VERDER KOMEN DOOR STUDIE? firPBNA Al drie mille binnen mor Pools ziekenhuis BURGEMEESTER KESSEN VAN HONTENISSE: 'Als je eraan begint kom je er niet meer vanaf' V erkoop school in Axel KORTING DE STEM /VSTE TREND >R HAAR neelemans EDEWERK(ST)ER ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1986 VAN ZEELAND JUBILEUM MAVO DE WELLE AXEL hMANTELS' ÏFSTKORTING IPENNINCX' HONTENISSE - Het woonlastenonderzoek van het CNV Zeeland waarin de gemeente Hontenisse als een van de duurste gemeenten wordt afgeschilderd is wel erg simplistisch sa mengesteld. Er moet dan ook niet al teveel waarde aan worden gehecht. Weekenddienst Stemredactie UIT HET ZAKENLEVEN Lego winnaars Hulst naar Denemarken Feest Robbedoes ZUSTER GELEIJNSE LAATSTE KEER MET DE HENRY DUNANT V redesmuseum in oprichting Plaatselijk nieuws Clinge Hulst Lamswaarde Nieuw-Namen St.-Jansteen Axel Alle PBNA cursussen vind je op de laatste pagina van de Gouden Gids. 3de leeftijd van onze ns kantoor te ss en adverteerders via voldoet aan de volgende sregeld in de cao voor jf in nederland. /ersmaatschappij de lef, postbus 3229, 4800 je heer b. cleiren, chef ia 19.00 uur). T22 PAGINA ZEELAND 2 AXEL - De leerlingen van de mavo De Welle in Axel heb ben gisteren al drieduizend gulden bij elkaar gelopen voor een kinderafdeling van het academische ziekenhuis in het Poolse Gdansk. Vandaag wordt het resterende bedrag, gis teravond aangevuld met de opbrengst van de bazar en een gift van het schoolbestuur, op het stadhuis In Axel over handigd aan S. Werner, voorzitter van de Nederlandse ver eniging van Poolse oud strijders. De sponsorloop, die langs de route voerde waarlangs de Poolse pantserdivisie in 1944 Axel binnenkwam, is onderdeel van de activitei ten die de school houdt in verband met het veertigja rig bestaan van de school. Donderdagavond al werd daarmee een begin gemaakt met een receptie op school. Directeur Huibrechtse kreeg bij die gelegenheid twee vi deorecorders met beeld schermen van het christe lijke schoolbestuur. Het eind van de sponsor loop gistermiddag waarbij de Poolse en Nederlandse vlag in een behoorlijk tempo van het Szydklowskiplein naar de school werd gedra gen en vervolgens werd ge hesen door S. Werner, bete kende meteen het startsein van de bazaar. Als speciale genodigde was aanwezig mevrouw Julia Machulec. Zij bezocht deze week voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog het graf van haar broer die in 1944 in Heikant is gesneuveld. „Het maakt allemaal een gewel- digende indruk op haar", al dus directeur Huibrechtse. Tijdens de wandel- mars bij het bord dat herinnert aan de door de Polen aangelegde baileybrug. - FOTO ERIK OSSEWAAHDE 24 september 1986 wijzigt ler van ons hoofdkantoor te ijn wij telefonisch bereikbaar er Zuid-West-Nederland ■301 KJ Zierikzee log op iedere bontmantel ij inleveripg dvertentie nog extra. x>ntzaak cosmetica Upelaarshraat 38 Breda 076-652285 Hartelijk dank aan Woonlastenonderzoek heeft weinig waarde Van een onzer verslaggevers Met deze reactie wil burgemeester A. Kessen van de [gemeente Hontenisse de negatieve indruk die over I zijn gemeente is ontstaan, wegnemen. In het onder zoek wordt op een rij gezet wat de burgers in de ver schillende Zeeuwse gemeenten kwijt zijn aan onroe- i rend goedbelasting, reinigingsrechten en rioolrechten. Zierikzee, Arnemuiden en Sas van Gent komen daar bij als drie duurste gemeenten uit de bus. Hontenisse zit daar net onder. Het CNV heeft volgens bur- I gemeester Kessen de fout ge- maakt appels met peren te vergelijken. „In het verhaal van het CNV zijn grote en kleine gemeenten door elkaar heen gemixed. Dat moet je na tuurlijk nooit doen. Grote ge meenten met veel industrie bijvoorbeeld hebben daaruit I een geweldige opbrengst 1 waardoor de burger minder moet betalen. Je kunt dat niet [vergelijken met gemeenten I van verschillende grootte die [vrijwel geen industrie heb- I ben". Veel meer vertrouwen heeft Kessen dan ook in een soortge- J lijk onderzoek van de Vereni- smg van Nederlandse Ge- meenten (VNG) die gemeenten I van gelijke grootte naast elk- aar heeft gezet. „Hontenisse is |m dat onderzoek vergeleken met 178 andere gemeenten die [ongeveer even groot zijn. [Daaruit is gebleken dat wij [echt met zo hoog zitten met voor het behalen varll mijn rijbewijs bij be'J 1e examen. CHRISTA DE K0RT|| Voor redactionele aange legenheden, dus niet voor bezorgklachten of adver tenties, kunt u die week end contact opnemen met Emile Calon, 01150-17132, bgg 01153-1534. Zondag middag 01150-17920. "gtAD VOQR ZUIDWEST NEDERLAND [kantoren I ^neuzen, Hulst en Goes. [Adressen en telefoon- I hummers op pagina 2. Openingstijden: "30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie [terneuzen: Rein van der 'm (editie-chef), Jan p "sen (piv. chef), Emile ial°n, Co Meertens, Joep 'ommelen, Ronald erstraten, Cor de Boer h°'°). Ton Koomen (sport). vulst: Frank Deij, Eugène l'S'straeten. Middelburg: |"ank Postma. I ^"Wentle-exploltatle Inspecteur Zeeland: '•Menu, privé tel. 01150- '5839. - Pas-io onze tariefstelling", aldus Kessen. Beeld Door te werken met tabellen die verspringen met twintig tot veertig gulden is volgens Kessen ook een verkeerd beeld geschetst. „Neem nu de situa tie van een gezin met twee kinderen in een eigen woning. Hontenisse scoort 510 gulden, maar in werkelijkheid zijn de lasten 481 gulden. Maar omdat we net 1 gulden boven de tabel van 480 gulden zitten wordt de tabel van 510 gulden voor ons van toepassing. Dat is geen juiste stand van zaken". Verder grieft het Kessen dat het CNV ervan uitgegaan is dat de betrokkenen in een huis wonen dat 99.000 gulden waard is. „Ook dat geldt niet voor onze gemeente. Wij zitten hier met een gemiddelde prijs van 75.000 gulden. Dat bete kent dus ook een verminde ring van lasten. Nee, aan dit onderzoek moet niet teveel waarde worden gehecht". HULST - Joeri Kint en Stefan de Block uit Hulst mogen bin nenkort naar Legoland in De nemarken. Beiden wonnen een eerste prijs in de landelijke Lego bouwwedstrijd. De prijzen werd gisteravond uitgereikt bij eigenaar F. Mannaert van de Intertoys winkel in Hulst. Bij hem wa ren de afgelopen maanden maar liefst 190 lege bouwer ken afgeleverd. In totaal de den in hdèl Nederland 55.000 kinderen mee aan de wed strijd. Er waren 220 reizen naar Denemarken te verdie nen. De overige winnaars kre gen een bouwpakket. Joeri Kint werd eerste in de leeftijdscategorie 5 tot en met 8 jaar. De verdere uitslag in die categorie: 2 Dennis de Block, Clinge, 3 Florent Schoumacker, Hulst, 4 Patrick de Bruycker, Ossenisse, 5 Mi- chiel van de Wetering, Hulst. Stefan de Block won bij de jeugd van 9 tot en met 12 jaar. De uitslag in die groep: 2 Den nis Helmich, Hulst, 3 Niels Dekker, Axel, 4 Dennis van Wesemaal, Nieuw-Namen, 5 Sandra de Geest, Clinge. HULST - Peuterspeelzaal Robbedoes in Hulst heeft gis termorgen al een klein voor schotje genomen op de viering van het vijftienjarig bestaan. De peuters kregen 's morgens een poppenkastvoorstelling voorgeschoteld door Bouwen Breeman. Het is volgens leid ster Jacqueline d'Hondt-Kop- pendrayer de bedoeling dat de kinderen in de toekomst vaker 'getracteerd' zullen worden op dit soort evenementen. Dit om deelname aan de peuterspeel zaal zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Hoofdverpleegkundige Geleijnse: „Niemand zou het willen missen. FOTO W1M KOOYMAN ZE IS alweer vijf jaar met pensioen. Maar een dag op haar gemak is er nog niet bij geweest. „Ik zou dood gaan als ik hier een hele dag voor het raam zou moeten zitten". Dat is in teite ook de reden dat zuster Ge leijnse na haar zestigste haar jaar lijkse bijbaantje als hoofdverpleeg kundige op het hospitaalschip van het Rode Kruis, de Henry Dunant, is blijven aanhouden. Maar ook daar komt volgende week, als ze voor de laatste keer inscheept, een eind aan. Thuis In Axel met haar vijftien jaar oude, zeer eenkennige, rode kater, blikt ze terug op 28 vaarten met de Henry Dunant, Van een oneer verslaggevers AXEL - De eerste kennis making was in 1959. Het hospitaalschip van het Rode Kruis heette toen 'Kasteel Staverden'. „Of ik er wat in zag om een keer mee te va ren. Het zijn 28 vaarten ge worden. Het is eigenlijk net een verslaving. Als je eraan begint, kom je er niet meer vanaf". De eerste twee jaar ging ze 'gewoon' mee. Daarna kreeg ze als hoofdverpleeg kundige al gauw de leiding over de verpleegsters en de helpsters van het Rode Kruis. En die hebben allemaal zo'n beetje dezelfde ervaring als zuster Geleijnse. „Het is hard werken aan boord, en iedereen is ook weer blij als de week erop zit, maar nie mand zou het willen mis- Vandaar dat zuster Ge leijnse, die elk jaar een se lectie helpt meemaken uit de aanvragen van zowel de gasten als de verpleegkun digen, af en toe wel eens te maken krijgt met teleurge stelde 'bemanningsleden'. „Dan word ik opgebeld. Deed ik het dan vorige keer niet goed, zeggen ze dan. Na tuurlijk, we zijn heel tevre den, zeg ik dan, maar een ander moet ook de kans krijgen om mee te gaan. Dat is wel eens moeilijk hoor". Legt vervolgens uit dat er naar gestreefd wordt om elk jaar een derde van de be manning te 'verversen'. „Dat wil zeggen, leerlingen of helpsters die nog nooit heb ben meegevaren". Aandacht Ook voor de gasten, een zelfde aantal gaat mee, geldt een selectieprocedure. „De mensen gaan graag mee. Ze zijn er een keer uit. In de te huizen zijn ze meestal maar een nummer. Hier krijgen ze een week lang de volle aan dacht. We houden ook reke ning met de gezinssituatie. Het is leuk voor een patiënt om er een week uit te zijn maar voor hun gezinsleden is het ook fijn een weekje ontlast te zijn". Voor elke patiënt is er een personeelslid. Om het beeld volledig te maken. Een dok ter, een fysiotherapeut, een hoofdverpleegkundige, zes gediplomeerde verpleegster en 37 helpers van het Rode Kruis. Bij de selectie wordt er rekening mee gehouden dat er een zo uitgebalan ceerd mogelijk team aan boord komt. „Iedereen heeft wel de basisopleiding achter de rug. Anders kun je er niets mee beginnen". Voldoening Het werk geeft grote vol doening. Na een uur al ont staat aan boord een hechte familieband. Voor iedereen zit er wel een bekend gezicht bij. De banden worden nog eens stevig aangehaald bij allerlei activiteiten die meestal gezamenlijk worden uitgevoerd. Maar het is niet allemaal rozegeur en mane schijn. „Sommige jonge ver pleegsters of helpsters die voor het eerst meegaan val len plotseling na een paar dagen stil. Je maakt natuur lijk veel mee aan boord. Het zijn tenslotte allemaal bed legerige of rollende patiën ten. Dat kan wel eens teveel worden. Maar ik heb nog geen enkele jongere gekend die er spijt van had. Er wordt vaak gekankerd op de jongelui, dat ze niets doen, maar als je zo'n week mee draait, daar heb ik toch waardering voor". Primeur Zuster Geleijnse beleeft op haar laatste vaart nog een primeur. De Henry Du nant is helemaal verbouwd. De grote zalen, waar maxi maal elf patiënten konden liggen, zijn verdwenen. Daar zijn gezellige twee- en driepersoonskamers voor in de plaats gekomen. „Om de patiënten wat meer privacy te geven", zegt de zuster. Met de 'bemanning' die met vieren een kleine hut moe ten delen, is minder reke ning gehouden. Maar zuster Geleijnse treurt daar niet om. Ze heeft het er graag voor over. „Aan het eind van elke reis, als de mensen van boord gaan in bedden en rol stoelen denk ik, wat hebben wij het toch getroffen". (ADVERTENTIE) VA^jk.' fotoprmtshop foto studio I lll*rh«al»iuM< io Hulti oiuo 150*4 AirlKtlraal f Trrn*ur*n 01150 ltl84 Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - Prof. H. Koeman van het Europamu seum zoekt een permanent on derkomen voor een vredesmu- seum. Dat heeft hij bij B en W van Bergen op Zoom kenbaar gemaakt. Officieel ligt er nog geen verzoek. Van een onzer xxrslaggevers AXEL - In het verslag over de verkoop van de voormalige basisschool Sint An toni us aan de Walstraat in Axel zijn gis teren om onduidelijke redenen de uitlatingen van het CDA raadslid A. Kesbeke en GPV'er J. Dieleman wegge vallen. In het kort komt het er op neer dat beide raadsleden het gebouw voor 160.000 gul den zonder voorwaarden aan het rk kerkbestuur willen ver kopen. Dit om de verenigingen die vroeger waren aangewe zen op het inmiddels ver kochte Gezellenhuis en nu dakloos zijn zo spoedig moge lijk onderdak te bieden. Zoals bekend is het college daarover verdeeld. Wethouder J. van Schaik en P. Apers wil len vasthouden aan de afge zwakte voorwaarde dat het gebouw bij eventuele verkoop onder meer gebruikt moet worden voor sociaal culturele doeleinden. Wethouder H. de Mul en burgemeester A. Hack willen, nadat de raad eerder had vastgesteld dat in de koop overeenkomst het kettingbe- ding dat het gebouw enkel voor sociaal culturele doelein den gebruikt mag worden op genomen moet worden, alle voorwaarden laten vallen. De kwestie komt dinsdag 30 sep tember opnieuw aan de orde tijdens de maandelijkse raadsvergadering. ANBO - De Algemene Bond voor Ouderen heeft nog meer activiteiten op het programma staan. Zo zal er binnenkort ge start worden met behendig heidsspelen, die zullen bestaan uit sjoelen, ringwerpen, kege len, vogelpieken, tritsen en pieren. Alle spelen worden ge houden onder leiding van de bestuursleden van ANBO. Aan deze spelen kunnen oude ren van boven de 50 jaar deel nemen en een beschikbaar ge stelde prijs winnen. Jubileum - De afdeling Zee land van de Nederlandse Ver eniging van Jachtopzieners hield in het kader van het 75- jarig bestaan een uitstapje naar de kroondomeinen van het koninklijk paleis 't Loo. Onder deskundige leiding werd een rondleiding gehou den waarna het Aardhuis, het vroegere jachthuis van prins Hendrik, werd bezocht. Daar kon men de vele jachtattribu- ten van vroeger en nu bewon deren. De dag werd beëindigd in het schietcentrum Reimers- waal te Rilland-Bath. Tennisschool -Na het succes van het vorig jaar beginnen Richard en Jacqueline Bral aan het tweede seizoen met hun tennisschool in de Zuidhal van het gemeenschapscen trum Den Dullaert. Ook nu is er ruime belangstelling, want zo'n 190 aanmeldingen kwa men binnen, waarbij de dames het grootst in aantal waren. Voor de meeste deelnemers staat er een wedstrijd-trai- nings-combinatiepakket op het programma. Dit is vooral bestemd voor hen die graag spelen en wedstrijd-gericht trainen. Voor de jongeren zijn er bal- en slagvaardigheids- lessen. Daarnaast is er kring training en zijn er nog diverse andere cursussen. Maandag 29 september start de tennis school. Bridge - Bridgeclub Hulst speelde de vierde wedstrijd van de competitie. De uitslag: groep A: 1 dames Biesbroeck en Goossen, 2 dames Mast en Kint, 3 heren Beuzenberg en Biesbroeck. Groep B: 1 me vrouw Sandrini en de heer Meulenberg, 2 mevrouw Bo- gaert en de heer Melchers,3 echtpaar Kint. Groep C: 1 he ren Simpelaar, 2 dames Van Dorselaer en Allaerts, 3 dames Stallaert en Van Cauteren. Groep D: 1 heren Tieleman en Kindt, 2 mevrouw De Wolf en de heer Boddaert, 3 mevrouw Mannaert en de heer Van Adrichem. Bridge - In café De Vier Jaar getijden speelden leden van de bridgeclub de vijfde wedstrijd in de najaarscompetitie. Het was een Howell 10 met 9 pa ren. Uitslag: 1. dames Bies- broeck-Goossen, 2. mevrouw Joossen-de heer De Booy, 3. dames Van Hootegem-Heizler. Kaarting - In café Du Com merce namen 34 kaarters deel. Uitslag: 1. A. Staes-J. ver meersen, 2. K. van Water- schoot-R.Sturm, 3. A. de Maeyer-S. Meerschaert. Af vallers: 1. A. Verhulst-E. Wee- maes, 2. R. van Domburg-G. de Caluwé, 3. L. van Roeyen- G. van Ecken. Collecte - De collecte van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding bracht in Nieuw-Namen 1177,50 op. Vlottend Scheepje - Ten bate van gehandicapten gaan een aantal vrijwilligers van 'Het Vlottend Scheepje' zaterdag krekelen rapen, om die later aan de man te brengen. Dit jaarlijkse gebeuren is stilaan uitgegroeid tot een traditie. Al om half vijf 's morgens ver trekt men. Bejaardenschieting - In het gemeenschapscentrum De Warande wordt woensdag 24 september een bejaarden schieting gehouden. De zaal is vanaf 13.00 uur open en de schieting begint om 13.30 uur. Boemerang - Buurtclub De Boemerang houdt vrijdag 26 september in het clubgebouw aan de Mozartstraat de eerste vleeskaarting van het seizoen. Niet leden betalen vijf gulden, leden drie gulden. De inschrij ving begint om 19.45 uur, de kaarting, bieden en jokeren, om 20.00 uur. (ADVERTENTIE) ^7^ Koninklijke Velperbuitensingel 6,6828 CT Arnhem. Telefoon 085-575911.

de Stem | 1986 | | pagina 21