Stamboom van de mens krijgt een derde tak Uit boeken en blade Over Japan I Buitenaards geluid zeldzamer dan een blues van Bacl Landelijh politie nat SOVJET-MIN PALEONTOLOGEN SCHRAPPEN 'LUCY' ALS STAMMOEDER NA NIEUWE SCHEDELYONDST Kort Nieuws Shell helpt mi asï" ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1986 WETEN SCH AP= Bacterie helpt fruitbewaarder Licht helpt tegen neerslachtigheid Informatica vraagt 17,3 miljoen Experiment van Eindhoven in de ruimte BODIFÉE EN HET VREEMDE VAN DE AARDE ZATERDAG 20 SEPTEM SAMENWERKING MET Zl Reagan: veto over pakket JKTR/upj) Japan treft sanc_ Vo Zo zag het menselijke stamboom-plaatje voor de meeste oudheidkun digen er de laatste jaren uit. Ontleend aan 'De oorsprong van de mens', 1981 uitgegeven door 'Natuur en Techniek' te Maastricht. Door Laur Crouzen DE VONDST van een fossiele mensensche del in Oost-Afrika door een team van Amerikaanse oud heidkundigen onder leiding van prof. dr. Alan Walker voegt een nieuwe tak toe aan de menselijke stamboom. De zeer fors ontwik kelde schedel met opval lende beenkam als een punkkapsel zal volgens de vinders de prehistori sche annalen van onze eigen soort op zijn kop zetten. En wel vanwege de hoge ouderdom van 2,5 miljoen jaar. Met name die leeftijd is een belangrijk argument in de al jaren durende richtingenstrijd tussen geleerden, die zich met het ontrafelen van de wortels van de mens bezig houden. De hamvragen zijn: is de gemeen schappelijke voorouder van een aantal vroege mensachti- gen in Oost-Afrika al gevon den of zijn we nog steeds op zoek naar 'de ontbrekende schakel' Ondanks de nieuwe ontdekking zijn Alan Walker en de meer bekende Richard Leaky van mening, dat de puzzel nog lang niet compleet is. Over de volgende puzzle- stukjes was men het in ge leerde kringen vrijwel eens: In februari 1925 vond Ray mond Dart, pas benoemd tot hoogleraar in de ontleedkunde aan de Universiteit van Jo hannesburg een schedel van een aapmensachtig 'kind' in een kalksteengroeve bij het dorp Taung in Zuid-Afrika. Australopithecus africanus oftwel Afrikaanse Zuid-aap doopte hij zijn ontdekking, hoewel de nieuwe soort ach teraf veel dichter bij de mens dan bij de aap bleek te staan. Later werden meer resten ge vonden van deze vroege men sachtige en nu staat als ouder dom 2,5 miljoen jaar vast. In Zuid-Afrika met name in grotten van Kromdraai en Swartkrans vond men ook fossiele botten van een ander soort Zuid-aap (Australopi thecus), die vanwege de for sere afmetingen 'robustus' ge noemd werd. Hij is wat jonger, 'slechts' anderhalf miljoen jaar oud. In 1955 ontdekte Mary Lea key, de moeder van de be faamde paleontoloog Richard Leakey in de Olduvai-kloof aan de rand van het Seren- geti-gebied in Tanzania de bo- venschedel met een gebit van 16 tanden van nog een forsere aapmensachtige. Australopi thecus boisei, genoemd naar het Boise-fonds, dat de expe dities van de familie-Leakey in Oost-Afrika steunt. Ouder dom: 1,75 miljoen jaar. Tenslotte graaft de Ameri kaan Donald C. Johanson uit Cleveland, Ohio ten noord westen van Addis Abeba in Ethiopië langs de een van de zijtakken van de Awash-ri- vier eind november 1974 de overblijfselen van een bijna compleet vrouwelijk skelet op. Zuid-aap uit het Afar-gebied oftewel Australopithecus afa- rensis luidt de vakterm voor deze opzienbarende vondst. 'Lucy' is de populaire naam van 'het frêle vrouwtje' van Johanson en zijn student-as sistent Tom Gray. Naar het liedje van de Beatles 'Lucy in the sky with diamonds' dat dagelijks in het kamp uit de draagbare recorder schalde. Ze bleek verassend oud: 3,5 miljoen jaar. Johanson vond nog resten van 20 andere men- Australopithecus boisei Herseninhoud: ca. 530 ml Australopithecus Australopithecus africanus robustus j Herseninhoud: Herseninhoud: ca. 440 ml ca. 530 ml Homo Homo habilis erectus Herseninhoud: Herseninhoud: ca. 660 ml ca. 935 ml Homo sapiens Herseninhoud: ca. 1400 ml Hadar Omo Olduval Omo Hadar Koobi Fora Olduval Koobl Fora 4.5 4.0 3,5 3.0 2.5 2,0 1,5 1,0 0.5 Miljoen jaar 0 I I I I I I I I I I Richard Leaky met in zijn handen vondsten die hij bij het Turkana Meer in Kenia heeft gedaan. Op basis van dit soort vondsten kiezen hij en zijn mede-onderzoekers voor een nieuwe versie van de menselijke stamboom. - fotoap 4 miljoen Homo erectus 1 min. De nieuwe menselijke stamboom volgens Walker, Leakey en hun medewerkers na de vondst van een nieuwe schedel in Oost-Afrika. Voorloper Voetafdrukken in de versteende grond bij het Turkana Meer in Kenia tonen aan dat daar meer een miljoen jaar ge leden al mensachtigen rechtop gelopen hebben. - fotoupi sachtige individuen op de zelfde plek. Afsplitsing Daarmee leek onze stam boom rond. Eerst de kleine 'Lucy' als stammoeder, dan de afsplitsing van de andere Zuid-apen met als uiteindelijk resultaat de zeer forse robus tus en boisei, die omstreeks een miljoen jaar geleden zijn uitgestorven. En aan de an dere kant van de boom de af splitsing rond drie miljoen jaar geleden van de echte mens-lijn met de Handige Mens (Homo habilis), de Rechtoplopende mens (Homo erectus) en tenslotte wijzelf: de Wetende, wijze of bewuste mens (Homo sapiens). Met deze opzet waren en zijn de meeste oudheidkundi gen het vandaag de dag eens, behalve de groep rond prof. dr. Richard Leakey, die nog steeds aan het speuren is langs de oevers van het Turkana- meer in Kenia. En ten westen van dat meer trof prof. dr. Alan Walker van de John Hopkins Universiteit in Mary land verleden jaar de nieuw ste bijdrage aan: een zeer ro buuste bovenschedel, met kie zen en complete oogkassen en op het schedeldak een rest van wat gereconstrueerd kan wor den als een hoge beenkam ter aanhechting van kauwspie ren. Maar dat zijn niet de voornaamste kenmerken. De ouderdom is onomstotelijk vastgesteld op 2,5 miljoen jaar en de voorkant van de schedel loopt vrij opvallend naar vo ren in een soort snuit, een ken merk van primitiviteit. Alan Walker, en met hem Richard Leakey en twee min der bekende oudheidkundigen John Harris en Richard Brown hebben in het gezag hebbende Amerikaanse we tenschapsblad 'Nature' (num mer 322, blz 517) en tijdens een recente persconferentie in Londen de nieuwe ontdekking wereldkundig gemaakt. Hun stelling is dat de nieuwe sche del afkomstig is van een aap- mens-soort, die de voorloper moet zijn geweest van de Zuidaap boisei (Australopi thecus boisei), waarvan Mary Leakey in 1955 de eerste sche delbotten vond in Oost-Afrika en die ze in een opwelling 'Dear Boy' noemde. Daarmee kiest het geleerd gezelschap voor een nieuwe versie van de menselijke stamboom. Op grond van de ouderdom van de nieuwe vondst past in ieder geval de 'boisei' niet meer in het rijtje achter de veel lichter gebouwde Afri kaanse Zuid-apen (Australo pithecus africanus), die ook een ouderdom van 2,5 miljoen jaar hebben. Er moet een aparte tak aan de stamboom voor de robuustere zuidapen bijgeschreven worden, waarin ook mogelijk de uit Zuid- Afrika afkomstige 'robustus' thuishoort. Een tweede argument is, dat de nu gevonden 2,5 miljoen jaar oude robuusteling zich nooit in een miljoen jaar ont wikkeld kan hebben uit het zeer kleine vrouwtje 'Lucy', dat 3,5 miljoen jaar oud is. (Van haar is overigens een schitterende reconstructie te zien in het Amsterdamse Tro pen-museum tot 19 oktober in een van de stands van de ten toonstelling 'The human Sto ry'.) Op grond van die twee ar gumenten komt ook het stam moederschap van 'Lucy' van alle mensachtige inclusief de robuustere soorten op de tocht te staan. Want met de ontdek king van de aparte 'robuuste lijn' krijgt 'Lucy' de status van oudste van de lichtere Zuida pen en schuift ze als het ware een eind die tak van de stam boom op. Vragen Zo heeft de nieuwe schedel niet alleen een gat in het men selijke doopceel opgevuld, maar van de andere kant de schijnwerper op een nieuwe leemte gezet. Want nog steeds zijn twee dingen niet duide lijk: op welk punt in de evolu tie gaan de lichtgebouwde Zuid-apen en hun robuuste verwanten ieder hun eigen weg. Wie was hun gemeen schappelijke voorouder, die nu in ieder geval minstens 4 mil joen jaar oud moet zijn en waar op die lijn splitsen de eerste echte mensen zich af Of moet de huidige mens als rechtstreekse afstammeling van een van de twee Zuid- aaptakken gezien worden Vragen te over voor botten- zoekers, krabbers, plakkers, passers en puzzelaars. Een lichtpunt is, dat op de vindplaats in Ethiopië van Do nald Johanson vrij veel mens fossielen gevonden zijn, waar van sommigen beweren, dat ze tot twee of drie verschillende soorten mensachtigen beho ren. En bovendien gaat met name de Rechtoplopende mens (Homo erectus, onze directe voorloper) verder terug in de geschiedenis dan men dacht. Het team van Richard Leakey, met daarin ook Walker, Brown en Harris, ontdekte na melijk in augustus 1984 het bijna complete skelet van een 12-jarige jongen van de ge noemde menssoort op de west oever van het Turkana-meer. Ouderdom 1,6 miljoen jaar, 400.000 jaar ouder dan de oud ste tot dan toe bekende vond sten. De stamboomtakken van de mens lijken steeds meer pa rallel te lopen, alleen de wor tels die ouder dan 4 miljoen jaar moeten zijn, komen niet gemakkelijk uit de grond. De hoop is gevestigd op de competitie tussen de groepen van Leakey van Johanson. Beide tegenvoeters hebben voor het laatst in het Neder landse taalgebied hun me ningsverschillen op papier ge zet in 'De oorsprong van de mens', een dubbelnummer van 'Natuur en techniek' in boek vorm, verschenen in december 1981 bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de uitge verij. ER zijn bacteriën, die graag ethyleen eten. Ethyleen is een plante-hormoon in fruit, dat zorgt voor het rijper worden. In een bewaarruimte ontstaat ethyleengas, en als dat uit de lucht gehaald zou kunnen worden, zou het fruit langer vers kunnen blijven. Onder zoekers van het Wageningse Sprenger Instituut denken voor dit opruimkarwei aan bacteriën. Het probleem is nog, dat de bacteriën bij de lage temperaturen die in be- waarruimten voor fruit heer sen, weinig eetlust vertonen. Men zoekt nu naar een bacte riestam, die ook in de kou wil eten. EXTRA licht kan een middel zijn tegen zware depressivi teit. Dat blijkt uit een experi ment van het Academisch Zie kenhuis in Groningen. De niet-depressieve proefperso nen die werden blootgesteld aan het licht - een hoeveelheid die twintig keer zo hoog is als de normale huiskamerverlich ting - konden met minder slaap toe. Een ander onderzoek wees uit, dat een tekort aan slaap tijdelijk helpt tegen depressi viteit. De psychische toestand van de patiënt verbetert er door, zodat hij beter in staat is andere therapieën te volgen. De lichttherapie, stelt het zie kenhuis, heeft in Amerika zijn vruchten afgeworpen bij men sen die in het najaar en de winter depressief worden. DE Informatica Universiteit, waarin de universiteiten van Leiden, Rotterdam en Delft deelnemen, heeft minister Deetman om een startsubsidie van 17,3 miljoen gevraagd. Daarmee wil men enigszins tegemoet komen aan de be zwaren van minister Deetman en oud-minister Van Aarden- ne, die de eerder gevraagde 21 miljoen te veel vonden. Over het onderwijspro gramma van de Informatica Universiteit - een groot woord voor een tweede fase beroeps opleiding voor afgestudeerde informatici - bestaat nog wei nig duidelijkheid. Dit najaar wil men nog eens nagaan hoe het informatica-onderwijs in de Verenigde Staten is opge zet. Inmiddels is het niet zeker of de startdatum, september 1987, wordt gehaaid. Aanvan kelijk was het de bedoeling, dat de Informatica Universi teit nog dit jaar zou beginnen. KOMEND voorjaar wordt aan boord van de onbemande ra ket Texus XV een experiment van de Eindhovense universi teit uitgevoerd. Het gaat om een proef van de afdeling scheikundige technologie, on der omstandigheden waarin alleen microzwaartekracht optreedt. De Europese ruimte vaartorganisatie ESA heeft het Eindhovense plan goedge keurd. Doel is de bestudering van botsingen van deeltjes van stoffen in vloeistoffen. Heel kleine deeltjes trekken elkaar aan: ze gaan klonteren. Vlokken, heet dat. Een ver schijnsel waarvan onder meer gebruik wordt gemaakt bij de zuivering van afvalwater. De onderzoekers wilen de botsing van deeltjes bestuderen bij een zo gering mogelijke beweging van de vloeistof. Dergelijke experimenten zijn op aarde niet uit te voeren, want de zwaartekracht zorgt voor be- zinking. En de beweging die daarvan het gevolg is, kunnen ze niet gebruiken. Door Kees Buijs „DE KANS dat de huidige pogingen om contact te leggeg buitenaardse levensvormen uitlopen op succes, lijkt me kieJJ dan de kans dat in onuitgegeven composities van Johann Stb tian Bach nog een 'Honky tonk train blues' wordt ontdekt." vergelijking van onze 'a male' planeet met de letj loosheid van de buurplanet. Maar bij onderwerpen DNA, quantummechanica vooral thermodynamica studie van energieproeesse wordt het de lezer niet ee voudig gemaakt. Toch Godifée die zware kost i eenmaal nodig om te kum verklaren hoe het aardse lev, steeds complexer kon worde De wetenschap heeft oog; kregen voor spontane nieuwing en creativiteit het leven op onze plans Maar helaas is de prijs vooii wetenschap groter dan deq brengst: „De wetenschap ha haar vermogen te voorspel) verloren, en daarmee in zefe zin, haar reden van bestaai Een betwistbare conclt Waarom zou een theorie verschijnselen verklaart plaats van voorspelt, mind 'wetenschappelijk' zijn? J verwerven van betrouw!» kennis van de werkelijke staat voorop in de wetensch niet het voorspellen. Dat schrijft Gerard Bodifée bijna aan het eind van zijn boek 'Het vreemde van de aar de'. Het is niet zomaar een be wering. Zijn absurde vergelij king wordt namelijk vooraf gegaan door een grondige be schrijving van het leven op aarde. Leven dat het resultaat is van „niet geplande, niet voorziene opwellingen'". Daaruit zijn de grote uitvin dingen van het leven voortge komen: de genetische code, de fotosynthese, de ademhaling, de geslachtelijke voortplan ting, de meercelligheid, het centrale zenuwstelsel, de ver overing van het land, het zien, het horen, het vliegen, de taal intelligentie, kunst, compu ters, kerncentrales. „Niets van dat alles was een noodzakelijkheid", schrijft Godifée. Als de geschiedenis zich opnieuw zou voltrekken, zou alles anders zijn. De aardse biosfeer is niet meer dan een voorbeeld. De varia tiemogelijkheden zijn onuit puttelijk. Het leven op een andere pla neet moet voor aardse ogen onherkenbaar zijn, is zijn con clusie. De pogingen van radio astronomen om signalen uit de ruimte op te vangen van an dere beschavingen, zijn daarom naïef. Ongerijmd 'Het vreemde van de aarde' gaat over een schijnbare onge rijmdheid. In het wereldbeeld van de moderne sterrenkunde is de aarde slechts een onop vallende planeet. Wezenlijk wijkt zij niet af van ontelbare andere hemellichamen. Maar op onze planeet ontwikkelt zich een biologische activiteit, die haar volslagen uniek maakt. Daarmee sluit Godifée niet uit, dat er ook op planeten van andere zonnestelsels leven voorkomt. Maar de kans dat het resultaat enigszins zou lij ken op dat op onze planeet, lijkt hem onwaarschijnlijk klein. Godifée, Belgisch scheikun dige en sterrenkundige, doet met zijn boek een moedige po ging om uiteenlopende, inge wikkelde natuurkundige, scheikundige en biologische processen met elkaar in ver band te brengen. Het gevolg is, dat de moeilijkheidsgraad van het boek nogal wisselt. Goed te volgen is bijvoorbeeld zijn Wereldbrein Veel, vaak dezelfde, feil en theorieën over onze aai zijn ook te vinden in 'Werd brein' van Peter Russell. Ma terwijl Godifée met gn nuchterheid de rol van mens beschrijft, sluit Rus niet uit, dat de mens kwaadaardig gezwel" is, j de planeet bepaald geen doet". Maar het kan aller, nog goedkomen, dankzij evolutie van de aarde en innerlijke evolutie van mens. Aan de horizon ziet Rus de aarde als „een ontwakt wereldbrein" en de menshi in een permanente toesta van verlichting. De zr gen die we dan te verwacht hebben, doen me nog meest denken aan wat Pie Bas zich voorstelde van de mei: een eindeloze saaihe Wat een geluk dat het weit brein zich voorlopig nog perkt tot de hersenpan Russell. Gerard Bodifée: Het VTeeo van de aarde. Kapellen (B De Nederlandsche Hoekt, del/Amsterdam Wereldbibl theek, 37,50. Peter Russell: Wereldbit Deventer, ANKH-HERMi ƒ35. ALS de aders het begeven, kan ons bloed in kunststofba- nen worden geleid. Tot nu toe is het nog niet gelukt om vaten te ontwikkelen, die even goed werken als natuurlijke bloed vaten. Maar onderzoekers in Aken proberen dit probleem op te lossen. EOS magazine besteedt er in zijn september nummer aandacht aan. Verder trekt het blad enkele lessen uit het kernongeval van Tsjerno- byl. IN de wetenschap wemelt het van willekeurige keuzes, in plaats van kritische, be trouwbare, op feiten geba seerde beslissingen. Wat is dan nog het verschil met de pseudo-wetenschap? Die vraag probeert de Nijmeegse hoogleraar A.A. Derksen te beantwoorden in zijn boek Wetenschap of willekeur. Wat is wetenschap? Hierin verde digt hij de zogenaamde natu ralistische opvatting van we tenschap: openstaan voor kri tiek, rationeel kunnen beoor delen en discussiëren, feiten accepteren als laatste toets steen, en streven naar be trouwbare kennis van de wer kelijkheid. Tegenover de door Derksen bepleite kritische be nadering, staat het dogma tisme in de praktijk, dat „hoogtij viert tot in de meest voortgeschreden wetenschap pen. Gegevens die strijdig zijn met de eigen theorie, worden als een stimulerende uitdaging gezien. Moeilijkheden bij de rivaal gelden zonder pardon als een weerlegging." Vervelend alleen dat deze menselijke zwakheid ook de schrijver niet vreemd is. Met opvattingen van andersden kenden rekent hij hardhandig af, terwijl hij nogal luchtig over de valkuilen van zijn eigen wetenschapsopvatting heen stapt. Zijn boek is meer een pleidooi dan een inleiding of een overzicht in de weten schapsfilosofie. A.A. Derksen: Wetenschap of willekeur. Wat is wetenschap? Muiderberg, Coutinho, 27,50. HOLOGRAFIE, hoe werkt dat? Op welke manier worden driedimensionale beet vastgelegd in een plat vt Daarover gaat AO-deeltje 2128. Een moeilijk ondenc deskundig beschreven i Bruno Ernst. A(c: O(nderwerpen) is een uil van IVIO Lelystad. DE vakgroep Psyche» van de Sociale Faculteit de Utrechtse universiteit IK onderzocht of het werk paranormale genezers werkelijk zoden aan de zet, effect heeft. Met tiënten en 120 genezers wert behandelingen en control! handelingen uitgevoerd® psi-factor als effect te is ren'. Daarmee bedoelende derzoekers alles wat niet chamelijk en niet gees* verklaard kan worden, soort energie, die niet te gen is op onze meetapi» tuur'. In het TNO-mag# Toegepaste wetens* (augustus) wordt de opze het onderzoek toegelicht, de resultaten moeten nof men medio 1987. Een of ringsmethode voor zenu» sen, deeltjesonderzoek computerschaak zijn aifl TNO-onderwerpen. LEZEN en onderzoek* naar staat ruim in de stelling blijkens enkele ad len in 'Didaktief, onder»* magazine voor de school? tijk' (september). Voor' door ouders aan kind® zelfs aan de ouderen, die» van nog geweldig kunne' nieten, is een zog< leesbevorderende factor ook de aanwezigheid van ken in huis. Ondanks co' ters en multimediale toe* den is lezen om iets te wek komen nog steeds erg be» rijk en vergt het veel oef» van het kind. Aldus eeno» zoek van de Tilburgse 9 ren-faculteit. Het lezen kranten door kinderen en 17 jaar werd bekenen het Centrum voor Ondeh onderzoek. Sommigen beter dan anderen al na* lang de opleiding was df clusie, maar dat wisten Van onze corresponden WASHINGTON - Tijc volkomen onverwacht b€ het Witte Huis giste heeft de Russische min: Buitenlandse Zaken Edi vardnadze de Amerikaar dent Reagan een per schrijven overhandigd v jet-leider Michail Gorbat Over de inhoud van de b dusver niets bekend gemaakt PARIJS (RTR/AFP) - De Franse autoriteiten zijn giste ren een landelijke jacht be gonnen op negen Libanezen die ervan worden verdacht bij de recente terreuraanslagen in de hoofdstad betrokken te zijn. Aanplakbiljetten met por tretten van de negen, onder wie vier broers van de in de gevangenis zittende Libanese militant Georges Ibrahim Ab- 1 dallah, zijn op politieposten door heel Frankrijk verspreid, k De verdachten worden be- 1 schreven als 'gevaarlijke en mogelijk gewapende indivi- duën'. Het landelijk alarm volgde op een nieuwe televisietoe- e spraak van premier Jacques 1 Chirac, tijdens welke hij ver klaarde dat de daders van de l bloedige aanslagen 'genade- loos' zullen worden gestraft, i Aangenomen wordt dat alle negen - vijf mannen en vier k vrouwen - lid zijn van de kleine maar niets ontziende marxistische maronitische guerrillagroep Libanese Revo lutionaire Strijdkrachten t Wenen (ANP) - De verkiezin gen van komende zondag voor een nieuwe landdag of parle ment in het dichtbevolktste Oostenrijkse bondsland Stier marken vormen een belang rijke graadmeter voor de na tionalistische grondgolf die in Oostenrijk is losgekomen door de strijd om de verkiezing van de nieuwe president, Kurt Waldheim. Deze golf zorgde vorig weekeinde voor een ruk naar rechts binnen de Vrijheids partij FPÖ. Dit bleek 'onaanvaardbaar' lu voor haar, veel grotere, coali- Si tiepartner de Oostenrijkse so- zii cialistische partij SPÖ, die tot de 1982 dertig jaar lang een grote op coalitie had gevormd met de se christen-sociale Volkspartij ÖVP. De socialistische bonds kanselier, Franz Vranitzky, al zegde maandag de samenwer- zii king met de FPO op en schreef do JOHANNESBURG (ANP) - Shell Z is een advertentiecampagne begon; middel aan te prijzen voor de ops landmijnen in de grensstreken van ka. Voor de advertentiecampagne kennelijk de medewerking van he kaanse leger ingeroepen. Het aangeprezen produkt heet ux' en is volgens de advertentie al geleden ontwikkeld als middel om op landweggetjes tegen te gaan. De moet worden aangebracht op de grindwegen, die dan een donker we gen. De substantie dringt 12 mm grond door. Als iemand dan een ga het lichter gekleurde zand op die p h zicbtbaar- Een doelmatig hulp het opsporen van landmijnen die do 'ostrijders zijn geplaatst, meent She Gebruik van 'sandfix' kan volgens wnties van groot belang zijn voor d< 'd-Afrika. „Als een gat in de weg graven waarin een mijn wordt geleg duidelijk zichtbaar kleurcon WASHINGTON kei nes tegen Zuid-Afrika. Presi- afi nent Reagan van tae VS zal in, ™0gelijk een voorstel tot lichte i .A.rege'en indienen om te pai oorkomen, dat de volksverte- ste IjJ^oordiging zich hard op- da: v„. Reagan overweegt een vai D J®, nb te spreken over het Eu vei harde sanctiemaatre- ko< ii7„apan zal de invoer van hai vfd eh staal uit Zuid-Afrika Afi Het zal ook geen spe 'stenvisa meer verstrek- I 1

de Stem | 1986 | | pagina 4