Verwondering over strips is voorbij Niet helemaal onder zeil ALS U ER TOCH RECHT OP HEEFT.. HDUDf E feir KOSTEN- STRIPDRIEDAAGSE IN BREDA GROEIT NIET MEER EXPLOSIEF Lijk van onbekende gevonden maandag 22 september 1986 EXTRA OP MAANDAG pagina 4 i BREDA - „Alles went, helaas. Het is hier ieder jaar hetzelfde. Wat wil je, het enige dat je hier kunnen presenteren is een boekje. En auteurs die hun boekjes signeren. Al jarenlang. Op de Firato is steeds wat nieuws te zien. Nieuwe ontwikkelingen, dat is interessant. Daar kijk je je ogen uit, ieder jaar opnieuw. Maar op de Stripdriedaagse gebeurt toch ieder jaar het zelfde. Daar hoef je niet ieder jaar opnieuw naar toe". MEDISCHE RUBRIEK Eenmalige Uitkering Zelfstandigen EUZ '85 Nu aanvragen COKS VAN EYSDEN Zo'n straat Mening fes®* PAPIER VOOR UW PEN Prinsjesdag ook op accu en uitlaat KIMENAI AUT' pagina zeeland GENT/ANTWERPEN miriister, Wilfried Mart^ nen voor een nieuwe sli Verbreding van het k ophieuw bekeken moetej Kredieten Middelburgse meisjes (17) verkracht ISA E3)Ji IVAl'- T48 Door Hans Kuitert Paul Rijperman, Haags uitgever van fraai verzorg de, keurig ingebonden meest oudere kwaliteitsstrips zegt het met een schouderophalen. Hij komt als zoveel van zijn collega's naar Breda omdat je er nu eenmaal als uitgever niet onderuit kunt. Maar voor hem is de lol er wel zo'n beetje af. De verveelde blik van zijn collega Har van Fulpen van de Amsterdamse uitgeverij Drukwerk spreekt boekdelen. Hij lijkt alleen nog warm te kunnen lopen voor Wil Ray- makers, de tekenaar van Boes, de krantestrip die ook dage lijks in dit dagblad wordt ge publiceerd. Raymakers sig neerde dit weekeinde de strip boeken die Van Fulpen van Boes uitgeeft in het Neder lands. Raymakers, of liever Boes is razend populair, ook in Zweden en West-Duitsland. De tekenaar van de in dieren leed grossierende Boes heeft aan dit weekeinde signeren lamme armen overgehouden. Dat geldt ook voor de talloze collega's van Raymakers. Vooral kinderen willen graag een handtekening of stripfi guurtje in het album van hun favoriete stripheld. De teke naars voldoen in moordend tempo aan deze consumenten wens. De rijen zijn lang. „Ze staan rustig een uur in de rij voor een tekenaar", zegt iemand van uitgeverij Oberon, de VNU-dochter die veel strips brengt voor jongeren. Sinds 1980 is het Turfschip in Breda de vaste stek van de Stripdriedaagse, die jaarlijks georganiseerd wordt door het Stripschap. In de eerste jaren was dat duidelijk iets heel nieuws. Een evenement waar stripmakers, stripuitgevers en stripliefhebbers elkaar ont moeten. In feite was de Strip driedaagse het enige moment waarop een dergelijk 'rendez vous' kon plaatsvinden. Sinds de opkomst van het tv-stripprogramma 'Wordt Vervolgd' rolt informatie, voornamelijk over strips voor kinderen, wekelijks alle huis kamers binnen. Een Stripdrie daagse schiet zeker sinds vorig jaar zijn doel voorbij als infor matiebron voor jongere stri pliefhebbers. Weliswaar pro beert het Stripschap het ac cent te leggen op tendenzen in de strip, zoals dit jaar onder het motto 'De stripmaatschap pij', maar het grote publiek wordt alleen aangelokt door de populaire strips. Prachtige tentoonstellingen over het ge bruik van de strip in de recla me, in videoclips e.d. verhullen niet dat een groot deel van de bezoekers alleen maar komt voor de favoriete tekenaar, en vooral voor dat krabbeltje in een stripalbum. En zelfs die signeerrage kan ook het hele jaar door bevre digd worden tijdens de club- dagen van Wordt Vervolgd of de in aantal groeiende regio nale of lokale stripdagen. Het belang van de Stripdriedaagse neemt wat dat betreft af. Het zal niet lang meer duren of de drie dagen in het Turfschip zijn, als men bij deze opzet blijft, slechts aan te merken als 'de grootste' signeerbij een komst. Henny Wesseling, de voor zitter van het Stripschap, vindt dat allemaal niet zo erg. Het doel van de Driedaagse is simpel: het is een publiekseve nement, waar alle stromingen in de strip bijeengeharkt zijn. Het verbreiden van het me dium strip is daarbij de inzet. Voor het Stripschap is het al lerminst spijtig, vindt Wesse ling, dat inmiddels ook ande ren daarop het patent hebben gekregen, Han Peekei van het tv-programma Wordt Ver volgd voorop. In de filosofie van het Strip schap hoort alles wat maar Stripfanaten in de rij voor een handtekening. enigszins met strips te maken heeft in Breda 'gestald' te worden. Hoewel Han Peekei weinig fans heeft onder de stripfanaten en uitgevers van strips voor volwassenen is ook hij nadrukkelijk aanwezig. Met een aardig gepresenteerde stripquiz, met imitatiewed strijden, in het Turfschip ook voor volwassenen. Dat hij volle zalen trekt is mede te danken aan de populariteit van zijn tv-programma. Zelfs zijn tegenstrevers moeten er kennen dat hij het dit jaar in Breda goed heeft gedaan. Daar tegenover hoort ook een uitgever te staan van pe perdure portfolio's van teken werk van bekende tekenaars. Of een uitgever, Vonk, die met gebruik van de modernste middelen - de computer - laat zien hoe strips ook 'electro- nisch' kunnen worden gelet terd. Dit weekeinde waren in Breda vooral de eerste teke nen zichtbaar van een 'gewen- Stripdriedaagse: nieuwtje is er af- foto hans chabot - foto hans chabot ning' van het grote publiek. Het aantal betalende bezoe kers bleef ongeveer stabiel op 25.000. Vorig jaar had het Stripschap nog gehoopt op een groei naar 30.000, het aantal van 5000 dat er sinds 1980 steeds is bijgekomen. Die matheid begint de Drie daagse stilaan te verlammen. Uitgeverijen zijn minder ge neigd dan vroeger om hun nieuwe uitgaven op te sparen tot 'Breda'. Ze hebben, zo zeg gen de meesten, geleerd dat er meer kijkers dan kopers ko men. Aangezien vooral kinde ren, vaak met hun ouders, naar de Driedaagse komen voor die ene auteurs van dat ene stripfiguurtje hebben al leen de grotere uitgeverijen baat bij een evenement van deze omvang. Voor de kleinere uitgevers met vaak minder bekende tekenaars of buiten landse fondsen wil het nog wel eens uitdraaien op een 'nega tief saldo'. Sommigen haken af. Zoals uitgevers Mondria en Van Wulften die dit jaar maar geen eigen stand meer huur den. De verwondering over de wereld van de strip is lang zaamaan voorbij. Het feno meen is ingeburgerd en het leeuwendeel van de bezoekers ziet de Driedaagse meer als een familiedagje. Vorig week einde naar een pretpark. Nu naar het Turfschip in Breda. De vaste kring van stripfana ten blijft natuurlijk ieder jaar komen. Maar op hen drijft zo'n evenement niet. Ook dit weekeinde gebeur den er ook nog 'serieuze' din gen. Burgemeester F. Feij overhandigde de jaarlijkse Stripschapprijs aan tekenaar Dick Matena. Feij vergeleek de prijs met de P.C. Hooftprijs voor de strip. Tekenaar Ma tena maakte subtiel duidelijk dat hij de erkenning voor zijn werk wel wat laat vond. Strip- schapvoorzitter Wesseling deelde de stripschappennin- gen uit aan de Franse teke naar Boucq en aan uitgever Hans van den Boom. Met enig bombast kondigde Wesseling aan dat de uitrei king van de Stripschapprijs 'het hoogtepunt is van de Driedaagse'. Aan een groep kinderen die in de foyer van het Turfschip in albums gete kende handtekeningen van stripauteurs zaten te ruilen ging die wijsheid voorbij. DoorJan Paalman ak van anesthesist (het onder zeil brengen van de patiënt en tegenwoordig nog veel meer) is van uiterst nederige komaf. Het vak begon als kermisnummer. In de vorige eeuw kon je je op Ameri kaanse kermissen laten be dwelmen met lachgas totdat je - de naam zegt het al - gie rend van de lach over de grond rolde. Toen William Morton, een gisse tandarts, merkte dat de bedwelming ook gevoelloos maakte, kwam hij op een briljant idee: in 1846 werd de eerste patiënt pijnloos geopereerd. Een triomf. „Eindelijk kan men operaties verrichten zonder de hartverscheurende kreten van de patiënten", schreef een tijdschrift toen. Het lachgas is nu vervangen door een uitgekiend mengsel van bedwelmende gassen dat er voor zorgt dat je niets voelt, niets hoort en je van de operatie niets kan herinne ren. Tot voor kort was dat voor alle anesthesisten een waarheid als een koe. Een halfjaar geleden stond in het British Medical Jour nal, een Engels medisch top- blad, een opvallend artikel. J.G. Jones, professor in de anesthesie, somde daarin een aantal onderzoekingen op waaruit zou blijken dat ge hoor en geheugen tijdens de operatie niet altijd volkomen worden uitgeschakeld. Ene Bennet bijvoorbeeld bedacht de volgende proef. Een aantal patiënten werd geopereerd terwijl ze een koptelefoon ophadden. Een groep hoorde via die koptele foon alleen maar de geluiden van de operatiekamer. Een tweede groep kreeg instruc tie van een op een bandje op genomen stem. De stem had ongeveer de volgende tekst: „als u mij na de operatie aan mijn stem herkent, raak dan een van uw oren aan". En in derdaad, een niet onaanzien lijk deel van die groep deed dat ook. Het vreemde was dat deze patiënten zich van die instructie, zelfs onder hyp nose, niets konden herinne ren. Hoe kan dat Het blijkt dat bij narcose niet alle delen van de hersenen in gelijke mate onderzeil gaan. De her senschors, zo ongeveer de ze tel van ons bewustzijn, wordt altijd uitgeschakeld; maar delen ixra de hersenstam niet altijd. Voor de gehoorszenuw niet. Het is goed mogelijk dat verontrustende opmerkingen van de operateur ('nou, dat ziet er niet best uit') via de sluipweg van de intacte ge hoorszenuw zich alsnog een onbewust plaatsje in de her senen verwerven en de gene zing ongunstig beïnvloeden. Volgens Jones zou men tij dens de narcose ook de acti viteit van de gehoorszenuw moeten nagaan. Zolang dat nog niet gebeurt, zegt Jones, „zouden anesthesisten er mis schien van moeten uitgaan dat elke patiënt in staat is om opmerkingen tijdens de ope ratie in zijn geheugen op te slaan". Jones draagt een paar oplossingen aan: oordop pen, of het afspelen van bandjes met gunstige opmer kingen". Zou dat helpen? Jones werd deze week op zijn wenken bediend. In het Engelse vakblad 'British Journal of Anaesthesia' de den vier Nederlandse (jawel) onderzoekers uit de doeken wat het effect is van opwek kende mededelingen tijdens een operatie. De psychologen Bonke en Verhage bedachten de proef, de operaties werden uitgevoerd onder supervisie van de Leidse chirurg profes sor Zwaveling en de statisti cus Schmitz ging na of de re sultaten ergens op sloegen. Van 91 patiënten kreeg een derde via de koptelefoon de geluiden van de operatie mer te horen, nog eens een derde zogeheten 'witte ruis' en de rest een zoetgevooisde stem met opwekkende praat: „U voelt zich helemaal ont spannen... na de operatie zult u zich prettig voelen. u zult snel genezen", enzo voort. De patiënten werden na dien oan alle kanten beke ken, gemeten, gewogen en ondervraagd. Van pijn en andere beroerdigheid na de operatie hadden alle drie groepen ongeveer evenveel last. Er kon maar een verschil gemeten morden: de oudere patiënten die welwillend waren toegesproken konden eerder het ziekenhuis verla ten dan de ouderen die of ruis hadden gehoord, of ope ratiekamergeluiden. Wat voor consequenties moet je uit dit onderzoek trekken, iedereen een kopte lefoon op met prettige mu ziek of aangename praat „Ik lever alleen maar de we tenschappelijke gegevens", zegt Bonke, „ik wil de anes thesisten niets voorschrij ven". Een man van de prak tijk dan, algemeen chirurg prof. Zwaveling. (Probleem. Hoe krijg je een Leidse prof aan de lijn Dat gaat zo. De secretaresse: „nee, de profes sor beantwoordt alleen schriftelijke vragen". Ver volgens bel je de voorlichter. Voorlichter belooft haar best te doen, stelt dan toch mijn vragen, belt terug en met de pet in mijn hand noteer ik het volgende:) Prof. Zwave ling: „Nee, voor mij heeft het onderzoek nog geen conse quenties; ik wacht een nader onderzoek af'. Vanwaar al dat onder zoek? Omdat het interessant is, omdat patiënten er baat mee kunnen hebben, maar ook omdat Amerikaanse en Engelse patiënten hun chi rurg voor de rechtbank heb ben gesleept omdat ze zich gegriefd voelden door op merkingen tijdens de opera tie. Smartegeld is daar een bedrag van zes ciil (ADVERTENTIE! Dat is het geval als u als zelfstandige in 1985 niet méér verdiende dan een minimuminkomen en ook over 1984 een eenmalige uitkering ontving als zelfstandige of als loontrekkende uitkerings gerechtigde. Heeft u nog geen aanvraagformulier of wilt u nadere inlichtingen? Neem dan kontakt op met uw boekhouder/ accountant. Of bel met de SCDK of de STULM. tT* Pi STICHTING COÖRDINATIE DIENSTVERLENINGSCENTRA KLEINBEDRIJF ajV, J|\ Postbus 7278 1007 JG AMSTERDAM Telefoon 020-997595 STICHTING TOT UITVOERING VAN LANDBOUWMAATREGELEN Postbus 20401 2500 EK 's-GRAVENHAGE Telefoon 070-793911 en mens leeft zo zijn eigen leven -samen met anderen. Gebeur tenissen, ontmoetingen, vreug den en klein verdriet vloeien in elkaar over. Het dagelijkse doen rijgt zich aaneen tot jaren, die je van kind tot volwassene en verder dragen. Op schok kende en ingrijpende momen ten besef je opeens heel sterk, dat zo'n mensenleven niet vlak is, maar dat het zich op ver schillende nivo's afspeelt. Daar is om te beginnen de familie. Een mens komt er uit voort en groeit er mee op. Je houdt er banden mee, de een wat meer dan de ander, met de een wat sterker dan met de an der. Maar tóch: van ontspan nen geborgenheid tot stil ver driet, familierelaties zijn niet te ontkennen. Verder heeft een mens zijn sociale kontakten. Kennissenkring, werkomge ving, clubs, vrijwilligerswerk, kerkgebondenheid. Daar haalt een mens zijn ontspanning. Je kunt je bij bijeenkomsten of feesten op- en ontladen, beleeft waardevolle momenten met goede vrienden. Dan is daar ook heel nadruk kelijk de buurt waar een mens woont, z'n straat. Straat is een woord met dubbele betekenis. Zeg 'straat' en je ziet voor je rijen huizen met trappen, stoe pen en trottoirs. Steen, beton, glas - koud en kil. Maar straat is ook een warme verzameling mensen van klein tot groot, ieder met eigen interessen en beslommeringen. Op straat- nivo komt er een dimensie bij, bij dat leven van alledag. Waar mensen de kans krijgen wat langer met elkaar op te trekken, daar groeit in goede zin aan dacht voor eikaars wel en wee. Daar gaan mensen zich op een weldadige manier met elkaar bemoeien. Er ontstat een be trokkenheid die verder reikt dan het passen op eikaars hui zen en het begieten van eikaars geraniums. Zo is het in mijn straat, die 'onze straat' heet. Ieder heeft daar zijn plek, elk vult die in naar eigen aard en mogelijkhe den. Dunne en dikke draden spannen zo samen tot een hecht geheel. Komen er kale plekken of vallen er gaten in het weef sel, dan worden de omringende draden beproefd op hun kracht. Zij samen zullen de straat overeind moeten houden, ook al dringen ziekte en dood er binnen. „Jullie hebben maar een zielig straatje de L», tijd", zeggen vreemde deernis. Tegen die oplita wordt gesteigerd: „fw wat gebéurt is droevig, 4 onze straat is niet vSW - dat is dezelfde gebotte ten." Een gewone straal aureool tje geven, waaroflu dat Welke grootse dad den daar dan wel doof deb woners verricht?" niets bijzonders. Het goeden zonder nadruk aandactil ben voor elkaar, kwant i voorgrond toen een orizer'uj overleden: een leverislustij vrouw, vol goede Hided plannen, volop levend in om straat. In kerk en creittatonij verwoordden we het I en overdachten ieder voor t, haar specifieke attentie dtj ren door. Op onze trouwdag dtó roos uit de tuift een telefoontje met lanji-zaii leven op mijn verjaafilaj dat pannetje soep toen it( ziek was gauw de was van de liji bij een regenbui als ik niet li.] was altijd meteen vragen öf de i kantie goed was blijk zijn wanneer buTEft i veilig op honk wafeh meeleven met vreugde «n driet in ieders leven. Met dit soort kleine vëftasi gen en door soms rttóiir paar woorden, wordëtt lest] lijke dagen fleuriger éH lot het gewone gangetje ihet i huppelpasje. Verdriet valt c bij gedeelde smart tUéi wi krijgt wel een menselijkeriM| Buitenstaanders denken r schien: is dat nu alles'/ Ja, is idles en het is heel Vtetl. I is precies wat een metti i paalde momenten nodl| Het is een voorrecht t dicht bij huis te kunneil Vindij - in je eigen straat. Geboeid door het flitsen zijner gedachten loopt ie als prof in Utrechts grachten en liep als knaap in Kinderdijk in zeven sloten tegelijk. Dat kon daar toen met een aqualong bij een poldersloten- zevensprong. Hij hoopt nog steeds, want hij blijft hopen, dattie vóór z'n dood over water kan lopen. ZONNETJE Deel eens wat lulkoek uit onder de mensen, wat slap gezeik erbij RELATIVITEIT Ode aan Einstein stemt allen blij. 't Vervult het stomste rlWid zijn liefste wensen. Wie lulkoek voedt veel dank ontmoet. SAMBAL BLUES Daer Lord, I'm in a huffy I got no time to lose: I've eaten Indian Curry and it wants to fill my Shoes De huisslak kroop voort op het schild van een pad die op weg was naar het gezon. Hij ging 2 maal zo hard als de wormen Hij had dat geleerd toen ie mij in de stad zo gehaast als 't maar kon de roltrap omhoog op zag stormen. POLONAISE Ik heb aan mijn lijf geen polonaise, geen gordelroos en geen exzeem, noch migraine of malaise; ik heb alleen maar dit probleem: Stel dat ik wel polonaise had, waar aan mijn lijf die dan wel zat UILENSPIEGEL Wat anders hebben de dichters gedaan dan de ivaas van de spiegel gewreven, de uilenspiegel van ieders bestaan, weerkaatsing van Elckerlijks leven. paUOTHM Iedereen mag een mening hebben. Dat mag je in het openbaar ook te kennen ge ven. Daar kan niemand iets tegen in brengen. Het is maar hoe je dat brengt of zegt. Dat is de quintessens. En men is het er mee eens of heeft een andere mening. De reactie van de Vakbond op de uitlating van de minister van binnenlandse zaken is te respecteren. Maar waarom heeft de minister van bin nenlandse zaken, mijnheer Van Dijk, zo integer, het niet kunnen of willen opbrengen om zich wat genuanceerder uit te laten over de gedra gingen van zijn onderge schikten? Als de minister gezegd zou hebben dat-ambtenaren niet ijverig zijn dan klinkt dat uit de mond van iemand in een zwart pak, mét een strak herinneren ons RSV, ABP, de Walrusaffaire, Lubbers, die vergat zijn vermogen onder te brengen in een stichting, subsidies verleend aan bedrijven - en God mag weten - of dat allemaal wel terecht is. Ja, toen waren de Kamerleden toch ook niet bezeten van zoveel ijver om zich al of niet in gemoede af te vragen of dat allemaal wel terecht was en te ver antwoorden. Och het was toen nog zo dat luiheid in ieder geval geen schokeffect teweeg bracht. Een deugd misschien. En zij gaan vrij uit, zij worden ook nog minister of blijven staatssecretaris. Dat spreekt boekdelen! Oosterhout H. Telchuijs Met groot respect voor Hare Majesteit de Koningin, die de opening van de Staten Generaal deed op deze dag, moet het mij toch van het hart dat de kosten die aan deze dag ten laste zijn ge legd niet in verhouding zijn tot de algemene kreet 'be zuinigen'. Uit alle berichten over bezuinigingen grijpt mij ten eerste aan de bezui nigingen welke zijn voorge nomen ten opzichte van de thans 65 jaar zijn en ouder) hebben de zwaarste lasten gedragen voor de opbloei van de economie van Neder land na 1945. Meestal hebben zij een gezin grootgebracht waar men nu tegen opkijkt, namelijk zo rond de tien kinderen, de ene meer de andere minder. Niet de kin deren, maar de ouders van die kinderen worden thans het slachtoffer van de maat regelen van bezuiniging. Als ik in aanmerking neem dat de zogenaamde vluchtelingen er beter afko men dan de bejaarden, dan gaat er bij mij iets broeien ten opzichte van deze men sen, die ik hun toevluchts oord niet betwisten wil. Maar als de zorgen voor deze mensen de boventoon voeren voor de autochtone bevolking, dan gaat er bij mij een rode lamp branden. i ZI Bolkensteeg Mart "V dit heeft uitgedacht? Ziifi I dat mensen die ooit de strijd om het bestaan hebbëii ge voerd of zijn dit de mensen I die nooit armoe hebb&it ge-1 kend? Ik heb 50 jaar gëvfetM vanaf 15 tot 65 jaar ëtl h1 nooit beroep gedaan enige uitkering vanwëjë s ciale voorziening. Integg deel. Ik was reeds voor 19® L werkzaam bij maatschsppf I lijk hulpbetoond zoöl* instelling destijds heette) tijdelijk ambtenaar. Mi)1 vrouw en ik zijn nu 71 jaar I en moeten, ondanks hjg:®' dat wij financieel onafhan kelijk zijn, via AOW en pen-1 sioen, een beroep doen OP of' I ficiële instanties, wal ons P erg tegenstaat, maar begrip voor onze situatie is nergens te vinden. Breda, JM. Schalk Kan Hij stelde zaterdag op de de kosten-baten analyse, di Notineman enige tijd geledd plan van Gentenaar profess| te actualiseren. De bouw van een nieuwe sillis in Terneuzen en het op krikken van het kanaal Gent- Temeuzen kosten samen 27 miljard frank. ~^Het is natuurlijk evident dat bij een zo belangrijke in vestering als deze alle argu menten grondig en objectief worden nagegaan", aldus Martens. Professor Anselin, voorzit ter van de Gentse Haven Ge meenschap, pleitte zaterdag indringend voor spoedige uit voering van de kanaalwerken, waarover al zo lang wordt ge praat. „Alleen dan kunnen we de concurrentiekracht van Gent garanderen". Premier Martens kondigde zaterdag aan, dat de financie ring van de Belgische havens reuw zal worden bekeken. zullen keuzes gemaakt moeten worden. De havenbe stuurders zullen ook zelf in de beurs moeten tasten. Er komt een algemene havenwet, die de basis voor een rationeel ha- vCnbeleid gaat vormen. Martens zag voor een geher structureerde nationale ha vencommissie een belangrijke taak weggelegd bij het opstel len van havenprogramma's.^ Hij beloofde de Gentse ha- Ven, de snelst groeiende van tVest-Europa, die bij de verde ling van de havenpotjes een achterstand heeft opgelopen tte-zfgelopen jaren, extra kre dieten. In de Gentse haven Werken 25000 mensen, van wie veel Zeeuwsvlamingen. Professor Anselin zei op deze ook vanuit Zeeland druk bezochte havendag, dat het hoog tijd wordt „dat we in België en Vlaanderen iets meer gaan afweten van het belang van de ware kosten en opbrengsten van de Belgische Van onze corrspondent ZOUTELANDE - Zondagoch tend vroeg zijn te Zoutelande twee zeventienjarige Middel burgse meisjes verkracht. De meisjes liepen op de Westka- pelseweg en werden opge wacht door twee ongeveer achttienjarige jongens. -jZe werden op hardhandige wijze beetgepakt en de bosjes 'Ugesleurd waarna de beide knapen zich aan de meisjes vergrepen. Na hun daad Vluchten beiden weg, elk op ven bromfiets. Beide jongens Waren donkerblond van haar, ongeveer 1.70 meter lang en stevig van postuur. Van onze correspondent 5 OSTERLAND - Spelende 1'«deren hebben gistermiddag de omgeving van de Hoge Maiteweg te Oosterland touwen-Duiveland) het 'Ijk gevonden van een man. Volgens de politie moet het TSJfelijk overschot daar ai dagen hebben gelegen. Ken misdrijf wordt niet uit gesloten. Vandaag zal sectie Worden verricht en wordt door be rijkspolitie te Schouwen- '-eland in samenwerking teet ae technische en tactische gte- hprrHo Middelburg een

de Stem | 1986 | | pagina 4