Nieuwe top niet waarschijnlijl INFORMATICA STUDEREN? &PBNA ig van ie kunst Huurders eisen rol in ABP-onderzoek 1st Di IILIEN VS willen 200 middellange raketten aan beide zijden 'Stockholm' moet vinger van de trekker halen OVERLEG SJEVARDNADZE-SHULTZ OVERSCHADUWD DOOR Duizenden demonstreren tegen NAVO-vlootbezoek IEUWSOVERZICHT EEDDD m 0 S S I MAANDAG 22 SEPTEMBER 1986 iBINNEN-BÜITENLAND: Islamitische partij bedreigt Frankrijk NOG GEEN PROCESSEN OF HUURACTIES Sdqbinnen-/ buitenland Engeland biedt SAS aan Frankrijk aan Paus waarschuwt voor kernenergie Ontmoeting Howe en Tambo Protest Bonn over schietpartij aan grens Volkspartij vergroot in Stiermarken Herrenberg: acties Brunswijk breiden uit Vierde ontsnapte uit Scheveningen gepakt Alle PBNA cursussen vind je op de laatste pagina van de Gouden Gids. Zon en maan t Hoogwater II - 14,17.15 en 20.30 u. □f Africa. ppper - 14,16.30,19 en 1 u. Jean de Florette. Neon 1 - 14,16,18.25en 1u. 9 V4 weeks. Neon 2 - 14.15,16.30, en 21 u. Runaway train Neon 3 - 14,16,18, 20 en Turtle diary. Jeon 4 - 14,16,18,20 en I. Secret admirer. |gge ample* Zwart Hul* lilden Vlies I p .30 en 23 u. De zwerver "everly Hills, ulden Vlies II fl .30 en 23 u. De zwerver "everly Hills. 15 u. Certain fury, ulden Vlies III Pretty In pink. 1 u. Macaroni, emling I. Top gun. embrandt Raw deal. 4GE afé de Landbouw - 20 u. Ikaarting. <LINGE I. de Moor - 15 u. I feting. JISWAARDE |e Vier Jaargetijden - 14.30 ermisschieting. 3DORPE .Sebastlaan - 14.30 u. Reting. MGE ialerle Esprit - Werken uit Paste collectie en van Frede- 3ootz. Geop. ma. t/m zo. iO-18 u. di. gesl. (tot 27 sept.). alerle van Geyt - Schilde- 1 en pastels van Janos en Izsa Szikra. Geop. dag. 9-12 14-18 u. za. tot 17 u. zo. 14-18 gesl. (tot 30 sept.). ^NEUZEN Btadhuls - Wandtapijten van Bia Gonzalez. Geop. werkd. kantooruren, (tot 10 okti). ENDIJKE Streekmuseum - Kerkenex- tie, textiel en kerkelijke ge- Liksvoorwerpen. Geop. ma. ji vrij. 10-12 en 13-17 u. za. en 114-17 u. (tot 10 okt.) I NIKLAAS Redelijk Museum - Werken i de 19-de eeuwse portret- Jiilders August en Frans de |de. Geop. dag. 14-17 u. za. 9- en 14-17 u. zo. 10-13 en 15-18 Itot 17 nov). 'White Magician' (122 cm). Jit de nalatenschap van Jrry Verburg, oud-directeur 1 de Kunstacademie te Arn- zullen kunstwerken van I. Peter Struycken, Ad Dec- rs, Jan van Heel, Willem ssem en verschillende con- uctivistische schilderijen In Harry Verburg zelf ge- "ild worden. Darel Willink is in deze vei- Rg vertegenwoordigd met een belangrijk schilderij 1960, 'De Aanval' 100.000- p.000), een abstract schilderij 1923 en een tiental ab- tacte tekeningen en aquarel- HM* v-v ft •ueüi ueA >oqas 6 '[aojs tueuftz g uoj '9 'nequanrud ui -g 'o-inq ts -g 's^qoaj ruejd g 'uajjjoM 'I WASHINGTON - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, George Shultz, heeft zondag herhaald dat een nieuwe topconferen tie tussen president Reagan en partijleider Gorbatsjov niet waarschijnlijk is zolang de af- faire-Daniloff niet is opgelost. Een Russische woordvoerder daarentegen dacht dat dit probleem zonder moeilijkheden uit de weg ge ruimd kon worden. „Het is weinig waarschijn lijk dat wij onder de huidige omstandigheden een vrucht bare topconferentie kunnen hebben. Wij moeten de zaak- Daniloff regelen om een kli maat te scheppen dat voor zulk een ontmoeting gunstig is", aldus Shultz tegenover de televisiemaatschappij ABC. Van zijn kant zei Gennadi Gerassimov, woordvoerder van het Sovjetministerie van Buitenlandse Zaken, dat het zijns inziens 'niet zeer moei lijk'- was om in de affaire tot een oplossing te komen. „Het is een kwestie van wil len. Het is helemaal geen groot vraagstuk. Wij willen niet dat het onze betrekkingen ver knoeit. Wij kunnen een oplos sing bereiken. Er zijn denk beelden aangedragen", zei hij tegenover een andere televi siemaatschappij, CBS. Shultz en zijn Russische col lega Sjevardnadze hadden zich zaterdagavond in de zelfde pessimistische en opti mistische zin uitgelaten. De Amerikaanse minister herhaalde dat Nicholas Dani- Ioff geen spion was, zoals de Russen zeggen, en dat hij door Moskou is 'gegijzeld', nadat de Russische V.N.-functionaris Gennadi Zacharov was gear resteerd door de FBI wegens het willen kopen van Ameri kaanse vertrouwelijke stuk ken. Shultz zei bereid te zijn Sje vardnadze komende week in New York te ontmoeten, maar zei niet te weten hoeveel tijd nodig zou zijn om de affaire te regelen en een datum voor een topontmoeting vast te stellen. Hij zei dat Washington abso luut geen Russische spionage meer duldde. Gerassimov van zijn kant zinspeelde er, zoals Sjevard nadze zaterdag, op, dat de Sovjetunie zou reageren op de uitwijzing door de Ameri kaanse regering van 25 Russi sche diplomaten bij de Ver enigde Naties in New York. De Amerikaanse minister zei ook dat Reagan en Gor batsjov het erover eens leken te zijn dat hun tweede top 'enig substantieel resultaat' moest hebben en hij gewaagde met gematigd optimisme over een smaller worden van de kloof aan de onderhandelings tafel in Genève. De beide ministers tijdens een onderonsje. Dat het zowel Rusland als Amerika menens is op het stuk van de wapenbeheersing, bleek uit het feit dat Shultz en Sjevardnadze zeer dicht bij een overeenkomst kwamen over een drastische verminde ring van de middellange af standsraketten (de SS20's en de Pershings) in Europa. Als Reagan en Gorbatsjov alsnog bij elkaar komen - „het Sow- ietvolk wil een dergelijke top conferentie", aldus Sjevard nadze - moeten ze minstens op dat punt een concreet akkoord kunnen bereiken. De beide mi nisters kwamen nog wel toe aan de bespreking van een groot aantal andere punten: regionale conflicten, mensen rechten (beide onderwerpen zullen ook tijdens Reagans toespraak tot de algemene vergadering van de VN aan de orde komen) en culturele, on derwijskundige en weten schappelijke uitwisselingen. Opmerkelijk was dat Sje vardnadze zich in Washington niet heeft laten verleiden tot demonstraties van woede of frustratie over de Daniloff-af- faire, de daarmee samenhan gende zaak van de Russische wetenschapper Zacharow - de VN-medewerker die in New York is gearresteerd op ver denking van spionage - en de door Amerika bevolen ver mindering van de Russische VN-delegatie met 25 man. Zelfs het feit dat president Reagan hem afgelopen vrijdag op niet mis te verstane wijze liet blijken hoe hij over de Da- niloff-affaire denkt, bracht Sjevardnadze niet uit zijn evenwicht. Sjevardnadze zei zowel voor als na zijn ontmoeting met Shultz de Daniloff-affaire "oplosbaar" te achten. Hij hield overigens ook staande dat de inkrimping van de Rus sische VN-delegatie in New York 'onwettig, onverant woord en provocatief' is. „Het lijkt erop alsof de afgelopen weken hard is gewerkt om de dialoog tussen de Sowjet-Unie en Amerika ernstig te versto ren", aldus Sjevardnadze. Na afloop van de besprekin gen bleek dat de Russische de legatie aanzienlijk optimisti scher gestemd was over de mogelijkheid van een topcon ferentie, dan de Amerikaanse. Aangenomen moet worden dat de Russen bereid zijn Nick Daniloff vrij te laten, als tege lijkertijd ook een oplossing kan worden gevonden voor de zaak van Gennady Zacharov in New York. Waarschijnlijk tillen de Sowjets minder zwaar aan de vermindering van hun VN-delegatie. De Russische ambassadeur bij de A/N, Belogonov, heeft al laten weten dat hij zelf „om redenen van doelmatigheid" een ver mindering van zijn 275 man sterke delegatie op het oog had. Sjevardnadze liet zich in ongeveer dezelfde zin uit. NEW YORK (UPI/RTR) - De Verenigde Staten hebben aan de Sovjetunie voorgesteld het aantal middellange afstandsraketten aan beide zijden te beperken tot tweehonderd. Dit heeft de Ame rikaanse krant 'New York Times' zondag gemeld. Volgens de krant is het voorstel afgelopen donderdag al bij de onderhandelingen in Genève gedaan, maar pas za terdag onthuld. Het blad, dat zich baseert op uitlatingen van anonieme Amerikaanse rege ringsfunctionarissen, schreef voorts dat de suggestie wordt gedaan om niet meer dan een symbolische hoeveelheid mid dellange afstandsraketten in Europa te plaatsen. Ook wordt opgeroepen het aantal kern koppen in Azië te verminde ren. BEIROET (UPI/RTR) - De duistere, door Iran gesteunde 'Partij Al Da'awa' in Beiroet heeft zondag verklaard dat de 'sluwe en verraderlijke' poli tiek van de Franse regering het leven van Franse gegijzel den in Libanon in gevaar brengt. In een communiqué aan westelijke persbureaus in Bei- loet, beschuldigde de organi satie de regering in Parijs ook van het niet nakomen van haar belofte om twee Iraakse dissidenten naar Frankrijk te laten terugkeren die zij in fe bruari naar Bagdad uitwees. Een woordvoerder van het franse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde zon dag dat de twee Iraakse dissi denten visa hadden gekregen, Waar dat zij nog niet naar frankrijk waren terugge keerd, 'waarschijnlijk om per soonlijke redenen'. De Franse Unifil-troepen in het zuiden van Libanon heb ben inmiddels 10 stellingen in SJiAtische moslimdorpen rondom Tyrus ontruimd die rijn vervangen door soldaten van het Nepalese contingent. De Amerikaanse voorstellen betekenen een wijziging in het standpunt van Washington in zake de vermindering van de Sovjetbewapening in Azië, zo schrijft de krant. Krachtens het nieuwe voorstel zullen beide supermogendheden op de hele wereld maar 200 kern koppen voor de middellange afstand mogen stationeren. Daarvan mogen maar hon derd kernkoppen worden ge bruikt in Amerikaanse en Russische raketten voor de middellange afstand die in staat zijn Europa te bereiken. De honderd resterende Rus sische kernkoppen voor mid dellange afstandsraketten zouden kunnen worden ge bruikt in het aziatische deel van de Sovjetunie. De Ver enigde Staten zouden hun ove rige kernkoppen in eigen land kunnen opslaan als tegen wicht tegen de Russische ra ketten in Azië, aldus de New York Times. De beperking van honderd kernkoppen in Europa zou be tekenen dat de Sovjetunie zijn aantal SS-20 raketten moet te rugbrengen van 270 maar 33. De SS-20 heeft per raket drie kernkoppen. De met een en kelvoudige kernkop uitgeruste Amerikaanse Pershing-II en kruisraketten zouden moeten worden teruggebracht van de voorgestelde 572 naar 100, zo schrijft het blad. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wen ste geen commentaar op de be richten te geven. Na afloop van hun tweedaags overleg in Washington zeiden de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken George Shultz en zijn Sovjetcollega Edoeard Sjevardnadze zaterdag dat er goede vooruitzichten zijn dat de meningsverschillen op het gebied van de middellange af standsraketten kunnen wor den overwonnen. AMSTERDAM (ANP) - Enkele duizenden mensen hebben zon- ™6 in Amsterdam gedemonstreerd tegen het vlootbezoek van 22 NAVO-schepen die in Amsterdam liggen afgemeerd. P? demonstranten, veelal vertegenwoordigers van anti-mili- yiiristische groeperingen en vredesorganisaties, trokken van het Beursplein naar de Oostelijke Handelskade, waar de schepen "ggen afgemeerd. Onderweg ontstonden wat schermutselingen bij het stadhuis- muziektheater -Stopera- dat bewaakt werd door leden van de mobiele eenheid. Twee mensen werden daarbij aangehouden. Een wegens het gooien met verf naar de onbeschermde mobiele Sit'e'd 6n de anc*er omdat hij deze aanhouding belette, aldus de .Gelijktijdig met de demonstratie te voet werd door ongeveer JbO actievoerders op 50 scheepjes vanaf het water het IJ gepro- -®steepl tegen de komst van de NAVO-vloot naar.Amsterdam. actievoerders menen dat op enkele van de schepen kernwa- i£s_aan boord ziin. terwijl Amsterdam een kernwapenvrlje ge- DEN HAAG (ANP) - Het gebrek aan wederzijds vertrouwen tussen staten is als een 'nerveuze' vinger aan de trek ker, zo zei Perez de Cuellar, de secreta ris-generaal van de VN, ooit in een rede op de Europese Ontwapenings conferentie (EOC) in Stockholm. De delegaties hebben zijn woorden ter harte genomen en hun werk is nu geresulteerd in een pakket zogeheten vertrouwenwekkende maatregelen. Deze term bestaat als zodanig nog maar vrij kort, ruim tien jaar. Maar al eerder deze eeuw zijn er voorbeelden van wat later officieel 'Confidence Building Measures' (CBM's) is gaan he ten. Bij dergelijke maatregelen gaat het om het treffen van voorzieningen die de gemoedsrust van de tegenpartij moeten verhogen door aan te tonen dat er geen onverhoeds gevaar dreigt. Dat is de omschrijving die drs. D.A. Leur- dijk, medewerker van het Haagse Clin- gendael-instituut voor internationale betrekkingen, van CBM's gaf in een studie die verscheen aan de vooravond van de EOC in januari 1984. De maat regelen die nu in Stockholm overeen gekomen zijn moeten de kans verklei nen dat in Europa een verrassingsaan val wordt uitgevoerd of een oorlog uit breekt als gevolg van een ongeluk of vergissing. Een vroeg voorbeeld van een soort vertrouwenwekkende maatregel was voor de Tweede Wereldoorlog de demi litarisering van het Rijnland. Maar het is vooral na 1945 dat het scheppen van vertrouwen een niet meer weg te den ken onderdeel wordt van de internatio nale politiek. De Amerikaanse presi dent Eisenhower lanceerde zijn 'open- sky'-voorstel voor wederzijdse luchtin- specties; de Russische premier Boelga- nin opperde de instelling van controle posten op strategische plaatsen. In 1963 leidde de discussie tot een concrete af spraak over het aanbrengen van een directe verbinding tussen Washington en Moskou. Dat was de zogenoemde 'hot line', ook wel rode telefoon ge noemd, die moest voorkomen dat er per ongeluk een oorlog zou uitbreken. Ook verplichtten de supermogendheden zich ertoe elkaar te informeren over ophanden zijnde raketproeven. Volgens Leurdijk deed de term CBM officieel zijn intrede tijdens de Confe rentie over Veiligheid en Samenwer king in Europa (CVSE), die in 1975 uit mondde in de Slotakte van Helsinki en waaruit ook de EOC is voortgekomen. In de slotakte, wel het hoogtepunt van de ontspanning tussen Oost en West in de jaren zeventig genoemd, stonden af spraken over de aankondiging van mi litaire oefeningen waarbij meer dan 25.000 man waren betrokken en de uit nodiging van waarnemers daarbij. Deze maatregelen hadden niet een ver plichtend karakter. In 1983 concludeerde de Joegoslavi sche deskundige Acimovic dat de toe passing van de CBM's minimaal was geweest, maar de verbintenissen wer den wel gehonoreerd door alle deelne mende staten. Leurdijk sprak in zijn studie van een mager maar bemoedi gend resultaat. In het licht van de ervaringen met de CBM's uit de Helsinki-akte kreeg de EOC het mandaat om te werken aan een tweede generatie vertrouwenwek kende maatregelen. De term werd ook uitgebreid. Men sprak voortaan van vertrouwenwekkende en veiligheids- bevorderende maatregelen: 'Confi dence and Security Building Measures' (CSBM's). Bijna drie jaar onderhande len zijn nu uitgemond in politiek (niet juridisch) bindende maatregelen, in een uitbreiding van het aantal aan te melden militaire oefeningen, in de ver plichting bij die oefeningen waarne mers uit te nodigen, in een jaarover zicht van voorgenomen militaire acti viteiten en in een inspectieregeling voor controle op de naleving van de af spraken. Over de plaats van de EOC met be trekking tot het geijkte Geneefse en Weense ontwapeningsoverleg heeft Ja mes Goodby, voormalig Amerikaans delegatieleider in Stockholm, destijds opgemerkt dat de EOC daarvan ver schilt omdat ze niet gaat over het oor logspotentieel (bewapening en troepen) maar over de volgens hem meest voor de hand liggende oorzaken van oorlog: verkeerde beoordelingen of misreke ningen, veroorzaakt door de angst voor een plotselinge aanval of onzekerheid over de militaire intenties van de an der. Procedures die de militaire activi teiten in Europa beter voorspelbaar maken, meer zekerheid verschaffen over die intenties, kunnen zijns inziens tot minder argwaan leiden en uiteinde lijk tot een Europees veiligheidssys teem. Van een onzer verslaggevers UTRECHT - De organisaties van huurders willen betrok ken worden bij het onderzoek naar geknoei met premiewo ningen. De Nederlandse Ver eniging van Huurdersorgani saties (NVH) gaat er voorals nog van uit dat het ministerie ervoor zorgt dat betrokken be leggers eventueel te veel bere kende huur terug betalen. Pas als hun zaak op de lange baan dreigt te raken, willen de huurdersorganisaties de rech ter inschakelen en eventueel een deel van de huur gaan in houden. Bewoners van onge veer vijftig ABP-complexen lieten zich zaterdag in Utrecht door het NVH-bestuur infor meren over de stand van za ken. Pas vorige week heeft het NVH-bestuur zelf de stukken gekregen die staatssecretaris Brokx de afgelopen weken aan het parlement en de pers heeft gestuurd. Het ABP gaf na veel aandrang pas vrijdag, een dag na het eerste overleg tussen de NVH en het departe ment, in een telegram te ken nen dat men bereid is tot over leg. Vijf leden van de Tweede Kamer kwamen de huurders zaterdag verzekeren dat hun belangen de volle aandacht hebben. De parlementari"ers hadden niet veel meer te zeg gen, omdat zijzelf nog onzeker tasten in de bergen papier die NVH-juridisch adviseur mr. B. Tomlow (rechts) in discus sie met enkele huurders. - FOTO ANP middels heeft bezorgd. Zij wil den ook graag informatie uit de kring van de huurders die voor het onderzoek van belang kan zijn. Volgens de WD-er J. van Reij is uit dossiers van huur ders tot dusver gebleken dat zij vaak met een kluitje in het riet zijn gestuurd door de ambtenaren in Den Haag. Zo is een huurdersvereniging uit Amstelveen al vanaf 1976 be zig geschuif met stichtings- kosten door het ABP aan de kaak te stellen. De Delftse hoogleraar A. Thomson, vertegenwoordiger de Volkshuisvesting, gelooft niet dat het manipuleren van stichtingskosten vóór 1975 juist tot te lage huren heeft geleid. Dat laatste meldde vrijdag hoofddirecteur Snij ders van het ABP. Thomson noemde als mogelijkheid van fraude in die periode het op papier verhogen van de kwali teit van de woningen in kwes tie. Er was immers toch geen controle. Daardoor kon meer subsidie worden geïnd bij een op zichzelf gelijkblijvende huur. Volgens juridisch advi seur mr. B. Tomlow van de NVH behoeven huurders zich dat zij bij een te laag vastge stelde huur straks moeten bij betalen. Prof. Thomson rekende nog eens voor hoe de huur in de Rotterdamse wijk Heydnahof in 1982 128 gulden per maand te hoog uit kon vallen. Doordat de woningen niet de opge voerde 140.000 gulden kostten maar 110.000, kwam bovendien de rijkspremie voor de beleg ger 86 gulden per maand te hoog uit. In die jaren was de overheidsbijdrage voor de be legger hoger naarmate de stichtingkosten stegen. „Een uitermate fraudegevoelige re geling, bij het ontbreken van voldoende controle", aldus Thomson. De NVH-adviseur gelooft niet dat er een fraudebesten dige subsidieregeling te be denken is. Hij is er voor dat premiehuurwoningen van be leggers net zo worden bekeken als woningwetwoningen, d.w.z. door een toetsing van prijs en kwaliteit vooraf. Vol gens hem staat Heydnahof ze ker niet op zichzelf. „Ik ken een gemeente waar ze bij elk beleggersproject er zo maar f4000 per woning uitknepen". Aan de Technische Univer siteit Delft wordt een methode uitgewerkt waarmee huur dersorganisaties zelf vergelij kend onderzoek kunnen doen. Komen uit dergelijke vergelij kingen grote prijs- en huur- verschillen naar voren, dan kan dat aanleiding zijn voor LONDEN (RTR) - Frankrijk is het gebruik van soldaten van de Britse 'Special Air Service' (SAS) aangeboden in de strijd tegen het terrorisme, berichtte zondag de Sunday Times in Londen. Britse regeringskringen wilden geen commentaar geven. Vol gens de Londense zondagkrant bereikten Britse en Franse offi ciële kringen afgelopen week overeenstemming over het inzet ten van een volledig regiment van de Britse terrorismebestrij- dingsmacht. Een tweede Britse zondagkrant, de Sunday Mirror, heeft zondag een geldinzamelingsactie voor slachtoffers van de bomaanslagen in Frankrijk ingeluid. Het blad drukte een Franstalige boodschap van medeleven en steun af. Donderdag aanstaande is de Britse minister van binnenlandse zaken, Douglas Hurd, gastheer van een vergadering van Europese mi nisters van binnenlandse zaken, voor een gedachtenwisseling over samenwerking in de strijd tegen het terrorisme. Parijs stelde de vergadering voor. ROME - Paus Johannes Paulus II heeft in het weekeinde ge waarschuwd voor het vreedzame gebruik van kernenergie. „On langs heeft de ramp van Tsjernobyl ons eraan herinnerd dat zelfs het vreedzame gebruik van kernenergie niet zonder grote gevaren is", zei de paus in een toespraak tot natuurkundigen in zijn buitenverblijf in Castelgandolfo. De paus noemde het zijn groter zorg dat 'de enorme macht van de wetenschap in deze tijd niet tégen de mens gebruikt wordt, maar vóór de mens en voor alle mensen.' Hij wees erop dat deze eeuw begonnen is met een groot vertrouwen in het vermogen van de wetenschap goede dingen te doen voor de mensheid, maar dat nu, tegen het einde van de eeuw, het optimisme heeft plaatsgemaakt voor pessi misme en angst. Maar toch zal de mensheid vooruit moeten mét de wetenschap. „We kunnen niet meer terug naar de tijd vóór Copernicus, Galilei en E'nstein", aldus paus Johannes Paulus II. LONDEN (AFP) - De Britse minister van buitenlandse zaken, Geoffrey Howe, heeft zaterdag twee uur lang een onderhoud ge had met de leider van de illegale Zuidafrikaanse anti-apart heidsorganisatie ANC (Afrikaanse Nationaal Congres), Oliver Tambo. De bijeenkomst vond discreet plaats in Chevening, in het weekeindverblijf van Howe, ten zuiden van Londen. Het was voor het eerst dat een Brits kabinetslid een leider van het ANC ontmoette. In een kort communiqué verklaarde het ministerie dat Howe en Tambo hebben gesproken over de huidige situatie in Zuid-Afrika en de perspectieven voor verandering in het land. Het onderhoud werd als 'eerlijk, open en ernstig' beschre ven. Howe heeft zijn standpunt ten aanzien van de Zuidafri kaanse regering herhaald: 'Londen is geheel tegen' de apart heidspolitiek en 'wenst snelle en fundamentele, maar vreedzame veranderingen in Zuid-Afrika'. BONN (REUTER) - De Westduitse regering heeft zaterdag haar veroordeling uitgesproken over een incident waarbij Tsjechoslo- waakse grenswachten een Westduitser op Westduits grondge bied doodgeschoten. Bonn riep Praag op diegenen te straffen die voor de dodelijke schietpartij verantwoordelijk zijn. Het minis terie van Buitenlandse Zaken ontbood de Tsjechoslowaakse zaakgelastigde in Bonn, Ivan Kramar, om tegen het voorval te protesteren. Kramar kreeg te horen dat de Westduitse regering een krachtige veroordeling uitspreekt over het roekeloos ge bruik van vuurwapens aan de grens en van het betreden van Westduits grondgebied in strijd met het internationale recht, zo zei een woordvoerder. Volgens het ministerie deelde Praag vrij dag aan Bonn mee dat Tsjechoslowaakse grenswachten een Westduitser aan de Beierse kant van de grens hadden doodge schoten. GRAZ (DPA) - De conservatieve Oostenrijkse Volkspartij (öVP) heeft in de Landtagsverkiezingen in Stiermarken zondag haar absolute meerderheid weten te vergroten. De socialistische SPö heeft verlies moeten incasseren. De nationaal-liberale Partij van de Vrijheid (FPö) heeft zich volgens een eerste computerbe rekening staande kunnen houden, ondanks geringe verliezen. De zeer verdeeld deelnemende Groenen zijn naar alle waarschijn lijkheid niet in de nieuwe Landtag vertegenwoordigd. Aan de voorlopige uitslag ontbreken nog de per post uitgebrachte stem men. Volgens de voorlopige uitslag - de definitieve wordt maan dagochtend vroeg verwacht is de zetelverdeling in het nieuwe provinciale parlement met 56 zetels als volgt: öVP - 31 zetels (30), SPö - 23 (24, FPö -2(2). De Landtagsverkie zingen in Stiermarken waren de laatste politieke proeve voor de algemene verkiezingen die van april volgend jaar zijn vervroegd tot 23 november aanstaande. PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse regering houdt ernstig rekening met de mogelijkheid dat de acties van Ronnie Bruns- wijk, die zich tot nu toe hebben geconcentreerd in het oosten van het land, overslaan naar andere delen van Suriname. De acties hebben zich tot nu toe beperkt tot militaire doelen en roofover vallen op personen. De regering houdt er echter rekening mee dat ze zouden kunnen worden uitgebreid naar bij voorbeeld sa- botage-daden op het energie- en waterleidingbedrijf, op pro- duktiebedrijven onder andere in de bauxietsector, het vernieti gen van oogsten, de veestapel, bezinestations en aanvallen op stopplaatsen van bussen. Dit heeft de Surinaamse minister van buitenlandse zaken, Henk Herrenberg zaterdagavond in een voordracht in Paramaribo gezegd voor kaders van het land. Herrenberg vertolkte de mening van de Surinaamse regering. Hij werd ingeleid door de waarnemend minister-president Jules Wij denbosch. DEN HAAG (ANP) - De 37-jarige Italiaan F.C., die op 22 augus tus met drie andere gedetineerden uit de strafgevangenis in Scheveningen ontsnapte, is in Toulon in Frankrijk gearresteerd. De Haagse politie, die inmiddels aan Frankrijk om uitlevering heeft gevraagd, heeft dat zaterdag bevestigd. De politie ver moedt dat F.C. snel in Den Haag zal zijn, aldus een woordvoer der. F.C. werd in 1983 tot 12 jaar veroordeeld wegens zijn aandeel in de ontvoering van mevrouw Van der Valk. Hij ontsnapte sa men met de 33-jarige J.C.B., één van de ontvoerders van bier magnaat Heineken en zijn chauffeur, de 45-jarige Algerijn A.K., die in 1984 tien jaar kreeg wegens roofovervallen en de 33-jarige Joegoslaaf S.K., die in 1983 tot zes jaar werd veroordeeld voor geweldplegingen. B. werd kort na de ontsnapping aangehouden. Op 28 augustus volgde de aanhouding van S.K. in Oosterhout. Diezelfde dag kwam de Algerijn A.K. 's avonds laat aan de Bel gische kant van de grensovergang in Meer tijdens een vuurge vecht met de Belgische douane om het leven. (ADVERTENTIE) I Koninklijke Velperbuitensingel 6,6828 CT Arnhem. Telefoon 085-575911. VANDAAG/ Zon op: 07.25. Zon onder: 19.39. Maan op. 20.56 Maan on der: 12.26 MORGEN/ Zon op: 07.26. Zon onder: 19.36. Maan op: 21.17 Maan onder: 13.42 VANDAAG/ Bath: 06.35-18.49 Hansweert: 06.12-18.23. Terneuzen 05.35-17.49. Vlissingen: 05.16-17.29. Wemeldinge: 06.51-18.59 MOR GEN/ Bath: 07.09-19.23. Hansweert: 06.45-18.58. Terneuzen: 06.11-

de Stem | 1986 | | pagina 3