'Met lede ogen toezien' Verzekeraars schakelen steeds vaker onderzoekbureau in BERT VAN VELZEN Courage (2) Fraude Expert Hoofdinspecteur over werk van onderzoekbureaus: Bewijzen Moed is natuurlijl méér dan drift Het is verre v® me om de noblesse van dr helfdhaftigheid te willen onder mijnen. Waarom zou ik. Ik heb zelf, zij het in een ver en ge verleden, een mensenleven!^ gered uit een kil wak. Dat geeft me nu nog een gevoel van licht behagen, maar niet zo sterk als dat van de kat die zich rekt ia de zon. Ik zou wel willen wetej hoe gelukkig het kind gewon den is, want het is tenslotte een beetje van mij, maar ze kwam maar heel even voorbijdrijven in mijn leven. Ik was twaalf jaar en in dt winterkou onderweg naar een badhuis. Naar de thermen, zou den de oude Romeinen zeggen Die badhuizen waren nuttige instellingen; je kon er voor een dubbeltje bijna twintig minuten onder de douche staan. Een stortbad, zo heette dat toen. Het was mistig, grijs en koud buiten en in gedachten had ii reeds de dampige rotonde be treden, waar, boven het val lende water uit, altijd het ge- zang opklonk van opera en smartlap. Mijn aandacht werd plotse ling getrokken door een zwij gende menigte aan de water kant. Zij stond in een bevroren stupor en in halve rouw rond het wak, waarin een kind lag Het had een rood, met wit afge zet manteltje aan en het keel verbaasd. De handdoek en hei stukje Sunlight onder de ara geklemd wandelde ik erheen, zakte aan de rand van het wak door het ijs en plukte het wicht bij de capuchon van haar jas uit de armen van de dood. Hel zweeg. Later ratelden mijn tan den als castagnetten. In de kle ren van een betonvlechter ben ik achter op de motor naar huis gereden. Ik had geen tijd gehad om na te denken. De zwijgende me nigte had daarentegen te veel tijd gehad en treft dan ook geen enkele blaam. Moed die gekoppeld is aai weloverwogen besluitvorming moed met voorbedachten raad dus, is werkelijk van een supe rieure kwaliteit, verwant aan dt moed van martelaren. Maat zelfs die kunnen zich vergissen Ook de leugen kan superieui zijn, ik vermoed in dienst van een hoger doel, en hetzelfde geldt eigenlijk voor opmerkelijk en buiten de oevers tredend drankgebruik. Als een Latijnsa merikaans pastoor aan hel drinken slaat om te voorkomen dat hij met een zekere regel maat en onder bedreiging van hel en verdoemenis zijn huis houdster op het matras noodl. dan mogen wij stellen dat hel drinken vrijwel tot een barm hartigheid is verheven. Ik ben geen moralist, maai ik denk dat oude paters Jezuïe ten het met me eens zullen zijn dat de consumptie van alcohol ondergeschikt gemaakt aan hei hogere doel van de kuisheid, verdedigbaar is. Er zijn nu ooi profeten die de boel omdraaien en beweren dat het beter is nuchter te blijven en dan maai wat minder kuis, maar dezul ken illustreren slechts de ver warring van deze tijd. Nuances zijn er niet voor niets. In New York zijn me® dan tien jaar geleden dozijnen mensen vanachter hun g® sluierde vensters getuige g® weest van de moord op een jonge vrouw, Kitty Genovese De moordenaar nam de tijd; meen dat hij meer dan een hal uur nodig had om zijn slachtof fer van het leven te beroven Toen voorbijgangers hem L' zijn gruwelijk werk stoorden was hij weggelopen, en terugge keerd toen zij weer alleen was Niemand van al die toe schouwers had geroepen, tegen de ruit getikt, of de politie ge beld. Zij waren bevroren in een stupor, deden niets en gingen met hun verschrikkelijke ge heim naar bed. Later werden S ontzettend kwaad op de Ne* York Times, die hun collectie»' geheim had ontraadseld en ge poogd had er de diepere oorza ken van te vinden. Het waren allemaal aardige, lieve mense» er was niets op hen aan te mel ken. Maar tijdens een straat roof zouden zij tijdelijk blin® zijn geweest en bij een ver krachting zouden zij zedig h" hoofd hebben afgewend. hadden geleerd dat het prude»1 is om problemen te mijd®1 Dat is de tol van de beschavizg ZjAAK opgelost met behulp van een door de verzekeraar ingeschakeld onderzoekbureau'. Steeds vaker valt dat te lezen. Een verzekeraar die voelt dat er met een schade iets 'niet lekker' zit, kan wel naar de politie stappen, maar die vraagt een uitgebreide aangifte en daar is weer te weinig voor bekend, zodat de zaak voor de politie ophoudt. Een onderzoekbureau kan even verder gaan met spitten. Twee ex-rechercheurs vonden dat ook en begonnen een onderzoekbureau. 'Te weinig geld, te weinig mankracht en te veel andere prioriteiten', kregen ze als politieman te horen als er een groot onderzoek moest komen. Volgens een hoofdinspecteur van de Bredase gemeentepolitie is dat inderdaad het geval; vanwege de enorme werkdruk moet er worden bekeken welke zaken er kunnen worden aangepakt en hoe lang er aan kan worden gewerkt. En dat is een keuze die een onderzoekbureau niet hoeft te maken. „Krijgen ze meer zaken, dan kunnen ze meer personeel aannemen om alles toch af te werken", aldus de hoofdinspecteur. 'Niet meer wachten tot de politie wat doet' Door Rosé Lokhoff AAD Schalke (35) en Jan Stekelen burg (36) weten uit ervaring hoe on derzoeken bij de politie kunnen worden verricht. Zij maakten deel uit van het 'brandteam' dat in okto ber 1979 werd opgericht naar aan leiding van de activiteiten van een groepje Bredase zakenlieden dat la ter ook wel Pyromania BV werd ge noemd. In die tijd brandde er in Breda en om geving nogal wat af. Aan de stamtafel van een kroeg is toen zelfs op een avond gesproken over de brand van een kapi tale boerderij in Bavel die de volgende dag pas zou plaatsvinden. Het team loste de brandstichtingen op en de meeste daders gingen achter slot en grendel. Destijds bleek ook dat er be hoefte bestond aan een goede coördina tie tussen politie en verzekering; bij alle bei bleek naderhand bewijsmateriaal te zijn blijven liggen waar de ander niet van op de hoogte was. De opgedane ervaringen kwamen na opheffing van het team (januari 1982) nog van pas bij de recherche in Breda, maar al snel bleek dat Schalke en Steke lenburg met dezelfde plannen rondlie- en: met de gevonden manier van wer en doorgaan, maar dan niet bij de poli tie. Daar kon immers niet altijd zo wor den gewerkt. „Ze weten er wel hoe het moet, maar dat kost te veel geld. Zo hebben we ja renlang lopen zeuren om een tekstver werker. Die kwam er uiteindelijk ook wel, maar op de administratie", aldus de beide heren die in september 1983 de BV Schalke en Stekelenburg Schade Onder zoek Bureau (SOB) startten in Breda. Sinds enige tijd zijn ze gehuisvest in Rijen en daar staan dagelijks diverse ver zekeringsmaatschappijen op de stoep met werk, steeds meer werk. Immers: de fraude neemt hand over hand toe en de politie heeft geen tijd. De tendens bij verzekeraars om niet meer op de politie te wachten, wordt steeds sterker. Werk aan de winkel dus voor de on derzoekbureaus. Niet altijd even specta culair, maar zeker in het geval SOB vaak met zeer goede resultaten. Een voor beeld: in enkele grote steden waren groe pen mensen bezig met geld te verdienen aan opzettelijke aanrijdingen met peper dure auto's. Dat is lang vol te houden als je weet hoe de verzekering in elkaar zit: de expert taxeert de schade op basis van garagekosten, maar wordt de schade niet gerepareerd, dan kraait er geen haan naar. Ook niet als even later dezelfde schade doodleuk bij een andere maat schappij wordt geclaimd. Daar zijn mil joenen mee te verdienen, zoals onlangs in Zwolle bleek. De beide directeuren van SOB: „We hebben met een circuitonderzoek iets nieuws geïntroduceerd. We werden bena derd met de vraag of wij er iets aan kon den doen. De verzekeraars registreerden de schades wel, maar alleen voor eigen gebruik. Alle gegevens hebben we op en rijtje gezet en daaruit waren zeer duide lijke lijnen te halen. Daarmee zijn we naar de politie gestapt en die heeft in middels enkele groepen te pakken." Bij andere zaken waar het bureau wordt ingeschakeld, neemt SOB aller eerst contact op met politie, maar ook de verzekerde. „We vertellen wie we zijn en wat we doen, maar beginnen zeker niet met het plaatsen van de verzekerde in de verdachtenhoek. Er zijn diverse gevallen met een gezonde oorzaak en daar moet je niet overheen kijken". „We werken nauw samen met verzeke ringsexperts, maar die zijn gebonden aan hun opdracht: het vaststellen van de schade. Er zit wel een stukje onderzoek naar de oorzaak in, maar lang met zoals wij het doen. Een schade-expert is nog geen schaderechercheur." Onderzoekbureaus hebben vaak nog een slechte reputatie. „We worden uitge scholden voor detectivebureau, maar dat is iets heel anders. Die slechte reputatie komt ook voort uit het feit dat jan en al leman een bureau kan beginnen; we heb ben een vrij beroep, waarop geen enkele controle wordt uitgeoefend. Kijk, als er dan iemand met olifantpoten door de porseleinkast raast, krijg je die slechte naam", aldus beide heren. Vandaar ook dat zij meewerken aan een vereniging van Nederlandse recher chebureaus. Acht leden zijn inmiddels geaccepteerd, er zijn al een college van advies en een klachtencommissie. Boven dien zullen er standaardvoorwaarden worden gedeponeerd. „Dat geeft onze Het komt voor dat een flinke autoschade bij meerdere verzekeringmaatschappijen wordt geclaimd. Het Rijens onderzoekbureau heeft in Zwolle een heel circuit ontrafeld. - foto de stem /c0rj de boer Door Rosé Lokhoff VOORBEELD van een grote zaak die gelukkig vrij snel werd opgelost, vormden de brandstichtingen van enkele weken terug in Breda. Com missaris Van Bruggen meldde na de aanhouding van de daders dat het echt niet veel langer had moeten duren, omdat dan de grenzen van wat er van het personeel kan wor den gevraagd, zouden zijn over schreden. En daar komt een onder zoekbureau niet snel voor te staan. „Je zou het kunnen vergelijken met re sultaatvoetbal. Voor het bureau is de in zet dan de goede naam, want die kan meer opdrachten opleveren. Wij aan de andere kant krijgen echt niet meer salaris als we een zaak oplossen", aldus Ad Koevoets, hoofdinspecteur afdeling re cherche van de Bredase gemeentepolitie. „Maar uiteraard is het geen goede ont wikkeling dat ze zaken aanpakken die eigenlijk bij de politie horen. Met lede ogen moet je dan toezien dat er dingen gebeuren waar we vroeger wel tijd voor hadden, maar die nu door een ander worden onderzocht. Zo'n brandteam van destijds, waarvan Schalke en Stekelen burg als rijkspolitieman deel uitmaakten, was een goede zaak. Maar het is de vraag of zoiets nu nog zou kunnen." „Het is niet leuk mensen buiten de po litie dingen te zien doen die je liever zelf doet. Als politieman krijg je veel te ma ken met branden of inbraken met een luchtje, maar je kunt ze niet allemaal na gaan. Voorop staat bij de politie dat be wezen moet worden dat er een strafbaar feit is gepleegd en niet of de polisvoor waarden van de verzekering zijn nage leefd. De verzekeraar wil graag weten of hij moet uitkeren, de politie wil de dader pakken." „Het is een hele goede zaak dat verze keringsmaatschappijen kritisch nagaan of ze al dan niet moeten uitkeren. Bij sommige zaken frons ik wel eens mijn wenkbrauwen: waarom is er geen nader onderzoek gepleegd. Wij bekijken of er een strafbaar feit is gepleegd; of de schade duizend of honderdduizend gul den bedraagt, is niet belangrijk." Koevoets noemt nog twee verschillen in de manier van werken: „Als de politie met iemand praat, is dat als verdachte of getuige. Zo'n bureau kan veel indringen der vragen stellen, maar wij hebben weer meer bevoegdheden, zoals aanhouden en in verzekering stellen. Voor ons staat het algemeen belang voorop, bij hun is het wie betaalt, is baas. Wij maken een pro- ces- verbaal op onder ambtseed, zij kun nen bijvoorbeeld eerder met geld komen en dat praat een stuk gemakkelijker." Tijdens een onderzoek is er vaak con tact tussen politie en onderzoekbureau, maar als het gaat om uitwisseling van in formatie is er meestal sprake van een richtingsverkeer. „We kunnen hen niet van alles op de hoogte houden, maar wil len wel graag profiteren van hun weten schap", vertelt Koevoets en hij verduide lijkt: „Ze kunnen goede dingen voor ons doen, maar vaak moet ik me formeel af schermen en verwijzen naar het proces verbaal. Via de officier van justitie kan de verzekeraar inzage krijgen." Opvallend is dat heel veel ex-politie mannen die bureaus beginnen. Tegen de tijd dat ze moeten rouleren of een andere functie krijgen, willen ze toch doorgaan met hetzelfde werk. En als ze dan ergens kunnen beginnen waar ook nog eens de arbeidsvoorwaarden stukker beter zijn, is de overstap verleidelijk. „Het maakt echter niet uit of we met een ex-collega te maken hebben. Zodra hij hier komt als onderzoeker voor de verzekering, is hij gewoon een van de ve len. Daarin zijn we heel formeel; voor iedereen dezelfde behandeling." opdrachtgevers zekerheid en je wordt zo gesprekspartner voor de overheid." Zo'n 80 procent van wat SOB doet, is eigenlijk politiewerk. Wordt er fraude ontdekt, volgt vaak aangifte. „We zijn wel civiel-rechtelijk bezig, niet strafrech telijk. Het kan gebeuren dat de zaak strafrechtelijk niet rondkomt, maar dat de feiten en omstandigheden de rechter doen beslissen de omgekeerde bewijslast te vorderen. De verzekering hoeft dan niet te betalen als de verzekerde niet kan bewijzen dat hij bijvoorbeeld de boel niet zelf in brand heeft gestoken." Voorbeelden waarbij fraude gemakke lijk was op te sporen, hebben de recher cheurs voldoende. Vaak echter zijn de zaken te herkenbaar om te publiceren. „Maar wij zien wel eens dat er braakspo ren zijn die eigenlijk niet kunnen en dus door ae verzekerde zelf zijn gemaakt. Er komen wat stommiteiten voor. Zo kwam iemand na diefstal van de stereo-installa tie met een aankoopnota van 1,5 jaar oud. In die woning liep een kind rond van een jaar of zeven, maar op de schoorsteen stond een foto van datzelfde kind als baby. En daarop was ook de ste reo te zien. Die was dus iets ouder dan opgegeven en de verzekerde moest ook wel bekennen dat hij de boel wilde fles sen." De samenwerking tussen bureau en politie loopt vaak nog niet zoals vooral de verzekeraars zouden willen. In politie kringen wordt de verzeringsexpert nog te vaak als een sta-in-de-weg gezien. Schalke en Stekelenburg zeggen daarvan niet zoveel last te hebben. „We weten zelf maar al te goed wanneer we in de weg lopen. Dat hebben we aan de andere kant wel gemerkt." Hoofdinspecteur Ad Koevoets niet leuk dat je anderen dingen ziet doen die je liever zelf doet- foto de stem johan van gurp Vlak na een brand is het belangri/k naar sporen te zoeken die op brandstichting duiden. foto de stem cor j, de boer

de Stem | 1986 | | pagina 30