oorlog ambt DTHEEK )0R NIETS POTHEEK Merknaam Kuwait Petroleum <Q8' inzet van kort geding STUDENTEN ZONDER INKOMEN NAAR SOCIALE DIENST M' Onderwij sbonden wijzen WD- alternatieven af Gouden griffels voor Joke van Leeuwen en Willem Wilmink 'IK DOE ALLEEN MAAR EVEN ZO9 Heineken-ontvoerders willen naar Nederland I )e^e|yd Orde op zaken Dollar jojo 'n Miele Beter kunt U voor Uw was niet wensen. T5 DINSDAG 23 SEPTEMBER 1986 ■BINNENLAND Verzekeringsbank keerde 33 miljard uit II *4 ite-egaliserend systeem angt! an de restschuld per jaat en naar een volgend hui5 uw huis! k een lage rente biedt ovisie heeft. ik GRONINGEN - De nieuwe basisbeurzen zul len pas medio oktober worden uitbetaald. Dit heeft de Centrale Directie Studiefinancie ring in Groningen aan decanen van universi teiten meegedeeld. GPV wil aktie tegen sterke gokverslaving DE STEM COMMENTAAR Montall Breda b.v. Miele Kamer akkoord met verbod op politieke partijen i/ 15 BINNENLAND Dood in huis Kraamzorg Olie Mr. Jurgens kandidaat-prof in Maastricht Onrechtmatig de gehuwde priester stadium te bieden het uittreden uit zijn ïiteit. Door zich in alle id voor en in het kerk- manifes teren leveren beste bijdrage tot de odige mentaliteitsver- ng. Uit een langdurig t met de jonge bis- /an Antwerpen had hij ien dat de hiërarchie le toekomst toe twee gehuwde priesters nteren: gehuwden die eel gewijd kunnen n en in het huwelijk en priesters. Deze laat- 1 geen enkel plekje on pastorale zon worden i. Paus Johannes Pau- leeft de beleidslijn uit- ■digd dat gehuwde rs niet meer mogen n aangesteld in tune- het basispastoraat; pastoraal werker. Willems wees erop de hele kerkgeschiede- >or mensen in de Kerk weest - en niet de eer- e besten -die weigerden identificeren met de van hun tijd. Zelfs het edocument over de wijst de identificatie e huidige Kerk en de van Jezus af. Daarom iet zin hebben zich niet bestaande situatie neer ;en. s geen enkel steekhou- theologisch argument de gehuwde priester of ouwelijke priester; er it wel een diepe emotio- bees die zich hult in een igisch jasje. Volgens ms is er in de Kerk een- nigheid aan het ont- dat men zich voor het van gehuwden en ven uit' het priester- niet kan beroepen op ieuyve Testament. Een nent als 'Jezus was een en ongehuwd' bewijst in ilf zijn absurditeit, de consequentie ervan ezus was een Palestijn, lleen Palestijnse man- unnen in de R.K.Kerk sdrager zijn', theologische strijd om ehuwde priester en de v in het ambt is volgens ms feitelijk gestreden: geen enkel theologisch fel. Wat rest is de jüridi- strijd voor wijziging de kerkorde. Daarvoor een nauwkeurige stra- ontworpen worden, het- ook in de Kerk een zeer tam middel is. Elemen- van die strategie zijn ieve en zorgvuldige ex nenten met alternatieve suitoefeningen die niet de grote klok gehangen ,en worden. Men moet ambtsdragers in de ook niet voor het blok sen via publicitair ge- "Een alternative prak- is gebaat bij een zekere en windstilte, zodat een ?ente de tijd heeft om de aamheid te ervaren van oreken door een vrouw an haar voorgaan in ge en eucharistie. Hier heb- parochiebesturen moge eden in handen, die ze en moeten benutten", al- prof. Willems." emeritus-hoogleraar op niet te benauwd te voor overtreding van de wet. Toen de vakbewe- destijds begon, had ze jeen enkel juridisch been >p te staan; alles wat ze was illegaal. In de Kerk fen wetswijzigingen niet :rs tot stand, is het ook t anders gebeurd. .i" t' T28 PAGINA 3 IE) Joke van Leeuwen - FOTO ANP AMSTERDAM (ANP) - De gouden griffels voor 1986 zijn toegekend aan de schrijfster Joke van Leeuwen voor haar boek 'Deesje' en aan Willem Wil mink voor zijn werk 'Waar het hart vol van is'. Joke van Leeuwen krijgt te vens de zilveren penseel voor de illu straties in haar boek. Het gouden penseel van dit jaar gaat Max Velthuijs voor zijn illustraties in het kinderboek 'Klein-Mannetje vindt het geluk'. De Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) heeft deze jaarlijkse prijzen voor kinder- en jeugdboeken maandag bekend gemaakt. Zilveren griffels werden toegekend aan Tan Koide voor 'Klop, klop, wie is daar?', Colin Thiele voor 'Stormboy. Een leven in de wildernis', Mensje van Keulen voor 'Tommie Station', Ulf Stark voor 'Doldwazen en druiloren', Aidan Chambers voor 'Tirannen', Uri Orlev voor 'Het eiland in de Vogel straat', Humphrey Harman voor 'Ver halen van een Afrikaanse koning' en aan Hans Peter Thiel en Marcus Würmli voor het informatieve boek 'Italië'. Een zilveren penseel gaat dit jaar, behalve naar Joke van Leeuwen, naar Joep Bertrams voor zijn illustraties in 'Salamanders vangen'. Voor goud komt alleen oorspronkelijk Nederlands werk in aanmerking, voor zilver zowel Ne derlandse- als in het Nederlands ver taalde kinderboeken. De prijzen wor den op 8 oktober, tijdens de feestelijke opening van de kinderboekenweek 1986, in het circustheater in Schevenin- gen overhandigd aan de prijswinnaars. Willem Wilmink - FOTO ANP Basisbeurs komt te laat AMSTERDAM (ANP) - De So- ciale Verzekeringsbank (SVB) en de Raden van Arbeid (RvA) liebben vorig jaar in totaal mim 33 miljard gulden uitbe taald. Het grootste deel van dat bedrag, 22,9 miljard gulden, werd betaald aan AOW-pen- sioenen. Dit staat in het maan- verschenen jaarverslag van de SVB. Ruim 4,2 miljoen mensen ontvingen hun pensioen of uit kering als weduwe of wees (AWW) of hun kinderbijslag (AKW) via de SVB en de Ra den van Arbeid. Aan 174.000 weduwen en 3.000 wezen werd 1,6 miljard gulden uitbetaald. )e 2,2 miljoen kinderbijslag- jerechtigden ontvingen vorig (aar 7,5 miljard gulden. De SVB meldt dat het aan tal mensen met een AOW- pensioen explosief is gestegen net 530.000 tot in totaal 1,9 miljoen. Dat komt door de ge lijkberechtiging van gehuwde vrouwen voor de AOW. Die ontvangen nu ook - in over- tenstemming met de richtlij nen van de EG - een eigen AOW-pensioen. De wet op de studiefinancie ring - die op 1 oktober ingaat - betekent in de meeste gevallen voor kinderen boven de 18 jaar afschaffing van de kinderbij- Het aantal uitkeringen in dit kader zal daarom volgend ar aanzienlijk teruglopen. Door de invoering van deze wet en door de voortgaande automatisering van de kinder bijslagadministratie zullen de komende jaren bij de 22 Raden van Arbeid in het land onge veer 1.500 banen verloren Aan de Katholieke Univer siteit Nijmegen wordt er op gewezen dat de vertraging in de betaling vooral grote pro blemen zal opleveren voor stu denten waarvan de ouders geen eigen bijdrage betalen en die geen eigen (neveninkom sten hebben. Die groep wordt geschat op 15 tot 20 procent (ADVERTENTIE) J. HOWARD'S pms JpTïïfcN PURE MALT WHISKY 12 years old Zuiver als het Schotse water; natuurlijk als het B Schotse land schap, geadeld als eep Schots edelman. wijn en gedistilleerd Tel 1015)569324' garantie) er niets aan de hand is. Door onze onderwijsredactie Het betekent dat veel studenten en scholieren in ok tober minstens twee weken lang zonder inkomsten zullen zitten. De Katholieke Universiteit Brabant zal hen daarom adviseren aan te kloppen bij de Sociale Dienst. van het totaal aantal studen ten. Desgevraagd zegt 'Gronin gen' inderdaad niet te garan deren dat alle studenten die studiefinanciering hebben aangevraagd volgens het nieuwe WSF 18+ stelsel tijdig over hun geld kunnen be schikken. In veertien dagen tijd (vorige en deze week) moet men nog 'honderddui zenden' kennisgevingen over voorschotten de deur hebben uitgewerkt. „We mikken er nog steeds op dat iedereen die de aan vrage tijdig en volledig heeft ingestuurd vóór 1 oktober zo'n kennisgeving in huis heeft en dat we zo vroeg mogelijk in oktober tot uitbetaling kunnen overgaan. Pin me er niet op vast dat dit bij élke cliënt lukt. Want wat is een waterdichte garantie? Die kan ik niet ge ven", aldus de woordvoerder in Groningen. De Directie Studiefinancie ring meent dat studenten in de maand oktober wellicht nog kunnen teren op de bijdrage die over de maand september volgens het oude studiefinan cieringsstelsel is uitgekeerd en voorts op de kinderbijslag die over het derde kwartaal wordt ontvangen. Volgens de decanen van de KUN en de KUB is de studiefi nanciering over september daarvoor niet bedoeld en is deze evenmin toereikend. Bo vendien wisten veel eerste jaars studenten niet dat ze nog op een klein stukje studiefi nanciering volgens het oude stelsel een beroep konden doen indien de financiële draag kracht van de ouders dat mo gelijk maakte. En wat de kin derbijslag betreft: die wordt gemiddeld pas in de derde week van oktober op de reke ning bijgeschreven, aldus de decanen. Eind juni liet minister Deet- man van Onderwijs officieel weten dat na onderzoek was gebleken dat de invoering van de wettelijke bepalingen voor het nieuwe stelsel van studie financiering voor scholieren en studenten van 18 tot 30 jaar technisch en organisatorisch per 1 oktober te verwezenlij ken zou zijn. De bewindsman had dit onderzoek gelast om dat hij zeker wilde weten dat leerlingen en studenten hun beurs tijdig en correct zouden ontvangen. In augustus zouden alle tij dige aanvragers van studiefi nanciering automatisch een kennisgeving van een voor schot in huis hebben. Dat is ook tot nu toe zelfs in septem ber niet gelukt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De overheid moet optreden tegen de steeds verder oprukkende gokversla ving in Nederland en de mi nister van justitie moet voor komen dat een Brits concern in Nederland 240 zogenaamde wed-winkels voor paarden rennen kan openen. Dat stelt het GPV-kamerlid Schutte in schriftelijke vragen aan minister Korthals Altes (Justitie). De vragen van Schutte zijn gesteld naar aan leiding van het congres over gokverslaving dat vorige week plaatshad in Utrecht. Schutte vindt dat Korthals Altes in ieder geval snel moet optreden tegen een tiental gokhuizen dat in Rotterdam 'al jarenlang onbekommert' zijn gang kan gaan. De GPV'er herinnert er de minis ter aan dat zijn voorganger al maatregelen heeft toegezegd om misbruik van het kienspel tegen te gaan. IN te dure dollar is in het verleden door de Europese Gemeen- chap altijd beschouwd als een bedreiging voor economisch her tel Een dure dollar lokt Europees kapitaal naar de Verenigde Staten, geld dat in Europa nodig is om via investeringen de be drijvigheid aan te zwengelen. Bovendien zorgt een dure dollar ®or een dure energierekening, wat het prille economisch herstel ook belemmert. Toen de Amerikaanse munt vorig jaar dan ook de hoogte in schoot was de EG er als de kippen bij om de Amerikanen aan te «iagen Reagan, profeet van het vrije marktmechanisme, liet de dollar echter eerst maandenlang als een jojo heen en weer koer- son, aleer eind september samen met de EG en Japan werd inge- om de dollar een 'zachte' landing te laten maken. Vandaag zijn het opnieuw de Europeanen die de VS aankla- sn. Nu echter omdat het Witte Huis weigert iets te doen aan de We val van de dollar; de Amerikaanse munt is te ver naar de an dere kant doorgeschoten. Washington redeneert als volgt: Het oconomisch herstel in de wereld kan niet meer alleen door de VS «orden gedragen. Japan en de EG zijn daar mede voor verant woordelijk. Japan en Europa moeten dus, in de visie van de VS, w economie verder stimuleren, zodat de Amerikanen weer [teer produkten op de Europese en Japanse markt kunnen afzet- Dan trekt de Amerikaanse economie weer aan en daar profi- 'ren ook Europa en Japan van. Washington geeft zelfs exact aan lp welke manier de EG en Japan tewerk moeten gaan: via een 'erdere renteverlaging. En omdat binnen de EG West-Duitsland economisch trekpaard wordt beschouwd zou Bonn het voor- °uwmoeten nemen. Dat weigert de Westduitse regering echter met te wijzen op de 'eszins redelijke groei van de Westduitse economie. En ook de l!,dere EG-landen verwachten weinig heil van een verdere stimu- 3,,n9 van de economie, vooral niet omdat de meeste Westeuro- regeringen de handen vol hebben aan het terugdringen van le'financieringstekort. Waarop een teleurgestelde Amerikaanse Jister Baker vorige week de dollar naar beneden 'praatte': al- een goedkopere dollar zou de Amerikaanse export kunnen Vorderen, cq. het economisch herstel. - als gevolg een vrije val van de dollar die niet alleen het Euro pe Monetair Systeem (EMS) op z'n kop zet, maar ook ernstige Wade toebrengt aan de Europese export naar de VS. Ameri- ™dse produkten worden immers goedkoper en kunnen, omdat ™ken gulden in relatie tot de dollar duurder worden, beter met "cturopese produkten concurreren. uat is de reden waarom dê financiële top van de EG zondag besloten in te grijpen, door de centrale banken dollars te la- opkopen. Het resultaat bleef maandag niet uit: alleen dat Roemen al deed de koers van de Amerikaanse munt de J°9te inschieten. Uvenggns zal in het Witte Huis wel weer menig krokedilletraan welen vergoten, nu Europa Amerika weer 'in z'n hemd laat Ten onrechte overigens, want het wordt langzamerhand Amerika minder naar het buitenland kijkt en eerst eens in ®-n huis orde op zaken gaat stellen. want dat <je Amerikaanse economie minder snel opbloeit dan en wel zou willen ligt niet aan die vermaledijde Europeanen, Jh an het gigantisch financieringstekort van de Amerikaanse t!?eid' Terwijl de meeste Europese landen hun burgers de lei '?ern 'aten aanhalen en de arme landen slechts financiële un (van Amerika) krijgen als ze hun uitgaven tot een uiterst mi- rium beperken, strooit de man in het Witte Huis met dollars RIA Lubbers, de vrouw van de minister-president, werd gisteren in het Utrechtse Jaar beurscongrescentrum onderscheiden met de 'Barrette d'Elegance', een onderscheiding van de Haute Coiffure Frangaise. Tijdens de bijeenkomst werd de nieuwe haarlijn voor de komende herfst en winter gepresenteerd. Ria Lubbers wees er in haar dankwoord op dat zij 'alleen maar even zo' hoefde te doen.. Mevrouw Lubbers kreeg de prijs onder andere omdat zij 'we reldwijd een goed. beeld uitdraagt van een elegante Nederlandse vrouw'. Links, naast Ria Lubbers, de Bredase kapper Raban Backx. - FOTO ANP PARIJS (ANP) - De twee in een Franse gevangenis zittende ont voerders van Alfred Heineken, Holleeder en Van Hout, hebben maandag een schriftelijke verklaring afgegeven waarin zij af zien van hun recht om beroep aan te tekenen bij de Franse Raad van State tegen de beslissing van de Franse regering dat zij aan Nederland mogen worden uitgeleverd. Hun Parijse advocate, mr. De Jongh-Dunand speelt die verklaring door aan de Franse autoriteiten. „Daarna is het afwachten wat voor waarde de Fransen er aan hechten", aldus mevrouw De Jongh des gevraagd. Normaal gesproken hebben de twee tot en met 28 oktober de tijd om dat beroep aan te tekenen. Volgens de Franse wet konden de twee tien dagen na betekening van die beslis sing (29 augustus) naar Neder land. Maar het gebruik wil, dat ze gedurende de twee maanden tijd om beroep aan te tekenen ook in Frankrijk blijven. Samen met de Nederlandse consul-generaal Von Muehlen in Parijs heeft mevrouw De Jongh Holleeder en Van Hout maandagmorgen gedurende anderhalf uur opgezocht in de gevangenis van Fleury-Méro- gis ten zuiden van de Franse hoofdstad. De twee hebben de consul-generaal verteld zo snel mogelijk naar Nederland te willen. Afgelopen zaterdag hadden ze hun advocate gevraagd de bijeenkomst met de consul-ge neraal te organiseren. Ze lie ten toen horen hun verwikke lingen met de Franse justitie 'vechten tegen de bierkaai' te vinden: zelfs ais ze hun zin zouden krijgen en niet aan Ne derland uitgeleverd worden, moeten ze op een bepaald mo ment Frankrijk uit. Zij zijn daar tot ongewenst vreemde ling verklaard. Nederland doet ongetwijfeld opnieuw een uitleveringsverzoek aan het 'gastland' dat hen dan op neemt met voor de twee het ri sico, dat alles weer opnieuw begint. Holleeder en Van Hout zitten in de Franse gevangenis of hebben daar huisarrest sinds eind februari 1984. (ADVERTENTIE) d> <D Wij leveren U het bewijs: MIELE Keukencentrum Breda: Van Coothplein 46 Tel. 076-222269 Rotterdam: Goudsesingel 229 Tel 010-4136217 er is geen betere DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer stemt - niet zonder aarzeling - in meerder heid in met de mogelijkheid van een verbod op politieke partijen die in strijd handelen met de openbare orde. Het wetsvoorstel waarin dat ver bod is vervat, maakt het ook mogelijk rechtspersonen die zich schuldig maken aan fraude te verbieden en te ont binden. De fractie van de WD had maandag bij de behandeling van het voorstel in een com missievergadering de meeste moeite met het partijverbod, maar gaat toch akkoord. Ook in de PvdA-fractie wordt ver schillend gedacht over dit ver reikende instrument. Woord voerder Kosto liet weten dat de 'overgrote' meerderheid van zijn fractie echter zal in stemmen met het wetsvoor stel. Het CDA Tweede Kamerlid Van der Burg verklaarde des gevraagd, dat met een verbod als door de Kamer nu beoogd een partij als de Centrumpar tij te verbieden is. „Niet op grond van de statuten, maar wel op grond van de opstelling van die partij, bijvoorbeeld bij naturalisatie-voorstellen. Als we dit verbod op tijd hadden gehad, was Janmaat (ex-Ka merlid voor de Centrumpartij - red.) nooit in de Kamer geko men." -A J Merijn is met vacantie. DE Groninger gemeentepolitie heeft het stoffelijk overschot van de 30-jarige J.W. aange troffen in haar woning aan de Westindische Kade. De vrouw bleek in mei van dit jaar al te zijn overleden. De politie heeft dit pas maandag bekendge maakt, omdat de familie van de vrouw niet eerder kon wor den ingelicht. De politie werd geattendeerd op de langdurige afwezigheid van de vrouw door een kennis, die al enige tijd geprobeerd had haar te bereiken. De vrouw is een na tuurlijke dood gestorven. HET komt voor dat kraam- centra gezinnen moeten wei geren, maar de situatie is niet alarmerend. Het maandag verschenen blad MGZ van de Nationale Kruisvereniging constateert dat naar aanlei ding van het bericht, dat de Amsterdamse kruisverenigin gen dit jaar 1.100 gezinnen op de wachtlijst hebben moeten zetten wegens gebrek aan vol doende gediplomeerde kraam verzorgsters. Tekorten aan voldoende personeel doen zich ook voor in Zeeland, Noord- Brabant, Utrecht en Noord- en Zuid-Holland. DE NOORSE staatsoliemaat- schappij Statoil heeft op het Nederlandse deel van de Noordzee olie aangetroffen. Het gaat om een concessie in het blok F 14 A, ongeveer 150 kilometer ten noorden van Den Helder. Er zal verder on derzoek nodig zijn om de om vang van de vondst nader vast te stellen, aldus Statoil. AMSTERDAM/DEN HAAG (ANP) - De' onderwijsbonden ABOP (algemeen) en KOV (katholiek) blijven erbij dat niet ver der kan worden bezuinigd op het onderwijs. Dit blijkt uit hun afwij zende reacties maandag op de voorstellen van het WD-ka- merlid Franssen ter vervan ging van het bezuinigingsplan van minister Deetman (On derwijs) om vierjarige kleu ters later naar school te laten gaan. Franssen wil kleuters minder uren per week op school laten zitten en de uitga ven voor het onderwijsvoor rangsbeleid beperken. Volgens de ABOP treft Franssens kleutervoorstel het onderwijs evenzeer. Kleuters maken al minder uren dan an dere kinderen. Daar nog eens van afknabbelen zou tot on derwijskundig onaanvaard bare gevolgen leiden. De voor stellen lijken bovendien geen enkele oplossing te bieden voor de emancipatorische ge volgen van Deetmans vieijari- genmaatregel. De peuterspeel zalen zullen zich evenzeer ge noodzaakt zien hun opname capaciteit uit te breiden, aldus de ABOP. Ook de katholieke Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT - Mr. E. Jurgens, ex-voorzitter van de NOS, staat op de voordracht om benoemd te worden tot parttime hoogleraar mediarecht in Maastricht. Jurgens is op dit moment al aktief als consulent voor media recht in Maastricht en zal wanneer er een aparte hoogleraar komt hoog op de lijst staan om die functie te vervullen, aldus de voorlichtingsdienst van de Rijksuniversiteit Limburg (RL). Van een onzer verslaggevers HAARLEM - Het merkengevecht tussen Kuwait Petroleum en de Britse oliehan del Duckham wordt op het scherp van de snede voortgezet. Binnen drie weken moet Kuwait het nieuwe merk 'Q8' weg halen, of anders 50.000 gulden per dag betalen, zo eiste Duckham gisteren in een kort geding. De president van de rechtbank in Haarlem doet 6 oktober uitspraak. Zoals bekend is Duckham in het ge weer gekomen omdat deze firma al ja renlang voor zijn motorolie het merk 'Q' voert. Kuwait Petroleum heeft enkele weken geleden een campagne gelanceerd om, te beginnen in de Benelux, het merk Gulf (van de vorige eigenaar) te vervan gen door 'Q8'. Dat klinkt in de Engelse uitspraak als Kjoeweet. De kemphanen beriepen zich beide voor de Haarlemse president op de grote economische belangen die zij in deze zaak hebben. Kuwait Petroleum heeft volgens zijn advocaat 170 miljoen gulden aan reclame besteed. De raadsman van Duckham meent dat een groot deel van dat bedrag nog niet is uitgegeven en dat de schade nog niet groter is dan een be drag 'dat een beetje oliesjeik in een weekeind uitgeeft'. Vertegenwoordigers van Duckham voeren aan dat dit bedrijf in Nederland weliswaar een bescheiden positie heeft (afzet van 600.000 liter motorolie, vnl. via autoshops e.d.), maar bijvoorbeeld in België een belangrijk leverancier van motorolie is. Volgens Markgraaf, het merkenbu reau dat Duckham in Nederland verte genwoordigt, heeft Kuwait Petroleum inmiddels een schadevergoeding aange boden. Om hoe veel geld het gaat, is daarbij niet gezegd. Een zegsman van Markgraaf meent dat er ettelijke miljoe nen nodig zullen zijn om Duckham af te kopen. Volgens Kuwait Petroleum is het ini tiatief voor zo'n regeling uitgegaan van Duckham. Een woordvoerster sprak de veronderstelling van Markgraaf tegen dat bij de voorbereiding van het nieuwe merk het bestaan van 'Q'-olie eenvoudig over het hoofd is gezien. „Alle nodige voorbereidingen zijn getroffen". Kuwait Petroleum wilde vorige week geen enkel commentaar geven op deze zaak, anders dan dat de juristen er op studeerden. Gisteren liet het bedrijf we ten dat de kwade kansen van een con flict met Duckham tevoren zijn ingecal culeerd. bond acht de kleutermaatregel geen oplossing. Het voorstel ten aanzien van het onderwijsvoorrangsbeleid laat volgens de ABOP zien dat verdergaande bezuinigingen de kwaliteit van het onderwijs aantasten. De 65 miljoen gul den die in het voorrangsbeleid zijn uitgetrokken is al een ab soluut laagtebod. Daarvan kan alleen de ergste nood wor den gelenigd, vindt de bond. De KOV schrijft kwaad te zijn over de voorgestelde maatregelen van het VVD-ka- merlid. De opmerking van Franssen dat er voor het on derwijsvoorrangsbeleid 'toch slechts papier wordt geprodu ceerd' wordt een belediging geacht voor de leerkrachten in de 69 voorrangsgebieden, die 'niet bureaucratisch maar op praktische wijze in die projec ten werken'. De KOV vindt dat Franssens voorstel het fundament van het voor rangsbeleid wegslaat nog voor het in werking is gesteld. In Middelburg zei minister Deetman tijdens een CDA-bij- eenkomst dat hij alle alterna tieve plannen die de Kamer indient ten aanzien van de vierjarigen bespreekbaar acht. Een groot aantal demon stranten belette de minister het spreken. Enkele honder den scholieren en mensen uit het onderwijs hieven steeds als de Deetman wilde gaan spreken zang- en spreekkoren aan. Direct daarop werd de vergadering geschorst en in besloten bijeenkomst voortge zet. Deetman had overigens kri tiek op de uitlatingen van WD-voorman Voorhoeve. Hij zei de opmerking van Voor hoeve ten aanzien van de vier jarigen niet chique te vinden. Deze zaken zijn bij de kabi netsformatie besproken en ze vormen bovendien nog onder werp van bespreking in de fracties. Deetman zei absoluut niet afwijzend te staan tegen alternatieven, maar het bud get staat vast aldus Deetman. VOLGENS de advocaten mr. M. Moszkowicz en mr. J. Boone heeft de Eindhovense politie in juli 1984 telefoons af getapt zonder dat daar een machtiging voor was. Ze vin den daarom dat het bewijs te gen hun cliënten, die zich maandag bij het gerechtshof in Den Bosch in hoger beroep moesten verantwoorden voor cocaïnehandel naar Zwitser land, onrechtmatig is verkre gen.

de Stem | 1986 | | pagina 3