Voorschot gas snel omlaag Grote kansen voor toeleveranciers FNV WIL MET BIJSCHOLING EN POOLING ONTSLAGEN VOORKOMEN Rechter belaagd CDA oordeelde te negatief over Milj oenennota I )eire|yd barbarella GPUZZEL Onjuiste taktiek Isolement Organisch afval in aparte vuilniszak PAGINA 2 I ZAterdag 20 SEPTEMBER 1986 ■BINNENLAND Onthutste reacties na uitspraak Nijpels over opleving bouw VEGIN GAAT TUSSENTIJDS AANPASSEN DE STEM COMMENTAAR DEKEN VAN DE ORDE VAN ADVOCATEN: 'Advocaat moet publiciteit niet schuwen' Deel station Utrecht afgezet na bommelding LUBBERS VOELT ZICH MISVERSTAAN B BI BI in on IS] IBI iq B ts hntYVPlb b B B NMB-TOPMAN BEPLEIT INTERNATIONALE SAMENWERKING BEDRIJVEN BINNENLAND Patiëntenklachten Quick failliet ABP: De Ruiter Br B T28 PAGINA SPORT 3 islamitische rebellen, manschappen en ma- worden gesteund door Gadaffi. De Libische oeeft er geen geheim maakt heel Afrika te 'islamitiseren'. Zowel e vorige Franse presi- iscard als onder Mit- i heeft het Franse le- Tsjaad ingegrepen en iërs herhaaldelijk te- rongen. De haat van i jegens de Fransen ijken uit de witte plek landkaarten. 'Uitge- aeeft de Libische kolo- i Amerika en Israël, ime president Mitter- eldt in radicale Arabi- •ingen als een 'zionist'. >r Chirac wordt weer en te pro-Irak te zijn. Syrië ligt Frankrijk al len jaren in de clinch Libanon. Het Franse gen invloed te behou- zijn voormalige pro- lat, waar nog 6000 ;n wonen, staat lijn- tegenover de Syrische Ubanon te annexeren. Libanese wespennest veel aspecten van de e crisis samen, n het noorden van het wonende Maronieten- Ibrahim Abdallah aarbij een persoonlijke it te vechten met de autoriteiten. Begin ir zouden deze toezeg hebben gedaan de s het bezit van valse >rten veroordeelde es Ibrahim Abdallah laten in ruil voor de •rde directeur van het cultureel centrum in (Libanon), Gilles les. Nadat de directeur vrijgelaten schijnt rijk op deze afspraak n teruggekomen toen :en waren gevonden eorges Ibrahim Abdal- ;el meer op zijn kerf- eeft dan slechts het be n valse papieren. On- ler zou hij de moord op .merikaanse diplomaat rijs hebben georgani- Vanuit Washington hierom druk uitgeoe- ie gevaarlijke terrorist tijd op te sluiten, gens de Franse geheime DST organiseerden van Abdallah toen een ccampagne in Parijs. Libanees gebruik ex- ïrden bommen tussen uldige burgers. Demon- sf gaf de familie Abdal jze week een persconfe- in Libanon om zijn on- 1 te bewijzen, vel premier Chirac als lent Mitterrand willen iders en hun opdracht- s' straffen. Maar de moeilijkheid is dat crijk zo verstrikt zit in iddenoosterse probleem iemand hardop durft te n wie eigenlijk schuld ;t, laat staan deze te zul- raffen. gens wetteli|k max. |d" elfrente rente- verschil a opiaar- perc. circa basis per mnd. rid 15,2% 1187% 965- nd 13,9% 1089% 1.0/0.- nd 13,9% 1089% 1250,- nd 13,4% 1052% 1475,- n 2'/2% per maand, waarbij aatsvmdt, en uitgaande van ge- AMSTERDAM (ANP) - Het Bouwberaad zei ilsteren 'onthutst' te zijn over de uitspraak van minister Nijpels van Volkshuisvesting dat je aannemersbedrijven na jaren van achter- uitgang nu weer in de lift zitten. In een verklaring van dit samenwerkings verband van werkgevers en bouwbonden stelt het Bouwberaad dat de minister zijn eigen ta liën met betrekking tot de bouw 'volkomen doodzwijgt'. In zijn eerste ontmoeting met vertegenwoor digers uit het bouwend bedrijfsleven heeft Nijpels donderdag gezegd dat de bouw in het kielzog van andere sectoren nu ook gaat profi teren van de oplevende economie. Dat herstel zal volgend jaar fors doorzetten, meent de mi nister. Het Bouwberaad vindt dat Nijpels een een zijdig beeld heeft gegeven van de werkelijke situatie in de bouw. Hij heeft alleen maar ge wezen op het groeiend aantal opdrachten die bedrijven geven voor nieuwe fabrieken en kantoren. De rol van de overheid als opdracht gever van bouwwerken van maatschappelijk belang, zoals woningen, wegen, tunnels en rio len, heeft hij buiten beschouwing gelaten. In de verklaring van het Bouwberaad wordt gesteld dat de overheid deze taken al jarenlang uitholt. Het orgaan wijst op de slechte staat van onderhoud van honderdduizenden huur woningen, de achterstand in het onderhoud aan de wegen, en de slechte staat van het rio- lenstelsel. Vim een onzer verslaggevers APELDOORN - De voorschot ten die huishoudens maande lijks aan de gasbedrijven be talen voor de jaarlijkse gasre- kening worden met ingang van 1 januari meteen ver laagd. Voor een gemiddeld ge zin gaat de maandelijkse gas- nota daardoor met vijfentwin tig gulden omlaag. De maatregel wordt moge lijk gemaakt door de daling van de gasprijs per 1 januari met 15 tot 18 cent per kubieke meter en door de verzekering dat die prijs in heel 1987 niet of nauwelijks zal veranderen. „De omvang van de prijsda ling maakt een aanpassing van het voorschot redelijk", aldus een woordvoerder van de VEGIN, de vereniging van gasbedrijven. Indien het bedrag van het voorschot niet zou worden verlaagd zouden veel gezinnen in de loop van het jaar een te goed opbouwen, dat ze pas la ter terugkrijgen. „Maar ons beleid is er niet op gericht dat de huishoudens op die manier (gedwongen) spaarpotjes gaan kweken," aldus de Vegin. De datum waarop de gasbe drijven hun jaarrekening pre senteren is verschillend. Ove rigens kan iedereen die daar voor aanleiding ziet zijn voor- schotbedrag tussentijds laten verlagen of verhogen. Banenplan haven Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - De Vervoersbond FNV heeft gistermorgen een omvangrijk plan ge presenteerd voor bijscholing van 1150 stuk goedwerkers uit de Rotterdamse haven als mede de oprichting van een landelijke ar- beidspool voor alle havens in ons land. Door uitvoering van deze plannen kan worden voorkomen dat 800 arbeidsplaatsen verdwijnen in de Rotterdamse haven als gevolg van het zogeheten Tri tonplan van de drie havenconcerns Furness, Pakhoed en Internatio Müller. niet als zijn taak het voortouw te nemen bij de oprichting van een nationale arbeidspool voor de haven, maar is dat in de eerste plaats een zaak van de werkgevers en werknemers. Volgens het FNV-plan zou het „Ons plan is meer dan vol doende om de problemen op te lossen. Hiermee kunnen we de mensen garanderen dat er geen gedwongen ontslagen vallen", aldus districtsbe stuurder Paul Rosenmöller van de Vervoersbond bij de presentatie. „Het scholingsplan van de FNV lijkt wel wat op bezig heidstherapie". Zo reageerde vrijdag directeur G. Zeebregts van de SVZ, de vereniging van havenwerkgevers in Rotter dam, op het plan van de Ver voersbond FNV voor de stuk goedsector. „Bijscholing is no dig, maar dè oplossing moet komen van nieuwe banen", stelt Zeebregts. Hij vindt niet alleen dat de bond teveel stukgoedwerkers wil bijscholen, maar heeft ook kritiek op de voorgestelde fi nanciering van de opleiding voor de stukgoedwerkers door een subsidie van het ministe rie van sociale zaken. „De fi nanciering is mager. Het is erg gemakkelijk met het geld van anderen te smijten". Niettemin vindt Zeebregts dat het FNV-plan aankno pingspunten voor een gesprek biedt. „Ik heb liever te maken met een bond die zelf een plan maakt dan een bond die alleen maar 'nee' zegt tegen ander mans plannen". Hij acht onder meer de door de bond voorgestelde natio nale arbeidspool van haven werkers, zoals die nu al in de Rotterdamse haven bestaat 'niet onbespreekbaar'. Maar op korte termijn is dat geen oplossing. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken ziet het ministerie het ministerie dat juist wèl moe ten doen. Het lid van de Raad van Be stuur van het havenconcern Furness E.W. Brongersma, noemt het een goede zaak dat de FNV een plan heeft ge maakt voor de stukgoedsector. Inhoudelijk wil hij er nog niet op ingaan omdat hij het plan nauwelijks kent. Met de landelijke arbeids pool, naar het voorbeeld van de pools in de Rotterdamse en de Amsterdamse haven, kan volgens de bond de leegloop in de Rotterdamse haven effec tief worden bestreden. Met dit plan wordt het over schot van stukgoedwerkers tijdelijk beperkt terwijl zij door de bijscholing bovendien een gekwalificeerder werk kunnen uitvoeren en eventu eel ook in ander havensecto ren aan de slag kunnen. Het alternatieve vakbonds plan voor oplossing van de problemen in de stukgoedsec tor behelst tevens de komst van een sluitende pasjesrege ling voor havenwerkers. Daarover wordt al jaren ge praat. De regeling moet op 1 januari van het komend jaar eindelijk van kracht worden meent de bond. Met de pasjes- regeling kan zwart werk in de haven worden tegengegaan evenals overmatig overwerk. Als de pasjesregeling correct wordt nageleefd, levert deze volgens de bond enkele tien tallen arbeidsplaatsen op. /OOR degene die het nog niet wist heeft het Openbaar gezag gisteren in Woensdrecht de laatste twijfel weggenomen: acties te- 9en de plaatsing van kruisraketten op de vliegbasis daar worden net meer getolereerd. De poging van demonstranten om de toe ing tot de basis te blokkeren is door politie en marechaussee ten ook met hard optreden verhinderd. Deze harde aanpak is op zich overigens niet nieuw. Sinds de Kamerverkiezingen van mei I': geen meerderheid bracht voor de tegenstanders van plaat- van kruisraketten, is met de maandelijkse blokkade steeds j we metten gemaakt. Het verschil met vorige keren was dat de politie een nieuwe taktiek toepaste om demonstranten bij de basis weg te houden. uoor de actievoerders ver van de vitale punten (zoals de hoofd poort) te houden verplaatste de strijd zich als het ware naar de voortuintjes van de lokale bevolking. Omdat ook straten werden «gesloten en de bevolking zich moest legitimeren was sprake ernstige overlast. De verantwoordelijkheid daarvoor werd Poor de plaatselijke bevolking bij de actievoerders gelegd. Ons 'oziens niet terecht. Immers, van het Openbaar Gezag mag wor- W verwacht dat de handhaving van de openbare orde ge schiedt met zo min mogelijk overlast voor degenen die die orde n'et verstoren. En in Woensdrecht was de taktiek van de politie juist oorzaak voor veel overlast. Met die conclusie is de kous overigens niet af. Door de manier van actievoeren kiest de harde kern van de vredes-activisten zelf voor een isolement. Een actie als gisteren in Woensdrecht heeft 9=en effect.Het houdt de plaatsing van de kruisraketten niet te- ra hn verwijdert steeds meer tegenstanders van kruisraketten an het uiteindelijke doel. De overgrote meederheid van de Ne- Wandse bevolking voelt zich, gelukkig, nog steeds thuis in het democratisch staatsbestel. Democratisch genomen besluiten die- en dan ook te worden uitgevoerd, zeker als de bevolking via Ka- ^/verkiezingen de tegenstanders van kruisraketten niet de poli- we macht hebben bezorgd. Wie zich niet bij deze conclusie eerlegt plaatst zichzelf in een isolement. 'och is het niet verstandig de fanatieke tegenstanders van lev ng nog meer dan ze zelf al doen te isoleren van de samen- J'n9- Het risico zit er in dat daardoor de acties zich verharden, sieren was daar wat de demonstranten betreft gelukkig nog E sprake van- Binnen het door hun gestelde doel, een ge tto n 8 biokkade' gedroegen de actievoerders zich voorbeel- 9 Dat wil zeggen: ze toonden, een enkele uitzondering daarge- m' 9een sP°ortie van agressiviteit. waar zal dat zo blijven? Fanaten - en die zitten er ongetwijfeld i ae harde kern van de vredes-activisten - zullen zeggen dat de aam '0e 9ekozen passiviteit de'geloofwaardigheid van de acties n'ast. Een dergelijke opstelling kan leiden tot nog meer onno- De Amsterdamse kantonrechter mr. Harders behandelde gisteren in een rumoerige zitting en tegen een achtergrond van protestposters een zaak van woningcorporaties tegen Amster damse huurders met huurachterstand. De huurders vreesden uit hun woning gezet te worden en keerden zich op agressieve wijze tegen de rechter. Voordat mr. Harders de kans kreeg om zich tegen een ontruiming uit te spreken hadden actievoerders al een fles namaakbloed over hem leeggegoten. Na 'een bad genomen te hebben' deed de kantonrechter alsnog uitspraak en kregen de huurders hun zin. - fotoanp HAARLEM (ANP) - Advocaten moeten duide lijker worden naar het publiek. Dat heeft er recht op te weten bij welke advocaat men het beste terecht kan en wat diens hulp kost. Opheffen van het publiciteitsverbod zou de cliënt inzicht geven in de specialisaties van de ruim 5000 raadslieden in Nederland. Tevoren afgesproken prijsindicaties over het tarief dat de advocaat berekent, kunnen veel misver standen voorkomen. Dit zei mr. J. Glasz, déken van de Nederlandse Orde van Advocaten gis teren op de jaarvergadering van de Orde in Haarlem. Glasz kondigde aan dat er een breed consu mentenonderzoek komt naar de behoefte, pro- duktbekendheid en knelpunten in de dienst verlening van de advocaat. Het besluit daartoe is inmiddels genomen door het landelijk hoofdbestuur van de orde. Wanneer het onder zoek uitgevoerd wordt is nog niet bekend, al dus Glasz. Onderwerp van gesprek in Haarlem is het vraagstuk of advocaten generalisten of specia listen moeten zijn. Daarmee hangt nauw sa men het verbod dat nog steeds voor advocaten geldt om voor zichzelf reclame te maken. Vol gens de gedragsregels voor advocaten vormt publiciteit een bedreiging van het vertrouwen in de advocatuur. Steeds meer gaan binnen de advocatuur stemmen op om dit verbod aan de kant te schuiven. Dit zou dan vooral ten goede komen aan het publiek dat nu vaak niet weet welke advocaat te kiezen omdat men niet van specialisaties op de hoogte is. Glasz is voorstander van opheffen van het publiciteitsverbod mits de publiciteit gecon troleerd en verantwoord gebeurt. „De cliënt moet niet alleen kunnen bouwen op betrouw baarheid van de advocaat, maar ook op kennis. Dat vertrouwen kan belangrijk worden bevor derd en ondersteund door meer inzicht in de diverse vakgebieden en betrouwbare affiche ring van de daarop werkzame advocaten", al dus de deken. UTRECHT (ANP) - De politie heeft gistermorgen een groot deel van de stationstraverse van het Centraal Station van Utrecht afgezet vanwege een bommelding. De Explosieven Opruimingsdienst (EOD) heeft het op een bom gelijkend pakje onderzocht. Het bleek om een nepbom te gaan. Het treinverkeer heeft nauwelijks hinder ondervonden van de ontruiming. De betreffende plastic zak bleek twee kleine pakjes zonder ontstekingsmechanisme te bevatten. Op de plastic zak was een briefje geniet met de waarschuwing 'pas op bom'. Afzender was het 'Commando Lubbers half stok' dat onlangs ook in Amsterdam met Prinsjesdag van zich deed spreken met diverse bommeldingen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Tweede Ka merfractie van het CDA heeft te negatief gereageerd op de Miljoenennota. Die reactie is een gevolg van misverstanden. Dat zei pre mier Lubbers gisteren na af loop van de ministerraad. Volgens de premier zijn het CDA en andere partijen er ten onrechte vanuit gegaan dat 'het kabinet al op heel korte termijn tot een overeenkomst met de sociale partners (werk gevers en werknemers) wil komen. Lubbers: „Maar wij willen eerst een aantal zaken doorpraten, voordat we tot een convenant komen". Kritiek van verschillende fracties was, dat het kabinet in de Mil joenennota nog geen invulling had gegeven aan het conve nant. Misverstaan is volgens Lub bers ook het exacte bedrag dat het kabinet wil uittrekken voor werkgelegenheidsmaat- regelen, alsmede de inzet van het kabinet om tot verdere ar beidstijdverkorting te komen. Volgens Lubbers is het een misvatting te denken dat het kabinet feitelijk alleen in '87 de arbeidsduurverkorting een duw in de goede richting kan geven, omdat dan het koop krachtbeeld gunstiger is dan de jaren daarna. „Omdat ook het grootste deel van de bezui nigingen zich in het eerste jaar (ADVERTENTIES) Ook op zoi Dcsiré Gerard- straat 4 Baarle-Nassau Tel. 04257-7031 f=l NIEUWE KOLLEKTIE B SPORTIEF B B -UE KEY - G.P. B BBBBBBBBBBB .A concentreert, is er daarna ruimte voor een operatie als de arbeidstijdverkorting," aldus de premier. van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Groente-, fruit en tuinafval moet thuis voor taan in een aparte vuilniszak. Deze organische bestanddelen van het huisvuil zullen zo veel mogelijk los van het andere huisvuil moeten worden aan geboden aan de ophaaldien sten. Want organisch afval is zeer geschikt voor het maken van compost. Dit zegt minister Nijpels van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieube heer in een krachtige aanbe veling die de gemeenten bin nenkort schriftelijk zal berei ken. Nijpels baseert zich op de uitkomsten van een studie die is uitgevoerd door het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM), dat zeven projecten op het gebied van scheiding van afvalsoor- ten 'aan de bron' (bij de huis houdens) heeft onderzocht. Waren het aanvankelijk milieu-, grondstof- en ener gie-overwegingen die de sti mulans vormden voor het scheiden van afval, thans zegt het RIVM dat daarbij het kos tenelement een belangrij k mo tief is. HALSTRAAT 12, BREDA AMSTERDAM (ANP) - De potentiële markt voor Nederlandse toeleveranciers is groot, niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland. Dat zei drs. I. van der Boor, bestuurslid van de Nederlandsche Middenstandsbank, gisteren tijdens de kwartaalbijeenkomst van de bank. Van der Boor meent dat Nederlandse bedrijven, indien zij zich hebben gespecialiseerd in hoogwaar dige produkten, hun omzet kunnen vergroten door internationaal met andere bedrijven samen te wer ken. Hij baseerde die uitspraak op een onderzoek van de NMB onder 100 grote bedrijven in België en Duitsland. Van die bedrijven zeiden er 80 dat Ne derlandse toeleveranciers een goed alternatief zou den kunnen zijn voor Duitse toeleveranciers. Zo hebben bij voorbeeld BMW en Mercedes Benz de mogelijkheid bekeken om onderdelen toegele verd te krijgen van Nederlandse bedrijven. Inmid dels levert een bedrijf als Polynorm aan BMW. In Nederland bleek de helft van de ondervraagde bedrijven te vinden dat buitenlandse toeleveran ciers vervangen zouden kunnen worden door Ne derlandse. Maar Nederlandse toeleveranciers moe ten wel meer aandacht besteden aan kwaliteitszorg en aan het op tijd leveren van goederen en diensten, meent van der Boor. Bij bedrijven die ontevreden zijn over hun toeleveranciers worden vooral die fac toren veelvuldig genoemd, zo zei hij. Volgens Van der Boor zal het leveren volgens pre cies omschreven bestellingen door de klant afnemen ten gunste van leveranties waartoe de leverancier zelf in overleg met de klant het initiatief neemt. Dat betekent in feite een verschuiving van laag waardige naar hoogwaardige produkten die veel kennis vragen en een hoge toegevoegde waarde hebben. Deze verschuiving past zeer wel in het con currentievoordeel dat Nederland steeds meer zal moeten uitbuiten, aldus Van der Boor. Hij ziet het als een taak van overheid, branche-organisaties, wetenschap en financiers om ondernemers daarbij te begeleiden en te stimuleren. A/ l? Toen niemand het nog ver wachtte en dus al diverse win- tergerechten had ingeslagen, tracteerde de weerman ons nog op een zomertje. Dat betekent een extra klap voor de nationale begroting, want nu wordt er minder gas verbruikt, maar dat heeft de regering allemaal voor ons over. Het zonnetje schijnt en alle luie ambtenaren komen dit weekend naar buiten om hun denkwerk in de tuin te doen. Minister Van Dijk blijft bin nen om zijn beleid uit te stip pelen. Maandag komt Van Dijk per soonlijk zijn manschappen in specteren. Wie er te gebruind uitziet, heeft zich kennelijk door de zon laten kussen en krijgt van de minister straf- punten. Aan het eind van het jaar wor den de strafpunten opgeteld en wordt uitgerekend wie de luiste ambtenaar van Den Haag is. Er schijnen heel wat mensen te azen op deze titel. Vooral mensen die er nooit in ge slaagd zijn een titel te halen. De ambtenaar die zich bezig houdt met de beurs van prins Maurits is al overspannen naar huis gegaan. Die is dus uitge schakeld voor de competitie. Het is overigens wel zo dat de winnaar pas een half jaar na de sluiting van de competitie bekend wordt gemaakt. De commissie heeft gezegd toch wel een maandje of zes nodig te hebben om een en ander op papier te zetten. Zoek de zon op. MERIJN DT3>V.' J'2 DE ARTSENORGANISATIE KNMG wil stoppen met het behandelen van klachten van patiënten. Er bestaan genoeg andere mogelijkheden voor patiënten om over hun erva ringen met de medische stand te klagen. Zo behandelden de geneeskundige inspecties in 1984 1.600 klachten en de medi sche tuchtcolleges 400. DE SPORTSCHOENENFA- BRIEK Quick in Hengelo (Gelderland) heeft haar fail lissement aangevraagd. Voor de 70 werknemers wordt vol gens de directie vermoedelijk ontslag aangevraagd. HET ALGEMEEN Burgerlijk Pensioenfonds ABP heeft in 1982 als kosten voor de 235 huurwoningen in het Rotter damse wijkje Heydnahof in Ommoord een bedrag van 41 miljoen opgegeven, terwijl de werkelijke kosten 34 miljoen bedroegen. Op basis van dit zeven miljoen gulden te hoge bedrag heeft het ministerie van Volkshuisvesting het ABP een subsidie vap 1,4 miljoen per jaar toegekend, welk be drag vijftig jaar lang zou wor den betaald.Dit blijkt uit een nieuwe serie documenten die staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting vrijdag avond naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. OUD-MINISTER De Ruiter (CDA, Defensie) wordt door het kabinet voorgedragen als procureur-generaal bij het Hof in Amsterdam.De Ruiter (56) was hoogleraar privaat recht en later rector-magnifi- cus aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Hij was minis ter van Justitie in alle drie de kabinetten-Van Agt (van de cember '77 tot november '82) en minister van Defensie in het eerste kabinet-Lubbers (november '82 tot juli dit jaar). (ADVERTENTIE) Ook op zondag geopend Desiré Gerard- H straat 4 Baarle-Nassau Tel. 04257-7031 fij MlUT IUIF FAI I PVTTP I1 NIEUWE KOLLEKTIE BETAALBAAR [Ml Mode uit Parijs, Milaan en St. Tropez [M] iiiiiiiiiü

de Stem | 1986 | | pagina 3