Hoog gewas Vakantieleed in Frankrijk Te vette hap duur betaald Zeeuwse Babbels "pree de ScAoopba& Lui feitje. DE FIELE ipsl BRtBH ■■■1 ONDERZOEK BIJ GENTSE FEESTEN: e anders? ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1986 VAN ZEELAND mm- n INFORMATICA: Zierikzee in Z-Vlaanderen Eindredactie: Jan Jansen 'LE MOTEUR EST TOUT CASSÉ' Vakantiebeurt p.c. kerkdiensten r.k. kerkdiensten pastoriediensten T6 PAGINA ZEELAND 5 pplilfl «Mm ■<m MISSCHIEN hebben oplet tende bezoekers van de af gelopen Gentse Feesten ze wel opgemerkt: studenten die opvallend vaak kraampjes bezochten waarin zogenaamd 'fast food' werd verkocht, en die vervolgens de gekochte Vette Hap In een koelbox deponeerden. Niet om ze mee naar huis te kunnen nemen, maar als onderzoeksmateriaal voor het Lab voor Levensmidde- lenchemie en Microbiologie en het Onderzoekscentrum voor Voeding, Veeteelt en Vleestechnologie van de Universiteit van Gent. Een hele mond vol, maar dat zijn de tijdens de feesten verza melde en onderzochte ham burgers, broodjes filet ame- ricain, en worsten, al dan niet voorzien van een glim- mende laag ketchup of mayonaise, ook. Nu ogen de kraampjes waar de Vette Hap op het menu staat vaak al niet be paald gezond, maar de uni versiteit van Gent heeft dit maal bewezen dat de snacks bijna allemaal echt niet te (,.)eten waren. Bacterieën in alle soorten konden even veel van de feestvreugde meegenieten als het gemid delde exemplaar van de Homo Sapiens dat de Gentse binnenstad bezocht. Wie te vreden is met alleen calo rieën, kon eveneens aan zijn trekken komen. Of het lichaam en de por temonnee daar ook blij mee waren, valt sterk te betwij felen, want de Vette Hap wordt duur betaald. Profes sor Huygebaert, een van de onderzoeksleiders, kan sma kelijk vertellen over de waarheid achter de Vette Hap: „Ik heb zelf gezien hoe een verkoper met zijn hand het zweet van zijn voorhoofd en uit zijn haar wreef en daarna met dezelfde hand hamburgertjes in het vet gooide. De Gentse 'uitbaters' ope reerden blijkbaar in het land der blinden, want zij deden gouden zaken. Vol gend jaar opletten dus, al is het maar met één oog, want dan bent u in Gent nog altijd koning. 'WAT DOET u aan informa tica?' Alweer een nuttige brochure van een wat ob scuur adres: Postbus 51. Ook te kijk in bibliotheken en andere openbare gelegenhe den. Ook in Zeeland..nou en of, waar al niet. Het drukwerkje geeft een aantal adressen waarop de lezer terecht kan met nadere vragen over het vak van de toekomst. Adressen van de verschillende gewestelijke arbeidsbureau's. Want daar is het te doen. Onze provin cie is opgesplitst in drieën: Zeeland waarop de adressen volgen van de bu reau's in Goes en Hulst, midden-Zeeland, waarach ter Middelburg en Oostburg staan vermeld, en tenslotte Zeeuwsch-Vlaanderen met de adressen van vier ar beidsbureau's: Terneuzen - tot zover akkoordTholen, Vlissingen en Zierikzee! „Zeker met behulp van een computer samengesteld," zei een Zeeuws-Vlaming, die het foldertje doornam. De informatica-folder da teert van juli '86 en is een uitgave van de Centrale Di rectie Voorlichting en nog een mondvol. Indrukwek kend genoeg. Wie van die afdeling situeerde Zierikzee 'Sas dure gemeente.' Geen wonder met zo'n notaris. Vindt Terneuzen eens een bruggehoofd naar de historie, verdwijnt het meteen weer on der de fundering van bejaardenwoningen. Gemeenschapswerk Hulst verkommert. Tijd dat nu de gemeenschap het werk gaat helpen. Hulster gemeenschapswerker Van Leuven krijgt geen geld meer voor een nieuwe co- pieermachine. Dat komt er nu van als je de burger mondig maakt. Maar goed dat de Directie Zeeland zelf de stormvloedkering mag sluiten. Wachtend op een Haags besluit, zouden we al gauw natte voeten krijgen. Stadsuxillen in Hulst verliezen iepen, ge luidswallen verbleken. Als daar een boom over wordt opgezet, een beetje zachtjes graag. Puinhoop bij Cadzandse rebellenclub. Wat wil je als je al de leden op de boot naar Vlis singen zet. Actievoerende onderwijzers: „Wij zijn erin getuind". Vroeger waren de meesters slim mer. Lid kerkbestuur mag hof van Eede niet meer in. Niks bijzonders, Adam en Eva werden er ook uit gejaagd. Zeeuwsvlaamse dames hebben schik in bloe men. Werklozenproject West gaat praktische cursussen geven. Zoals hoe ruim ik mijn rommel op. Loco-burgemeester Thomaes: 'Huisvrede breuk, onzin, de deur was gewoon niet goed afgesloten'. Dorpsraad Eede wil betere plaatselijke ver keersveiligheid. Ze kunnen daar beter anti- rel maatregelen treffen. Het is het paradijs niet. In Terneuzen zit het verleden onder de grond. Laat maar zo. Eetverslaving in Zeeland neemt toe. De R zit weer in de maand. Kan Hontenisse niet aan Oostburg vragen of men zo af en toe eens gebruik mag ma ken van een van de vele sporthallen aldaar. Welcome Group Zuidzande doet boete. AMERIKANEN denken 'big'. Het is dan eigenlijk niet eens zo verwonderlijk dat Dow Chemical in Terneuzen de firma Noens in Axel onlangs opdracht gaf een luifeltje te construeren van veertig meter lang en vier meter breed. Bedoeld..om bij feestjes de gasten in het communicatiecentrum een droge wandeling te garanderen naar de veertig meter verderop staande barbecue. Niemand eet nu eenmaal graag een soppig spiesje. Het regen-, maar ook brandvrije, afdakje werd zaterdag met politie-escorte naar Dow ver voerd. Het feest kan beginnen. in Zeeuwsch-Vlaanderen? De woordvoerder: „Oor spronkelijk was de lijst met adressen ingedeeld in pro vincies en regio's, maar dat gaf te veel heisa. Toen heb ben we het beperkt tot de provincies. Helaas zijn door een omissie op sommige fol ders enkéle streken blijven staan, en daardoor is een volkomen rare geografische indeling ontstaan. Wat Zee land betreft hadden mid den-Zeeland en Zeeuwsch- Vlaanderen er niet op moe ten staan, maar wel de adressen. Zodra de oplage aan bijstelling toe is, zullen we dit corrigeren." Beschouw dit maar als een voorschotje, bij wijze vin informatie. DACHT de gemeente Oostburg een leuk plekje te hebben gevonden voor een zitbankje, met een ver uitzicht over de vlakke polder, komt er een boer die maïs zaait. Daar zit je dan, tegen het hoge gewas aan te hikken. Of zou het bankje een andere bedoeling hebben? Een opstapje om over de gewassen heen te kijken.- fotowimkooyman Nen goejen voor zijn werk, die Jan nen elen goejen'. En nooit geen geneuk; nie mee de prikklok knoeien. Geen menuut te vroeg naor uis, eer wa laoter, en aonpakken, deurwerken, elemaol geen praoter. 's Merrens te laot? Da gaf bij Jan geen pas. En in de vijftien jaor dattij bij den baos was waster gene merrend gewist, dattij nie voor 't begin al stong te wachten, en dan: ook alt nog mee eel veel zin. Vroeger kwam tij mee 'tfietsken, nou, wa d'oger ingeschaold kont laien en wiert de piel van stal afg'aold. Maor op nen merrend: Jan waster nie! Eel't kot op zijnen kop! Kerdju, wa zou t'rzijn, wa dee t'r op? Daor wastij oor; ij aai last g'ad mee 'nfiel! Of't'n lange was, vroogt'n baos, omdat verlet wel meeviel? „Jao baos,"zee Jan, „da's nie makkeluk uit te leggen: Ik ree emaol van voor; ik durft nie te zeggen. rmelde prijzen zijn k, toch liever een eren wij u om voor one Volkswagens" re" auto's. ioie financiële ge- eval aan uw neus oar eens i er nog veel meer Ider f28.475,-. WIE OP vakantie gaat naar het buitenland moet op alles lijn voorbereid. Je hoopt dat er niets gebeurt, maar je neemt je maatregelen. Vol doende geld mee, reisverze kering, reis- en kredietbrief, auto nog een beurt, etcetera. En dan nog kan er van alles jnisgaan. Een vakantiever haal vol leed(vermaak). Met een gangetje van honderdtien tuft de Zeeuwse vakantieganger over de tol weg richting Bordeaux. Het is nog ruim honderd kilome ter naar de vakantiebestem- ■hing als een tikkend geluid, gepaard gaand met dikke rookwolken uit de uitlaat- PUP en een doordringende stank de toerist noopt te stoppen. Aan olie- en water- Peil ligt het niet, zodat er hiks anders op zit dan via de dichtstbijzijnde praatpaal de service op de hoogte te stellen. De bestuurder van de ta kelwagen die een half uurtje later arriveert, blinkt niet bepaald uit in tact. Na even onder de motorkap gekeken te hebben zegt hij: „Le mo- teur est tout cassé." Het ho rizontale handgebaar dat hij daarbij maakt, laat geen twijfel over: er zou een an dere motor in moeten. Hoe wel hij een aardig mondje Frans spreekt, laat deze kennis onze vakantieganger vervolgens volledig in de steek, als hij, naar de oor zaak vragend iets te horen krijgt als '1a bjeije koelee'. Later zou hij van de techni sche dienst van de ANWB horen dat dat een 'uitgelo pen drijfstanglager' was. „En wat betekent dat?". „Dan moet er een andere motor in meneer." Met lede ogen zag hij, hoog en droog gezeten, maar niet écht comfortabel de overige vakantiegangers de oplegger voorbij zoeven. Hoe was dat nu toch mogelijk vroeg hij zich af. Drie maan den geleden had hij de auto gekocht. Tweedehands wel iswaar, maar toch een stuk duurder en nieuwer dan zijn voorgangers. Vijf dagen voor vertrek had hij zelfs nog een vakantiebeurt laten geven. Dit kon niet waar zijn. Het was wél waar. Een andere motor zou hem, in clusief installatie bijna tweeduizend gulden gaan kosten. De ANWB was be reid een revisiemotor over te vliegen uit Nederland. Zo had hij in ieder geval de ze kerheid dat het een goede motor was. Bovendien had hij er dan nog een maand garantie op. Een en ander zou natuurlijk wel een paar dagen duren. Een taxichauf feur bracht hem, vrouw, hond en bagage naar een camping zes kilometer ver derop. „Dans la campagne" (op het platteland), voegde hij er onnodig aan toe. Eén verwaaide tent die door iemand was achtergelaten, het toiletgebouw en de drukke toegangsroute tot de tolweg zouden een week lang het uitzicht vormen. Gelukkig was er wel een zwembad. Maar dat was dicht. De zaterdag daarop ver trokken ze weer. Vol goede moed om er dan de tweede week toch iets van te maken. Eén dag naar het strand, twee dagen naar het strand, de derde dag ging het mis. Het versnellingspookje bleef onwrikbaar in de vierde versnelling staan. „Nou zal toch niet óók de versnel lingsbak kapot zijn?", zei de Zeeuwse toeriste vertwij feld. Jawel, na veel gezoek in de omgeving, steeds op trekkend in zijn vierde, vond het paar een merkga- rage, waar haar angst werd bevestigd. Na weer twee dagen wachten op de reparatie werden de laatste reische- ques ingewisseld en werd de terugreis aanvaard. In één keer reden ze terug. Hoe dichter bij huis hoe beter. Als er nog eens wat gebeur de, kon iemand ze tenminste komen halen. Bij thuiskomst bleek de garagehouder bereid gedeel telijk over de brug te komen, al had hij zoiets in zijn twin tigjarige ervaring nog nooit meegemaakt. „Wat kan er nou nog kapot gaan?", wilde de gedupeerde vakantiegan ger weten. De garagist: „Praktisch niks meer, want alles is zo'n beetje ver nieuwd, behalve de startmo tor en de dynamo." U raadt het al: nog die zelfde middag begaf de startmotor het. Volgens onze laatste informatie heeft de toerist een dynamo gekocht. „Als reserve, je kunt nooit weten." zaterdag 20 september ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderkerk): 10 u. Al tink. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. H.v. Rijn. Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. ds. H.v. Rijn. zondag 21 september HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg: 10.30 u. dhr. D.v. Es. Axel: 10 u. as. R. Hartog. Biervliet: 11 u. ds. Meeuse (HA). Breskens: 9 u. ds. L. Mietus (gezam. dienst in N.H. Kerk). Cadzand: dienst te Retranchement. Groede: 9.30 u. ds. P. de Vries (HA). Hoek: 10 u. dhr. de Best, Terneuzen (gezam. dienst). Hontenisse: 9 u. ds. G. Post. Hoofdplaat: 10 u. dhr. B.v.d. Wel, Hulst. Hulst: 10.30 u. ds. G. Post. Nieuwvliet: 11 u. dhr. Geuze. Oostburg: 10 u. ds. P. Feenstra. Philippine: 9 u. dhr. J. Ende. Retranchement: llu. ds.v.d. Hoek. Sas van Gent: 9 u. dhr. v. Vliet. Schoondijke: 9.30 u. ds. J. Franke. St. Anna: dienst te Sluis. St. Kruis: 9 u. dhr. D.v. Es. Sluis: 9.30 u. ds. v.d. Hoek. Sluiskil: 10.30 u. dhr. v. Vliet. Terneuzen (Grote Kerk): 10 u. ds. C. de Rooij (Herv./Geref. dienst). (Goede Herderkerk): 10 u. ds. Hoogendoorn (Herv./Geref. dienst). 19 u. ds. C. de Rooij. (Opstandingskerk): 10 u. ds. J. Jurriëns (Herv./Geref. dienst). Waterlandkerkje: 11 u. ds. P. de Vries (HA). IJzendijke: 9.30 u. ds. Meeuse (HA). Zaamslag: 10 u. ds. M. Voet. Zuidzande: 9.30 u. dhr. Geuze. KERKDIEN- GEREFORMEERDE STEN Axel: 10 en 17 u. mevr. ds. Taalman-de Ruiter. Hoek: 10 u. dhr. D. de Best. 15 u. ds. J. Jurjens. Terneuzen (Opstandingskerk): 10 u. ds. J. Jurjens. 17 u. dhr. D. de Best. Zaamslag: 10 u. ds. R. de Jonge. 15 u. ds. M. Voet. Aardenburg: 9.30 u. kand. Spoelstra, Amsterdam. Breskens: 9 u. ds. L. Mietes (dienst in Herv. Kerk). Oostburg: 11 u. kand. Spoelstra, Am sterdam. Schoondijke: 9.30 en 14.30 u. dhr. Ver- couteren, Voorburg. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJ GEMAAKT) Zaamslag: 9.30 u. ds. a. Kruizinga. 15 u. ds. C. Mewe. CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE KERK Zaamslag: 10 en 15 u. ds. L.v.d. Meij. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen (De Kandelaar): DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. Broeder T. Post- ma. LEGER DESHE1LS Terneuzen (Donze Visserstr.): 10 u. Heiligingsdienst. 19 u. samenkomst. NOORD - ZUID - BEVELAND Goes - Parochie Maria Magdalena: zat. 19 u. zond. 9.00 en 10.30 u. Zierikzee - H. Willebrord, Molenstr. 62, zat.9u.zond. llu. Hansweert - O. L. Vrouw Onbevlekte Ontvangenis, zat. 17 u. zond. 11 u. Ma- ria-oora, zat. 10.30 u. Lewedorp - H. Eligius, zat. 19 u. zond. 10.30 u. Rilland-Bath.- H. Jozef, ofwel zat. om 19 u. ofwel zond. om 9.30 u. (om de 14 dagen). Yerseke - H. Anna: ofwel zat. 19 u. of wel zond. 9.30 u. (Om de 14 dagen). Ovezande - O. L. Vrouw Hemelvaart, zat. 19 u. zond. 9.30 u. WEST - ZEEUWSCH - VLAANDE REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat. 19 u., zond. 8 en 10 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbevlekt Ontvangen, zat. 19 u. zond., 10 u. Breskens - H. Barbara, zat. 17 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaartzat. 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. zond. 9 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. zond. 9u. Oostburg - H. Eligius. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 9.45 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zat. 19 u. zond. 10.30. Huize Emmaus. zond. 11.15 u. Sluis - H. Johannes de Doper, zat 19 u. zond. 10 u. WALCHEREN Middelburg - H. Petrus en Paulus, Lombardstr. zat. 19 u. zond. 10 u. Kerk centrum De Hoeksteen, Rozenburg laan, zond. 11.30 u. Vlissingen: Paauwenburg. Kerkcen trum Open Hof, A. Gogelweg: zond. 11 en 19 u. Lieve Vrouwekerk, Singel: zat. 19 en zond. 9.30 u. Souburg - Martinuskerk. zond. 10 u. Domburg- Willibrorduskerk- zond. 8.45 u. OOST - ZEEUWSCH - VLAANDE REN Clinge - H. Hendrikus. zat 19 u. zond. 8.30 en 10 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopening. zat. 19 u. zond. 9 u. St Jansteen - H. Johannes de Doper, zat. 19 u. zond. 10.30 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zat. 17 u. en zond. 10.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat 19 u. zond. 8 en 10 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 19 u. en zond. 9.00 u. Heikant - H. Theresia. zat. 19 u. zond. 10 u. Kloosterzande - H. Martinus. zond. 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jaco bus. zat. 17 u. zond. 9.00 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zat 19 u. zond. 10 u. Nieuw-Namen - H. Jozef, zat 17 u. zond. 10.30 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zat 19 u. zond. 10.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat 19 u. zond. 10 u. Sluiskil - St An toni us. zat 19 u. zond. llu. Terhole - H. Gerardus Majella. zat. 19 u. zond. 8 en 10 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. llu. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart zat. 17 u. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart zat. 19 u. zond. 9 en 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus(Trini- teitskerk). zat. 19 u. zond. 9.15 en 10.30 u. Verrezen Christus: Maand. tm. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11 uur. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 10.30 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart zat. 17 u. zond. 9.45 u. Van zondag 12 u. tot dinsdag 12 uur is voor geestelijke bijstand onderstaande pastorie te bereiken. OOST ZEEUWS VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Past P.v.d. Veeken, Hulst, tel. 01140-10698 og 81000, of Ziekenhuis Hulst, tel. 01140- 12651.

de Stem | 1986 | | pagina 27