Turk Asian was Opsporen valse paspoorten is vak apart Fantasie 'Verliezen' Wachttijden Vervalst Stomme fouten MB land hoeven niet per se op onraad te dui den. Zo'n papier blijkt dan te zijn uitge typt door een ambtenaar met vier jaar la gere school. Lieden met bijbedoelingen vervalsen af en toe ook diplomatieke paspoorten. „Ze verwachten dat CD-passen niet wor den gecontroleerd, maar dat is een mis verstand. Ook die documenten mogen wij bekijken. De ervaring is dat echte di plomaten daar begrip voor hebben en rustig blijven. Als zo iemand op zijn ach terste benen gaat staan en een hoop drukte maakt, is het tien tegen één een nep-diplomaat", aldus Reijnen. Een verhaal apart zijn de fantasiedo cumenten. Reijnen: „Je houdt het niet voor mogelijk waar de mensen mee op pad gaan. Heel bekend zijn de wereld paspoorten. World Service Authority Passport staat er heel officeel in zilver- druk op. In feite waardeloze boekjes, maar er zijn figuren die denken dat ze er inderdaad de wereld mee kunnen rond reizen. Vaak zijn die mensen ook nog te goeder trouw. Een Amerikaan, ene Garry Davis, maakt daar flink misbruik van. Hij verkoopt zoveel van die dingen dat hij er zelfs een kantoor in Zwitser land op na kan houden. En het is niet strafbaar, want de man drukt geen pas poorten, maar speelgoedboekjes. Als iemand daarop het land denkt binnen te komen, worden ze natuurlijk wel in be slag genomen, want dat mag niet". Uit dit alles mag overigens niet wor den geconcludeerd dat het de meeste lan den een zorg is of hun paspoorten wor den vervalst. Nogal wat staten bouwen veiligheidsvoorzieningen in, die om be grijpelijke redenen meestal zorgvuldig geheim worden gehouden. Zodra de ver valser het grapje kent, is het waardeloos geworden. Handgraaf en Reijnen zijn daarom op dit punt voorzichtig in hun woorden, maar wat algemene voorbeel den willen ze wel geven. „Het gebeurt wel dat een bepaald land met opzet een drukfout in zijn pas poorten aanbrengt. Bekend is ook het verweven van een heel fijn draadje in het papier, zoals de Duitsers dat doen met briefjes van honderd mark. Of het ver werken van letters in het papier die al leen zichtbaar zijn onder ultraviolet licht". Reijnen: „Maar laat niemand de illusie hebben dat er honderd procent veilige paspoorten bestaan. Vroeg of laat worden ook de meest verfijnde trucs doorzien. De vervalser is ontzettend in ventief. En dan is er ook nog altijd de theoretische mogelijkheid dat de ontwer per van het origineel ontslag neemt en zelf vervalser wordt". Welke zijn nu de meest fraude-gevoe lige paspoorten Wellicht tot verbazing van de leek niet die van een of ander ba- nanenrepubliekje, maar die van het Ver enigd Koninkrijk, met Nederland als goede - of liever gezegd slechte - tweede. Handgraaf: „Het Nederlandse pas poort staat de laatste jaren wat dat be treft slecht aangeschreven. De Hollandse pas is een tijdje hard op weg geweest de meest vervalste van de wereld te worden. Niet voor niks wordt er op het ogenblik hard gewerkt aan een nieuw model". Op de zwarte markt in Amsterdam 'doet' een Nederlands paspoort een heel aardig bedrag, waarvan de marechaussee de hoogte liever niet noemt, omdat het sommige mensen wel eens zou kunnen verleiden tot het opzettelijk 'verliezen' van hun pas. Nog één ding willen Handgraaf en Reijnen graag kwijt. Hoeveel er ook valt te zeggen voor de Europese gedachte, de steeds verdergaande versoepeling van de grenscontrole in de EG maakt het recht evenredig moeilijker ongewenste elemen ten buiten het land te houden. „Het feit alleen dat iemand onder valse voorwend selen het land in komt, hoeft niet zoveel te betekenen. Belangrijker is waaróm hij dat doet. En dan kan het van groot be lang zijn dat zo iemand bij de grens wordt tegengehouden. Een beter voor beeld dan Samet Aslam is er niet". Fit is een tijd geweest dat het paspoort diende om bedelaars en misdadigers te weren en de emigratie van dienstplichtigen en ambachtsheden te voorkomen (passeport passeren van de stadspoort). Nu, vele eeuwen later, is er in feite weinig veranderd. Nog steeds zijn we niet erg happig op buitenlandse criminelen. En niet-EG- onderdanen, zoals Tamils, worden al gauw als bedelaars beschouwd. Alleen vluchtende soldaten zijn zeldzaam geworden en ook mag elke timmerman tegenwoordig gaan en staan waar hij wil. Na de Eerste Wereldoorlog, toen het internationale reizigersverkeer sterk toenam, stelden vrijwel alle landen het paspoort verplicht bij het passeren van staatsgrenzen. De pas werd een officieel document. En geen document zo officieel of het wordt nagemaakt. Aan speciale falsificatenteams de taak aan de grenzen en op de grote luchthavens valse passen op te sporen. Hans Handgraaf en Ed Reijnen van de Koninklijke Marechaussee in Venlo, een van Nederlands drukste grensplaatsen, vormen zo'n team. Specialisten met uiteindelijk maar één opdracht: slimmer zijn dan de vervalser. Door Karei Siebers „Wat er ook gebeurt in de wereld politiek, binnen een paar weken merken wij 't aan de grens. Toen de sjah van Perzië was weggejaagd, vluchtten veel van zijn aanhangers het land uit met valse Khomeiny- paspoorten. En na de onafhanke lijkheid van de Kaapverdische Eilanden van Portugal probeerden veel van die mensen op een valse Portugese pas Nederland binnen te komen om in de havens te gaan werken. Als Portugees heb je name lijk geen visum nodig, maar als Kaapverdiaan wel". Grensbewakers krijgen passen uit vrij wel alle landen van de wereld ondei ogen. De kunst is om de geheel of gedeel telijk vervalste exemplaren te onder scheppen. Geen probleem als zich een Spaanssprekende man met een Chinees paspoort op naam van Jan Molenaat aandient. Maar een bijna onmogelijke opgave als het een 'staatsvervalsing' is, waarvan met name Oosteuropese spion nen zich bedienen. Een honderd procent echt en officieel document. Alleen is de persoon die het laat zien niet degene voor wie hij zich uitgeeft. Het herkennen van falsificaten staat als aparte discipline nog in de kinder schoenen. Hans Handgraaf: „Pas een jaar of zes geleden zijn ze daar in ons land serieus werk van gaan maken. En dat was dan ook nog min of meer bij toe val. Op Schiphol werkte een collega van de marechaussee die eigenlijk graficus van beroep was. Die man had oog voor druktechnieken en hij legde zich uit per soonlijke interesse steeds meer toe op het opsporen van vervalsingen. Dat raakte natuurlijk bekend, waardoor hij steeds meer telefoontjes uit het hele land kreeg. Alleen was het probleem dat iedereen zijn eigen terminologie gebruikte. Wat de een watermerk noemde, heette volgens een ander onderdruk. Van lieverlee is toen besloten een centrale opleiding te gaan geven op Schiphol. En dat blijkt vrucht af te werpen. Op de cursus leer je allerlei beginselen en in de praktijk de kneepjes". Dat het onderscheppen van falsifica ten een vak apart is, bewijst Ed Reijnen door een Frans paspoort te tonen. „Kijk maar eens of je iets vindt dat niet klopt". Ook na lang turen lijkt het document volledig safe, maar Reijnen wijst fijntjes op de twee verschillende manieren waarop het cijfer 7 is geschreven. „En dat is nog een heel eenvoudige verval sing. Waarmee ik maar wil zeggen dat je als leek wel een uur naar een paspoort kunt kijken zonder iets te ontdekken". Wat voor reden heeft iemand om een pas poort te vervalsen? De speurneuzen van de marechaussee onderscheiden vier categorieën verval sers: de politiek gemotiveerden, waaron der vluchtelingen, maar ook spionnen; de terroristen (RAF, Rode Brigades, ETA, CCC, IRA); de criminelen en ten slotte de economisch gemotiveerden. De laatste is de grootste maar ook de minst belangrijke groep, zegt Handgraaf. „Onder die categorie vallen bijvoorbeeld jongeren van 17 die hun geboortejaar hebben veranderd omdat ze anders niet in de disco mogen. Of die tegen geredu ceerd jeugdtarief willen vliegen, terwijl ze in feite net te oud zijn. En dan, helemaal een categorie apart, de vrouwen - ik wil ze de kost niet geven, hoor- die in de spiegel kijken en vinden dat ze best voor tien jaar jonger kunnen doorgaan. Dat zijn kleine, niet-criminele, meestal heel amateuristische vervalsingen, die vaak met een waarschuwing worden afgedaan. Krijgt zo'n dame een stevige reprimande, dan laat ze het in het vervolg heus wel". Onderscheid maakt men ook in soor ten vervalsingen. Een valse pas is een valse pas, zou je zeggen, maar zo eenvou dig ligt het niet. De vakman herkent bij voorbeeld zogeheten vervalste reisdocu menten. Reijnen: „Dat zijn echte paspoorten waarmee geknoeid is. Die moet je er in theorie allemaal uit kunnen pikken, want er is iets aan veranderd. Als je maar lang genoeg zoekt. In de praktijk slippen er natuurlijk wel door. Dan heb je de echte paspoorten die blanco worden gestolen en met valse gegevens worden ingevuld. Verder de echte paspoorten die door de autoriteiten zijn ingevuld, maar op grond van bijvoorbeeld een vals geboortewijs. Die dingen onderscheppen is verduveld moeilijk. Dat lukt bijna nooit". Nog moeilijker te pakken te krijgen zijn de papieren die met medeweten van de autoriteiten onjuist zijn ingevuld. Simpeler gezegd: paspoorten van spion nen. Voor zover bekend is in Venlo de laatste decennia slechts één spion ont maskerd. Een heel belangrijke categorie is de to taal nagemaakte pas. Hiei /oor is de op sporingsdienst erg op z'n hoede. „Die dingen lijken authentiek. Er is niets aan veranderd want ze zijn van begin tot einde nagemaakt. Het enige wat je kunt doen is vergelijken met een officieel ex emplaar. Kijken of er verschillen zijn in de inkt of de druktechniek". Soms is een pas zo knap vervalst dat de controleurs een zekere bewondering niet kunnen on derdrukken. Soms ook gaat een vervalser hopeloos amateuristisch te werk. Handgraaf herin nert zich een man die zich op Schiphol met een keurig, tien jaar oud paspoort meldde. Niets op aan te merken. Alleen bleek de kerel precies dezelfde das, jas en overhemd te dragen als op de pasfoto. „Niemand houdt tien jaar dezelfde kle ren. En inderdaad bleek dat de foto pas kort tevoren was gemaakt. Dus een ver valsing". Dergelijke stomme fouten hebben meer snoodaards parten gespeeld. Zo was er het geval van de Westduitse terro- riste van wie de pas was afgegeven op 8 april 1985 en die geldig was tot 14 april 1985. Zelfs de meest dictatoriale staat geeft geen paspoort voor zes dagen uit. Of de Fransman die in plaats van een legeszegel een gewone postzegel in zijn pas had geplakt. Helemaal bont maakte een Tamil het onlangs. Met een stalen gezicht hield hij de controleur een Ne derlandse paspoort op naam van Janssen uit Nijmegen onder de neus. De man sprak geen woord Nederlands. Het gebeurt echter ook dat de grens bewaker beet denkt te hebben, terwijl dat niet zo is. Een stuk of wat (Engelse) taal fouten in een paspoort van een Afrikaans Ed Reijnen (links) en Hans Handgraaf bezig met paspoortenonderzoek. 'De vervalser is erg inventief De folie in dit paspoort was verwijderd om er een andere foto onder aan te brengen. Zoveel tijd hebben de controleurs aan de grenzen en op de luchthavens niet. Het is ondoenlijk de pas van elke reiziger onder de loep te houden. Dat leidt alleen maar tot zulke vervelende dingen als lange wachttijden, irritaties en Kamer vragen. Pas wanneer de man of vrouw aan de slagboom voor grofweg 75 procent ver moedt dat er iets mis is met het getoonde boekje, wordt het spul nauwkeuriger be keken. Soms is het loos alarm en krijgt de reiziger met excuses voor het opont houd zijn pas terug, maar vaak is het prijs. ben, zacht uitgedrukt, heel aardige vangst was er bijvoorbeeld op 14 mei van het vorig jaar, de laatste dag van het be zoek van de paus aan Nederland. Toen meldde zich bij de doorlaatpost op het Een stapel in beslag genomen paspoorten. station in Venlo een 24-jarige Turk met de naam Samet Asian. De dienstdoende marechaussee meende iets vreemds te zien aan het paspoortstempel en waar schuwde Hans Handgraaf van het falsifi- catenteam. „Die collega had het goed ge zien. Het stempel bleek niet echt te zijn. De Turk werd gefouilleerd en daar kwam het pistool te voorschijn, waarmee hij de paus had kunnen vermoorden". Even werd de Venlose marechaussee interna tionaal nieuws. Asian hep tegen de lamp doordat zijn stempel niet deugde. Maar er zijn nog talloze andere punten waarop de contro leur let. Kaft, afmetingen, watermerk, kleur, druktechniek, lay-out, schrijfwijze, spelling, bevestiging van de foto, serie nummer en ga zo maar door. De Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) in Den Haag is de instantie die alle gegevens over alle paspoorten van alle landen ter wereld verzamelt. De zelfde oud-graficus die op Schiphol des tijds aan de wieg van de falsificatenteams stond, heeft daar nu de leiding. Hand graaf: „Van alle paspoorten levert hij een beschrijving. Stel dat de Verenigde Sta ten volgende week een nieuw paspoort uitgeven. De man van de CRI bestudeert dat ding van voor tot achter en van ach ter tot voor. Hij schrijft precies de ken merken op en stuurt die informatie naar alle grensposten".

de Stem | 1986 | | pagina 32