Christelijke school: 6Op de Bres' W STRIJD MET KLEINE-KERNEN BELEID Veel oud-strijders bij herdenking bevrijding SCHAP .STER •ACHT Diploma-uitreiking Teraeuzense KOB Tevredenheid bij organisatie over Sasse beurs Sas van Gent gaat op in Franse sfeer Ski-gy mnastiek in Terneuzen en Hulst i draaiend, BAANDAG 22 SEPTEMBER 1986 voorverkoop:' |e Witte flijnck Club [incl. kopje koffie )N FEESTELIJKE HEROPENING IN BRESKENS VAN ZEELAND 1DMAKING er van ALLE iek-, opname- ratuur fste nieuws Musikmesse. 30STBURG - De Oostburgse raad zal binnen kort moeten beslissing over het al dan niet liankopen van het Ledeltheater te Oostburg. J Het zal het cruciale punt zijn van de begrotingsde- liatten, omdat aankoop een zeer forse ingreep bete lent in de financiële middelen van de gemeente. 0PLEIDING VEERTIG JAAR POOLSE VROUW OP BEZOEK IN AXEL Plaatselijk nieuws Aardenburg Axel Oostburg 'VOLGEND JAAR WEER DOEN politierapport Uitslagen van schietingen iAIv il CKING ■BLOMME (UNST T6 PAGINA ZEELAND 2 BRESKENS - De Christeljke basisschool te Breskens is zaterdag feestelijk her opend. Tevens werd het 75- jarig bestaan van de school gevierd. De instelling, die ja renlang de naam 'School met de bijbel' droeg, heeft ook een nieuwe naam gekregen. Sinds het weekend is het de christelijke basisschool 'Op de Bres'. Ondanks de verbouwing is de school alweer te klein, maar de overheid stond niet toe dat er een vierde lokaal bij kwam, omdat men ver wacht dat zo'n extra lokaal in de nabije toekomst over bodig zal zijn. Wel is het kleuterlokaal en de toiletten uitgebreid en is de gang bij het gebouw getrokken. Ver der werden de entrees ver nieuwd, de plafonds ver laagd en zijn er nieuwe gor dijnen gekomen, evenals nieuwe vloerbedekking. De speelplaats is ook opnieuw ingericht. Ruim zeventig kinderen krijgen op de school les, van vier leerkrachten. De ver bouwing begon in april en is voor het begin van het nieuwe seizoen beëindigd. Zaterdagmiddag was er eerst een herdenkingsdienst in het centrum De Uitkomst. De meditatie werd verzorgd door mevrouw S. Beets- Klaassen, oud-onderwij zeres van de school. Vervol gens werd de school her opend en was er open huis. Velen maakten van de gele genheid gebruik om de ver bouwde school te bekijken. Er was ook veel belang stelling voor de fototentoon stelling. De expositie laat al lerlei oude schoolfoto's zien en is de gehele komende week nog te bezichtigen. Een deel van de collectie is sa mengebracht in een herden kingsboekje. Naast foto's staan daarin ook vele inter views met oud-leerlingen en leerkrachten. ITE OOSTBURGj >MAKING Juders van Oostburg maken lijn aan de Firma Leenhouts, j te Oostburg, vrijstelling tè ■artikel 19 van de Wet op de artikel 50, lid 8 van de Wo- ■oprichten van een droog je behoeve van de zaadhan- belijk bekend Lange Heeren- jb Oostburg, kadastraal be- fg, sectie P. nr. 851 Ikking hebben op het bouw- Tnjstelling liggen met ingang oer 1986 ter gemeentesecre- Ordening, Raadhuisplein 1 te der ter inzage. Gedurende Ir bevoegd eventuele bezwa- van genoemde vrijstelling ge kenbaar te maken er. Ir 1986 F .hu Ir en wethouders voornoemd, lerboer bankoop Ledeltheater zwaartepunt begroting Moulin Rouge sfeer in Sas van Gent. Kaas, wijn en tal van arties ten droegen hun steentje bij. - FOTO WIM kOOYMAN van het waterschap Hulster Ind dat vanaf 22 september I maand ter inzage ligt op de Ihap, Gentsestraat 38 te Hujst oe gemeenten Hulst en Honte- Gedeputeerde Staten van 9' 1776/69 waarin het besluit van Iring van 14 mei 1986 tot aan- Iding Graauw-Clinge en Lams- b bouw van rioolpersgemalen ■arde werd goedgekeurd. 186 Is bestuur van het waterschap Dacht In Collot d'Escury Eert IG VAN APPARATUUR irkrijgbaar bij jdschrittenzaken, fuziekwinkels warenhuizen. rechtstreeks te bestellen 'or overmaking m 14,95 op ronummer 31.03.562 v. AlIDFT B K ider vermelding in MM Koopgids 1986. Van een onzer verslaggevers Uit een uitgelekte geheime botitie van de gemeente blijkt U aankoop, verbouw en ex- loitatie door de gemeente een jsrlijkse last van ruim 107 pile betekent. Dan heeft men iter nog geen rekening ge- luden met de personeelskos- at, het jaarlijkse groot-on- trhoud en de advertentie- en tclamekosten. Bij aankoop ligt het in de Woeling om een stichting het ■eater te laten beheren. Vol- s de notitie zou de stichting It personeelskosten voor haar ikening kunnen nemen, maar nen ambtelijke kringen Jiordt sterk betwijfeld of zo'n :ganisatie zulke kosten wel nz'n geheel kan dragen zodat kans niet onaanzienlijk is lat de gemeente toch zal moe- Jltn bijspringen. De adverten- |te- reclamekosten kunnen ■volgens die notitie betaald |worden uit de entreegelden. I groot-onderhoud kan ge- linancierd worden uit de door Itfcchijving vrijkomende mid- |lelen. Het ziet er naar uit dat er en kleine meerderheid bin ten de raad voor aankoop van pet gebouw is. Binnen de frac- bestaat echter nog grote Iterdeeldheid, zodat die kleine [".eerderheid ook nog kan ver weren in een minderheid. ■Het college van B en W is ook ■verdeeld. Burgemeester C. ■Spijkerboer en wethouder A. [ie Feijter (CDA) zijn voor [ankoop. De wethouders J. Jiliomaes (WD) en J. Ver- Rouwe (PvdA) zijn tegen. „Aankoop kan in strijd zijn pet het kleine kernen-beleid |van de gemeente", vertelde Oostburgse ambtenaar. Hij wees erop dat een gemeen telijk theater dat een lage huur vraagt, kan betekenen dat er een aantal toneelclubs en muziekverenigingen uit zal wijken naar het Ledel en geen of minder uitvoeringen zal ge ven in de omliggende kernen. Burgemeester C. Spijkerboer ziet dat bezwaar niet zo. „Het betekent een versterking van de centrumfunctie van Oost burg, en de verenigingen zul len in staat zijn om exta voor stellingen te geven", zei hij. Wanneer het theater in ge meentelijke handen komt, kan dat echter ook tot gevolg heb ben dat de functie van het nieuwe multi-functioneel cen trum Den Hoekzak in Oost burg wordt uitgekleed. Evene menten die daar plaats vinden en een volle zaal trekken, zul len al snel uitwijken naar het Ledel zodat in Den Hoekzak alleen nog maar voorstellin gen worden gegeven voor een zeer klein publiek. Wanneer het gebouw niet wordt aangekocht, betekent dat dat de gemeente er niet meer onderuit kan om toe te staan dat het gebouw wordt veranderd in een discotheek. Het pand slopen wil niemand omdat het nog veel te goed is. Sinds geruime tijd is er een ondernemer, Frapo uit West- kapelle, die daar dolgraag een disco wil beginnen. Die onder nemer is zelfs bereid om een nieuw podium in het gebouw te plaatsen, zodat er ook nog toneelvoorstellingen gegeven kunnen worden. Al met al zal de gemeente raad een zeer moeilijke beslis sing moeten nemen. Pas tij dens de begrotingsraad, don derdag 30 oktober, zal blijken wat er met het gebouw gaat gebeuren. Van onze correspondent |«EL - In restaurant Zomerlust te Axel werden de ioma's uitgereikt aan de cursisten van de kader en ondernemersopleiding in het bouwbedrijf. Plaatse lijk directeur ing. M. de Bokx benadrukte in zijn toe- rpraak tot de geslaagden het grote belang van een [dergelijke opleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen. In de Ijwste plaats voor de cursisten zelf, maar ook voor de bouwwereld in de regio. Oe cursus in Terneuzen is pstart in 1946 en bestaat dit [Bar dus veertig jaar. De KOB peen vierjarige opleiding, die Ingeven wordt in 26 verschil lende plaatsen in Nederland. I Jiet einddoel is de cursisten op I ileiden voor het vakdiploma l'annemer. Naast het aanne- I ®er zijn geeft het diploma de I Jatter ervan de mogelijkheid 15 functioneren op middelbaar I Groepsniveau. De opleiding Ide vakgebieden burge- |"lke en utiliteitsbouw, als mede grond-, water- en weg- Guwkunde. Beide opleidingen bestaan «:t een technische onderbouw 'ai> drie jaar en een bedrijfs- I andige bovenbouw van één [laar. Er zijn echter plannen 5» de opleiding te herstructu- Wen. Momenteel is in Ter- I "U/en een tweede, derde en I 'lerde leerjaar. Tot het eerste leerjaar kunnen cursisten toe gelaten worden die in het bezit zijn van een lts-diploma, met tenminste drie examenvakken op C-niveau of in het bezit zijn van een diploma van het leer lingenstelsel SVB of SBW. Ook leerlingen met een mavo diploma worden toegelaten, mits zij werken in het bouw bedrijf. Een mts-leerling kan instromen in het vierde leer jaar. De volgende cursisten ont vingen een diploma: vaktech nisch gedeelte: A. Brugge, Wa terlandkerkje; R. Cuelenaere, Eede; E. de Nijs, Zaamslag; A. Puijenbroek, Hoofdplaat en H. Zwarts, Oostburg. Bedrijfs kundig gedeelte: G. Broere, Terneuzen; G. Calus, Heille; W. Dieleman, Zaamslag; R. Hartman, Terneuzen; W. de Kraker, Sas van Gent en M. Verhelst, Sluiskil. Ook de jeugd was in Axel vertegenwoordigd - foto wim kooyman Van een onzer verslaggevers AXEL - Onder grote belang stelling werd zaterdag in Axel de bevrijding herdacht. 12 Jaar na deze historische gebeurtenis trekt deze her denking nog steeds veel pu bliek. De plechtigheid maakte vooral veel indruk op me vrouw Julia Mackulec, een Poolse die na 42 jaar de gele genheid kreeg om het graf van haar broer te bezoeken en deel te nemen aan de her denking. Vooral tijdens de bloemlegging op de alge mene begraafplaats, waar haar broer naast de andere gesneuvelde militairen ligt, had ze het even moeilijk. Na het officiële gedeelte bleef ze dan ook even achter en knielde ze voor het graf van haar broer Ludwik die gesneuveld is in de buurt van Heikant. Na een stil ge bed ontstak ze een waak licht] e waarna ze zich weer voegde bij de stoet die in middels richting het Poolse monument aan de Oranje straat liep. Naast de Poolse, die voor het eerst van haar leven in het buitenland is, waren ook veel Poolse oud-strijders aanwezig. Deze wonen ech ter niet meer in hun vader land maar zijn na de oorlog naar Engeland of België uit geweken. De officiële herdenking begon 's morgens met een bloemlegging bij het graf van mevrouw Szydlowski op de r.k. begraafplaats aan de Walstraat. Vervolgens was er in de r.k. kerk een eucha ristieviering waarna de oud- strijders en andere genodig den ontvangen werden op het gemeentehuis door het bestuur van Axel. Van daaruit trok de stoet, voorafgegaan door de har monie, naar de algemene be graafplaats en het monu ment. Daar werden kransen gelegd door onder andere burgemeester A. Hack en de heer Deimei, president van de eerste Poolse pantserdivi sie-vereniging. De burge meester ontstak daar ook het bevrijdingsvuur en de volks liederen van Polen en Ne derland werden gezongen. Tot slot vond er ook een bloemlegging plaats bij het Poolse kruis aan de Hulster- seweg. 's Avonds werd de tradi tionele taptoe op de markt gehouden. Daaraan deden verschillende plaatselijke gezelschappen mee. Collecte - De collecte voor het Koningin Wilhelmina Fonds heeft in Aardenburg en St.- Kruis 2371,27 opgebracht. Coensdike - In bejaardente huis Coensdike wordt woens dag 24 september, aanvang 19.30 uur, een kaartavond ge houden voor bewoners van het tehuis en alle bejaarden uit Aardenburg. Burgerlijke stand - Geboren Patricia, dv J. Goethals-Roos; Pyruska, dv J. Sylewko-de Cock. Ondertrouw: Walter Bruggeman 29 en Martine Champion 22; Jan van Iwaar- den, 28 en Ingrid Quataert 28. Getrouwd: Walter de Bock, Assenede en Marianne Baec- ke. Overleden: Urbain Root- saert, 83, wed v A. Rootsaert; Edmond Bonte, 83, ev A. Goet- hals; Bertrand Herman, 69, ev H. de Zwart. Bridge - Bridgeclub Axel speelde de eerste wedstrijd van de najaarscompetitie in cultureel centrum De Halle. Uitslag A-groep: 1. dames Ma- ris-Scheele, 2. dames Keeman- Knöpker, 3. heren Moeliker- Olyslager. B-groep: 1. heren Hemelsoet-De Wever, 2. me vrouw Van Himschoot-de heer Van der Heyden, 3. heren Scheele-De Block. C-groep: 1. echtpaar tiuysman, 2. heren Van Eyl-Danschutter, 3. da mes Wolfert-Zaman. D-groep: 1. heren Zaman-Löchter, 2. echtpaar Vogels, 3. echtpaar Van der Heyden en dames De Vries-Buyze, Open middag - Gymclub TIOS, onder leiding van Pa trick Boussen, houdt woens dag 24 september een open middag in sporthal De Veer- hoek. Dit in het kader van de nationale gymnastiekweek die loopt van 20 tot 28 september. Er staat een behendigheidscir cuit op het programma en vele andere spelletjes. Iedereen van 6 tot en met 14 jaar kan deel nemen. De kosten bedragen één gulden. Inlichtingen bij Patrick Boussen. (ADVERTENTIE) U rijdt VOLVO Wij doen de rest. CAPPENDIJK AUTO'S TERNEUZEN Mr. F.J. Haarmanwefl 49 Tel. 01150-97455 Van onze correspondent SAS VAN GENT - Een algemeen gevoel van tevre denheid onder organisatoren en standhouders. Dat was gisteravond de teneur die te bespeuren viel na af loop van de huishoud-, hobby- en modebeurs in de Vlaanderenhal te Sas van Gent. Vele duizenden bezoekers kwamen dit weekeinde een kijkje nemen op de beurs, op touw gezet door midden standsvereniging Sas '70 in sa menwerking met beursorga- nisatie Jaap Schieman uit Axel van de stichting Ver kooppromotie Zeeuwsch- Vlaanderen. De Expo Sas '86 vond dit weekeinde plaats na een on derbreking van twaalf jaar. „Je moet het Ijzer smeden als het heet is", zo vatte Schieman het door de organisatie zorg vuldig gekozen moment van de beurs kort en krachtig sa men. „Wij als organisatie zijn zeker tevreden en we zullen fc proberen hier een jaarlijks te rugkerend gebeuren van te maken, als daar de belangstel ling voor bestaat. Onze ge sprekken achteraf zullen dat duidelijk moeten maken". Opvallend was dit jaar toch wel de hoge kwaliteit van de presentatie. De stands zagen er piekfijn uit, en getuigden van een goede verzorging. Gisteren bereikte het bezoe kersaantal een hoogtepunt. Met name voor de door een achttal Sasse kleding en mo- delbedrijven opgezette mode show bestond flink wat be langstelling. Temidden van een fraai terras paradeerden de manequins op een verhoogd podium. Van onze correspondent SAS VAN GENT - De Franse dag van circus 't Saaasss, die zaterdag werd gehouden op het terrein aan de Juliana- straat in de Sasse Witte Wijk is een groot succes geworden. Maar liefst 800 mensen bezet ten zaterdagavond de feest tent, waar een avondvullend Frans show- en spektakelpro gramma werd voorgeschoteld. In totaal vijftien acts van uiteenlopende aard passeer den de revue. Behalve op een volwassen publiek specu leerde de circusorganisatie za terdagavond ook duidelijk op de jeugdige toeschouwers. Paco de clown, bijgestaan in zijn acts door spreekstalmees- ter Theo Sarneel, wist zowel jong als oud op zijn hand te krijgen. Met name een jonge restaurant-act werkte op de lachspieren van de toeschou wers. Super-Frans was wer kelijk het optreden van Edith Piaf in de persoon van Ronald Möring, die met een play-back van 'Milord' en 'Je ne regrette rien' een sfeer schepte om het koud van te krijgen. Het Duo Otto en Robby maakte er als vanouds een AXEL - De fietser R. D. uit Axel werd vrijdagavond op de Kanaalkade in zijn woon plaats toen hij plotseling linksaf wilde slaan aangere den door een personenauto be stuurd door C. M. uit Zaam slag. D. werd per ambulance overgebracht naar het Elisa- bethziekenhuis te Sluiskil. De personenauto werd licht be schadigd en het rijwiel geheel vernield. HEILE - In de nacht van za terdag op zondag tussen 16.00 en 08.30 uur zijn vanuit een bouwland vier ton voederbie ten ontvreemd. De waarde be draagt 300 gulden. De bieten, die nog in het land stonden, zijn er met de hand uitgehaald en later meegenomen. De rijkspolitie West-Zeeuwsch- Vlaanderen verzoekt even tuele getuigen zich te melden op het bureau te Oostburg, tel. 01170-3156. IJZENDIJKE - Nabij de Pyra- mide is een woning van de heer K. zaterdag tussen 13.30 en 17.00 uur een geldkistje ont vreemd, waarin zich 500 Belgi sche franken en enige tientjes bevonden. Men heeft zich toe gang tot de woning verschaft door het forceren van de ach terdeur. De gehele woning is doorzocht. SLUIS - Zaterdagmorgen is in de Nieuwstraat een zak met 25 kilo mosselen ontvreemd. Deze mosselen stonden tegen de ge vel van een restaurant, eigen dom van de heer A. V. De waarde van de mosselen be draagt 100 gulden. potje van. Vooral de wijze waarop zij in de pauze van de voorstelling de prijzen uit reikten aan de winnaars van de kleurwedstrijd was onna volgbaar. Echt gericht op de kinderen en met af en toe een kwinkslag naar het volwassen publiek, deelden zij de ca- deau's uit. De Franse sfeer werd zater dagavond in de tent, behalve door een fraai decor, ook nog eens versterkt door de aanwe zigheid van kraampjes met Franse kaas, stokbrood en crê pes en door de vrolijke klan ken van de boerenkapel en Tandsjen Bei uit Westdorpe. Zaterdagmiddag nam men al vast een voorproefje op het avondgebeuren. Een groot aantal kinderen nam deel aan de Tour de France en veel mensen kwamen een kijkje nemen op het Frans ogende feestterrein. In de tent was een Mont Martre plein ingericht waar Sasse kunstenaars hun werk presenteerden. Tot slot de winnaars van de kleurwed strijd: 1. Aricalle Boers (Sas van Gent), 2. Karin Giele (Sas van Gent), 3. Herbert Kind (Westdorpe), 4. Jasper Saman (Westdorpe), 5. Wendy Brug geman (Sas van Gent), 6. Je roen Korstanje (Sas van Gent), 7. Beatric Paddet (Zandstraat), 8. Marjolein de Houck (Philip pine), 9. Janneke Wessel (Phi lippine), 10. Anoiaka Abmaca (Sas van Gent). AARDENBURG - St.-Sebastiaan, 66 schutters: Wip 1eerste hoge vo gel: J. Platschorre, Ellewoutsdijk; tweede hoge vogel: A. Voet.'s-Hee- renhoek; eerste zij vogel: L. Du- cheine, Tilburg; tweede zij vogel: G. Stijns, Knokke; derde zij vogel: W. Veldkamp, Aardenburg. Wip 2: eerste hoge vogel: G. Desmaele, Eeklo; tweede hoge vogel: J. van de Weide, Knokke; eerste zij vogel: D. van Hermon; tweede zij vogel: W. Scheele, beiden Aardenburg; derde zijvogel: W. Goderis, leper; vierde zij vogel: J. Dragon, St.-Denijs. Wip 3: blokschieting: prijs 's-Lands Welvaren: J. Heijboer; prijs Heij- boer: M. Goedegebuur, Eeklo. HEIKANT - Bejaardenschieting, zaal 't Helleken, 48 schutters: hoge vogel: F. Reunis; eerste zij vogel: P. Stevens, beiden St.-Jansteen; tweede zij vogel: mevrouw Van Mele, Kloosterzande; grootste aan tal (4): C. de Moor, St.-Jansteen. 's-HEERENHOEK - Bejaarden schieting, zaal De Korenbeurs, 24 schutters: eerste hoge vogel: M. van Steenbergen, Willem Teil; tweede hoge vogel: H. de Jonge, Soranus; eerste zij vogel: J. Bos, Soranus 2, tweede zij vogel: Job. Koens, Victoria; derde zijvogel: C. Baas, Juliana; vierde zij vogel: P. Maat, Zorgvlied; grootste aantal (6): J. Goetheer, Juliana; vliegende vogels: F. van Steenbergen, Willem Tell en J. Goetheer, Juliana. De volgende schieting is dinsdag 23 september. 's-HEERENHOEK - De Vrije Schutters, staande wip, 23 deelne mers: eerste hoge vogel: H. Boon man, Vrije Schutters; tweede hoge vogel: C. Westdorp Eensgezind heid; eerste zij vogel: mevrouw J.de Jonge, ADLM; tweede zij vogel: C, van de Dries, Eensgezindheid; derde zijvogel: Job. Koens, Victo ria; vierde zij vogel: G. Voet, Sora nus; grootste aantal (4): G. Voet, Soranus en A. van de Dries, Vrije Schutters. Van een onzer verslaggevers HULST/TERNEUZEN - De Nederlandse Ski-vereniging, afde ling Zeeuwsch-Vlaanderen, start binnenkort weer met de cur sus ski-gymnastiek in Hulst en Terneuzen. Eén cursus duurt negentien weken en kost voor de leden 85 gulden, niet-leden be talen honderd gulden. De cursus is en goede voorbereiding op de winterpsort. Een goede conditie en een juiste training voorkomen namelijk onno dige blessures. Iedereen kan moedoen op eigen niveau en in eigen tempo. De lessen worden gegeven door bevoegde docenten die bijna allemaal een 'sneeuw'-opleiding hebben gehad in Oos tenrijk. Tijdens de lessen, wekelijks één uur, wordt zo afwisselend mogelijk gewerkt.

de Stem | 1986 | | pagina 7