Frankrijk betaalt hoge tol voor dubieus Midden-Oostenbeleid Zware kritiek op Reagans aanpak van Daniloff-zaak FNV WIL Tot jaar 2.000 geen nieuwe kerncentrales? Overzicht aanslagen Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt. TERREUR IN PARIJS SLECHTS STUKJE VAN BLOEDIGE INTERNATIONALE LEGPUZZEL DE STEM COM Onjuiste taktiel Isolement ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1986 ACHTERGROND PAGINA? ZATERDAG 20 SEPTEIV Onthutste reac na uitspraak N over opleving 1 T5 Door Frans Boogaard NEDERLAND maakt een goede kans er tot 2.000 geen nieuwe kern centrales bij te krijgen. Hoewel de atoomlobby, en ook de aanhangers van kern energie in het kabinet, nog steeds niet stilzitten, lijkt voor het eerst sinds 'Tsjemo- byl' enig optimisme op dit punt gerechtvaardigd. Nij- pels, de 'minister in de luwte' aan wie zovelen twijfelden, heeft die eerste slag binnen gehaald. Meldde Lubbers in zijn toelichting op de Troonrede begin deze week al dat hij niet verwachtte de bouw van nieuwe centrales nog in de Miljoenennota van '87 te kunnen aankondigen, nu het kabinet blijkbaar besloten heeft een nadere standpunt bepaling tot 'op zijn vroegst' voorjaar '88 uit te stellen, is de kans op een kernenergie- vrije toekomst alleen maar groter geworden. Als het dan al mogelijk is nieuwe kerncentrales nog in het Elektriciteitsplan van '88 in te passen - deze plannen hebben een looptijd van tien jaar - dan nog mag er niks tegenzitten om de eerste nieuweling in 1998 opleve- ringsklaar te kunnen hebben. Bovendien zal voor die tijd een heleboel huiswerk dat eind april klaar of praktisch klaar was - de typevergelij king, de lokatiekeuze, het sa menstellen van de 'bidders list' van mogelijke leveran ciers - moeten worden over gemaakt. Al was het maar omdat andere landen - Frankrijk, Canada, West Duitsland als de SPD'er Rau er daar niet in slaagt de macht over te nemen - op het punt van vernieuwing van de nucleaire technologie niet zullen stilzitten. Lang voordat Nederland dan nieuw nucleair vermo gen in gebruik kan nemen, zullen volgens de berekenin gen van het Centraal Plan bureau, dat toen nog van een minder optimistische econo mische groei uitging, alter natieve energie-opties moe ten zijn gerealiseerd. Het kabinet en de Samen werkende Elektriciteits Pro ductiebedrijven lijken nu ook die richting uit te denken, niet alleen omdat nu plotse ling aan extra-gasinzet wordt gedacht, een oppositio neel stokpaardje dat tot nog toe steeds werd verworpen, maar ook omdat de bereid heid om extra te investeren in warmte/kracht-koppe ling, kolenvergassing, betere verbrandingstechnieken voor steenkool en betere be- strijdingstechnieken van schadelijke neveneffecten van kolenstook (zwaveldioxi de, stikstofoxiden, koolzuur gas) fors is toegenomen. Als op dit terrein vooruitgang van betekenis zou worden geboekt, wordt de voorstan ders van kernenergie, die hun voorkeur vaak mede ba seren op de milieunadelen van grootschalige kolen- stook, een belangrijk argu ment uit handen geslagen. Die voorstanders zijn er nog steeds, maar in de Kamer zijn ze sinds eind april schaars. Niet alleen omdat een enkeling tot een hoger ambt is geroepen (Van der Linden, nu staatssecretaris Buitenlandse Zaken), maar vooral omdat redelijk tot zeer overtuigde voorstanders als Lansink (CDA) en Braams (WD) nu écht een pas op de plaats willen ma ken. Zij hebben blijkbaar in Nijpels een medestander ge vonden, die bereid is het te gen De Korte (Economische Zaken) op te nemen, daar waar Winsemius, de voor ganger van Nijpels, dat al deed ten opzichte van De Kortes voorganger Van Aar- denne. Dat blijkt uit de inzet van Nederland op de voorberei dende IAEA-conferentie in Wenen, en op de ministers conferentie die daar vol gende week wordt gehouden. Het blijkt ook uit het brede scala van lopende onder zoeken (veiligheid bestaande centrales, herbezinning op stralings- en gezondheids normen, de externe evaluatie van het kabinetsoptreden on middellijk na Tsjernobyl) en nog uit te voeren beleids voornemens. Daartoe beho ren betere alarmerings- en hulpregelingen en een in drukwekkende reeks van bi lateraal te bevechten verdra gen met een groot aantal buurlanden. Anders dan half mei, toen CDA en WD wei gerden in te gaan op voor stellen van de oppositie het principebesluit van het kabi net voor meer kernenergie te schrappen in plaats van het alleen maar te bevriezen, wekken die partijen nu de indruk serieus een adem pauze te willen. Donderdag, tijdens een mondeling overleg van Nij pels met de Kamercommissie voor Milieu, vroeg zelfs Van den Berg (SGP) zich af of de grenzen van het Bijbelse rentmeesterschap niet zijn bereikt. Voor sommige zon daars komt de bekering laat. De oppositie, de PvdA voorop, kan de nieuwe situa tie uitbuiten door sturend op te treden, door aandacht te blijven vragen voor alterna tieve energie-opties en ex- tra-inspanningen op dat punt. Maar vooral ook door samen met de coalitiepart ners te zoeken naar betere internationale waarborgen en groter inspanningen op het gebied van nucleair on derzoek en bergingsmetho den (of beter nog: verwer kingsmethoden) van kernaf val. Bij de belangrijkste ener giewoordvoerder van de PvdA, Zijlstra, is voor deze aanpak nog weinig enthou siasme te bespeuren. Toch staat zijn partij, nu CDA en WD een 'freeze' van twee jaar zijn overeengekomen, voor de keus, althans op dit terrein, tussen een invloed rijke rol vanuit de oppositie bankjes, of een harde en niets-ontziende oppositie die per saldo evenveel effect heeft als de parlementaire inbreng van de RPF-fractie. Maar misschien kan de PvdA ook voor deze keus tussen moed en beleid enerzijds, en pure Principiënreiterei an derzijds nog eens een studie commissie instellen. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, J 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Bob van Huët DE FRANSE regering is de afgelopen dagen wel op een zeer pijnlijke wijze geconfronteerd met de gevolgen van het onduidelijke en soms te genstrijdige Midden- Oostenbeleid. „Een diplomatiek fiasco", zoals Liberation het gisteren op zijn voorpagina zette, was inleiding voor een van de meest dramatische momen ten in de na-oorlogse ge schiedenis van Frankrijk. Vele oudere Fransen verge lijken de gecombineerde ter- reurcampagne van extremis tische groepen als het CSPPA (Solidariteits Comité met de Arabische en Midden- oosterse Politieke Gevange nen in Europa), de FARL (Revolutionaire Gewapende Libanese Frakties) en het DPL (Partizanen voor Recht en Vrijheid) met die van het FNL tijdens de bloedige Al gerijnse oorlog. Een nieuwe OAS is er ook al in de vorm van het 'Frans Bevrijdings Front', dat eind augustus een brief aan Le Monde stuurde met de drei ging het 'recht' in eigen hand te nemen als de regering „zwak zou blijven in de be strijding van het internatio nale terrorisme". Naar ver luidt bestaat dit bevrijdings front - dat voor zover bekend nog niet in actie is geweest - uit een aantal extreem rechtse politie-agenten en militairen. Het begint er steeds meer op te lijken dat de bloedige chantage rond de in Frank rijk gevangen zittende FARL-chef Georges Ibrahim Abdallah (hij wordt ervan verdacht diverse moorden op Israëlische en Amerikaanse diplomaten te hebben geor ganiseerd in Frankrijk, maar ook in Italië en Libanon) slechts een stukje is van een „afschuwelijke puzzel, waar van het beeld slechts lang zaam duidelijk wordt". De september-aanslagen in Parijs, waarbij in totaal acht doden en tegen de drie honderd gewonden vielen, gaan samen met de bomaan slagen in Zuid-Libanon op de 1400 Franse Unifil-soldaten, de moord - donderdag - op kolonel Christian Gouttierre op de stoep van de Franse ambassade in oostelijke Bei roet en een oplopende span ning rond het lot van de ze ven Franse gijzelaars, die de islamitische Jihad nog steeds gevangen houdt. „Het is alsof alle tegenstanders van Frankrijk in het Midden- Oosten op dit moment sa menspannen om een beslis sende concessie af te dwin gen", aldus een politiek com mentator. Dat Iran het macabere spel dirigeert staat voor veel Libische leider Gadaffi haat jegens de Fransen - F0T0AP Fransen vast. Khomeiny, die ten tijde van de sjah politiek asiel kreeg in Frankrijk, heeft een belangrijke reke ning te vereffenen wegens de doorlopende Franse wapen leveranties aan Irak, de doodsvijand van Iran. Nog steeds aarzelt premier Chirac toestemming te geven voor de verkoop van een twintig tal hypermoderne Mirages- 2000, waar Irak nu al maan den op wacht. Bagdad hoopt de jagers te kunnen inzetten bij het verwachte herfst-of- fensief van Iran. Het Irakese leger beschikt over een uitge breid Frans arsenaal waar onder zeer zwaar geschut en de beruchte Exocet-raketten. De kwestie van de Franse gijzelaars in Libanon is daarbij een belangrijk argu ment van Iran, dat een gids- rol vervult voor de fanatieke islamitische Jihad. Na een bezoek aan premier Chirac van de Iraanse vice-premier Ali Reza Moayeri bestond er even hoop voor de gijzelaars, wier lot gevolgen kan hebben voor de kansen van Jacques Chirac bij de Franse presi dentsverkiezingen begin 1988. De in Frankrijk verblij vende Iraanse verzetsleider Massoud Radjavi en zijn door Khomeiny gehate muja- hedeen-aanhangers werden uitgewezen, waarop de Jihad in Libanon twee Franse gij zelaars naar huis stuurde. Onderhandelingen begonnen over het zogenaamde 'Euro- dif-geld', een miljarden-in vestering van de sjah in een President Mitterrand radicale Arabieren 'zionist' volgens Premier Chirac boek als pro-Irak FOTO AP De lijst met bomaanslagen in Parijs waarvoor het 'Comité van Solidariteit met Arabische politieke gevangenen en ge vangenen uit het Midden-Oosten' (CSPPA) zich verant woordelijk heeft gesteld of die de politie met deze organisa tie in verband heeft gebracht ziet er als volgt uit: 7 december 1985: de warenhuizen 'Lafayette' en 'Prin- temps' aan de boulevard Haussmann, 35 gewonden. Verant woordelijkheid niet opgeëist door CSPPA; 3 februari 1986: winkelgalerij bij hotel Claridge op de Champs Elysées, 8 gewonden. Bom bij Eifel-toren onschade lijk gemaakt; 4 februari: de boekwinkel Gibert Jeune aan de boulevard Saint Michel, 4 gewonden; 5 februari: FNAC-sportwinkel in het Forum van de Hal len, 9 gewonden; 17 maart: supersnelle TGV-trein van Parijs naar Lyon, 10 gewonden; 20 maart: de winkelgalerij Point Show op de Champs Ely sées, 2 doden, 28 gewonden. Bom onschadelijk gemaakt in de metro bij station Chatelet; 4 september: bom gevonden en onschadelijk gemaakt in forenzenmetro bij Gare de Lyon; 8 september: postkantoor bij Hotel de Ville (stadhuis), 1 dode en 18 gewonden; 12 september: Cafetaria in de wijk La Défense, 42 gewon den; 14 september: restaurant van Pub Renault op de Champs Elysées, 1 dode en 2 gewonden; 15 september: Hoofdbureau van politie op lie de la Cité, 1 dode en 51 gewonden; 17 september: kledingwinkel Tati in het centrum, 5 doden, 51 mensen gewond van wie 11 levensgevaarlijk. Europees nucleair projekt. Iran wil dat geld nu terug aangezien Eurodif indruist tegen zijn oliebelangen. Frankrijk is bereid hierover slechts te praten wanneer het een schadevergoeding krijgt voor de bij de islamitische revolutie genationaliseerde Franse bedrijven in Iran. Een adviseur van presi dent Reagan toonde zich in een aan het terrorisme ge wijd televisieprogramma be zorgd over het „Armeense element,, in de recente ter- reurgolf. Het CSPPA eist niet alleen vrijlating van Georges Ibrahim Abdallah, maar ook van Varodjian Garbidjian. Deze 32-jarige Syriër be hoorde tot het Armeense commando dat in 1983 een bloedbad aanrichtte op het Parijse vliegveld Orly. Daar vielen toen 8 doden en 56 ge wonden. Garbidjian kreeg hiervoor levenslang. „Arme- nen wreken zich doorgaans op Turkije en niet op Frank rijk", aldus de Amerikaanse adviseur. Aan een Iraanse manipulatie twijfelde hij niet gezien de identiteit van de derde terrorist wiens vrijla ting door het CSPPA wordt geëist, namelijk Annis Nac- cache. Deze Syriër zit in Frankrijk een levenslange gevangenisstraf uit voor een poging de Iraanse oud-pre mier Chapour Bakhtiar te vermoorden. Het probleem wordt nog ingewikkelder wanneer de Libische en Syrische betrok kenheid in het spel komt. Hoge Franse militairen laten er geen twijfel over bestaan dat deze landen belang heb ben bij een „Franse vernede ring voor het oog van Afrika en het Midden-Oosten". Ze zouden 'terroristen steunen door deze op te leiden of lo gistieke steun te verlenen. Met Libië heeft Frankrijk nog steeds grote problemen in Tsjaad. Parijs steunt daar president Hissene Habré. Deze vecht een burgeroorlog uit met islamitische rebellen, die met manschappen en ma^ teriaal worden gesteund door kolonel Gadaffi. De Libische leider heeft er geen geheim van gemaakt heel Afrika te willen 'islamitiseren'. Zowel onder de vorige Franse presi- dent Giscard als onder Mit terrand heeft het Franse le. ger in Tsjaad ingegrepen en de Libiërs herhaaldelijk te ruggedrongen. De haat van Gadaffi jegens de Fransen mag blijken uit de witte plek op zijn landkaarten. 'Uitge- gomd' heeft de Libische kolo nel ook Amerika en Israël. Met name president Mitter- rand geldt in radicale Arabi sche kringen als een 'zionist' Premier Chirac wordt weer verweten te pro-Irak te zijn. Met Syrië ligt Frankrijk al tientallen jaren in de clinch over Libanon. Het Franse verlangen invloed te behou den in zijn voormalige pro tectoraat, waar nog 6000 Fransen wonen, staat lijn- recht tegenover de Syrische wens Libanon te annexeren. In het Libanese wespennest komen veel aspecten van de huidige crisis samen. De in het noorden van het land wonende Maronieten familie Ibrahim Abdallah lijkt daarbij een persoonlijke vete uit te vechten met de Franse autoriteiten. Begin dit jaar zouden deze toezeg gingen hebben gedaan de wegens het bezit van valse paspoorten veroordeelde Georges Ibrahim Abdallah vrij te laten in ruil voor de ontvoerde directeur van het Franse cultureel centrum in Tripoli (Libanon), Gilles Peyroles. Nadat de directeur werd vrijgelaten schijnt Frankrijk op deze afspraak te zijn teruggekomen toen bewijzen waren gevonden dat Georges Ibrahim Abdal lah veel meer op zijn kerf stok heeft dan slechts het be zit van valse papieren. On dermeer zou hij de moord op een Amerikaanse diplomaat in Parijs hebben georgani seerd. Vanuit Washington werd hierom druk uitgeoe fend de gevaarlijke terrorist lange tijd op te sluiten. Volgens de Franse geheime dienst DST organiseerden broers van Abdallah toen een wraakcampagne in Parijs. Naar Libanees gebruik ex plodeerden bommen tussen onschuldige burgers. Demon stratief gaf de familie Abdal lah deze week een persconfe rentie in Libanon om zijn on schuld te bewijzen. Zowel premier Chirac als president Mitterrand willen de 'daders en hun opdracht gevers' straffen. Maar de grote moeilijkheid is dat Frankrijk zo verstrikt zit in het Middenoosterse probleem dat niemand hardop durft te zeggen wie eigenlijk schuld draagt, laat staan deze te zul len straffen. Door Jo Wijnen „ALS EEN regering als een doorgeprikte ballon, snel en algeheel in elk aar stort, zoals dat met de Reagan-regering is gebeurd in het Daniloff- debacle, dan bestaat het redelijke vermoeden dat in die ballon niets, maar dan ook niets dan lucht heeft gezeten". Dat schreef de zeer conser vatieve commentator George F. Will dezer dagen in de tal loze Amerikaanse kranten die zijn bijdragen afdrukken. De uitbarsting van Will is een goede weergave van hoe de Amerikaanse pers denkt over de wijze waarop Reagan en zijn adviseurs de zaak van de in Moskou op verdenking van spionage gegrepen Ame rikaanse journalist Nick Da- niloff afhandelt. En de vaak vernietigende kritiek sluit aan bij die van de politici. Bijna alle grote Ameri kaanse kranten en tijdschrif ten zijn de overtuiging toege daan, dat de Amerikaanse regering het in deze affaire volkomen heeft laten afwe ten. De regering wordt ver weten dat ze zeer wijfelend heeft gereageerd op Daniring het in deze affaire volkomen heeft laten afweten. De rege ring wordt verweten dat ze zeer wijfelend heeft gerea geerd op Daniloffs arrestatie en dat ze niet meteen de volle omvang van de affaire heeft kunnen of willen inzien. De bekende commentator Anthony Lewis schrijft dat de Daniloff-affaire 'is ge markeerd door blunders van de Verenigde Staten'. Lewis is van oordeel dat, met een mogelijke topontmoeting van de Amerikaanse en Russi sche leiders in zicht, de FBI nooit de Rus Zacharov (een medewerker van de VN in New York) had mogen arres teren. Volgens Lewis waren de Russen na die met veel on nodige publiciteit omgeven arrestatie - waarvan Reagan noch Shultz tevoren op de hoogte waren - gedwongen tegenmaatregelen te nemen. De Reagan-regering had, volgens Lewis en tal van an dere commentatoren, dat ge vaar tijdig moeten inzien. "Maar de Reagan-regering twijfelde, sprak met twee tongen en gaf de crisis aldus de gelegenheid de huidige omvang aan te nemen", aldus Lewis in de New York Times. In diezelfde New York Ti mes verwijt ook commenta tor James Reston de Reagan- regering dat ze op het cru ciale moment twijfelde. Een commentator van de Washington Post zegt dat de belabberde aanpak van de Daniloff-affaire door het Witte Huis, een weerspiege ling is van het ontbreken van een weldoordacht buiten landse beleid in Washington. De krant verwijt Reagans topfunctionarissen dat ze er in crisistijden niet eens in slagen samenhandende en duidelijke verklaringen af te leggen. De conservatieve colum nist William Safire schrijft dat Gorbatsjov erin is ge slaagd de Reagan-regering 'opnieuw de weg naar Jalta op te sturen'. Safire zegt dat Reagan, in een poging als kampioen van de ontwape ning de geschiedenis in te gaan 'zich door de Russische leider (Gorbatsjov) een klap in het gezicht heeft laten ge ven'. Het weekblad Newsweek heeft Zbigniew Brzezinski, de voormalige veiligheidsad viseur van president Carter, de gelegenheid gegeven zijn gal te spuien over 'de uiterst slechte manier' waarop Rea gan de Daniloff-zaak aan pakte. Nagenoeg alle Ameri kaanse media zijn van oor deel dat de Daniloff-affaire veel ernstiger is dan het zich aanvankelijk liet aanzien. (ADVERTENTIE) Als u geld leent voor een nieuwe auto, is er een grote kans dat zelfs een goedkope auto veel te duur wordt. Daarom raden wij u aan ook eens kritisch naar het prijskaartje van de lening te kijken. U zult er nog raar van staan te kijken hoeveel geld u kunt uitsparen. Zomaar een lening van f 14.000,- is nog geen Amro lening van f 14.000,-. Met een maandbedrag van f 350,- bijvoorbeeld betaalt u bij Amro uw lening in 50 maanden af, terwijl dit bij een ander tot ruim 53 maanden kan oplopen. Dat scheelt u om precies te zijn f 1.251,91 in uw voordeel. Wij rekenen namelijk een veel lagere rente dan wat de wet als maximum toestaat. Die f 1.250,- is dus makkelijk verdiend. U hoeft :r alleen maar voor naar de Amro Bank. U kunt er in ieder geval zeker van zijn dat u voor Amro Continu Crediet Volgens wettelijk max. Leen- bedrag maande lijkse termyn looptijd' circa eff.rente op jaar basis rente- perc. per mnd. looptijd' circa eff.rente op jaar basis rente- perc, per mnd. verschil circa 10.000- 12.000,- 14.000,- 20.000,- 250,- 300,- 350,- 500,- 51 mnd 50 mnd 50 mnd 50 mnd. 12,1% 10,8% 10,8% 10,8% 0,96% 0,86% 0,86% 0,86% 55 mnd 53 mnd 53 mnd 53 mnd. 15,2% 13,9% 13,9% 13,4% 1187% 1089% 1089% 1052% 965,- 1.070- 1.250- 1.475,- 'Theoretische looptijd, gebaseerd op een aflossingvan 2'/2% per maand, waarby tussentijds geen^eldopname en/of extra aflossing plaatsvindt, en uitgaande van ge lijkblijvende rentetarieven gedurende de looptijd een voordelige lening bij de Amro Bank aan een ver trouwd adres bent. Vertrouwd, en met begrip voor uw persoonlijke wensen. AMSTERDAM (ANP) - Het Bo gisteren 'onthutst' te zijn over van minister Nijpels van Volksht de aannemersbedrijven na jarei uitgang nu weer in de lift zitten. In een verklaring van dit sam verband van werkgevers en bouv het Bouwberaad dat de minister hen met betrekking tot de bou doodzwijgt'. In zijn eerste ontmoeting met v( digers uit het bouwend bedriji Ban ROTTERDAM (ANP) - heeft gistermorgen een presenteerd voor bijsch< goedwerkers uit de Rot mede de oprichting vai beidspool voor alle haven Door uitvoering van dez< voorkomen dat 800 arbeidspl, Rotterdamse haven als gevol tonplan van de drie havencoi en Internatio Müller. „Ons plan is meer dan vol- n: doende om de problemen op te te lossen. Hiermee kunnen we de et mensen garanderen dat er d( geen gedwongen ontslagen et vallen", aldus districtsbe- w stuurder Paul Rosenmöller v van de Vervoersbond bij de rr presentatie. tt „Het scholingsplan van de FNV lijkt wel wat op bezig- st heidstherapie". Zo reageerde F vrijdag directeur G. Zeebregts n van de SVZ, de vereniging van d< havenwerkgevers in Rotter- n dam, op het plan van de Ver- ir voersbond FNV voor de stuk- o] goedsector. „Bijscholing is no- n dig, maar dé oplossing moet komen van nieuwe banen", p stelt Zeebregts. d' Hij vindt niet alleen dat de d bond teveel stukgoedwerkers v< wil bijscholen, maar heeft ook d< kritiek op de voorgestelde fi- ti nanciering van de opleiding voor de stukgoedwerkers door s< een subsidie van het ministe- ti rie van sociale zaken. „De fi- d nanciering is mager. Het is erg et gemakkelijk met het geld van k anderen te smijten". e< Niettemin vindt Zeebregts r< dat het FNV-plan aankno pingspunten voor een gesprek p] biedt. „Ik heb liever te maken p] met een bond die zelf een plan tc maakt dan een bond die alleen v: maar 'nee' zegt tegen ander- li; mans plannen". d Hij acht onder meer de door pi de bond voorgestelde natio- ja nale arbeidspool van haven- ei werkers, zoals die nu al in de rr Rotterdamse haven bestaat rt 'niet onbespreekbaar'. Maar h: op korte termijn is dat geen e\ oplossing. a Volgens een woordvoerder w van het ministerie van Sociale vi Zaken ziet het ministerie het ta VOOR degene die het nog niet wi gisteren in Woensdrecht de laatste t gen de plaatsing van kruisraketten niet meer getolereerd. De poging v gang tot de basis te blokkeren is c dan ook met hard optreden verhind zich overigens niet nieuw. Sinds d< |l. die geen meerderheid bracht voc sing van kruisraketten, is met de r korte metten gemaakt. Het verschil met vorige keren w Jaktiek toepaste om demonstranter Door de actievoerders ver van de Poort) te houden verplaatste de str voortuintjes van de lokale bevolkint afgesloten en de bevolking zich n van ernstige overlast. De verantw door de plaatselijke bevolking bij c; inziens niet terecht. Immers, van hs den verwacht dat de handhaving schiedt met zo min mogelijk overla niet verstoren. En in Woensdrecht juist oorzaak voor veel overlast. Met die conclusie is de kous overit van actievoeren kiest de harde kerr voor een isolement. Een actie als c 9een effect.Het houdt de plaatsing 9en en verwijdert steeds meer teg van het uiteindelijke doel. De overc oeriandse bevolking voelt zich, geit democratisch staatsbestel. Democrs "en dan ook te worden uitgevoerd, herverkiezingen de tegenstanders ske macht hebben bezorgd. Wie eerlegt plaatst zichzelf in een isoler 'och is het niet verstandig de Plaatsing nog meer dan ze zelf al dc ving Het risico zit er in dat daard isteren was daar wat de demons «S sprake van- Binnen het door din n e blokkade, gedroegen de 9. Dat wil zeggen: ze toonden, eer geen spoortje van agressiviteil in riï za' dat zo blijven? Fanaten - tot 6 e kern van de vredes-acti <nutoe gekozen passiviteit de-gel rtir, st' Een dergelijke opstelling ks a'9 geweld. 1

de Stem | 1986 | | pagina 2