Onstuitbare opmars van de vrouw in VS GATT-ronde: Voor elk wat wils Twee frontenoorlog over priesterambt ONZE HYPOTHEEK HEET NIET VOOR NIE DE IDEAALHYPOTHEEKI STUDENT1 DE STEM COM Dollar jojo |0rde op zaken ■DINSDAG 23 SEPTEMBER 1986 D10T1M ■ACHTERGROND T51 DINSDAG 23 SEPTEMB CONFERENTIE OVER WERELDHANDEL WORDT ZEER MOEIZAAM Checken Bloedgroepen Haags hoogstandje Kapot AGENDA u Ideaal, dat-ie dank zij het rente-egaliserend systeec grote renteschommelingen opvangt! Ideaal, dat je maar liefst 50% van de restschuld perji boetevrij mag aflossen! Ideaal, datje 'm mag meenemen naar een volgend W of doorgeven aan de koper van uw huis! Ideaal, dat de Ideaalhypotheek een lage rente btf Ideaal, dat-ie een lage afsluitprovisie heeft. j Verzekeringsbank keerde 33 miljard uit verenigde spaarbank Door Jo Wijnen ALS 'de revolutie van de vrouw' ergens krachtig en onstuitbaar om zich heen grijpt, dan is het wel in de Verenigde Sta ten. De Amerikaanse vrouw neemt een steeds belangrijker plaats in op de arbeidsmarkt. Bovendien dringt ze tot steeds hogere posities door. Tal van Amerikaanse vrou wen staan aan de top van grote bedrijven. Op de televi sie verschijnen nagenoeg da gelijks 'vrouwelijke deskun digen' die met groot gemak en indrukwekkende kennis van zaken praten over poli tieke vraagstukken, interna tionale ontwikkelingen en economische aangelegenhe den spreken. Het alleenrecht dat de mannen op tal van terreinen tot voor kort had den, wordt door de ambiteu- ze, hardwerkende, goed ge schoolde en voortdurend voor haar zaak vechtende Ameri kaanse vrouw danig onder mijnd. De waardering voor vrouwen in hoge manage- mentsfuncties, het bedrijfsle ven en de publiciteit is zeer groot. Rond de eeuwwisseling nam slechts 15 procent van alle Amerikaanse vrouwen aan het arbeidsproces deel. Nu is dat 71 procent. Aan het einde van de Tweede We reldoorlog werkte slechts 10 procent van alle getrouwde vrouwen met jonge kinderen. Nu werkt de helft van alle jonge moeders met kinderen onder de zes jaar. Het leger van werkende jonge moeders is in de VS aangezwollen tot 6.2 miljoen. Daar moeten dan nog de 1.8 miljoen gescheiden of alleenstaande vrouwen met jonge kinderen aan wor den toegevoegd. Meer dan 26 miljoen echtparen - van alle leeftijden - hebben een plaats op de Amerikaanse arbeidsmarkt gevonden. Ongeveer 40 procent van alle vrouwen tussen de 20 en 45 jaar heeft een vaste baan. Van de gehuwde vrouwen heeft 29 procent een vaste baan.. Bovendien groeit het aantal vrouwelijke 'zelfstan diger ondernemers' zeer snel. U\t bovenstaande cijfers mag overigens niet worden afgeleid dat de emancipatie van de vrouw in de VS zich vrijwel voltrokken heeft. De meeste werkende vrouwen doen nog steeds 'vrouwelijk werk'. Pogingen van grote bedrijven en arbeidsbureaus vrouwen op te leiden tot loodgieter, electricien of tim merman zijn op nagenoeg niets uitgelopen. Daarentegen hebben tal loze vrouwen zich hoge posi ties weten te verwerven in grote bedrijven. In de finan ciële wereld en het bankwe zen spelen zeer veel vrouwen een prominente rol. In 15 jaar tijd steeg het aantal vrouwe lijke topfunctionarissen in die laatste sector van 9 tot 39 procent. In diezelfde periode nam het aantal vrouwelijke juristen van 2 tot 15 procent toe. Toch hebben vooral de vrouwen in de hogere func ties het vaak bijzonder moei lijk. Zij hebben niet alleen een inspannende en veelei sende baan, maar zijn in veel gevallen ook nog echtgenote en moeder. Uit onderzoeken is gebleken dat de vrouw, of ze een baan heeft of niet, nog steeds het meeste werk in de huishouding doet en nage noeg alleen belast is met de opvoeding en begeleiding van de kinderen. Tegelijker tijd moet ze ook nog optreden als 'versiering' van haar echtgenoot, vooral als die een hogere functie met tal van sociale verplichtingen heeft. De soms onder zeer zware druk staande werkende vrouw in de hogere beroeps groepen rookt en drinkt dan ook te veel. Ook het drugsge bruik bij vrouwen die een hogere functie hebben is zeer hoog. Bovendien gaan steeds meer vrouwen naar hun arts omdat ze een onbedwingbare lust tot eten hebben. Met ro ken, drinken en eten reage ren veel vrouwen de span ningen af waaronder ze - vooral als ze een verant woordelijke baan hebben en ook nog echtgenote en moe der zijn - dagelijks gebukt gaan. Onderzoekers hebben cijfers op tafel gelegd waar uit o.m. blijkt dat mannen minder roken naarmate ze hoger op de carrièreladder klimmen. Bij vrouwen is dat precies andersom. Mannen in hogere functies eten minder en besteden meer aandacht aan hun lichamelijke condi tie. Vrouwen in hogere func ties hebben daarentegen de neiging meer te eten en hele maal geen aandacht meer aan hun conditie te besteden. Bij vrouwen neemt het aan tal hart-infarcten dan ook snel toe. Onderzoeken hebben voorts aangetoond dat er bij zeer veel vrouwen een voor keur bestaat voor part-time werk. De meeste vrouwen willen nog altijd tijd be schikbaar hebben voor het huishouden en de kinderen. Bovendien is er onder de Amerikaanse vrouwen zelf een levendige discussie gaande over de vraag of het maken van een carrière be langrijker is dan het over eind houden van een gezin. Sommige deskundigen spre ken al van een vrouw-tot vrouw-discriminatie, omdat juist werkende vrouwen met goede banen in toenemende mate neerkijken op him zus ters die, ten faveure van hun gezin, geen carrière nastre ven en bewust volstaan met een eenvoudige part-time baan. De vrouwen die min stens voor een deel van de werkdag in hun gezinnen willen blijven, worden ge steund door het gegeven dat steeds meer kinderen van carrière-ouders, vooral op latere leeftijd, op drift raken of met gedragsproblemen te maken krijgen. Een en ander maakt duide lijk dat de 'de revolutie van de vrouw' in de VS ook tal van schaduwkanten heeft. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030 Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14. 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Hanlrralotiac Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Pieter-Jan Dekkers DE nieuwe wereldhan delsronde in het kader van de GATT (Alge mene Overeenkomst in zake Handel en Tarie ven) kan dit najaar in Genève van start. En als het meezit kunnen in pakweg 1990 de eerste handelsakkoorden wor den gesloten. De onderhandelingen in Genève zullen naar het zich laat aanzien echter zeer moeizaam verlopen. Er is het afgelopen weekeinde in de Uruguese badplaats Punta del Este dan wel een akkoord over de agenda bereikt, maar de uitleg over wat daar pre cies is afgesproken verschilt van land tot land. Neem de landbouwsubsi dies. De Verenigde Staten en de zogeheten 'Groep van Veertien' - belangrijke land- bouw-exporterende landen als Canada, Australië en Ar gentinië - hadden als eis ge steld dat in Genève moet worden onderhandeld over het afschaffen van alle land bouwsubsidies. Dat was zeer tegen de zin van de Europese Gemeen schap. En niet geheel ten on rechte. Ruim 70 procent van de Europese begroting wordt besteed om het landbouwbe leid in stand te houden. Dit jaar geeft de Gemeenschap zo'n 55 miljard gulden uit om te voorkomen dat de Euro pese boeren zich uit de markt prijzen. Vooral de Franse land bouw is sterk afhankelijk van exportsubsidies. Dat land heeft zich in Punta del Este dan ook met hand en tand verzet tegen het onge clausuleerd plaatsen van landbouw-exportsubsidies op de agenda. Dus naarstig naar een compromis gezocht. En, ter elfder ure, ook gevonden in de formulering dat de vol gende GATT-ronde zich zal bezighouden met een 'gelei delijke vermindering van de negatieve gevolgen van sub sidiëring van argrarische produkten'. Waaruit die ne gatieve gevolgen precies be staan wordt evenwel niet na der omschreven en daar zit ten voor de EG voldoende mogelijkheden om straks in Genève de nodige blokkades op te werpen. Daar komt bij dat straks in Genève over Alle landbouw- beschermende maatregelen kan worden onderhandeld. Dus ook over de miljarden dollars inkomenssubsidies die de VS jaarlijks richting boeren sluizen en wat veel landbouwproducenten al ja ren een doorn in het oog is. Overigens verdient de Amerikaanse opstelling in Punta del Este in een pluim. Clayton Yeutter. omdat men zich niet achter Europa heeft verscholen. Want de EG mag dan het leeuwendeel van de Europese begroting in landbouwsubsi dies steken, wat de Amerika nen doen is ook niet mis: Zo stopte Washington vorig jaar zo'n 26 miljard dollar aan subsidies in de landbouw. Wat echter niet heeft kun nen voorkomen dat de Ame rikaanse export van land- bouwprodukten (vooral als gevolg van de dalende dol larkoers) sterk is gedaald: van 44 miljard dollar in 1981 naar 27,5 miljard dollar vorig jaar. Waarmee tevens is aan getoond dat het beschermen van de eigen handel (land bouw) op den duur niet altijd het gewenste resultaat heeft. De VS verwachten dat de Amerikaanse boeren straks, als de handel in landbouw- produkten vrij is van subsi dies en andere beschermende maatregelen, zich goed met de Europese boeren zullen kunnen meten. Geen keiharde afspraken dus over het afschaffen van landbouw-exportsubsidies. Maar de in Punta del Este gekozen formulering ontslaat Europa niet van de plicht zich diepgaand te bezinnen over het in de toekomst te voeren landbouwbeleid. Europees landbouwcommis saris Andriessen is daar tien dagen geleden overigens al mee begonnen door de over- produktie in de melksector hard aan te pakken. Dat kost de Nederlandse boeren veel geld, maar zonder ingrijpen zal de wal het schip keren, vreest Andriessen. In feite neemt hij al een voorschot op wat in Punta del Este is afge sproken. 'Den Haag' verwacht dat de Nederlandse landbouw straks best in staat zal zijn te concurreren zonder over heidssteun. Staatssecretaris Heerma (Economische Za ken), die Nederland in Punta del Este vertegenwoordigde, gelooft zelfs dat de Neder landse landbouw uiteindelijk kan profiteren van een vrij ere markt. Er was in Punta del Este nog een zaak die de gemoede ren heeft beziggehouden: de dienstenhandel, vorig jaar mondiaal goed voor een om zet van ruim 200 miljard dol lar. Amerika heeft zich in Punta del Este, samen met Japan en de EG, opgeworpen als verdediger van liberalise ring van de dienstenhandel. Daartegen hebben de meeste ontwikkelingslanden zich tot het laatst toe fel ver zet. Het vrijmaken van de handel in diensten (banken, verzekeringen, communica tie, transport, eet.) zou ruim baan maken voor de al ver ontwikkelde commerciële dienstverlening in de indus trielanden. De ontwikkelingslanden vrezen dat de eigen, nog in de kinderschoenen staande dienstverlenende sector door Westerse maatschappijen zal worden overweldigd. Omdat een akkoord over de land bouw voor deze landen even wel ook zeer belangrijk was, heeft men water in de wijn gedaan: er kan in Genève over de dienstenhandel wor den gesproken, maar dan op een aparte conferentie, wel onder de GATT-paraplu, maar los van de onderhande lingen over de rest van de wereldhandel. Dat was een slimme zet van de arme landen, omdat ze nu in Genire de handen vrij houden om eventueel dwars te liggen, zonder dat dat door de industrielanden kan worden afgestraft op de conferentie over de handel in landbouw- en industriepro- dukten. Amerika heeft zich tegen een aparte ronde inzake de dienstenhandel verzet, juist omdat de Amerikanen de rest van de wereldhandel als wisselgeld wilden gebruiken. Door de diensten los te kop pelen van de rest van de we reldhandel zal het zeer moei lijk worden daarover straks in Genève een akkoord te sluiten. Maar dat is, zullen de Amerikanen hebben gedacht, van later zorg. Bovendien, alle andere door de VS gewenste zaken als de bescherming van mer ken en het liberaliseren van buitenlandse investeringen zijn op de agenda geplaatst. Reden voor Amerika's han delsgezant Yeutter om het resultaat in Punta del Este te kwalificeren als 'een belang rijke overwinning voor de principes van een vrije en eerlijke handel'. Alom dus tevreden rege ringen. Amerika heeft voor het grootste deel z'n zijn ge kregen, Europa heeft slechts geringe concessies hoeven te doen en de ontwikkelings landen krijgen nog volop de tijd zich op de komende con currentieslag in de diensten sector voor te bereiden. Het echte werk kan nu be ginnen. 'VERFRISSEND', 'valt 100% mee', 'stukken beter dan verwacht'. Het is wellicht nog te vroeg om al echt de loftrom pet te steken, maar wel kan worden vastgesteld dat Nij- pels (Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer) in zijn nieuwe functie tenminste goed is begónnen. Qua beleid zal het hem nog niet meevallen zijn voorganger Winsemius snel te doen vergeten, maar zijn ambtenarenapparaat draagt ook hèm op handen. Niet èlle ministers kunnen dat zeg gen. Ook de Kamer is over Nij- pels tot nu toe dik tevreden, al zal wellicht Zijlstra, de energiespecialist van de FVdA, daar anders over denken. Hij kon afgelopen donderdag, tijdens een mon deling overleg over de kern ramp in Tsjernobyl, werke lijk geen goed doen. Nijpels, na een reeks vra gen van Zijlstra: „Dit klinkt me allemaal uitermate be kend in de oren. De beant woording zal navenant zijn." Even later: „De heer Zijl stra zou al een stuk verder zijn als hij zou leren luiste ren. Daar heb je veel aan in dit vak." Weer even later, nadat Zijlstra een deskundigen- congres over Tsjernobyl had aangehaald: „Het is prettig dat de heer Zijlstra daar is geweest; we weten nu uit de eerste hand wat daar, al thans in zijn ogen, is ge beurd." Na nog een soortgelijke opmerking en het verwijt aan de PvdA-er zijn infor matie 'uitsluitend uit kran ten' te halen, was Zijlstra het geziek meer dan beu. Toen Nijpels zich dan ook even later terloops liet ont vallen dat 'volgens de krant'etcetera, zag hij zijn kans schoon: „Nou hoor ik u toch ook zeggen dat. Maar Nijpels had hem al door: „Jazeker, maar het verschil is dat ik mijn amb tenaren eerst laat checken of het juist is wat er in de krant staat. En dat hebt u niet gedaan!" JE hoort er in het CDA bijna niemand meer hardop over praten. Want in die kring heerst toch nog steeds een beetje het idee dat als je er niet over praat, het er ook niet is. Echt geholpen heeft het niet. Want rond de vacante zetel van de partijvoorzitter is de oude 'bloedgroepen'- discussie toch weer in alle felheid opgelaaid. Heel anders dus dan Buk man (AR), kort na zijn pro- motie tot minister voor Ont wikkelingssamenwerking, deed voorkomen. „Het doet er echt niet meer toe," zo liet hij toen de partij krant ver heugd weten, „of iemand uit de KVP of AR of CH voort- jkomt. Van een heleboel mensen weet ik het zelfs niet." Bukmans 'eigen' AR is in derdaad niet in de race. Maar CH en KVP staan on verbiddelijk tegenover elk aar. De CH-argumenten lijken solide: na Steenkamp (KVP) en Bukman (ARP) is de CH aan de beurt; bovendien heeft de KVP al de premier en de AR de fractieleider. CH-kandidaten zijn Luc van Leeuwen, de laatste voorzitter van de CH en in het dagelijks leven directeur van een verzekeringscon cern; Huib Eversdijk, vice- voorzitter van de CDA-frac- tie; en Willemien van Mont- frans, vice-voorzitter van het CDA en burgemeester van Veere. De KVP heeft eigenlijk maar één argument, en dat kan ook voor CH'er opgaan: het zou goed zijn als een in gewerkt bestuurder de taak van Bukman overneemt. Dè kandidaat van de is de Nijpels: ...op handen... huidige waarnemend voor zitter Bert Fleers, voormalig burgemeester van Ootmar- sum en tegenwoordig werk zaam bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Maar als goede tweede geldt Jos van Gennip, plaatsver vangend directeur-generaal Ontwikkelingssamenwer king. De Partijraad hoopt in november een voordracht te hebben. Vast staat voorlopig alleen dat het een CDA'er wordt. „HET gaat er ons om front te maken tegen een consump tiemaatschappij die geen ho gere waarden kent. Het gaat ons om de zin van het be staan. Het is van belang dat je tegen jongens in het sta dion kunt zeggen: blijf met je poten van die ander af. En dat mensen weer iemand uit het water halen als zij die daar in zien liggen." (CDA-Kamerlid Wim Mateman) MOEDIG werd het wel ge vonden van de nieuwe staatssecretaris voor het Midden- en Kleinbedrijf, Albert-Jan Evenhuis, maar verstandig niet en hoffelijk nog minder. Want wie zoekt nou een brouwerij uit om verbale bijstand te betuigen aan de toch al met zoveel be smuikt gelach ontvangen anti-alcohol-campagne van staatssecretaris Dees? De vroegere strategisch adjunct van Nijpels zag er geen probleem in, en sprak dus - bij de jubileumviering van een Valkenburgs bier producent - vermanende woorden over de drankzucht als ontregelaar van maat schappij en gezin. Vloeken in een kerk had niet fouter kunnen vallen. „Wij maken gezond bier voor gezonde mensen," re pliceerde natuurlijk de di recteur van de brouwerij. Maar de burgemeester van Valkenburg - „Een ge zonde ziel kan niet in een droog lichaam wonen" - en de gouverneur van Lim burg, Kremers, lieten zich evenmin onbetuigd. De laat ste vergeleek bier met wa ter: „Mits met mate gedron ken, doen beide niemand kwaad." Ook géén drank maakt soms meer kapot dan je lief is. TERWIJL de meeste frac tiespecialisten al druk bezig zijn hun fractievoorzitters materiaal aan te dragen voor de algemene beschou wingen, suddert de Kamer nog maar wat door. Weinig echt leuke onderwerpen dus. Om nog iets te noemen: morgenavond interpelleert Alders (PvdA) minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) over diens opvattingen over de werklust van ambtena ren. En misschien, als Van den Broek (Buitenlandse Zaken) op tijd verslag doet van het EPS-beraad over Zuid Afrika, komt ook daar over deze week nog een de bat. Wallage (PvdA) heeft dat al aangekondigd. De Eerste Kamer beperkt zich tot het initiatief-wets voorstel van Vermeend en Moor (beiden PvdA), dat vooral bedoeld is langdurig werklozen makkelijker aan werk te helpen. EINDREDACTIE: FRANS BOOGAARD Door Jan Bouwmans IN de R.K.Kerk woedt nog altijd een theologi sche twee-fronten-oor- log over het priester ambt. Deze oorlog is oor zaak van de beleidsma tige stagnatie van de kerkvernieuwing. Voor een doorbraak is voorlopig niets te verwach ten van de (hoogste)leiding. Een doorbraak van onderop vergt echter een strategie van kleine stappen en in alle stilte bedreven alternatieve experimenten. De ontwikkeling van zulk een strategie past volgens prof. dr. Ad Willems, emeri tus-hoogleraar theologie van de Nijmeegse faculteit, de 'Vereniging voor gehuwd en ongehuwd priester- schap'(GOP) die afgelopen zaterdag in Utrecht officieel is opgericht. Van de 714 aangeschreve nen waren in het Markus centrum 134 gehuwde pries ters - al of niet met echtgeno tes - aanwezig, terwijl 98 be richt van verhindering had den gestuurd. Naar schatting zijn er in ons land ongeveer 2100 gehuwde priesters. In de oprichtingsfase is de GOP fi nancieel met ongeveer 30 mille gesteund door de ordes gn congregaties van priester religieuzen. Voor eens en altijd dient de valse voorstelling zaken uit geroeid te worden dat de GOP de afschaffing van het celibaat nastreeft. Voorzitter Evert Verheijden benadrukte dat deze term in de hele doel stelling niet eens voorkomt. De doelstelling van de GOP is de totstandkoming van een zodanige vernieuwing van het ambt in de R.K.Kerk, dat iedere gedoopte ertoe geroe pen kan worden. Levensstaat en geslacht behoren met an dere woorden irrelevant te worden. De GOP staat op de bres voor de waarde van het vrij gekozen celibaat, maar verwerpt het afgedwongen celibaat als voorwaarde voor het priesterambt. De GOP wil er dan ook uitdrukkelijk zijn voor zowel celibataire als gehuwde priesters. Er zijn echter al bisschop pen geweest die GOP-leden in hun pastorale bestaan hebben bedreigd, zo viel in Utrecht te horen. Niettemin stelt de GOP zich volstrekt niet tegen de bisschoppen op, aldus voorzitter Verheijden. De vereniging zou het op prijs stellen als de bisschop pen met haar in contact zou willen treden zoals de West- duitse bisschoppenconferen tie onlangs heeft besloten dat te doen met de Duitse vereni ging voor gehuwde priesters en hun vrouwen. De GOP wil zich vooral re gionaal gaan uitbouwen en sterk maken. Bovendien wil ze de theologische denk kracht, in haar gelederen in niet geringe mate aanwezig, bundelen. Ook wordt gedacht aan oprichting van een stu diesecretariaat, want er zijn volgens voorzitter Verheij den genoeg roepingen in de Kerk, maar die mogen niet gefrustreerd worden door de onbuigzame ordening van het onvrijwillige celibaat. De voorzitter van de inter nationale federatie van ge huwde priesterverenigingen, de Vlaming Bert Peeters, noemde het allerbelangrijk ste wat de gehuwde priester in dit stadium te bieden heeft, het uittreden uit zijn anonimiteit. Door zich in alle openheid voor en in het kerk- volk te manifesteren leveren ze de beste bijdrage tot de broodnodige mentaliteitsver andering. Uit een langdurig gesprek met de jonge bis schop van Antwerpen had hij begrepen dat de hiërarchie naar de toekomst toe twee soorten gehuwde priesters zal hanteren: gehuwden die eventueel gewijd kunnen worden en in het huwelijk getreden priesters. Deze laat- sten zal geen enkel plekje on der de pastorale zon worden gegund. Paus Johannes Pau- lus II heeft de beleidslijn uit gevaardigd dat gehuwde priesters niet meer mogen worden aangesteld in func ties in het basispastoraat; dus als pastoraal werker. Prof. Willems wees erop dat er de hele kerkgeschiede nis door mensen in de Kerk zijn geweest - en niet de eer sten de besten -die weigerden zich te identificeren met de Kerk van hun tijd. Zelfs het conciliedocument over de Kerk wijst de identificatie van de huidige Kerk en de Kerk van Jezus af. Daarom blijft het zin hebben zich niet bij de bestaande situatie neer te leggen. Er is geen enkel steekhou dend theologisch argument tegen de gehuwde priester of de vrouwelijke priester; er bestaat wel een diepe emotio nele vbees die zich hult in een theologisch jasje. Volgens Willems is er in de Kerk een stemmigheid aan het ont staan dat men zich voor het weren van gehuwden en vrouwen uit het priester ambt niet kan beroepen op het Nieuyre Testament. Een argument als 'Jezus was een man en ongehuwd' bewijst in zichzelf zijn absurditeit, want de consequentie ervan is: 'Jezus was een Palestijn, dus alleen Palestijnse man nen kunnen in de R.KKerk ambtsdrager zijn'. De theologische strijd om de gehuwde priester en de vrouw in het ambt is volgens Willems feitelijk gestreden: er is geen enkel theologisch beletsel. Wat rest is de juridi sche strijd voor wijziging van de kerkorde. Daarvoor moet een nauwkeurige stra tegie ontworpen worden, het geen ook in de Kerk een zeer eerzaam middel is. Elemen ten van die strategie zijn creatieve en zorgvuldige ex perimenten met alternatieve ambtsuitoefeningen die niet aan de grote klok gehangen moeten worden. Men moet hoge ambtsdragers in de Kerk ook niet voor het blok plaatsen via publicitair ge weld. "Een alternative prak tijk is gebaat bij een zekere rust en windstilte, zodat een gemeente de tijd heeft om de heilzaamheid te ervaren van het preken door een vrouw en van haar voorgaan in ge bed 'en eucharistie. Hier heb ben parochiebesturen moge lijkheden in handen, die ze zouden moeten benutten", al dus prof. Willems." De emeritus-hoogleraar riep op niet te benauwd te zijn voor overtreding van de kerkwet. Toen de vakbewe ging destijds begon, had ze ook geen enkel juridisch been om op te staan; alles wat ze deed, was illegaal. In de Kerk komen wetswijzigingen niet anders tot stand, is het ook nooit anders gebeurd. (ADVERTENTIE) 6.6% (met gemeentegarantie) Joke van Leeuwen - FOTO ANP 1 Basi AMSTERDAM (ANP) - De So ciale Verzekeringsbank (SVB) en de Raden van Arbeid (RvA) hebben vorig jaar in totaal ruim 33 miljard gulden uitbe- taald. Het grootste deel van dat bedrag, 22,9 miljard gulden, werd betaald aan AOW-pen- sioenen. Dit staat in het maan dag verschenen jaarverslag van de SVB. Ruim 4,2 miljoen mensen ontvingen hun pensioen of uit kering als weduwe of wees (AWW) of hun kinderbijslag (AKW) via de SVB en de Ra den van Arbeid. Aan 174.000 weduwen en 3.000 wezen werd 2,6 miljard gulden uitbetaald. De 2,2 miljoen kinderbijslag- I gerechtigden ontvingen vorig i jaar 7,5 miljard gulden. De SVB meldt dat het aan tal mensen met een AOW- pensioen explosief is gestegen 1 met 530.000 tot in totaal 1,9 miljoen. Dat komt door de ge lijkberechtiging van gehuwde vrouwen voor de AOW. Die ontvangen nu ook - in over eenstemming met de richtlij nen van de EG - een eigen AOW-pensioen. De wet op de studiefinancie ring - die op 1 oktober ingaat - betekent in de meeste gevallen ■■voor kinderen boven de 18 jaar afschaffing van de kinderbij- .slag. Het aantal uitkeringen in »dit kader zal daarom volgend [jaar aanzienlij k teruglopen. Door de invoering van deze [wet en door de voortgaande automatisering van de kinder- I bijslagadministratie zullen de I komende j aren bij de 22 Raden [van Arbeid in het land onge- [veer 1.500 banen verloren gaan. EEN te dure dollar is in het verleden schap altijd beschouwd als een bedr stel. Een dure dollar lokt Europees Staten, geld dat in Europa nodig is drijvigheid aan te zwengelen. Bove foor een dure energierekening, wat ook belemmert. Toen de Amerikaanse munt voric schoot was de EG er als de kippen 1 Wagen. Reagan, profeet van het vri dollar echter eerst maandenlang als sen, aleer eind september samen me 9repen om de dollar een 'zachte' lan Vandaag zijn het opnieuw de Eui 9en. Nu echter omdat het Witte Huis vrije val van de dollar; de Amerikaan dere kant doorgeschoten. Washing economisch herstel in de wereld kan worden gedragen. Japan en de EG woordelijk. Japan en Europa moeter "dn economie verder stimuleren, ["eer produkten op de Europese en en Dan trekt de Amerikaanse econ< leren ook Europa en Japan van. Was °P welke manier de EG en Japan t< verdere renteverlaging. En omdat bi els economisch trekpaard wordt bes 'ouw moeten nemen. Dat weigert de Westduitse regerini ,eiieszins redelijke groei van de West andere EG-landen verwachten weinir lenng van ,je economie, vooral niet Pese regeringen de handen vol hebb "et financieringstekort. Waarop een minister Baker vorige week de dollai ®en een goedkopere dollar zou de vorderen, C(T bet economisch hers MET als gevolg een vrije val van de d' Monetae Systeem (EMS) op z'r cnade toebrengt aan de Europese aanse produkten worden immers g< ark en gulden in relatie tot de dollai turopese produkten concurreren, h/rif,18 de reden waarom de financ 1 ert besloten in te grijpen, door de c opkopen. Het resultaat bleef m ik °rnernen al deed de koers van 'ogte inschieten. WnrH0n9ens zal in het Witte Huis wel sen vergoten, nu Europa Ameri ao Ten onrechte overigens, war e, aa'Amerika minder naar het buiti W is orde °P zaken gaat stellen men' dat de Amerikaanse econorr maa Wel zou willen 'i9t niet aan die ovprhaan het Sigantisch financiering; brnou 'd' Terwij' de meeste Europe Stei in f'em laten aanhalen en de arrr nimi Amerika) krijgen als ze hui fakni bePerken, strooit de man in 01 er niets aan de hand is.

de Stem | 1986 | | pagina 2