Duitse pers ziet Bayern al ronde verder WICHT] IER NADERT LEMOND IN SUPER PRESTIGE-KLASSEMENT Schapers naar halve finale dubbelspel in Hamburg Nationale gymploeg kan finale EK halen WK bridge bijna puur Amerikaanse aangelegenheid Rugbyteam oefent tegen Schotland Achtentachtig stemmers beslissen op 17 oktober I Delgado blijft bij Schuiten COIFFURE HOUSE BREDA Parijs bang voor negatief effect aanslagen BARCELONA (AFP) - De Ier Sean Kelly heeft donderdag de Ronde van Catalonië op zijn naam gebracht. Lammertink naar ploeg Bos Geen verdere concessies IOC aan Noord-Korea Van Elteren k.o. in eerste ronde Argentin dit seizoen niet meer op fiets Vlotte remise bij de dames Sokolov brengt spanning terug Waarom laten toch zoveel mensen hun haar verzorgen bij Bisschopshoeve 12 - Brabantplein 5 - Ginnekenmarkt 8 Donk 32 - Mgr. Nolensplein 20 DE fiTEM-S; VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1986 nauwelijks gebied :ee bezit. Via de Sjat- b zou Irak zijn pro- i (vooral olie) door de :he Golf naar het bui- el kunnen exporteren. zo dacht men in Irak, ngs de hele lengte van zische Golf gebied lig- en dus voldoende voor zeehavens. On- ;t in militair opzicht nachtige bewind van h, wist Iran echter de •ïsie over de rivier te n. Nabij de Sjat-el- liggen belangrijke ;e olievelden en het ge- s dus bij uitstek ge- voor Iraanse zeeha- Het op dat moment te Irak kon niets tegen jah uitrichten, men I erbij en keek er han- -ingend naar. Perzische Golf fun- voor veel landen in het ;n Oosten als door- gebied van hun olie net buitenland. Tijdens rlog met Iran dreigde herhaaldelijk met af- ng van de Golf. Dit kon >en door de straat van ioes te blokkeren. Na- ijk waren zowel de af- ■s als afnemers van olie oor de Golf vervoerd niet bepaald gechar- d van de Iraanse drei- nten. Toen Iran in 1984 ot zijn woorden in da- om te zetten stuurde rika dan ook marine >en naar de straat van toes om dat te voorko- ïe landen kon worden ge-| sporteerd zonden de VS neschepen richting Irari lat te voorkomen. De Goli middels weer vrij toegan-l k, dus de Amerikanen ken zich tot grote vreugde] de Sovjets terug. ■rder werd in de hele wi met afschuw gereageen de barbaarse wijze vai og voeren. Iran kreeg v< ek te verduren toen bleek dat dit land dertien- ge jongetjes de 'Heiligt Log' in stuurde. Irak maakt af 1984 tot op de huidige gebruik van mosterdgas] volgens de conventies var iève streng verboden is. juli riep Saddam Hoes- Iran opnieuw op vrede ten. Ditmaal wachtte I door Iran aangekondigd! nsief niet eens af. Kho ny verklaarde aan het ver- c te voldoen op voorwaard Hoessein zou vertrekkei Iran enorme herstelbeta ;en zou doen. Met ander irden: Iran is nog niet var i vrede te sluiten, maar akt zich op voor een nieuw] »ens de regering beslissen- aanval. Welingelichte kringen ii n beweren dat deze aan hel d van de maand wanneei weersomstandigheden gun- zijn zal plaatsvinden. Des- idigen hebben door middel i de waarnemingen van sa- eten geconstateerd dat Irar .000 man aan het front heef nobiliseerd. Saoedi-Arabii de Sovjet-Unie hebben zi( iter de vredesoproep var k geschaard, ze zijn ban' t Iran de vijand bij de k< nde aktie uiteindelijk op ieën krijgt. Of het nieuv ilissende offensief werk! een doorbraak betekent It te bezien. en rol spelen", aldus - it zou betekenen dat niet alj n overlevenden uit conce®] itiekampen -zoals bij re vervolgde groepen* ladeloos worden gesteld] aar ook Sinti en Roma n de greep van de Nazi' bben kunnen ontsnappen Afgezien van deze recent' scussie speelt de schadeloos* lling van oorlogsslachPj rs in het bewustzijn van eeste Westduitse burge en rol, tot verbazing le buitenlanders. „De scw] .loosstelling heeft zich inj ïetto afgespeeld", zegt r Schwarz terugkijkend. 9' ju volgens hem des te ve onderlijker zijn, omdat hadeloosstelling een 'h»® sch unieke prestatie' is et toegangskaartje uitsland voor de terugkeer beschaafde weret j ihwarz: „Als ik Duitser )u ik er trots op zij n." Het betalen van Wiederg»] ■achung is overigens .rikt Westduitse aangelegd aid. De DDR heeft nooit p elbetalingen aan bui' ndse groepen en regering sgeven. Wel kent de DDBf innenlands programma v® azi-slachtoffers, dat ver ingen kent op het gebied v ezondheidszorg, banen, huuj esting en onderwijs. Erkeo erzetsstrijders en hun na» taanden hebben recht op peciaal verzetspensioen. Van onze correspondent Rink Drost BONN - Voor de Duitse kranten die donderdag nog het ver slag van de voetbalwedstrijd PSV-Bayern München konden meenemen (veel kranten - zoals de grootste Beierse krant Süddeutsche Zeitung - lagen al op de pers toen de wedstrijd nog in volle gang was) zit de club uit München al in de tweede ronde van het duel om de Europacup voor landskam pioenen. „Mathy verhoogde de score in de laatste minuut tot 2-0, zodat de Münchenaren een nagenoeg vrije rit hebben naar de volgende ronde", aldus de Rhein-Zeitung (Koblenz) in een artikel onder de kop: 'Mathy zette de Eindhovenaren mat'. Veel lof heeft deze krant voor het werk van Lothar Mat- thaus op het middenveld: „een fantastische prestatie." Ook Pfügler krijgt een pluim, terwijl de krant opmerkt het hele elftal sterk te hebben zien spelen. In het verhaal in de Rhein-Zeitung wordt van geen enkele Nederlandse speler of official de naam genoemd. Der Tagesspiegel (Berlijn)meldt: „PSV zal nauwelijks nog hoop kunnen koesteren voor de tegenwedstrijd". En vooruit kijkend naar de wedstrijd in de Bundesliga, zaterdag tegen Borussia Mönchengladbach: „Gemeten aan de moeizame 1-0 van Borussia Mönchengladbach, de vorige avond tegen Par- tizan Belgrado, liggen ook voor zaterdagavond alle voorde len bij de ploeg van Udo Lattek." De Berliner Morgenpost brengt een verslag dat sprekend lijkt op dat in de Rhein Zeitung, maar merkt er nog bij op dat bij PSV alleen Koeman en Van Aerle konden overtuigen. De prestaties van de Denen Nielsen en Arnesen vindt de krant maar bleekjes. Lof is er wel voor het eigen huis: „Een geniale schaakzet bleek de maatregel van Bayern-trainer Udo Lattek, het middenveld te versterken en met Wohlfart slechts een spits te bieden." In de General Anzeiger (Bonn) is de constatering ook dui delijk: „Bayern München schiep zich een uitstekende uit gangspositie." Dat slaat niet alleen de open poort naar de volgende ronde in het EC-duel en de goede kansen voor de wedstrijd tegen Borussia, maar ook op de kassa. De krant voorziet miljoenenrecettes voor de Beierse club bij de ko mende wedstrijden. Kelly wint Ronde van Catalonië SEOEL (AFP) - De reeks aan slagen, waar Parijs momen teel mee te maken heeft, dreigt 'twijfel te zaaien in de harten van de leden van het Interna tionaal Olympisch Comité'. Dat heeft Alain Danet, voor zitter van het voorlopig orga nisatie-comité van 'Parijs' toegegeven. Hij deed dat in Seoel, waar hij tijdens de bestuursverga dering van het IOC promotie hoopt te bedrijven voor de kandidatuur van Parijs voor de organisatie van de Olympi sche zomerspelen van 1992. Danet, die een reis van vijftien dagen door veertien Aziati sche landen achter de rug heeft, betreurde de situatie, maar hield vast aan de stel ling, dat Parijs in 1992 atleten en officials een veiligheidsga rantie zal kunnen bieden. „Het veiligheidsdossier van de stad Parijs is absoluut on vergelijkbaar", verklaarde Danet. Hij voegde eraan toe dat die mening wordt gedeeld door degenen, die binnen het Internationaal Olympisch Co- mié de voorgestelde veilig heidsmaatregelen van de kan didaat-steden moeten verge lijken. Danet erkende dat Pa rijs gedurende de laatste da gen als stad 'in staat van be leg' verkeert, maar voegde er aan toe dat als veiligheid het enige criterium zou zijn waarop de kandidaturen wor den beoordeeld, de Olympi sche Spelen alleen zouden kunnen worden georganiseerd in totalitaire staten. In de achtste en laatste etappe, een criterium in de straten van Barcelona over 112 kilometer, kwam het bezit van de leiderstrui niet in gevaar. De rit werd ge wonnen door de Belg Leo Wellens. De Belg ging vrij vroeg na jaarsklassiekers plus de Grote de start aan de haal. Zijn voorsprong liep op tot maxi maal 14 minuten. In de slotki- lometers ontstond een potsier lijke situatie, toen Wellens met anderhalve ronde voor sprong begon aan de vier om lopen van Montjuich, het zelfde parkoers waarop zijn landgenoot Criquielion in 1984 wereldkampioen werd. Anderhalve ronde voor het einde werd Wellens door het verbrokkelde peloton ingelo pen. Hij probeerde aan te slui ten, maar werd in de klim naar het kasteel gelost. Glim lachend fietste de Belg verder. Zijn ritzege kwam niet in ge vaar. Met 7.17 voorsprong pas seerde hij als eerste de streep. Voor Kelly betekende de overwinning zijn tweede eind zege in de ronde. In 1984 had hij ook al in Catalonië gezege vierd. De Ier meende na zijn overwinning, dat hij in het Su per Prestige-klassement de Amerikaan Lemond als leider was gepasseerd. „Dat was mijn doel. Ik wilde hier win nen om Lemond in de Super Prestige te passeren". Kelly misrekende zich evenwel. De eindzege leverde hem 75 Pres- tige-punten op. Vijf tekort om Lemond al voorbij te gaan. In het najaar krijgt Kelly alsnog de gelegenheid het Su per Prestige-klassement voor de vierde opeenvolgende keer te winnen. Hij rijdt alle na- SEOEL (AFP) - Achtentachtig stemmers beslissen op 17 oktober Lausanne over de kandidatuur van Amsterdam voor de orga nisatie van de Olympische zomerspelen in 1992. Dat zijn er drie minder dan het Olympisch comité telt. Twee van die drie zijn in de loop van dit jaar overleden, de derde zit in de gevangenis. Een vierde lid is ondergedoken. De Griek Nikolaos Nissiotis en de Amerikaan Julian Roose velt zijn in het begin van dit jaar overleden. Hun plaatsen wor den niet opgevuld voor 17 oktober. De Soedanees Zein el Adbin is na de val van de regering in 1985 door het nieuwe bewind in de gevangenis gezet. Zijn vrijlating wordt niet voor 17 oktober ver wacht. Het stemrecht van de Tunesiër Mohamed M.Zali staat op de tocht. Hij werd in eigen land als minister van sport afgezet en nam daarop de benen naar Zwitserland. Volgens voorzitter Samaranch is Zali nog steeds lid van het international comité, maar de reglementen zijn niet waterdicht over zijn positie. Het Olympisch comité zal op de eerstvolgende Plenaire zitting voor 17 oktober in zijn geval een beslissing ne men. Het stembureau op 17 oktober zal onder leiding staan van de Zwitser Mare Hodler. Hij zal worden geassisteerd door de Se- negalees Keba Mbaye en de Chinees Zhenliang He. DEN HAAG (ANP) - Jos Lam mertink heeft donderdag een 'weejarig contract getekend tij de wielerploeg van Piet Dos. De Nederlands kampioen Wordt kopman van de nieuwe formatie, die het komend sei- zoen wil gaan deelnemen aan de grote klassiekers. De ver bintenis tussen de renner uit wierden, die tijdens de Ronde von Frankrijk ernstig ten val "wam, en Peter Post loopt aan oet einde van dit seizoen af. ..Met Jos Lammertink heb- 1 we onze eerste keus ge- vertelde ploegleider vvc t I ^gen", Piet Bos. „We hadden drie renners in gedachten: Lam mertink, Knetemann en Lam- merts, in die volgorde. We zijn erg blij dat het met Jos gelukt is. De nationale kampioen in de ploeg te hebben is natuur lijk prachtig". „Lammertink is een renner die ons erg bevalt. Hij Is ge makkelijk in te passen en heeft in de afgelopen jaren ge toond over enorm veel karak ter te beschikken, door zo te rug te knokken. Komt ook nog bij dat hij volgend jaar 28 is, op die leeftijd is een renner op zijn sterkst". Landenprijs. Lemond twijfelt nog over zijn terugkeer naar Europa. Als hij de oversteek zal maken, doet hij dat voor hooguit twee wedstrijden: Creteil - Cheville (het vroe gere Parijs-Tours) en de Ronde van Lombardije. Uitslag van de achtste en laatste etappe: 1. Wellens (Bel) 112 km in 2.49.28, 2. Arroyo (Spa) op 7.17, 3. Ex- tabe (Spa) z.t„ 4. Durant (Bel) z.t, 5. Lejarreta (Spa) op 7.23, 6. Mottet (Fra) z.t, 7. Kelly (Ier) z.t, 8. Prieto (Spa) op 7.26, 9. Cabestany (Spa) z.t, 10. Coll (Spa) z.t. Het eindklassement: 1. Kelly (Ier) 30.05.03,2. Pino (Spa) op 1.33,3. Mottet (Fra) op 1.37,4. Fuerte (Spa) op 1.41,5. Da Silva (Por) op 2.09, 6. Lejarreta (Spa) op 2.39,7. Delgado (Spa) op 2.52, 8. Hernandez (Spa) op 3.23, 9. Reccio (Spa) op 3.47, 10. Cabestany (Spa) op 5.02, 24 Fignon (Fra) op 14.33, 31. Van Wijk (Ned) op 21.28, 66. Van Orsouw (Ned) op 44.46, 85. Siemons (Ned) op 1.09.10, 89. en laatste: Hoondert (Ned) op 1.14.25 Ronde van de Toekomst Na een solovlucht van 27 kilo meter heeft de Fransman Jean-Marc Manfrin donder dag de negende etappe van de Ronde van de Toekomst van de Europese Gemeenschap ge wonnen. Frans Maassen ein digde als derde. De eerste plaats van de Amerikaan Roy Knickman in het algemeen klassement kwam niet in ge vaar. Manfrin, rijdend voor de ploeg Guimard, ontsnapte in de 124 kilometer lange etappe tussen Tarbes en Plaisance- du-Touch vijftig kilometer voor de aankomst met zijn landgenoot Philippe Louviot. Vervolgens reed hij weg van zijn mede-vluchter. De over winning betekende voor de 23- jarige renner uit Toulouse de eerste overwinning in zijn prof-loopbaan. Louviot kwam ruim een minuut later over de eindstreep. Maassen en de Spanjaard Carrera reden tien kilometer voor het einde weg van het peloton en hadden bij de finish een achterstand van ruim vier minuten op de win naar. De uitslag van de negende etappe is: 1. Jean-Marc Manfrin (Fra) 124 km in 3.07.14,2. Philippe Louviot (Fra) op 1.05,3. Frans Maassen (Ned) op 4.16,4. Enrique Carrera (Spa) zt, 5. Viktor Demidenko (Sov) op 4.50, 6. Miguel Indurain (Spa) op 5.08,7. Wim Moijer (Ned), 8. Vladimir Moeravski (Sov), 9. Camillo Passera (Ita), 10. Casimiro Moreda (Por), allen in dezelfde tijd als Indurain. Algemeen klassement: 1. 1. Roy Knickman (VSt) 32.03.29, 2. Indurain op 5.25, 3. Alexi Grewal (VSt) op 5.44, 4. Laudelino Cubino (Spa) op 5.54, 5. Patrice Esnault (Fra) op 6.04, 6. Ja- noesz Koeoem (Noo) op 6.06, 7. Ber nard Richard (Fra) op 6.43,8. Jacques Decrion (Fra) op 7.10, 9. Jeröme Si mon (Fra) op 7.35,10. Passera op 8.28. [DARCELONA - De ploeg van I v °y Schuiten heeft de ronde Lr" Catalonië feestelijk afge- Op een grote tentoon- I lllng in Barcelona werd in de PDM-stand het contract met Pedro Delgado, die als ze vende eindigde, met een jaar verlengd. Bovendien werd de Spanjaard Laguia als nieuwe aanwinst voorgesteld. Longo In La Paz, de hoofdstad van Bolivia, hebben Jeannie Longo en Yavé Cahard noodgedwon gen hun wereldrecordpogin gen moeten uitstellen. De tijd waarneming functioneert niet naar behoren en de officiële baancommissaris van de wie lerfederatie is nog niet gearri veerd. Longo, wereldkam pioene op de weg en de indivi duele achtervolging, bereidt zich sedert 11 september in La Paz op 3417 meter hoogte voor op de aanval op de wereldre cords op 5, 10 en 20 kilometer. Haar Franse beroepscollega Cahard wil de tijden op de 200, 500 en 1000 meter scherper stellen. Sean Kelly, voor de tweede maal eindwinnaar van de ronde van Catalonië. - foto archief de stem SEOEL (Reuter) - Het Inter nationaal Olympisch Comité (IOC) is niet ingegaan op het verzoek van Noord-Korea om de sporttakken tijdens de Olympische Spelen van 1992 gelijkelijk te verdelen tussen Seoel en Pjongjang. Het IOC blijft bij zijn voor stel om het tafeltennis-toer- nooi, het boogschieten, één poule van het voetbaltoernooi en een deel van de wegwed strijd voor wielrenners over honderd kilometer in Noord- Korea te laten plaatshebben. „Verdere concessies doen wij niet. Alleen als Pjongjang dit voorstel accepteert, willen wij verder praten", zei IOC-voor- zitter Samaranch donderdag in Seoel. Noord-Korea is nog niet ak koord gegaan met de toewij zing van vier onderdelen. Vo rig jaar claimde het noordelijk deel van Korea de helft van de 23 sporten. Een maand geleden deelde een woordvoerder van het Noordkoreaanse Olym pisch Comité mee dat zijn land tenminste acht Olympische toernooien wil organiseren. Pjongjang heeft gedreigd de Spelen in Seoel te zullen boy cotten als het IOC geen ver dere concessies doet. LONDEN (Reuter) - Het ge vecht om de Europese titel in het zwaarweltergewicht is voor John van Elteren van zeer korte duur geweest De Limburger verloor woensdagavond in Londen in de eerste ronde door knock out van de Brit Chris Pyatt, die zo de vacante titel van de Frans man Skouma overnam. Het gevecht was voorzien voor twaalf ronden. HAMBURG (SID/RTR) - Mi- chiel Schapers heeft donder dag met zijn partner Ronnie Bathman verrassend de halve finales bereikt van de open Westduitse tenniskampioen schappen. Het Nederlands/Zweedse duo won in twee sets van het Zuidamerikaanse tweetal Gil- demeister/Gomes, dat in Hamburg de titel in het dub belspel verdedigde. Boris Bec ker, die in het enkelspel te leurstelde, drong met zijn landgenoot Eric Jelen ook door tot de laatste vier ten koste van Motta en Willenborg. In de voorlaatste ronde treffen Becker en Jelen, de enige overgebleven Westduitsers in het toernooi, Schapers en Bathman. Met het verdwijnen van de als tweede geplaatste Zweed Joakim Nyström uit het toer nooi, in navolging van favoriet Boris Becker, krijgt de finale van de strijd om de Westduitse tennistitel in Hamburg een ge heel andere aanblik dan de leiding zich had gewenst. Nys tröm werd donderdag verrast door de wederopstanding van zijn landgenoot Henrik Sunds- tröm, die een slecht seizoen doormaakt en is geduikeld naar de 87e plaats op de we reldranglijst. De lucht in Hamburg bevalt hem kenne lijk wel. De afgelopen twee jaar schopte Sundström het tot de eindstrijd en ook nu is hij, tegen de verwachting in, een eind op weg. Nyström werd er het slachtoffer van in een ver beten, typisch Zweeds base line-duel, waarin Sunström een achterstand van 1-4 in de tweede set wegwerkte met vijf games op rij. De Tsjechoslowaakse titel verdediger Miloslav Mecir had het donderdag in de derde ronde even benauwd tegen de zestienjarige Franco Davin, die er nog jonger uitziet dan hij is. De taaie Argentijn, die in het kwalificatietoernooi kwam bovendrijven, pakte brutaal de tweede set en nam in de derde met servicedoor- braak een voorsprong van 2-1. Veel verder liet Mecir, finalist bij de open Amerikaanse, het echter niet komen en stelde geroutineerd orde op zaken. Uitslagen: enkelspel, achtste finales: Ja kob Hlasek (Zwi) - Michael Westphal (WD1) 6-2 6-2, Henrik Sundström (Zwe) - Joakim Nyström (Zwe) 6-3 6-4, Mei Pur- cell (VSt) - Horacio de la Pena (Arg) 6-3 6-3, Kent Carlsson (Zwe) - Martin Jaite (Arg) 7-5 7-5, Miloslav Mecir (Tsj) - Franco Davin (Arg) 6-2 4-6 6-2, Henri Leconte (Fra) - Milan Srejber (Tsj) 6-4 6- 3, Emilio Sanchez (Spa) - Sergio Casal (Spa) 6-2 6-1, Thomas Muster (Oos) - Guillermo Perez-Roldan (Arg) 6-36-1. Dubbelspel, kwartfinales: Michiel Scha- pers/Ronnie Bathman (Ned/Zwe) - Hans Gildemeister/Andres Gomes (Chi/Equ) 6-3 7-6, Boris Becker/Eric Jelen (WD1) - Cassio Motta/Blaine Wildenborg (Bra/ VSt) 4-6 7-5 6-3, Miloslav Mecir/Tomas Smid (Tsj) - Jakob Hlasek/Pavel Slozil (Zwi/Tsj) 6-1 7-5, Alejandro Ganzabal/ Christian Minussi (Arg) - Guy Forget/ Andreas Maurer (Fra/WD1) 6-4 6-3. McEnroe John McEnroe, de vroegere nummer één van de wereld, die inmiddels naar de twintig ste plaats is gezakt, heeft woensdag een stapje omhoog gedaan op de ladder door in Los Angeles in iets meer dan een uur met 6-1, 6-1 te winnen van zijn landgenoot Kelly Jo nes. Hij verklaarde zich fitter te voelen dan twee weken gele den, toen hij in de eerste ronde van de open Amerikaanse kampioenschappen verloor van Paul Annacone. „Het gaat de goede kant op. Ik moet al leen mijn verwachtingspa troon nog wat bijstellen. Het zou fijn zijn als ik tegen het eind van het jaar weer eens een toernooi win", aldus McEnroe. De Australiër Pat Cash plaatste zich met een overwin ning met 6-3, 6-2 op de Ameri kaan Todd Witsken voor de kwartfinales. Daarin zullen de onruststokers van het toer nooi, Jaima Yzaga en Peter Lundgren, tegen elkaar uitko men. Yzaga, die in de eerste ronde Paul Annacone uitscha kelde, versloeg Ramesh Krish- nan en Lundgren - de over winnaar van Jarryd - won van de Canadees Glenn Michi- bata. FLORENCE (ANP) - De Ne derlandse ploeg heeft bij de eerste presentatie van de bal/ hoepel-oefening een gerede kans behouden de finale van het Europees kampioenschap ritmische sport gymnastiek te bereiken. Het zestal Desire Kersten, Annemiek van Riet, Jolande van Dongen, Jolanda Heems kerk, Marja den Breejen en Renate van der Veld kregen voor de oefening een punten totaal van 19,150, een waarde ring die Nederland op de ne gende plaats deed belanden. Zaterdag volgt het tweede op treden. De beste acht landen gaan over naar de eindstrijd, die op zondag wordt afge werkt. Na het eerste onderdeel gaat favoriet Bulgarije aan de leiding op geringe afstand ge volgd door de Sovjetunie en Italië. Vrijdag begint het indi viduele toernooi. Het resultaat van de eerste groepsoe- fening: 1. Bulgarije 19,950, 2. Sovjet unie 19,875, 3. Italië 19,600, 4. Spanje 19,550, 5. Oost Duitsland 19,425, 6. Hongarije 19,250, 7. West-Duitsland 19,225, 8. Oostenrijk 19,175, 9. Neder land 19,150. MIAMI (ANP) - De finale van het wereldkampioenschap bridge voor teams in Miami zal het beeld opleveren, dat de organisatoren zo graag had den willen vermijden: een vrijwel totaal Amerikaanse aangelegenheid. Drie van de vier halve finalisten zijn van Amerikaanse komaf. Europa heeft alleen nog een kans in de herkansing, waaruit de vierde halve finalist tevoorschijn moet komen. Frankrijk is fa voriet, maar bij de acht deel nemers behoren ook alweer drie Amerikaanse teams en verder West-Duitsland, Pa kistan 2, Zweden en IJsland. De organisatie had graag in de beslissende fase wat meer geografische spreiding gezien en daarom gekozen voor een indeling in drie zones; Europa, Amerika en de 'rest van de wereld'. Maar het grote aantal Amerikaanse teams dwong de organisatoren een aantal out siders buiten de Amerikaanse zone te plaatsen. Wat bleek? Juist die outsiders deden het goed, zoals titelhouder Frank rijk ondervond in de slotwed strijd van de Europese groep. In de halve finales had Frank rijk, aangevoerd door Jose Damiani, gewonnen van Italië in een wedstrijd, waarin de emoties hoog opliepen. Een grote Franse voorsprong ging uiteindelijk geheel verloren en uiteindelijk hing de uitslag af van een protest. De Fransen wonnen, maar bleken in de fi nale nog dusdanig van slag, dat ze terecht verloren (39-89) van een Amerikaans team, waar op het internationale circuit nog niemand van had gehoord. Het team van Bec- ker-Lawrence-Meckstroth-Ro dwell won de Amerikaanse zone. De andere twee zones werden gewonnen door de teams van Stelios Touchtidis en Steve Robinson. In de herkansing werden de Nederlandse teams uitgescha keld. Het jeugdteam werd door Italië (Benito Garozzo) van de tafel geveegd (68-14) en landskampioen CPP won wel iswaar met 71-54 van een Amerikaans team, maar ver loor vervolgens van de Fran sen (79-26). TRENTO (SID) - Moreno Ar gentin, de wereldkampioen bij de beroepsrenners, heeft zijn fiets voor de rest van het sei zoen in het vet gezet. De Italiaan verklaarde don derdag na zijn ontslag uit het ziekenhuis van Trento, dat hij dit seizoen niet meer op de weg in actie zal komen. De voedselvergiftiging, waarmee hij afgelopen vrijdag werd op genomen, heeft de conditie dermate aangetast, dat hij geen heil ziet in zijn deelne ming aan de najaarsklassie- kers. SOFIA (AFP) - De zesde partij in de tweekamp tussen Maja Tjsiboerdanidze en Elena Achmilovskaja is in een vlotte remise geëindigd. Na 20 zetten bood uitdaag ster Achmilovskaja, die met wit speelde, donderdag in So fia remise aan. Het aanbod werd door de wereldkam pioene geaccepteerd. Door die ontwikkeling consolideerde Tsjiboerdanid2e haar voor sprong van twee punten. Na zes partijen leidt zij met 4-2. Er volgen nog twee partijen in de Bulgaarse hoofdstad, daarna verhuizen beide groot meesters naar de Sovjetunie voor de overige acht confron taties. LOTTO DEN HAAG (ANP) - Toto nummer 37a heeft 178 winnaars van de eerste prijs opgeleverd. Zij ontvangen 46 gulden. Twee personen hadden vijf cijfers goed in het cijferspel. Zij wonnen 10.000 gulden. Het winnende nummer was 933125. De prijzen in de toto en het cijfer spel werden als volgt verdeeld: toto: voor de ruim 11.000 winnaars van deze dubbel-toto was een prij zenbe drag beschikbaar van f. 36.115,48. Eerste prijs: eerste prijs: 178 win naars ontvangen f. 46,10, tweede prijs: 1.958 winnaars ontvangen f. 2,50, derde prijs: 9.203 winnaars ont vangen f2,50. Voor de ruim 2.000 winnaars van dit cijferspel bedraagt het totaal aan prijzen f. 86.700.00. Zes cijfers goed: geen winnaar, vijf cijfers goed: 2 winnaars ontvangen f. 10.000,00, vier cijfers goed: 21 winnaars ontvangen f. 1.000,00, drie cijfers goed: 229 win naars ontvangen f. 100,00, 2 cijfers goed: 2.280 winnaars ontvangen f. 10,00. Westduitse lotto De cijfers van de Westduitse mid weekslotto zijn: trekking A: 13-16- 23-31-32-33, reservegetal 6; trekking B: 3-6-27-40-42-46, reservegetal; 19. Spel'770 6 6 1 9 1 7. RIGA (AFP) - Andrei Sokolov heeft de spanning terug gebracht in de schaaktweekamp in de finale van het kan didatentoernooi. De Rus versloeg zijn landgenoot Joesoe- pov in de zevende partij. Daarmee halveerde hij zijn ach terstand. Joesoepov leidt na zeven partijen, op de helft van de match, met 4-3. De zevende partij werd woensdag in Riga afgebroken na 40 zetten. Sokolov, die met wit speelde, had in de afgebroken stelling groot materieel voordeel. Hij bezat een paard en een pion meer. Joesoepov gaf donder dag de partij zonder verder te spelen op. AMSTERDAM (ANP) - Het Nederlands rugbyteam start vrijdag het internationale sei zoen met een oefenwedstrijd tegen een Schotse combinatie, waarin vier internationals zijn opgesteld. Opvallend is dat de nationale coach Dick Jansma in zijn selectie liefst vijf debutanten heeft opgeno men, waarbij geen enkele spe ler van ranglijstaanvoerder Castricum. De oefenwedstrijd, die in Den Haag op het veld van HRC wordt gespeeld en om 19.30 uur aanvangt, is een eer ste wapenschouw voor een zeer belangrijk seizoen in de FIRA B-poule. Nederland staat daarin na drie wedstrij den ongeslagen op kop en heeft de kans om promotie naar de A-poule te bewerk stelligen. Op vrijdag 17 okto ber treft Oranje Zweden voor deze Europest competitie. Vo rig seizoen werd Zweden in Stockholm met 16-11 versla gen.

de Stem | 1986 | | pagina 7