Mts kampt met lerarentekort 'NIKS MEE TE MAKEN, DICHT DIE BOEL' 'Smit-Kroes heeft het goed voor mekaar gebokst VOO Milieu-: weerle, beschul ZEELANC Sluiproute Terneuzen afgesloten HELPT NEPAL DINSDAG 23 SEPTEMBER 1986 BEDRIJFSLEVEN HAALT GOEDE LEERKRACHTEN WEG VAN ZEELAND T16 PAGINA ZEELAND a I DINSDAG 23 SEPTE Open deur Idealisten Lichtpuntje STAVENISSE - „Na de ramp zat de benauwdheid er goed in. Als het stormde en 't was om een uur of vijf 's nachts hoog water, dan zette ik de wekker op twee uur. Dan ging ik eruit en hup naar de kaai om te kijken hoe hoog het water stond. Dan was heel het dorp wakker. Je hoorde klompjes in de straat en je zag overal licht branden. Je kwam Jan tegen en je kwam Piet tegen en samen liep je naar de dijk". Hulpveerman Hagenees V rou weiileerj aar in Terneuzen Sluiskil 600 Parkieten op show St Jansteen BRESKENS - Een pi uitbreiding van de Bi ten uitvoeren. De ge missie vindt niet dat nemen in het projec mening dat de geme het geven van een gai NA DODELIJKE ON GIRO 7475 MIDDELBURC Inzameling kerken voor Nepal Door Joep Trommelen TERNEUZEN - De opleving van de economie stelt het be roepsonderwijs voor grote problemen: voor een aantal vakken is bijna geen leraar meer te krijgen. De oorzaak is de grote zuigkracht die het be drijfsleven uitoefent op vooral economen en technici. Het bedrijfleven betaalt nu eenmaal veel beter en de vraag naar hoger personeel stijgt. In Zeeuwsch-Vlaanderen doet dit extra pijn omdat er maar wei nig docenten van buiten de streek zijn, die naar het geïso leerde gebied willen verhui zen. De mts in Terneuzen is nog steeds op zoek naar een leraar economie. De school heeft in middels drie advertentieron des achter de rug. Tevens schreef de directie diverse op leidingen in Nederland aan om eventuele belangstellenden op de hoogte te stellen van de va cature. Men ging zelfs ronselen aan de Universiteit van Gent, en stuurde vijftien persoons gerichte brieven aan Belgische kandidaten. Tevergeefs; nie mand toonde belangstelling. De advertentiekosten zijn in middels opgelopen tot 10.000. „Je zou er langzaam moede loos van worden", verzucht di recteur M. Nieuwdorp. Toch weigeren hij en zijn collega's bij de pakken neer te gaan zit ten. „We moeten de zaak aan blijven kaarten en in Den Haag aan blijven kloppen", zegt adjunct-directeur S, de Jonge. Nieuwdorp vervolgens: „Je bereikt er alleen zo weinig mee. Het geld is op, we weten dat het moeilijk is en kunnen eigenlijk zelf niets doen". Een middelbare scholier die een aantal jaren geleden voor een lerarenopleiding koos, ging een onzekere toekomst te gemoet. Anno 1986 is dat beeld sterk achterhaald en is er lan delijk een groot tekort aan do centen voor economie en de technische vakken. Bij het nog jonge vak procestechniek bij voorbeeld, waar nog geen lera renopleiding voor bestaat, ver dwijnen bijna alle hts'ers en afgestudeerden van de Techni sche Hogeschool die eventueel voor het leraarschap in aan merking komen naar het be drijfsleven. „Zulke ontwikke lingen zijn al enige tijd aan de gang, maar hebben vooral het laatste jaar problematische vormen aangenomen", aldus Nieuwdorp. De Jonge: „Het gaat om de bekende open deur; de verdienste. Sollicitanten hebben vaak moeite hun la chen in te houden als ze horen wat ze gaan verdienen op deze school". De scholen in Zeeuwsch- Vlaanderen hebben door hun geïsoleerde positie nóg meer moeite vacatures in de 'moe lij ke vakken' te vervullen. Voor heel Zuid-West-Neder land geldt dat veel posities al door onbevoegden met een te lage opleiding worden vervuld. In Zeeuwsch-Vlaanderen proberen de scholen Belgische leerkrachten over de grens te halen. Op de mts in Terneuzen werken momenteel al twee Belgen. De aanstelling van een derde lijkt na de mislukte campagne van de afgelopen weken voorlopig van de baan. Ook in Vlaanderen is de spoe ling dun geworden. De Jonge: „Het is niet een voudig mensen uit België met de juiste opleiding te vinden, maar door de ervaringen die we nu hebben weten we waar we moeten zoeken. Bij de meeste vacatures zoeken we iemand met een 'licenciaat', een diploma ongeveer gelijk aan wat we in Nederland 'eer stegraads' noemen. Wel moe ten we iedere keer een nieuwe aanvraag doen bij het ministe rie van onderwijs". „Er bestaat nog een moge lijkheid om toch aan leraren te komen. Mensen die uit het be drijfsleven naar het onderwijs willen, worden qua salaris op een gelijkwaardig niveau in gedeeld, zodat ze ongeveer evenveel verdienen. Ze kun nen daarna echter nooit meer hogerop komen. Eigenlijk is het dus geen echte oplossing. Vanuit het bedrijfsleven naar het onderwijs gaan is iets voor idealisten". Directeur Nieuwdorp is pes simistisch over de toekomst. „Ik zie het niet snel beter wor den", peinst hij somber. „Of je zou speciale maatregelen moe ten nemen. Alle denkbare op lossingen zijn 'scheve' oplos- De Jonge (links) en Nieuwdorp: Zonder succes 10.000 gulden uitgegeven aan advertentiekosten, voor één leraar. singen. Je kunt de ene leraar niet veel meer betalen dan de andere. Dan krijg je kwade ge zichten en het werkt bepaald niet motiverend. Dé oplossing zou een behoorlijke opwaarde ring van alle leraren zijn, maar dat zit er niet in, want er is nu eenmaal geen geld". Er is sprake van een parado xale toestand. Het bedrijfsle ven klaagt over tekorten aan goed geschoold personeel en 'pikt' -o, ironie- tegelijkertijd de leerkrachten in die het toe komstig personeel van een goede scholing kunnen voor zien. Toch willen Nieuwdorp en De Jonge de zwarte piet niet aan het bedrijfsleven doorspelen. „We kunnen zelfs zeggen dat het bedrijfsleven in Zeeuwsch-Vlaanderen ons op allerlei manieren helpt. Nee, het bedrijfsleven kunnen we de schuld niet geven, die men sen kunnen niet anders", aldus Nieuwdorp. Vroeger studeerden veel mts'ers na afloop van hun op leiding door voor leraar. Nu le vert de Terneuzense mts hoog stens een tweetal aspirant-le raren per jaar af. ook dat is een extra aderlating. Nieuwdorp en de Jonge zien zich steeds weer voor nieuwe ontwikkelingen gesteld als ge volg van de bezuinigingen reeks waar geen einde aan lijkt te komen. De Jonge: „Het gevaar ligt continu op de loer".Toch gloeit er nog een lichtpuntje door de sombere wolken in onderwijsland. De tijd zelf heeft een oplossing voor het probleem ontwikkeld, zoals het menselijk lichaam pas tijdens een ziekte anti stoffen aanmaakt. Als gevolg van de dalende geboortecijfers zullen de aanmeldingen van nieuwe leerlingen aan de mts vanzelf teruglopen en krijgt de school iets meer armslag. Bo vendien nemen de bedrijven steeds meer mavo-leerlingen op die vroeger omdat er toch geen werk was maar naar de mts gingen. Een ding staat vast: de kwa- Zaterdag 4 oktober opent koningin Beatrix officieel de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde. De stormvloedkering dient als beveiliging van mensen en goed in de Zeeuwse en Brabantse gebieden rond de Oosterschelde. Een veiligheid, die al direct na de watersnoodramp van 1 februari 1953 werd toegezegd. Wat betekent het nakomen van die belofte? Een gesprek daarover met willekeurige mensen. Ze wonen in Stavenisse. Cees van Prooijen(79) is een gepensioneerd timmerman. Cor Moerland (66) voer laatstelijk met sportvissers op de Oosterschelde. Voor Cees mogen de schuiven van de Oosterscheldedam ter plekke vastroesten als ze omlaag zijn. Voor Cor is het 'die rotdam'. Een dialoog in een dorp waar op 1 februari 1953 in totaal 153 doden geteld werden. Door Paul de Schipper Cor Moerland: 'De Schelde gaat naar de kloten'. Cees: „Nee, die eerste ja ren waren niet zo lekker. Dan zaten we echt in de pe narie als het van 't westen woei. 't Kan weer gebeuren. Voor de ramp was dat an ders. Als wij voor '53 bang waren geweest, dan waren d'r hier geen 153 verdronken toen met dat rampgebeuren. Als het stormde gingen de mensen naar de haven, maar om nou te zegge- n..angst, nee. Cor: „Cees, het was net andersom, 't Was sensatie. Voor de ramp was het een uitje voor Stavenisse. Als je hoorde dat de vloedplanken in kaaimuur gezet werden, dan ging iedereen kijken. Als jongens stond je dan te wachten tot het water tus sen de kieren van de plan ken het dorp in zou lopen. Hoe hoger, hoe mooier. D'r lag hier zo'n laag dijkje, daar spoelde het water dan over. Als je met een roeiboot over de Stoofdiek kon varen, dan was er pas een flink tij". Cees: „Weet je nog Cor, in 't ouwe weegkotje op de kaai stond een streep. 'Water stand 1906' stond er onder. Daar wist alleen de oudere garde nog iets van. Nee angst was er niet, zelfs in de rampnacht niet". Cor: „Ik was toen hulp veerman op het pontje naar Ouwerkerk. Ze kwamen 's avonds bij me en zeiden dat de kaai vol stond en 't moest laag water wezen. Toen ik dat zag ging ik ze wel knij pen". Cees: „De vloedplanken zijn d'r het eerst uitgevlo gen. Was het daarbij geble ven Cor, dan hadden we maar een beetje water in 't dorp gehad, maar ja, toen ging de zeedijk d'r uit over twee kilometer. Toen kwam die vloedgolf. De angst is wel gesleten, zeker toen ze tussendoor de dijken ver hoogd hebben omdat we zo lang op die pijlerdam moes ten wachten. Nou ja en veel mensen die '53 bewust heb ben meegemaakt zijn nou al lang wijlen". Cor: „Ik was geëvacueerd in Utrecht en ik liep daar langs de gracht - ik vergeet het nooit meer - ik liep daar en ik keek hoe hoog het wa ter stond..verdomd hoor, t' was drie dagen na de ramp". Cees: „Alle mensen zijn teruggekomen. Dat heeft me wel verwonderd. Ik dacht je ziet de helft niet meer terug. D'r was alleen een school meester. Cor: „Ha,ha, dat was een Hagenees. Hij zat hier zes weken en toen maakte ie dat mee, ja, toen hebben we 'm niet meer gezien hoor". Cees: „D'r moest eerst een volledige dam in die Ooster schelde. Dat zou in '78 klaar zijn. Dat was al heel wat. Toen kwam die pijlerdam. Die zou pas in '86 klaar zijn. Dat was te lang zeiden ze in Den Haag: Als er wat opdoet dan gaat Zeeland wéér on der,dus toen hebben ze an derhalve meter op die dijken gegooid. Toen kwamen de protesten van de oester-en mosselboeren uit Yerseke". Cor: „Ik kan nog niet be grijpen dat ze die rotdam daar neergegooid hebben, 't Water komt niet meer in de kaai. 't Zijn altijd dooie tij en". Cees: „Wat ik er van vind..van die stormvloed kering rechtuu t dicht hoor...ja Cor jij denkt er anders overnéé dicht Cor: „Ja maar Cees, die Schelde gaat naar de kloten, de sportvissers vangen nou al geen fatsoenlijk visje meer. Ze klagen steen en been. Cees: Niks méé te maken Corre, ik heb die bende ge zien in '53. Dat vergeet je niet...dicht die boel...S- mit-Kroes heeft het goed voor mekaar gebokst...ik heb wel vertrouwen in de Deltawerken. Als je het zag voor '53, dan hebben we toen maar achter walletjes ge woond hoor,nee, niks protes ten. .dan eet je maar geen mossels meer". Cees van Prooijen: 'Dicht die boel'. FOTO'S DE STEM BEN STEFFEN TERNEUZEN - De Driewe genstraat in Terneuzen is sinds afgelopen woensdag aan een kant afgesloten voor het doorgaand verkeer. De gemeente heeft de straat met paaltjes aan de zijde van de Ambachtsstraat zodanig afgesloten, dat de Driewegen straat van die kant voortaan alleen nog maar voor fietsers toegankelijk is. De andere kant van de straat is open ge laten voor bestemmingsver keer. De veranderde situatie is het gevolg van de uitvoering van een bestemmingsplan, waarin de bestemming 'wo nen' centraal staat. De straat werd intensief ge bruikt door vrachtverkeer dat naar het nabijgelegen indus trieterrein reed en door men sen die stoplichten wilden ver mijden. Volgens een gemeen- tevoorlichter heeft de veran derde bestemming niets te maken met de acties die buurtbewoners hier eerder te gen ondernamen. Het bestem mingsplan lag namelijk al ja ren vast. TERNEUZEN - De stichting Educatieve Vrouwenactivitei ten (EVA) Terneuzen start in oktober weer een cursus onder de naam vrouwenleerjaar. De cursus is bedoeld voor vrou wen die na de lagere school niet meer mochten of konden doorleren of dit maar enkele jaren hebben gedaan. Dinsdag 30 september is er een infor matiebijeenkomst in de dag/ avondscholengemeenschap aan de Walstraat in Terneu zen. Aan de vorige cursus heb ben negentien vrouwen deel genomen. „Er bestaat veel be hoefte aan een dergelijke cur sus," aldus M. Strik-van den Brande. Vandaar dat de stich ting opnieuw subsidie heeft aangevraagd en ook heeft ge kregen voor een nieuw vrou wenleerjaar. Tijdens bijeen komsten, waarin taal en reke nen samengaan, wordt er ver der gepraat over onderwerpen die voor vrouwen van belang zijn. Zo wordt op een niet- schoolse manier gewerkt aan het schrijven van brieven, het invullen van formulieren en het leren omgaan met geld. De groep bepaalt samen met de begeleiders de onderwerpen waarover gepraat kan wor den. Met het vrouwenleerjaar wil de stichting bereiken dat vrouwen meer zelfvertrouwen krijgen en zichzelf kunnen redden. De cursus begint 21 oktober en verder elke dins dagmorgen van kwart voor negen tot kwart over elf, be halve de schoolvakanties. De cursus duurt tot eind mei 1987. Het Rivierenhuis, het buurt huis van Hof Zeldenrust, is als locatie gekozen. Winnetou - In zaal Dallitj werd de openingsschietingj houden in de verbom schietzaal. Hieraan namen schutters deel uit elf verscki lende plaatsen. Uitslag wip top: Ronnie Ingels, Westdorp linker zij vogel: Alain chet, Ruiselede; rechter zjjt gel: Jozef Wateney, Ruiseled grootste aantal (3): Armai Verschuren, Moerberke. 2: grootste aantal (3): Til Vermeersch, Gent. De gende schieting is 18 oktoh aanvang 19.30 uur in zaalDi linga. ST. JANSTEEN - Voor veertiende maal hield de Fi kietenspeciaalclub ref Zeeuwsch-Vlaanderen in gemeenschapscentrum I Warande haar grote part tenshow. De inzenders, aantal, hadden ervoor gezor dat er 600 vogels tentoon! steld konden worden. Penningmeester F. Ren sprak van een geslaagd eve:.' ment.De keurmeesters hadi het niet gemakkelijk. Zond) middag reikte de lande voorzitter, de heer ScholtSi prijzen uit. De uitslag is: kampioenI stammen: H. de Poorter pnt, kampioen EK enkel e' I. de Reu 90, kampioen Schaddelee 89, kampioen enkel: H. de Poorter 90,' pioen EK enk grote paririö H. Roels 89, eerste prijs enk grasparkieten: J. de Bi ker 89, kampioen OEK j? parkieten: C. Verborgt kampioen OEK enkel gras kieten: C. Verborgt 91,1 pioen OEK enkel agapornii' H. de Poorter 90, kamp»' OEK enkel grote parkieten de Cock 91, eerste prijs Of enkel grasparkieten: C. borgt 90, kampioen OK grasparkieten: F. de Me) kampioen derby: H. de Pop11 90, parkieten kruis EK: Poorter 90, prijs Witte Mol P. Pilaet 88. iüassement kietenspeciaalclub Zeeuwsch-Vlaanderen: parkieten top: zilver I. 442, A-goud F. Schaddeleej B-goud A. van de Linden' NG-goud J. Gerrits 440, KI» agaporniden: top goud: H Poorter 446, A-goud W. S 441, NG-goud H. Roels Grote parkieten: B-goi» Weemaes 441, NG-gou" Dankaart 432. Bondsme® les: A. Weemaes 89, 8- Poorter 89, W. Smet Eysackers 89, A. van Hui» J. de Roeck 89, L. de Vos': Dankaart 88, E. de Roeck® Hamelink 88. Aan deze tentoonstel was een tekenwedstrijd bonden, waaraan de kin® van de lagere school Jansteen konden meedoen de vele inzendingen wesp' keurmeesters, onder vrit kunstschilder J. Beckro®1 Rotterdam, de volgende naars aan: 11-12 jaar: A' na; 8-10 jaar: A. van Hai"i jaariS-de^ij. t - FOTO DE STEM /COfUDEBH liteit van het onderwijs liji onder het tekort aan lerarei Als er geen docent beschikt» is moeten andere collega's ii vallen en overuren maken. D kost extra geld en de werk druk voor de leraren won nog groter dan hij al is. Vai is er geen leraar vrij om in vallen; de scholieren krijgi dan eenvoudigweg geen li „Een onhoudbare situatie oordelen Nieuwdorp en Jonge. Van een on Dit advies van de behi van B en w binnenkort voorzitter van de commii Enige tijd terug ontvinge gemeente en commissie he rapport van het bureau Ter naar de kansen van slagen va de uitbreiding van de gemeen telijke jachthaven te Bres kens. Volgens dat onderzoe zou er een nv of bv moeten ko men die de uitbreiding te hand moet nemen en die ver volgens ook de haven moe runnen. De commissie is va mening dat de gemeente gee deel moet uitmaken van zo' maatschap, maar dat een pre jectontwikkelaar, mogelij met andere beleggers, het pre ject moet uitvoeren. Volgens Thomaes is er ee gegadigde die mogelijk de uil breiding ter hand wil neme: Wie het is, kan hij nog ni< zeggen, omdat de besprekir gen pas in een eerste stadiui zijn. De voorzitter noemt het W( erg positief dat er in de direcl Van een onzer HEIKANT/MIDDELBURG wijst de Belgische beschuldi vullen van gasflessen in Nedi dan bij onze zuiderburen. Die bewering werd gedaa door een Gents distributie!* drijf voor butaan- en pre paanflessen, naar aanleidin van een dodelijk ongeval afgc lopen vrijdag in het grensdor Hellestraat. Daar vond in de kelder va de familie Schilders een gas ontploffing plaats, waarbij c 41-jarige mevrouw J. Schil ders-Portaels om het leve kwam. De brandweer vond twee gasflessen en neemt aa dat een van de twee lekte en e een gasopeenhoping ontston in de kleine kelderruimte. Ht aanknippen van het licht wa voldoende om de zaak te latei exploderen. Een paar dagei zorgde een lekkende gasfit ook al voor een ontploffing i Hamme. Daarbij werden twe mensen zwaar gewond. middelburg De Zeeuws commissaris van de koningir w". C. Boertien, heeft de ker ken verzocht om in te spele op de actie 'Zeeland helpt Ne Pal'. In een brief, die onder steund wordt door de Provin Ejkle Raad van Kerken, dring Roertien aan op een gezamen Ike collecte in de kerken o zondag 26 oktober of op 2 no vember. Hij voegt eraan to vat het de kerkbesturen uiter aard vrij staat op andere wijz op de actie in te haken. Bij he siaan van de eerste paal voo oe rioolwaterzui veringsinstal tie op Walcheren keerde d aannemer 200 gulden aan 'hei o°n' uit. De burgemeester an de Walcherse gemeentel schonken het geld aan de Ne Pal-actie. De Werkgroep Ont ^kkelingssamenwerking Ka Pwle zamelde met een enve j0Ppen-actie ruim 192 guldei

de Stem | 1986 | | pagina 14