spel letjes te doen. Iedereen is wel kom. De toegangsprijs is 1,50 per persoon. GOES, 23 september - Alkmene: kil 56- 86,68-100, kl2 21,31-48,55-72. Cox Orange Pippin: kil 26-30, 56-80, 88-162, 111-144, 109-142, 93-135, 79-121, kl2 26, 30-55, 47- 105,76-113,79,135,70-101,82. Odin: kil 28- 57,58-88, kl2 36. Elstar: kil 64,98-127,135- 167, 147-225, 149-160, 138-159, kl2 38, 93- 105, 135-141,145-147,135,135. Golden De licious: kil 102-107. Goudreinette: kil 36- 47, 69-72, 81-105, 86-104. Rode Boskoop: kil 33-56,73-94,96-1280,100-121,87, kl2 42, 86-110,85. James Grieve: kil 25-26,33-41, 33-46, kl2 25, 33. James Grieve Lired: kil 29, 39. Jonagold: kil 125, 153, 150. Confe rence: kil 100-117,123, kl2 50-58,37-73,64- 94. Legipont: kil 82-104, 112-124, 94-109, kl2 38, 37, 66-67. Bonne Louise: kil 70-93, 105-139, kl2 27—73,68-101. Beurre Duron- deau: kl2 31,34,41,81,84. Saint Remykil 72, kl2 38-49,81-84,77,69. Doyenne du Co- mice: kil 123, 154, 161, 138, kl2 53-66, 101, 109, 107, 92, 79. Triomphe de Vienne: kil 59, 104-117, 138, kl2 36, 43, 56. Beurre Hard: kil 70-85, 86-91, 91-111, 77-89, kl2 28-32, 27-58, 51-76, 61-85, 35-96, 65-71. Beurre Lebrun: kl2 43, 51. Warwickshire Drooper: kil 95, kl2 95. Bramen 4 kg in dustrie: kil +2 325. Bramen doornloos ds x 200 gr: kil 96-110. Frambozen doos x 200 gr: kil 330. Tomaten: LA 710, IB 730, IC 440. Totaal aantal colli 51105. Alkme ne: kil 93-107, 109-110. Odin: kil 92-93. Totaal aantal colli 1160. Maandag 29 sep tember voorverkoop conference en voor verkoop Beurré Alexander Lucas. Voor industrie kunnen weer harde peren wor- dengeleverd. Rijpe peren worden gewei-j Van onze correspondent SAS VAN GENT - Het Sasse soundmix-duo Peter Obrie en Gio vanni Belviso is zondag op de vijfde plaats geëindgd in de Bel gische kampioenschappen soundmix. De Sassenaren namen zondag in Brussel deel met het num mer Atlantis is calling (SOS for love) van de groep Modern Tal king. In totaal deden zestien soundmixers aan de finale mee. In de eindrangschikking, soundmixers en playback-ers, ston den de zingende Sassenaren op een elfde plaats, van de in totaal 71 deelnemers. Het duo ontving voor zijn prestatie behalve een diploma ook een fraaie beker en een servies. Daarnaast kregen de twee een uitnodiging om deel te nemen aan het in oktober te houden Holland Promotie Festival van de TROS. Zaterdag 4 ok tober nemen de Sassenaren weer deel aan de Hennie Huisman soundmix-show in het Boudewijnpark te Brugge. T16 PAGINA ZEELAND 3 BRESKENS - Op de Boule vard is een auto, bestuurd door A. J. A. T. uit Breskens, door onoplettendheid onzacht met een lantaarnpaal in aan raking gekomen. De auto moest worden weggesleept. OOSTBURG - De rijkspolitie West-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft, naar pas nu bekend is geworden, zondag een viertal mensen aangehouden. Het gaat om twee mannen en twee vrouwen uit Leliestad. De vier hebben zondag om plusminus 16.00 uur ingebro ken in een woning aan de Ke telaarstraat in Oostburg, bij de familie P. Hier hebben zij 350 buit gemaakt. Later werd het viertal aangehouden op het Veerplein te Breskens en de eerder genoemde buit werd toen bij een der vrouwen op haar lichaam aangetroffen. Het viertal is in het bureau te Oostburg ingesloten voor na der verhoor en is in de loop van maandag weer vrijgela- .ten. OOSTBURG - Aan de Melk weg is bij familie D.M. een po ging tot inbraak gedaan. Dit gebeurde 's nachts om plusmi nus 4.00 uur. RETRANCHEMENT - Vanuit een kraan is gereedschap ge stolen. Dit gebeurde door een gereedschapskist open te bre ken. De kraan stond bij het Zwindorp en is eigendom van de gebroeders De B. uit Ter- neuzen. SAS VAN GENT - Materiële schade was het gevolg van een botsing gistermorgen op rijks weg 252. De bestuurder van een lijndienstbus van de ZWN moest op een gegeven ogenblik sterk afremmen voor een te genligger. Dit werd te laat bemerkt door een achter de bus rij dende personenauto bestuurd door F. de B. uit Axel. Vooral de personenauto werd aan zienlijk beschadigd. WATERLANDKERKJE - Op de Turkeijeweg is A. F. de R. uit Hontenisse met zijn auto gebotst tegen die van R. E. B. uit Eekloo. Dit gebeurde door dat B. te veel links van de weg reed, op weg van Waterland kerkje naar Oostburg. B. reed door, maar hij kon in Oost burg worden achterhaald. Hij bleek te veel gedronken te hebben. Het echtpaar Van Graefschepe FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER PHILIPPINE - Het echtpaar C. van Graefschepe-Vlas- veld herdacht gisteren de dag waarop men zestig jaar geleden in het huwelijk trad. Deze mijlpaal werd gister middag gevierd met een druk receptie in café-restau rant De Zwaan, voorafge gaan door een heilige mis uit dankbaarheid in de paro chiekerk. De heer Van Graefschepe werd 87 jaar geleden gebo ren in Zuiddorpe, werkte tal van jaren bij fabrieken in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzo ne, tot aan zijn pensionering. Zijn echtgenote is 84 jaar en werd geboren in Graauw. Bijna vijftig jaar lang woonde het echtpaar in Westdorpe en nu alweer tien jaar in het mosseldorp. De heer Graefschepe is wel slecht ter been, maar doet toch nog dagelijks zijn wan deling door het dorp. De ge zondheid van zijn echtgenote leidde er toe dat ze twee maanden geleden werd op genomen in het verpleeghuis Ter Schorre in Terneuzen. Het echtpaar heeft drie kinderen en zeven kleinkin deren. Namens het gemeen tebestuur van Sas van Gent kwam wethouder Marquinie felicitaties aanbieden. Blij was men ook met de geluks telegrammen van de konin gin en de commissaris der koningin in Zeeland. Kledingbeurs - Dans- en to neelclub 'Het Talent' houdt vrijdag en zaterdag een kin- derkledingbeurs in het Gilde- huis. Vrijdagavond wordt er van 19.30 tot 21.00 uur kleding verkocht en zaterdag is de beurs van 10.00 tot 12.30 te be zoeken. De opbrengst komt ten goede aan 'Het Talent'. Collecte - De collecte voor het Koningin Wilhelmina Fonds bracht in Absdale 277,45 en in Heikant 834,25 op. DVV - Leden van kaartvere- niging DW (Door Vriend schap Verkregen) speelden in café Het Wapen van Zeeland de achtste ronde in bieden zonder roem, meetellend voor het clubkampioenschap 1986. Uitslag: 1. Jac de Koeijer, 2. H. van de Voorde, 3. M. de Vos, 4. C. van Doorn, 5. B. van de Bos. De stand is nu: 1. C. van Doorn 402 punten, 2. Jac. van Doorn 375, 3. J. Hamelink 372, 4. N. Knol 371, 5. Jac. de Koeijer 363 punten. Uitslag jokeren: 1. mevrouw Van de Bergen, 2. mevrouw Menheere, 3. me vrouw Pladdet. eugdhengelen - De Clings» Hengelaars hield een wed- trijd voor de jeugd op het vis» vater de Zestigvoet. Uitslag jeugd van 6 tot 12 jaar: 1. Tanj, Hoefijzers 122 cm vis, 2. Alain Mas» ichelein 83 cm, 3. Martijn de Key. :er 48 cm. Jeugd 12-16 jaar: J, Sandra de Geent 147 cm, 2. Martij: Hoefijzers 121 cm, 3. Erik Meer- ichaert 84 cm. Zondag 5 oktober worden de hengels opnieuw uitgeworpen. Daarna kan het eindklassement worden opge maakt. 3ud papier - Leden van de /oetbalvereniging Clinge ha- en zaterdag 27 september vanaf negen uur weer oud pa lier op. Singo - De Algemene Neder- andse Bond voor Ouderen lield in gemeenschapscen trum Malpertuus een bingo- middag voor ouderen, waar aan 52 personen deelnamen. Uitslag dames: 1. De Loos, Nieuw-Namen; 2. Rombaut, Tock. Heren: 1. Wijnacker, 2. Took, 3. De Thuye. Tennis - Tennisvereniging Game'78 hield op haar tennis banen de finales voor de club kampioenschappen. De voor ronden waren al eerder ge speeld. Winnaars: HE: Leo van Hoye; DE: Paula Dankaert; HD; Pascal Delforge/Leo van Hoye; DD: Paula Dankaert/Tanje Del- forge; GD: Gaby Bauwens/Robert Vermeulen; 35+: Robert Vermeu len. Schieting - De schuttersvere niging Klinge-Grens houdt donderdag 27 september in zaal Benelux een schieting voor ouderen en gehandicap ten, aanvang 14.30 uur. Kaarting - In gemeenschaps centrum Malpertuus werd een kaarting voor ouderen geho- duen, waaraan door 44 kaar ters werd deelgenomen. De kaarting telde mee voor het kampioenschap. Uitslag: 1. J. van de Hende, 2. P. D'Haens, 3. 0. Rombout, 4. L. de Vos, 5. mevrouw Reyens. Stand kampioenschap he ren: 1. J. van de Hende, 2. L. de Vos, 3. U. Willaert. Dames: 1. M. Ge vaert, 2. M. de Block. Industrieterrein in trek bij broedvogels Peter Meiniger en Eric Marteijn ringen een jonge strandplevir TERNEUZEN - Het ten behoeve van Dow Chemical aangelegde industrieterrein ten westen van de Braak manhaven is een ge liefd toevluchtsoord voor vogels geworden. Talrijke visdieven- paartjes hebben het braakliggende terrein, de vroegere mossel- banken, als broed plaats gekozen. Ornithologen van de Dienst Getijdewateren van Rijkswaterstaat telden deze zomer 145 broedparen op het opgespoten zandterrein aan de Westerschelde. De tellingen werden uit gevoerd tussen half april en half augustus. Vorig jaar waren er nog slechts vijftig broedparen in de polder. De ornithologen Peter Meinin- ger en Eric Marteijn ringden de jonge vogels en signaleer den naast de kolonie visdie- ven ook broedparen van an dere vogelsoorten: dertig strandplevieren, vier bont- bekplevieren, zes kokmeeu wen, vier zilvermeeuwen en twee Noorse Sternen. Tot nu toe waren de Hooge Platen en het werkeiland Neeltje Jans de enige over winteringsplaatsen van de visdief. Het lijkt erop dat de Nieuw Neuzenpolder H een derde toevluchtsoord is ge worden als broed- én over- winteringsgebied. De afgele gen ligging van de polder, ver van de mensen, maakt deze zeer geschikt als ver blijfplaats. De arme zandgronden van de voormalige mosselbanken zijn erg schraal, zodat er weinig of geen begroeiing is. Dat is voor de broedende vo gels ideaal. Verder zijn er geen sporen gevonden van roofdieren die de eieren en de jonge vogels kunnen bela gen. Op de werkeilanden in het Deltagebied, eveneens broedplaatsen van de vis dief, hebben de vogels veel last van ratten. Waarschijn lijk kiezen steeds meer vo gels vanwege deze voordelen voor de polder bij Terneu zen. Marteijn en Meininger verwachten dat de Dwerg- stern, die tot nu toe eveneens alleen op bovengenoemde plaatsen voorkwam, de vis dief naar de Nieuw Neuzen polder zal volgen. Marteijn en Meininger hebben eigenaar Dow Che mical benaderd met het ver zoek maatregelen te mogen nemen om het gebied voor de vogels nóg aantrekkelijker te maken. Zij denken daarbij aan het aanbrengen van een laag witte kokkelschelpen en kiezels, die de Dwergsternen naar het gebied moeten lok ken. Op de Hooge Platen is met deze methode een goed resultaat geboekt. Zelf doen Dow Chemical heeft geen problemen met het verzoek. Voorlichtster Annelies van Vliet: „Het gaat om kleine ingrepen en als ze willen krijgen ze daarvoor onze toestemming. Maar dan moeten ze het wel zelf doen". Toen de mosselbanken werden ingepolderd bestond er van de kant van de mi lieubeweging veel verzet te gen het verloren gaan van het natuurgebied. De vogels hebben nu echter zelf weer bezit genomen van het ter rein, omdat Dow Chemical er nog niets mee gedaan heeft. De polder heeft offi cieel een industriële bestem ming, zodat de toekomst als een zwaard van Damocles boven de hoofden van de broedvogels hangt. Hoelang de vogels nog gebruik kun nen maken van de polder valt volgens Van Vliet 'met geen zinnig woord te zeggen'. KVO - De KVO afdeling Hel kant houdt 2 oktober haar jaarvergadering in gemeen- schapscentrumn 't Heike, aan vang 19.30 uur. Na behande ling van de jaarverslagen wordt een bestuursverkiezing gehouden. Periodiek aftre dend zijn L. van der Aa-van Vlierberghe en E. de Reijbel- Seghers. Tijdens deze avond wordt ene koffiemaaltijd aan geboden. Tot slot is er nog een gratis bingo. Reanimatie - In het verhaal over de te starten cursus hart- reanimatie in Hulst zijn de na men weggevallen van de men sen waar belangstellenden zich kunnen opgeven. Voor deze cursus, die op 8 oktober om 19.30 uur begint in De Blaauwe Hoeve, kan men ziai opgeven bij de dames M. Vel- gersdijk in Hulst (15529) en M van elderen (15105). Receptie - De Kieldrecht» Verzamelvrienden houdt za terdag 27 september een re ceptie ter gelegenheid vanje laureaten van de fotowed strijd. Deze receptie begint offl 20.00 uur in de raadszaal van het oude gemeentehuis. Gaaibolling - Aan de gaaibol ling van gaaibolclub Dwarsliggers deden 37 pers?" nen mee. Uitslag: rechter zij' vogel: P. de Waal, Ossenis® en R. Remijn, Ossenisse; 1®' ker zij vogel: R. van Hees? Rottier, Kloosterzande, gr001' ste aantal (6): B. Buijle, Os#" nisse. De volgende gaaibolbw is 19 oktober om 14.30 uur het verenigingsgebouw. Cursus - Donderdag 25 seF tember start in het buurthVr De Drie Gehughten te Spur a cursus schilderen, penteken» en kalligrafie. De cursusdu®, bedraagt tien lessen en lesgeld is in totaal 60 gu'"e. De lessen worden telkens w donderdagavond van 19.30 v 21.30 uur gegeven. Voor gave en informatie kan iJJJ, bellen: José Kalisvaart 01155,36601. Je kunt en hoop dingen doen met leidingwater. Ko ken, dounen, de auto wassen of er behangselplak van make bijvoorbeeld. De mogelijkheden zijn einde loos, sormigen drinken het zelfs. Binnenkort wordt het pakkl toepassingsmogelijkhe den weer wat uitge breid. Rcycling van het drinkwaterafval kalk. Bi] het pompstdon Schijf, dat water levert aan Zeeland, is een pro< in de startblokken gezet om met een nieuw, relatief pedkoop systeem de kalk die uit het drinkwa ter wort gefilterd te gaan gebruiken als grondstof voor vevoer. Dj oude slibvijver die bijna verzadigd is met kalk De nieuwe slibvijver wordt uitgegraven Door Cees Maas ■GEBRUIK van kalk als rodukt van drinkwater is zich niets nieuws. Drink- 'Wrbedrijven halen de kalk bet leidingwater omdat het huishoudelijk gebruik een I vervelend goedje is, dat ivcndien schade veroor- Koffiezetapparaten ra- II verstopt, wasmachines aan s'uk en de binnenkant "b koperen waterleidingen «rdt erdoor opgevreten. a'k maakt water hard en ar® water is consument-on- 'Tiendelijk. Steeds meer "hnkwaterbedrijven gaan er us toe over het water te ont arden. hit betekent wel dat de wa- Mleidirigbedrijven zelf blij ft zitten met het spul. Soms kan het worden afgezet in de landbouw (als mest) of in de cementindustrie, zoals dat met de kalk van het pompstation in Wouw gebeurt. Daar is ech ter een dure installatie voor nodig, wat een aanzienlijke investering vergt. Kalk is al leen interessant voor afne mers als het droog is, niet te grof en redelijk zuiver. Het moet worden bewerkt omdat het nat en in slibvorm uit de 'waterfabriek' komt. Bijkomend probleem: kalk is in Nederland supergoed koop. Voor vijftig gulden heb je al een ton. Om zijn boter hammetje te kunnen blijven eten, moet een kalkproducent dus zorgen dat de opbrengt uit verkoop tenminste meer is dan het transport kost. Dat is niet eenvoudig. \*r De Waterleiding Maat schappij Noord-West-Brabant ging op zoek naar een alterna tief voor het vijftien jaar oude pompstation in Schijf (capaci teit tien miljoen kuub water per jaar), dat nog geen kalkin- stallatie bezit maar waar wel 45.000 kuub kalkslib in een overvolle bezinkvijver ligt op- gelagen. Die enorme hoeveel heid is de productie van vijf tien jaar waterontharding. De laag slib is op sommige plaat sen wel tien meter dik en van onderen al bijna droog. Noord- West-Brabant zat er behoor lijk mee in de maag. De op dracht: De kalk aantrekkelijk maken voor afnemers maar met een redelijk goedkoop systeem, omdat de kosten in vloed zouden kunnen hebben op de watertarieven, wat niet wenselijk is. Droogbed Voorlichter Jan Blom en terreinbeheerder Rien van Oers van het drinkwaterbe drijf zijn beroepshalve betrok ken bij de proef die nu wordt opgezet en door heel waterlei dend Nederland met spanning wordt gevolgd. „Installaties bouwen zoals in Wouw, waar kalkkorrels met een kern van zilverzand worden geprodu ceerd, kost enorm veel geld. Hier hadden we een bezinkvij ver die volraakte, en boven dien de ruimte voor een tweede vijver zodat we beslo ten hebben een nieuwe slibla- gune te graven. Dat wordt een droogbed voor de kalk," zegt Blom. Simpel gezegd komt het hier op neer: er wordt een nieuwe vijver gegraven (125 bij 25 me ter), die eigenlijk geen vijver is maar een droogbak. Met dikke kunststoffolie op de bo dem. Daar worden drainage- pijpen op gelegd waarna de bodem wordt opgevuld met een laag zand van zestig centi meter dik. De oude vijver krijgt een baggerbeurt en de kalk wordt in de nieuwe la gune gekieperd. Het zand werkt als een filter waardoor redelijk schoon water door de drainagepijpen wordt afge voerd. De kalk droogt zo doende aan de onderkant, ter wijl de zon het water dat bo venop blijft staan verdampt. - FOTO'S DE STEM/BEN STEFFEN Zo ontstaat redelijk droge grofkorrelige kalk. „Uitstekend geschikt voor de veevoederindustrie, maar je kunt het ook voor andere doeleinden benutten," vertelt Rien van Oers, „en waar we het precies af gaan zetten is nog niet bekend. Wel hebben we contact gehad met een grote mengvoederindustrie in Leeuwarden. Over tenminste zes maanden zal de eerste droge kalk kunnen worden 'geoogst'. De totale kosten van de investering bedragen onge veer 150.000 gulden. Een koopje eigenlijk, als je het ver gelijkt met andere kalkver- werkingssystemen die meer dan een miljoen gulden kos ten.

de Stem | 1986 | | pagina 15